T l PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DONDERDAG 24 JUNI 1926. programma staan. Het gezelschap „Het* nieuwe Ned. Tooneel", artistiek leider Louis Saaiboni, (het vroegere gezelschap van Dr. Royaards), welk ensemble hier nog dezen winter met zulk een groot succes een opvoe- r.ng gaf van net veelbesproken tropenspei ,4iianke Baiiast", maakt nog steeds mei u.i stuk als 't ware een zegetocht coar euer- TWFFI1F FN I A ATQTF Rl An °°k het 1108 twee opvoeringen i i?f luul till lhh ioil dlmu daarvan geven, afgewisseld door twee voor stellingen! van het beroemde lachstuk „.Num mer Zeventien", dat in Amsterdam zulk een enorm succes heeft gehad. Wij komen op deze vertooning nader terug. Wat de operette betreft van de eerste 4 dagen: Het bekende gezelschap „Hgt Vreo- lijk Tooneel",. van Louis de Breei uit bet Centraal Theater te Amsterdam komt met de groote operette „Olly Polly". „Olly Poly" is iets, wat we op de kermis in geen jaren hebben gehad. De hoofdreden worden ver vuld door Fientje de la Mar, Louis de Bree zelf en Sylvain Poons. Uit het Politierapport Vernieling. Dinsdagmorgen werd er aangifte ge daan dat er van een geboiuw van de Bin nenhaven een aantal ruiten en een mar meren schakelbord waren vernield. Inbraken. Dinsdagmiddag deed een juffrouw aan gifte dht zij, nadat zij eenige dagen uit- stedig was geweest, bij haar terugkomst merkte, dat er in haar woning Ingebroken was. De inbreker had zich toegang tot de woning verschaft door verbreking van een glasruit Voor zoover kon worden nagegaan werd niets vermist Dinsdagavond was het een Juffrouw van de Bassingracht die, eveneens na een uit- stedigheid* van eenige dagen, tot de on aangename ontdekking was gekomen, dat er ongewensohte bezoekers in haar huls waren geweest. Ook hier had men zich toe. gang tot de woning versohaft door het in drukken van een ruit. De inbreker was echter ook hier zoo bescheiden geweest, om niets mee te ne men. Valsch gold. Door een winkelier werd1 Dinsdagmid dag een valsohe gulden gedeponeerd, die Onze oud-stadgenoot, de heer O. L. Zwaan, slaagde gisteren aan de Stadsuniver- aiteit te Amsterdam voor het artsexamen. Concert, te geven door het Stafmuaiskoorps der Kon. Mar. op heden (Donderdagavond) in de muziektent in het Plantsoen. Programma: Mails voor Indlë. Te beginnen met heden zal voortaan een belangrijke verbetering in de mailverbin- dJLng met Indlë plaatsvinden. Zooals men weet zijn proeven genomen om de Fran schef mail, welke te Marseille ingeladen wordt, voor wat de nazendingen betreft, per vliegtuig te vervoeren. Deze proeven ztju goed geslaagd, zoodat voortaan deze nazending per vliegtuig regelmatig ge schieden zal. Deze vliegtuigen vertrekken Donder dags om de veertien dagen van Schiphol via Rotterdam naar Parijs. Aldaar wordt de mail overgeladen ln den trein voor Marseille en dienzelfden dag jop de boot voor Indlë. Met deze vliegtuigen wordt vervoerd de z.g. tweede- nazending, uit sluitend brieven en briefkaarten, ook aan- geteekende, evenwel geen waardezendin- gen. Extra portkosten zijn hieraan niet verbonden; ook behoeft geen aanwijzing omtrent deze verzending op het adres te hij dien middag had ontvangen van «en worden geplaatstSlechts 'wanneer men hem onbekend bezoeker, uitdrukkelijk verzoekt niet per vlieg- tuig te verzenden, wordt daaraan gevol* Woensdagmorgen vroeg werd kennis gegeven. gegeven, dat in de Breewaterstraat de Door dezen maatregel is het mogelijk, hoofdbuis van de waterleiding was ge- dat hier ter plaatse aan