GEMENGD NIEUWS. Het Pinksterfeest der A. J. O. taterpellatle-Oud. TWEEDE KAMER. Treinontsporing bi] Wouw. Onder eien auto. Dinsdagnacht kwart over één heeft een bestel-auto 'van de „N. Rott. Ct." den 71- jarigen verpleegde uit het Tehuis .voör Ouden van Dagen J. K. op den Coolsingel te Rotterdam aangereden. K. viel, brak beide beenen en kreeg ernstige verwondin gen. Hij is in het ziekenhuis aan den Cool singel opgenomen. Des nachts is hij aan de gevolgen overleden. De chauffeur, de 42- jarige B. O.,' is aangehouden..De auto is in beslag genomen. Twee Jongens verdronken. Moord. Een aaogeteekendo brief. Nieuwe Hollandsche haring. Een goed kersenjaar. Vechtpartij. Verdronken. Woomvagenieert. #i Verduistering van f 100.000. Dinsdag heeft de rechtbank te Amster dam uitspraak gedaan in de zaak van J. 1 de H. en J. J. G. v. B., die tezamen een bankinstelling voor een bedrag van 100.000 hebben benadeeld. J. de H., die door middel van een telmachine dit geld had verduisterd, werd veroordeeld tot 21/» jaar gevangenisstraf, met aftrek van 8 maanden voorloopige heohtenis; J. J. G. v. B., die omstreeks 60.000 van den eer sten verdachte ten geschenke had aange nomen, terwijl hij wist, dat deze ze op on rechtmatige wijze had verkregen, werd tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van 8 maanden voorloopige heoh tenis. Het O. M. had tegen beiden 8 jaar ge vangenisstraf geëlscht PftxxUottlge brand te Oudehaske. Dinsdagnacht is te Oude Haske, bij Hee renveen, de woning van den arbeider Hais- ma afgebrand. Het gezin van den arbeider Haisma be stond uit' man, vrouw en acht kinderen. Een zoontje van negen jaar wekte de ouders met het geroep: brandI De woning stond toen al vrijwel in lichte laaie. Toen Haisma, zijn vrouw en vier kinderen door een stukgeslagen raam naar buiten waren gekomen, heeft de man nog een poging ge daan de andere kinderen, die op den zolder sliepen, te redden. Op een ladder klom hij langs den zijkant van de 'woning naar het dakraam, dat hij open sloeg. Door dit raam wilde hij naar binnen, doch dit was niet meer mogelijk door de rook. De kinderen waren toen vermoedelijk reeds gestikt. Er waren acht kinderen, n.1. vijf meisjes en drie jongens. De oudste «was tien jaar, de jongste negen maanden) Omgekomen zijn drie kinderen, een van 10, 6 en 4 jaar, en een 3-jarig jongetje. De verkoolde lijkjes zijn gistermorgen onder de puinhoopen van daan gehaald. Met f 200 naar Amsterdam. Ontsporing. Op het terrein van het Centraal Station te Utrecht, ter hoogte van het Buurtsta- tion zijn Dinsdag een postrijtuig en een Gewetensgeld. Kindermoord? Malversaties. (Buitenland.) Een ongehoorzaam zoon. Uit Athene wordt gemeld, dat de presi dent van de Grieksohe republiek, gene raal Pangalos, zijn zoon, die zich onge hoorzaam betoond had door zich tegen dpn wil zijns vaders te verloven en die naar Belgrado uitgeweken was, uit de ran gen der marine-offioleren heeft doen schrappen. De verloofde wordt het land uitgezet. Het auto-ongeluk in België. Aangrimde het auto-ongeluk bij Char leroi, waarbij een Amsterdammer om het leven is gekomen, verneemt het Hbl. na der, dat het slachtoffer is de heer Karei Siegmund Schutte. De heer Schutte, die 61 jaar oud was, was commissionair in effecten en een be kende figuur op de Amsterdamsche beurs. De heer J. Hagedoorn, die ook ernstig gewond is, is een. neef van- den heers Schutte. Zelfmoord van een Zuid-Slavisch politicus 'Een 'bekend Znld-slavlsoh politicus) de radicale afgevaardigde JowanowitsJ, heeft zich in zijn woning te Belgrado opgehan gen'. Hij leed sedert jaren aan een ern stige kwaal en zou zioh ook in moedlijko maberieele