GEMENGD NIEUWS nen de Koningin, de Prins en de Prinses als gewoonlijk op het balkon. Ds. M. J. A. de Vrijer hield eene predi- catie over Levensnegatie?, naar aanleiding van Joh. xo iob: Ik ben gekomen, opdat zij het leven hebben en overvloed. De opleiding van matrozen. Van Gorlnchem naar VHsslngen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Snoeck Henkenmansr le. Zijn de geruchten juist, dat de mi nister een ingrijpende verandering over weegt ten opzichte van de thans te Go- rinchem gevestigde opleiding van ma trozen? Heeft de minister van marine a. i. ge antwoord Wat betreft vraag 1Door mij wordt inderdaad overwogen, de te Gorinchem gevestigde opleiding van matrozen over te brengen naar Vlissingen. Wat betreft vraag 2Deze vraag wordt door mij bevestigend beantwoord. De ïooösschoener van Terschelling. De pensioenen der oude havenarbeiders. Het dagblad „Voorwaarts" deelt mede, dat de Scheepvaart-Vereenlging „Zuid", te Rotterdam, overgegaan is tot uitbeta ling der pensioenen aan de oudé haven arbeiders. De arbeider Van,G., die zijn eisch bij vonnis toegewezen zag, kreeg reeds thans het achterstallige pensioen ten bedrage van 1026.— De andere 250 arbeiders kregen heden hun pensioen ad 10.— per week. Naar het blad verneemt zal aan hen volgende week de achterstallige bedragen uitbetaald worden. Er zijn arbeiders, die dan 600.600.en meer ontvangen. De mtynwerkersstaking In Engeland. Het bunkeren van treilen te IJmnlden. Wegens de moeilijkheden voor stoom schepen om in Engelsche havens te bon- keren, zijn te IJmuiden in de vorige week 28 stoomtreilera binnengeloopen om ko len in te nemen. Kon. Nationaal Steuncomité. Liberale groep Van Houten. Bezoek Zweedsche oorlogsschepen. Hedenmorgen zijn ln de haven te Am. sterdam twee Zweedsche oorlogsschepen, de Mantigheten en de Tapperheten bin nengekomen. Dinsdagavond zullen de on derofficieren en manschappen, vergezeld van Hollandaohe kameraden van de thans in Amsterdam liggende Gelderland en van de marine te Amsterdam, als gasten der gemeente, de voorstelling in Ttisohlnsky bijwonen. Vrijdagavond zal het gemeente bestuur aan den état-major van beide schepen een maaltijd bij Couturier aan bieden. Hiertoe zullen ook worden genoo- dlgd de oommandant van de Gelderland, kapitein-luitenant ter zee H. J. Hartkamp, en eenlge leden van den état-major. De belastingplannen. Btf de Tweede Kamer zijn Ingediend wetsontwerpen tot herziening van de Verdedlglngabelutlng n, tot wijziging ren de artikelen 82, II en M der Lee- nlngwet 1914 (StbL no 612), benevens be ëindiging van de heffing van opcenten op den accijns op suiker, als bedoeld in artikel 87 van genoemde wet, tot wijzi ging van de wet op de Personeele belas ting 1896, tot aanvulling der Zegelwet 1917 en tot heffing eener Weeldeverte- ringsbelasting. Het aanhangige wetsontwerp tot aan vulling van de Zegelwet wordt thans ver vangen door twee nieuwe ontwerpen, waarvan het ééne een aanvulling der Ze gelwet beoogt, en het andere het in het leven roepen van een afzonderlijke „weel- deverteringsbelasting". Tezamen zullen zij pl.m. 20 millioen opleveren. De aanhan gige herziening der inkomstenbelasting, welke beoogt een ontlasting der groote gezinnen wordt vervangen eenerzijds door een afschaffing van de ten behoeve van het Leeningsfonds geheven opcenten op de personeele belasting en op den suikeracdjns, anderzijds door eeff verla ging van de hoofdsom der personeele be lasting. Deze wijzigingen in de door 's minis ters ambtsvoorganger ingediende belas tingplannen hebben ten gevolge, dat de Verdedigingsbelasting n slechts tot de helft kan worden verminderd. De verdedigingsbelasting H, zooals die is geregeld bij de wetten van 18 Augus tus 1916, Stbld. 