^jküiqeneesienve^aaitdeytM Derde Blad. BUITENLAND BINNENLAND VAN ZATERDAG 22 MEI 1926. ENGELAND. Het geschil ln die mijnindustrie. De regeerlngsvoorstellen verworpen. Een beroep op de spoorweg- en transportarbeiders. Londen, 21 Mei. De Mijnwerkersfedera tie heeft aan de bonden der spoorweg arbeiders en aan de Federatie van trans portarbeiders een brief gezonden, waarin zij uiting geeft aan de hoop, dat de spoor weg- en transportarbeiders de belangen der mijnwerkers niet zullen benadeelen, door het vervoeren van steenkool, die reeds ln de spoorwegstations of in de ha vens geladen staat. De spoorwegbeambten erkennen de moeilijkheden der directies. Een wet tegen de algemeene staking ln de maak. De liberalen en Lloyd George. FRANKRIJK. Autonomie voor den Elzas. POLEN. Het lot van generaal SosnkowskL GRIEKENLAND. Het einde der Brltsche en FranBche missies. ITALIË. De stakingswet ln toepassing. MAROKKO. Abd-el-Krlm neemt de wijk. Damascus wederom beschoten. Ingezonden mededeeUng. (B48l ARGENTINIË. voor Twee-en-dertig mlllloen nieuwe oorlogsschepen. OOST-INDIE. Gerechtelijke onderzoek Inzake het haven bedrijf van Tandjong Prlok. LUCHTVAART. Vliegongeluk bij Charkof. Vliegongeluk. Noord- en Zuidpool. WEGGELDBELASTING. Een goed wegennet verelscht 300 millioen gulden. Wegenfonds. Rijkswegenplan en prov. wegen- plannen. Bezoek van een Deenschen kruiser. TWEEDE KAMER. De Bioscoopwet bekrachtigd. De vergane loodsschoener. Zweedsche oorlogsschepen naar Amsterdam. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. De feestklok van het Damrak. Onze nieuwe leening. De Uni- versltelts- bibliotheek. Een duin-plan ln de stad. VOLKENBOND. De voorbereiding der ontwapenings conferentie. In zjjn antwoord op de rede van graaf Berrustorff, heeft lord Cecil in de Volken bondscommissie tot voorbereiding der ont wapeningsconferentie nog verklaard dat Engeland bereid is tot een algemeene be perking van het lucht-wapen. Hij was het met Bernstorff voorts volkomen eens dat de openbare meening in alle landen over tuigd dient te worden van de uitvoerbaar held eener algemeene wapeningsbeper king. De openbare meening moet de wa pening leeren beschouwen niet als een na tionaal privilege, doch als een nationalen last, dien de volken blfl moeten zijn kwijt te raken. Londen, 21 MeL De verwerping door de gedelegeerdenconferentie der mijnwerkers van de voorstellen der regeering tot re geling van het geschil in de steenkool industrie is gevolgd door een verwerping ervan door de mijneigenaars, die heden ochtend bijeenkwamen en een ongunstig antwoord aan den premier zonden. Het antwoord blijft aandringen op de weder instelling van den aohturigen arbeidsdag teneinde vermindering van de productie kosten te verkrijgen. Indien dit was aan vaard, zou de vermindering van de loonen een bedrag van ongeveer tien percent niet te boven zijn gegaan. De mijneigenaren zeggen, dat het voorstel der regeering de vrijheid van beheer zou beperken en de doeltreffendheid der industrie niet zou verhoogen. Naar de meening der mijn eigenaren zou staking van de vakvereeni- gingsagitatie, evenals van de politieke in- menging ertoe bijdragen om het vertrou wen te doen herleven en in staat stellen, den arbeid zonder belemmeringen voort te zetten. De moeilijkheden tusschen de directies der sporen en hun personeel zijn voorna melijk het gevolg van het voortduren van de staking bij de mijnen. De sporen moe ten om steenkool te sparen den dienst der Êassagierstreinen tot de helft beperken, r worden geen delfstoffen vervoerd en het vervoer van zware goqjierep is aan merkelijk besnoeid. In deze omstandighe den is het onnoodig gebleken het geheele personeel weer aan te nemen. Een mede- deeling die Donderdagavond uit naam van de vakvereenigingen van spoorweg beambten verschenen is, zegt: „Erkend wordt dat de spoordiensten besnoeid moe ten worden en de vakvereenigingen doen al hun best om gelijke behandeling voor alle betrokkenen te verzekeren." De minister van binnenlandsche