BINNENLAND GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert op Dinsdag 1 Juni 19-26, ten Raadhuize, des avonds 8 uur. ■De agenda vermeldt de volgende onder werpen ter behandeling: v Notulen. Vaststelling der notulen van de verga deringen van 8 en 18 April 1926. Ingekomen stukken. a. Versflag van de kern-Commissie uit de Commissie tot verbetering van den Eoonomischen toestand der gemeente Helder over het jaar 1925; b. Dankbetuiging van het uitvoerend Comité van het HIe Internationaal Con gres voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken voor het toegekend sub sidie; o. Bericht van aanneming der benoe ming tot onderwijzer aan school 4 van 0. Gravemaker; <L Bericht van aanneming der benoe ming tot onderwijzer aan school 8 van M. A, Duisterhof; e. Bericht van aanneming der benoe- rning tot onderwijzer aan school 8 van EL B. Helleman. f. Proces-verhaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger. (Voorgesteld wordt dieze stukken voor kennisgeving aan te nemen). g. Aanbieding van de N.V. Steenhou werij' v/h J. B. L. SimoB van een ge beeldhouwd wapen der gemeente Helder ter plaatsing in den gevel van het Nieuwe Raadhuis. (Voorgesteld wordt dit geschenk in dank te aanvaarden.) Belastingen. Voorstel tot het treffen van voorzienin gen ter dekking van het tekort wegens mindere opbrengst van pL belasting naar het inkomen, en tot het vaststellen van het vermerügvuldigingsoijfer dier 'belas ting. Vischafslag. Voorstel tot het wijzigen van de loon- tabel der ambtenaren in verband met de bezoldiging van den conciërge-hulpafsla- ger aan den vischafslag, en het daarop Ingediende nadere voorsteL Erfpacht Voorstel tot het verleenen van gedeel telijke 'kwijtschelding van betaling van erfpachtscanon aan de N.V. Bouw- en Ex ploitatie Maatschappij, „Rednier Aurelia". Grondbedrijf. Voorstel tot het verhuren van grond aan J. J. de Langen. Strandhuur. Voorstel tot het huren1 en onderver huren van een gedeelte strand. Zeevaartschool. Voorstel in zake het radlo-onderwij3 aan de Zeevaartschool. Reglement Borg. Armbestuur. Voorstel tot wijziging van het Regle ment op het Burgerlijk Armbestuur. "WonlngHtichting. Voorstel tot het verhoogen van de be- loonlng van den penningmeester van de Woningstichting. Centrale Keuken. Voorstel om het gebouw der voormalige centrale keuken, thans in gebruik bjj de Heldersohe Melkoentrale, aan te koopen van het Kon. Nat. Steuncomité. Subsidie. Voorstel tot het verleenen van subsidie- aan de ïnspectievergadering van onder wijzend personeel. Dading. Voorstel tot het aangaan van een da ding met het R.K. Schoolbestuur in ver band met art. 205 der 'L.O.-wet 1920. Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de 9e wijtdgingsbegrooting, dienst 1926. Begrooting. Voorstel tot het doen van af- en' over schrijvingen van en op de begrooting dienst 1925. Vergunningsrecht Voorstel om verschillende aanslagen in het vergunningsrecht voor het jaar 1928— 1927, waartegen gereclameerd wordt, te handhaven. Benoeming. Voorstel tot benoeming van een lid van de Commissie tot wering van school verzuim in de vacature J. Marinus. Aanbevolen worden: 1. EL J. Marinus. 