„LIEFHEBBEN UT Gil MU" OUDKERK i Uil PRAAG. KWATTAfv NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. VOLLE-MELK-REEP Beier dan Goed: DE BESTE Nr. 6190 ZATERDAG 5 JUNI 1926 «tas 54ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. De bultemlandsche geschiedenis van de laatste weken staat onmiskenbaar dn het teeken van de dictatuur. Niet alleen de nei ging om voor ddotator ,te spelen, ontwikkelt zich bij „sterke" mannen, maar evenzeer is er bij het publiek de lust om zich daarbij gewillig neer te leggen. In Roemenië heenscht de regeering door de verkiezingsdictatuur. In Portugal is de zooveelste revolutie op touw gezet en succes vol ten einde gebracht, zonder dat één schot gelost behoefde te worden. In Polen kwam de 'Maarschalk Püsudslki door geweid aan; de macht. Hij dwong zdjn verkiezing als presi dent af, doch toen hij gekozen wertd, wei gerde hij het presidentschap te aanvaarden en zeide: „kiest maar een ander, de macht houd ik toch aan mij1". In Frankrijk stelde Briand een soort finan cieels dictatuur in. -Hij liet zich daartoe door de Kamer „volmachten1" verleenen om den saneeringsarbeld van het betaalmiddel naar goedtvinden te regelen. Het is wel merkwaardig, hoe in een paar jaar tijds, het aanzien van de parlementen over heel de wereld gedaald is, en hoe even eens een onverschilligheid' van- het publiek ten opzichte van de parlementaire werk zaamheden zich ontwikkeld heeft. N<u de Riifi hun tegenstand hebben opge geven, „dreigde" werkelijk een vreedzame geest zich over de wereld te ontwikkelen, wanneer er tenminste geen Chineezen ge weest waren. Het „Nationale Leger" is weer in actie gekomen, nadat Feng in Moskou geld heeft gehaald. En nu gaat het er weer lustig op los. Er wordt zelfs gevreesd dat Feng weer in staat zal zijn om Peking te hernemen- en daar een nieuwe regeering te vormen. Een nieuwe is eigenlijk niet het juiste woord, daar Peking al lang zonder regeering ia De verbonden veroveraars vertrouwen elkaar niet al te goed en daarom is er van de samen stelling van een nieuwe regeering tot nog toe niet veel gekomen. Den militairen gouverneur van Sjanghai begon de zaak te vervelen en hij heeft, met vijf omliggende provincies, een nieuwen staat gesticht tot bij tijd- en wijle de burger oorlog ln Ohina eens uitgevochten raakt en «en krachtige regeering in Peking zal zetelen. De toestand in de Engelsche mijnindustrie is nog niet veranderd sinds verleden week. Wei zijn er besprekingen gevoerd, doch deze hebben tot geen resultaat geleid. Een klein lichtpunt is er echter gekomen. De mijneigenaars hebben zich tot het verbond van de mijnwerkers gewend met het voor stel een kleine oommissie te benoemen, die onder leiding van een onpartijdig voorzitter, over -de voorwaarden voor hervatting van het werk zou kunnen handelen. Of men resultaat zal hebben, dient te worden afgewacht, wel zal al1 het mogelijke gedaan worden het conflict op te lossen, ter wijl ook de regeering hierbij- niet stil zal zitten. Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr HELDER i 20 ct- p- re«el (sali&rd). Iasez. meded. (kolombreedte alt redaction. Rll-OD„, 90 Tl# I tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. lt/m 3 Bureau. Koningstraat 2 Telefoon: 50 en 412 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adresBnreaa Ingezonden Mededeeling. VOLKENBOND. De voorbereiding van de ontwapenings conferentie. De Woensdag gevallen beslissing van de militaire subcommissie zijn niet zonder belang in zoover er een duidelijk verschil van opvatting tusschen het standpunt van Frankrijk en Duitschland bleek te be staan. Met 9 tegen 4 stemmen besloot de subcommissie het Fransche standpunt te aanvaarden volgens hetwelk reservetroe pen niet onder het begrip van leger- sterkte in vredestijd vallen en dus ook niet door eventueele ontwapening ge troffen kunnen worden. Bij het Duitsche standpunt hadden zich slechts 8 kleine neutrale staten gevoegd. Daarentegen zul len manschappen van het politiekorps, van de gendarmerie en het douanekorps voor zoover ze voor soldaat geschikt zijn wel tot het vredes-effectief gerekend wor den en dus door latere besluiten