omstandigheden bevonden heb ben. Hij was 62 jaar oud. Van het eind van den oorlog tot het eind van 1923 was hij minister van openbare werken cm verkeerswézon. Na zijn ontslag als minis ter werd hij vioe^president der radicale partij1. Beu boffer. Wllliam Hlgglns, een 08-jarig man, die tot kortgeleden in het werkhuis te Wit- tlngdon bij1 Manchester opgenomen was, zal 70,000 erven, nagelaten door een tante van hem. Dezè tante, Olara Jones, leefde als een kluizenaarster ln een ach terbuurt te Manchester. Na haar dood Vond men alleen in huis 8000 aan specie en 50,000 aan efefeten. Zes weken lang heeft men vruchteloos nasporingen ge daan naar een familie-lid dat haar nader bestond dan Hlggina Tragisch ongeluk. Te Kray ls op den eersten Pinksterdag een bruidspaar van edn balkon, welks leu ning bezweek, gevallen. De bruid was ter stond dood, de bruidegom Is zwaar ge wond naar het ziekenhuis gebracht. Ook een manier am te studeeren. Volgens oen bericht uit Weencn heeft een student uit G raz een hongerkuur van 46 dagen gedaan teneinde een record te slaan en gold te verdienen om rijn stu diën ten einde te brengen. Treinbotsing. Twee electfischc treinen zijn aan een mijnstation te Melbourne op elkaar geloo- pen, waardoor eenige wagens werden inge drukt. Een doode, 22 gewonden. Een oplichter. Een moordzaak. Een relletje vóór de Are de Trlompha TELEGRAFISCH WEERBERICHT Medegedeeld door het Kon. Nederlandsoh Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 778.1 te Jammayen. w Laagste str..di 761.8 te Blacksöd. Verwachting: bruiken en weldïa bood bot uitgestrekte veld te Millingen een schilderaohtigen aanblik. Na afloop van den maaltijd ver gaderden de leidsters en konden allen in de gilde winkels lampions koopep. voor den optocht over het terrein (het kampvuur ging njfit door uit vrees voor brandge vaar). En toen het donker werd bewoog zich de stoet over de 'heide, allen voor zien van een lampion, van de kabouters (tot de leidsters, gasten hoofdbestuurs leden toe. Reeds voor dat de bel had geluid, wa ren er Zondagmorgen overal teekenen van ontwaken der meisjes. Reeds spoedig kwam er overal beweging in den Olym- ,pus, waar hoofdbestuur en gasten waren ondergebracht, zoowel als in de verschil lende afdeelingen1, die in de andere ba rakken waren gelogeerd. In de achterste de kabouters, terwijl ook de padvindsters uit Portsmouth, die zich onderscheidden door 'haar roode dassen, in eoii der barak ken waren ingekwartierd. Vooral'de witte tenten maakten een vroolijken indruk in de ochtenduren, toen de zon nog scheen. De ochtend begon met gymnastiek oefeningen, daarna ontbijt. Tegen half 10 begaven allen zioh naar de vlaggenpara- de. De plechtigheid ging gepaard met gezang. Het was een, indrukwekkend oogenblik. Extra cheers werden vervol gens uitgebracht op de Engelsche gas ten. Na nog eenige mededeelingen bega- Ven zeer velen zioh naar de morgengods dienstoefening, waar Ds. J. de Koning uit Utrecht een toepasselijke Plnksterredè hield. Des middags was er défilé voor het be stuur en majoor van Manen, den comman dant van het kamp, van wlen het N. M. G-. zooveel, hulp kreg. Aan allen werd ter herinnering aan dit jubileum een oor konde aangeboden. (f 's Nachts kletterde de regen, maar in den vroegen morgen van den volgenden dag toonden de padvindsters dat zij zich niet stoorden aan het weer en program ma ging door alsof er geen regen was. Des morgens werd een wandeltocht ge houden en- des middags, toen de zon weer doorkwam, werd het programma afge werkt. Des avonds sprak mevr. Dr. Du Buy WennJnger afscheidswoorden. Dinsdags vertrokken allen weder naar hare woonplaatsen met een