NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GROOTE UITVERKOOP! Meubelmagazijn Weststraat 31-33. Eerste Blad. deze en volgende week een GROOTE UITVERKOOP worden gehouden in het B. J. QUAST ZONEN, BUITENLAND. Nr. 0202 ZATERDAG 3 JULI 1926 04ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 PostrGiroarekenin® No. 16066. WEEKOVERZICHT. (Buitenland.) Een week vol droeve» gebeurtenissen ligt achter ons. Aardbevingen in verschei dene landen hebben honderden slacht offers gevraagd en duizenden menschen in een paniek stemming gebracht. Een overstrooming in Mexico heeft meer dan duizend! slachtoffers geëtecht en ontzet tend zijn de berichten die uit Leon kra men. De honden moesten van de lijken, die niet begraven konden worden ver jaagd worden; vreeselijke ziekten braken uit. Aan de pest stierven reeds honderden menschen. In Roemenië (Transsylvanië) kwamen 60 menschen om en werden 300 menschen gewond door het instorten van een kerk waar zij hun toevlucht gezocht hadden voor het water. In ons eigen Indië woedde een hevige aardbeving, waarbij ook honderden ondier de puinhoopen van ingestorte huizen be dolven werden. In ons land heerscht groote rust. Wij maken ons op om het vacantie-feest te voeren. Laat ons even stil staan bij de ellende die rondom ons heerscht, opdat wij ziende onze eigen, on-, verdiende weldaden, dankbaarder ge stemd worden en straks ook blijmoedig zullen geven als dit van ons gevraagd wordt De regeling met de gewezen vorsten verloopt nog niet zoo vlot als men wel zou meenen. De socialisten voelen niets voor schadeloosstelling. Zij hebben zich er Don derdag in eön vergadering zelfs positief tegen verklaard. Toch heeft de regeering een gedeelte van de socialistische stem men noodig wil zij een 2/3 meerderheid voor haar voorstellen krijgen. De Duitsch- national'en gaan evenmin accoord in et de regeerlngsvoorstellen, zij willen de gewe zen vorsten méér geven. Zou het dan waarlijk nog zoo ver ko men, dat overgegaan moet worden tot ontbinding van den Rijksdag? D&artoe zal niet spoedig worden overgegaan, omdat de chaos dan eerder nog grooter dan klei ner zou worden. Ook in Engeland gaat het niet naar wensch. We gaan nu de zooveetete (9e?) week van het conflict in en nog is er geen oplossing in zich. Deze week is er in het Lagerhuis heftig gediscusseerd over de 8-urenwet, onder de rubriek Engeland vindt men daar nog een en ander over., De leiders van de mijnwerkers blijven onver zettelijk en willen in geen geval onderhan delingen met de regeering aanknoopen op grond van dên 8-urigen werkdag. Wat het eindle van deze onverzettelijke houding zal zijn is nog niet te voorzien. Ingezonden Mededeellng. ENGELAND. De achtuurewet artikelsgewijs De heftige oppositie van de arbeiderspartij. Het Lagerhuis heeft Woensdagavond het wetsontwerp tot toelating van den aohtuurswerkdag in de mijnen artikels gewijs afgedaan. De beraadslaging kenmerkte zich weer door hardnekkig verzet van de arbeiders partij:. De beraadslaging over het eerste artikel duurde zes uur. Toen pas kon een voorstel tot sluiting van het debat erover aangenomen worden. De beraadslaging over het tweede ar tikel werd voortgezet in een volle zaaL Westwood (arbeidsparty) zeide dat men het wetsontwerp kon bestempelen als een moordenaarswet en dat er moordenaars Ban den anderen kant zaten. Het artikel hetwelk bepaalt dat de wet vijf jaar van kracht zal zijn, werd met 271 tegen 132 stemmen aangenomen. Bij het begin van de vergadering van het Lagerhuis is het Donderdag weer tot opgewonden toneelen gekomen. Twee arbeidersafgevaardigden moesten de zaal verlaten. De eerste interrumpeerde dhop- houdfelijk, de aDdere Jack Jones schold minister Bridgeman voor moordenaar. Toen hij de zaal verliet, riep hij nog luid naar binnen, „moordenaars zijn jullie toch, allemaal." In het debat zeide nog een arbeiders afgevaardigde dat een ding nu wel dui delijk was geworden n.1. dat de eerste minister hun grootste en onverzoenlijkste doodsvijand was geworden. Minister Bridgeman verdedigde de houding van de regeering. Spr. wees de beschuldiging af als zou de regeering niets gedaan hebben. Wat zijn de alternatieven van de voor stellen van de regeering zoo zeide de minister. Een ervan is de voortzetting van het subsidie. Het land zou de regeering niet toestaan, meer