der ont wapeningsconferentie zelve verminderd kunnen worden. Ook dit besluit viel met 9 tegen 4 stemmen waarna Duitschland nog alleen het standpunt verdedigde dat particuliere vereenigingen, die echter in den wapenhandel geoefend waren, ook niet onder -een ontwapeningsvoorstel zou den kunnen vallen. Met algemeene (12) stemmen tegen die van Duitschland werd besloten dat deze vereenigingen tot het vredeseffectief behoorden. De Internationale Arbeldsconferentie. Het mandaat der fascisten. De arbeldsconferentie heeft het man daat van den secretaris-generaal der fas cistische vakbonden, Rossoni, tegen wiens toelating alle vertegenwoordigers der ar beiders geprotesteerd hadden, na een le vendige bespreking met 68 tegen 81 stem men geldig verklaard. Dertig afgevaar digden stemden blanoo dat is tien min der dan verleden jaar waaronder re- geeringsafgevaardigden van België, De nemarken en Zweden. In het algemeen stemden de afgevaardigden der landen en der werkgevers vóór, die der arbeiders te- gen Rossonl's toelating. Arheidsverdragen. Volgens het B. T. A. deelde Thomas mede, dat er op het oogenblik 199 ratifi caties van arbeidsverdragen waren bin nengekomen, maar dat er 898 noodig wa ren. De achtste internationale arbeidsoonfe- rentie heeft Donderdag eenstemmig be sloten, dat ontwerpoonventies voortaan niet meer aan een tweede lezing, een jrfar later, zullen onderworpen zijn, doch dat zij wel ln twee achtereenvolgende jaren zullen worden behandeld. DE VOLKENBONDSRAAD. De 40ste zitting. Het Volkenbondssecretariaat ontving mededeeling van de Zweedsche regeering, dat met het oog op de regeeringscrisis ln Zweden minister Unden niet naar Genève komen zal voor de in de volgende week plaatsvindende veerti-'ste zitting van den Volkenlbondsraad. In zijh plaats zal Sjö- borg, die ook reeds F de commissie voor de reorganisatie van den Volkenbonds raad Unden vervang©. 1. heeft, Zweden ver tegenwoordigen. Daar Zweden de volgen de week aan de beurt is het voorzitter schap van den Volkenlbondsraad te ibe- kleeden, heeft de Ztfeedsche regeering tevens verzocht een beurt te mogen over slaan. Volgens het alfabet is Tsjecho-Slo- wakije thans aan de beurt voor het voor zitterschap, doch Benesrj zal het zeker niet prettig vinden thans voorzitter te worden in een raadszitting van weinig belang in plaats van ln September, wam neer de Volkenbondsraad zooveel 'belang rijker problemen te 'behandelen heeft, vooral in verband met Duitsdhland's toe treding en de reorganisatie van den Vol kenbondsraad. Op de agenda van deze zitting staan 24 punten De 'belangrijkste zijn de rapporten over de reorganisatie van den Raad en over de ontwapeningsconferentie. De flnancleele Voftmbondseommlssle. De financieels Volkenbondsoomimissi© heeft Donderdag haar zitting begonnen. De militaire subcommissie voor de wa peningsbeperking heeft met meerderheid van stemmen besloten dat alleen oorlog» FEUILLETON. Ingezonden Mededeeling. SOULAIKA, de wereldberoemde waar zegster uit het vei Oosten, heeft ook hier ter plaatse groot suoces weten te behalen. Zl] weet naar waarheid Uw gedachten te vertellen. onovertrefbare goocheltoeren, die in 8 dagen tonnen gouds wist te verzamelen, binnen enkele dagen zich hier zal komen vestigen. Niemand mag verzuimen zooiets te gaan zien. De tirma OUDKERK &A/AN PRAAG zal het U gemakkelijk maken. Iemand, die vfan af hedenavond half 7 f 2.50 of daarboven besteedt, ontvangt een entrée GRATIS. Haast U naar Naar het Engelsdh van DOLF WYLLARDE. 87) materieel, noodig voor de troepen in vre destijd, in aanmerking ka romen voor een beperking van wapenl ENGELAND. Een stap tot regeling van de Engelsche steenkoolcrisis. In het conflict in de Engelsche steen koolnijverheid' is nu een nieuwe stap on dernomen om er een eind aan te maken. De eigenaars hebben zich tot het verband van mijnwerkers gewend met het voorstel tot benoeming van ©en kleine oommissie, die onder leiding van een onpartijdig voorzitter over de voorwaarden voor her vatting van het werk zou onderhandelen. Men mag dus aannemen dat thans het psychologische oogenblik is aangebroken, waarop belde partijen moeten aanzien, dat