JI1FHII ZULT Cll Mll" NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Amandeltjes -O PUDDING Eerste Blad. BUITENLAND. AJJ* i Asthma, Bronchitis i Abdijsiroop Ni\ 6187 ZATERDAG 28 MEI 1026 64«te JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 WEEKOVERZICHT. Een rampenweek. De mare van droevige rampen kwam na Pinkster uit het .buitenland tot ons. In Munchen kwamen 30 mensohen bij een spoorwegramp om; de bizonderheden zijn huiveringwekkend. Ais men het zich eens even indenkt dat deze mensohen vol levenslust naar buiten waren getoogen om de Pinksterdagen bij familie of in de natuur door te brengen en men leest dan het ijzingwekkende verhaal, zooals de oorrespondent van de „Berl. Ztg." het aan zijn blad zond, wordt men aangegrepen door de geweldige tragiek van dit onge val. Van eenlge hunner zijin de lijken met een lasohapparaat bevrijd moeten wor den nadat ze vele uren tusschen het Ijzeren geraamte van versplinterde wa gens bekneld hadden gezeten. Het zoo vaak geteisterde Japan werd weer door een aardbeving en de uitbar sting van een krater geteisterd. Het aan tal dooden is nog niet precies bekend, maar zal zeker eenige bonderden bedra gen. Een tweede vreeselijke ramp in Ja pan, die ook deze week plaats had en een stad gedeeltelijk verwoestte, was het be zwijken van een water-reservoir, waar door 114 hulzen vernield werden. Reeds werden 118 lijken gevonden. Het einde van Abd-el-Krlm's macht Met A(bd-el-Krlm ls het gedaan. De trotsche heersöher heeft zich met zijn ge zin en zijn have aan de Fransohen over gegeven, en vertrouwt op de edelmoedig-, held van den overwinnaar. Als men in oogenschouw neemt dat Abd-el-Krim slechts de ledder was van eenlge moedige, maar ongedisciplineerde stammen en hij toch jaren lang de legers van de Fran sohen en Spanjaarden nu een paar honderd duizend1 man sterk trotseerde, moet men bewondering hebben voor zoo'n weerstand. We kunnen ons slechts verheugen over het einde van den strijd, want er ls heel wat menschenbloed ln Marokko gevloeid voor het zoover was. Absolute vrede heerscht evenwel ln Marokko nog "niet. Doch nu de ziel van den opstand weg ls, zullen ook de andere stammen zidh wel spoedig aan het Fransche en Spaansche gezag onderwerpen. Het conflict In de Engelsche mijnindustrie. Men moet respect hebben voor den offerzin van de Russische Bolsjewiki. Zonden zij de vorige week een kleine 3 millioen gulden naar de Engelsche mijn werkers in een week tijds verzamelden ze weer een dikke 8 millioen. Wanneer men nu bedenkt dat de loonen in Rusland het pijl van 1914 nog niet bereikt heb ben, voelt men achter dezen offerzin nog wel iets anders dan offervaardigheid. En fin, ln leder geval, de .mijnwerkers profi- teeren ervan. De staking duurt Intusschen nog maar steeds voort en de subsidie van 8 imil- Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. lioen, die Baldwin nog zou verstrekt heb ben bij opheffing van de staking ein digt over eenjge dagen (81 Mei); er zijn echter geruchten dat de onderhandelin gen hervat zouden worden. Te hopen is dit alleszins, want zooals de toestand op het oogenblik is, kan bijl niet lang meer bestendigd blijven zonder een ramp van niet te berekenen gevolgen met zich te brengen. De toestand ln Polen1. Wat we in ons vorig overzicht omtrent Pilsudski voorspelden dreigt bewaarheid te worden. Een der nieuwe .ministers is er in een gesprek met de pers rond voor- utgekomen, dat het in de bedoeling van Pilsudski ligt, voorloopig voor een jaar tje, de dictatuur uit te oefenen. De socia listen, die hem op het kussen hielpen, zijn bedrogen uitgekomen, daar de maarschalk niets van hun ideeën van een democrati sche hervorming moet hebben. Zij heb ben dan ook reeds vn hun teleurstelling blijk gegeven. Intusschen is het nog niet zeker of vanuit Posen niet 'n reactionaire beweging ontwikkeld zal worden door de regimenten, die generaal Hituier daar om zich heen verzameld houdt. VOLKENBOND. De Intern. Arbeidsconferentle. De