den vooravond sprongen, waardoor veel water verloren van het vertrek der boot van Marseille nog brieven gepost kunnen worden. Laat ste buslichting aan het hoofdkantoor 6.80 's avonds, aan de stadsbussen lichting 8 Aangeteekende stukken (zonder gelds waarde) moeten uiterlijk 6 uur ten post kantore zijn bezorgd. Verloting Muzlek-Ver. „Wimmbsl „Wirmubst", welke zich door het ji. ge houden Solistenconcours groote financieeie offers heeft getroost en daardoor een tekort had gekregen, mocht met toestemming van B. en W. eene verloting houden. De heer Van Wouw was zoo welwillend een zijner mooie schilderstukken beschikbaar te stellen, de firma Zoetelief een kpchel, de heeren Joh Bakker en B. Goes eveneens een schilder stuk, enz., enz., terwijl de heer Herman Nypeis zijn étalage, de Directie van jMiusis' Sacrum" haar zaal gratis beschikbaar stelden De prijzen kunnen afgehaald worden bij den heer j. Toes, Molenstraat 60 (68 u non.), zie advertentie. Uitslag der Verloting. 0 a 1 246 2 948 3 814 4 982 6 847 6 542 7 869 8 899 9 lfiO 10 966 11 464 12 722 18 180 14 807 16 427 16 928 De a.8. kermis. Op de Jaarfijksche kermis, welke ln onze gemeente van Maandag 5 Juli tot en met Zondag 11 Juli zal worden gehouden, zuilen de navolgende groote inrichtingen een stand plaats hebben: Op het Eaoenpletn: Een stoom-caroussel van J. W. Janvier; een zweefmolen van H. van Eijk Jr.; een danstent van G. F- «aue en een luchtschommel van H. Vallentgood. Mullens en Zn. burgloge van W. Veltman. - Verder ügt het in de bedoeling meer klei nere inrichtingen op Hoofdgracht en Ha- veniplein te plaatsen inplaats van op den Kanaal-weg. Kermlsnlenws van Oarino. (Men schrijft ons: t De Casino"-directie zal met de a.s. ker mis weer de gelegenheid geven om te kun- °W5i» dagen worden a opersjte- voSrtXen gjven. Mn* de vier dagen tooneelvooratellingen op nei o 6 o a o o a o g 3- 'E? o Ph »3 17 732 33 849 49 687 64 118 18 985 34 2 60 596 65 281 19 936 35 784 61 339 66 908 20 681' 36 995 52 164 67 827 21 763 87 741 63 62 68 771 22 34 38 227 54 856 69 105 23 106 89 801 66 599 70 575 24 122 40 111 56 408 71 517 26 133 41 434 57 487 72 956 26 198 42 840 58 306 73 420 27 178 48 566 59 562 74 196 28 668 44 674 60 182 75 819 29 926. 46 280 61 894 76 678 80 725 46 875 62 414 77 482 81 949 47 889 68 205 78 768 82 704 4$ 445 gmg- Door de (gasfabriek werden onmiddellijk maatregelen tot herstel getroffen. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der Ge meente Helder op Dinsdag 29 Juni 1920, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Agenda: Ingekomen Stukken. a. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op bet raadsbesluit van 11 Mei 1926 tot verhuring van grond aan L. M. Kalfs vel, b. Als voren op de 8e suppletoire be grooting, dienstjaar 1925. o. Alsvoren op het raadsbesluit van 11 Mei 1926 tot het dden van af- en overschrij vingen van en op de begrooting dienst jaar 1926. d. Bericht van aanneming der benoe ming van H. J. Marinus tot lid der Com missie tot Wering van Schoolverzuim. e. Verdagingsbesluit van Gedeputeerdé Staten dd. 9 Juni 1926 omtrent de wijzi ging der Bouwverordening. f. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta- ten op het raadsbesluit van 2 Juni 192C tot het doen van af- en overschrijving van en op de begrooting 1926. g. Bericht van aanneming der benoe ming van A. M. J. Mol, tot onderwijzer aan school 11. h. Mededeeling van den voorzitter van het Hoofdstembureau, dat de heer H Schurmann zijne benoeming tot lid van den Raad niet heeft aangenomen en dat dientengevolge is benoemd verklaard de heer W. Biersteker. L Besluit van Gedeputeerde Staten tot niet ontvankelljkverklaring van de aan vrage van het Bestuur der Heldersche schoolvereeniging tot het inrichten van een lokaal voor handenarbeid bij de school van genoemde vereenlging. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). j. Adres van het Bestuur van de Ver eenlging „Helders Belang", houdendje ver zoek de maximum snelheid voor motor rijtuigen in deze gemeente vast te stellen op 25 K.M. (Voorgesteld wordt dit stuk te behande len bij de voorgestelde wijziging der po litieverordening). Burgerlijk Armbestuur. Voorstel tot wijziging van het Regle ment van het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Helder. Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de 10e wfl- ziglngsbegrooting 1926. Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de le wfl- zingsbegrooting 1926. Wijziging verordening. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op het Technisch Beheer der Ge meentebedrijven. Subsidie. Voorstel tot suhsidieering van den auto»- busdienst Helder—'Wielingen, in verband met het postvervoer. Schadevergoeding. Voorstèl tot toekenning van een scha devergoeding aan J. de Vries. Erfpacht Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van P. O. Kaan om uitgifte van grond aan de Jonkerstraat in erf pacht. Benoeming. Voordracht ter benoeming van twee le den van de Commissie van Toezicht op het M. O. en N. O. A. Vacature G. Dlbbetz. 1. A. Slingervoet Ramondit, 1 eeraar Kon. Instituut 2. P. Feenstra, idem. B. Vacature Da. J. Koster: 1. Ds. O. C. de Kloet. 2. Dr. H. W. van Urk, Militair apotheker. Behandeling belastdngreclamea. Aankoop huls. Voorstel tot het goedkeuren van dien aankoop van het perceel Dijkstra*t sa 91.terug op zoodanige tijdstippen, als partijen Subsidlëering autobusdienst Helder— Wieringen, ln verband met het postvervoer. In de besloten zitting van den Raad van 26 Januari jl werd machtiging aan B. en W. verleend om voort te gaan met de onder handelingen, die bereids waren begonnen, betreffende het subsldiëeren uit de gemeen tekas van een) autobusdienst op Wleringen, welke dienst dan tevens voor het postver voer derwaarts en terug zou zorgdragen. Die onderhandelingen welke aanvankelijk met twee autobus-ondernemers waren aangevan gen, van welke zich inmiddels één had terug getrokken hadden tot resultaat, dat de ondernemer W. Prins, alhier, zich' bereid verklaarde, om voor het postvervoer, dat ten minste driemaal per dag heen en terug zou moeten plaats hebben, in te schrijven voor een zoodanig laag bedrag, dat naar de mee ning van B. en W. de kans zeer groot zou zijn, dat hem dat vervoer zou worden opge dragen, wanneer hem van gemeentewege voor het dienstjaar 1 April 1926—1 April 1927 een subsidie van 4000 werd verleend. Dat resultaat werd den Raad in zijn be sloten vergadering van 19 Maart jl. mede' gedeeld en tevens werd1 machtiging gevraagd en verkregen, om voor genoemd bedrag hst eerste jaar met Prins tejcontracteeren en om dan later'te overwegen welke subsidie aan Prins ware te verleenen voor het geval hij ook na 1 April 1927 aannemer van het postvervoer mocht worden. Ook werd mee gedeeld, dat van de Algemeene Hslderache Winkel.'3rsvereeniging de-toezegging we-rc ontvangen, dat zij bereid was in het subsidie' bedrag voor het eerste jaar eene som van 260 bjj te dragen, terwijl het Bestuur der R.