KWATTA^' NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VOU.E-MEIK-HEEP l Eerste Blad. BUITENLAND. Beter dan Goed: DE BESTE Nr. 6198 DONDERDAG 24 JUNI 1926 H-B 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: G. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poat-Glrorefcentaï No.. 16066. Zij, die zich van heden af voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 Juli GRATIS. VOLKENBOND. De voorbereidende ontwapenings conferentie. De militaire oommissie uit de voorbe reidingscommissie voor de ontwapenings conferentie heeft drie sub-commissies in het leven geroepen voor de bespreking van bijzondere kwesties betreffende resp. de landmacht, de zeemacht en de lucht vaart. Nederland is in de commissie voor de landmacht vertegenwoordigd door ge neraal Van Tuinen en kapitein^ Van Voorst, in de oommissie voor de marine door schout bij nacht Surle en in die voor de. luchtvaart door kapitein Vreede. De ntferéne-oommissie heeft onzen landgenoot Surfe tot haar voorzitter gekozen. Voor zitter der landmachtscommissie is de Zweedsche kolonel Nygren. Een brief van Lord Cecli over de ontwapeningskwestie. Lord Cecil gewaagt, in een brief aan de Vereeniging voor den Volkenbond, van heit ontwapeniingsrvraagstukHij zegt verschijn selen van een reactie op te merken, „tegen de ideeën die aan den Volkenbond ten grondslag liggen, zij het niet .tegen) den Vol kenbond zelf". „De regeeringen en volken van sommige staten schijnen min of meer onder den in vloed van het terugkeerend geloof in geweld als eendg internationaal geneesmiddel. Aan den anderen kant toonen de toetreding van Duitachlamdi tot den Volkenbond, welke thans verzekerd lijkt, en de voorbereidingscom missie in zake ontwapening een werkelijken wensch om een oplossing voor dat zeer ern stige vraagstuk te vinden. Het is waar dat de vooruitgang langzaam is geweest, maar er is geen reden voor ontmoediging. Inte- jndeel, mits de vooruitgang oprecht zij, is et van het uiterste belang, dat het goed overwogen wordt". De Internationale Arbeidsconferentie. De arbeidsinspectie aan boord. De Internationale Arbeidsconferentie nam in tweede lezing de aanbeveling be treffende arbeidsinspectie aan boord van schepen aan met 96 tegen 6 stemmen. Alle vier Nederlandsche gedelegeerden stem den voor. Benoemingen. De negende Arbeidsconferentie koos Edo Fimmen tot lid' van de paritaire ma ritieme commissie der internationale Ar beidsorganisatie. De heer Goudriaan werd tot plaatsvervangend lid voor de patroons- groep in die commissie benoemd. Ingezonden Mededeeling. FEUILLETON. 1) Uit het Amerikaansoh van GiARNER HUNTTNG. EERSTE HOOFDSTUK. Disciplinaire en strafrechtelijke sancties tegen zeelleden. De negende internationale arbeidscon ferentie heeft aan de conventie in zake de disciplinaire en strafrechtelijke sancties tegen zeelieden niet de vereischte twee derde meerderheid gegeven, zoodat deze niet is aangenomen. 62 gedelegeerden stemden voor van de ontwerp-oonventie, terwijl 86 daartegen stemden. Behalve alle werkgeversgedelegeerden, die zich natuur lijk ook weder tegen dit voorstel verzetten, stemden ook de regeeringsgedelegeerden van Engeland en de Britsche dominions, alsmede die van Duitschland en Noorwe- gen tegen de conventies. De Nederland sche regeeringsgedelegeerden mgr. No- lens en prof. Molengraaff stemden voor. De landvèrhuizingseonferentie. Dinsdag is de arbeidersoonferentie over de landverhuizing geopend onder voor zitterschap van den Belg Mertena Er ne men 50 vertegenwoordigers van de meeste Europeesche landen, de Engelsche domi nions en Noord- en Zuid-Amerika aan deeL De maritieme conferentie. De maritieme oonierentie te Genève heeft het «ontwerp-oonventie betreffende de repatrieering van zeelieden aangeno men, voorts een ontwerp aanbeveling no-, pens de repqtrieering van kapiteins en leerlingen en een ontwerp-motie over re patrieering van vls9chers. Met 60 tegen 29 stemmen1 werd' de ont werp-oonventie aangenomen om de zee lieden Internationaal alle mogelijke waar borgen te geven in