„tlEFHEBDEN IÜLT GU MU" KWAm-fV NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. buitenland. VOLLE-.MELK-REEP Beter dan Goed. DE BESTE Nr. 6193 ZATERDAG 12 OJNI 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 WEEKOVERZICHT. De Volkenbond. Het ifl in den Volkenbond met de raads- retelkwestie niet naar wensch gegaan. Brazilië heeft als lid van den raad be dankt, vermoedelijk omdat het zag, dat Bet toch niet zijn zin voor een vasten ze tel kreeg. Deze stap van Brazilië, hoewel minder prettig voor den Volkenbond, la misschien de beste oplossing om in Sep tember tot een „vreedzame toelating" van Duitschland te komen. Spanje leeft zich eveneens teruggetrok ken. Dit land, dat ook „groote mogend heid" wilde spelen, maakte geen kans op een vastèn zetel en vond het toen maar beter zich geheel uit den raad te houden, daar het zonder vasten zetel ln zijn roe ping toch geen groot vertrouwen heeft. Men ziet hier dus een zetel opgeëischt, dus een leidende positie in den Vol kenbond, door een regeering, die zelf niet in de macht of het nut der organisatie ge looft. Welke kracht moet van zulke lei ders uitgaan? De toestand In de Engelsche mijnindustrie. De toestand in de mijnindustrie heeft in de afgeloopen week nog geen verandering ondergaan. Wel is door de blijvende sta king de toestand nijpender geworden, zoo dat wegens gebrek aan kolen verschillen de bedrijven weer stil gelegd moesten wor den. De mijneigenaars blijven onverzettelijk op hun standpunt van loonsverlaging en arbeidstijdverlenging staan, eveneens we ten de leiders der mijnwerkers van geen toegeven, en zoo waren de, in de afgeloo pen week gehouden conferenties totaal on vruchtbaar. Baldwin heeft xru echter gezegd, dat de regeering bezig is om maatregelen te tref fen voor een oplossing van het oonftict. Nu, dat wordt tijd. Dat de giften va nRusland niet uit soli dariteit door de mijnwerkers waren gezon den is in de afgeloopen week gebleken. De Engelsche minister v. Buitenlandsche Zaken heeft op een desbetreffende vraag van een der leden, in het Lagerhuis ge antwoord, dat het geld niet van de Rus sische mijnwerkers, maar van de regee ring afkomstig was. Het krijgt er nu veel van dat de Russische regeering getracht heeft door ondersteuning van de mijn werkers de staking langer te laten duren en daardóor een geest van revolutie te verwekken. Gelukkig dat de Engeisohen een nuchter en denkend volk is. De Mosoelkwestie. De oorlogsdreiging tusschen Engeland en Turkije, ter zake het geschil om Mo soel, heeft opgehouden. Turkije eischte Mosoel op als een deel van haar gebied; Engeland Verdedigde de belangen van Irak; booze tongen beweerden, dat het èn Turkije èn Engeland slechts om de voor- doelen te doen was, die de rijke petroleum- bronnen in het Mosoelgebied opleverden. De heeren zijn het met elkaar eens ge worden: Mosoel blijft aan Irak, over welk Ingezonden Mededeellng. nieuw rijk Engeland' de „bescherming" op zich genomen heeft en Turkije is te vreden gesteld met 10% van de petro- leuminkomsten. Daaruit zou men kunnen ooncludeeren, dat de booze tongen 'tniet zoo ver mis hadden. Turkije moest bovendien wel een beetje inbinden tegenover Engeland, want Griekenland is bezig zich te herstellen en Italië zoekt expansie; vanuit beide rijken worden begeerige blikken op Klein-Azië geworpen en door de Grieken ook wel op Konstantinopel» En zelfs Kemal Pasja kan zich nu eenmaal niet alle vijanden tege lijk van het lijf houden. Een nieuwe statenbond. Er is een nieuwe statenbond op komst. Frankrijk, Italië en België willen geza menlijk trachten den ondergang van franc en lire te behoeden. De overwonnen lan den Duitschland en Oostenrijk hebben al weer lang een gezonde finanoieele basis, maar met het betaalmiddel van sommige overwinnaars wil het nog lang niet. VOLKENBOND. Om de zetels van den raad. De kwestie van verdeeling en uitbrei ding van de zetels van den Volkenbonds raad ziet er niet meer zoo hopeloos uit als nog kort geleden. Er is ongetwijfeld schot in gekomen, omdat thans vrijwel vast staat dat de uitbreiding niet meer op on- overkomelljken