T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DONDERDAG 27 MEI 1926. Aanbestedingen. Door de Genie werd op Woensdag 26 Mei aanbesteed: Bestek No. 70. Het doen van voorzienin- fen aan Militaire Gebouwen en Werken te leider. H. Freeke f 5995; Gebr. van Pelt 5978; W. J. Braggaar f 5897: K- Zee man 5420; W. Veenstra f 5248; en Bestek No. 103. Eene verving van Mili taire Gebouwen en Werken te Helder. S. Schellinger f 1150; J. Freeke f 1099; Gebr. de Boer 1087; J- de Kok f 1042; M. Kaleveld f 1037; Gebr. Hoogerduyn f 870. Helder*» Fanfarecorps. Behoudens toestemming van B. en. W. zal er een concert worden gegeven op Donderdag 27 Mei a.s„ van 8.S0 tot 10 uur, in de tent; Plantsoen. Programma 1. Splut Louveigne, marsch D. D. Belloflamme. Llberté, Egalité et Pratemité, Joh. Boers. During the Battle, ouverture .0. Gadenne. Föte Provengale, ouverture F. Popij. Am Meeresstrande, grande valse v Max. Fisser. Jour de Fête, fantasie L. Blemant. Aux Bords du Rhin, marsch J. Martin. we constateeren, dat het leeuwenaandeel der uren toevalt aan het litteraire en maatschappelijke onderwijs. Het ministerieel vastgestelde eindexa menreglement ademt denzelfden geest. De practijk: Wij citeeren alleen maar uit het adres van de Kamer van Koop handel te Amsterdam: „Minder wellicht dan voor welken an deren werkkring ook, kan men zich voor den handel als zoodanig, door theoretische scholing, bekwamendaarom zal de sohool- sche opleiding niet alleen de grootst mo gelijke, maar ook het meest gewenschte rendement opleveren, indien zij in de allereerste plaats erop worden gericht een algemene ontwikkeling te geven, welko de ontvankelijkheid schept, de lessen der practijk gemakkelijk te ver staan". Na zich gericht te hebben tegen geest- doodende overlading, laten de adressanten volgen „Naar onze wijze van zien behoort het vorenstaande de leidende gedachte te zijn, welke ons handelsonderwijs in alle gelei dingen zal moeten beheerschen". Talenkennis is een zoo diep mogelijk inzicht in de maatschappelijke beweeg krachten, dat is de alpha en omega van het handelsonderwijs. Wanneer men even nadenkt, hoe zou het ook anders kunnen Het handelson derwijs is ten eerste een voorbereiding voor verschillende maatschappelijke be roepen, eiv ten tweede voor diegenen, die bestemd zijn later in de practijk van den groothandel en de industrie een leidende positie te vervullen. Leidende positie in groot-ondernemin gen. Weet men, wut dat beteekent? Daarvoor is noodig, behalve omvang rijke kennis, organisatorisch talent, men- Bchenkennis, aanpassingsvermogen bij nieuwe maatschappelijke verhoudingen, wat de school niet kan geven. Een vakschool voor den handel is "een contradictio in terminus. Het is-voldoende bewezen, dat bij het grootste gedeelte der leerlingen, die van dit ondorwijs proflteeren, n i et de bedoo- 8. Internatibnalè v. Overbeekos llng voorzit, om in de practijk van ban- 1'er Burg en v. d Nos. 8 en 4 bekroond met eersten prijs.H J tot een herkrijgen in betere vorm van hetgeen ons ontnomeü werd. Wat doet V.0. niet voor de schoolreisjes der jeugd? Door.'t streven onzer vereeniging zijn tot stand gekomen de V.S.V. (Volksonder- wijs-Schoolreisjesverblijven) in een vijftal plaatsen van ons land, waar de reizende jeugd, die langer dan één dag op reis gaht, een onderdak kan vinden. Volksonderwijs, de zestigjarige, kan op een respectabelen staat van dienst wijzen. En toch had de oprichting van Volks onderwijs een andere aanleiding. Spr. verhaalt hoe de vereeniging, nu 60 jaar geleden, werd opgericht om de openbare school te beschermen voorden op'duikenden laster, die ook in die jaren