zaken heeft bevestigd, dat de regeering een wet voorbereidt, die beoogt een herhaling van een algemeene staking te voorkomen, zon der inbreuk te maken op de wettige rech ten van de vakvereenigingen. In verband met een oonfllct tusschen Lloyd George en de liberale partij-orga nisatie neemt men als zeker aan dat Lloyd George de leiding van de liberale partij in het Lagerhuis zal neerleggen. Berlijn, 21 MeL De Elzassische Volks partij, zooals het Centrum zich in den El zas sedert de afscheiding van Duitschland noemt, heeft zich in drie druk bezochte vergaderingen te Straatsburg, Oolmar en Mulhouse onomwonden vóór de autonomie van den Elzas uitgesproken. In alle ver gaderingen werden moties aangenomen, waarin een eigen bestuur, een eigen par lement en een eigen begrooting binnen het kader van den Franschen staat wor den geëischt. Een duistere geschiedenis. In de dagen van strijd in de Poolsche republiek is o.a. gemeld, dat generaal Sosnkowski zelfmoord gepleegd zou heb ben. De „Kurjer Poranny" heeft deze duis tere zaak trachten na te speuren en meldt thans, dat generaal Hauser op den kri tieken Donderdag van zijn chef Sosnkows ki geëischt had, dat nog meer regimenten uit Posen tegen Pilsoedskl ln het veld zouden worden gestuurd. Toen Sosnkows ki dit weigerde, verlangde Hauser, dat Sosnkowski hem zijn degen zou overhan digen, waarop Sosnkowski zijn revolver gegrepen zou hebben en bij een daarop volgende schietpartij een zware verwon ding zou hebben opgeloopen. De aankondiging, dat de Grieksche re- geering heeft besloten de contracten met de Fransche militaire en de Britsche ma ritieme missies in Griekenland niet lan ger te handhaven, heeft in Italië groote voldoening gewerkt. De leden der beide misies zullen Athene binnenkort verlaten; alleen generaal Gigard met twee officie ren blijven achter om de verschillende diensten af te wikkelen. Het zou pas den 15den April 1927 ver- loopen, zoodat de Grieksche regeering nog tot dat tijdstip salarissen, enz. aan de Brit ten uitbetalen moet Milaan, 21 Mei. Honderd vrouwen, die in een fabriek te Milaan werken, legden den arbeid neer, omdat de werkgevers hare loonen verlaagden. Zij werden door de po litie voor de magistraat gebracht, omdat zij zich schuldig hadden gemaakt aan schending van de onlangs aangenomen wet op den georganiseerden collectieven arbeid. Dit is de eerste toepassing van de wet, welke stakingen en uitsluitingen on wettig verklaart. Volgens de „Daily Express" heeft een zonderen dienst zou Abd-el-Krim, na het tot stand komen van de verbinding tus schen het Fransche en het Spaansche front, verlaten door zijn eigen stam met zijn familie naar het Noordwesten, naar den stam der Beni Stef, zijn gevlucht. Bij de manschappen uit het Rif moet dat ont moediging verwekt hebben. SYRIË. Volgens de Daily Express" heeft een nieuwe beschieting van Damascus zes honderd menschenlevens geëischt De on lusten begonnen 6 Mei met een aanval van tweehonderd man op de Fransche posten. Later kwam de heele stadswijk Meidan ln opstand. Na een ultimatum, waarbij de in woners drie uur respijt kregen, openden de Franschen een bombardement De Franschen kregen twintig dooden. Buenos Aires, 20 Mei. Het kabinet gaf machtiging tot de uitgaaf van een bedrag van ongeveer 82 millioen dollar voor den aankoop van kleine kruisers, duikbooten, torpedobooten en kanonneerbooten tot een totaal Inhoud van 15.000 ton. Admiraal Galindrez zal binnenkort naar Londen gaan, doch het schijnt dat de re geering nog niet besloten heeft in welk land z0 de schepen zal aankoopen. Batavia, 21 Mei. De procureur ge lastte het parket, een onderzoek in te stel len naar de handelingen bij het havenbedrijf van Tandjong Priok, tijdens het beheer van den ambtenaar, thans hoofd van de afdee- ling voor havenaangeiegenhetfen aan het departement der burgerlijke openbare wer ker?. Deze is uitvoerig gehoord door den officier van justitie. Hij ontkent. Het ver hoor wordt voortgezet. Volgens de „Preangerbode" staat