GEIVNGD NIEUWS paloos, een beetje ontdaan over die wijde vlakte rondom hem, die Koningstraat heet. Er dreigt niet in het minst gevaar; vooreerst is zijn plaatsje dicht bij' het trottoir, ten tweede is het nog eendge minuten te vroeg voor de gewone twaalf uursdrukte, ten derde.wie zou zoo'n aardig kindje kwaad willen1 doen? Niet zoodra echter ziet de moeder haar dochtertje daar staan, of zij; vliegt op het kind af, pakt het bij' het armpje, trekt het aan dit lichaamsdeel omhoog, en zet het aldua op het veilige trottoir, geeft het een paar duwen en stompen, scheldt het de huid vol «n is stom verbaasd als het arme schaap een keel tan belang op zet. Tct zoover is mijn verhaal heel gewoon. Nietvaar, zoo'n kinderarmpje heeft weer- stancsvermogeni genoeg; je kan daar best een. cindj* aan omhoog trekken. Het ergste wat »o'n kind zou kunnen overkomen is, dat zjn aimpje uit het lid getrokken wordt. Nou ia, dtt krijgt de dokter er wel weer in. Vertbr kat zoo'n kind stuipen 'krijgen van den ichril, dien zijn liefhebbende moeder het o> het lijf jaagt. 'Ook niet zoo erg, want de mseste (kinderen hebben stuipen gehad, zullen ze lebben, of zouden ze behooren te hebbei. Een opvoeding zonder kinderstui- yen ii geei opvoeding. Datwas ais allemaal het ergste niet Maar er was een1 verkman, die juist passeerde, en die heftig ijn verontwaardiging meende te moeten uitn oVer zoo'n spartaansche op- voedirgsmetode. „Ze moesten zoo'n mensch zelf o<k eenl aan één arm omhoogbeuren en vastheiden"1 zeide hij. Het komt mij voor, dat dit wel lat te ver gaat. Zoo'n moeder is volkomen vrj met haar kind! te doen en te laten, vat ztwiL Behalve dan in enkele in bet Wötboel voor Strafrecht omschreven, special* gevien, ais daar zijn: het kindje een broodje (even met cyaankali, het met een kuasentj.voor deni mond doen stikken, en iete van (en aard, - - mag een moeder met hatr kim doen wat zij wil. Stel u voor, dat wij" het fcht zouden hebben ons daar tegen 1e ventten! Is het uw armpje, dat uit het lid ge<aaid wordt? Zijn het stuipjes, die u op hetijf worden gejaagd door het stumperdje et doodschrik te bezorgen? O, v zool Intu9schenimmerde het kindje, de heele Koningstraat ori kon je het hooren. Ik vind dat ootialtbaar. Die moeder toonde gebrek «aan kuit. Wanneer men zijn kind bijna het annjt uit het lid draait, moet men ook de krach! ebben het te beletten van pijn en schrik huilem Huilen is een be wijs van zwl eid, Nietzsche wilde de zwakke mens<n opruimen om zoodoende den sterke, deUeberxnensch, te behouden. Ik vraag een rvolle vermelding voor deze moeder. Het was eeaardig, schattig kindje van drie jaar ong©r, heb ik u dat al verteld, lezer? Het zaindariks de bovenstaande be handeling, nop'el 'in leven zijn, vrees ik. Maar ziet u w hoe taai een kinderarmpje is en hoe verkd men dtoet door niet zorg vuldig zijn oub uit te kiezen?. Cnnenl andj Indtrapoera. Een recordreis. Het motoiip Indrapoera, van den Rotterdamse Lloyd, heeft een record- reis gemaakden tijd van 21 etmalen en 30 minut het tijdsverschil niet mee gerekend. E leroepsoplichter. Voor de ïtbank te Amsterdam heeft Donderdag ^chtgestaan J. J. J. J. V., een neger, Suriname afkomstig, die zijn werk e n maakte speciaal pension- houcers op lichten en die reeds ette- lijkqveroor ingen achter den rug heeft. Zoo vervoc hij zich 5 Mei 1.1. ten hui® van a heer van Hees aan de Weteringsdis, waar hij zeide kamers te willen hi. Hij gaf voor werktuig kundig ingsur te zijn en bevriend te zijn n?t ei er inwonenden. Hij huurde daaroj twt amers voor f 110 per maand en ar'ivee 's avonds zonder eenige bagagï, wil aanstonds den argwaan