T PIEK 1 CLOFPEMi! HERMAN NYPELS, 1 DERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. NIEUWE ZENDING »i rr VAN ZATERDAG 19 JUNI 1926. aan de Groen van a.s. Maandag lijn gewone spreekuur te houden. Hmgere Handelsschool en H.B.S. ütt. MOBL In het antwoord1 van dr. Van Urk aan mr Polak is een regel uitgevallen, waardoor de bedoeling van den schrijver geheel verkeerd jb weergegeven. [Het gedeelte, aanvangende: „Geeft dan beide inrichtingen fair play" enz. moet als volgt luiden: ,yGeeft dan beide inrichtingen fair play en laat de praktijk uitmaken, wel ooderwijalnrlchting de vqprkeur zal blijken te hebben, of dat zij bestaansrecht naast elkaar zullen blijken te hebben {wat zeer goed mogelijk is)". Daar het gecursiveerde de opinie van den schrijver weergeeft, stelt hij prijs op deze rectificatie. Bezoek ven Z. D. H. de Bisschop ven Haarlem. De BlMdhop van Haarlem ICgr. Gallier heeft Woensdag een bezoek gebracht aan onze plaats. Hel bezoek gold het toedie nen van het H. Vormsel aan een aantal geloovigen (480) in de R.-K Kerk op de Kerkgraoht De bisschop heeft voor de toediening van dit sacrament de geheele provincie afgereisd en meerdere plaatsen bezocht '«Avonds bracht de Bisschop nog een bezoek aan het R.-K Militair Tehuis St. Chrlstophorus. Ter gelegenheid van dit Bisschoppelijk bezoek woei van verschillende huizen en de R.-K kerken de vlag. Donderdag werd een be zoek aan Texel gebracht (men zie wat onze correspondent daarover schrijft) en vandaar ging Z.DJI naar 't Zand. Het badseizoen geopend. Een advertentie in ons blad beeft de offlcieele opening van het badseizoen op Woensdag 16 Juni aangekondigd. Dit beteekent niet, dat bij mooie dagen niet reeds gelegenheid bestond tot baden, maar het ifc eigenlijk meer een vorme lijke aankondiging van den aanvang van wat de Duitschers kernachtig noemen den „Hoehsommer" en wat de Engelschen aankondigen als „midzomer": het hoog seizoen, dat op den breedtegraad waarop wij leven, nu eenmaal het middelpunt vormt van den zomertijd. Ach armel wat is er tot nu toe bitter weinig van dien zomer terechtgekomen. Kou en regen, afgewisseld met een enkelen dag zonne schijn, hebben gemaakt, dat nog bijna niemand het heeft durven riskeeren den zomer ook tot „zomer", d.w z. tot vacantie en rustperiode, te maken. Wel Jn de eerste plaats ondervinden de speciale zomergelegenheden van dit koude weer den terugslag. In zoover behoeft ons het nog geringe bezoek, dat van onze badplaats gemaakt wordt, niet te verontrusten, omdat het op het oogen- blik een algemeen verschijnsel in ons land is: men wacht nog wat, versnoept niet graag de karig toegemeten vacantie- dagen en hoopt nog op beter weer. Na tuurlijk, dezomer kan nog veel goedmaken misschien brengt de langste dag straks kentering. Maar voor hen, die uit deze zonergelegenheden hun bestaan maken, is de langdurige voorjaarskoude en de aarzeling van des zomers komst wel een teleurstelling. Nu ln Huisduinen door de maatschappij Zsebad Huisduinen" vijf nieuwe en fraaie I woningen zijn gebouwd, begint nen ook van andere zijde te bouwen. Wij lebben het hier ter plaatse reeds betoogd, ms behoeven daarop thans niet terug te komea. Ook willen wij het heden niet hebben over deze nieuwe woningen, omdat wij wellicht binnenkort gelegenheid heb ben hiervan nog een en ander te ver tellen. Maar wij willen thans wijzen op de opheffing