eindindruk, dat het oen echt jubelkamp ywas. Wij zeiden reeds: de Pinksterdagen zijn van huis uit de dagen van openluchtmee- tings e. d., en ook de socialistische Jeugd- organisaties hebben dan hun openlurVbii eenkomsten. Dit jaar valt in het bizonder daarvan melding te maken, omdat een aan tal buitenlandsche jeugd-organisaties in onze hoofdstad bijeenkwamen fer. viering van hun Pinksterfeest. Reeds Vrijdag kwa men inet extra-treinen een aantal buiten landsche jongelui aan; in het vroegere Watergraafsmeer was een tentendorp van bijna 500 tenten voor hen verrezen, en uit- teraard gaf dit een levendige drukte in de stad. De buitenlandsche jongelui werden welkom geheeten door-den heer K. Toorn- str»en den voorzitter van den'Amsterdam- schen Bestuurdersbond, den heer B. Bym- holt. Verschillende toespraken volgden en een aantal vooraanstaanden in de soc.- be weging waren mede ter- begroeting aan wezig. Des Zaterdags kwamen tegen vijf uur de eerste groepen Hollandsche jongens en meisjes het terrein opmarcheerden. Ook van Helder was met den trein vau 1.13 u. een heele troep A.J.C.-ers naar Amsterdam ver trokken. Na het middagmaal trok men ge zamenlijk de stad in1, naar het R.A.I.-ge- bouw, waar op de gebruikelijke wijze met spel, zang, .declamatie en dans de avonds werd doorgebracht. De Zondag werd beslo ten met een groote demonstratie in het Stadion, het hoogtepunt van hét Internatio naal Jeugdfeest. De belangstelling langs den weg was toen nog grooter dan des Za terdagsavonds. Er mocht evenwel niet ge zongen, noch gesp'eeld worden. In het Sta dion werd o. a; een Duitsch spreekkoor van Bruno Schönlanck opgevoerd, „Jugendtag", .dat een overweldigenden indruk op de toe hoorders maakte. Maandag bleef men in het kamp en wer den in de groote conversatietenten door verschillende groepen weder spelen en dan sen uitgevoerd, voordrachten en toespra ken gehouden. Afscheidstoespraken des middags en 's avonds moesten de Hollan ders weer vertrekken werden gehouden door Oudegeest namerts het I.V.V., Cris pien (Duitschland) namens de 'Soc. Inter nationale en de Duitsche partij, Vandervelde namens de Fransche en Belgische jeugd. De internationale secretaris Erich Ollenhartier las een aantal telegrammen voor en ten slotte sprak Koos orrink het slotwoord. De buitenlanders zijn o. a. nog naar Alk maar geweest:. wordt aangenomen een motie-Beumer, die in eenigszins zachteren vorm,een kritiek levert op de uitvoering der wet van 29 Juni 1925, In de avondvergadering komt in behan deling de De ramp met den loodasohoener „Ter schelling 11", welke op 25 November 1925 plaats hadr heeft den heer Oud aanleiding gegeven tot het houden van eene inter pellatie. De geruchten, welke hier en daar <le ronde hebben gedaan en uitermate ge schikt waren om den indruk te vestigen, dat een volledig, volkomen onpartijdig onderzoek eerder gemeden dan gowenscht werd, hïtdden ook bij sommige andere af gevaardigden de meening doen post vat ten, dat inderdaad wel een en ander te verduidelijken, misschien ook te verande ren viel. Wat dit laatste betreft de wen- schelijke of noodzakelijke Veranderingen pleitte mr. Oud voor aanschaffing van ander, zeewaardiger materiaal en mede zeggenschap van de bemanning in geval van.storm en dreigenden orgaan. Zoowel het een als het ander heeft minister Lam- booy (die in de Tweede Kamer debuteerde en over een forsch geluid bleek te be schikken) afgewezen; het laatste omdat er één baas behoort te zijn, het eerste, om dat z.L de thans gebruikte schepen vol strekt niet slecht zijn. Weliswaar is er een kleine kans, dat de minister na na dere voorlichting zijn standpunt wijzigt, maar groot