Tweede Blad- BINNENLAND GEMENGD NIEUWS (Binnenland.) VAN ZATERDAG 12 JUNI 1926. Het Nederlandach-l>nitaelie verdrug. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft Donderdagavond een openbare spoedvergadering gehouden, ter 'behandeling van een voorstel tot het ver zenden van een adres aan de Tv eed e ivamei met betrekking tot het wetsontwerp tót goedkeuring van het Nederlandsch-Duitsche verdrag. Hierin wordt 0. m. gezegd: „Dat de voordeelen, weike het Nederlandr sche bedrijfsleven aan het Verdrag zal kun nen ontleenen, maar gering zijn, kan, bij zulk een gebrekkige voorbereiding aan onze zijde, geen verwondering baren. Opk het feit dat, benalve in het verlengen van het orediet, bovendien erin is toegestemd den rentevoet van 6 pCt. op 51/' pOt. terug te brengen, verraadt een gebrek aan deskundige voor lichting: in deze verdaging, gelet op den rentestandaard in Duitoehland, zien wij al thans een vrijgevigheid, welke, zakelijk ge sproken, de grenzen overschrijdt. En deze ver gaande tegemoetkomendheid is een reden te meer tot ontevredenheid over de bereikte resultaten, een ontevredenheid, welke ook niet wordt Weggenomen door de wijze, waar op andere belangen regeling vonden dan die, welk# reeds hierboven ter sprake kwamen." Hel verdrag vet Belgitt. De soGKespoadiaari ram de SS. B. (M te Brussel meldt: Heden, bij de bespreking in de Kamer- afdeelingen van het wetsvoorstel tot rati ficatie van het Nederlandsch-Belgische verdrag tot herziening van de traotaten van 1839 heeft de sociaal-democraat Pió- rard er aan herinnerd, dat de Nederland- sche gedelegeerde aan de oommissie der veertien te Parijs indertijd de verzeke ring gaf, dat Nederland een schending van het grondgebied van Limburg als een casus belli zou beschouwen. Waar het Ne- derlandsche defensieplan echter een ont ruiming van Limburg en terugtrekking van het veldleger achter de waterlinie voorziet en in dit geval de Belgische Maas- grens in oorlogstijd practisch toch open zou staan, uitte Piérard den wensch na ra tificatie van het verdrag door beide par lementen de Belgische regeering langs di- plomatieken weg stappen te zien onderne men met het doel Nederland te bewegen tot het Rijnpact toe te treden. Andere leden waren niet zeer enthou siast over sommige oeconomische bepa lingen van het verdrag. Eén drong aan op spoedige verwezenlijking van het kanaal plan Antwerpen-Moerdijk. Een ander lid had gaarne ook in dit verdrag de Wie lingenkwestie opgelost gezien. Het wetsvoorstel werd 'in alle afdeeïin- gen goedgekeurd. Er waren geen tegen stemmers, alleen drie onthoudingen. Het Engelsche invoerverbod. De heer Weitkamp, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat het bestaan der plattelandsbevolking in het overgroote deel van ons land nagenoeg geheel afhankelijk is van de prijzen der vlecschprcducten. zooèat <le sluiting der Engelsche markt voor dat product voor haar gerust een onoverkomelijke slag kan genoemd worden? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid, om, waar in ons land voor meer dan 60 mil- lioen gulden aan vleeschproducten uit dén vreemde wordt ingevoerd, mede gelet op de omstandigheid, dat voor andere arbei ders zooveel gebeurt, onze grenzen (ten bate der kleine boeren, die ook arbeiders zijn), tijdelijk althans, voor den-invoer van vreemd vleesch te sluiten? Weeldeverterlngsbelasting. Nadere omschrijving voor schoeisel. Bij nota van wijziging op het ontwerp tot heffing eener Weeldeverteringsbelas- ting heeft de Minister van Financiën een andere redactie vastgesteld voor den post