412, 11 April 1919 Stbld. 171 en 5 Juli 1920 Stbld. 842, wordt voor het laatst geheven over het belastingjaar 1926/1927. De Weeldeverteringsbelasting treedt in werking op nader te bepalen dag; de wijziging der Successiewet op den dag na dien harer afkondiging; de wijziging der Leeningwet en herziening der wet op de personeele belasting op 1 Januari 1927. Onafhankelijk hiervan is nog voorge steld een wijziging der wet op de Inkom stenbelasting 1914, om te komen tot een regeling, die het mogelijk maakt positieve en negatieve resultaten van verschillen de jaren met elkander in compensatie te brengen. Hoofdbee torenvergadering van het N.V.V. Moties. Donderdag en Vrijdag heeft het Ned. Verbond van Va^vereenlgingen te Am sterdam hoofdbesturenvergaderlng ge houden, waar de hoofdbesturen van alle aangesloten organisaties aanwezig wa ren. De volgende moties zijn aangenomen: a. De vergadering enz., betreurt het, dat de Verbondsvoorzitter, R. Stenhuls, op het Paaschcongres van de 8.D.A.P. heeft gesproken over de noodzakelijkheid van toepassing van een nieuwe tactiek voor de vakbeweging, zonder daarover vooraf de daarvoor bestaande instanties van het N, V. V. te hebben geraadpleegd en daar mede tot overeenstemming te zijn geko men. De vergadering spreekt als haar mee ning uit, dat de leden van het dagelljksch bestuur van het N. V. V. zich van indi- vidueele propaganda voor wijziging van tactiek of organisatorische veranderingen voor de moderne vakbeweging dienen te onthouden. Indien zij dergelijke wijzigin gen of veranderingen noodig achten, heb ben zij tot plicht, voorstellen dienaan gaande ter bespreking en beslissing aan de daarvoor aangewezen bestuursinstan- ties voor te leggen. De vergadering verwacht, dat de leden van het dagelljksch bestuur van het N V. V. zich in de toekomst naar deze uit spraak zullen richten. b. De vergadering enz., gehoord de dis cussies, overwegende, dat de door het N, V. V. toegepaste tactiek steeds bepaald werd door de omstandigheden en de machtspositie onzer beweging; Bpreekt als haar oordeel uit, dat er voor de moderne vakbeweging thans geen aanleiding be staat, een ander standpunt ten aanzien vaü de te volgen tactiek ln te nemen. (Volk) De WATERSNOOD. 'Hnlpverleentng Bij de Algemeene vereenigde oommis sie ter leniging van rampen door waters nood in Nederland is thans in totaal ont vangen 4.449.008. Binnenland- Schoolreisjes. De firma Anton Jargons* Margarinefa- brieken te Oss heeft aan het Nederland- sche kind, dat door lichaamsgebreken, ziekte of zwakte het gebruikelijke school reisje met een onderwijzer of leeraar niet of bezwaarlijk kan meemaken, een be drag van 6000 geschonken, welke gel den door de redaotie van „De Gids voor Schoolreizen", te 's-Gravenhage, gebruikt zullen worden om het levensgeluk dier Nederlandsobe kinderen dezen zomer te verhoogen. Onderwijzers, leeraren, dokter, geeste lijken eq verpleegsters in Nederland, die kinderen kennen welke volgens hunne meening voor zoo'n uitstapje in aanmer king komen, kunnen zich om Inlichtingen wenden uiterlijk tot 20 Juni aan het adres der redactie van „De Gids voor School reizen", Acaolastraat 174, Den Haag. Algem. Onderlinge Maatschappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee, Groningen. Twee Jongens overreden. De moordaanslag ln de Soendaztraat te Amsterdam. Het slachtoffer van den moordaanslag in de Soendastraat te Amsterdam is, naar „de Tel." meldt, in het Wilhelminagasthiiis overleden. Zooals men weet, weigerde de in hechtenis genomen zoon