-K. Wlnkeliersvexeeniging „De Hanze" beloofde om zoo mogelijk te bevorderen, dar ook die Vereenigdng 250 voor dat jaar bij draagt. Alzoo zal wanneer ook „De Hanze" ge melde bijdrage verleent, de gemeente voor het eerste jaar uit eigen fondsen 8600 moeten subsidieeren, vermeerderd evenwel met een bedrag van 145 voor het tijdvak van 14 tot en met 31 Maart jl, omdat Prins, ten einde de bevordering van het verkeer op Helder hetgeen toch de bedoeling van deze subsidieering is zoo volledig mogelijk te doen zijn, op verzoek van B. en W. reeds op 14 Maart met den dienst is begonnen. Gelijk hierboven is gezegd, zou, ingeval Prins ook na 1 April 1927 aannemer van het postvervoer werd, later worden overwogen, welk subsidiebedrag hem vanaf dien datum zou moeten worden verleend, doch nu ont ving Prins, nè de inschrijving, van den In specteur der Posterijen en Telegrafie, te Haarlem, bericht, dat het in het voornemen van dezen hoofdambtenaar ligt de overeen komst Inet.hem voorloopig voor den duur van 5 jaren aan te gaan, behoudens vroegere beëindiging in het belang van den dienst en behoudens goedkeuring van den Minister van Waterstaat. Om verschillende redenen hebben B. en W. gemeend, er geen bezwaar tegen te moe ten maken om aan Prins, behoudens 's Raads bekrachtiging,, reeds nu ook voor de vol gende vier jaren financieelen steun toe te zeggen, doch nu hebben zij het, met het oog op de wenschelijkheid dat Prins ten naastebij moet weten waaraan bij ln financieel opzicht toe is, noodig geacht, dat niet eerst' na afloop van het eerste jaar voor dien verderen duur wordt gecontracteerd, doch reeds thans. B. en W. hebben daartoe, in overleg met Prins, voor den duur van de vier jaren na 1 April 1927 gekozen het verleenen van een garantie en Voorts gemeend, dat het te ga randeeren bedrag aan inkomsten per jaar moet worden gesteld op 8000, zijnde dat bedrag ook de basis geweest-, waarop de vaste subsidiëering voor het eerste jaar is be rekend. iVan de concept-overeenkomst betreffende deze transactie vermelden wij de voornaam ste bepalingen: a. Partij: ter andere zijde (W. Prins) ver bindt zich om gedurende het tijdvak van J April 1926 tot en met 81 Maart 1927 ten genoege van party ter eene zijde (de ge meente Helder) te onderhouden met een vol doend aantal autobussen van behoorlijke con structie en inhoudsruimte. ter ibeoordeeiing van partij, ter eene zijde, een geregelden da- geliijkschen autobus-dienst van Helder op Wieringen (den Oever) vice-versa, met dien verstande, dat eiken dag* een autobus, als bovenbedoeld, zal rijden overeenkomstig de voorschriften, door of namens den Direc teur-Generaal der Posterijen en Telegrafie of het lichaam of den persoon, die voor deze autoriteit in de plaats mocht treden, te geven. Bovendien eiken werkdag heen en terug een autobus op zoodanige tijdstippen, dat er ten genoege van partij1 ter eene zijde een behoorlijke gelegenheid bestaat voor de leerlingen van verschillende onderwijsinrich tingen te Helder om die inrichtingen te be zoeken en naar huis te keeren en eiken Zon en feestdag minsten» een autobus heen en nader zuilen overeenkomen. d. Ingeval partij ter andere zijde van het vervoer per post van Helder op Wieringen vice-versa om welke reden ook mocht worden ontheven in den loop van het sub a genoem de tijdvak, is partij ter eene zijde gerechtigd om op het tijdstip dier ontheffing ook deze overeenkomst te beëindigen, zonder deswege tot eenige schadeloosstelling verplicht te zijn. e. Partij ter andere zijde is verplicht ge durende den duur dezpr overeenkomst ten genoege van partij ter eene zijd© eene ver zekering tegen ongelukken ten behoeve van de door haar te vervoeren passagiers te slui ten en van die verzekering aan partij ter ©ene zijde te doen blijken en wel door het d©pon eeren van den betrekkelijken polis ten Raadhuize. f. Voor eiken keer, dat partij ter andere zijd© nalatig is in de naleving van deze over eenkomst, zulks ter beoordeeling van partij ter eene zijde, zal- deze bevoegd zijn een som van 25 (vijf-en-twintig gulden) op door haar te betalen bedragen te korten. 