reeds moest worden bekampt en dien wij ook thans nog te bestrijden hebben. Dat de openbare school onchristelijk zou zijn, weerlegde spr. Juist het open- baür onderwijs is, meer dan het confes sioneels, toegankelijk voor iedereen. Spr. noemt verschillende staaltjes van laster, en deelt dan mede, dat V.0. opgericht heeft het fbnds Kerkelijke D.wang der Armoede, dat steun verleent aan wie ge dwongen wordep hun kinderen naar een kerkelijke school te sturen. Om nu nog even een terugblik te slaan op de geschiedenis onzer jonge afdeeling. Met 572 leden slaan we geen slecht figuur, maar daar kan best een 1 voor. Wij hebben hier reeds oenige jaren onze kinderfeesten gehouden, die een succes waren, behalve voor den penning- meester. Door onze afdeeling is opgericht een cursus voor volwassenen, waarover de bezoekers met lof spreken. Toen de school te Huisduinen van een leerkracht beroofd zou worden, waren wij het, die met succes hebben weten te voor komen, de versleohterlng in dat gemeente- deel. Eu ook voor Koegras hebben we langen tyd in deze richting kunnen wer ken. Met waardeering' moet ik dan twee personen noemen, die voel hebben mede gewerkt tot het doen bloeien van onze afdeelihg. liet zijn de vorige secretarissen 1* eestredenaat was de heer H. J. Marinus, overjas overbodig werd en Dinsdag ep de voorzitter der afdeeling. In een kort volgende dagen was het zelfs „warm". openingswoord herdacht hij den voorzitter Qf het lang zal duren deze warmte. We dor .vereeniging, den heer KI. de ries,/.uilen het moeten afwachten. Wel komen ien bij deze gelegeóheid om zyn groote er overal uit het buitenhuid berichten over verdiensten de üranje-Nassau-orde is toe-hittegolven, onmogelijk is het dus niet, dat gekend. Dit gaf der vergadering aanlei-' ,x»k wij hiervan een vlaag krijgen. In ieder het ennpres der Nationale Veree het uitbrengen van een driewerf geval op het oogenblik hebben we heerlijk het congres der Nationale .Veree- h0era! yoor den heer. De Vries. j zomerweer en daar zijn we blij mee na al Het Arb.-Strijkorkest vertolkte twee iiet ongestadige koude weer van de laatste deelen uit Kaydu s 6e Symphonie, en den weken Priestermarsch van Mendelssohn. Bij vroegere gelegenheden hebben wij over de prestaties van dit kunstzinnige en De Handelsschool oen Vakschool? Men schrijft ons: Hoogere Handelsschool, litt. economi sche school, economisch litteraire school, economische •school, handolsscholen, die tegelijk litt economische H.B.S. zijn, han delsscholen, die dat weer .niet zijn welke leek kan wijs worden uit dit men gelmoes? Het is abracadabra voor een gewoon mensch. Wij hebben ons in de afgeloopen maan den wel gehoed, in dit wespennest onze vingers te steken. Daarentegen meenen wij, dat het nu tijd is het (Heldeïsche) publiek voor 4e lichten en wel om twee redenen. Ten eerste heb ben de ouders, die voor hun kindéren een school van voortgezet onderwijs moe tan kiezen, recht op voorlichting. Ze moeten weten, wat ze doen. En dat weten velen in onze gemeente nog niet, want vooral ten opzichte van de handelsschool/ heerschen de zonderlingste begrippen, die totaal in strijd zijn met den aard enden geest van het aan die school gegeven onderwijs. Ten tweede is het handelsonderwijs in menig tijdschrift en menige vergadering aan de orde gekomen, zoodat ook de bui tenstaander met eenige moeite zich een oordeel kan vormen. Wij constateeren dan in de eerste plaats het volgende: UitBB Hl niging, welke (mede) geleid wordt door kopstukken uit de practijk van handel en Industrie, zooals Van Aalst, De Beau fort, Boissevain, enz., benevens uit de talrijke adressen van Kamers