schoeisel, aangezien gebleken is, dat de grens tusschen belast en onbelast schoei sel, naar de strekking der wet, niet zoo juist was getrokken als dat wenschelijk was. De post komt daardoor te luiden: Schoenen, laarzen', muilen en pantoffels, waarvan de buitenzijde der schacht (de schoenneus niet meegerekend (geheel of grootende-els is vervaardigd uit ieder van krokodillen, hagedissen, slangen of an dere reptiliën, uit verguld of verzilverd leder, uit lakleder, uit zjjde of uit satijn. Amerlkaansch opleidingsschip in de Amsterdamsehe haven. Heden komt in de haven van Amsterdam het Amerikaansche marine-opleidings schip „Nantecceth", dat ligplaats krijgt in die huurt van de „Pittsburgh". Alweer de onbewaakte overwegen. Op den overweg tusschen Losser en Glane is Donderdag de auto van den heer S. van Amerongen door een losse loco motief gegrepen en 16 meter weggeslin gerd. De heer Van Amerongen brak een been. Zijn medereiziger H. Santlng, uit Zwartemeer, Jcwa» goed «i. Inbraak in het station Alkmaar. Woensdagnacht is ingebroken in de eerste-klas wachtkamer van het station te Alkmaar en in de goederenloods. Eelti ge kisten sigaren en wat linnengoed, 'be nevens eendg geld werd vermist. Een po litieagent zag van grooten afstand den inbretyr per fiets vertrekken met een grooten zak bij zidh. Na [het Ibekendwor- den van de inbraak weid dit medegedeeld aan andere stations, met bijvoeging van de bijzonderheid1 van den man en de fiets. Als 'gevolg daarvan werd Donderdagmor gen 'bekend, dat aan het station- Uitgeest oen man op den trein was gestapt, die een fies had aangegeven en een zak met kist jes sigaren bij zich .bad. Deze man is in Haarlem aangehouden en later naar Alk maar getransporteerd. Het bleek te zijn de zwerver L. W., uit Amsterdam, gesig naleerd in het politieblad voor het onder gaan van nog een half jaar gevangenis straf. Het stationsemplaoement is niet bewaakt. Bezuiniging was oorzaak van het ontslaan van den vroegeren 'bewaker. Het drama in de Lange Niezel te Amsterdam. [De Rechtbank te Amsterdam deed Don derdag uitspraak in de zaak tegen den 30- jarigen koopman, die terecht stond, beschul digd in den nacht van 28 Februari op 1 Maart j.1. in de Lange Niezel, tijdens,, een vechtpartij' zekeren R. N. Donker met een mes zwaar lichamelijk letsel te hebben toe gebracht, inet het gevoig, dat deze man kort oaariu* 'i; ot- Binnengasthuis is bezweken. 'lx- Reoiitbank veroordeelde hem terzake van mishandeling met doodelijken afloop tot een gevangenisstraf voor den' tijd' van zeven jaar. De eisch wa« acht jaar geweest. Ver dediger was mr. De Vriezo. VreeselJfk verminkt. Donderdagmorgen ls in de Rotterdamsche haven een afgrijselijk ongeluk gebeurd. Een kraan van de fa. F. Swarttouw, bediend door den stoker J. v. d, E„ uit de Erasmusstraat, en den machinist P. v. d. L„ was bezig kolen over te laden uit den lichter „Josef Schtir- mann" in het Engelsche stoomschip „Ttir- coman". Om half acht gaf de machinist, bo ven in de kraan gezeten, den stoker door de spreekbuis opdracht de kabels wat meer te spannen* waaraan gevolg werd gegeven. Een half -uur later herhaalde v. d. L. dit verzoek, maar kreeg geen-antwoord. Hij spoedde ziich naar beneden en zag daar tot zijn ontzetting, dat de stoker in dien tusschentijd door de machine gegrepen en volkomen vermorzeld was. De rivierpolitie heeft de afzonderlijke deelen van het lijk naar Crooswijk doen ver voeren. Een eenman-trein. De spoorlijn GoudaSchoonhoven is er een waarop het zeer gemoedelijk toe gaat. Hoe herinneren wij ons nog de dagen, waarin