van de z.g. „verboden krin- fen", die jarenlang de ontwikkeling van [uisduinen gehandicapt hebben en wier opheffing thans den weg effent voor meerdere uitbreiding der badplaats. In ons vorig nummer hebben wij hierover reeds een en ander medegedeeld. De verboden kringen zijn practisch geheel opgeheven, alleen voor enkele bepaalde werken moet nog toestemming worden gevraagd, doch op de mogelijkheid eener verdere ontwikkeling heeft deze beper king geen invloed. Het spreekt vanzelf, dat het deel van de duinen, dat in huur is bij de N.V., niets voor particulieren toegankelijk is wat bebouwing betreft. Overigens staat niet meer de ontwikke ling van Huisduinen in den weg. Wie thans reeds het dorp betreedt, zal aangenaam getroffen worden door de nieuwe gevels, die er reeds zijn verrezen, Boven alle uit domineeren die van de vijf woningen op het duin. Wij zijn nieuws gierig naar het aspect, dat het volgend jaar de plaats zal opleveren. Thans ls nog een winkelhuis in aanbouw; als nu binnen niet al te langen tijd enkele on ooglijke krotwoningen opgeruimd wór den, zal het aanzien van' het dorpje aan zienlijk verbeteren. Natuurlijk moet dit groeiproces geleidelijk gaanhoe geleide lijker hoe beter, want geforceerde groei is uit den boozeu Hopen wij, dat nu het offlcieele bad seizoen geopend is, ook de offlcieele zomerwarmte kome; eerst dan kan Huis duinen tot zijn bestemming komtm Lijst van ingekomen en vertrokken (Opgave uitsluitend betreffende de wo ningen in exploitatie zijnde bü1 het Zeebad Huisduinen). 15 Juni: D. Kljjzing Jr., Amsterdam. 16 Juni: H. Ouwerkerk, Amsterdam. Vertrokken: 15 Juni: Dr. B. Kapinan, Oberhausen. IJ Juni: W. Schop man, Amsterdam. Getijtafel voor Huisduinen. Zomertijd Maand Juni 1926 Datum dag en j hoogwater 20 Zondag 21 Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 Zaterdag j v.m. [mm. j.m.ln.m OAftf -TL laagster 2.09 3.09 4.23 6.33 6.59 7.41 8.26 2.57 4.05| 5.15! 6.19 7.13, 8.04 8.57 8.04 9.19 10.43 ll.o9 0.28 1.13 o 9.09 10.23 11.33 0.51 1.45 2.87 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 dienstboden intern, 2 huishoudsters, 1 noodhulp-dienst bode, 1 leerling-modiste ben. 18 jaar, 8 waschvrouwen, 8 werksters, 1 winkel juffrouw. Totaal 22 personen. Geplaatst werden: 2 aardappelscliilsters, 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 1 huishoudster, 1 noodhulp-dienst bode, 8 werkster, 1 winkeljuffrouw. Totaal 14 personen. De aanwijzing 0 uur is voor den voor middag 12 u. 'a nachts, voor den namid dag 12 u. 's middags. Men deelt ons mede, dat in het gebouw van het Leger des Heiis, Spoorgracht 38, een tentoonstelling van bloemen en een bazar zal worden gehouden op Maandag 21 Juni, 's nam. 3 uur en 's av, 8 uur. Een en ander wordt opgeluisterd door muziek eni zang. De opbrengst van deze tentoonstelling komt het plaatselijk werk ten goede. Zie voor nadere bijzonderheden adverten tie in dit blad Uit het Politierapport Donderdagmorgen werd kennis gege ven, dat er van het Boothuis aan de Bui tenhaven een drietal ruiten waren ver nield. Voor de verleiding bezweken. Donderdagmorgen werd door iemand aangifte gedaan, dat er in den afgeloo- pen nacht van zijn tuin een hoeveelheid aardbeien waren ontvreemd. In verband hiermee werden een viertal kleine jon gens aangehouden, die waarschijnlijk voor de verleiding waren b°zweken en op het land aan het