2. O. Heijblok. Mededeellng. Antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vraag van den heer B. Zon dervan over de 'gewijzigde regeling van den Vischafslag. Besloten zitting. Voorstel tot huur en onderverhuur van een gedeelte strand te Hulsduinen. B. en W. schrijven' aan den Raad: De termijn, waarvoor een gedeelte strand van het Rijk in huur werd ontvan gen en door deze gemeente onderver huurd werd aan de N.V. „Zeebad Huis duinen" bij Raadsbesluit d.d. 7 Juni 1921, la op 81 December 1925 geëindigd. De gemeente is ln de gelegenheid ge steld het strandgedeelte opnieuw voor 6 Jaren ln huur te ontvangen, met het recht van onderverhuur, van welke laatste de N.V. „Zeehad Huisduinen" weder gaarne gebruik wensoht te maken. De voorwaarden, die het Rijk aan de aan te gane overeenkomst wensoht te ver banden, zijn in hoofdzaak onveranderd gebleven. De kosten, die de nakoming dier voor waarden voor de gemeente medebrengt, kunnen op „Zeebad Hulsduinen" worden verhaald, terwijl in de concept-overeen komst met deze laatste wederom eischen worden gésteld met betrekking tot de vei ligheid, de orde en he venkeer. Wij merken hierbij op, dat „Zeebad Hulsduinen" zich met de door ons opge maakte concept-overeenkomst kan ver- eeniigen. B. en W. vragen machtiging tot bet aangaan van deze transactie. B. en W. stellen voor aan den heer J. J. de Langen, Schagenstraat 98, het per ceel weiland, groot pl.in. 11 A. 93 c~A., te verhuren voor den prijs van 18.voor het loopende jaar. Voorstel tot het treffen van voorzieningen in het te verwachten tekort in de op brengst der Inkomstenbelasting 1926/1927, bi} handhaving van het vermenigvuldi gingscijfer 0.85. B. en W. hebben aan den Raad het vol gende schrijven' gericht: In uwe vergadering van 13 April j.1. is aan de orde geweest ons voorstel om het vermenigvuldigingscijfer voor de Inkom stenbelasting, dienst 1926/27, vast te stel len op 0.86, hetzelfde cijfer ads ook voor het dienstjaar 1925/26 heeft gegolden (Raadsbijlage No. 36 (1926). Dat voorstel werd toen aangehouden op de overweging, dat het, nu imen nog niet wist op welke wijze het te verwachten tekort op de Inkomstenbelasting,- ad 60000.—, bij handhaving van genoemd vermenigvuldigingscijfer, zou worden ge vonden, gewenscht was om ter zake eerst zekerheid te hebben. WjJ hebben nader overwogen hoe de aanvulling van genoemd tekort zou kun nen geschieden, en ontvingen daartoe van den Gemeente-Secretaris een nota, waarin verschillende moeilijkheden werden aan de hand gedaan, en welke nota bij de overige stukken ter zake voor u ter in zage is gelegd. Zoowel bij onze over wegingen, als In die nota, werd in hoofd zaak vastgehouden aan de in ons hier boven aangehaald voorstel uitgesproken wenschelljkheid om het vermenigvuldi gingscijfer niet te verhoogen. Gelijk u bij het lezen der nota zal blij ken, wordt daarin o.a. genoemd een post: „mindere afschrijving op het kapitaal der Gasfabriek 9000.—". Die post vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de Ve rificateur der Gameente-financiën in het najaar 1925, in een rapport omtrent de begrooting der Gasfabriek voor 1926, tot de conclusie kwam, dat een bedrag van 9000.veilig minder zou kunnen wor den afgeschreven dan op die begrooting was uitgetrokken, terwijl hij die conclusie handhaafde, ook nadat wij van de Cen trale Boekhouding uitvoerige beschou wingen hadden opgevraagd en verkregen omtrent het verloop der afschrijving op verschillende onderdeden der Gasfabriek, volgens de bij verordening geregelde afschrijvingspercentages en in verband met de geldende boekwaarde dier onder- deelen. Wij meenden toen echter, dat in elk geval niet tot verlaging der afschrij vingsbedragen moest worden overgegaan vóór dat werd onder de oogen gezien de mogelijkheid, om de afschrijvingspercen