gewacht werd, omdat een passagier hijgend- en blazend aan kwam draven. Nu stond te Schoonhoven de trein om 2.23 des namiddags gereed tot vertrekken gereed. De locomotief pufte en de ma chinist hing over de leuning, om .uit te zien naar den chef. De wd. chef dacht dat alles in orde was en gaf het signaal tot vertrek en de locomotief trok aan en snorde in de richting Gouda. Bij Den Hem merkte de machinist wat vreemds. Hij ging de zaak na en bespeurde... dat de treiu coriduc- teurloos was. Den trein omkeeren ging niet, dus doorrijden was de boodschap. De machinist laadde fietsen in en ver richtte zooveel mogelijk de taak des conducteurs, maar kaartjes afgeven kon hij niet, omdat h(j ze niet had. In Bergambacht werd geteletoner rdnaar Schoonhoven. Daar wist men van niets, maar men adviseerde den machinist om door te rijden naar Stolwijk, dan zou men den eonducteur van den trein, die uit Gouda kwam, waarschuwen, dat hij op den trein van Schoonhoven moest over stappen. Zoo werd gedaan en in Stolwijk werd de trein SchoonhovenGouda bemand mot een conducteur. Toen ging de trein uit Gouda naar Schoonhoven door, zonder conducteur. Er konden ook daar geen kaartjes worden afgegeven. In Schoonhoven heeft men don ver loren gegunen conducteur weer opgepikt. (Vad.) Vors top pers. Het stoomschip „Modjokerto" van den Rotterdamschen Lloyd is Woensdag aan gekomen met drie verstoppers aan boord. Een van ben, een 27-jarig matroos uit Amsterdam, had zich te Marseille aan boord van de „Tambora" verstopt. Hij was weggefoopen uit hert Vreemdenlegioen. De kapitein van de „Tambora" nam den ongewenschten gast mee tot Port Said, waar hij hem overgaf aan de „Modjo kerto". Tijdens het oponthoud te Port Said hebben zich twee 28-jarige Arabieren in de bunkers verstopt; eerst op zee zooals te doen gebruikelijk is verlieten de hoeren hun schuilplaats. De beide Ara bieren zijn naar den vreemdelingendienst gebracht, maar het Hollandsche Jantje is overgeleverd) aan de militaire politie, want hij was deserteur bij de landmacht. Inbraak. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in een kantoor, gevestigd op de Keizers gracht te Amsterdam, is ingebroken. Een bedrag van 1600 aan bankpapier is zoek. Smokkelhandel. Te Kloster-Dünebrock, vlak aan Belling- wolde (Gr.), is Woensdagnacht even over de grens een groote partij biggen, uit Ne derland ingevoerd, door do Duitsche grensbeambten in beslag genomen. De smokkelaar» Itetsa sites 1». de» steak- Een laffe aanslag. In den nacht van 12 Februari j.1. hebben tier jonge mannen bij de N.V. Drukkerij Elsevier in de van Ostadestraat een be drag van f 60 gestolen. Tevoren hadden de beide oudste verdachten den 68-jarigen nachtwaker, die in het gebouw de wacht hield, half bewusteloos geslagen en aan handen en voeten gelionden. Ter terecht zitting voor de rechtbank te Amster dam bleek Donderdag, dat de beide oudste verdachten de beide jongsten tot het misdrijf hadden overgehaald. D© laatsten die niet ongunstig hekend staan, legden een volledige bekentenis af. Dank zij de waakzaamheid van de politie waren de misdadigers gevat, de jongsten in het gebouw zelf, de oudsten eenigen tijd later. De rechercheurs, die het viertal hadden gearresteerd, hadden al sinds eenigen tijd de verdachten in het oog gehouden. Zij hadden een ambtelijke mededeeling gekregen, dat hetzelfde viertal ook indertijd bij de Theosofische Vereeniging aan den Ainstelkijk zou hebben ingebro ken. Het was den rechercheurs opgevallen, dat de verdachten bijzonder veel aandacht hadden voor juwelierszakeq en