schijnt die kans toch niet. Waarom geen onderzoek door de scheepvaartinspectie of Raad van Scheep vaart, waarom ten slotte docr marine een cpmmlssie ad hoe Ingesteld? Op deze vra gen heeft minister van der Vogte geant woord, zonder nochtans den interpellant «volkomen te bevredigen. En ook de heer Snoeck Henkemans bleek niet geheel vol- daari te zijn: waarom zoolang het" onder zoek verschoven en het pas na ettelijke maanden ingesteld? De Kamjer hield zioh Woensdag bezig, allereerst met eene regeling van werk zaamheden en 'daarna hield mevrouw d e V r 1 0s— Br uins (s.d.a.p.) de aangekon digde interpellatie inzake de wettelijke bevoegdheid tot uitoefening der tand heelkunde, zooals die gewijzigd is bij wet van 29 Juni 1925. Zij stelt hierover een viertal vragen aan den minister. In haar repliek getuigt zij van 's Ministers „ont stellende lichtzinnigheid" ten opzichte van de belangen .der volksgezondheid en dient een motie in om de maatregelen bij de wet van 29 Juni 1925 genomen, weer teniet te doen. Ook de heer Oud (V.D.) bespreekt deze aangelegenheid en legt minister Slotemaker de Bruine het vuur nogal aan de schenen. Een voorstel van hem om de beraadslagingen te schorsen, wordt'ver worpen; een motie om uit te spreken, dat 's Ministers verantwoording onvoldoende is geweest, evenals de motie dó Vries-— Bruins, wordt verworpen. Daarentegen (Binnenland.) Dinsdagmiddag heeft onder de gemeente Wouw een ernstige treinontsporing plaats gehad, waarbij een heer en een dame vrij zwaar zijn gewond en verschillende per sonen lichtere kwetsuren hebben opgeloo- pen. Van deri uit twaalf rijtuigen bestaanden sneltrein VlissingenAmsterdam, die om 2.34 te Roosendaal moest arriveeren zijn de laatste vijf ^agens uit de rails geloo» pen. Hetf achterste rijtuig was gekanteld, vau den 'dijk gevallen en gedeeltelijk in de sloot neer gekomen. Onmiddellijk werd een aanvang ge maakt met hulpverleening aan de passa giers in het verongelukte rijtuig. De meesten moesten uit de portieren en door de vensters kruipen om vervolgens met ladders naar boven te worden gebracht. Zij waren op een vreeseiijke manier heen en weer geschud; verschillenden van hen waren door glasscherven eenigszins ge wond. 1 Onze beide plaatselijke geneesheeren dr. Schurmann en v. d. Nieuwenhuizen behoorden tot de passagiers van den ont- spoorden trein, en verleenden de eerste hulp. Dr. Schurmann zeide ons, dat er eigenlijk* maar een ernstige patiënt was, nl. een dame, die een hoofdwonde had van ongeveer 15 cM. De overige reizigers, pl.m. 10 a 12, hadden alle lichte kwetsu ren en konden na verbonden te zijn hun reis voorzetten in een aparten hulptrein. Het optreden van het spoorwegperso neel zoo zeide dr. Schurmann ons ver der was boven alle lof verheven. On middellijk verscheen men ter plaatse met ladders, water enz. en bood overal de be hulpzame hand. In den omgevallen wagen zat een 72- jarige dame, die merkwaardig genoeg, niets mankeerde en zich zeer rustig ge droeg. De gewonden werden door de dok toren en het 'personeel gekalmeerd zoo dat van een paniek absoluut geen sprake was. Verschillende gewonden dankten dr. Schurmann en v. d. Nieuwenhuizen har telijk voor hun hulp, die het beiden zwaar te verantwoorden hebben gehad bij hun hulpverleening in de brandende zon. Eerst toen de doktoren met alle patiënten gereed waren, kwam medische hulp van buiten opdagen. Tien leer1 in gen van het St. Doimin icus- oollege te Njjmegen zijn Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur gaan roeien op de Waal. in drie bootjes. Eén bootje kwam in bot sing met eert op stroom liggende aak en kantelde. Van de drie inzittende jongens