zake de onderdrukking van onrechtmatige daden gepleegd aan boord van schepen, waarbij aan de na tionale wetgeving het recht gelaten wordt soeverein de straffen op de verschillende overtredingen vast te stellen. De maritieme arbeldsoonferentie heeft met 78 tegen 18 stemmen de ontwerp- oonventie, houdende de voornaamste re gelingen voor de monsteringen van zee- Heden, aangenomen. De negende internationale arbeidscon ferentie heeft gisteren in definitieve eind stemming met 76 tegen 22 stemmen de ontwerp-oonventie inzake de repatrieering van zeelieden aangenomen. Alleen de werkgevers stemden tegen. ENGELAND. De tekst van de nieuwe wetsontwerpen voor de steenkoolnijverheid. De twee wetsontwerpen betreffende de steenkoolnijverheid, welke de regeering in het Lagerhuis zal indienen, is thans bekend gemaakt. Het eerste wijzigt de be staande wettelijke regeling ten einde van het tijdstip der aanneming, af gedurende vijf jaar een lanigeren werktijd dan zeven uur daags in de mijn'en mogelijk te ma ken. Deze maatregel zou reeds gisteren ingediend zijn, maar rekening houdende met de wenschen van de arbeiderspartij heeft de regeering haar tot de volgende week uitgesteld, opdat over het regee- ringsontwerp nopens reorganisatie van de steenkoolnijverheid eerst beraadslaagd kan worden. Het andere ontwerp is lang en gede tailleerd. Het maakt geheele of gedeelte lijke samensmelting van mijnbedrijven mogelijk. Dezelfde oommissie krijgt bevoegdheid om in het nationale belang alle 'beperkin gen in de pachtoontraoten van mijnen terzijde te stellen* indien zij het ontgin nen van of zoeken naar delfstoffen be lemmeren. Voor het welzijn der mijnwerkers wordt voor het maken van badinrichtingen enz. jaarlijks een shilUng van elk pond der „royalties" (delvingsreohting) geheven. Een laatste artikel stelt elke maat schappij, die kolenmijnen bezit, in staat, om ondanks hetgeen hare statuten hier over mogen bepalen, een regeling in te voeren, waarbij de werknemers in de winst zullen deelen. De wet op de mijnindustrie is in het Lagerhuis ingediend. Lane Fox diende de wet tot hervorming van het mijnwezen in. De arbeiderspartij diende een amendement in tot verwerping en drong aan op een vrije conferentie met de leiders der arbeiders om tot een oplos sing van het geschil te komen, welk denk beeld Lloyd George steunde, die ook ern stige bezwaren tegen de wet ontvouwde. Waarom geen Dultsche koten. In het Lagerhuis werd gevraagd of het niet mogelijk was om het tekort aan ko len aan te vullen met Duitsohe herstel kolen. Baldwin antwoordde ontkennend daar hiervoor de bepalingen inzake de schadevergoeding moesten worden gewij zigd; de onderhandeUngen hierover zou den wel tot den herfst duren. Nieuwe onderhandelingen te verwachten? Het uitstel van het debat over den acht uurswerkdag wordt uitgelegd als een tee- ken dat er nieuwe stappen zullen geschie den tot heropening van de onderhande lingen. De leiders der werklieden geven blijkbaar de voorkeur aan loonsverlaging boven verlenging van werktijd. Naar het einde van het conflict? Nog steeds Hepen gisteren geruchten dat men in de kringen der arbeidersbewe ging doende zou wezen, een regeling van het conflict bij de mijnen voor te bereiden op den grondslag van een loonsverlaging, maar, zoo zegt een Reuter-bericht, totdus- ver heeft men geen aanwijzing dat er in de houding van de leiders der kolendiel- vers een verandering is gekomen. Vier kleine, roode droppels kleine vuurroode bloeddruppels vormen het begin van het verhaal, dat ik u zal ver stellen. Zij vloeiden doordat een geworpen sneeuwbal het doel miste, waarnaar hy door mijn roekelooze hand was geworpen. Een paar roode lippen* lief en teer en imool, en (mijn wreed, klein werptuig, in roekelooze zorgeloosheid weggeslingerd, kwamien met elkaar in aanraking als de sterren in een horosooop, mij een vreemd, nieuw geluk voorspellend. Zij' was slank en klein en donker en liefelijk. Ik was een groote domme, jonge reus met meer kracht dan verstand, meer koppigheid dan gezond oordeel, meer