tegenstand zal stuiten. Heeft men eenmaal meer zetels te verge ven, dan wordt het odk gemakkelijker zoo te manipuleeren, dat met wenschen die wegens plaatsgebrek anders niet te ver vullen zouden zijn, rekening wordt gehou den. De vertrouwelijke gesprekken waar toe thans tijdens de Raadsvergadering te Genève ruimschoots gelegenheid bestaat, zijn de beste methode, om een schikking voor te bereiden. Misschien zal de oplos sing ten slotte gevonden worden1 in het erkennen van drie verschillende typen van zetels: lo. vaste zetels voor de groote mogendheden waarvan het aantal voorioo- pig alléén met Duitschland uitgebreid zal moeten worden; 2o. los-vaste zetels, die in de praktijk een vrijwel bestendiger karak ter zoudien krijgen voor staten die zichzelf vanwege hun beteekenis met groote mo gendheden gelijk stellen (b.v Brazilië en Spanje); 8o. losse zetels voor periodiek af tredende leden, waarop allen om beurten gekozen zullen worden, om vertrouwd te raken met de procedure yan den Volken bondsraad. Een incident Toen graaf Bethlen Donderdagochtend om half elf uit de zitting van de Raads commissie vcJbr Hongarije kwam, trad een zekere Ivan de Justh, die in Genève ge heel onbekend is, en zich secretaris-gene raal der Hongaarsche republikeinsche partij noemt, naar voren en gaf den Hon- gaarschen minister-president een oorvijg. De dader werd onmiddellijk door een die naar der veiligheidspolitie gegrepen en FEUILLETON. Naar het Engelsch uit het Volkenbondspaleis weggeleid. Hij vond intusschen nog gelegenheid tegen de Hongaarsche regeering gerichte pam fletten te verspreiden. Spanje stelt zich niet meer be schikbaar voor een lossen zetel. De sensatie, veroorzaakt door den' graaf Bethlen toegebrachte oorvijg, werd spoe dig na de* opening der Raadszitting ge volgd door een tweede sensatie, doordat Querboule verklaarde, dat Spanje beslo ten heeft het bekende amendement op ar tikel 4 van het Volkenbondsverdrag ein delijk te ratificeeren. Dit amendement zal thans dus in werking treden. Uit de toe lichting vloeit voort, dat Spanje zich niet meer voor een verkiezing als niet-perma- nent Raadslid beschikbaar zal stellen en daarom geen reden meer heeft de inwer king treding van het amendement tegen te houden, dat het mogelijk maakt aftre dende raadsleden niet meer herkiesbaar te verklaren. Spanje wil dus blijkbaar al les of niets. Waar dit de bedoeling der Spaansche verklaring moet zijn leken de gelukwenschen, die Chemberlatn, Bon- cour en Scialoja richtten eenigszins mis plaatst. Spanje ien Brazilië uit den Raad. Nadat in den aanvang van de middag vergadering van Donderdag van den Vol kenbondsraad de leden imin of meer Spanje als Raadslid hebben uitgeluid, volgde Donderdagavond als extranummer op de agenda, voor het naar huls gaan, het afsdheid van1 Brazilië. Weliswaar heeft men van alle kanten bij: beiden nog het vertrouwen uitgesproken, dat'de door de Spaansche en Braziliaansche vertegen- wooidigers afgelegde verklaringen niet onherroepelijk zouden zijn, maar heel veel hoop mag men na déze offlcleele ver klaringen niet meer koesteren. Brazilië heeft Donderdagmiddag zijn ontslag ge nomen als lid van den Volkenbondsraad, doch over het ulttredèn uit den Volken bond is igeen woord gezegd. Men mag dus aannemen, dat Bratilië voorioopig het voorbeeld van Argentinië zal volgen en lid van den Volkenbond zal blijven, zon der aan de vergaderingen deel te nemen. De arbeidersconferentio over hot zeelledienvraagstnk. Benoemingen van onze Jandgenoo- ten Goudrlaan en Saudberg. - De negende internationale arbeidsoon- ferentie heeft Goudrlaan, den Nederland- schen werkgeversgedelegeerde, benoemd tot ondervoorzitter van de oommissie be treffende de disciplinaire en strafrechte lijke sancties tegen zeelieden en onzen landgenoot Sandberg, die mgr. Nolens als regeering9gedelegeerde in die oommissie ter zijde staat, tot haar rapporteur. De flnancleele controle over Hongarije. De Raad van den Volkenbond heeft het besluit, door de oommissie voor Hongarije van DOLF WYLLARDE. 