van dt vroides huizes wekte. Den volgen ochtend, toen de heer van Kbes 1 de huurkwitantie aanbood, zei hij geei ld bij zich te hebben, maar 't bij le S laamsche bank te zullen halen, waa lar verdachte tep terecht zitting geLaardig trachtte voor te stellen zijuder iedere maand f 600 voor lem oneerde. Maar hij kwam zonder gel *ug. „De directeur was er niet." Hij di i toen mee Zaterdagmiddag f 60 te zul >etalen, heeft dien dag nog ten hüze den heer van Hees koffie gedroiker Is des middags heengegaan om nitt te te komen. Na sijn rek miste de bewoner, met wien hij voorgegeven bevriend te zijn, sijn aas, het bleek, dat verdachte, die zendepige bagage het huis was binneageln, was weggegaan met een regeqas r den arm. Toen hij niet teru^ceejheeft de heer van Hees den diefsial le politie aangegevende wijze wp verdachte den heer van Hees höopgelicht, valt niet in de termBn vervolging. H«t O waargenomen door den heer Jonssen,tte bewezen, dat verdachte de jas 1: weggenomen om zich deze wederreijk toe te eigenen. Het groot ste bezjin deze kwestie is, hoe den veriacljstraffen. Hij eischt 6 maanden ge\ang|traf> maar verwacht weinig nuttig tj hiervan, aangezien verdachte reeds flal veroordeeld is tot gevan- geaiss]11 van 6 tot 8 maanden, terwijl hij vejidene keeren van oplichting is besjigd. elmatigheden aan het station te Roosendaal. 6-eliij indertijd bericht hebben, zijn ophelon Roosendaal fiegen beambten ontslj wegens onregelmatigheden, waaronder enkele feiten als het opeten van eep aardbei en een oester ruim l'/j jaar geleden gebeurd. Vier hunner werden door den straf rechter veroordeeld, zes hunner kwamen tegen de disciplinaire straf in beroep bij het scheidsgerecht. Aan twee werd beroep ontzegd, terwijl vier in hun ambt werden hersteld. De directie legde zich neer bij de wederindienstneming van den onder- ladingmeester S., doch wenschte de be ambten v. L., P. en de G. eventueel inge volge daartoe strekkende bepalingen van het reglement Dienstvoorwaarden eervol of gewoon ontslag te geven; De betrokkenen konden zich echter eerst nog laten hooren door de Commissie van Advies. Dit verhoor had eenige dagen geleden plaats. Gisteren werd de uitspraak bekend. Do Commissie van Advies gaf den beambte P. ontslag zonder meer. Ten aanzien van de beambten v. L. en do G. meende de commissie, dat zij zich niet ahn oneerlijkheid hadden schuldig ge maakt en deswege niet voor opzegging der dienstbetrekking in aanmerking kwamen. De directie van de Spoorwegen heeft zich bij deze uitspraak neergelegd. Alles bij elkaar heeft deze zaak tot gevolg gehad, dat vijf beambten oneervol ontslagen zijn, een ontslagen zonder meer en drie in hun dienst zijn hersteld. Twee van deze laatsten zijn de beambten van de aardbei en de oester. Door de tram overreden. Woensdagavond omstreeks half-negen Is de 16-jarige .W. J. H. St., van de Nieu we Haven te Schiedam, op den Rotierdam- schen Dijk onder Schiedam met zijn fiets van achteren tegen een autobus van de firma Muimik gereden. Hij viel er kwam op do tramrails terecht, juist toen er een tram aan kwam. De bestuurder daarvan had geen gelegenheid meer tijdig te stop pen, sn de jongen werd door de tram overreden en gedood. Overreden. Op de Elandsgracht te Amsterdam is Woensdag een jongetje van 4 jaar door een auto overreden. Op weg naar het gast huis is het kind1 overleden. Baardmannen. Woensdagavond heeft de 17-j. dienst bode S., in betrekking bij den banketbak ker D., aan de Hooftskade in Den Haag, telephonisch bij de politie aangifte ge daan, dat ziji, alleen thuis zijnde, plotse ling op het binnenplaatsje twee mannen met een baard zag loopen, die daarop den winkel binnendrongen. Na minder stichte lijke taal tegen haar gebezigd te hebben en haar te hebben bedreigd, waren de beide mannen door de voordeur verdwe nen, met medeneming van een bedrag aan geld uit de winkelkassa. Het meisje is door de politie aangehouden en heeft be kend, het verhaal te hebben verzonnen en het geld zelf te hebben ontvreemd. 