van D. aUe inlich tingen aan de politie. Ook de overige huisgenooten, die bij de gebeurtenissen ten huize van D.. aanwezig zijn geweest, wilden geen inlichtingen ge ven over wat er is gebeurd. Gisteren echter heeft de zoon een vol ledige bekentenis afgelegd.Hij gaf op, dat hij ter bescherming van zijn moeder zijn vader heeft aangevallen. Nadat hij ter be schikking van de justitie was gesteld, is hij weer op vrije voeten gekomen. Van de flets geslingerd. Te Bodegraven reed gisterenmorgen iemand op zijn fiets in de Burgemeester Coultrestraat. Plotseling kwam een auto in woeste vaart aanrijden. De chauffeur week verkeerd uit, zoodat de arbeider van zijn flets werd geslingerd. Omstan ders brachten het slachtaffer naar het St. Elizabethsgasthuis, waar bleek, dat niet minder dan acht ribben gebroken waren, terwijl de man tevens een ernstige sche delfractuur bekomen had. Een oplichter geknipt Te Delft Is een berucht oplichter uit Haarlem geknipt Als heer presenteerde hij zich Woensdagavond laat bij den heer van V. aan het Vrouwjuttenland, wiens adres hem mede door den pastoor van de St Joeefskerk zou zijn aanbevolen. Hij gaf voor, dat hij in het patronaats gebouw aan de Voorstraat een tentoon stelling van oude kerkelijke kunst wilde organiseeren, doch daarvoor had hij dien eigen avond nog een cautie noodig van 60, waarvan de helft in zijn bezit was. Omdat er met de regeling van de expo sitie nog aardig wat te verdienen viel, doch vooral omdat het heerschap zoo uit stekend van plaatselijke toestanden op de hoogte bleek, leende de heer v. V. den man 80, waarvan een geteekend bewijs werd gegeven. Donderdagmorgen kwam de koster van de Sk Zozefskerk informeeren of v. V. ook met het vreemde bezoek was ver eerd geweest Hij zelf had de zaak niet vertrouwd en was er niet ingevlogen. De kunstschulder dé J. v. d. H., die ook als' slachtoffer was uitverkoren geweest, doch- er niet was ingeloopen, kwam even later meedeelen dat de oplichter reeds in het politiebureau was opgesloten. V. d. H. had n.L informaties lngewonen bij de geestelijkheid der St Hypolituskerk en had daarop de politie gewaarschuwd. Na lang zoeken was de delinquent door de recherche in een hotel van zijn bed gelicht, uit een juist bij de politie ingeko men brief bleek dat men een berucht op lichter uit Haarlem had geknipt.' De heer v. V. krijgt zijn geld nog terug, aangezien de man het nog in zijn bezit had. Auto-ongeluk. Een der auto's van de N. V. Phllip's Gloeilampenfabrieken, die Vrijdagavond van Antwerpen naar Eindhoven terug keerde, Is tusschen Leuven en Diest te gen een boom gereden. In den auto za ten de heeren P. Staal, onderdirecteur van genoemde fabrieken, lr Füretner, A. de Broekert, Hofkamp en ir. Bouten, al len verbonden aan de Phllépsfabrieken. De chauffeur was K. Haman. Deze en de heer De Broekert schijnen nog al érn stige verwondingen gekregen te hebben; zij zijn althans naar het ziekenhuis te Leuven overgebraoht Een paar andere inzittenden zijn licht gewond. Een boschwachter aangevallen. Het Dgbl. v. N.-Brabant meldt: Toen de boaohwaohter Vermonden uit Prinoenhage zich Vrijdagavond om streeks 8 uur nabij het Huls ten Bosch op den weg Prinoenhage—Etten, onder de gemeente Etten, bevond, werd bjiplot- sellng door twaalf mannen van Het H elke aangevallen. De kerels begonnen den xosohwaohter onmiddellijk met straat- celen te gooien. Vermonden loste eenlge schoten ln de lucht, maar het hielp niet. Inziende dat hjj door het groote aantal aanvallen het ondenpit zou moeten del- subs. 40 dagen hechtenis en tot een maand gevangenisstraf. De advocaat-generaal had tegen beiden