40) Brltomart droeg een lang wit gewaad en het haar was in een losse wrong om het hoofd geslagen, dat zij er geen last van zou hebben. Ze zag er zeer bleek en levenloos uit, maar bood hem direct de hand en begon: TTet is heel vriendelijk van u, Majoor Afflnoourt. U zult wel denken, dat ik m »- bnilk maak van uw bereidwilligheid, maar ik zou u zoo graag nog eens spre ken. Gaat u zlttenl" HU keek haar ongewoon lang aan en toen hij zich dit bewust werd, veront schuldigde hij zich met een: „Het sj>Ut imij, dat u er zóó uitziet I U JJJlOöt» t IÉ Tk ben ook zeker wel erg ziek geweestI HetspUt mU Intusschen, als mijn uiterlijk u een schok heeft bezorgd!" O neen!" stamelde 'hij. „neem mij niet kwalijk. Ik wist dat u ziek is geweest; en we hebben ons allen zeer bezorgd over U ^Daar ben ik dan wel 'gevoelig voor; en ook stel ik ten zeerste op prijs, dat u ^iTben geheel te uwer beschikking!" jfot is een moeilijkheid dl* varband genomen en strekkend tot de bUna alge- heela handhaving van de f acleele oon- tróle over dat land, goedig', urd. Da ontwapenlngskwestla. Op verzoek van Engeland uitgesteld. Naar de correspondenten van Matin en Petit Journal uit Genève melden, zal de behandeling der ontwapeningskwestie op verzoek van Engeland tot Sepl worden uitgesteld. ENGELAND. De mJjnwerkersstaking. Regeringsmaatregelen. Baldwin heeft Donderdag in het La gerhuis meegedeeld, dat de regeering be zig was met het voorbereiden van wette lijke en administratieve maatregelen om de crisis in het mijnbedrijf op de basis van het rapport der kolenoommlssie op te lossen. Dinsdag zou hU1 bereid zijn nadere mededeellngen hieromtrent te doen. Stopzetting van de staalfabrieken. De blik- en staalfabrieken hl West- Wales zullen aan het einde van deze week stilgezet moeten worden. Het Russische geld voor de stakers. Verklaringen van minister Joynsan-Hicks. Op een vraag van MaoDonald of de Russische regeering gelden had1 gezon den voor de mijnwerkers antwoordde de minister, dat het ministerie van buiten landsche zaken inderdaad' bewijzen in handen had, dat de Russische regeering gelden had gezonden om de staking te doen voortduren. Het geboortecijfer. Wederom geringe achteruitgang. (Het geboortecUfer ln Engeland en Wa les over het eerste kwartaal van 1925 toont.weer oen geringen achteruitgang aan vergeleken bij het overeenkomstige kwartaal van 1925. Er werden 174,051 levende kinderen geboren, 1650 minder dan het vorige jaar. DUITSCHLAND. Het wetsontwerp nopens de schadeloosstelling in den Rijksdag. Voor een dicht bezet huis heeft de rijks kanselier Marx de regeeringsverklaring bij het nieuw ingediende ontwerp tot scha- delloossing der gewezen vorsten, Don derdagmorgen afgelegd. Bij de opening der zitting kondigden de .communisten zoowel als de sociaal-democraten interpel laties aan over den brief van Hindenburg aan von LoebelL De regeering zou het op hoogen prijs stellen als een voor alle partijen bevredi gende oplossing, op den grondslag van het ingediende ontwerp, bereikt kon wor den. - Tegenover de eischen van het referen dum houdt het regeeringsontwerp aan het recht van privaat-eigendom vast, zonder evenwel uit het oog te verliezen, dat ook de vorsten moeten meelijden onder de al- gemeene verarming, die door den verlo ren oorlog en de daarop gevolgde inflatie periode, is opgetreden. De regeering wenscht nog op te mer ken dat het volstrekt onjuist is te meenen dat zij na een negatieve uitslag van het Ingezonden mededeellng. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN referendum geen wettelijke regeling meer zou behoeven voor te stellen, omdat dan de reeds gesloten verdragen weer auto matisch van kracht zouden worden. Deze opvatting is er volkomen naast. De regeering zal ook in dat geval met alle beslistheid en met al haar gezag op een wettelijke regeling aansturen en zou de gevolgen van een verwerping van dit ontwerp niet uit den weg gaan. (Na dit slot, dat duidelijk op rijksdag ontbinding in geval van verwerping wijst, ontstond levendige onrust links; de re- geeringspartijen juichten den kanselier toe.) Uit den Dnltschen Rijksdag. Het verdrag met sowjet-Rusland aangenomen. Op het debat over