van Koop handel en Fabrieken, is duidelijk geble ken, dat de Hoogero Handelsschool geen vakschool is en nooit een vakschool kan of mag wordensterker nog, dat de practijk het woord handelsvakschool een monstrum acht. Voorts stellen wij vast op grond van bovengenoemde uitingen van vooraan staande menschen uit de practijk, op fjrond van het ministerieel vastgestelde eerplan en de eveneens ministerieel vast gestelde eindexameneischen, on ten slotte op grond van de bij K. B. (Staatsblad No. 136; dd. 15 Juli 1924) vastgestelde rechten, dat de jongelui aan de handels scholen een breedc, zoowél literaire als economische, opleiding opvangen. Wij willen deze motieven even nader beschouwen*: Roohtea: Volgens bovenaangehaalde K. B. beschouwt de Minister het handels- ■choolonderwijs als een behoorlijke voor bereiding voor allerlei ambten en bo- roepen, zooals notaris, off. van admini stratie, surnumerair der registratie en domeinen, surnumerair defr directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen be trekkingen bij de post, de spoorwegen, bij het binnenlandsch Bestuur in 0.-lndiö enz. In onze kolommen is dit K.B. vol ledig gepubliceerd. Leerplan: De urenverdeeling in het 4e en 5e leerjaar der Heldersche handels school is als volgt: De groep talen Economische vakken n n Geschiodenls, Aardrjjksk. n Natuur en Scheikunde - w Kuijl, die voel van hun del en industrie hun brood te verdienen, tijd en werkkracht gaveu in het belang Wij concludeerenzij, die voor hun onzer vereeniging, jongens of meisjes eon algemeen ontwik kelend, zoowel litterair als economisch (niet wiskunstig) georiënteerd onderwijs bggeeren, vinden in onze handelsscholen volkomen wut zij weuschon. En van dit onderwijs kunnen ook leerlingen profl teeren, die geenszins van plan zijn later in de practijk van handel en industrie hun brood te verdienen. Vereeniging „Volksonderwijs''. De afdeeling Helder der Vereeniging „Volksonderwijs" had ter herdenking van het 60-jarig bestaan gisterenavond eene leden-vergadering uitgeschreven, waaraan een eenigszins feestelijk karakter was gegeven. De zaal van „Musis Sacrum" in Veel strijd staat te wachten om te her overen wat verloren ging; niet alleen moreele steun, maar ook flnancieele steun hebben wij noodig, om den strijd voor een verbeterd volksondérwijs te kunnen voeren. Met eeno opwekking om lid te worden, eindigt spr. zijn rede. Louise Pilaet, de veelbelovende leer linge van den heer Boelens, kwaqj met een voordracht: „Het meisje van de H.B.S.", en na de pauze de Vereeniging „Excelsior" met een klucht in één bedrijf. Vergeten wij niet, dat ook Louise Pflaet het Bondslied introduceerde op de wijze „Wij willen Holland houden", een lied, weldra door de aanwezigen meegezongen. Een bal besloot den feestélijken avond. de Koningstraat was geheel gevuld met een belangstellend publiek. Medewerking Als de zomer komt werd verleend door Jiet Arbeiders-Strijk- Plotseling is het weer omgeslagen. Zon- orkest, onder leiding van den heer Peetors,dag kon je je winterjas nog best velen, terwijl na de pauze door de TooneelVer-doch Maandagmiddag reeds, t9en de zon eenlging „Excelsior werd opgevoerd. een tooneelstukje zich in zomersche pracht vertoonde, gaf zij zooveel aan den hemel warmte, dat je leorj. 14 9 '8 5e leerj. 