TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Mijnhardt's Laxeerta bietten BINNENLAND VAN DINSDAG IS MEI 1926. Ie Zomerconoert Btalmralefeoorpe. Tit ons vorig nummer deelden wij mode, dat dit jaar de zomeroonoerten door het Stalmuziekoorps weder zouden worden gegeven. Door een of ander misverstand is de slotzin van dit bericht, n.L dat het eerste concert Donderdag ha gegeven in de muziektent in het Plant soen, weggevallen. WH laten hier thans het programma voor bedoeld oonoert volgen, dat van 8—9.80 uur gegeven wordt. Programma: Hr. Ma. Mali „Tromp" en JHeemskerck". Tn vetrtvand met de gewijzigde vaar route van Hr. Ma pantaOTsdhepen Heems- (kercik en Tromp komen de zendingen nflHT Bordeaux te vervallen. De thans ter post bezorgde correspondentie voor deze schepen wordt te Helder bewaard. Onze fotokast. Wij vestigen de aandacht van onze lo ssers op de lotos van de nieuwe Texelsche boot „Marsdiep" en die van de feesten te Wieringen in onze fotokast De foto's zijn gemaakt door het Foto bureau Helder" Weststraat 72a. In den te Westzaan gehouden nationalen Zangwedstrijd behaalde de gem. zangvereeniging „Zanglust", W ormerveer, onder directie van onzen oud-plaatsgenoot Joh. Brands, in de afd. Uitmuntendheid gemengde Koren, een Isten prijs met 618 punten, wat zeer zeker een kranige prestatie is, en alleszins eervol voorden directeur. Het verplichte werk was het zeer moeilijke „Susper Flumine Baby- lonis" van Hubert Cuypers. Als vrij no. werd uitgevoerd v. d. Rovaart's mooie compositie „Zonneloop", tekst van den componist. Het publiek huldigde door op te staan componist en koor, schrijft de „Tel.". Collecte gewapende dienst Gisteren is de Collecte voor den „ge- wapenden dienst" begonnen. Wij herinneren onze lezers er nogmaals aan, dat de opbrengst van deze collecte niet bestemd is voor militairen in actie ven dienst, maar voor de vele veteranen, verminkten en infirmen die hebben deelge nomen aan expedities of aan krijgsver richtingen buiten Europa, en die thans met een heel laag pensioen moeten trach ten in het levensonderhoud te voorzien, daar zij wat hun leeftijden betreft voor geen werkzaamheden meer in aanmerking komen. Hoe meer de jaarlijksche collecten op brengen, des te meer steun aan voornoem de oud-strijders, die in hun diensttijd moeilijke tijden hebben medegemaakt, kan worden verleend. Rectificatie. In het verdlag (betreffende den proef tocht van „de Marsdiep", het nieuwe schip van THS.O„ zijn eenage fouten geslopen. Het V.O. van den ketel is niet 825 Ma., doch 115 Ma. Voorts weid het toezicht op den Ibouw gehouden door den heer Deuto kom, en ten tenslotte werd het schip door den President-Commissaris overgedragen aan kapt Duiker, den machinist Pongers en verdere bemanning. „Morgenrood". Paard op hol. Zaterdagmiddag sloeg op het Konings plein het paard van den heer R. v. Os, dat voor een groentenwagen gespannen was op hoL Vermoedelijk schrok het paard. De heer v. Os, die op den wagen zat kon het dier niet tot staan brengen, omdat hij de bestuurbaarheid over het beest, door het breken veui het touw, dat aan het le- moen bevestigd is, kwijt was. Het paard holde over de postbrug, den Kanaalweg op, waar het, ter hoogte van het Postkantoor, tot staan werd gebracht, doordat het tegen het ijzeren hekje van den Kanaalweg reed. Het lemoen van den wagen was geheel vernield. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Weg zijn de koude dagen Straks gaan we fijn de duinen ln Geen kou zal ons meer plagen. De Zomertijd. 