aardbeienplukker: en eten geweest waren. Vanwege hun zeer jeug digen leeftijd werden zij ernstig onder houden en konden toen naar huis gaan, na de belofte afgelegd te hebben, dat zij het nooit meer zouden doen. Een kwade hond. Donderdagmiddag werd door iemand aangifte gedaan, dat door een hond van •iemand bij hem in de straat een vijftal eenden waren doodgebeten. Een aantal muzikale tappers werd be keurd terzake het maken van muziek in hun Inrichting zonder dat zij daarvoor vergunning hadden ontvangen. Lastig vee. Gisterenmorgen vervoegde zich aan het Hoofdbureau een veehouder met de klacht, dat hij voortdurend last ondervond van vee van een anderen veehouder, dat op zijn hooiland liep. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Mei 1926. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen ln om: 1 boerenarbeider, 14 grondwerkers, 1 lulpmonteur, 2 leerling-kellners, 2 loop^ knechts, 4 loopjongens ben. 18 jaar, 32 losse-werklieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, 1 stoker, 2 timmerlieden, 1 timmer man-halfwas, 1 tuinmansleerling ben. 18 jaar, 33 transportarbeiders, 1 voerman. Totaal 96 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 4 bankwerkers, 1 bloemist, 3 broodbak kers, 1 broodbakkersleerling ben. 18 jaar, 2 eleotriciens, 17 grondwerkers, 2 kantoorbe dienden, 1 kellnersleerllng, 2 landarbei ders, 8 loopknechts, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 48 losse-werklieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, 1 letterzetter, 8 metselaars, 1 metselaarsleerling ben. 18 jaar, 1 matroos, 1 monteur, 1 magazijn knecht, 2 machi nisten, 2 machinedrijvers, 5 mach. bank werkers ben. 18 jaar, 2 opperlieden, 1 schilder- bekleeder, 1 schilder-halfwas, 1 straatmaker, 1 schipper, 1 slager, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 1 schoenmaker, 9 stokers, 40 transportarbeiders, 2 timmer lieden, 7 timmerlieden-halfwas, 6 timmer mans-leerlingen ben. 18 jaar, 1 tuinmans leerling ben. 18 jaar, 1 voerman, 1 vlieg tuigmaker (houtbewerker). Totaal 181 personen. Geplaatst werden: 14 grondwerkers, 1 hulpmonteur, 1 leer- ling-kellner, 2 loopknechts, 2 loopjongens ben. 18 Jaar, 82 losse-werklieden, 1 los- werkman ben. 18 Jaar, 1 stoker, 2 timmer lieden, 1 timmerman-halfwas, 1 tuinmans leerling ben. 18 jaar, 33 transportarbeiders, 1 voerman. Totaal 92 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 2 aardappelschilsters, 14 dagdienstbo den, 8 dagmeisjes ben 18 jaar, 6 dienst boden intern, 8 huishoudsters, 1 noodhulp dienstbode, 11 werksters. Totaal 46 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 aardappelschilsters, 1 dagdieustbods, Het Middelbaar en Voorbereidend Huogw onderwijs hier ter plaatse. (Ingezonden.) IV. Hel Gymnasium. Indien de Zuiderzee ls drooggemaakt, de gemeente Helder ia geworden een we reldstad, in plaats van een bescheiden, of schoon geenszins onbelangrijke plaats, aan alle zijden omringd door water; wan neer de dan levende wethouder van onder- wüs kan beschikken over een goed ge vulde gemeentekas, waaruit hij naar harte lust zal kunnen putten, om al die plannen te volvoeren, die in zijn of in het brein zijner gemeentenaren zijn opgekomen, dan zal deze gemeente, zooals wij allen hopen, dat de toekomst zal zijn, zich ver heugen in een reeks der fraaiste tempels of voorhoven der wetenschap, waar het èn voor leeraren en leerlingen een lieve lust zal zijn te vertoeven, te onderwijzen en onderwezen te worden. Onderwijsproble men, HJLS.