18 10 81 81 Voorts vinden wij op het leerplanhan- delstechniek (1 i) en lichamelijke op voeding. De leerlingen krijgen van elk der 4 talen 2 uur per week zuiver litterair onderwijs, 1 uur gram matica en Vertalen »en 1 uur correspon dentie. Daargelaten de kwestie, of het niet hoogst nuttig is, dat de leerlingen correspondentieonderwljs 'ontvangen, d. i. het schrijven van brieven in de vreemde talen over allerlei onderwarpen, mogen haidwerkende orkestje een oordeel ge- weèr sterk. Reeds waren er die dezen drang Nu de zomersche zon.ons doorwarmt en de zee er zoo verleidelijk uit doet zien wordt de drang naar een frisch bad ook gevenvooral het bekoorlijke andante uit deze symphonie vond een uitstekende vertolkingi Aan de rede van den heer H. J. Marinus ontleenen wjj het volgende: De heer Marinus vraagt of er waarlijk reden is om feest te vieren na alles wat er de laatste jaren heeft plaats gehad, den ongunstigen economischentoestand, de verslechteringen .van het enderwijs etc. Bijna zou het antwoord «een zijn. Maar gelukkig naast de zwarte blad zijden in 't boek onzer schoolgeschiedenis, staan lichtpunten, grootero en kleinere. Gaan we na, hoe de jeugd voor de invoering der Leerplichtwet, op 10 11- jarlgen leeftijd van school werd genomen, na de eerste jaren reeds gebrekkig onder wijs gehad te hebben, hoe ze, gestuurd naar de.fabriek of werkplaats, naar atelier of op 't land, mooston zwoegen met hun jonge lichamen, om de sobere inkomsten van het huisgezin een weinigje te ver meerderen. Gaan we na hoe vele volwassenen onder ons volk nu nog gebukt gaan onder de gevolgen van een slechf genoten onder wijs van voorheen en we vergelijken die toestand met tegenwoordig' waarop de kinderen zes jaren moeten en in vele gemeenten zeven jaren de school kunnen bezoeken en daardoor kennis vergaren, grooter dan hun ouders voor hen, dan, dan is er zeker reden tot verheugenis. Vroeger sprak men bij 25 school verzuim nog van getrouw sohoolbezoek, tegenwoordig is van onwettig verzuim haast geen sprake. Wanneer we nagaan de strijd, die Volks onderwijs gevoerd heeft, natuurlijk niet alleen, maar' mede mot andere vereeni- gingen, om het herhalingsonderwijs ver beterd te krijgen|met aanvankelijk succes bij de nieuwe L.O.-wet van 1926, dan is dat een reden, om verheugd te zijn. En al werd door het machtswoord „bezuini ging" dit herhalings- of beter gezegd vervolgonderwijs, ook onthalsd, toch zijn er lichtende perspektieven. Was het niet Volksonderwijs, dat het initiatief'nam tot het bijeenroepen van een Congres inzake de niet-leerplichtige jeugd, een congres, dat- door zijn veelheid van belichting een ernstige poging mag genoemd worden niet konden weerstaan en zoo zagen we Dinsdagavond al eenige zwemmers aan het strand en gisteren waren er eenige leden van de zwemclub „Frissche Morgén", die behoefte hadden aan een frisschen miiddag en op den zeedijk te water plonsten. Blijkens' ecu in dit nummer voorkomende advertentie zal ook het Gemeente-Zwembad weer geopend worden en-wel op Maandag a.s. Men zie voor de uren de desbetreffende advertentie. De Oostersche Feesten. 'Naar wij vernemen, zal morgen door den heer Maarten Smit te Koegras, Official Ford Dealer, over het Noorderkwartier een grootc reclametocht worden gemaakt voor de Oostersche feesten. Ook door Helder zal de tocht worden gemaakt. WinketalemwH. Onze lezers kennen ongetwijfeld den winkel der firma S. J. Prij?s in de Spoor straat, hoek Spuistraat. De zaak is een filiaal van de bekende zaak op den Kruis weg. Van binnen was de winkel donker en ongezellig; niettemin was hij bij velen be kend door de veelzijdigheid van zijn inhoud en de lage prijzen, waarvoor men er* te recht kan. Hedenavond heropent de heer Prins zijn thans geheel gemoderniseerd percgcl, dat nu ingericht is haar de eischen des tijds en wel geheel verschillend is van den onaanzien- lijken, ongezelligen winkel', dien wij tot dus ver kenden. De heer Prins heeft een achter den winkel gelegen kamer