'tls zomertijd, Boer Braat ten spijt, Wie doet met mij een dansje I De klok een uur vooruit gezet, Eenmaal een uur te vroeg naar bed Valt dat niet op een gansje Zomertijd 1 Jawel. Gesoebat en gesmeekt hebben we bij de regeering om den zomer tijd, die afgeschaft was door toedoen van den heer Braat, weer terug te krijgen. Tenslotte is hfl weer teruggekomen, veel te laat in den tijd en op een dag midden in de week. Een paar jaar terug, als je vroeg om den zomertijd, zei de regeering ja, |maar we hebben rekening te houden met dit en met dat, we moeten denken aan de internationale dienstregelingen; de buitenlandsche verbindingen loopen over ons land, enz., enz. Er is ontzaggelijk veel werk aan. We berustten erin; als we den zomertijd maar kregen, zeiden wé. Toen kwam de heer Braat, de groote, anti-zomertijdman. Hij ageerde stelsel matig tegen dén zomertijd, won het een paar maal in de Tweede, maar verloor het in de Eerste Kamer, we kregen een compromis, dat voor- en tegenstanders zou moeten verzoenen, maar de heer Braat wilde het volle pond: geen zomertijd. Tenslotte is er nu toch de zomertijd ge komen, maar op een oogenblik, dat alle buitenlandsche dienstregelingen al op den zomertijd ingesteld zijn. Nu hindert het blijkbaar niet meer, dat wij hier den wintertijd en de ons omringende landen den zomertijd hebben. O, die politiek I Enfin, we zijn goedmoedig en slikken het zooals het ons gegeven wordt. Ten slotte maak je voor een uur zomertijd geen revolutie, nietwaar? We zijn Vrijdag avond in vredesnaam maar een uur vroeger naar bed gegaan, en hebben Zaterdagmorgen elkarder met een verrukt gezicht aangekeken en gezegdleve de zomertijd 1 Dat hebben we toch maar weer fijn gedaan gekregen Maar... maar... toen we den neus buiten de deur staken, ach arme I hebben we gerild, 't Was zoo koud, zoo guur, zoo naar. We keken eens naar de lucht. Hm, 't is een uur vroeger dan anders, dat scheelt wel. Tegen 9 uur zonnetijd (dat is dus 10 uur) zal het wel opklaren. Maar het klaarde niet op; de barometer liep achter- in plaats van vooruit. Er zat niets anders op dan de kachel maar eens te inspecteeren. „Wat ga je doen, man?" informeerde je vrouw met angst in 't hart. „De kachel zetten, potverdrie", was het antwoord. „Dat kan niet, de kamer is schoon hoor, dat gaat nietBovendien, 'tis zomertijd 1" Wat doet men als man zijnde? Be rusten natuurlijk. Geen kachel zetten, rillen en beven en blauw worden van de kou. Humeurig, ziekig, naar, akelig. Zomertijd. Zondag. Barometer dalende. Stormweer, ijskoude 'wind, die je door merg en been dringt. De kachel zal worden gezet, maar de brandstof is op. Alleen nog wat bri ketten en een paar vaste turven. Vooruit maar, die er maar in. Hè, dat doet goed aan je koude botten. Zoo'n kachel is toch maar alles. Zomertijd, 't Mocht watDe zomer heeft den tijd, wij hebben uitslui tend den tijd zonder den zomer. Hadden we 't tijdig geweten, dat die paar zomer- sche dagen maar tijdelijk zouden zijn, dan hadden we intijds maatregelen ge nomen. Wie zich in Zomertijd ver-Meit, Moet in den Mei niet komen Geen „Zomer"tijd bracht Zomertijd De zomer heeft nog wat den tijd Wij hebben ons te vroeg verblijd Al groenen ook de boomen. Met turf en hout en een briket Kunnen w'ons nog verwarmen En is uw kachel weggezet, Kruip vroeg dan maar in 't warme bed, Want „Zomer" tijd: och, arme! Naschrift. Maar hedenmorgen schijnt de zon De koude wind is henen Wij koest'ren aan die warmtebron Verkleumde botte' en beenen De zomertijd is ingegaan Uit het Politierapport Zaterdagmorgen werd er aangifte ge daan van diefstal van een hoeveelheid lood uit een