tages te herzien, in verband met een te houden schatting der waarde van ver schillende ondeideelen van de Gasfabriek en eventueel van andere bedrijven. In eene bespreking, die de Wethouder voor de financiën en de Water- en Licht- bedrijven in het najaar 1925 met onder scheiden hoofden van dienst over de be grooting 1926 had, was tinmiddels door dien Wethouder aan den Verificateur op dracht gegeven zijn aandacht aan die mo gelijkheid te schenken. Daarop werd echter, bij schrijven van 19 December 1926, door den Verificateur geantwoord, dat 'hij met de (bestudeerlng der onder- werpelijke aangelegenheid tot de conclu sie was gekomen, dat deze zaak een bij uitstek teohjilsch vraagstuk was, om wel ke reden hij ons in overweging gaf den Directeur der Water- en Ltohtbedrijven om advies te vragen, hetgeen wij bij sohrijven van 24 Deoemlber 1926 hébben gedaan. Het zal uw Ooilege duidelijk wezen, dat er geruime tijd zou verstreken zijn, eer de Directeur imet zijne schattingen en be rekeningen gereed zou komen en dat er dan ook geen sprulco van kon zij bij de behandeling der Gemeentebegrootlng en Bedrjjfsbegrootinigen 1926 rekening to houden met gewijzigde afschrijvingen. Kort nadat de Gemeente-Secretaris zijn genoemde nota Inzond, waarin zooals ge zegd, nog gesproken werd' van oen voor deel voor den dienst 1920, ad 9000.—, wegens verminderde afschrijving, kwam het van den Directeur gevraagde advies (rapport) bjj ons in, tilt welk stuk blijkt, dat deze (hoofdambtenaar na taxatie van de verschillende objecten, waarbij, wat de gebouwen betreft, ln overleg is gehandeld met den Directeur van Go- meentewerken tot de oonohislö komt, dat voor de gasfabriek 12786.- ewoor de Waterleiding 18000.— minder kan worden afgeschreven dan de begrooting 1926 aangeeft. Een walging in de a? schrijving op het Eiectrtolteltsbudrijf wordt niet wensohelljk geacht. Nadat over dit rapport het advies was gevraagd en verkregen van den Verifica teur en nadat de betrokken Wethouder ter zake nog een bespreking met den Ve rificateur en den Directeur had gehouden en daarvan aan ons een schriftelijk vor- slag had uitgebracht, hebben wij de stuk ken nogmaals aan de twee genoemde diensthoofden gezonden, ten geza menlijk te adviseeren omtrent de moge lijkheid tot verminderde afschrijving. Daarop hebben wij hot gevraagde ge meenschappelijk advies ontvangen, en uit den inhoud 'hiervan blijkt, dat de afschrij ving op de Gasfabriek met 12270- die op de Waterleiding'met 13343. kan worden verminderd, r Wij zijn, na rijp beraad, tot de conclu sie gekomen, dat het gewenscht zal zy n de genoemde verminderde afschrijvingen toe te passen, eensdeels op de overwe ging, dat de toestand der gemeente-finan- ciën 'hiertoe dwingt, anderdeels op het motief, dat het, nu de belastingen hier zeer hoog zijn, niet geraden is, om het tegenwobrdig geslacht meer dan strikt noodlg is te belasten ten bate van 'hen d ie na ons komen, maar bovendien en dit is wel het belangrijkste motief wijl het ons voorkomt, dat het ten aanzien der financiën van de twee genoemde bedrij ven verantwoord is aldus te handelen. Toen wij tot deze conclusie waren ge komen en aldus van het benoodigde be drag ad 50000.— eene som van 25613.