er bij getrokken, waardoor een aanmerkelijk grootere ruimte verkregen is. Vanzelf kan nu alles beter tot zijn recht komen. Een vijftal toonbanken met glazen vitrines zijn aangebracht, waar de verschillende artikelen in uitgestald zijn. Niet minder dan acht étalages,' waarvan er twee aan de Spoorstraat en de overige een groot deel van de Spuistraat in beslag nemen, zijn gebouwd; zij zijn zeer praktisch ingericht, geheel open en met glas voorzien, waardoor men een goed overzicht heeft over het geëtaleerde. Elke afdeeling heeft een speciale étalage; zoo is er de afdeeling speelgoederen, koper- en nikkelwaren, huis houdelijke artikelen, kristal en glas, galan terieën en byouterieën, steen- en porcelein- waar, kantoorboekhandel. En in elk dezer artikelen is een groote sorteëring. De étaleur der firma, de heer Davidson uit Amsterdam, was Woensdagmiddag nog druk bezig. Maar om 6 uur hedenmiddag is de heropening. Want de heer Prins, of schoon hij tot het laatst toe den winkel open hield, was wel verplicht den laatsten dag té sluifen, teneinde alles in gereedheid te brengen. Dat het den heer Prins in zijn vernieuw den en verjongden winkel welga! MaHverzending Hr. Ma „K XI LI". De mailverzending voor Hr. Ms. „K XIII", die heden van hier vertrok naar West-Indië, is als volgt: 1 Juni: Las Palmas. 8 Juni: Las Palmas. 9 Juni: Las Palmas. jo Juni: Willemstad. 14 Juni: Willemstad. Laatste buslichting voor elke verzending des avonds 6.30 u. hoofdkantoor, stadsbus sen lichting 3. Voor de verzendingen op 8 Juni naar Las Palmas, 10 en 14 Juni naar Willemstad, is zeeposttarief verschul digd; voor de verzendingen van 1 en 9 Juni buitenlandsch tarief. Uit het Politierapport In den nacht van Zaterdag op Zondag werd telefonisch aan het Hoofdbureau kennis -gegeven, dat er op den Kanaalweg gevochten werd. Eenige agenten gingen er heen en troffen een bij de politie hekend man aan, die aan het vechten was «net een vrouw, de dochter van die vróuw en haar schoonzoon. De vechtenden werden gescheiden en de man, die in staat van dronkenschap ver keerde, aangehouden en in arrest gesteld. Zondagmorgen werd kennis gegeven, dat door een woonwagen de leuning van de Willemsbrug (bij Onrust) wa3 beschadigd. Een onderzoek zal worden ingesteld. Door een caféhoudster van Huisduinen werd Zondagavond politiehulp ingeroepen, omdat zich eenige lastige bezoekers, in haar inrichting bevonden. Een tweetal agenten begaven zich er heen en bemerkten, dat het in net café, waar een groot aantal visschers onder drankinvloed verkeerde, zeer rumoe rig was. Op verzoek van de caféhoudster werden de bezoekers verwijderd eh het café geslo ten, eveneens werd een ander café op ver zoek ontruimd, daar deze caféhoudster bang was, dat de visscherlui zich hierheen zouden begeven. Terwijl de agenten van Huisduinen naar 1 de stad terugkeerden, vonden ze op den 1 Huisduinerweg een man liggen, die in ken- - nelijken staat van dronkenschap verkeerde. De man had vermoedelijk zijn hoed verlo ren, bovendien was zijn jas erg gehavend. Hij werd naar het Hoofdbureau overge bracht. Maandagmorgen werd 'door een bewoner van de Koningdwarsstraat aangifte gedaan, dat toen hij den vorigen avond te pi. m. 12 uur naar bed ging, hij leven aan de -Voor deur van zijn woning hoorde. Hij opende het raam van zijn slaapkamer en zag aan de deur een dame staan. Op zijn vraag wat of zij moest gaf zij geen antwoord, doch toen hij zijn vraag herhaalde, zei ze, dat er een heer aan de woning waS -geweest Hierop verwijderde zii zich vlug. 