het op een of andere wijze tot een schik king moet komen. Gemakkelijk zal dit nu zoo min als vroeger gaan, maar de regee ring kan niet nalaten heel het gewicht van haar invloed aan te wenden om te verhoeden, dat de onderhandelingen an dermaal afspringen. MacDonald over de algemeene staking. In de Socialist Re view geeft MacDonald een besohouwing over de algemeene sta king. Als zijn persoonlijke meening geeft hij te kennen dat de algemeene staking een ondeugdelijk middel is. Zij was uitge roepen om de mijnwerkers te helpen, maar aldra ervoeren de onderscheiden vakbonden dat zij op hun eigen terrein werden aangevallen. In zijn oonclusie zegt MacDonald: De algemeene staking is een wapen dat niet kan dienen voor het bereiken van indus- trieele doeleinden. Het is ondeugdelijk en heeft geen doel, dat wanneer het be reikt wordt als een overwinning is té beschouwen. Indien de algemeene staking tot het einde ware uitgevochten, zou zij de vakbeweging hebben te gronde gericht. Oook, de secretaris van den Engelsdhen mijnwerkersbond, protesteert tegen de wijze, waarop de mijlnelgenaais trachten tot een hervatting der onderhandelingen te komen. Hij ziet daarin een poging om verdeeldheid in de leiding der vakbonden te zaaien. De parlementaire grbepen van de En gelsche liberale partij heeft Donderdag avond vergaderd en het geschil tusschen Lloyd George en Asquith besproken. Er is een oommissie van drie leden benoemd om Asquith over den geest en de betee kenis van de bijeenkomst in te lichten/ Het vleeschlnvoerverbod. Ook karkassen uit Nederland besmet? In het Lagerhuis verklaarde de minister van Landbouw, Guinnes, Donderdag dat dertien gevallen van mond- en klauwzeer bij onderzoek gebleken zijn, te moeten worden toegeschreven aan besmetting door ingevoerde varkenskarkassen.Daarop is de regeering na gezette overweging tot het uitvaardigen van het invoerverbod op vleesch van het continent afkomstig, overgegaan. Keuring geeft volgens den minister niet voldoende waarborg tegen verspreiding der ziekte. De minister voegde hieraan toe, dat gebleken was, dat een der gevallen van besmetting terug te voeren was tot het slachthuis te Rotterdam. Voor de tech nische adviseurs van het ministerie, zoo De zieke sloeg de oogen neer onder dien steakken blik en verontschuldigde zich: „Wat doet ndet een man, als hom het hoofd op hol wordt gebracht door een Bchoone vrouw? En die Diswharri-vrou- wen zijn ©enig schoon! Kofcea bracht mij ln verleiding en zij was het ook, die de juweelenstal eni het symbool vami Lboti. Ik wist niet dat zij' het had, tot we uit Iridlë waren I" „Dat is 'gemakkelijk gezegd: „De vrouw verleidde mij.Was het dit wat je op het hart hadt?" „Neen. Ik wilde alles verklaren. Je was vreeeelijk hard voor mij1, Aglnoourtr De zieke hijgde naar adem en op dét oogenblik was het, dat Britomart zijn hoofd' ondersteunde en hem de opwek kende poeder toediende. „Toen het Gouvernement je uitzondt, om den opstand te onderdrukken," ging hij enkele minuten later voort, „waren imijm middelen vrijwel uitgeput; maar ik zou gebleven zijn en Je gesteund' hebben op mijn woord, dat zou lk hebben ge daan als Kotea mij niet tot de vlucht had overgehaald. Ik bracht haar over naar Engeland, maar zij' 'bezweek van de koude." Aginoourt hoorde dit pleidooi aan, met ongeduldig voorhoofdfronsen: Dit was de 'grondtoon geweest van Hu- bert Murison's karakter, de verantwoor delijkheid steeds van zich af te schuiven. Hij was innig zwak van karakter en lèf; èn, zoo onbeduidend als hij' was had hij' toch bijna een heel© provincie in Indlë tot opstand1 gebracht; en hetgeen 'hij' mis dreven had, was eerst hersteld met op offering van tallooze menschenlevens en ten koste van 'groote sommen gelds. „Bad Kotea het symbool niet geno men, dan zou alles nog wei in orde zijn gekomen; voor mij aithana Maar ik ver gat dat ellendige ding tè laat; en toén kon ik het niet meer teruggeven!" „Neen, in aanmerking 'genomen de boete, die er op staat voor dengeen, die hun dit weer overreikt," zei Aginoourt veelbeteekenend. „Weet je dat?" vroeg Murison. „Niet ieder Is 'hiervan op de hoogte. Het lijkt zoo Iets