loods aan de Buitenhaven. Ten huize van een bewoner van het Tuindorp werd Zaterdagmorgen een rij wiel in beslag genomen, dat 3 April ten nadeele van een bewoner van 'de Sluis- djjkstraat was ontvreemd. De jongen, in wiens bezit het rijwiel werd gevonden, verklaarde het van een andere jongen gekregen te hebben, die op zijn beurt beweerde het op een stuk land aan den Brakkeveldweg te hebben gevon den. Zaterdagmorgen werd een echtpaar van de Bloemstraat, in verband met den brand die daar in den nacht van Vrijdag op Za terdag gewoed had, in verhoor genomen. Een 7-jarig knaapje werd Zaterdagmor- genaangehouden, daar hij van een onbe-i jheerd staande groentenwagen, vijf bana-' nen stal. Het jochie werd naar zijn ouders gebraoht, de bananen werden in geslag genomen. Danslusüge paarden? Voor Musis Sacrum werden Zondagmor gen twee paarden onbeheerd door de poli tie aangetroffen. De paarden werden naar het Hoofdbureau overgebracht, waar zij later door den eigenaar werden afgehaald. Een bewoner van de Keizerstraat deed Zondagmorgen aangifte, dat hij, vermoe delijk door een advertentie-reiziger, voor 10 gulden was afgezet. Door een caféhouder werd Zondagmor gen politiehulp ingeroepen, omdat een der bezoekers de boel dreigde stuk te; slaan. Bij de komst van de politie was fie held reeds verdwenen. Een caféhouder deed gistermorgen aan gifte van vermissing van een rieten stoel. Gistermorgen werd alhier aangehouden een man, die in het Alg. Politieblad ge signaleerd stond voor een boete van f 5. De man betaalde zijn boete en kon daar- j door zijn vrijheid behouden. Ingezonden Mededeellng. (614) werken bij on regel- matigen stoelgang tonder kramp of pijn. De Marine te Gorinchem. Men meldt uit Gorinchem aan „De Msb.": Verwachtte men oorspronkelijk, dat als gevolg van de door minister Van Royen genomen maatregelen de Marine-opleiding hier gevestigd zou blijven, thans gelooft niemand er meer aan. De „Noord-Brabant", die ingevolge toe zegging van den vorigen minister, naar hier zou worden gesleept om als oplei dingsschip te dienen, komt niet, en daar mede is beslist over het lot van de opleiding te dezer stede. Volgens geruchten, waarvan echter nog geen zekerheid is te krijgen, gaat de marine naar Vlissingen, wat groote be zuiniging moet brengen. Stoomtramdlenst Schagen—v. EwtJcksluis en autobusdienst Van EwtJcksluis Wieringen. Door de N. V. Spoor-(Tram-)weg Wie ringenSchagen is aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen een verzoek gericht betreffende den tram dienst Scha gen—Van Ewijcksluis, met gevolg dat een zeer gunstige regeling getroffen is. Zesmaal daags zal de tram van Schagen op Van Ewijcksluis rijden, terwijl een autobusdienst voor een directe verbinding op Wieringen zorgt. Het verdrag met België. Na de atafctng in Engeland. Te IJmulden. Bij een firma te IJmulden kwam tele grafisch berioht ln, dat de volgende week meer dan 100 Engelsche stoomtreilers naar IJmulden zouden komen, om aldaar te bunkeren. De firma stelde pogingen in het werk," om daartoe de benoodigdo ko len te verkrijgen» maar dit stuitte op moeilijkheden van arbeiderszijde. Zoolang n.L de staking in Engeland niet geheel is opgeheven en de toestand daar niet nor maal is, weigeren de arbeiders Engelsche visschersschepen van kolen te voorzien, zulks mede op advies van de Engelsche stakingsleiders Oook en Thomas. Het vergaan van den Loodisschoener 2. Het Departement van Marine deelt mede, dat een commissie is ingesteld tot het onderzoeken van de oorzaken van de ramp van den motorschoener No. 2 van het tweede