drie maanden geëlaoht, en onderscheidenlijk tot 1 week en 14 da gen. nlJjvH. xüi Hoofdpijntabletien werken terstond. ven, vluohtte hij het Huis ten Bosch bin nen, van waaruit om hulp werd getele foneerd. Ondertussohen koelden de aan vallers hun woede op het huis, dat zij zoo danig met steenen bombardeerden, dat verschillende ruiten werden vernield. Een rijwiel, dat tegen den muur van het huis stond, werd totaal stukgeslagen. Vermoedelijk vreezende, (l»t er hulp voor den boschwaohter z'qu komen opda gen, zijn de aanvallers daarna afgetrok ken. In een dok gevallen. Vrijdagmorgen is een 29-jarlge arbei der, werkzaam bij de Nederlandsehe Dok- Maatschappij te Amsterdam, toen hij op een der dokwanden liep, gestruikeld en op den dokvloer terecht gekomen. Hij was dadelijk dood. Bergingswerk van het sa „Margareta". De pogingen tot berging van het Duit- sche s.s. „Margareta", dat in Maart j.1. bij vliegend stormweer en buitengewoon hoog water op het Noordzeestrand van Texel werd geworpen, zoodat het schip bij gewoon hoog water geheel droog zit, worden dagelijks met krucht voortgezet. Ondanks de buitengewone positie, waar in de „Margareta" na de stranding ver keerde, gelukte het gedurende de laatste dagen het schip ongeveer 25 meter zee waarts te brengen. Men verwacht het, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, binnenkort te kunnen vlot brengen. De berging wordt uitgevoerd door Dros' Bergingsmaatschappij te Texel, in com binatie met Bureau Wijsmuller te. Helder en de firma Doeksen te Terschelling. Geheime branderij. Voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft terecht gestaan J. M. H., handelaar ln gedistilleerd te Maastricht, die door de rechtbank aldaar veroordeeld was; le wegens ln gisting brengen van suikerhoudende vloeistof tot f800boete; 2e wegens het in voorraad hebben van een volledig distilleertoestel tot f 1000. boete; 8e wegens het afstoken van de grondstoffen ter verkrijging van gedis tilleerd tot 1 maand gevangenisstraf. De rijksadvocaat vond deze straffen te licht, waar verdachte reeds meermalen is ver oordeeld, ook wegens het houden van een geheime branderij. Verdachte bekende, doch verklaarde de branderij te hebben ingericht ten behoeve van een armen vriend. De rijksadvocaat vorderde ter zake van le f1000 boete, ter zake van 2e drie maanden en ter zake van 8e een jaar gevangenisstraf, waarbij de advocaat-generaal zich aansloot. Mr. E. van Zinnicq Bergmann vroeg vrijspraak voor het sub 2 ten laste ge legde en voorwaardelijke veroordeeling of geldboete voor de andere feiten. E enauto te water. Op den Delfgauwschen weg is Zater dag middag een auto, waarin de heer en mevr. G., tandartsen te Delft, en de heer v. O. waren gezeten in een langs dien weg loopende vaart gereden, doordat de be stuurster mevr. G. een verkeerde ma noeuvre met het stuurwiel maakte. De auto sloeg over den kop en verdween na genoeg geheel onder water. Door de stuk geslagen ruiten konden de inzittenden door voorbijgangers worden gered. Worst met melkpoeder. De rechtbank te Zutphen deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen den directeur eener vleeschwarenfabriek te Wilp, ge meente Voorst, die in appèl was gekomen van een vonnis van het kantongerecht te Apeldoorn, waarbij hij was veroordeeld tot 300 boete of 1 maand hechtenis, om dat hij in worst een hoeveelheid melkpoe der zou hebben verwerkt, waardoor die worst gemakkelijk: water tot zioh trok en zwaarder werd. De rechtbank vernietigde dit vonnis en veroordeelde beklaagde tot dezelfde straf. De moord te Glessen-NIeuwkerk. De Hooge Raad hééft gisteren verwor- en het