zijn er twee verdronken, n.1. W. van Ge- rnert uit Schiedam, en O. Willemsen, uit Nijmegen. J. Wolters uit Groessen weiri door dón schipper van den aak gerpej. Maandagavond 'halftien is de 37-jarige Jaooib Vos te Veen, bij' Heusden, vóór zijn woning door een revolverschot in de 'borst gedood. De vermoedelijke dader, zekere M. K. aldaar, is gearresteerd en gevankelijk naar Den' Bosch overgebraoht. Tusachen den dader en den vermoorde moet een oude veete hebben bestaan. De heer K. D. te Santpoort ontving uit Axel een aaugetoekenden brief, die 2600 moest inhouden. Toen de heer D. dien brief opende, bleeek or alleen wat waardeloos papier in te zitten. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt.: De oude traditie getrouw werd Dins dagmiddag door den opperkeurmeester Vogel uit Vlaardingen met den schipper J. Goedknegt de eerste nieuwe Holland sche haring aan H. M. de Koningin op het Loo gebracht. Niet meer, zooals eertijds in een ver sierde auto. Deze haring, gekeurd door den ópper- keurmeester, is gevangen en aangevoerd door het stoomschip Koningin Wilhelmina, VI. 190, schipper J. Goedknegt eigenaresse Doggermaatschappjj te Vlaardingen. Een vaatje van deze haring is ook aan de Koningin-Moeder gezonden. Het kersengewas belooft dit jaar bij zonder veel; naar men weet te verzekeren zal het beschot olam zeer groot zijn. De bloeiperiode had een allergunstigst ver loop, zonnig weer doorgaans deed de vele bijen, die van het Hoog naar de Betuwe gegaan zijn, een werkzaam aandeel ne men voor de bestuiving en het wegblijven van schadelijke naohtvorsten heeft tot ge volg gehad, dat de sappige vruoht zich dik gezet blijkt te hebben. Met name niet te oude boomgaarden, waarin mest niet ge spaard weni, toonen zich allerdnnkbaarst en zullen groote opbrengst geven. Dit geldt zoowel voor de veelgezochte Meikersen uit den Nederlandsohen vruoh- tentuin, alsook voor de knappige, zoete zwarte, voor de rouanen, die voor de oon- fisorieën gebruikt worden en de vroege Duitsche kersen. Maandagavond hébben te Amersfoort twee buitenlieden een oude veete met het mes uitgevochten. G. W. uit Hoevelaken is met verwondingen aan het hoofd en ichaaan ln zorgwekkenden toestand in het Elizabethsgaathuis opgenomen; de andere, J. W. uit Nlj kerkerveen, is na verbonden te rijn Jn arrest gesteld. Maandagmorgen is op de rivier de Maas te Rotterdam, even beiwden Maas sluis, een roeibootje, dat getrokken werd door de ziltjalk Soeka Hati uit Rotter dam, omgeslagen. De inzittende, de kunst schilder H. K. uit de Dubbelstraat t^ Rotterdam, geraakte te water en is ver dronken. Zjju lijk .is nog niet gevonden. Zaterdg is op den Biltscheweg te Utrecht, nabij het fort, een woonwagen aangereden door een vrachtauto. De schok was zóó hevig, dat een voor- en achterwiel van den woonwagen braken. De bekap ping werd ontzet. De vrachauto reed door alsof er niets gebeurd was. De vrouw van den woonwagen-eigenaar lag ziek te bed. Zij is in een anderen woonwagen overge bracht. Er werden een paar noodwielen aangebraoht en toen werd naar de stad gereid.en In de Lange Vieetraat, even voor het Vredenburg, 'braken toen helaas plotse ling de andere wielen. Met vereende krachten werd het ach terste gedeelte van den wagen op een handkar geladen en zoo is de bouwvallige woonwagen naar een stal in de Lange Koestraat gereden om gerepareerd te worden. De woonwagenbewoners hadden het plan in het gemeentewoonwagenpark te overnachten. Zij waren uit Friesland gekomen en nu al een paar weken onder weg nar Rotterdam, waar de man zou trachten werk te vinden. Daar de menschen geen oent bezitten, zullen de reparatiekosten en het verblijf