4 Oude vrouw verbrand. Buren van de alleenwonende 81-jarige Grietje de Groot, wed. van Jan Fik, te Hollveld, hoorden Woensdag gekerm uit haar woning. Bij onderzoek bleek dat de oude vrouw zich deerlijk gebrand in huis bij het vuur bevond. Zij is naar het zie kenhuis Bethesda vervoerd, waar zij is I overleden. Diefstal. De politie te Eindhoven heeft gearres teerd den bankwerker S., verdacht van diefstal van een belangrijke partij ifcoper ten nadeele van de N.V. Philips Gloei lampenfabriek. 8. heeft een bekentenis afgelegd. Het nadere onderzoek leidde er toe, dat de politie hem ook verdenkt van het namaken van rijwielplaatjes. S. is naar 's-Hertogenbosch overgebracht en daar opgesloten. Hij nam een leidende po sitie in bijt de socialistische jeugdorgani satie te Eindhoven. Schat ln den grond. C. P., landbouwer te Prinoenhage, heeft zich verleden jaar een bedrag van ruim 6400 toegeëigend, zijnde de spaarpot van een overleden vader, door dit geld uit den igrond te halen, waar zijn vader het bewaard had. Wegens verduistering was tegen hem een gevangenisstraf yan 3 maanden geëischt. De rechtbank te Breda oordeelde het onderzoek onvolledig en beval, dat een nieuw onderzoek zal wor den gedaan door het hooren van nog eenige getuigen. De verdwenen 16.800. De kantoorbediende, die er sinds ver leden1 week met ƒ16.800 vandoor is, is nog altijd onder water. Het is bekend, dat hij in "Vlaardingen is geweest; daar heeft bij een biljet van 1000 gewisseld, dat, echter zonder den mam, is achter haald. De „Delft". De positie van het stoomschip Delft" is zeer ernstig. De passagiers en de mail zijn op weg naar GuaquiL De oficieren en de bemanning blijven aan boord, om even tueel te helpen bijl het bergen van de lading. Volgens een door de directie dér Kon. Ned. St. Mij, ontvangen telegram wordt het stoomschip Delft als totaal verloren beschouwd. Ben gedeelte der bemanning is te Guayquil geland. Procedure-Brneminkmever-Van Hasselt Gisteren heeft de Rechtbank te Amster dam uitspraak gedaan in de civiele procedure tuaschen de firma's O. A. Brenninkmeijer en Van Hasselt, waarbij laatstgenoemde ais eischeres optrad. De rechtbank overwoog, dat is komen vast te staan, dat gedaagde wel vrouwen heeft gezonden om in den winkel van Van Hasselt goederen te koopen; dat deze vrouwen ook op levering moesten' aan dringen, maar dat niet is bewezen, dat zjj opdracht hebben gekregen, wanorde te ver wekken. Vast staat, dat er relletjes hebben plaats gevonden, waarvan de eischeres zelve de oorzaak is geweest. Immers, dat ze in haar uitstalling als lokmiddel goederen had gelegd tegen zoo lagen prijs, dat lang vóór de opening van do magazijnen de koopsters zich vóór de deuren verdrongen om dadelijk bij de opening te worden toegelaten. Toen de koopsters later op levering van de goede ren uit de uitstalling aandrongen, werd dit op onbehoorlijke wijze door het personeel geweigerd'. Ook de directie is onbehoorlijk opgetreden tegen verschillende personen, die om goederen hebben gevraagd; ze liet zelfs bij de levering de goederen- met stem pels ondeugdelijk maken. Het was te ver wachten, dat in de volksbuurt, waar de zaak gevestigd is, door de gevolgen van deze han delwijze relletjes zouden ontstaan. Eischeres had