1. Dtit contract eindigt in ieder geval op 1 April 1931. Voorstel tot toekenning van een schade vergoeding aan J. de Vries. Door den aannemer van deel A van het bestek „He*t maken van een Vlotbrug over het Noordhollandsch Kanaal aan de Kooij te Helder", den heer J. de Vries, te Heemstede, is bij B. en W. een verzoek ingediend om schadevergoeding, omdat hij het werk eerst heeft kunnen opleveren, nadat het werk on der B van dat bestek genoemd voltooid was. De oplevering van deel B heeft plaats ge had ongeveer 6 maanden nadat deel A, vol gens het bestek voltooid had moeten rijn. Waar volgens paragraaf 88 van het bestek den aannemer voor de te late oplevering van het werk een boete van 50 per werkdag kon worden opgelegd, vond de aannemer het bil lijk, dat hem 20 schadevergoeding betaald werd voor eiken werkdag, dat het werk bui ten zijn schuld te laat werd opgeleverd. B. en W. konden zich hiermede niet vereeni gen, evenmin als de Commissie voor de Pu blieke Werken. Daarom hebben zij met den heer De Vries en den Directeur van Ge meentewerken een bespreking gehouden, waarvan het resultaat geweest is, dat de heer De Vries genoegen wil nemen1 met een be drag van f1500 in eens. Ook dit bedrag komt B. en W. nog te hoog voor. Wanneer een vergoeding wordt toege kend voor de werkelijk geleden schade, welke bestaat uit het renteverlies dat ontstaan is door te late betaling van den laatsten ter mijn en de verschuldigde keethuur over een half jaar, nieenen zij dat tegenover De Vries de billijkheid voldoende wondt betracht. Die vergoeding beloopt dan een bedrag van 315,20 130 455.20, waarbij het renteverlies gesteld is op 1/10 gedeelte van den laatsten betalingstermijn en de keet- huur op 5.per week. Ofschoon de heer De Vries reeds heeft be richt met genoemd bedrag van 456.20 geen genoegen te nemen en zich daarbij tevens voorbehoudt zijn recht tot het inroepen, eener arbitrale uitspraak, volgens art. 31 van bet bestek, meenen B. en W. den Raad te moeten voorstedien niet verder te gaan, en hen alzoo te machtigen eventueel met meer- genoemden aannemer ter zake een dading aan te gaan op de basis van gezegd bedrag. Voorstel tot het niet uitgeven ln erfpacht van grond. OBy adres aan den Raad verzoekt P. C. Kaan, expediteur alhier, van de gemeente in erfpacht te mogen bekomen een gedeelte grond aan de Jonkerstraat, gelegen naast het voormalig St. Louisegesticht, thans aan de gemeente toebehoorendè. Adressant wenscht dit perceel te bestem men voor opslagterrein voor zijn bedrijf. Naar aanleiding hiervan deeien B. en W. mede, dat deze grond niet behoort tot het Gemeentelijk Grondbedrijf, zoodat het be zwaarlijk zou gaan de tegenwoordige eijf- pachtsverordeningen op dien grond) van toe passing te verklaren. Wanneer er geen andere bedenkingen aan wezig waren, zou het terrein voor bet bepaald aanital jaren verhuurd kunnen worden. Zooaia echter de Directeur van Gemeente werken in zijn rapport mededeelt, beeft de gemeente aanstonds behoefte aan opslagter rein, zoodra