door de gemeente betaald worden. In de Viestraat gaf 'het gebeuren een enorme verkeersstremming. De zaak-Muylwfjk voor den Hoogen Raad. Voor den Hoogen Raad is behandeld het cassatie-beroep van M. Muylwijk, ver oordeeld wegens doodslag van den ma kelaar Busch. De verdediger, mr. Arnold Levy, voer de een aantal- cassatiemiddelen aan, die bij nader toelichtte. Hij zette uiteen, dat de veroordeeling van M. geschied is op rapporten van deskundigen. Doch eerst dienen, meent pl., op wettige wijze vast te staan de feiten, waarop aie rapporten steunen. Hij zette uiteen, dat, als Muylwijk Busch werkelijk omsnoerd had, hij dat met instrumenten moet hebben gedaan. Er is dan sprake van moord, maar daar voor is hij niet veroordeeld. Iemand, zegt pleiter, die de grenzen van de noodzakelijkheid te zijner zelfverdedi ging overschrijdt, is volgens het tweede lid van art. 41 Sr. niet strafbaar alk die overschrijding te wijten is aan een he- v ige gemoedsaandoening. Dit lid heeft het Hof verwaarloosd. Pleiter achtte den diefstal niet bewezen. Wilde men eenige kans hebben op een strafvervolging met succes, dan moest aan Muylwijk wel diefstal ten laste gelegd worden, want een verduistering verjaart ha zes jaar. Het Hof heeft niet aangenomen de te rugkoming van M. op zijn bekentenis. Het Hof zegt, dat het tijdsverloop van 9 ja ren niet zóó lang is, dat M. zich niefmeer precies zou herinneren de toedracht van het zioh toeëigenen der gelden. Maar bij verduistering heeft de wetgever zelf den termijn van verjaring bepaald op 6 jaar. Waarom? Omdat noch de verdachte, noch de getuigen na een tijdsverloop van zes jaren te vertrouwen zijn in hun .verkla ringen aangaande verduistering.' Wan neer het Hof nu vooropstelt, dat M. na 9 jaren nog precies alles moet herinneren, houdt het met het verjaringsinstituut geen rekening. De procureur-generaal zal 7 Juni oon- clusie nemen. Vier kinderen in de vlaymnen omgekomen. Twee Jongens van 19 jaar zijn in bewa ring gesteld, terzake van verduistering en medeplichtigheid! daaraan. Een van de jongens had geld,- dat hij voor zijn pa troon, een confisseur aan den Nieuwen Binnenweg te R'dam, op quitantle moest innen, zioh toegeëigend, waardoor hij 200 bijeengegaard had. Met een kame raad is hij toen op een fiets van zijn pa troon naar Amsterdam vertrokken, waar zij beiden al het geld hadden opgemaakt. Toen het geld op was is de dader zich op het bureau van politie komen melden. Hij werd ingerekend en weldra werd zijn mede-reUiger gearresteerd. 1 tender ontspoord. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat ontvangen is een be drag van 33, onder letter O. van een onbekende ingekomen, bij den* hoofd-ln- specteur der directe belastingen, wegens te weinig betaalde gemeentelijke inkom stenbelasting. De Haagsohe politie stelt een onder zoek in naar een geval van vermoedelij- ken kindermoord, die op den Eerstèn Pinksterdag zou hebben plaats gehad. Een ongeveer 36-jarige vrouw, samenwonende met zekeren S. in een perceel aan de Laan, te 's-Gravenhage, is bevallen vaneen kind, dat eenigen tijd daarna door den geneeskundigen dienst doofl in een em mer water, is gevonden. Het vermoeden bestaat, dat het kind geen natuurlijken dood is gestorven, maar door geweld om het leven is gebracht. Hoewel beide personen ontkennen, het kind van het leven te hebben beroofd, heeft de politió termen aanwezig geacht om den man te arresteer en. De vrouw is naar de ziekeninrichting aan den Tapijt- weg gebracht. De justitie te Arnhem heeft Vrijdag den geheelen dag ten gemeentehuize te Wehl vertoefd, in verband met loopende ge ruchten van malversaties. Eenige boeken zijn in beslag