vast, dat, ook al zou de beklaagde vrijuit gaan wat betreft de beschuldigingen van het aan nemen van retourcommissie, toch zooveel aan het licht zal komen, dat zijn ontslag onvermijdelijk is. De „Nieuwe Soerabaja Courant" meldt; dat de desbetreffende instructie recht streeks afkomstig is van den landvoogd, die wenschte, dat tot dadelijke instelling van een gerechtelijk onderzoek betreffende ,de juistheid van de zeer ernstige beschuldi gingen van genoemd blad zou worden over gegaan, welk onderzoek niet gaat in de rich ting van het aantoonen van laster, doch zich bepaalde tot het zoeken naar bewijzen van de schuld van den aangevallene, die de juistheid van een deel der beschuldigingen reeds zou hebben erkend. Gisteren is op de route MoskouTiflis, nabij Charkof, een passagiers-vliegtuig naar beneden gestort. Een passagier werd gedood en twee werden ernstig gewond. Donderdagmiddag is een Belgisch mili tair vliegtuig, belast met meteorologische waarnemingen, in den tuin van het ob servatorium van Ukkel neergeploft. De piloot, sergeant Rykel, was op slag dood; de tweede vlieger, kapitein Delva, is een paar uur later gestorven. Uit Oslo is bericht, dat volgens „Aften- posten" de Noordpoolvlieger Byrd en zijn expeditie van Koningsbaai op Spitsbergen vertrekken naar Londen. Byrd zou nu zoo spoedig mogelijk een expeditie organlsee- ren om over de Zuidpool te vliegen. 's Gravenhage, 21 Mei. Thans is inge diend het aangekondigde wetsontwerp strekkende tot het heffen van een be lasting en het treffen van verdere voor zieningen, ten behoeve van openbare verkeerswegen te land. In de Memorie van Toelichting zet de regeering allereerst den gebrekkigen en onvoldoenden toestand uiteen, waarin het wegennet verkeert. Omvangrijke onder zoekingen en berekeningen voeren tot de slotsom, dat tot verkrijging van een behoorlijk net van wegen een bedrag van ruim f 300.000.000.wordt vereischt. Noch het Rijk noch de provinciën, noch ook de gemeenten en waterschappen zouden zonder belastingverhooging, die uitgaven kunnen bekostigen. Het is noodig gebleken, dat in de kosten van de verbetering van het wegennet wordt bijgedragen door hen die hoofd zakelijk de behoefte aan aanleg en ver betering in het leven geroepen hebben, en voor wie tevens de nieuwe verbeterde en beter onderhouden wegen zoo goed als onmisbaar zijn, t.w. de houders van motorrijtuigen. De regeering had haar keuze te bepalen ten aanzien van de soort der te heffen belasting, waarbij voor ernstige overweging slechts in aanmer king kwamen, een benzinebelasting, een bandenbelasting, en een belasting met het motorrijtuig zelf als object. Gekozen is het laatste, en wel in den vorm van een belasting geheven en geïnd door het Rijk, met toekenning van een deel dier opbrengst aan de provinciën, die deze wederom ten deele aan andere wegbeheerders kunnen doen toekomen. Vorming van een wegenfonds komt daartoe als de meest doelmatige regeling voor. Niet met volledige zelfstandigheid als stichting, maar als een afzonderlijke' overzichtelijke administratie. Na rijpe overweging is de voorkeur gegeven aan een stelsel, waarbij de ver deeling der voor de provincies te zamen bestemde opbrengst, voor wat de helft betreft, geschiedt naar verhouding van de opbrengsten der belasting in de ver schillende provinciën en waarbij ten aan zien van de qndere helft als maatstaf wordt gebezigd de verhouding tusschen de aantallen K.M. weglengte in de onder scheiden provinciën, welker onderhoud geheel of ten deele zal bekostigd worden uit de uitgekeerde belastinggelden. Deze opzet der wet brengt mede de instelling van een Rijkswegenplan, en van elf provinciale wegenplannen. In art. 2 van het wetsontwerp wordt bepaald, dat belastingplichtig is niet hij die rijdt (de bestuurder) maar de houder van het motorrijtuig. Wat de tarieven aangaat, wordt voor gesteld dat de belasting zal bedragen voor een rijwiel, waarop of waaraan een hulpmotor is aangebracht, onverminderd de Rijksbelasting 8, voor