— was gevonden, hebben wij ver der (beraadslaagd over de vraag, op welke, wijze het nog tekort kantende bedrag zou kunnen worden gedekt. Aangezien in ons Ooilege geen een stemmigheid kon worden verkregen een' deel wenschte het verhaal der pen sioensbijdragen óp het gemeente-perso neel te verhoogen, terwijl het andere deel dit niet wenschte hébben wij de leldera der verschillend© raadsfracties tot eene conferentie met ons uitgenoodigd, ten einde daarna onze houding nader te be palen. In die conferentie nu werden de verschillende mogelijkheden, vermeld 1» de nota van den Gemeente-Secretaris, be sproken, alsook het ovengenoemde ge meenschappelijke advies van den1 Direc teur en den Verificateur, terwijl uit den aard der zaak bijzondere aandacht werd geschonken aan het 'dn den boezem van ons Ooilege bestaande geschilpunt, d. i. de verbooging van het verhaal der pen sioenbijdragen. Wat dit geschdlpunit aangaat kwam- im©n algemeen tot de conclusie ofschoon er door een1 tweetal der aanwezige fractie leiders ook wel gevoeld werd voor eéne verhooging van het pensioenverhaal dat het niet gewensdht was een voorstel tot gemelde verhooging in den Raad te doen, omdat het toch niet zou slagen. Wij1 hebben ons toen opnieuw 'beraden-, op welke wijze het alsnog ontbrekende bedrag kan worden gevonden, en stéllen u, onder speciale verwijzing naar een nadere •nota van den Gemeente-Secreta ris, waarin een en ander gedetailleerd wordt vermeld, voor: 1°. het te verwachten tekort op de In komstenbelasting, ad 60000.te vipden door: a. vermindering van het af schrijvingsbedrag der Gasfa- fabriek met 12270.en der Waterleiding met 18343.—te zamen 26613. b. verhooging van den post heffing van opcenten*op de per- soneele 'belasting met 5000. c. verhooging van den post heffing van belasting op de honden met 1000. d. verhooging van den gas- prijs, vanaf 1 Juni 1926, met 1 cent per M.' (niet verhoogd wordt.de prijs van gas voor mo toren en voor kermis- en f eest- gebruik, omdat dit vroeger ook werd uitgesloten en gerekend is met hetgeen de «gemeente en hare diehsten in de verbooging bijdragen) 12987.— e. verbooging van den prijs voor electricitedt, vanaf 1 Juni 1926, met 2 cent per KjW.U. (niet verhoogd wordt de prijs der electriciteit voor de kust- verlichting, die voor grootver bruikers, waaronder ook begre pen Casino, TivoH en andere groote inriohtingen, alsmede d© Zuiderzeewerken, wijl met do- ze en gen© min of meer dwin gend gecontracteerd is, terwijl ook hier rekening is gehouden met hetgeen de gemeente en hare diensten in de verhoo ging bijdragen) 6400.— Totaal 50000.— 2*. het vermeniigvuldlglngscijfer voor de heffing der Inkomstenbelasting voor ■het dienstjaar 1926/1927 vast te stellen op 0.85. Indien de Raad zich met deze voorstel-' Ion vereenigt, zullen B. en W. spoedig ter vaststelling aanbieding concept-beslui ten tot wijziging der Gemeente-begroo ting en der begrootingen voor de Gas fabriek en de Waterleiding, alsmede der Verordening op het technisch beheer der bedrijven, voor zoover d© afschrijvings percentages aangaat De Int Arbeldsconferenüe. De achtste internationale arbeidsconfe- rentie heeft bij acclamatie monseigneur Nolens gekozen tot haar voorzitter. Nederland en België. De correspondent van de „N. Rott. Crt." te Brussel meldt: Men acht het in Belgi sche politieke kringen zeer waarsahijnlijk, dat het voorstel tot ratificatie van het col- l^ctie-vo Fransch-Engelsch-Nederlandsch- Belgische accoord tot opheffing van het waarborgverdrag van 1839, reeds de vol- fende week op de agenda van de Belgische .amer zal worden gebracht. Het Belgisch-Nederlandsche verdrag, on derteekend door jhr. Van Kamebeek en mr. P. Hymans, komt eveneens heel spoe dig aan