de opslagplaats met houten loods aan dien Singel, in verband' met den Raad- huisbouw, zal zija verdwenen. Waar bet .terrein aan de Jonkerstraat vol-, doende ruimte biedt om in de behoefte aan een gemeentelijke opslagplaats te voorzien, stellen B. en W» voor het voor de gemeente beschikbaar te houden en op het verzoek van Kaan afwyzend te beschikken. Wijzigingen Reglement Burgerlijk Armbestuur. Verschenen- la een gewijlzigde bijlage No. 61 tot wijziging van het Reglement Burger- tijk Armbestuur. Deze gewijzigde bijlage ie aangevuld met eene bepaling omtrent een plaatsvervanger van den Secretaris-Penning meester, die in het eerste ontwerp niet voor komt. De Koningin weer naar Amsterdam. Naar de Standaard! uit betrouwbare bron verneemt, ligt Ihet in het voornemen van H. M. de Koningin, om 4 September naar de hoofdstad te komen teneinde het KoL Museum te openen. Tevens ligt het in het voornemen van H. M. dien dag WJ gunstig weer eem'grooten rijtoer door de stad te maken, dien zij hy haar vorig 'be zoek heeft moeten uitstellen. De onbewaakte overwegen. Een verklaring van den heer Van der Vegte in de Eerste Kamer. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering der Eerete Kamer werd het wetsontwerp tot wyziging van de spoor wegwet en van de locaalspoor- en tram- wegwet met 24 tegen 10 stemmen aan genomen. Bij de discussie bracht de heer Slin- genberg (V D.) ter sprake de kwestie der onbewaakte overwegen. Hij vroeg aan den minister, of hij wilde overwegen, om de overwegen zooveel mogelijk te doen bewaken en alleen als zij geen gevaar opleveren, onbewaakt te laten. Er zijn al te veel doodelijke ongevallen gebeurd en in dat verband zou spreker willen vragen, wie roekeloozer is, hij die niet noodlot- tigen afloop een overweg passeert of hy, die overwegen onbewaakt laat. In zijn antwoord zeide de minister aan Waterstaat, de heer Van der Vegte, dat thans het tijdstip gekomen is, om een algemeene revisie te houden en ook, om na te gaan of bij het onbewaakt lqten ook overwegen doorgeglipt zijn, waarvan in de practijk is gebleken, dat het beter is om terug te keeren tot bewaking. Spreker gaf de verzekering, dat hy zijn aandracht aan dit vraagstuk zal wijden en, waar de toestanden niet goed zijn, hy niet zal schromen, ora mede te wer ken tot verbetering. Het ontslag aan de Hembrng. Dinsdagmorgen heeft, naar „Het Volk" meldt, aan bet departement van Oorlog een bespreking plaats gehad, waarbij drie hoofd bestuurders van den Alg. Bond van Werk lieden in Overheidsdienst, te weten Tiepen, Emmer eni Boud, tegenwoordig waren. Ter sprake kwam het ontslag van tijdelijke werklieden aan het ataatsbedryf der artille rie-inrichtingen. Het resultaat van deze con ferentie was, dat het ontslag van de negen tijdelijke werklieden voorloopig ls inge trokken. Bovendien kreeg men de toezegging, dat de overplaatsing van deze arbeiders naar andere takken van dienst der Hembrug be vorderd» zou worden. Berolklngseyfar van Noord-Holland. Gedurende 1925 vermeerderd met 17811. Het „Provinciaal Blad" bevat een over zicht van den loop der bevolking in Noord-Holland over 1925. De totale be volking der provincie is vermeerderd van 1.880914 op 1.898.529, dus met 17.616 inwoners. De bevolking van Amsterdam steeg van 712.222 op 718.046, alzoo met 6824 inwo ners, die van Haarlem met 100 inwoners, n.1. van 80.454 op 80.554. De kleinste gemeente is Katwoude met 226, daarop volgt Petten met 357 inwoners. Behandeling van het Nederlandsch Belgisch verdrag. De Telegr. schrijftDe