Yereeniging tot bestrijding der Tuberculose. TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS Ingezonden Mededeellng. Ingezonden mededeeöng. Stremming verkeer. Collecte Gewapende Dienst. „Eén dbg KeallT. Hel motorongeluk bij 1 Zand. Marino Sanatorlumfonds, De Oostersche (eesten fn Casino. Veiligheidsscheermes De vijver ln de donkere duinen. Het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs hier ter plaatse. De H.B.S. „A". Nat Consultatiebureau Is geopend weke lijks Woensdag van 122 uur: Kerk- gracht 36. Consult kosteloos. Te 's-G/avenhageslaagde voor het Voorl. machinisten-diploma onze plaatsge noot, de heer G. Puhl. Bij het te Batavia gehouden examen slaagde voor eersten stuurman groote stoomvaart de heer J. de Beurs alhier. In een advertentie in dit nummer wordt door B. en W. bekend gemaakt, dat van ,2 tot en met 25 Juni 1926 het gedeelte Stroo- weg van het Geel Wit-terrein tot aan de woning van den heer Zwaan voor het ver keer zal gesloten zijn. Gedurende dezen tijd kan het verkeer van en naar de'stad alleen plaats vinden langs den Duinweg. De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht f 3i5.96l/«. Het bestuur is over deze opbrengst ten zeerste tevreden en betuigt een ieder, die voor dit doel zijn gave heeft gegeven, hartelijk dank. Er is veel geld voor de oud-strijders noodig. Hel der heeft in deze een steentje bijgedragen om den ouden dag van deze menschen iets te verlichten. Wegens het groote succes, waarin de kinderoperettei „Eén dag Khalif", Zondag avond in den R.-K. Volksbond opgevoerd, zich heeft mogen veheugen, zal Woensdag middag een speciale kindervoorstelling wor den gegeven. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld, zoodat zeer zeker vele kinderen van deze mooie en aardige operette kunnen genieten. Voor nadere bijzonderheden leze men de adviertentie. Hieronder volgen eenige uittreksels uit de verschillende beoordeelingen: „Rotterd. Nieuwsblad": De dialoog is gekruist met alleraardigste onschuldige grappen, tooneeltjes zijn ineengezet, die hun uitwerking op de lachspieren der hoor ders niet missen. En daarbij heeft W. mu ziek geschreven, zeer melodieus, niet ge zoet en met veel aardige effecten. „Dagblad van Rotterdam": „Eén dag Khalif was een gelukkige keuze. Het aardige taïreeltje in het eerste be drijf toen de jongste kinderen der weduwe met hun speelgoed kwamen aandragen. Zij hadden al hun moois veil om de schuld- eischers van hun moeder te voldoen, en daarqm was juist dit lied zoo treffend door zijn eenvoud. „Franeker Courant": De keuze van het op te voererr stuk mag als zeer gelukkig worden t>eschouwd. Zoowel die strekking, als de vorm, waarin dichter en componist „Eén dag Khalif" gegoten hebben, zijn in derdaad bijzonder aantrekkelijk. Wij stip pen slechts even aan de koren der koks en der Chineezen, die niet beter gedicht en ge componeerd hadden kunnen worden. Het donderend applaus, dat na elk bedrijf en aan 't slot van de uitvoering losbarstte, ge tuigde behalve van lof, van welverdiende hulde aan den heer W. De herinnering aan dezen genotvollen avond zal zeker het Franeker publiek nog lang bijblijven. De heer Mol, die verleden week Maan dag het motorongeluk had bij 't Zand, is gisteren in het Marine-Hospitaal overleden. De heer Mol is geen oogenblik meer bij kennis geweest. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. De heer Mol was 52 jaar. Wij ontvingen het Jaarverslag over 1925 van bovengenoemde stichting. Het kapitaal bezit is in 1925 weder toegenomen, hoewel in langzamer tempo dan in 1924. Ook de verpleging is toegenomen, er werden 40 ge vallen behandeld, waarvan 28 voor Sana torium- en 12 voor huisverpleging. Het verslag constateert voorts een daling van ledental en donateurs. Het fonds telt thans 30^1 leden en 386 donateurs. De balans wijst een kapitaal aan van f 87.093.03, ter wijl een winst is gemaakt van f 9548-581/»- Hedenavond te 7 uur wordt de Ooster- sche stad, die in „Casino" verrezen is, voor het publiek opengesteld,- nadat hedenmiddag 3 uur de officieele opening voor een kring genoodigden door den Burgemeester plaats gehad heeft. Het spreekt vanzelf, dat wij vooraf eens een kijkje zijn gaan nemen om onzen lezers iets omtrent deze fancy-fair te vertellen, maar het spreekt evenzeer van zelf, dat wij Maandagmiddag nog in een chaos terechtkwamen, waarvan' wij ons af vroegen: hoe is het mogelijk, dat hieruit in zoo weinig uren, die nog van de opening scheiden, een grootsche fancy-fair als de opzet is, mpet groeien? Dat het mogelijk is, zal hedenavond bewezen worden, maar dat er, de laatste vierentwintig uur, mogen wij wel zeggen, hard gewerkt is zonder inacht neming van een achturigen werkdag, zal men wel willen gelooven. Inderdaad is, zooals reeds herhaalde ma len in ons blad betoogd is, de opzet van deze fancy-fair iets geheel afwijkends van de andere bazars, die met een liefdadig doel worden gehouden. Immers, deze bazar heeft geheel een Oostersch karakter gekre gen; wekenlang heeft men gearbeid aan de zuilen, die toegang tot de stad geven en importeur» I Fl. S MIIMDIRSMS - DSN Men verzoekt ons te plaatsen: Zooals van algemeene bekendheid mag worden verondersteld, gaan sommige bezit ters van bosschen»in het meer Zuidelijk deel van ons land ér zoo nu en.dan toe over, hun terreinen voor het publiek te sluiten. De reden hiervan ligt voor de hand: vanda lisme van de zijde der bezoekers, zich uitend in het ontsieren van den grond door papierafval, sinaasappel- en bananenschil len, pindadoppen e. d.f het - bevuilen van vijvers, het uitrukken van bloemen, enzoo- voorts. De eigenaars hebben gelijk en het publiek verdient niet beter, al is het jam mer, dat de goeden het met de kwaden moe ten ontgelden. Wij in Helder verwonderen ons wel eens, als we van die dingen lezen, en vragen ons af, hoe het mogelijk is. Toch moeten we oppassen, dat zich hier weldra niet iets der gelijks vertoont. Wat toch is het geval? Sinds Pinksteren is het meertje in de Don kere Duinen voor het publiek te bezichti gen. Hoewel het bezoek tot nu toe niet groot was, door wat „men" slecht weer pleegt te noemen, is er toch al iets voorge vallen, dat eenigen met mij voor sluiting doet vreezen. Daarom lijkt het mij goed, toekomstige bezoekers op het volgende te wijzen: 1. Loop niet buiten de paden. Er zijn overal jonge dennetjes geplant en we kun nen verwachten, dat deze met wat verzor ging over eenige jaren het landschap geheel Wat is nu de H.B.S. „A"? De 3 eerste jaren zijn op de H.B.S. gelijk ze thans zijn. In de 4de en 5de klasse heeft de splitsing plaats en kan men naar keuze de A- of B- afdeeling volgen. Men behoeft dus eerst op 15-jarigen leeftijd te beslissen over de te volgen studierichting, een onmiskenbaar voordeel, daar men als regel op twaalfjari gen leeftijd niet zal weten, wat de aanleg van zijn kind is en wat het moet worden. Bij het gymnasium bestond een dergelijke splitsing reeds lang, ook bij het lyceum be staat ze. De B-afdeel ing is gelijk aan de tegen woordige H.B.S. en het diploma geeft de zelfde rechten. In de A-afdeeling is een ge ringere plaats toegekend aan de wis- en natuurkundige vakken, een grootere aan de moderne talen, historische e. a. vakken. De A-afdeeling biedt dus tevens een re delijke kans om de eens aangevangen studie te voleindigen aan die leerlingen, wier aan leg in een andere richting gaat dan de wis- en natuurkundige, zonder een ongewenschte overgang naar een andere school. Zeker ook een groot belang voor maat schappelijk minder gesitueerden, opdat niet

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5