de orde. Jhr. A. C. D. de Graeff. Dinsdagniiddag is per stoomschip t,Vo- lendam" van de HollandAmerika lijn te Rotterdam aangekomen de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederlandisch- Indië, jhr. A. C. D. de Graeff; bijzonder gevolmachtigd minister en oud gezant van Nederland te Washington. In een kort onderhóud, dat de verslag gever van de „N. Rott. Crt." met jhr. De Graeff had, d§elt hij mede, dat hij bij het aanvaarden van zijn b&oeming tot gouver neur-generaal zich niet heeft laten leiden door overwegingen betreffende mogelijk minder prettige ervaringen in zijn hoeda nigheid van gezant in de Vereenigde Staten. Wel zou, zoo zeide hij, ten aanzien van de soepelheid van de Amerikaansche re geering, misschien nog het een en ander te wenschen zijn, maar ik heb deze, benoeming, los daarvan, met graagte aanvaard. jhr. De Graeff is terstond naar 's-Gra- venhage doorgereisd. Hij zal tot half ■Augustus in ons land blijven, waarna hij per' stoomschip „Grotius" van de maat schappij „Nederland" naar Indië denkt te vertrekken. Nederlandsch vlagvertoon. Zooals de lezer weet, bracht een duik boot-eskader een bezoek aan de Phiüppij- nen. Het eskader bestond uit: de „K a" onder luit. J. J. Wickers, de „K 7" onder luit. A. S. Pinke, de ,,K 8" onder luit. C. H. Brouwer, de „K 9" onder luit. D. Het- terschy. De „K 9" was het vlaggeschip. De ontvangst te Manilla was allerharte lijkst, en de aldaar doorgebrachte week was gevuld door officieele en niet-officieele lunches, diners en recepties. Op den dag hunner aankomst waren de officieren de gast van den gouverneur-generaal in het Malacanan Paleis. Den volgenden dag bracht de staf van den G.-G. een' tegenbe zoek aan boord van alle vier duikbooten. De bemanning, 120 man sterk, heeft ver schillende tochten ondernomen en den zee lieden werden eenige feestelijke avonden ge boden. Als gasten van den Nederlandschen consul-generaal maakten de manschappen twee dagen lang tochten in en rondom Ma nilla. Het bezoek werd besloten door een schit terende partij, waar meer dan honderd pro minente Europeesche en Amerikaansche leden der society aanwezig waren en welke den officieren van het Ned.-Indische'.eska- der werd aangeboden door de Army and Navy Club. 1 De Maatschappij Fetfenoord tegen den Staat De officier van justitie te 's-Gravenhage heeft Dinsdag conclusie genomen in de procedure van de maatschappij Feij,en- oord tegen den Staat der Nederlanden. /Volgens regie-contract heeft Feijen- oord voor den staat gebouwd de onder zeebooten K. XI, K. XII en K.- XIH, waar bij zij .als" winst ontvangen zou 20 pet. van de bouwrekening. De staat wilde deze 20 pet. echter niet betalen voor 7 Dieselmo toren, welke Feijenoord, omdat de regee ring speciaal M.A.N.motoren wilde heb ben, zelf had in elkaar gezet en waarvoor een vast bedrag door den Staat aan Feijen oord werd betaald. De officier was van meening, dat bij den bouw van de motoren niet is gebleken van afwijking van het regie-contract; er kan bezwaarlijk van een afzonderlijk con tract voor de motoren worden gesproken, waar het voorstel tot bouw geheel is ge daan overeenkomstig de bepalingen van het regie-contract. Feijenoord moest dus ten aanzien van de motoren als derde wor den beschouwd. De officier concludeerde derhalve tot toewijzing van de vordering, groot onge veer 240.000. Uitspraak 21 JunL Uit de Communistische partij. Het „Hbl." verneemt, dat de oppositie in de Communistische Partij, die deze week