eimigranten-lnspectle. De internationale arbeidsoonferentie verwierp Donderdag met 77 tegen 23 stemmen een resolutie Van de patroons- groep, waarvan de strekking was de emi grante ninspectie aan boord van de zee schepen niet te behandelen. De belde Ne- derlandsohe regeeringsafgevaardigden, de heeren Zaalberg en Folmer, en de ar beidersgedelegeerde Brautigam, stemden tegen, de heer De Beaufort voor. Laatst genoemde hield een korte rede om de In competentie der oonferentie aan te too- nen. Spr. meent, dat de emigrantenin spectie geen arbeidersquaestle doch een vraagstuk van vervoer is, dat bulten de arbeidssfeer der internationale arbeids organisatie valt. Vereenvoudiging der emigranteninspectie is meer in het be lang der reeders, voor wier belangen de arbeidsorganisatie niet behoeft op te ko men. De Engelsche patroonsafgevaardig de verklaarde, dat de Engelsche reeders zich van discussie zouden onthouden, in dien de oonferentie toch tot behandeling overging. Het standpunt van den be heersraad van het arbeidsbureau werd verdedigd door den Franschen voorzitter Ingezonden Mededeellng. van den beheersraad Pontaine, terwijl Jouhaux namens de arbeiders het stand punt der patroons aanviel ENGELAND. De stilstand ln de steenkoolnijverheid. Geen vooruitgang. Men weet dat Baldwin gezegd heeft dat hij zijn aanbod, volgens hetwelk de regee ring nog 3 millioen beschikbaar stelt om de steenkoolnijverheid te helpen, nog tot uiterlijk eind Mei wil handhaven, maar dat er daarna niet meer van komen kan. Er zijn nu nog maar vijf dagen van de maand over, maar geen van beide par tijen toont nog den minsten zin om tot een accoord te komen. Cook, de secretaris der mijnwerkers, heeft Dinsdag te Radsstock, een mijn- plaatsje in Somerset, na een rede weer een instorting gehad en is nu door den dokter voor een paar dagen in bed ge stopt. Op den eisch van Baldwin dat de mijn werkers voorstellen zullen moeten doen om den werktijd te verlengen of de loo nen te verlagen, antwoordde Cook als volgt: „Ons antwoord hierop is, dat, al zou er gras boven elke mijn groeien, wij nooit zouden toestemmen in eenige verlenging van den werkdag. „Nooit zullen wij ook tot districtsrege- len terugkeeren. „De loonen zijn op het oogenblik van dien aard dat zij den werklieden geen be hoorlijk bestaan verzekeren. Waarom moeten ze dan verlaagd worden? „Nadat er reorganisatie in het bedrijf is gebracht, ben ik bereid de kwestie te overwegen, of op de loonen nog verdere offers gebracht moeten worden, maar ik geloof niet dat dit dan noodig zal zijn. „Laten de mijnwerkers het werk her vatten op den status quo met een waar borg dat alle veranderingen en wijzigin gen, die wij allen wenschen, uitgevoerd zullen worden. „Volgens deze beginselen, kan er een eind aan het geschil komen." De eigenaars te Cannook Chase hebben hun mijnwerkera een nieuwe regeling voorgesteld, volgens welke zij acht uur daags zouden moeten werken met aftrek van een half uur voor schaften. Zij bie den het oude loon aan, behoudens een wij ziging voor stukwerkers. Het is echter niet duidelijk hoe de eigenaars zich voor stellen acht uur te laten werken, terwijl volgens de wet voor mijnwerkers slechts een werkdag van zeven uur geoorloofd is. De houding der arbeiderslelders. Een van de opmerkelijkste resultaten van de ineenzakking van de algemeene staking van onlangs is de algemeene ver oordeeling ervan door de arbeidersleiders Zoo heeft Ramsay Maodonald in een weekblad het volgende geschreven: „Het is niet waarschijnlijk dat wij ver der nog veel zullen hporen beweren, dat de algemeene staking een bruikbaar wa pen is in nijverheidsconflicten. Naar het Engelaoh x van DOLF WYLLARDE. 