een motor rijtuig op twee wielen, indien het eigen ewicht niet meer bedraagt dan 60 K.G. 10, indien het eigen gewicht meer be draagt dan 120 K.G. f 20, indien het eigen gewicht meer dan 120 K.G. bedraagt 80. Voor een motorrijtuig op» meer dan twee wielen, ingericht voor personenver voer, indien het is ingericht voor het ver voer van niet meer dan zeven personen, den 'bestuurder Inbegrepen, per 100 K.G. eigen gewicht 6, doch ten minste 48, indien het is Ingericht voor meer dan zeven personen, den bestuurder inbegre pen, per 100 K.G. eigen gewicht 12.50. De belasting van een motorrijtuig op twee wielen wordt, indien door middel van een motorrijtuig een rij- of voertuig of een zijspan wordt voodtbewogen, verhoogd met 10. Voor autobussen wordt een hoo- gere heffing 12.50) tegen 6 per 100 K.G. berekend uitsluitend naar het ge wicht van den wagen gerechtvaardigd. Afzonderlijke tarieven worden voorge steld voor vrachtauto's, die immers meestal zwaarder gebouwd zijn dan per sonen-auto's.' Dit tarief bedraagt 10 per 100 K.G. eigen gewicht, met een maxi mum van 80. Tegen 81 dezer wordt de Deensche krui ser „Heimdal" te Vlissingen verwacht om daar eenige dagen te verblijven. Vergadering van Vrijdag. Vrijdagmiddag zet Minister Van der V e g t e zijn beantwoording van de ver schillende opmerkingen voort, doch door dat hij in de meeste ter sp :e gebrachte kwesties niet voldoende is werkt, zegt hij onderzoek toe van verschillende dingen. Voor de posterijen moet er tariefsverlaging komen en rust en een vlugge bestelling. Hij zal alleen overgaan tot verandering in de leiding als hij die absoluut noodig acht. Het het ontslaan, ligt niet in het voornemen dr. Sturkop te De Koningin heeft de Bioscoopwet be krachtigd. De wet is gecontrasigneerd door den Minister van Justitie. De berichtgever van het Hbl. te IJmui- den verneemt uit zeer betrouwbare bron dat een een schorsing van den loodsschlp- per Zeylemaker te Terschelling wegens het geven van inlichtingen aan twee Ka merleden geen sprake is, doch dat ge noemde schipper met ziekteverlof gezon den werd. Twee Zweedsche oorlogsschepen, n.1. de „Driestigheten" en de „Manligheten" zul len van 1 tot 6 Juni een bezoek aan de Am- sterdamsche haven brengen. Gelijktijdig zal, mede in verband met het jaarlijksch bezoek der Koninklijke fa milie, Hr. Ms. „Gelderland" de Amster- damsche haven aandoen. Na het hoofdstuk Waterstaat, waaronder Posterijen ressorteert, komt het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken aan de orde. De a.-r. heer Van den Heuvel bepleit een regeling van het kiesrecht voor visschers en zeelieden zooals die in Noorwegen, En geland en Duitschland bestaat (aparte stem mingen). Verder bespreekt hij die samen voeging van gemeenten, die niet altijd aan bevelenswaardig is. De heer Van der Waerden (s.-d.) heeft het over de pro vinciale wetgeving en bepleit ruimere be voegdheden voor Prov. en Ged. Staten. De heer B r a a t (P.-B.) bespreekt de benoe mingen van burgemeesters en brengt eenige klachten naar voren. Natuurlijk heeft hij het ook weer over den zomertijd. De heer Vliegen (s.-d.) noemt gemeenten van 2, 300 inwoners, die eigenlijk als zelfstan dige gemeente zich niet kunnen handhaven, en wijst op de beteekenis van de forensen- belasting voor de gemeenten. Tegen het denkbeeld om visschers en zeelieden 14 da gen vóór de stemming te laten stemmen, heeft spr. geen bezwaar. Hij heeft het voorts over den treurigen toestand in de gemeente Vaals; het Rijk wil wel helpen als de gemeente haap belastingen verhoogt. Maar die zijn al zoo hoog. Hij vraagt wat die "Minister van plan is te (foen. Van de andere sprekers noemen wij den heer Duymaer van Twist (a.-r.), die een betere oplossing voor de rechten op de scheepvaart bepleit, den heer Kampschöer (r.-k.), die de lagere in komens vrijgesteld wil zien van forensen- belasting, den heer Hermans (r.