gemakkelijks, om het gestolen symbool van een Indische godheid' terug te brengen en daarmede de priesters tevreden te stellen, maar bij de Diswharri beduidt dit den dood, Aginoourt." Hij strekte de hand uit en vatte Britomart's blanke vingers in de zijne, „Aginoourt, ik was een lafaard, lk wist, dat iemand' moest worden opgeofferd. Zonder haar de igevolgen mee te deelen van het symbool terug te geven, zond' ik de ©enige, die mij liefhad, de eenige, die overal voor mij heen zou willen gaan en alles voor mij ging de minister voort, is het boven allen twijfel verheven, dat de besmetting ook overgebracht is door de hiervan afkom stige karkassen. Op een vraag, of de minister voorne mens is, het publiek voorzichtigheid aan te bevelen ten opzichte van bacon uit Nederland, dat wellicht ook besmet is, zeide Guinnes, dat het ministerie ter zake nog niet over voldoende gegevens beschikt, doch dat het zijn houding zal bepalen naar gelang bij het onderzoek positieve gevallen aan het licht komen. DUITSCHLAND. Dr. Neumann afgetreden. De gemeenteraad van Lubeck heeft Woensdag ook in tweede lezing de socia listische motie van wantrouwen tegen den burgemeester, dr. Neumann, die betrok ken zou zijn bij d!e ontdekte putch-pian- nen, aangenomen. De burgemeester heeft daarin aanlei ding gevonden af te treden. Weer een veemmoord? Een roeier ontdekte Donderdagmorgen bij een brug in Fulda het lijk van een rijkweer-soldaat dat een touw om den hals droeg waaraan zich aan het andere einde eenige zware steenen bevonden. Op het lijk werd een brief gevonden aan de ouders van .den soldaat in Göttingen, waarin de jonge man schreef dat hij op last van zijn meerderen naar het buiten land vertrekken moest. De politie heeft de zaak nader in onderzoek genomen. Ingezonden Mededeeling. Ontwaakt gij morgens met pijn in den rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste Inspanning? Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt? Zóó kunt gij niet voort gaan I Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou-of bijzondere Inspanning verzwakt zijn, filtreeren rij de vergiften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en lede maten, de gewrichten en zenuwweefsels, uw aderen en slagaderen worden alle aan getast door het met vergiften beladen bloed. Rheumatische aandoeningen, wa terzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hinderlijke blaasstoornissen zijn enkele van de te ver wachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwingen niet verwaarioozen. Als gij weder gezond wilt worden, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Fosteris Rugpijn Nieren Pillen gebruikt! Dit speciale niergenees middel heeft duizenden nieuw leven ver sohaft en moet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1-76 per flacon. zou willen doen!.ik zond Britomartl" Aginoourt trad achteruit, dioor den schok, die deze verschrikkelijke waarheid hem bezorgde. Want, niet alleen trof het hem als afschuwelijk dat een man zoo laf kon wezen, om zijn eigen leven te redden, ten koste van dat van een vrouw, maar dén vond hij het ook zóó verschrikkelijk, dat hij- het niet had willen géloovem, toen- Madame Mlévill© voor hem de geschiede nis van het kleinood had trachten te we ten te komen. En door haar die verbor gen^ te houden, had hij zeker haar ook wel "vijftig maal per dag blootgesteld aan het gevaar van haar leven te verliezen. Dat zij er aan ontkomen wiais, mocht met recht een wonder heeten. Het schoon© gelaat, dat nu zoo deernis waardig droef stond, drukte nog in het minst geen afkeer of vre©£ uit. ,Bubert," zei ze kalm, en nog nooit had het zangerige van baar stern Agin oourt zoozeer getroffen, „dat is nu alles immers voorbij; ik sta hier veilig en wel, en, zelfs al hM het zoo moeten zijn, ik was bereid." „Ja," zuchtte Murison. „Ik wist dat je zelfs niet zoudt geweigerd hebben te gaan, al had ik hst je ook verteld, Brito mart!" „Ik zond haar uit, Aginoourt, en zij vond de drie priesters, die als speurhon den op het Symbool waren. Ze achter haalden- haar, uit Indië, naar Europa en vandaar weer naar Egypte terug, waar ze waarschijnlijk het regiment