- en H.B.S. „A"-kwesties met vriendelijken glimlach zullen onze nazaten neerzien op ons. voor wie dat in die dagen zulke brandende kwesties wa ren I Vooralsnog zijn deze toekomsbdroomen niet verwezenlijkt. Met meer dan gewone belangstelling volgen wij, wat zich zoo dicht in onze nabijheid afspeelt, hot enor me, eerbied voor de menscheüjke energie afdwingende, werk, waardoor strak# een geheel nieuwe provincie aan ons land «al worden toegevoegd Met vreugde oonflta- teeren wij, dat Helder is geworden een plaats van 60.000 inwoners, dat mannon, die blijk geven van durf en energie, het bescheiden, maar o, zoo vriendelijke, nog te zeer miskende, visschersdorp Huis duinen, willen maken tot een badplaats van naam. Ook met eenigen weemoed zien wij het aan, hoe mogelijk de rust zal ver dwijnen. mogelijk zullen verrijzen groote, massieve hötels, strandboulevards. „Noblesse oblige" geldt hier; wat vol doende was toen Helder zelve niet meer was dan een visschersdorp, kan thans niet meer bevredigen. En zoo komen wij tot de zaak, waar wij over willen spreken. Zoo als reeds door ons in H is gememoreerd: de Hooger Onderwijswet edscht, dat ge meenten boven 20.000 inwoners een gym nasium oprichten. Aan de gemeente Helder ls bij Kon. Besluit van 8 Aug, 1021, no. 64 tot 1 September 1920 vrijstelling van deze verplichting verleend. Het komt ons voor, dat thans de tijd ia gekomen om onze houding in deze nader te bepalen. Wij willen daartoe nagaan, wat het gym nasium is, wat het biedt, voor welke cate gorieën van personen deze onderwijs inrichting van belang is. Er wordt be weerd, en daaraan dankt de gemeente Helder de verkregen dispensatie, dat Helder geen voldoende leerlingen voor een gynasium zou kunnen opleveren. Het is goed in dit verband eens te herinneren aan het optstaan der RJH.B.S. alhier. Met één stem meerderheid werd in de Tweede Kamer toentertijd de stichting der H.B.S. alhier aangenomen. De heer Staalman stemde tegenl Men achtte dit ©en over- Ingezonden mededeellng. Prijzen: 15, 20, 25, 30, 35,40, 45 Gld. KLEEDIAGMAGAZIJNEN, helder schagen. bodige luxe voor deze plaats. Maar „de ge legenheid maakt den dief" (o.i, een min der fraaie uitdrukking) en1 toen de H.BJ3. er eenmaal was begon zij met 40 leerlingen en twee parallelklassenl Het gymnasium, ressorteert onder het Voorbereidend Hooger Onderwijs en is dus zeker bedoeld voor hen, die later ver der wenschen te studeeren. Men dwaalt echter ten ©enenmale, door te meenen, dat niet vele andere categoriën van personen van een gymnasium zouden kunnen pro- fiteeren. Men bestudeer© eens aandachtig het leerplifii en zie eens, welk een aan genaam leerplan dit is, b.v. der A-afdee- ling (niet van de ELBH., horrihile dictu), voor leerlingen, wier aanleg niet gaat in <fe wis- en natuurkundige richting. Men vergelijke ook eens de rechten van het di ploma en man zei tot de conclusie komen, dat nog heel veel andere wegen open staan dan universitaire opleiding. Sohrij ver dezes zou in dit verband ook gaarne eens het fabeltje uit de wereld geholpen willen zien, dat men voor een academische studie 1500 gulden per jaar zou moeten uitleggen. „Waar een wil is, ls een weg", en „er zijn vele wegen, die naar Rome lelden". Velen in don lande, waaronder