maatregelen kunnen nemen om deze relletjes te voorkomen. Gezien het fel', dat ze dit niet heeft gedaan, wordt haar vorde ring ontzegd. Schip gezonken, Te Maastricht is Donderdag bij het ver voer van grond voor de Maaskanalisatie- werken, in de "Maas een schip gezonken, en een der opvarenden, de 33-jarige A. Berben uit Oirschot, is daarbij verdron ken. Tragisch ongeluk. Ter gelegenheid van een bruiloft oven over de grens heeft oen Duitsdhe grens- oommies bij' hot lossen van vreugdescho ten het ongeluk gehad een keer met scherp te schieten!, waardoor een 17-jarig meisje uit Eilbengen gedood la, Van zeilen en onweer. De gezondheidsraad schrijft ons: Het is hoogst onaangenaam, soms be angstigend op een zeiltocht door onweer te worden overvallen. Tegen den regen is nog te vluchten in de kajuit, als deze tenminste aanwezig is, en anders weet men zich met een zeil wel te dekken. Maar men voelt terecht, dat de mast, als hoogste punt der wijde, vlakke omgeving een bedreigd punt vormt voor bliksem inslag, terwijl het vaak ondoenlijk is den mast spoedig te strijken. In dit geval kan men zich troosten met de overweging, dat blijkens de ervaring de trefkans niet zoo heel groot is, en overigens een zeer eenvoudige maatregel treffen om het risico tot een minimuüh te beperken. Bedoelde maatregel bestaat in het aan brengen van een primitieven bliksem afleider met behulp van een stuk metaal draad, bijv. telegraafdraad of (dubbel genomen) telefoondraad. Het eene uit einde van dezen metaaldraad wordt in den mast omhoog geheschen en het andere uiteinde, met bijv. een stuk ijzer bezwaard, laat men langs boord zinken. Bij jachten met stalen stag of stalen wanten is deze maatregel overbodig, om dat stag of wanten dan zelf den afleider vormen. Alleen moet op scheepjes met houten romp deze afleider nog in ver binding worden gebracht met de aarde, door middel van een om den staaldraad geslagen metaaldraad, of desnoods een ketting, die in het water afhangen. Maar hiermee is dan ook de geheele bliksem afleider voltooid. (Buitenland.) Roovera Bijl Dubeni in Servië, nabij de Albanee- sche en Grieksche grens, is een rijke boer door een rooverbende van 10 man aan gevallen, die hem beroofde en wegvoerde. Omwonende boeren joegen de roevers op de vlucht, die echter hun gevangene vast hielden. Gendarmen hebben de vervolging voortgezet, doch de roovers zijn vermoe delijk over de Grieksche grens gevlucht. Gratie. De moordenaar Ilja Krajan uit Zajeoar, die ter dood veroordeeld was en zich ter beschikking van den arts Kolenikof ge steld had om een proef te ondergaan met een verjongingskuur, systeem Woronof, heeft van den Servischen koning gratie gekregen. Zijn straf is in 20 jaar gevan- genisstra^ De overstroomingen. Het Spreewoud staat volkomen onder water. De schade is onmetelijk. Het water is de kelders en huizen binnengedrongen. Hoog water. Uit bijna alle deelen van Duitschland komen berichten van hoog water. In Opper Zwaben wordt de schade ai op vier a vijf millioen mark geschat Langs den Rijn staan in alle plaatsen de kaden onder water. Door den bliksem gedood. Te Hoetzeneok bij Schaerding is de bliksem in een hofstede geslagen en heeft twee lieden, die op bezoek waren, gedood. Het huis brandde af. Te Lauenburg a.d. Elbe zijn twee vis- scheris op de Elbe door den bliksem ge troffen en gedood. Overstroomlngsschade in Behomen. Groote verkeerstoringien te Praag. De schade, die het water in het over stroomde gedeelte van Praag heeft aan gericht, is zeer aanzienlijk. Zoo staat o.m. de centrale der electrische tram onder wa ter, waardoor het tramwegverkeer moest worden