volgden, niet wetend dat ik daar uitgegaan was." Die laatste woorden sprak hij uit schaamte Slechts aarzelend. Maar Agin oourt zweeg, tot in het diepst van zijn ziel verontwaardigd, als hij nog altijd was, over die openbaring; dat Madame MiévHle onschuldig bijna eveneens ten offer ge vallen was aan dien- schurk, dien lafaardl „Britomart is mijn stiefzuster, wist je dat?" vroeg Murison, steeds zwakker. „Haar naam was gelukkig niet dezelfde als de mijne en dit heeft 'haar blijkbaar gered. Maar ze konden haar gezien heb ben en dan zou het ergste zijn gebeurd als ik niet ziek was geworden en Mark ham haar naar Engeland had terugge roepen." Hier moest hdj even rusten; toch had hij- blijkbaar nog iets op -zijn hart, en met bovenmenischelijke inspanning begon hij weer: „Je zei.dat de wraakneming nu op- Meld; maar, als ik ben heengegaan.... vilde ik wel dat je haar beschermen zoudt.tegen de priesters.als die soms wraak wilden nemen op een van mijn bloed! Zij was onschuldig aan èlles; ik was de eenige. Britamiart's kalmte scheen haar voor het eerst te begeven. Ze wierp zich op de knieën voor het 'bed en sloeg den arm om hem heen. .Bubert;.Huberti.... Wat geeft dat nu nóg.Er kan mij' immers niets meer diewen als je eenmaal van mij weg gegaan bent! Jij bent de eenige, voor wlen ik heb hoeven leven. O, Hubert, blijf toch bij .mij'! Ik wil je alles geven: mijn leven, mijn kraoht, mijn zorg; als je maar bij- imij wilt blijven." Aginoourt keek hulpeloos naar dokter Oarry, wiens kunde nu ook te kort schoot om dien man ln het leven te houden Hubert Murison wis niet meer Dokter Oorry trad zacht op haar toe en legde haar de 'hand op den schouder. Aginoourt verwachtte niet anders dan dat nu een inzinking zou volgen.... Maar Britomart scheen als versteend. Met de grootste kalmte legde ze den doodé neer, drukte hem' een langen, droevigen kus op het voorhoofd en spreidde eigenhandig het 'laken over zijn gelaat, waarna zij zich meer uitsluitend tot Aginoourt wendde en vroeg: „Gaat u mee naar beneden en wilt u mij' dam enkele vragen beantwoorden?" Dit zeggende, nam ze de lamp en ging hen beiden voor, terwijl Markham nog in het vertrek achterbleef. Ze deed de d'eur van de zitkamer open, zette de lamp op tafel en deed' de groote witte- verpleegstersschort af, die zij nog steeds gedragen had. „Zoudt u mij precies willen vertellen, majoor Aginoourt, wat de betrekking was, waarin mijn broer stond tot de Diswhar- rfs en de omstandigheden, waaronder hij zijn ontslag kreeg uit den dienst?" „Zou je niet eens wachten tot een vol genden keer, Brita?" pleitte dokter Corry. „Je bent nu zoo afgemat en het is al over twaalven." „Neen," antwoordde rij, nog altijd zoo vreemd kalm. „Ik zou het liever nu dade lijk hooren." „Is u er volkomen onbekend vroeg Aginoourt haperend. „Het «m'|! mij u te moeten waarschuwen, dat die mede deeling u zeer pijnlijk zal aandoen." (Wor.'t vervolg''). yfB&Xïa&JaSêJ& HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 9 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING- Helderscbe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned O en W lndiëp. zeepoat f2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad re#p. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f0.95 f126 fl.25 f 1 35 Loaae nummer» der Courant 4 et; fr. p. p. 6 ct In het teeken van de dictatuur. De strijd In China. De toestand tn de Engelsche mijnindustrie. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag ADVERTENTIEN: Pott-Girorekening No. 16066. I v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct Zij kan alle geheimenissen ontsluieren. Zij durft zelfs te voorspellen, dat de begaafde SAMIR HAOPHIEM met zijn Zl] durft te beweren, dat de Ooster- sche witte stad- nooit zal wederkeeren. Ook voorspelt zij, dat Zaterdagavond en Zondag de Oostersche stad door zooveel duizenden en duizenden bezichtigd zal worden, dat met de grootste moeite geen plaats meer te verkrijgen zal zijn. SOU LAIKA heeft nimmer gefaald. Ingezonden mededeeling. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN VOOR UW TIJD OUD?

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1