district op 25 Nov. 1925. De commissie zal bestaan uit: mr. G. Kirberger, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, plaatsvervangend voor zitter van den Raad voor de Scheepvaart, lid en voorzitter; A. J. Gooszen, gepens. kapt ter zee, oud-inspecteur van het loods wezen; A. L. Boesser, gepens. kapt. ter zee, lid van den Raad voor de Scheepvaart; W. Bakker, oud gezagvoerder der koop vaardij, lid van den Raad voor de Scheep vaart; T. Kooiman, loodsschipper le kl. in het derde district, leden; J. N. de Ronde, gepens. luit ter zee le kl., administratief ambtenaar le kl. bij de Scheepvaartinspeo tie, lid en tevens secretaris. De oommissie heeft tot opdracht, om trent de uitkomsten van haar onderzoek rapport uit te brengen aan den Minister van Marine. Het bjs. Koninklijk bezoek. Het ziekenhuis te Alkmaar. Belastlngverhoogtng ln Den Haag. Uit het mijnbedrijf. Het mtJnveld Vlodrop. De correspondent van het HbL meldt, dat heden op een diepte van 440 meter de eerste kolenlaag la aangeboord ln het mijnveld Vlodrop. Uit de Communistische Partij. Het partijbestuur der communistische partij zal voor het bjï. congres een voor stel tot royeering van den heer Wijnkoop indienen. Staking ln de Amsterdamsche haven. Slecht weer voor den tuinbouw. De aanvoer van aardbeien bleef vrijwel gelijk aan de vorige week, terwijl de prijzen zich konden handhaven. („Telegr."). Directeur Kou. magnetisch en meteorologisch observatorium. Benoemd ls tot directeur van het Ko ninklijk magnetisch en meteorologisch observatorium dr. J. Boenna, thans onder directeur. DE WATERSNOOD. De steunverleening. De 55e verantwoording van de alge- meene oommissie ter leniging van rampen door watersnood ln Nederland, te Amster dam, geeft een totaal bedrag van 24.641.84. Het totaal generaal is thans 4394,803.98 Slachtoffers van den watersnood. Nederland en de Volkenbond. 1899 18 Mei 1926. De datum van 18 Mei 1899 was voor 3e wereld en voor Nederland en Den Haag tegelijk, een merkwaardige. Op dien dag 'toch werd, met praal en plechtigheid, de eerste Vredesconferentie, gehouden ln het Huls ten Bosch, geopend. Zij heeft niet aan de verwachtingen, die men van haar had, beantwoord. Zij heeft niet de beperking der bewapeningen gebracht, die men van haar hoopte. Maar zij heeft wèl, voor het eerst in de geschiedenis der volkeren een Permanent Hof gesticht voor vreedzame beslechting van interna tionale geschillen. Dat Hof heeft Den Haag tot zetel gekregen; het is de directe aanleiding geworden tot den bouw van het Vredespaleis. Om dat Vredespaleis heen heeft zich ontwikkeld wat men se dert dien noemt: het werk van Den Haag. Daardoor is aan Nederland in de laatste kwarteeuw een nieuwe internationale taak ten deel gevallen, zoo grootsch en omvangrijk als wij niet altijd beseffen. De invloed van deze Vredesconferen tie is trouwens grooter geweest dan men aanvankelijk kon denken. Want een acht tal jaren later kwam haar opvolgster, ook weer te 's-Gravenhage, bijeen en kondig de het permanent karakter van zoodanige bijeenkomsten af. Ware de oorlog niet tus- schenbeide gekomen, er zou in 1915 een derde Vredesconferentie zijn geweest en, wellicht in sneller tempo naarmate de ja ren voortrenden, zouden ook haar opvolg sters zijn bijeengekomen. De oorlog heeft dat verhinderd, en de conferentie te Pa rijs is uit dien oorlog voortgesproten. Daar wilde men van de Vredesconferen ties weinig of niets hooren; de daar tot standgekomen Volkenbond mocht vooral niet als een voortzetting dier Vredescon ferenties worden beschouwd. Wat intus- schen niet