gestaakt. Het verkeer over de Moklau is gestremd. Tot den avond is het water voortdurend blijven stijgen; de Mol- dau staat thans 6 meter boven normaal peil. In een wijk, waar men bezig is met den aanleg van nieuwe parken, kwam het tot een aardverzakking, waardoor de la ger gelegen wijken werden bedreigd. Vol gens een officieel bericht'verwachten de autoriteiten, dat de maximumstand eerst hedenavond zal worden bereikt. In de nabijheid van Beichenbergi is het stroomgebied van de Neisse één groote, brieschende, alles met zich meesleep en- de stroom. Drnksoorten en zwakte van oogen. Aan de Leiand Stanford Universiteit, Californië, heeft men proeven genomen om vast te stellen welk verband er be staat tusschen druksoortep en zwakte van oogen. Men kwam daarbij tot een verrassende ontdekkingde Ohineezen, die alleen Cfiineesch konden lezen, hadden betere oogen dan die welke voornamelijk Engelsch lazen. Dit spoor voerde tot de volgende vaststellingen Het lezen van rechts nrar links (He- breeuwsch en Arabisch) is beter voor de oogen dan, van links naar rechts. Het lezen vae boven naar beneden (Chineesch en Japansch) is heel veel gezonder dan van rechts naar links. De Ohineezen lezen hun ingewikkeld schrift met hun tienduizendon letters 80°/0 sneller dan Ohineezen of Europeanen Europeesche talen. fg.W.TCi OVERLEDEN: Pletertje Mantje, 68 jf., gehuwd met Aria Eelman. WEERINGEN. J.l. Woensdagavond 8 uur hield de vereeniging ter bevordering van getrouw schoolbezoek eene vergadering in het lokaal van den heer H. Koster te Ooster- land. De voorzitter, de heer N. J. Poel, opent de vergadering en heet de aan wezigen (12 leden) hartelijk welkom. In zijn openingswoord bedankt de voorzitter den afgetreden secretaris, den^heer L. Spaander, voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan in al de jaren dat hij secretaris is geweest. De secretaris, de heer Wilms, leest hierna de notulen, die worden goedge keurd. De opbrengst der lijsten voor de a.s. schoolfeesten is f 447.90, De penning- meesteresse, mej. Zwan, deelt mede nog een batig saldo van f 126.93 in kas te hebben, zoodat in totaal in kas is f 674.63. Daarbij komt dan nog de subsidie van de gemeente. De opbrengst der lijsten viel dit jaar tegen. Het wordt dan ook door de vergadering betreurd, dat ver schillende ouders, die hun kinderen met het schoolfeest laten medegaan, zoo goed als niets op de lijst teekenen. Als de menschen, die in het geheel geen kinderen op school hadden, er ook zoo over dachten, dan zou er geen sprake meer van zoo'n schoolfeest zijn. Besloten wordt om met 104 kinderen een reisje naar Amsterdam te maken, 's Morgens met autobussen van den heer Bruul worden de kinderen naar de tram te v. Ewijcksluis gebracht en verder per tram over Behagen, dan is. de aankomst in A'dam 9.10 uur. Daar zal Artis worden bezichtigd en nadien een boottocht worden gemaakt door de stad over het IJ naar de Oranje sluizen langs de aanlegplaatsen der groote zeestoomers en de drijvende dokken. On geveer 7 uur zullen de kinderen Amster dam per trein verlaten om te half negen aan de v. Ewijcksluis weer aan te komen, waar zij weer door den heer Bruul zullen worden afgehaald. Als het weer nu maar goed is, zal het reisje heerlijk voor de kinderen worden. Er werd besloten om de volgende vergadering te houden bij den heer Lont op 14 Juli a.s. ter be spreking schoolfeest jongere kinderen. Bij de rondvraag merkt de heer Van 't Hof op, dat de schoolfeest-commissie van Westerland het plan heeft geopperd om meer subsidie aan te vragen bij de" gemeente. Westerland zou willen voor stellen, dat Hippoiytushoef en Oosterland dit ook zouden doen. Door de vergadering zal daar bevestigend op worden geant woord.Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter met dank aan de aanwezigen voor hun opkomst, de ver gadering. J.l. Donderdagavond werd door den directeur van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf in Noord-Holland in het hótel „De Haan", ten aanhoore van ongeveer 30 belangstellenden, een duidelijke uiteen zetting van het nut en de voordeelen eener waterleiding gegeven. Enkele door de aanwezigen gestelde vragen werden beantwoord. Na afloop dankte burgemees ter Kolff den geachten spreker voor zijn bereidwilligheid om de aanwezigen van het nut en de voordeelen eener goede wa terleiding op de hoogte te hebben gesteld en Z.Ed. Achtb. hoopte, dat, waar de vo rige maal de Gemeenteraad tegen de wa terleiding had gestemd, hij thans (er wa- ren verschillende raadsleden aanwezig) vóór aansluiting zou stemmen. Men deelt ons mede, dat de onlangs alhier opgerichte afdeeling van den Oen- tralen Bond van transportarbeiders reeds 63 leden telt. ANNA PAULOWNA. Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan School I luidt de voordracht als volgt: 1. S. T. van Dijk te Deinum1. L. D. de Snaijer te Helder ep 8. K. Vermeulen te Oostvoorne. Burgerlijke Stand van Anna Paolowna GEBORENGerda, d. v. J. Keppel en van G. Cornelissen. OVERLEDENJacobus Schabbing, oud 18 jaareen als levenloos aange geven kind van A. de Ridder. Burgerlijke stand van Texel van 12 t/m. 18 Juni 1926. GEBORENCornelis, z. van Carel Clemens Barhorst en Hillegonda Adriana Ohristina Zoetelief; Adriaan Oornelis, z. van Mattheus Oonstantinus Bakker en Hendrica Oornelia HinDina Geertruida, d. van Wilhelmus Johannes Vendel en Oornelia Zijm; Alke Margaretha, d. van Marius Dirk Dijt en Gisela Egerhézij; Veronica Catharina, d. van Gerhardus Leber en Oornelia Anna Witte; Jan Gijsbertus,z.van Jan Grisnich en Johanna Adriana Hagen. GETROUWD: Oornelis Brans enNeeltje Drijver. RADIO-RUBRIEK. De antenne, haar werking en constructie. Abusievelijk werd verleden week het 2e artikel over dit onderwerp geplaatst. De „Radioliefhebbers" zullen dit nog wel in hun bezit hebben, zoodat wij nu het eerste artikel opnemen. De eerste stap op radiogebied behoort de constructie van de antenne te zijn. Eenige jaren geleden, toen de radio haar tegenwoordige populariteit nog niet bereikt had, was dit een taak, waar je als leek nog al tegen op zag en heel wat lectuur werd gelezen voordat hiertoe werd overgegaan. Er werd zorg aan be-. steed, wat de destijds bestaande antenne's ook wel was aan te zien. We moeten constateeren dat de antenne- bouw er de laatste jaren niet op vooruit gegaan is. Wat men nu meestal ziet zijn bengelende draden aan latten, die meer weghebben van verwaarloosde drooglij nen; op de 'naam „antenne" (antenne voelhoorn) kunnen zij geenszins aan spraak maken. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat de huis eigenaren zelden toestemming geven om antenne's op hun eigendommen te plaatsen. Welke antenne-type's er bestaan en welke het meest geschikt zijn voor ont- vangdoeleinden zullen we in eenige ar tikelen bespreken; eerst iets over haar werking. De in den zender opgewekte electri sche trillingen komen in de antenne en veroorzaken daar in den omringenden ether een electro-magnetisch krachtveld. Dit krachtveld verandert van sterkte en richting als de stroom in de antenne van sterkte en richting wisselt. De electrische trillingen van de antenne veroorzaken dus ethertrillingen, die naar alle rich tingen verspreid worden. In de ontvang-antenne wekken deze ethertrillingen weer