eenige malen in „Concordia" te Amsterdam heeft vergaderd, de meerderheid van 28 af deelingen der Communistische Partij achter zich heeft. Besloten werd o. m., dat gepooed zou worden fondsen bijeen te brengen voor hef uitgeven van een orgaan, dat vóorloopig ééns per maand verschijnen en dpn naam dragen' zal van het door de nieuwe partij leiding opgedoekte wetenschappelijke maandschrift „De Communistische Gids". De redactie ervan zal staan onder leiding van de heeren D. Wijnkoop, dr. W. van Ravesteyn en J. C. Ceton. In de verschillende deelen des lands zul len de georganiseerde communisten over het gebeurde en het standpunt der oppositie worden ingelicht. „Het Volk" verneemt, maar deelt het onder eenig voorbehoud mede, dat in de eerste vergadering, die het nieuwe partijbe stuur der C. P. H. dezer dagen houdt, zal worden overgegaan tot de benoemirig van een nieuwen chef-redacteur van „De Tri bune". Als nieuwe leider dor „Tribune"-redactie wordt genoemd mr. H. P. J. Wiessii^, den vroegeren redacteur van het weekblad „De Amsterdammer" (oude Groene), na zijn aftreden de stichter en redacteur van „De Nieuwe Amsterdammer" (de mosgroene), en thans verbonden aan de „Cetem". De besluiten van het Congres der C.- P. H. tot royeering, schorsing, enz. wofden door de betrokkenen niet erkend. De afdeelingen der C. P. H., die de partij der oude geschorste afdeeling Rotterdam hebben gekozen, zijn er 27 in getal. Deze 27 afdeelingen vormen de overgroote meerderheid van de .federaties heb Noor den, Gelderlanid, Overijsel en Zuid-Hol land. Uitdrukkelijk werd vastgeiteld, dat het verlaten van het congres slechts de beteekenis had van het met erkennen van dit congres als een regelmatig reglemen tair congres der C. P. H. Hieruit vloeit voort, dat de besluiten, eventueel op dit congres genomen, niet als geldige besluiten van de hoogste macht in de partij kunnen worden erkend. Geens zins heeft het verlaten van het congres de beteekenis van het uittreden uit de C.P.H, Bezoek van oen AmertkaanscheD kruiser. 'In de eerste helft van Juni wordt te Am sterdam verwacht de Amerikaansche krui- ser „Pittsburgh". Aan boord daarvan zal zich "bevinden vice-adiniraal Wells, com mandant van het eskader der Vereenigde Staten van Amerika 'in de Europeesche wateren. De salarissen der ambtenaren. De Eerste Kamer verwierp in haar zit- tingx Van Dinsdag de motie-aii» Embden, in zake art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, strejekende den minister van Financiën uit te noodigen medewerking te zoeken van besturen van de ambtenaarsvereenigingen, opdat de Staat van zijn verplichting, om aan die aanspraken te voldoen, ontslagen worde, en hetgeen jegens de. ambtenaren verricht is, nog zooveel mogelijk goed ge maakt wordt. De motie werd verworpen niet 19 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de vrijz.- en soc.- democraten, tegen de rechterzijde en de Vrijheidsbond, benevens de heer De Zeeuw (s.d.a.pv). De heer Wjbaut was wel aan wezig, doch niet bij de stèmming. De vergane loodsschuener. Het antwoord van dten Minister. Op de vragen van het Tweede Kamer lid, den heer Brauügain in verband niet de schorsing wan een loodsschlpper te Terschelling, antwoordde de Minister van Marine a. i.: Op 28 April jJ. vroeg de loodsschlpper le kL W. Zeylemaker den directeur van het loodswezen in het eerste en tweede district te spreken en deelde ,aan dien directeur mede, dat hij zich ongeschikt voelde om schipper te blijven; dat hij