's Morgens bleek dat men aan de deur was bezig geweest Het slot was tenminste van de deur, alleen de grendel was er nog voorgeschoven. Iemand uit de Artilleriestraat deelde aan een agent mee, dat een aan hem- toebehoo- rend net, dat op den dijk gelegen had, was stukgesneden. De reep, die aan het net be- .vestigd was, was op drie p'aatsen doorge sneden. Aan een agent werd Maandagavond door een juffrouw meegedeeld, dat haar kinder wagen op den Huisduinerweg door een auto was aangereden. Een van de twee kin deren, die in den wagen zat, was er uitge vallen en had een hoofdwond opgeloopen. Maandagavond heeft een bewoner van de Bassingracht een ernstig motorongeluk ge had, ter hoogte van 't Zand. Vermoedelijk is de man met zijn motor op het z.g. paar- denpad uitgegleden ^en gevallen, terwijl hij met flinke vaart reed. De man werd naar het Hospitaal ver voerd. Zijn toestand was Maandag hoogst ernstig. Dinsdag was hij nog niet tot be wustzijn gekomen. Een bewoner van de Dijkstraat deed aangifte, dat zijn 16-jarige zuster en haar vriendin Maandagavond op den zeedijk door eenige matrozen en een burger waren lastig gevallen. Zij hadden de meisjes van de rijwielen getrokken, die daardoor bescha digd waren, terwijl de kleeren van de meis jes gescheurd waren en zij ontvellingen hadden bekomen. Een man, die in beschonken toestand Maandagnacht op den Kanaalweg werd aangetroffen, werd per handwagen naar het Hoofdbureau van politie overgebracht en in bewaring gesteld. Door een rechercheur werd proces-ver baal opgemaakt tegen een opkooper, die geen koopihansregister bijhield en goederen opkoeli#van personen beneden den leeftijd van 18 jaar. De reds dier „K Xffl" naar Indië In dienst der wetenschap. Bij het vertrek van Hr. Ms. „K XIII" hedenmiddag, zal de minister van marine a J., de heer Lambooy, vertegenwoordigd worden door zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse Termijtelen. Zooals bekend, is aan de vaart van de ,,K XIII" door het Panamakanaal een wetenschappelijk doel verbonden en be vindt zich daartoe mede aan boord dr. ir. F. A. Vening Meinesz, ingenieur bij de rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing. Het Hbl. schrijft hierover: De „K XIII" vertrekt voor de grootste reis, die tot dit tijdstip een ongecon- voyeerde onderzeeboot ooit nog onder nam. Het is niet alleen om het „record", dat dit vermelding verdient. In het algemeen heeft onze marine te dien aanzien reeds een zeer goeden naam. Terwijl de meeste naties hun duikbooten op groote reizen sleepen of laten convoyeeren, hebben na de „K V" en de „K III" reeds verschei dene ander® booten van dit type, voor de verdediging van Oost-Indië bestemd, de reis daarheen door het Suezkanaal alleen gemaakt. Ditmaal is een veel langere route ge kozen. De reis gaat eerst naar de Azoren (Fayal), van daar terug naar de Canari- sche eilanden (Las Palmas) en dan via Lona Passage naar Curagao. In onze West heeft men dit Nederlandsch verdedigings middel nog nooit gezien. Van Curagao hoopt men dan via Colon en door het Panamakanaal naar 'Mazatlan aan de westkust van Mexico te stevenen en verder de kust van het Amerikaansche continent in hoofdzaak volgend, naar San Francisco. Dan begint de reis dwars over den Stillen Oceaan via Honoloeloe, Guam, Yap, Manilla naar Ambon, Banda, Bima (op Soembawa), naar Soerabaja, waarde „K XIII" op 12 December ter reede hoopt te komen. Deze Indische reis heeft een zeer speciaal karakter en dat is meer nog zelfs dan de maritieme prestatie aanlei ding om aan dezen tocht eenige aandacht te wijden. De route is door de marine- autoriteiten opzettelijk zoo gekozen in verband met het wetenschappelijk onder zoek, dqt vöor de Rijks Commissie voor Graadmeting dr. F. .A