menschen met grooten naam, zijn geboortig uit zeer eenvoudige families, en hebben zich het voorrecht van een academische studie we ten te verschaffen, waarlijk zonder daar bij de spaarpenningen, hunner ouders (zoo zij er warenl) aan te spreken. Zij, die hiervan meer willen weten, zal ik gaarne daarover eens voorlichten en een anderen kijk op deze zaak geven. Maar zeker wordt de moeilijkheid om tot het verlangde doel te geraken zeer vergroot, indien in de plaats der inwoning de ver- eischte Voorbereidend Hooger Onderwijs inrichting niet aanwezig is. Men zou dan genoodzaakt zijn de kinderen reeds op 12- jarigen leeftijd buiten de plaats der in woning op school te laten gaan. wat met groote onkosten gepaard gaat en daarom vooral in dezen tijd van moeilijke econo mische omstandigheden voor düj meesten onuitvoerbaar zal zijn. De wegen, die, een maal aan de universiteit zijnde, open staan tot dekking van het geheel of een groot deel der studiekosten, boven aange duid, bestaan natuurlijk voor kinderen op 12—17 Jarigen leeftijd niet, zoodat de hooge studiekosten dan geheel ten laste ts* die ouden komea. Het is daarom zeer zeker een eminent gemeentebelang, in het algemeen en in het bijzonder voor onze gemeente met zijn vlottende bevolking, in dien in het gemis aan een gymnasium worde voorzien. Zeer velen, die nu zoo spoedig als daartoe gelegenheid bestaat, de plaats verlaten, zullen, indien zij de ge- wenschte school hier ter plaatse voor hunne kinderen vinden, zooal niet blijvend zich vestigen, dan toch hun verblijf hier verlengen. Men legge zijn oor maar eens te luisteren bjj ouders uit allerlei kringen, en zal dan wel tot de overtuiging komen, dat dit een zeer wezenlijk gemeente belang isl Voor welke categoriën van leerlingen ia nu een gymnasium van belang? Men zie primo de r echten aan «het diploma ver bonden. Verder zullen ook leerlingen van de H. B. S. van een gelegenheid tot on derwijs in Latijn en Grieksch kunnen profiteeren, daar ook voor 'hen, die ln wis- en natuurkundige richting wenschen te studeeren, tenminste ©enige kennis der oude talen aan te bevelen ls. Verder on derwijzers, die een taaiakte M. O. willen behalen; voor een dergelijk© studie ls kennis der klassieke talen zeer zeker on misbaar. Wat onze plaats betreft komen b.v. ook in aanmerking officieren van administratie, die in de rechten wenschen te studeeren, die van de geboden gelegen heid kunnen profiteeren, enz. Een' gymnasium in optima fonma op te richten zou zeer zeker voor onze gemeente op onoverkomelijke finantieele bewaren stuiten. Ook op eenvoudiger wijze is daarin ongetwijfeld te voorzien en door schrijver dezes is ter bevoegder plaatse een plan aangegeven, dat ongetwijfeld praktisch uitvoerbaar zal blijken en waarbjji met zeer weinig kosten in het ge mis van een 'gymnasium zal worden voor zien. Wjj meenen te weten, dat dit voor stel een gewillig oor heeft gevonden. Dat men ook met bekwamen spoed de uitvoe ring van dit plan ter hand neme, zoodat wij' in September as., wanneer de termijn van dispensatie ls afgedoopen, zooal niet kunnen 'bogen op een gymnasium tn op tima fonma, dan toch op een onderwijs- gelegenheid, waarmede hetzelfde wordt bereikt. Tabel der wekeffjksche lesuren gsdnrende den cursus 1925—1026. 33133 33 3^ Af bestemd voor aanstaande 5 3 2 3 2\ I 2| Af 5 3 5 2 3 21 1 2 |BfAf jBf 3 3- 3 39 2j-|- 2 2I I 2 3' 3—,19 -1 9 3 «o t= ■Is 2'12 9,24. 