dergelijke, zoodat ook den bewusten avond hun gangen werden nagegaan. Echter kon niet worden voorkomen, dat de nacht waker dusdanig werd mishandeld, dat deze nu niet meerr in staat is, ook ten gevolge van den doorgestanen schrik zijn dienst waar to nemen. De verdachten waren nog in de gelegenheid een bedrag van ongeveer f öu weg. te nemen, maar werden onmiddellijk daarop gearresteerd. Het O. M., waargenomen door mr. van Thiel, aohtte de feiten wettig en over tuigend bewezen en bracht hulde aan de politie voor haar doortastend optreden. Als eigenlijke aanstichters beschouwde mr. van Thiel de beide oudste verdachten, die zeer ongunstig bekend staanhij eischte daarom tegen ieder van hen vijf jaar gevangenisstraf. Voor ieder der beide jongste verdaehten achtte hij een ge vangenisstraf van één jaar en aea maanden noodzakelijk. De verdedigers mrs. H. W. J M.Keuls, S. B. de Leeuw, Benno J. Stokvis en B. N. Grolleman pleitten elementiede ver dedigers der twee oudste verdachten wezen op het aanmerkelijk verschil in strafmaat. Valsche munter. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft terecht gestaan de Nijmeegsche kunst schilder Th. J. A. Deze had met zekeren H. uit Rotterdum, 60 valsche bankbiljet ten van f 10 gemaakt. De rechtbank had hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Zijn medeplichtige, die van .het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waar hij had terechtgestaan en die hem veroordeeld had, in hooger beroep was gekomen, is door het gerechtshof te 's Gravenhage veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Tegen het vonnis van de rechtbank te Arnhem tegen A., was de officier bij die rechtbank in appèl gekomen. De advocaat- generaal achtte de door de rechtbank opgelegde straf te gering en vroeg ver oordeeling tot 2 jaar en 6 maanden met aftrek der voorloopige hechtenis. Amerikaansche millionnail- John Steel op 80-jarigen leeftijd is gestorven. Deze Steel was eens de bezitter van een fabelachtig vermogen en kon doorgaan voor een der grootste verkwisters van zijn tijd. Bekend is bijv. van hem, dat hij iederen dag een nieuw costuum, nieuwe is dat zulk een draadspiraal spoedig gaat rekken en slap hangen. Bij wind geraakt zij in schommelende beweging, met 't ge volg dat de ontvangst inoonstant wordt door de optredende capaciteitsverande ringen. Resufmeerende kunnen we dus slechte schoenen en minstens één nieuwen hoed de „omgekeerde L"-antenne, met een to- koclit, daar hij uit beginsel geen kleeding-1 taailengte van 80 h 60 M., als het meest stuk tweemaal aantrok. Ilij rookte sigaren j aanbevelen. vau 4 dollar per stuk, en stak deze, prin cipieel niet anders dan mot 100-dollar biljetten aan. Bij iedere Amerikaansche spoorwegmaatschappij had hij zijn eigen slaapwagen. Üp zelceren avond kreeg hij den inval, zich afieen de première van een operette te laten voorspelen, waarvoor hij de kleinigheid van 150.000 dollar moest neerleggen. Op die manier slaagde hijier in, in tien jaar door zijn immens fortuin heen te, komen. Zijn dagelijksch verbruik werd op gemiddeld 15.000 dollar geschat. Toen hij 50 jaar was, kon hij gaan bedelen. Sindsdien zat hij op een straat- bank van Chicago en liet zich door de voorbijgangers kopergeld in zijn hoed gooien. Zes-en-dertig jaar heeft hij inde grootste armoede nog voortgeleefd. Het paard in pvama. Het is een vanouds bekend feit, dat bezorgde oude jofferen haar schoothondjes in min of meer smaakvolle paletots steken, dat liefderijke koetsiers hun paarden stroohoeden tegen de felle zon opzetten. Het paard in pyjama