cassatieberoep van J. O. K. en J. die door het hof te 's-Gravenhage ln hooger beroep veroordeeld tfln ieder tot 15 jaren gevangenisstraf, wegens diefstal met geweldpleging, den dood tengevolge hebben, op den overwegwachter-halteohef Jaoob de Jong, te Gieasen-NIeuwkerk. De moord te Peperga. De Hooge Raad heeft gisteren be- sohikt op het verzoek om herziening van een arrest van het Gerechtshof te Leeu warden, waarbij de 80-jarige timmer, manskneoht J. O., te Peperga, veroordeeld la tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op zijn moeder, die hij met een ha mer had doodgeslagen en in een put had geworpen. De Hooge Raad heeft dit verzoek om herziening afgewezen. Onder familie. Te Delft is gistermiddag de woonwa genbewoner De G. bij een vehtpartlj ln het woonwagenkamp in den Wlppolder door zijn zwager B. met een mes ln den buik gestoken en vrij ernstig verwond. Een andere zwager braoht De G. met oen stee neen bloedende hoofdwonde toe. De man ls ln het gasthuis ter verpleging op genomen. Een der daders werd gearres teerd, de andere ls voortvluchtig. De verkiezingsrelletjes te Brunssum. Het gerechtshof te 'ê-Hertogenbosoh heeft gisteren A. G., gemeente-opzióhter, en H. O., slager te Brunssum, ln verband met de verkiezlngsrelletjea aldaar, ver- Weer een auto-ongeluk te Zeist Toen Zondagmiddag de auto van dr. H. uit Utrecht, waarin deze met zijn familie gezeten was, van den Od(jkerweg komen de den Driebergsoheweg te Zeist opreed, werd hij gegrepen door een van Drleber- gen komende eleotrisohe tram en geheel verbrijzeld. Van de zes inzittenden wer den slechts twee licht gewond. Dr. H., die zelf de auto bestuurde, had de nade ring van de tram niet opgemerkt Noodlottige vergissing. De 67-jarige koetsier J. J. Oh. te Lel den heeft uit', een flesohje oreoline ge dronken, in de meonlng, dat het flesolxje cascara bevatte. In bewusteloozen toe stand is hij naar het eoademlsch zieken huis vervoerd, waar hij spoedig overle den is. VOOR DEN POLITIERECHTER. INGEZONDEN. J. S. NIEUWBUURT. De Koninklijke familie heeft Zondag morgen de godsdienstoefening in de Nieu we Kerk bijgewoond, waar een speciale jeugddienst plaats vond, zooals sinds kor ten tijd eenmaal per maand in die kerk wordt gehouden. Er was in het ruime kerk gebouw geen plaats onbezet. De Koninklijke familie wandelde van het Kon. Paleis naar het kerkgebouw, zeld van den burgemeester, den heer W. de Vlugt, en enkele leden van het gevolg. De rijtoer ging niet door wegens het slechte weer. De Koninklijke familie heeft het aquarium en het pas geopende Zoölogisch Museum met Heimans-diorama bezocht. 2e. Bij bevestigende beantwoording van de eerste vraag, is de. minister bereid de voorbereiding van zoodanig plan op te schorten tot na de behandeling van de aangekondigde suppletoire begrooting van hoofdstuk VI? Een particulier onderzoek naar het wrakt Men meldt aan de „N. Rott. Crt." dat van particuliere zijde pogingen in het werk gesteld worden, alsnog een onderzoek te doen instellen naar het wrak van den in de maand November van het vorige jaar ver- ganen loodsschoener van Terschelling. Zij, die dit onderzoek willen organiseeren, zijn ervan overtuigd, in tegenstelling met de hoofdinspectie voor de scheepvaart in Den Haag, dat de ramp wel op de kust heeft plaats gehad en dus valt onder art. 70 van de Schepenwet, ingevolge welk artikel de ramp door de hoofdinspectie bij den Raad voor de Scheepvaart voor een onderzoek aanhangig had moeten worden gemaakt. Zij zijn verder van meening, dat het door de marine ingestelde onderzoek naar het wrak niet voldoende is geweest. De benoodigde gelden voor