9,'4|i9i4 studenten in de godgeleerdheid, de rechtsgeleerdheid of de letteren en wijsbegeerte. Het Einddiploma van hot Gymnasium PREDIKBEURTEN. ZONDAG 20 JTJNX Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): Westerkerk: Zendlngsgebouw. Geref. Kerk (Spoorstraat): Chr. Geref. Kerk (Steengracht): Oud Geref. Kerk (hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, de Heer Hartog, van ter Aa. Doopsgezinde Kerk: Luthersche Kerk: Leger des Heils (Spoorgracht 38). WIERINGEN. Hlppolytoshoaf. 's Morgens 10.30 uur, Da. Groeneveld, van Wieringerwaard. Den Oever. Ten «lotte rest imJJ een woord van «eer bartedijken donk uit te spreken aan de Redactie van de Heldersch© Courant voor de bereidwilligheid, waarmede zfl de ko lommen voor deze aangelegenheid heeft opengesteld. Het onderwijsprobleem te Helder. (Ingezonden.) Met belangstelling heb ik de artikelen betreffende de HJ3.S. A, die de laatste we ken in de Heldersche Courant verschenen, geiezen. Door Dr. Van Urk, die zich als woordvoerder van de voorstanders van een H.B.S. A opwerpt, zijn in hoofdzaak de vol gende argumenten aangevoerd: 1. De H.B.S. A maakt het mogelijk het onderwijs te verdiepen. De „oppervlakkig heid", die de H.B.S. B aankleeft (door het groote aantal vakken) zou vermeden worden. Voor mij; ligt het leerplan van de B-afdee- ling. Dit vermeldt 18 vakken. De minimum- lesurentabel van de H.B.S. A vermeldt er 171 Commentaar m. i. overbodig. 2. Het is mogelijk de keuze van studie richting 3 jaar uit te stellen. Deze mogelijk heid bestaat ook thans. Zij, die 3 jaar H.B.S. gevolgd hebben en terugschrikken voor de hooge Wisfcund'e-eischen van de 4e en 5e klas, kunnen overgaan naar de 4e klas van de bestaande Handelsschool, en in 2 jaar, zonder tijdverlies dus, het einddiploma van die school behalen. Zij kunnen daarmede, zooals de praktijk leert, zeer spoedig een goede betrekking vinden. Altijd natuurlijk als het werkelijk alleen de Wiskunde is, die hen deed' struikelen. Dr. Van Urk beweert, op grond van in lichtingen, hem verstrekt door Dr. v. d. Broecke, rector van het Lyceum te Zaan dam, dat die aansluiting niet bestaat, omdat hij de Heldersche Handelsschool een vak school acht. Dr. v. d. Broecke kent de Hel dersche Handelsschool niet en denkt blijk baar, dat deze gelijk is aan de Zaandamsche Handelsschool, Onze Handelsschool is echter op andere leest geschoeid en evenmin een vakschool als de Amsterdamsche Handelsscholen dat zijn. 'Dr. Van Urk had dat kunnen weten, had het althans behooren te wetenl 3. Als derde voordeel van de HJ3.S. A voert Dr. Van Urk aan, dat déze school een goede vooropleiding vormt* voor het Staats examen A en dus voor de studie in de facul teiten der Letteren-Wjjsbegeerte, Theolo gie, enz. 'Ten eerste merk ik op, dat zij, die ln die richting willen studeeren, beter doen nooit naar een H.B.S., maar dadelijk naar een Gymnasium te gaan. Ten tweede wil ik er de aandacht op ves tigen, dat zij, die dan per ongeluk toch op een H.BH. te land zijm gekomen en daar t Onze plaatsgenoot©, Mej. E. J. Ph Meffiep, «Jaagde te Apeldoorn voor de acte L. O. Benoemd in de examencommissie voor diploma Handenarbeid, de heer Joh. W Stevenson, onderwijzer Prinetererflobool alhier. Wethouder Van Breda is verhinderd Ingekomen: VAKKEN KLASSEN. IIIIV a. Grieksche taal en letterkunde. b. Latijnsche