-k.), die eveneens een lans breekt voor Vaals, ds. Kersten (Staatk. Ger. Partij), die zijn bezwaren tegen algemeen kiesrecht naar voren brengt. Uit het antwoord van Minister Kan noteeren wij, dat van hem geen voorstel tot afschaffing van den zomertijd te wachten, is. Op de overige opmerkingen en vragen antwoordt de Min., dat hij de zaak in on derzoek of overweging heeft. enz. Landbouw en Visscherij. De heer B e u- m e r (a.-r.) klaagt over de ontbossching van ons'land; de heer Van der Sluis (s.-d.) is er niet gerust op, dat dit Depar tement wel voldoende zal doen voor verhoo- ing der productiviteit van onzen landbouw, "en krachtige directeur-generaal van land bouw is noodig. Ook een goede verdeeling der producten is noodig. De heer Knot tenbelt (v.-b.) bespreekt de haringvis- scherij, die in een noodtoestand verkeert. Spoedig en krachtig ingrijpen der regeéring is urgent. Het politietoezicht op de vis scherij in de Noordzee dient te worden verbeterd. De heer "Van Rappard (v.-b.) komt met een motie om het totali- satorverbod in te voeren voor paardenwed- strijden, de heer R u 11 e n (r.-k.) bepleit betere regeling van landbouwonderwijs 'en de heer Duymaer van Twist (a.-r.) vraagt maatregelen tegen den ongunstigen toestand in de haringvisscherij. Na 's Ministers antwoord wordt de ver gadering verdaagd tot Woensdagmiddag. Je kunt alle dingen in het leven van twee kanten bekijken. Zoo ook de effectenbeurs en alles wat daarmede annex is. Je kunt dat zwart zien: het daar vertoonde gesjacher in waardepapieren, het gespeculeer en werken met min of meer „gekleurde" be richten, al het gekonkel en gekuip om de gunsten van het „Gouden Kajj" af te dwingen verdoemen, héél het bedrijf minderwaardig en degenereerend achten. Zie je 't zóó, dan zal je, mét mr. Paap, die er inlertijd een als aanklacht bedoelde ro man aan gewijd heeft, spreken van: de Doodsklok van het Damrak als je denkt aan het luiden van de Beursklok die eiken mid dag, behalve de leden van de Goederenbeurs, óók de leden van de Effectenbeurs, of liever de leden van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel tezamen roept. Maar je kunt 't óók wit zien: je be denkt daarbij dan, dat, hoe je idealen voor de maatschappij-der-toekomst ook mogen zijn, het bestaan van effecten als handels object binnen niet-afzienbaren tijd een noodzakelijkheid zal blijven; dat vele effec ten-mannen hun functie als raadgever en beschermer van den kalmen spaarder en belegger nauwgezet en met toewijding ver vullen; dat, tenslotte, de Vereeniging voor den Effectenhandel door reglementeering en organisatie veel uitwassen en dikwijls ook veel schade voor het publiek heeft we ten te voorkomen. En om 't zoo, wit te zien, had men deze week weer eens een extra aanleiding. De Ver. v. d. Effectenhandel vierde haar vijftigjarig feest! Alle reden dus om nu dezen keer eens te spreken van: de Feest klok van het Damrak! Braaf feest gevierd is er. Dat kunnen de „jongens van de Beurs", zooals zij zich zelf, ondanks het feit, dat thans sinds eeni- gen tijd ook een dame als lid geregeld de Beurs bezoekt, nog altijd gaarne betitelen. Receptie met „strijkje" na aflooo van het Beurts-uur; diner en dan ook nog een spe ciale Beurs-revue, Maandagavond in den Stadsschouwburg! opgevoerd. Stof voor het samenstellen van een dergelijke revue had den de auteurs, Jack Junior en Frank Luns, te over.xWant aan „gijn" ontbreekt het ge noemde jongens geenszins, al kan men hen, in doorsnee, moeilijk fijn van geest noemen. En het aantal Beursgrappen is legio. Er zijn er van die geijkte, die nu al jaren lang opgeld doen, al stijgt hun peil niet hoog. Zoo biedt b.v. iemand tegen een bepaalde koers. „Jepse", klinkt hem tegen (wat in het Beurs-bargoensch beteekent_: je hebt ze). Maar als hij dan haastig in zijn boekje de affaire wil noteeren, hoort hij de toevoe ging; wel eens goedkooper gehad". Van de nog „persoonlijker" grappen zijn klassiek het eindeloos: „kwak, kwak, kwak, kwak-geroep tegen de ongeluk kige, die het gewaagd heeft zich een paar extra licht-gele schoenen aan te schaffen of het voortdurend: „bóebóe...."