de schadeloosstelling en den brief van den rijkspresident Don derdag volgde de behandeling van het nieuwe Duitsoh-Russische verdrag. Nadat de woordvoerders der verschil lende partijen verklaringen hadden afge legd, werd het verdrag in derde lezing met algemeene stemmen goedgekeurd. Von Lutzow vrijgesproken. Baron Von Lutzow, de gewezen direo. teur van een kostschool ln de omstreken van Berlijn, die beschuldigd was van strafbare feiten te hebben gepleegd ihet aan zijn zorgen toevertrouwde knapen, is door de Berlijnsche rechtbank vrijge sproken. houdt met de geschiedenis, die u laatst wel zoo 'goed was mij' te vertellen." „Madame Miéville", viel hij in, „laat ik déze gelegenheid dan meteen te baat mo gen neimen, om u vergeving te vragen voor de hoogst onbetamelijke wij'ze, waar op ik mjj' te Cairo tegenover u gedragen heb! Het had van de noodiottigste gevol gen kunnen wezen. Over het geheel voel ik er mij Innig beschaamd over!" Dit was dan wel een volkomen amende honorable, die zdj aannam: „Laten wij hier niet meer op terug- koimen, Majoor Aginoourt. U had zeker uw reden om mij te weigeren de geschie denis toen mee te de^Jen, en het was even zeer heel onbeleefd van imJJ, om er dan zoo op te 'blijven aandringen. We zullen dus van weerskanten maar vergeven en vergeten; dit zal wel het beste zijn, vindt u niet?" Dit zeggende, glimlachte ze met dien betooverendien glimlach, die al zoo veel mannen het hoofd op hol gebracht had; maar ze had wel allerminst 'bere kend, dat Aginoourt er nu zoozeer van onder den indruk zou komen. In spijt van al wat ze zei, was ze toch geenszins vergeten den smaad, haar door Aginoourt aangedaan met betrekking tot Winnie Falkner. Hij had haar immers niet goed genoeg geacht, dat zijn aanstaan de vrouw haar zou kennen?Die ge dachte schrijnde haar nog steeds door het gemoed. Ze bloosde dan ook van verontwaardi ging, toen hij, ineens het hoofd over haar hand iboog en die 'kuste; lang en vurig. Toen hij zijn hoofd weer ophief ont moetten hun blikken elkaar en van weer». Ingezonden Mededeellng. DIE ELLENDIGE RUGPIJN! Hebt gij onophoudelijk pijn in uw rug? Zijt gij op van de zenuwen dodir de marte ling van rheumatische pijnen? Voelt gij u oud, uitgeput en ontmoedigd, dof, terneer geslagen en prikkelbaar? Er moet een oorzaak voor zijn! Hebt gij ooit aan uw nieren gedacht? Dat moest gij gedaan hebben! De nieren zijn de filters van het bloed en gij zoudt zonder nieren geen dag kunnen leven. Als uw nieren niet behoorlijk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergiften ver spreiden zich door uw geheele gestel. Het is tijd om na te denkon - tijd om voor zorgen te nemen tegen chronische nier ziekten. Gij behoort uw verzwakte nieren te hel pen, vóór zich meer ernstige ziekten kun nen ontwikkelen. Verwaarloozing is ge vaarlijk en leidt vaak tot rheumatiek, spit, ischias, nier- of blaassteen, en tot water zucht of ongeneeslijke kwalen. Gebruik zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel voor verzwakte nieren. Zij hebben dulzende gevallen als het uwe gebeterd. Let op de verpakking ln glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen bulten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. kanten getuigden die van een onuitge sproken bekentenis: zijn oogen zeiden: „Ik aanbid je! En dat kan je niet ont kennen: Je moet het booren aan ieder woord, dat ik tot je spreek, het zien aan lederen blik, dien ik op je werp!" „Ik begrijp je," zeiden haar oogen; „maar ik wilde ,wel, dat dit niet zoo was. Ik kan enkel trachten te voorkomen dat je dit onder woorden brengt 1" Ze zag nu bleeker dan ooit en sprak op kouden toon: „De geschiedenis, die u tmij vertelde, van het gevaar waar de persoon aan blootstaat, die het Zonnesieraad terug brengt, deed mij ten zeerste ontstellen want toen ik Egypte verliet vertrouwde ik dit terugbrengen toe aan Prins Ahmed Sald." „Prins Sald?" „Ja, die wilde zien, of hij niet de eige naars voor mij kon vinden. HIJ. dacht, dat hij eenige aanwijzing bezat." Ze had openlijk willen spreken van het gevoelen dat de Prins voor haar koesterde en zelfs