is eohter een nieuwe, natuurlijk Amerikaansche uitvinding. Een Amerikaansch kapitein der Marine, Ueva- lin genaamd, die directeur is van het Marinehospitaal te Norfolk, heeft zich onlangs in het hoofd gehaald, zijn paard een pyjama aan te trekken en zóó in een der ziekenkribben te leggen. Hetgeen den man onmiddellijk de verdenking der drank wetautoriteiten op den hals haalde, dat hij over geestrijk vocht de beschikking had. Men vond veel zondige whisky in zijn appartementen. Het paard mag in pyjama geatoken blijven, de baas krijgt een gevaagenispakje aas. (Buitenland.) Twee Nederlanders te Caleutta omgekomen. Op 80 Mei, toen het stoomschip „Bon- dowoso", van den Rotterdamschen Lloyd, voor de reede van Caleutta lag. is aan boord van dit schip een ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. De 2e machinist, N. J. H. Möller, en de 4e machinist. O. Stooker, leunden beide tegen de reelij] g. Möller verloor toen zijn evenwicht, waardoor hij te water gt' raakte. Stooker, die trachtte zijn kameraad te grijpen, werd meegetrokken. De 2e ma chinist is met bet hoofd op een iiahter go- vallen. Zwaar gewond 'werd hij in het zie kenhuis te Caleutta opgenomen, waar hij weldra aan de bekomen verwondingen overleed. De 4e machinist is, ondanks de pogin gen welke in het werk gesteld, werden om hem te redden, verdronken. Het spoorweg-ongeluk bfj Kaapstad, Vijftien dooden. Officieel is bekend geworden dat er vijf tien menschen omgekomen zijn btf hot spoorwegongeluk bij Kaapstad, onder wie rechter Seariey, voorzitter van het hoog gerechtshof van de Kaapprovincie. De trein brak in tweeën en de twee achterste rijtuigen botsten tegen de steunpalen van de brug, met het gevolg dat de leuning werd weggerukt. Het aantal gewonden be draagt tusschen de veertig en vijftig. Vijf menschen verpletterd. In de streek van Gaspe (Canada) zijn vijf menschen omgekomen bij een ongeluk toen zij bezig waren een houtvlot, dat op de rivier vast was geraakt lob te wrikken. Op het oogenblik dat het vlot plotseling vrijkwam, werd het meegevoerd door den snellen stroom en verpletterde de mannen die in een bootje zaten. Ernstige brand. Te Tourcoing is een industrieel» onder neming door brand vernield. Deze is ten gevolge van kortsluiting ontstaan. De schado beloopt millioenen. Storm en onweer boven BrasseL Sinds Donderdagavond wordt Brussel en omgeving bezocht door storm en on weer. Er is reeds zeer veel schade aan gericht Een der grootste verkwisten ter wereld overleden. Uit New York komt het bericht, dstlo •sa eeyl te Ohtetgo dee*rii»jdsbercft-»d3i RADIO-RUBRIEK. De antenne, haar werking en constructie. A. Antenne-types. Er bestaan tal van antenne-types, welke vóór radio-ontvangst gebruikt worden. Hieronder domineert de „Omgekeerde L- antenne", zoo genoemd naar haar vorm. Zij, bestaat uit een lang horizontaal ge deelte tusschen isolatoren 'bevestigd en afgetakt aan één van de einden. Zij is wel het eenvoudigst te houwen van alle antenne-typen. Indien het horizontale gedeelte hellend is (moet de aftakking aan het laagste gedeelte gemaakt worden. De invoerdraad, zooveel mogelijk loodrecht naar beneden te voeren, maakt men het beste van geïsoleerd draad. Nog beter is als het horizontale en ver ticale gedeelte uit één draad gemaakt is zonder onderbreking. Men trekt den draad daartoe door den isolator en maakt er ©enige slagen In om schuiven te voor komen. De „T-antenne" bestaat ook uit een lang horizontaal gedeelte tusschen isola toren bevestigd, doch hier bevindt de af takking zich precies in het midden van de draadlengte. Dit electrische midden zuiver vast te stellen is voor den amateur niet mogelijk, waarom wij het gebruik er van ontraden'. 