roe kelooze vermetelheid dan kalme ervaring. Het was AprH ja April met sneeuw en de lente was in de lucht, nadat een scheidende Noordwester een witte streep had getrokken over het wijde, vlakke Iflucl Zij woonde in het kleine voorstadje, toen de trein, die mij stadwaarts bracht stopte, door het eenvoudig breken van een 'wieil ofschoon ik het nu bij een ande ren naam noem. En ik die maar een heel gewoon spel h®4 gespeeld, maar wien de Fortuin juist wonderbare kaarten in handen had gespeeld, was slechts een vreemde, door het noodlot een uur lang op de plek gehouden, die ik nooit te vo ren had 'gezien en die ik, naar ik dacht, nooit weer zou zien. Ik wierp den sneeuwbal. Ik mikte op niets grooter dan de houten slgarenauto- maat, die voor de zijdeur van het kleine hotel stond, waar wij' een schralen lunch hadden gehad. En zij; 'kwam juist den hoek om, juist op tijd om den vliegenden, bevroren bal dien slag te laten toebrengen, die in letter lijken zin voor mij een weg baande in haar leven. Ik heb nooit iets gedaan, waarover ik mij meer schaamde. Ik liep op haar toe, terwijl ze was blijven stilstaan, half ver doofd door den plotselingen schok, beide kleine, gehandsohoende handjes voor haar gezicht, terwijl een fijn rood streepje over haar gladde kin Uep en vier drop pels, vier kleine, roode druppels in de reine, witte sneeuw rolden. En Ik zag dat zij bekoorlijk was het lieflijkste schep seltje dat imijn oogen ooit hadden gezien. Ik was toen" vierentwintig. Dat is geen leeftijd waarop men veel oordeel des on- dersoheids heeft; maar ik beschouwde mijzelf als een man van de wereld. Het was niet imijn stad, waarheen ik op weg was. Het was niet mijn keus dat ik nu hier kwam om ze te bezoeken. Het was niet volgens imijn eigen verkiezing dat ik hier stopte in dit kleine plaatsje, waarvan ik nooit had gehoord, Ik was geroepen door een onverhoopte genade van de wis- elturige godin. En ik hd hier in dit .otel geluncht au toevallig den sneeuwbal De heftige Cook. Een verslaggever van 'Daily Mail beschrijft het optreden Viv Cook, den secretaris der mijnwerkers, in een ver gadering te Mansfleld op Maandag. Ongeveer 10.000 mijnwerkers van wie velen een fietstocht van vijftien mijl had den moeten doen, waren in het park onder zijn gehoor, om te hooren hoe hij zichzelf zou verdedigen. Hij sprak meer dan twee uur, maar binnen nog geen twintig mi nuten nadat hij zijn eersten zin gezegd had, liep een groot gedeelte van het publiek weg en hoorde men aan alle kanten uitingen van afkeuring. Voort durend werd er onder zijn rede ironisch gelachen. Na zijn gewonen aanval op Baldwin hij noemde hem ditmaal den bood- schapsjongen van de eigenaars trok hij zijn regenjas uit. Terwijl Amerika een ongekende welvaart geniet, vervolgde hij, gaat Europa naar den lommerd, en is de Britsche nijverheid al verpand. Toen iemand riep: „Daar breng jij het I" hield Cook even op, trok zijn buis uit en zwaaide met de vuisten. Nu deed hij nog zijn das af, maakte zijn boord los, nam zijn hemds- en boordknoopen eruit en overhandigde ze aan omstanders. Vervolgens zette hij zijn pet andersom, met de klep naar achteren. Van dit oogenblik af stelde hij zich aan als een razende. Hij gilde en schreeuwde zoo hevig, dat zijn stem doorsloeg en men zijn kaken zag bewegen, zonder dat er een woord uitkwam. Toen hij uitgesproken had en zich weer op het platform terugtrok, kwam een opgeschoten jonger, naar voren en heesch een vlag boven zijn hoofd met 't opschrift: „Communistische partij van Groot-Bri- tannië". Een andere jongen toeterde op een trompet de eerste noten van het revolutionaire lied „De Roode Vlag". Cook wekte het gehoor met'hevig zwaaien de armen tot meezingen op, maar kon geen geestdrift wekken. Zijn volgelingen brachten hem ten slotte zijn kleedingstukken en zij stonden erop, hem zeiven weer aan te kleeden. De verontreiniging van het zeewater. Kans op een Internationale regeling zonder verdere con ferentie. Op de vraag in het Lagerhuis wanneer de hoofdoonferentle Inzake het vraagstuk