van zijn onberedeneerde jalouzle, maar met de uitdrukking die zij nu in Aginoourt's oogen had gelezen^ durfde ze dit niet te doen! „Tot nu toe ben ik te ziek geweest, om er mij veel om te bekommeren, maar zoo dra ik zelve mijn brieven in handen kreeg, vond ik dezen." I Ze hield hem een lange, officieel-lijlcen- de enveloppe voor, die aan haar geadres seerd was, in een handschrift, dat Agiri- court zich wel meende te herinneren, als I zijnde van Prins Sald. Hij vond er in het document, door den Prins opgesteld en met hst kruisje ondsrtsskwnd door Era mak, Darna en Kale. „In ieder geval kan hem todh geen leed overkomen zijn, als hij nog ln staat was, dit te schrijven. Hoe hij er hen toe gebracht kom hebben oan 'het symbool te rug te nemen, zonder dater een menschen- leven bij zou geofferd' worden, is mij een raadsel; maar, blijkbaar, is hij er in geslaagd." „Denkt u dat?" vroeg ze -met een zuoht van verlichting. „Het Is geheimzinnig: Die 'brief werd gepost eind Augustus; 'kwam hier aan 'be gin September, en werd' mij pas nu over- handeld. Maar ik begrijp niet hoe ik dan in dien tusschentijd niets zou gehoord hebben van Prins Saldi" „Waarom?.Verwachtte u dat dan?' vroeg hij, met een zweem' van jalouzle in de stern. „TV 'had alle reden om' te verwachten, dat als de Prins slaagde, hij mij' dit dan, ln persoon, zou gauw mogelijk zou komen meedeelen." Nog had zij er bij' willen voe gen: „om' de belooning te vragen, die ik hem had 'beloofd", maar ze achtte het raadzamer hier niet van te spreken. „Was Prüls Said een vriend, van u?" vroeg Aginoourt, terwijl 'hij zich tegellj kertijd weer te binnen bracht de spotten de opmerking van Mrs. Smith en Mrs. Dickson, over de genegenheid van den Egyptenaar, en hoe opgewonden die was geweest toen hij hem- zelve het briefje van Madame had overgereikt. „Ja," antwoordde rij, kort-af. Er volgde een vrij lange pauze, waarin zij lag te genieten, van de enkele late ro zen, die ln het vaasje 'stonden^ dicht bij de buafc „Als ik u van eendgen dienst kan zijn, 'bij' het onderzoek of de Prins in veilig heid ls, dan kunt u op mij rekenen," sprak Aginoourt ten slotte. „Dat vraag ik u niet," haaétte rij rioh te antwoorden. „Zoodra ik sterk genoeg ben, ga ik zelve naar Egypte, op onder zoek." v „Dat ik u verzocht hier te komen was enkel om u als autoriteit uw^meening te vragen, omtrent die Diswharri's, of u ze, waarlijk, voor zoo onvoorzettelijk houdt?" „Voor zoover ik ze kèn, zullen ze nooit afzien van een dergelijke bloedwraak." „Dus dan houdt u 'het er voor, dat Prins Sald dan todh wel degelijk in gevaar is geweest." ,,En dreigend gevaar ook; ofschoon dit document een .bewijs schijnt van het tegendeel." „Ja, maar vergeet niet, dat dit in Augustus geschreven werd' en dat ik sindsdien niets meer van hem gehoord heb!" „Dus u is overtuigd, dat hij anders ge schreven zou hebben of 'gekomen zijn?" „Ja; dit houd' ik voor zeker." „Dan zou ik zoo gauw mogelijk tot een onderzoek overgaan. Wil ik het voor u doen?" „Zou het niet beter zijn, om nog even te wachten? Ik zal hel gauw weer op de been zijn en dokter Oorry heeft mij juist geraden om buitenslands te gaan. Dan kon ik immers naar Egypte reizen." „Tk denk anders'niet, dat de dokter het raadzaam zou achten dat u op zoo'n ffe- wichtige zending uitging." TWordt v»rvolgJ). HELDERSCME COURANT ABONNEMENT PEK 9 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersclic Courant fl.60; fr. p. P. binnenland f2.—, Ned. Q «n W. Indië o zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f8.20. Zondaggblad reep f Ó.ÖO, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.96, f 1.26, f 1.26, f 1.35 Loate nummer* der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct Poat-Giroxekenin® No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte al* redaction. tek»t)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te hnnr)v. 1 t/m.3 regel» 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bnr&aa v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. pi adv. extra). Bewijsno. 4 ct

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1