genomen. De malversaties zijn aan het licht ge komen bij het onderzoek in de zaak van den ontslagen ambtenaar ter secretarie T., die zich ter zake van verduistering in het huis van bewaring te Arnhem bevindt. Thans zijn onregelmatigheden gebleken in het beheer van de gemeentelijke Spaar en Voorschotbank, die onder toezicht van B .en W. wordt bestuurd door den ge meente-secretaris. In 1923 vervoegde zich ten kantore der bank mej. te B. om een beidrag te innen op het spaarbankboekje van haar overleden vader, den oud-wet houder W. In plaats van het gevraagde te* verstrekken, heeft de secretaris toen het geheele restant op het boekje, circa 1800 gulden, afgeschreven, met de bood schap dat het tegoed foutief was en zij krachtens de boeken der bank niets meer had te vorderen. Mej. te B. heeft wel den burgemeester het gebeurde meegedeeld, maar er verder geen werk van gemaakt, omdat tegen „de groote heeren" toch niet te vechten viel. Ze beschouwde hët gele? ali? verloren. De burgemeester had destijds gezegd bij gelegenheid de zaak wel eens te zullpn onderzoeken. De justitie heeft thans een uitgebreid onderzoek ingesteld of nog meer verduis teringen hebben plaats gehad. Deswege zijn de boeken der bank in beslag geno-' men. Krachtens de bepalingen der bank is de gemeente Wehl verantwoordelijk voor de inleggelden der spaarders en dus straks ook voor het nog niet vastgesteld tekort. De rechtbank te Joezofka heeft een ze keren Troebnikof tot 7 jaar gevangenis straf veroordeeld. Deze oplichter had een reis door de Sowjet-Unie gemaakt, zich uitgevende voor lid van het Oekraiensoh centraal uitvoerend, comité, en intiem vriend van Petrofski, voorzitter van dit comté. Hij wist toegang te verkrijgen tot de gevangenissen en bood daarvoor in aanmerking komende arrestanten aan hun invrijheidstelling te verkrijgen, voor welke tussohen komst hij hetzij van hen of van hun verwanten belooningèn van 100 tot 200 roebel in contanten ontving. Zooals vanzelf spreekt, bleven de arrestanten vruchteloos op hun invrijheidstelling wachten. Te St. Petersburg is dezer dagen de be handeling begonnen van een strafproces tegen twee meisjes-studenten, dié be schuldigd worden in 1923, met het oog merk van roof haar hospita vermoord te hebben. De meisjes hadden reeds eenigen tijd in een verbeteringsgesticht doorge bracht. Een harer heeft inmiddels verklaard, dat nite zij en haar vdiendin de daders van den moord zijn, maar dat deze is be gaan door den man van het slachtoffer, den militairen vlieger Klimof. Op de vraag, waarom zij hier niet eerder mede- deeling van had gedaafi, antwoordde het meisje, dat dit geschied was eensdeels uit medelijden met Klimof, anderdeels om dat familieleden van Klimof haar en haar vriendin hadden gedreigd haar met luës te besmetten indien zij niet zwegen. De Italiaansche minister van justitie, Alfredo Rocco, die op het oogenblik in Parijs vertoeft, heeft Maandag een krans gelegd op het graf van den Onbekenden Soldqat, ter herdenking van het feit, dat Italië ih 1915 zich in den wereldoorlog mengde. De minister was vergezeld door den Italiaanschen gezant en een honderd tal Italiaansche fascisten. Tijdens de-plechtigheid begonnen onge veer zestig Italiaansche communisten te gen hun landgenooten te betoogen. Er ontstond een botsing, waarbij eenige stok slagen vielen. De politie moest de mani festanten op hardhandige wijze uiteen jagen. in den naar waarnemingen verricht imorgen van 27 Mei Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, half tot «waar 'bewolkt, wellioht een en kele regenbul anet kans op onweer, iets 'koeler.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7