'De „parapluie-antenne" ziet men slechts zelden. Zij wordt aldus genoemd, omdat zij in vorm veel overeenkomt met een parapluie, die met het handvat op dak is gezet. ïn het midden staat een hooge paal, en van den top 'af zijn meer dere draden naar het dak getrokken Iedere draad is tusschen isolatoren r-°.yeo- tigd en aan het 'boveneind afgetakt. De aftakkingen komen' op één punt tezamen en 'als één draad worden ze naar het ont vangtoestel gevoerd. Ook dit type is door haar groote eigen-capaciteit minder ge schikt voor omroepontvangst. Zij wordt 'gewoonlijk gemaakt in gevallen' dat er geen plaats is voor een, ander type anten ne, doch dan is de [loodrechte antenne meer aan te 'bevelen. Daarvoor is noodig ©en lange mast (b.v. 16 20 M.). Aan het topje bevestigt men een zijlat, waarvan de antenne tus schen isolatoren loodrecht naar 'beneden hangt; de ontvangst hiermede is uitmun tend. Een moeilijkheid is in dit geval het spannen der tuldraden, wat met het oog op de groote hoogte zorgvuldig moet ge schieden. Op iedere 8 M. hoogte moet een stel tuien aangebracht worden. Voor eenigen tijd publiceerde een ama teur in een radtoblad als noviteit een. ar tikeltje over de z.g. cyllnder-antenne. Een metalen cylinder (groote blikken bus b.v.) moest op eenige hoogte bevestigd worden, en een draad aan den onderkant beves tigd voor de verbinding imet 't radiotoe stel. Dit idee is zoo oud al» de radio, want Maroonl maakte zijn eerste antenne van dit model. Direct bemerkte hij dat de metaalcylinder geen invloed had op de ontvangst, verwilderde deze en behield alleen den draad. Men verspille Zflta tijd niet aan het maken van een metaalcyllïl- der, nut heeft hij in het 'geheel niet Antenne-lengte en draadlengte van de antenne is niet hetzelfde. Drie dröden van 10 meter maken geen antennelengte van 80 meter. Het hijspannen van meer dere draden heeft ook weinig nut. Zoo is het ook met de z.g. spiraal-antenne. Deze bestaat uit een lengte draad, spiraalvor mig gewonden. Op die wijze kan men 60 M. draad in spiraalvorm op 10 M. lengte brengen. Het ontvangvermogen van zulk een antenne is in geen geval -gelijk aan die met eenzelfde lengte draad, geheel gestrekt opgehangen. Wat men maakt is een zelfinductiespoel, waardoor dit «tv- ten-nMyp© zich ook al mlrider leent voor HvftWfjoll ca*rejig«ft w&sa \vrc-.ar Bij een goede antenne 'behoort een goe de aardverbindlg. Zoo mogelijk rnake men- deze direct aan de aarde. Een me talen pijp in den grond .gestoken geeft een eenvoudige en betrouwbare verbin ding met de vochtige aarde of het grond water. Van belang la dat de aard leiding van het toestel tot de aarde geïsoleerd *is en slecht» blank waar zij in de aarde steekt. Vanzelfsprekend is aan deze voorwaar de in de stad niet te voldoen, daar voor een directe aardverbinding gewoonlijk geen- gelegenheid is en de waterleiding haar imoet vervangen, In het laatste ge val geeft een tegenwicht-antenne soms betere resultaten.. Het tegenwicht wordt 'gemaakt van eenige -geïsoleerde draden tusschen ra's onder de antenne gespannen (onder aan den mast ib.v.). Dit dradenstelsel wordt met een geïsoleerden draad aan den aard- knop van het ontvangtoestel bevestigd en doet dienst inplaat» van een aardverbin ding. i - - e Vragen op radio-gebied worden gratis beantwoord. SCHAGEN. De geleden schade, veroorzaakt door het Engelsche invoerverbod, is reeds zeer belangrijk en het ligt niet in den aard van het