van de verontreiniging van het zeewater door afgewerkte oUe enz. bijeen zal ko men, heeft de minister van koophandel gezegd, dat het mogelijk is, dat de reeds ingediende voorstellen internationaal wor den aangenomen zonder verdere oonferen- tie. Als een Internationale overeenkomst op die wijze tot stand kon worden ge bracht, zou er veel tijd bespaard worden. De werkloosheid. Volgens de laatste offlcleele gegevens bedraagt het aantal werkloozen in Enge land 1.629.900 man. de stakende mijnwer kers niet inbegrepen. Het cijfer is 849.630 hooger dan een jaar geleden. DUITSCHLAND. Na het referendum. In Duitschland moet een schikking ezocht worden, die het mogelijk maakt ue meerderheid van tweederden (vereischt voor maatregelen die grondwetswijziging Ingezonden mededectlng, meebrengen) voor het regeeringsontwerp betreffende schadeloosstelling der gewe zen vorsten bij elkaar te krijgen. De Duitsch-nationalen willen voor de vorsten meer dan de regeering wil toestaan en dë sociaal-democraten minder en in die tweeërlei stroomingen, waartusschen het regeeringsontwerp heen- en weer slingert, schuilen de elementen voor een nieuwe crisis. Aftreden van de regeering en vervanging, na het gewone eindelooze geredekavel tusschen en in) de partijen, door een andere, biedt weinig vooruitzicht op verbetering en zoo is er ook groote kans op ontbinding van den Rijksdag.en alweer een nieuwe verkiezing. Volgens een draadloos bericht uit Ber lijn hebben de soclaUsten, de Duitsch- nationalen en de communisten zich uitge sproken tegen het „en bloo" aannemen van de regeerin gsvoorsteUen nopen» de schadeloosstelHng. In den Rijksdag zijn Dinsdagavond nog besprekingen gehouden tusschen verte genwoordigers van de regeeringspartijen, de Duitsch-nationalen en de sociaal-demo- craten. Een positief resultaat hebben deze besprekingen niet opgeleverd, zoodat de meerderheid van voor de regeerings- voorstellen wel niet zal kunnen worden gevonden. Het wetsontwerp inzake de schadeüooasitel- ling der gewezen1 vorsten is gisteren weer besproken in de Juridische commissie. In de juridische commissie werden alle amendementen van de Duitsch-nationalen en »oclaal-d emocraten verworpen. Telken* als een sociaal-democratisch amendement In stemming werd gebracht, stemden de regee- 'len tegen en met hen de Duitach- en bij stemming over Duitsch- nationale amendementen stemden de sociaal democraten met de regeeringspartijen tegen, zoodra dan echter over verschillende artikelen van het wetsontwerp zelf moest worden ge stemd, onthielden zich zoowel de Duitsch- nationalen als de sociaal-democraten. Op deze wijze werden de zeven artikelen door de oommissie aangenomen. Indien de sociaal-democraten en de Dultsch-natlonaleE in het plenum hetzelfde systeem toepassen is het wetsontwerp na tuurlijk verloren, daar dan in geen geval een meerderheid van 2/8 zal kunnen worden behaald. De bezittingen der Habsbnrgera in Oostenrijk. Naar de avondbladen van Dinsdag melden, heeft de conservatieve volkspartij1 zich met een 'beroep op den uitslag van het referen dum In Duitschlandi tot de Groot-DuitBclie volkspartij gewend om haar te verzoeken op geworpen. Toen Oom John Randall stierf, een rijke, eenzame man en mij zijn totnutoe onbeminden en ongewemschten neef al zijn aanzienlijke bezittingen had nage laten, had ik (het al verbazend genoeg ge vonden. Arme, oude Oom John! Ik had hem verkeerd 'beoordeeld. Hij zei dat hij (mij zijn geld had gegeven omdat ik 'goed was geweest voor oude Jlaggie Valentine, die mij bij den aanvang van het leven had verzorgd, toen mijn moeder stierf en die Oom John aan het eind van (het zijne had verpleegd. Maar dat was geen voldoende reden. Ja, ik had Maggie jarenlang ge schreven, sedert ik voor het eerst vernam waar z'f was, en ik had haar wat geld ge zonden. Als dit een reden was voor de verrassende gunst der fortuin, dan kan ik die methode als iets heel aangenaams aanbevelen, maar imijn geluk begon hier mee pas. Zij stond heel stil in het zonlicht, dat meisje, een mooi, klein