84) Kale sprak nu op kruiperigen toon, die een blanke zou gehinderd hebbent Maar Ahimed merkte dit haast niet. Hij haalde papier en .potlood te voorschijn en schreef het Engelsche adres op dat de Indiër hean nauwkeurig, letter voor letter, spelde. „Ik zal vanavond het telegram nog overmaken," zei Ahmed. „Wanneer zal ik het symbool terugbrengen?" „Vandaag over acht dagen." De priester van den Diswhanistam maakte een teeken, of 'hij Iets wijdde. Zijn oogen aohitterdien terwijl ze rustten op Ahmed, en hij haalde snel adem. Versta wel, dat lk, in geschreven schrift de verklaring moet hebban, dat de wraakneming daarmee geëindigd is; of, als je niet kunt schrijven, 'zal lk bet do cument wel opstellen en het je voorlezen; dan heb je het enkel maar te ondertee kenen. Zal je dit aan Bramak zeggen?" „Dat zal lk doen." „En ook, dat je allen bij Lhoti moet zweren, hoe je, daarna, geen1 hand meer zult opheffen tegen Iemand? Ik weet, dat je dien eed houden zult." „Daarna," herhaalde de Indiër, kalm. „Ja; dan willen we dit zweren." „Goed. Dan gaan we hier scheiden. Ze stoinden in den nauwen doorgang, waar Said Dama had ontmoet, waar de kinde ren van de Zon doorgingen, naar een plaats, die Prins Said nog nooit had ge zien. „Zal ik hier dus vandaag oVer acht dagen weer komen, precies om dezen tijd?" „Ja; doe dat." Dit zeggende, wendde Kale zich al weer om en ging haastig terug. Hij had het geM voor het telegram in Ahmed's hand laten glijden, éér de Egyptenaar- dit nog had kunnen verhoeden; want hij was in het minst niet van plan, dit aan te ne men. Maar dót zou wel terecht komen; nu was het allereerst zaak, dat hij weer van kleeren verwisselde, opde plaats, waar hij dit de laatste maanden al zoo dikwijls had gedaan, en dat hij dan daama het bewuste telegram aan Dama verzond. Op den bewusten dag precies een week later had hij. tot zijn bedienden gezegd, dat hij' dien volgenden dag naar Engeland vertrok. Hij had immers lang genoeg gewacht op zijn, belooning en een onbedwingbaar ongeduld vervulde hem als 'hij dacht aan de sohoone Vrouw, die dan de zijne zou wezen. Het document, dat hij zorgvuldig had opgesteld voor de kinderen van de Zon, droeg hij' bij zich. Het was al geadres seerd aan héér en 'behoefde nog slechts hun onderteekening. Zóó lang kon het toch nooit duren en dit 'hoopte hij' ook niet, want er bleven' toch altijd nog enkele beschikkingen over voor de lange reis, die leidde naar Héér Aan den bewusten ingang stond een oude man met zwaren baard, die, zooalz Nooit zal een gemeenschep toestaan dat een algemeene staki in zoover slaagt dat het de gemeei aap ringel oort. Al onze verbeteringen van den laatsten tijd in mobilisatie, in propaganda en in weg-transport hebben een volkomen wij ziging gebracht in de strijdtactiek van de vakbonden, hetgeen de vakbonden behoor den in te zien. Een staking is altijd een wreed, zij het ook een noodzakelijk wa pen geweest; maar het denkbeeld was ont staan, dat door staking te voegen bij sta king, en door strijdverbonden te sluiten van de vakbonden onderling, spoediger en met grooter zekerheid recht zou wor den gedaan. Op die manier meende de gecombineerde arbeid een groote en succesvolle poging te kunnen doen. Maar het land heeft het niet gedoogd. De vakbonden moeten re kening houden met de feiten." Maatregelen tegen uitputting der voorraden. Intusschen neemt de regeering alle voor zorgsmaatregelen tegen een uitputting der kolenvoorradén. De minister voor het mijnwezen, kolonel Lane Fox, heeft voor schriften uitgevaardigd voor rantsoenee ring der voorraden. Hoofden van gezjnr nen mogen slechts 56 pond per week heb ben en om deze te krijgen moeten zij een schriftelijke vergunning hebben van de plaatselijke overheid. Zaken en bedrijven moeten hun wekelijtosch verbruik tot de helft van het normale verminderen. Deze beperking geldt ook voor het gebruik van gas en eleotriciteit voor krachtdoeleinden. Etalage- en reclameverliohting zijn be slist verboden. Een regeling. .Hoewel de toestand in de mijnen uiter lijk onveranderd is, zijn er aanwijzingen uit zekere kringen, dat men nieuwe stap pen verwacht tegen het eind van de maand, wanneer het regeeringssubsidie afloopt, als er geen regeling tot stand is gekomen. Op een vergadering van de Liverpool- sche Kamer