het particu liere onderzoek /ouden al zoo goed als bij een zijn; men overweegt thans, op welke wijze het onderzoek zal plaats hebben, en san wien de leiding zal' worden opgedragen. Opgeheven verklaard. De uitvoerende commissie van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité heeft van de Koningin bericht ontvangen, dat H. M. thans het comité als opgeheven verklaart. De vorige maand heeft de meerderheid der actualisten onder leiding van Dr. de Jong besloten tot fusie met het Vader- landsch Verbond. Op de algemeene verga dering van dit Verbond is evenwel 29 Mei besloten het Verbond op te heffen en een nieuw Vaderlandsch Verbond op te richten. Dit nieuwe Verbond is| evenwel geschoeid op actualistisch-fascistische leest, zoodat de liberale groep van Van Houten hierin niet mee kan gaan en haar zelfstandigheid herneemt. De aanvulling der Zegelwet treedt in werking met ingang van een bij Kon. besluit te bepalen dag met uitzondering van artikel H, dat ln werking treedt met ingang van 1 Januari 1927. Onder presidium van den heer Jhr. K. F. Quarles van Ufford, werd Maandag 31 Mei j.1. in het hotel des Pays Bas te Utrecht de jaarlijksche algemeeqe vergadering ge houden van „Groningen", Alg. Onderlinge Maatschappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee, in 1903 opgericht te, Gronin gen, vanaf 1921 gevestigd te Utrecht. Uit het door den Directeur, den heer F. F. Leopold, uitgebracht rapport over 1925, bleek, dat 489 schaden, waaronder zeer be langrijke, werden vergoed. De reserve der Maatschappij bedroeg oer 31 December 188.316.06Vt. Blijkens het rapport van de Commissie tot nazien der rekening en van den Accoun tant, den heer A. Versteege, werd'de admi nistratie in orde bevonden. De aftredende Commimriisen werden herkozen. Gisteravond omstreeks zeven uur waren tweejongens van ongeveer 12-jarigen leef tijd, wonende in de Palmstraat, aan uen Westercjoksdijk bij de Trompkade te Am sterdam, aan het spelen met een voetbal. Daar ter plaatse is het terrein, grenzende aart de IJkade, opgehoogd; hier liggen de sporen van het goederenvervoer van het Vrachtgoederenbureau Westerdoksdpk.- Die rails liggen dus op den openbaren weg. Lr stond daar een lange goederentrein. Len der jongens schopte den voetbal onder een goederenwagen.'Hij wilde den bal grijpen, doch inmiddels was de trein in beweging gezet. Hij stootte daardoor met het J100^" tegen een treeplank, viel en kwam onder de wielen. Den knaap werden beide beenen af gereden. Zijn kameraadje heeft hem willen grnpen, viel daarbij ook, met het noodlottig gevolg, dat één zijner voeten is afgereden. De beide knapen werden in deerniswaar- digen toestand naar het Binnengasthuis ge bracht. Bij aankomst aldaar was de eerst bedoelde jongen reeds overleden. Ingezonden Mededeellng. (617) oordeeld onderscheidenlijk tot 80 boete, Glazen Buisje 60ct. Bij Apoth.en Drogisten. Zitting van Maandag 31 Mei. De juffrouw voorgoed uitgeschakeld. De huishoudster van een landman uit Anna Paulowna was op 26 Januari zonder kennisgeving met (Ie Noorderzon uit haar dienst vertrokken. Zulks met medeneming van eenige. beddelakens en kussensloopen. Voor dezen diefstal in dienstbetrekking moest Neeltje, die niet bepaald tot de on- beispelijken behoort, op 19 April terecht staan en werd toen bij verstek, want de juffrouw was niet verschenen, te druk als zij het had met een haar inmiddels geschon ken baby, veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. Tegen dit vonnis kwam net meisje in verzet, welk verzet heden de eer ste en eenige zaak was, die op de zittings- rol prijkte. Ook thans echter was de thans in Winschoten vertoevende verdachte niet aanwezig, zoodat het verzet vervallen werd verklaard en de zitting kon worden ge sloten. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt ondergeteekende eenige plaatsruimte in Uw blad naar aanleiding van het voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van de gas- en elec- triciteits-prijzen, alsmede het voorstel van de Raadsleden Schoeffelenberger en Geurts, 't welk beoogt aan verhooging van het ver- menigvuldigingscijfer te ontkomen. Mijnheer de Redacteur, het wil mij voor komen, dat ons gemeentebestuur steeds weder pogingen in het werk stelt onze ge meente-gasfabriek bij het gasgebruikend publiek in discrediet te brengen. Het is genoegzaam bekend, dat het petro- leumverbrufk hand over hand toeneeft. Reeds eerder werd dat hier bewezen. Ons gemeentebestuur moet dat natuur lijk evengoed bekend zijn. Verhooging van dén gasprijs zal du! on middellijk tot nog grooter petroleumgebruik leiden en het gasdebiet vanzelf verlagen. Ten aanzien van dit punt zal flus het middel erger blijken te zijn dan de kwaal. Wat betreft dekking van het tekort,ver kregen door verhooging van den gasprijs en verminderde afschrijving, deze manier van financieren kan toch niet als gezonde sociale verdeeling van lasten worden aan gemerkt. In verband met deze beschouwingen wil het mij voorkomen als zou de angst van ons gemeentebestuur om te besluiten tot verhooging van het vermenigvuldigings- cijfer ziin oorzkak vinden in het feit, dat men de gemeentebelangen niet geheel los kan maken van particuliere belangea Verwonderlijk is ook dat Directie van een zoo ernstig bedreigd bedrijf niet een fel protest Iaat hooren, teneinde het bedrijf voor een débacle te vrijwaren. Een steeds terugloopend debiet zal im mers het bedrijf tenslotte ten gronde rich ten, in de eerste plaats echter zullen de arbeiders in dat bedrijf de dupe worden. Wat nu het voorstel van de heeren Schoeffelenberger en Geurts betreft, doet het pijnlijk aan, dat het juist deze heeren. moeten zijn, welke de idealen van een Dre- mie-vrij pensioen zoo geheel, vergeten zijn. Evenwel afgezien daar nog van, hehben zij wel overwogen welke onmogelijke toe standen een eventueele practische toepas sing van hun voorstel in het leven zal roepen. Willen deze lieden, welke den mond im mer zoo vol hebben over indirecte belas tingen als het kwaad der samenleving, nu lasten, welke door de geheele burgerij ge dragen dienen te worden, afwentelen op een kleine groep uit die burgerij, met name de ambtenaren met een inkomen boven ƒ3000? Ik .voor mij ben van meening, dat deze heeren de konsekwentie van hun voorstel moeilijk zullen kunnen aanvaarden. Temeer daaf deze gedachte niet nieuw is, doch reeds eerder als praktisch niet uit voerbaar terzijde gelegd, omdat het de ge heele technische salarisregeling in elkaar gooit. Het is wel vanzelf sprekend, dat ik het met de heeren S. en G. roerend eens ben, dat de tijdsomstandigheden voor het ge meentebestuur zeer moeilijk zijn. Daaraan moet men echter in de eerste plaats denken bij het voteeren van bedragen, welke niet direct noodzakelijk geacht behoeven te worden. De bouw van het nieuwe Raadhuis mag in ai* ver^an^ ,we' genoemd worden. Als men in tijden van depressie meer in deze richting werkzaam is, zal het even wicht in de gemeente-finantiën ongetwijfeld meer stabiel zijn, en zullen vraagstukken als verhooging van het vermenigvuldigings- cijfer met grooter vrijmoedigheid onder de oogen gezien kunnen worden. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teekent

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6