heeft kunnen verhinderen, dat de Volkenbond werd opgetrokken op den grondslag van samenwerking tusschen de Staten, waarop ook de Vredesconferen ties berustten. Wat ook niet heeft kunnen verhinderen, dat de Volkenbond de taak dezer Vredesconferenties, zijnde het vast leggen van het langzaam groeiende recht tusschen de volken, als een zijner belang rijkste is gaan besohouwen. Of men het te Parijs wilde erkennen of niet: de Vol kenbond hield verband, nauw verband zelfs met het „werk van Den Haag". Evenzeer als de Vredesconferenties er kent hij den plicht, die er op de Staten rust om eiken oorlog te vermijden, ook al brengt die oorlog geen zichtbaar recht streeks nadeel voor Staten, die er bulten blijven. Evenals deze stelt hij zich op het standpunt, dat de organisatie, de saam- hoorigheid tusschen de verschillende lan den groeiende ls, en leidt tot een gemeen schap, die er belang bij heeft, dat vaste regelen worden gevolgd. Maar aan de beide Vredesconferenties ontbrak een or ganisatie, die voor den voortdurenden groei van dit werk kon zorgdragen. Die organisatie is er thans, in den Volken bond. Eigenlijk gaat het bestaan van dien Volkenbond rechtstreeks tegen de ge schiedenis van alle vorige eeuwen ln. Deze toch hebben ons geleerd dat oorlog een gerechtvaardigd middel is; de Volken bond leert juist het omgekeerde. In dat licht beschouwd, valt van den Volkenbond 1 Vertrek Zee. iM&rfleb L. LölfltUiDW Z. Ia Muette de Portlci. Ouverture D. Auber 8. Lave and Life in Holland. Valse (par Jbyoe) arr. L. Leietikow 4. Meditation Faust N. A. Bouwman 6. Overbure Te Giralda A. Adam 0.' Waffentanz M. Carl 7. F1 legende Holl&nder. Fantasie B. Wagner 6. Finale. Men schrijft ons: Zaterdag 15 Mei gaf de OnderafdeeCing en Kinderkoor van de gemengde zangver eeniging „Morgenrood" een uitvoering in „Casino", welke schitterend geslaagd ge noemd kan worden. Niet minder dan 16 zangnummers prijk ten op het programma, met als slot een operette. De nummers allen afzonderlijk te noe men, kan overbodig worden geacht, want er werd zeer goed gezongen. Wat is die kinderzang toch mooi. En wanneer dan een nummertje op het pro gramma prijkt, wat ook wij in onze jeugd hebben gezongen, dan is men waarlijk ge neigd om mee te zingen. Dit bleek vooral uit „Vogelconcert" van J. Worp. Wie onzer herinnert zich niet: Wat zingen de vogels, de vogels in 't wild, Waar 't loover der bosschen, der bosschen van trilt. Het applaus was overweldigend en er moest gebisseerd worden. Dan de twee Dalcroze-nummers, de Dwergjes en de Bloeiende Jaargetijden. Wat zagen die dwergjes er koddig uit in hun mooie costuumpjes en witte baar den. Hoe aardig was het gebarenspel. Hoe dartel deden de meisjes in de Bloeiende Jaargetijden en hoe lief klonken de stemmen er ,4. s°bstjes. Dankbare nummertjes, waarbij Geert de Boer zich kranig van de pianobegeleiding kweet. Er was goedi gestudeerd. Beschaafd werd er gezongen. Pianissimo's, forto's, kortom de geheele nuanceering wekte bewondering'. Voor menig koor van ouderen was hier wat uit te leeren. En wat keken ze naar hun directeur I Als deze jongeren, de toekomstige leden van „Morgenrood" worden, zal de vereeni- ging er wèl bij varen. Aan den directeur, den heer Van der. Meij, allen lof voor zijn niet gemakkelijke taak. Hem werden onder een hartelijke toe spraak van den voorzitter, den heer K. Geus, bloemen overhandigd, zoomede aan de dames C. van Schijndel en T. Ruiter, als trouwe helpsters op repetities en uit voering, hetgeen onder groot gejuich der jeugdige zangers en zangeresjes plaats vond. Na de