figuurtje, vol sier lijke 'gratie. „U deed het natuurlijk niet imet opzet/' sprak zij', nadat ik imijn excuses had ge maakt. „Neen, zeer zeker niet. Ik wierp den bal naar den automaat en miste, en u kwam juist den hoek en. ,;Het heeft mij geen pijn gedaan. Maak geen excuses. Het, was niet uw sohuld". Zij veegde de smeltende sneeuw van haar 'gezicht en het droppelende bloed van haar lippen. Het kleine zakdoekje, dat zij gebruikte, zat vol roode vlekjes en was vochtig van het water. Onhandig bood Ik haar den mijnen aan. „Kan ik iets.voor u doen?" vroeg ik. „Neen, dank u," antwoordde zij. Maar zij nam mijn zakdoek aan. „Ik voel imjj zeer schuldig ik wil zoo graag iets doen om het weer goed te ma ken en ik ben even blij dat ik u niet heb (bezeerd als ik oprecht verbaasd ben over uw goedheid. Vergeef mij dat ik dit zeg. De meeste meisjes zouden woedend zijn geweest.'* „Meisjes?" Zij bette de roode vlekjes. Tot imijn blijdschap zag ik dat het bloeden ophield. „Ja. O, en mannen ook," voegde Ik er bij'. „De meeste mannen zouden willen vechten. Maar kan ik werkelijk niets doen? Kan ik iets voor u halen dat. „Het beteekent werkelijk niets," viel zij' mij' in de rede. „Wilt u imij1 niet een» laten zien hoe diep het wondje 1»?" Zij lachte even. „Het is alleen maar geschaafd. Maar ik bederf uw zakdoek." „Laat u mij naar het wondje kijken?" „Neen, zeker niet. Kijk, het bloeden is al opgehouden." Zi» liet imij den zakdoek zien. De fijne, roode vlekjes waren ook hierop zichtbaar. Ik was wanhopig, terwijl ik keek naar de vuurroode plek waar imijn ellendige sneeuwbal den wang had geraakt. „Ik moet op de een of andere wijze boete doen," zei ik. „Dat kunt u niet." „Toe, bedenk eens iet», dat ik kan doen om het weer goed te maken," drong ik aan. „Er was niets /goed te maken." Zij glimlachte vriendelijk, maar zonder eenige ooquetterie. Zij toonde slecht» een schijntje van belangstelling in mij, in den eenlgen bUk, dien zij over mijn groote, zware figuur liet glijden. Mis schien was het wel mijn ijdelheld, die imij aanspoorde haar aandacht te trekken. „Ik zal de gelofte'doen nooit ip&er met snecuwbaHen te gooien," sprak ik. „Dat moet zeker wel een boete zijn. Zij hield plotseUng op en keek mij met een smeekenden, blik aan. „U zou iets voor imij kunnen doen als u wilt," voegde zij er bij met een openhartigheid die in strijd was met haar terughoudendheid. „ik ben tot uw dienst." Ziji keek mij weer ernstig aan. Haar oogen waren donker en mooi. Haar wenk brauwen waren recht, haar trekken rein en' welbesneden. Haar tippen niet tegenstaande het ietwat gezwollen schrammetje toonden een lieve, vaste lijn. De omtrek van haar wangen en kin was aanvallig, haar hals was slank en blank. Ze was Jong pas volwassen en lieftallig. heb er het recht niet toe," sprak zij ernstig. Maar ik zal u aan tiw woord hou den. Hoe vreemd het ook klinkt, lk ben in moeilijkheden en lk heb op het oogen blik niemand, die mij terzijde kan staan." „Laat mij dit doen, alstublieft."' „Dat zal ik en ik zal er u dankbaar voor zijn. Het is alleen maar dien brief te brengen naar de overzijde der straat en hem op de bovenste verdieping van het huis ef te geven. Een heer zou hem voor mij brengen, maar hij ls niet gekomen en er ls haast bij/' (Wordt ve •"blgi" HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Halder&clie Courant f 1.Ö0; fr. p. p. binnenland ƒ2.—, Ned. Q «n W lndiëp. zeepofct f2.60; ld. p. mail en overige landen f8.20. Zondagsblad reep. 10.öO, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 126 f L85 Losse nummer» der Courant 4 et; fr. p. p. 6 ct De Administratie. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. resol (galjard) Ineea. xnoded. (kolombreedte al. redaction. teketjdubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regel. 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bnrea. v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Stemmingen tn de juridische commissie. De monarchisten komen op voor teruggave.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1