Engelsohe conservatieve minis terie, den Hollandsehen invoer te bevor deren, wanneer het die op de een of andere manier belemmeren kan. Aen ding is voor onze export gelukkig: deBsgel- sehe consument kan niet buiten dien uit voer. In de afgeloopen 5 maanden ven 1926 bedroeg die van varkensvleesch 14487 ton 14487000 kilogram, dat ia 5-maal de hoeveelheid, die Engeland zelf op zijne markten aanyoert. Het kan wel niet anders of het invoer verbod van Engeland moest Donderdag vau invloed zyn op de Schager markt. En dat was het ook, zoowel in prijzen als in aanvoer. Jonge vette schapen waren er niet, enkele oude, die voor binnen landsch gebruik werden gekocht voor f 35 f 45. Vette lammeren werden niet gekocht, op de bedrijfslammeren had het Engelsche verbod geen invloed van be- taekenis. De handel liep, hoewel wat trek kend, van f 12 tot f 18. Kalveren waren minder in conditie; hierbij bedroeg de prijsverlaging voor de mindere kwaliteit f 2.50, voor de betere iets meer. Besteed werd van f8 tot f 25; vette koeien waren iets beter, naar schatting werd voor le kwal. 10 cent per kilo meer betaald. Prijs f 1.05 11.15; varkens iets minder, 40 41 cent. De Grootdammer{)older, gem. Schoorl, groot 255.4345 H.A., met een windvijzel- molen, die op het Noord-Holl. kanaal uit slaat, zal electrisch worden bemalen. Bij den heer 8. Hartman, te Barsinger- horn, worden 5 schapen uit de weide vermist. Daar er geen spoor van de bees ten te vinden is, denkt men aau diefstal. Een onderzoek, dat tot aan de markt te Purmerend werd voortgezet, gaf geen resultaten. Bij het scheiden van de markt vernamen wij, dat de dader te Schagen was aangehouden en den dief: til had bekend, zoodat dan een van de vele vee diefstallen in Holiand's Noorderkwartier opgehelderd is. De dader van -den schapendiefstal te Barsingerhom, P. B. van de Kreil, aldaar, heeft in de cel te Schagen, waar hij voor- loopig was opgesloten, door ophanging zich van het leven beroofd. Ta Schagen werd deze week bij bekken omslag bekend gemaakt, dat er Woensdag avond bij den kastelein J. P. een Har- monika-vereeniging zou worden opge richt. De liefhebbers, die er verschenen, begrepen el spoedig, dat men met een kwajongensstreek te doen had. De laatste bestuursverkiezing van den Kolder Burghorn is door Ged. Staten van oord-Holland ongeldig verklaard. De reden daarvoor was de volgende: Ged. Staten hadden bij het bestuur van den polder geïnformeerd, of er bezwaren bestonden, zoo het grondbezit, noodig voor een bestuursfunctie, van 5 H.A. op 3 H.A. werd gebracht. Het Bestuur had daarop verklaard, dat het daarmee gaarne accoord ging. De laatste verkiezing was nu naar deze zienswijze gehouden. Later bleek evenwel, dat voor de verlaging eerst nog de goedkeuring van G. S. noodig ware geweest, wat niet gebeurd was, van daar de ongeldigverklaring. De N. V. Drukkerij Westfriesche Kerk bode te Schagen wordt met September naar Amersfoort overgebracht. De aard van haar werk maakt verplaatsing naar het centrum des lands gewenscht. De Raad van Schagen benoemde in zün vergadering van Donderdagavond tot on derwijzer, den heer S. Roos, teMidsland op Terschelling. Het grind voor den polder Valkoog werd gegund aan den motorschipper (f. Bras, te Sr hagen, tagea f4.68 p. kub. M Een adres voor de K. v. K. voor Amsterdam. Het Engelsche invoerverbod. Murktoverzloht. Electrische bemaling. Diefstal van 5 schapen. Een kwajongensstreek. Ongeldig verklaarde Bestuurs verkiezing. Verplaatsing van een drukkerij. Benoeming onderwijzer.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5