Vening Meinesz aan beord zal verrichten. Het slinger toestel van de eerste reis is sedc I, uien geperfectioneerd, het werd in zijn nieuwe gedaante het Meteoro logisch Instituut in de Bilt construeerde het beproefd op de reis met de „K XI" naar Suez en daarna zijn er nog weer enkele verbeteringen in aangebracht. Het is tusschen de beide periscopen in de centrale van de „K XIH' vrij opgehangen en zoo ingericht, dat met een sterk licht, dat er door wordt gelaten, een photo- grafische curve wordt verkregen, die een zuiver beeld geeft van de bewegingen, die het slingercomplex maakt. De fouten, die een der slingers in het toestel maakt, worden door andere gecompenseerd. De op het eerste gezicht eenigermate zonderlinge route over den Atlantischen Oceaan is gekozen, om van een bekenden „drempel" in den Oceaan de breedte en hoogte te meten en de weg, dien de „K XIH" zal varen, werd zoo vastgesteld, dat men onder een gunstigen hoek van inval dezen rug een paar maal kruist. Bij de Lona Passage, waar een diepte van 9 K.M. is geconstateerd, en de Banda- zee, die, hoe betrekkelijk klein ook van oppervlak, geweldig diep is (5 K.M.) en op een aantal andere punten van de reis hoopt men waarnemingen te doen. Men kan er bekende peilingen mee contro leeren en er nog onbekende plooien in de aardkost onder zee mee registreeren. Voor de slingerproeven in het bijzonder moet men zich wel van de duikboot be dienen. Als geobserveerd zal worden, moet de fout, die de golfbeweging zou veroorzaken worden vermeden en daarom laat men de boot zoo diep zinken, dat men in stil water komt te liggen. Ware dat niet noodig, dan zou men zich voor deze wetenschappelijke waarnemingen stellig bedienen van een ander vaartuig dan van een duikboot, waar alle ruimte reeds «nuttig is gebruikt, zoodat men iets moet offeren, als men er toestellen plaatsen wil-. In dit geval kan de voorperiscoop alleen in den commandotoren worden gebezigd en hebben de officieren hun eenige hangkast moeten offeren voor het onderwatersignalentoestel, dat is aange bracht in do toch al zeer enge ruimte, waar vier officieren en dr. Verring Meinesz gedurende zeven maanden verblijf moeten houden. Men mag het dus wel bijzonder waar- deeren, dat voor dat wetenschappelijk werk de marine in'zoo ruime mate haar medewerking verleende. Hoezeer dit van heeler harte geschiedt door officieren, onderofficieren en matrozen, evenzeer als door het Departement in Den Haag, mocht dr. Vening Meinesz reeds bij vorige reizen met vreugde ervaren. Te merkwaardiger is, dat blijkens de vroegere ervaringen van dr. Vening Meinesz de geestvaan boord dezer scheepjes voortreffelijk is. Dat geldt voor alle catego rieën van het personeel. Men beseft blijk baar, hoezeer ieder hier van de welwil lende goed-gehumeurdheid en tegemoet koming der mede-reizigers afhankelijk is. Van iets dat op „privacy" maar lijkt is geen sprake. De commandant heeft een gordijn om zijn rustplaats. Dat is al. Het offlcierenverblijf is doorgang voor ieder die dienst heeft aan roeren of machines. Hr. Ms. „Sumatra". In dienst gesteld. De nieuwe kruiser Hr. Ms. „Sumatra" is gisterenmiddag in dienst gesteld. Zooals men weet, was de „ótat-major" al geruimen tijd aan boord, maar ook was nog per soneel van de N. S. M. en „Werkspoor" op het schip. Gisterenochtend is verder marine-personeel uit Helder aangekomen. Ter gelegenheid van de indiensttreding heeft de commandant, kapitein ter zee Schorer. officieren en bemanning toege sproken, waarna de marine-vlag en wimpel zijn geheschen. /|q - v Aanrijding. Ernstig motorongeluk. I

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5