Kamercommissie voor Buitenlandsche Zaken, waaraan thans zes leden, aangewezen door de verschillende afdeelingen van de Kamer, zijn toegevoegd, is bijeengeroepen tegen a.s. Donderdagvoormiddag ter bespreking van het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Dit geeft reden te veronderstellen, dat deze aangelegenheid nog vóór het recès, dat op 15 Juli zal aanvangen, door de Kamer in behandeling zal worden ge nomen. Rampen, overkomen aan oorlogs vaartuigen. De Instelling van een Marlneraad. De centrale commissie voor d9 bezui niging, ingesteld door de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel te Haarlem, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, in zake het aanhangige wetsontwerp tot het instellen van een openbaar onderzoek naar rampen en ongevallen, aan Neder- landsche oorlogsvaartuigen overkomen. Naar de meening van de commissie ge tuigt bedoeld ontwerp ganschelijk niet van een wil tot bezuiniging. De moti veering in de Memorie A an Toelichting acht de commissie te zwak, om hierop alleen tot het scheppen van een nieuwe instelling, als de Marlneraad, over te gaan. Adressante dringt er bij de Kamer op aan, om aan het bedoelde wetsontwerp, zooals het daar ligt, haar goedkeuring te onthouden, en de oplossing der moei lijkheden, welke de regeering in dezen blijkbaar aanwezig acht, te vinden door wyziging van artikel 70 der Schepenwet, gepaard gaande met de opdracht tot onderzoek van eventueel aan oorlogs vaartuigen overkomen rampen of onge vallen aan een voor ieder geval in te stellen speciale commissie, die de zaak openbaar heeft te behandelen. Ontslag op groote schaal te Weesp. De corr. van de Telegr. schrijft. Sinds eenige weken wordt aan de fabriek van melkproducten „Neerlandia" te Weesp des Vrijdags, met een opzeg termijn van veertien dagen, ontslag aan gezegd. By groepjes van 6 en 12 arbeiders worden de annen ontslagen. Naar ons ter oore kwam, zal met dit ontslaggeven worden voortgegaan, tot het personeel nog beduidend meer ingekrompen is. Iu de drukste tijder vinden 120 man aan deze fabriek werk. De ontslagaanzeg gingen houden gedeeltelijk verband met overplaatsing van een deel van het bedrijf naar Wagenberg bij Breda, waar onder veel voordeeliger arbeidersvoorwaarden gewerkt kan worden. Toen het vorige jaar aan deze fabriek een conflict uitbrak tusschen de firmanten en de arbeiders (van eerstgenoemde zijde werd de eisch gesteld, dat langere arbeids weken zouden gemaakt worden tegen hetzelfde loon, waarop de arbeiders wei gerden in te gaan) waarschuwden de firmanten, dat, indien de arbeiders bij hunne weigerachtige houding bleven, ge deeltelijke overplaatsing van het bedrijf naar Brabant zeker volgen zou. Uit hetgeen thans voorvalt biyken die woorden geen loos alarm te zyn geweest. 1. Marche Militaire' L. H. F. Laiatikow. 2. Ouverture Obéron. C. M. Weber. 3- Gaechichten aus dam Wieaerwald, Walzer. J. Strauss. 4- Danae Macabre. Saint Saèns. 5' Guillauma Teil, Ouverture. Roesini. 6. Grist des Woiwoden, Czardas. arr. N. A. Bouwman. 7. Samson et Dalila,- Fantasie. Saint Saëns. 8. Finale. uu Op het Molenplein: Een beignetskraam van J. H. R. Wouters; een wafelkraam van W Loezen en een schietsalon van H. Dirks. Op het Westplein: Een dierenpaleis van P. Wie»;'een kind'er- en fietsencaroussel van J. G. van Dam; een luchtschommel van N. J. van Dam en een paradetent van H. Op het Nieuwe Kerkplein: Een schouw- 6 c cc a OQ OQ C :u 3 Pm hJ Pm -4-3 f P»

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5