taal en letterkunde. c. Nederl. taal en letterkunde. d. Fransche taal. Hoogduitschetiial Engelsche taal Geschiedenis h Aardrijkskunde Wiskunde k. Natuurkunde Scheikunde. m. Natuurl. Historie n. Teekenen 0. Gymnastiek VI 2 2 2 2 2 2 -14 16 2 2 2—1 2 10 525 4 10 2 10 Bf bestemd voor aanstaande studenten in de rechtsgeleerdheid, geneeskunde of de wis- en natuurkunde. In klasse V en VI wordt twee urem onderwijs gegeven ln de Hebreeuwsche taal. Dunr der lossen vijftig minuten. o. geeft kei recht tot hei afleggen van examens: ie. aan een Universiteit: diploma A: rechten, letteren en godgeleerdheid: diploma B: rechten, geneeskunde en wis- en natuurkunde (waaronder pharmacie); 2e. aan de Technische Hoogeschool te Delft: diploma B; 3e. aan de Rijks Landbouw-Hoogeschool te Wageningen; b. geeft recht tot het doen van examen voor: 4e. surnumerair bij de registratie, domeinen en hypotheken; 5e. surnumerair bij de directe belastingen, in voerrechten en accijnzen; 6e. candidaat-notarls; 7e. candidaat Indisch ambtenaar; 8e. Candidaat-aimbtenaar voor Chiaeesche za ken; c. geeft recht van toelating tot: 9e: de verschillende Seminaria tot opleiding van predikanten; 10e. de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht: diploma B; 11e. de Koninklijke Militaire Academie te Bre da: diploma B; dipl. A met aanvullingsexamen voor wis-, natuur- en scheikunde; iae. de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam; 13e. den cursus tot opleiding van controleur der gemeentebelastingen, gemeenteontvanger enz.; d. geeft vrijstelling van het examen voor: 14e. surnumerair bij de maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen; 15e. leerling-klerk bij da Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij; i6«. opvoed«md ambteesar (sahoolvakkea); Geen dienst. 27 Juni Doopsbediening. 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Evangelisatie (Palmstraat): 's,Morgen8 10 uur, de Heer G. C. Dun, van Alkmaar. Huisduinen: 's Morgens 10 uur, de Heer G. A. Niessink. Jullanadorp: Geen dienst. 's Avonds 8 uur, De Heer T. van Essen, van Leiden. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. W. Burggraaff, van Grand Kapiüs. 'sMorgens 10 uur en 'savonds 5 uur, Da. B. van den Berg. Geen dienst. 's Morgens 10 uur, Ds. O. O. O/ Visst-r, van Rotterdam. (Doopbediening). (Voor iedereen toegankelijk), 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur Openluchtmeeting, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en Verlossingsbijeenkomst. 's Namiddags 2.30 uur, Ds. Groeneveld. 17e: Rijksklerk ter griffie of ten parkette (schoolvakken) 18e. adspiranten naar de betrekking van inspec teur van politie (schoolvakken); e. wordt geëischt om in aanmerking te kunnen komen voor benoeming tot: 19e. klerk bij de Rijkspostspaarbank; f. strekt tot aanbeveling bij het solHciteerem naar de betrekking van: aoe. tijdelijk ambtenaar bij de Rijksverzekerings bank; are. klerk bij wa provinciale griffie; cekl klerk au eea Rijksarchiefdepót En tenslotte roep ik alle belanghebbenden bt] een studiegelegenheid als boven ge schetst, een gymnasium of een gemeentelijke cursus ter opleiding voor het Staatsexamen, op, hiervan te doen blijken door het zenden van sympathiebetuigingen, die o.g. gaarne in ontvangst zal nemen. Dr. H. W. VAN URK Bluifldijkgtraat 185.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 9