pauze kregen we „De Varkens hoeder", operette in twee bedrijven. Ook hier een goede verzorging. De hoofd rollen, de koning, prinses en prins, waren in goede handen. Vooral den laatste een complimentje voor zijn mooie zang en spel. De costumeering was mooi. De pianobege leiding van dit zangspel was in handen van den heer P. v. d. Haagen, aan wien dit als naar gewoonte weil is toevertrouwd. Zooals reeds gezegd: een goed geslaagde avond, met stampvolle zaal en dankbaar publiek. Begrijpelijk werd van de gelegen heid tot nadansen veel gebruik "gemaakt. Doos 60 cent Bij Apoth.en Drogisten Naar het Corr.-Bureau thans mededeelt, hebben de onderhandelingen met de Belgi sche regeering, naar aanleiding van het ge sloten verdrag., haar beslag gekregen en kan nu ook de onderteekening van het tractaat met Engeland en Frankrijk, waarin het ver vallen van de collectieve tractaten van 1839 wordt vastgelegd, worden tegemoet gezien. Zooals gemeld is, zal de Koningin van 29 Mei tot 4 Juni haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. Naar de „N. Rott. Crt." veneemt, zal de Koninklijke familie Zaterdag 29 Mei te S uur 23 min. 's namiddags aan het cen traal station te Amsterdam aankomen. De Koningin zal waarschijnlijk, direct na aan komst, te 6 uur audiëntie houden. Prins Hendrik en Prinses Juliana zullen des avonds de voorstelling van de Wagnerver- eeniging in den Stadsschouwburg, die te 7 uur begint, bijwonen. Het programma van Zondag 30 Mei ver meldt den kerkgang; waar is nog niet be kend, en dit wordt ook, evenals het vorige jaar tot het laatste oogenblik geheim ge houden, ten einde toeloop van nieuwsgie rigen te voorkomen, 's Middags zal een groote rijtoer worden gehouden in de statie- koeta a la daumont bereden, met als eind doel het Aquarium, waar de thee zal wor den gebruikt. Het hofdiner, dat dien dag plaats heeft, zal meer uitgebreid zijn dan de laatste jaren het geval was. Eenige auto riteiten zullen aan tafel worden genoodigd, zooals ook vroeger geschudde. Maandag 31 Mei en Dinsdag 1 Juni zal de Koningin wederom audiëntie verleenen; de soirée ten Paleize is bepaald op Dins dagavond. Vrijdagmorgen 4 Juni zal de Koninklijke familie reeds vroegtijdig de stad weer verlaten. Onder voorzicter&chap van mr. A. M. Ledeboer vergaderden te Alkmaar de leden van het hoofdcomité tot geldinzameling ten bate van de tot standkoming van het Cen trale Ziekenhuis op neutralen grondslag voor Alkmaar en omgeving. Deze vergade ring was zeer druk bezocht, terwijl 29 sub- comité's tegenwoordig waren. De voorzitter deelde mede, dat in totaal was ontvangen: 117.511.74. De uitgaven bedroegen 2.968.22, zoodat het restant der baten 114.543.62 bedraagt. Met vol doening stelde mr. Ledeboer het groote succes van de tot nu toe verkregen uitkom sten in het licht, daar niet uit het oog moet worden verloren, dat het maximum-bedrag, hetwelk het Comité gedacht had bijeen te brengen, 100.000 bëdroeg. Besloten werd om opnieuw de geldinza meling krachtig aan te vatten, teneinde bin nen korten tijd de ontbrekende ruim 35.000 en als het kan meer bijeen te bren gen, opdat.op deze wijze zich zoo duidelijk mogelijk uit, de wil van de bevolking, dat zij het begeerde ziekenhuis met klassenver- pleging wenscht. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage be sloot: het verhoudingscijfer der gemeente lijke inkomstenbelasting van 1.2 op 1.3 te brengen, de zakelijke bedrijfsbelasting over 1926/27 wederom te heffen, de uitgaven voor scholenbouw wederom op den buiten gewonen dienst te brengen en de overwin sten der bedrijven te boeken op den gewo nen dienst. Gisteren is te Heerlen een vergadering van de hoofdbesturen der verschillende mijnwerkersorganisaties gehouden. Besprekingen werden gevoerd over de steunverleening aan de Engelsche mijnwer kers. Hierbij bleek, dat er ten opzichte van enkele punten overeenstemming bestaat tusschen dq verschillende vakinternationa len, n.1. geen overwerk en steenkolenver- voer naar Engeland. Aan een gezamenlijke geldelijke steunregeling konden de christe lijke organisaties niet meedoen, omdat tot het verleenen van geldelijken steun in het internationale niet besloten is. Verder kwam ter sprake het aanstaande ontslag van groote aantallen arbeiders op de domaniale mijnen. Besloten werd o. m., bij de regeering erop aan te dringen, een wachtgeldregeling in het leven te roepen. Voor wat de bij de werkgevers in te dienen voorstellen betreft, zullen nog nadere be sprekingen met de hoofdbesturen worden gevoerd. Om een looneisch. Het personeel van de N. V. „Amster- damsch Havenbedrijf" heeft Maandagmor gen het werk neergelegd. Van arbeiders- zijde deelde men mede, dat de aanleiding tot dit conflict was, de weigering van de directie om het door de scheepvaartvereeni- ging „Noord" vastgestelde loon uit te kee- ren aan het losse personeel. Dit loon be draagt 5.60 per dag plus 1.„kolen- geld", samen dus f 6.60. De N. V. betaalt echter slechts 5 daggeld. Alweer geëindigd. Na een Maandagmiddag gehouden con ferentie is toegezegd, dat aan de werklie den het door de Scheepvaartvereeniging „Noord" vastgestelde minimum-loon van f 5.60 per dag zal worden uitgekeerd. Over enkele andere punten, 0. a. over den gulden kolentoeslag voor de tremmers, zal nog na der worden onderhandeld. Na deze toezeg ging besloten de arbeiders de staking op te heffen. Maar goede vraag te Beverwijk. Het koude, natte weer der laatste weken is oorzaak, dat de groentenaanvoeren op de Beverwijksche veilingen niet groot zijn, waardoor de vraag het aanbod overtreft en hooge prijzen ^worden besteed. Het spinazie- seizoen is zoo goed als geëindigd, de tuin ders, di e dit artikel in de afgeloopen week nog konden aanvoeren, maakten goede za ken, doordat het artikel zeer gezocht bleef. Door een en ander waren de prijzen voor spinazie zeer hoog; per kist van 20 K.G. werd f 2.50 tot f 2.70 betaald. De aanvoer van sla wordt steeds grooter, hoewel niet in die mate, als gewoonlijk bij beter, zonniger weer om dezen tijd het ge val is. De kwaliteit der aangevoerde par tijen was echter zeer verschillend. Voor mooie sla is veel kooplust. Dat de mindere kwaliteiten desondanks soms nog goede prijzen opbrengen, is te danken aan de markt, die over het algemeen hoog is. Voor asperge is het weer in het geheel niet gunstig. In plaats van dat de aange voerde partijen grooter worden, waren deze in de afgeloopen week juist kleiner. De prijzen, in de vorige week gezakt, herstel den zich weer. Rabarber is op het oogenblik een zeer gezocht artikel. Het record in prijs werd wel op de laatste veiling behaald: voor één partij besteedde men zelfs 261/* cent per bos. Postelein en peen komt thans méér aan de veiling. Voor dezen tijd worden hiervoor werkelijk buitensporig hooge prijzen be taald. Ook de aanvoer van bloemkool en komkommers neemt toe. In Maas en Waal doet zich het verschijn sel voor, dat vruchtboomen, die volop ge bloeid en oogenschijnlijk niets van het wa ter hebben geleden, gaan sterven. Het ver schijnsel doet zich voor onder alle soorten, echter het sterkst bij de kersen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5