van Koophandel heeft lord Derby gezegd, dat hij vol hoop was, dat er een oplossing zou worden voorgesteld door een of ander onafhankelijk lichaam, die bij monde van den premier door het land zou kunnen worden aanvaard en die, zoo niet aangenaam, dan toch aannemelijk voor beide partijen zou zijn. Hij hoopte, dat de arbeiders een dergelijke oplossing zouden aanvaarden, nadat er een behoor lijke stemming was gehouden. Hieraan moge worden toegevoegd, dat er op de beurs een opgewekter stemming heerschte in de verwachting van een gun stige ontwikkeling van de kolenorisis. Asqnlth treedt af als leider der liberale partij. De Manchester Guardianmeldt, dat lord Oxford (Asquith) heeft besloten af te treden als leider van de liberale partij. Hij zou worden opgevolgd door lord Grey. DUITSCHLAND. Wat Duitschland te ontvangen krijgt De Duitsche avondbladen calculeeren het bedrag der schadeloosstelling, dat Po len in verband met de beslissing van het Hof van Arbitrage in Den Haag aan Duitschland te betalen heeft op 120 mil lioen Mark. Ingezonden Mededeellng. BELGIE. De regeeringsverklarlng. De Belgische Kamer heeft Donderdag de debatten over de regeeringsverklaring beëindigd. Een motie van vertrouwen in de nieuwe regeering werd met 126 tegen 8 stemmen en 11 onthouding aangenomen. Het Nederlandbch-Belgisch verdrag. Het ontwerp van wet tot goedkeu ring van het Verdrag bij de Belgi sche Kamer Ingediend. Een Relga-teiegram uit Brussel d.d. 27 Mei meldt: De minister van Buiteniandsche Zaken heeft bij de Kamer ingediend het ontwerp van wet tot ratifioeering van. het Neder- landsdh-Belgisoh verdrag van 8 April 1925. In de memorie van toelichting geeft minister Vandervelde eerst een his torisch overzicht der besprekingen en zegt dan verder: De Belgische regeerlng is overtuigd dat, zooals zij ten stelligste 'hoopt, het verdrag, dat thans wordt .ingediend, uw goedkeuring verwerft, het niet alleen een de Prins begreep, zeker Bramak moest wezen. De priester vatte hem bij de hand en voerde hem door een eindeloos com plex van onregelmatige gebouwtjes, die echter nooit op de straat uitkwamen. Eindelijk stond de zwijgende priester stil voor een zware deur en klopte. Ze werd geopend en op den drempel vertoon de zich Kale, terwijl nog een derde ge stalte zichtbaar was. „Is Darna daar?" vroeg de Prins, toen hij een vertrekje binnentrad, een klein kamertje met geen ander meubilair dan een ruw-houten tafel, waar een glazen inktkoker stond, met een pennenhouder er naast. „Het papier?.Het papier, dat wij moeten teekenen?" vroeg Bramak, met versnelde ademhaling. Prins Said haalde het document te voorschijn en las het 'hun voor, terwijl hij' het Engelsch in het Arabisch vertaalde. Het was zéér eenvoudig: „Wij, ondergeteekenden, die slechts een kruisje hebben gezet, daar wij in onze Orde niet schrijven mogen, zweren, bij' Lhoti, dien wij aanbidden, dat zijn sym bool ons teruggegeven werd en dat wij', van nü aan, geen wraak zullen nemen op degenen, die het ons ontvreemd mogen hebben. Bramak X., Kale X. en Darna X„ Kinderen van de Zon en Priesters van Lhoti, van den Diswharrl-stam, in lndië." „Moeten we nu teekenen?" vroeg Darna, heesch. „Moet ik hier het kruisje zetten?" Onhandig nam hij de pen in zijn vin gers; maar Prins $aid deed hem voor, hoe hij ze houden moest, en liet eerst Bra mak toen Kale en toen Dama het kruisje Ingezonden Mededeellng. WAT DE NIEREN DOEN. De nieren vereisohen steeds onze volle aandacht. Zoo lang zij gezond en krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke on zuiverheden uit het lichaam. De nieren behoeden ons zoodoende voor talrijke pijnlijke onaangename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag werken en zich vergiften in het bloéd op- hoopen? Het urinezuur kan tddh dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorzaken, of wel kan een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrok ken worden, waardoor waterzuoht ont staat. Ook andere kwalen kunnen optre den, zoo als urine-stoornlssen, hl aaszwakte, nierzand en -steen, ischias, spit, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Welke verschijnselen zich ook voor doen, gij kunt niet gezond worden, voor dat uw nieren weder gezond zijn. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nieren en "wek ken deze op, doch zij werken niet op de lever, maag of ingewanden. Vrouwen zoowel als mannen kunnen op Foster's Rugpijn Nieren Pillen vertrouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. zetten. Deze laatste, die de jongste was, trilde of 'hij koorts had. „Verzegel nu de enveloppe en- schrijf er gauw op, aan wie ze moet verstuurd wordeni; vlug Sa bib", drong Bramak. „Zal het stuk de plaats van zijh bestem ming bereiken als wij 'het aan de Engel sche post geven?" „Ja, dèt wel. Maar ik zal het mee nemen," zei Said; de enveloppe verzege lend, die hij had geadreseerd aan Brito- mart Miéville, aan een adres vanwaar het •haar altijd zou bereiken, zooals zij' had gezegd. „Neen, laat het 'hier op tafel liggen! Wij hebben onze beloften nagekomen. Treed nu met ons in de binnenkamer en geef ons Het terug." Prins Said keek het drietal eens aan; en onheilspellend leken hem die glinste rende oogen en die witte gedaanten. Wanf het blauwe Arabische gewaad had den zij afgeworpen en nu waren zij ln vlekkeloos wit gekleed, met zwaren gor del van gedreven goud, in den vorm van een slang. j De Prins 'hield dit voor een noodwen- digen vorm behoorend bij' hun godsdienst, en terwijl hij de enveloppe langzaam op tafel legde, volgde hij in de binnenkamer. Dit vertrek was ruimer dan dat met de tafel, en de deur, die Dama opende, met een massieven sleutel, was eigenaardig dik en met metaal 'beslagen. Dit was zeker alles het werk van de drie priesters, want het heele gebouw was in het minst niet Arabisch van Inrichting. De kale vloer was uiterst zindelijk, evenals de muren. Aan het andere eind van het vertrek stond een kachel, beschut door rood glas dat een eigenaardigen gloed wierp over alles en de atmosfeer verstikkend heet maakte. Het leek hier wel een oven, op dien: Au- gustus-avond, en de Prins was bijna neer gevallen van de warmte. Alle drie de priesters duwden hem naar binnen en de zware deur viel langzaam achter hem dicht. Aldus voortgedreven, trad hij tot midden in het vertrek, waar een groote bank stond. Het was geen bed, maar het was over dekt met een soort stijve, donkere deken, die hem vreemd voorkwam. Wat was het? Waarom deed dat geluid van den sleutel, toen die in het slot knarste, hem zoodanig ontstellen? IJlings haalde hij het Zonnesieraad te voorschijn, of dit een symbool der Ver lossing was. De vurige blikken van het drietal waren op hem gericht, terwijl hij het Bramak aanbood met een: .Kinderen van de Zon, neemt uw eigen dom terugl" Maar, terwijl de oude priester met zijn trillende handen voldeed aan die'Uitnoo- diging, grepen de anderen het slachtoffer aan en iets wat hem verstikte werd hem in het gelaat geworpen. 'Een -oogenblik worstelde hij tegen de bedwelming; toén viel hij' hun hulpeloos de armen. „Zijn borst; ontbloot zijn 'borst!" gebood de oude priester, terwijl de stra len van het Zonne-sieraad nog eens zoo zeer fonkelden in den rooden gloed van de kachel. (Wordt Vervolg?). HELDBRSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldprftcbe Courant f1.50; fr. p. p. binnenland f2.Ned. Q en W. lndië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, fl.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 1.25, fl.35 Losse nummers der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 et PoBbGiroretoenin® No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redactdon. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. 0 9/C* met Gaans paf[/e of andere ziekten der ademha ling» organen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U 's nachts uit den slaap houden is er één beproefd middelt AKKER**

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1