zoo wel thuis en aan den wal ais aan boord buiten zijnde, steeds doende was met de ramp van den imotorschoener no. 2; dat hij stil en zenuwachtig was en ongeschikt om zich er door te slaan en den moed er in te houden. Het ging hem tfijonder aan het hart, maar hij moest vragen, om op wachtgeld gesteM te worden. Zijn vader en alle naamgenooten stonden zeer goed bekend, maar hij kon niet anders dan zeg gen, dat hij niet opgewassen Was tegen zijn taak. Het verzoek, om op wachtgeld gesteld te worden, werd door den directeur van het loodswezen aan "den directeur-gene raal overgebracht, die er den Minister van in kennis stelde. Wijl er onder de loodsschippersA geen overcompleet was, kon \V. Zeylömaker uiteraard niet op, wachtgeld gesteld worden wegenB reor ganisatie van den dienst, zooals zijn be doeling was. Ook kon aan hem den diepst van loods schlpper niet langer worden opgedragen, nu hij zelf verklaard had, dat hij zich niet tegen die taak opgewassen voelde. Daarom heeft de Minister 10 Mei beslist, dat W. Zeylemaker geen dienst meer zoude doen als loodsschlpper,ln afwach ting, dat eerlang een keuringscommissie uitspraak over hem zou hebben gedaan. Voor zoover den Minister 'bekend, is van Overheidswege geen bezwaar ge maakt. tegen de opvatting, dat ambtena ren gerechtigd zijn, betreffende rampen, aan schepen van het loodswezen over komen, vrij hun meening tot uiting te brengen, vooropgesteld, dat dit op een behoorlijke wijze geschiedt. Deze opvat ting zal ook in de toekomst blijven gelden. „De leiding bij zeeofficieren ln goede handen". De Eerste Kamer hield gistermidejag een beschouwing over de begrooting van Marine, waarbij de heer Lindeijer (s.d.a.p.) betoogde, dat de afdeeling Loodswezen niet onder dit Departement thuisbehoort. Vervolgens besprak hij het personeel- vraagstuk en bracht verschillende grieven naar voren, waaruit z.i. de rechteloosheid van het personeel bleek. De militaire leiding van het loodswezen meent te veel, dat men met militairen In Slaats van met ambtenaren te'doen heeft. pr. eindigde met aan te dringen dat het Loodswezen naar het Departement van Waterstaat wordt overgebracht." In zijn antwoord' verklaarde de minister van Marine a.L, de heer Lambooy, dat hij wilde bevorderen, dat het Loodswezen naar het Departement van Waterstaat wordt overgebracht, omdat het z.i. logisch tbuisbehoort bij den Verkeersminister. Niet omdat hij de loiding niet goed vindt, integendeel hij heeft daarvoor niets dan lof. Hij betwistte dat koopvaardijoffioieren beter geschikt zijn don marineofficieren voor het loodswerk. Juist de marineoffi cieren weten zonder loodsen de zeegaten btnnen te komen. De koopvaardjj-offlcle- ren moeten altijd loodsen daarvoor heb ben. Ons loodswezen heeft in het buiten land een goeden naam en dit dankt het aan zijn leiding. De beschouwingen werden hierna ge sloten. Jubelkamp NwL Meisjes GUde. Te Amersfoort kwamen Zaterdag bij een de padvinsters uit alle richtingen van het land, die het jubelkamp te Miilingen' zouden meemaken. Ook van Helder wa ren verscheidene padvlndsters naar het kamp getrokken. Met gejuich werden allen ontvangen en afdeeling na afdeeling werd opgesteld om zloh ln volle orde naar den langen extra trein te begeven, die de deelneemsters en gasten naar het kamp te Stro© voerden. Het weer liet toe bulten het maal te gé- Mgr. Nolens tot voorzitter gekozen. Het nieuwe gebouw. Een oppositie-orgaan?

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6