- geloei uit honderde kelen ter eere van iemand, die den vorigen avond wat al te laat, of denzelfden morgen wat al te vroeg, in een taxi gesignaleerd werd. Altemaal reactie-verschijnselen van men- schen, die dag in, dag uit midden in den „Drang each dem Golde" staan. Intusschen is de Ver. voor den Effecten handel een belangrijke factor in het leven van de hoofdstad. In de halve eeuw van haar bestaan is zij geworden tot een onmis bare schakel in het economisch bestel, een onmisbaarheid, die misschien nega'ief nog het duidelijkste sprak" toen zij in Augustus 1914, in samenwerking met de Regeering, maatregelen nam, die duizenden voor een financieelen ondergang behoed hebben. Zij zal nog lang onmisbaar blijven. Men heeft haar dus bij dit feest voor de komende vijftig jaar een krachtig leven toe te wen- schea Om nog even bij „het financieele" te blij ven. Onze stad is deze week met haar nieuwe 41/i leening in zee gegaan. Er werd, na een langdurig comité-generaal, door den Raad met eenparigheid, zonder hoofdelijke stemming, toe besloten. Bij dit simpele financieele feit, als men ten minste een slordige 15 millioen, d. i. het uit. te geven bedrag, simpel wenscht te noemen! zou verder niets te vermelden vallen, ware het niet, dat hierbij een staaltje vai» ambtelijkesnelheid vertoond werd, dat als curiosum dient geboekstaafd te worden. In den vroegen middag vergaderde de Raad en werd tot de uitgifte beslotea On middellijk daarop vertrok een gemeentelijke ijlbode met het besluit naar Haarlem waar Gedeputeerden nog in vergadering bijeen waren. Deze hechtten aanstonds hun goed keuring aan het Raadsbesluit en. in den laten namiddag verschenen de leening- annonces al in de kranten. 't Was inderdaad een wonder van snel heid; maar, tegelijkertijd, toch een beetje beangstigend ook! Drommels, is er zoo'n haast bij? Hebben we 't zoo noodig? J» onze gemeentelijke kas zoo leeg? Met dat effecten-feest, met die'nieuwe millioenen-leening had Amsterdam deze week wel een uiterst financieel gezicht ge trokken als zij niet ook, met de officieele opening van de geheel gerestaureerde Uni versiteitsbibliotheek, met een gastvrij ga baar, uitdrukking had gegeven aan die an dere zijde van haar karakter: liefde voor wetenschap en kunst. De Universiteitsbibliotheek, thans, met haar 1.000.000 deelen de grootste in het land, wèl en deugdelijk gehuisvest in het, na deze restauratie, geheel aan moderne eischen voldoende gebouw, dat eens Gar nalen-doelen heette én, ook eens, het gilde, der handbbogschutters tot onderdak diende, heeft, voordat zij daar aan het Singel rust vond om te gedijen, eerst als Stads bibliotheek, later als bibliotheek van het Athaneum Illustre heel wat omzwervingen, heel wat verwaarloozing en verguizing ook meegemaakt. Haar geboorte dateert van 1578. Zij kwam als wicht van een paar honderd deelen ter wereld. En groeien deed zij de eerste eeuwen van haar bestaan maar heel matigjes. Dat kwam ook omdat haar voogden en opvoeders, d. w. z. haar beKeer- ders, in die eerste tijden geen andere toelage kregen dan b.v. een vat „goeden Rijnschen wijn" en eerst in 1853 een „echte" biblio thecaris, die „ernst van de zaak maakte", benoemd werd. Toch, niettegenstaande die ernst was het nog in 1868 een.janboel. Al lagen dan ook de grootere boeken „aan de ketting", dat verhinderde niet, dat de bezoekers de kleinere deden verdwijnen in zulk een mate, dat de, in genoemd jaar op tredende beheerder in zijn eerste verslag er op wees, dat een bibliotheek een inste,,;ng is gewijd aan Minerva, de Godin der We tenschap, en niet aan Livema, Godin Ier dieven! Van toen tot nu: welk een groei! Ook hier, onder een andere categorie hoofdste- delingtn, dus verheuging en blijdschap over wat in de laatste halve eeuw bereikt w-rJ. Amsterdam: stad van handel en w - en- schap; van financieën en kunst. Maar tot nu toe zeker niet ook nog: stad van natuur» zooali b.v. Den Haag,

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7