electrische trillingen op, die naar het ontvangtoestel geleid wordeD om daar versterkt en gelijkge richt te worden. Het zal duidelijk zijn dat de uitgezon den ethertrillingen steeds zwakker wor den, naarmate zij zich van haar bron ver wijderen en dat op grooten afstand nog maar zeer weinig van de oorspronkelijke energie over is. De ethergolven hebben, voordat zij de ontvangantenne berqiken vele obstacles te overwinnen en nemen dus vrij spoedig in sterkte af. In de hoogere luchtlagen kunnen zij zich vrijer voortplanten en is de energie ook krach tiger dan in de lagere luchtlagen. Het is dus vrij logisch dat een hooge antenne meer energie zal kunnen opnemen dan een lage. Hierbij komt nog dat de om ringende huizen en boomen ook afscher mend werken voor de aankomende golven, zoodat de ontvang-antenne hier zoo hoog mogelijk boven uit moet steken. Hoogte is dus hoofdzaak. Toch wordt dit naar de bestaande an tenne's te oordeelen algemeen als bijzaak beschouwd. Soms hangt men de antenne draden maar tusschen twee schoorsteenen, en als er masten gebruikt worden zijn het slechts korte stokken. Waarom worden er toch geen lange masten gebruikt, voor den prijs behoeft men het niet te laten. Dikke bamboestokken van 6 7 M. hoog zijn als antennemast zeer goed te gebruiken; ze zijn goedkoop, licht en duurzaam, terwijl een antenne hieraan bevestigd er keurig uit ziet. Wat de lengte aangaat; een bepaalde maat hiervoor te noemen is niet mogelijk. Veel zal afhangen van de beschikbare ruimte. In de stad heeft men gewoonlijk niet de ruimte, ook al door de vele an tennes die er reeds staan. Proefonder vindelijk stelden wij vast dat een goede ontvangst van de omroepstations ver kregen wordt met een antennelengte van 30 50 M, Hieronder wordt de ontvangst bepaald minder, terwijl grootere lengte geen voordeel brengt. Als men de ruimte heeft, moet de antennelengte in geen geval kleiner genomen worden. Vooral bij ontvangst met kristal of één lamp zal een hooge antenne vau voldoende lengte de geluidsterkte zeer ten goede komen. Een goede antenne weegt tegen een lamp hoogfrequentversterking op. In het vorige artikel zijn diverse an- tennetypes besproken. Vragen op radio-gebied worden gratis beantwoord. Op aanvraag verstrekken wij werkschema's van radio-ontvang toestellen. Nieuwe Uitgave. Het*eerste nummer van een nieuw ge ïllustreerd weekblad voor het reizeni, „Toerisme" is verschenen. Het weekblad, een uitgave van de N. V. Moorman's Periodieke Pers, te Den Haag, ziet er goed verzorgd uit Het wil zijn een gids, zoowel voor den toerist als voor den on dernemer, den exploitant en zakenman, die den toerist moet ontvangen. Ben aantal zeer scherpe en mooie foto's uit binnen- en buitenland verluchten het blad. Eenige goede, vlot geschreven arti kelen maken het meer dan lezenswaard. De ,$tad Amsterdam" begint een: nieu wen roman: Strijd tegen eigen hart getiteld en heeft vele kieken van de in vollen gang zijnde aardbei encampagne in Kennemerlandl Het stoomschip „iMargarete", thans gelicht, is in onze haven gekiekt, voor het weder naar Hamburg vertrekt, evenals de OX.V. kerk alhier, di e6Ö jaren heeft bestaan. En natuurlijk is de eierveiling niet vergeten. Van Oostenrijik's fraaie hoofdstad Weenen zijn een aantal mooie opnamen gemaakt, en de reusachtige sluiswerken te IJmuiden zijn evenmin vergeten. Het betonblok, dat men thans bezig is te gieten, is het grootste, dat ooit gegoten is. Denemarken)—Nederland- 4—1, roei wedstrijden van de Koninklijke, en tal van andere photos vormen het gemengd en ibuitenlandsche nieuws. T

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11