te besteden dan de drie millioen pond om bijstand te ver- leenen gedurende de periode van over gang van de regeling. Andere alternatieven zijn een flinke loonsverlaging en het sluiten van meer dan de helft van de mijnen in het land. De vierde mogelijkheid is het huidige voorstel van de regeering om een langoren werkdag mogelijk te maken, hetgeen de mogelijkheid van onderhandelen opent en een vrije keus aan vrije mannen geeft. Een van de mijnwerkersleiders, Harts- horn, zeide dat hij zich steeds met alle kracht zou verzetten tegen de invoering van den 8-urigen werkdag. Hij hield vol dat de mijnwerkers geen onderhande lingen zouden beginnen of eenige poging tot een regeling Zouden doen op grond slag van den 8-urigen arbeidsdag. Ingezonden Mededeellng. Meubelmagazijnen B. J. QUAST ZONEN, WESTSTRAAT 31-33 - KANA/.LWEG 40. FEUILLETON. Er zijn voorradig: BUFFETTEN en DRESSOIRS van goede en prima kwaliteit, TAFELS in veie soorten en modellen', AMEUBLEMENTEN voor Salon, Woon- en Slaapkamer, LINNEN-, THEE- en BOEKENKASTEN in verschillende af metingen en modellen, SPIEGELSen SCHILDERIJEN, DIVANS en DIVANKLEEDEN, KARPETTEN, VLOERZEIL en LINOLEUM. De laag gestelde prijzen moeten deze Uitverkoop doen slagen, want ruimte zal en moet er zijn voor deze vertimmering. MEUBELMAKERS STOFFEERDERS. Het wetsontwerp dér-r het Lager huis In eerste lezhr ogenomen. Het wetsontwerp nopens .ichturigen werkdag in de mijnindustrie is in eerste lezing door het Lagerhuis met 332 tegen 147 stemmen aangenomen. Baidwln aan het woord. Baldwin beantwoordde de sprekers zelf. Hij wees nogmaals het verwijt af, dat de regeering niets gedaan had om de crisis op te lossen. Zooals Bridgeman al in den breede uiteengezet had, was de regeering pas met haar voorstellen gekomen toen alle directe onderhande lingen mislukt, waren. Wat zou labour gezegd hebben, als de regeering al inge grepen had toen er nog kans was op een oplossing tusschen de betrokken partijen Stakers veroordeeld. (De acht stakende mijnwerkers, die tij dens de aligeaneene staking de rails bij Newcastle hebben verhield, waardoor de „fylrng Bootsman'' inderdaad ontspoord as, hetgeen evenwel zonder persoon lijke ongelukken is afgeloopen zijn Donderdag te Newcastle veroordeeld tot gevangenisstraffen van 4 tot 8 jaar. Lloyd George naar Rusland Lloyd George is,-naar verluidt, voor nemens gevolg te geven aan de hem van Russische zijde gedane uitnoodiginig om een studie-reis door Sowj et-Rusland te ondernemen. Hij igaat er in Augustus heen. Congres van Volkenbondsvereenlglngen. Het congres van volkenbondsvereeni- igingen heeft een motie aangenomen, waarin opnieuw de wensch wordt uitge drukt, dat Duitschland in September lid van den Volkenbond zal worden met een vasten zetel in den Volkenbondsraad. Voorts wordt aangedrongen op het moge lijk maken van het toetreden van de Ver- eenlgde Staten tot het permanente hof van internationale justitie. Een voorstel van Spanje om alle leden van den volken bondsraad door verkiezing te doen benoe men werd naar de verschillende vereeni- gingen ter overweging verwezen. Het mond- en klauwzeer. Op vier versohillende boerderijen in Cheshire is Donderdag en Woensdag weer mond- en klauwzeer uitgebroken en op een boederij moesten een goede 100 schapen onmiddellijk worden afgemaakt. De deskundigen gooien de schuld alweer op overbrenging van de besmetting van het vasteland af. De slag aan die Sonrwne. Het was Donderdag de tiende verjaar dag van begin van den eersten slag aan de Sommie, waar de Britten in totaal bijna 23.000 officieren en meer dan 476DOO man schappen verloren. De bladen publicee- ren, volgens een draadloos berloht, arti kelen ter herinnering aan deze gedenk waardige episode uit den grooten oorlog en vermelden de namen van honderden, die op den eersten dag van de slagen aan de Sommie het teven lieten. De liquidatie van Wemiblv. De ilquidateuTs van den tentoonstel ling te Wembley hebben Donderdag mee gedeeld, dat zij1 het aanbod van de Bee- oham Truss Cy. en den heer James Whitte: 300,000 voor grond, gebouwen en verdere opstal (het stadion met zijn tri bunes) bebben aangenomen. Deze over eenkomst heeft tengevolge, dat de hoe ren, die indertijd borg gebleven zijn, nog een bedrag van bijna 2 shilling in het pond van hun cautie zullen moeten bij passen. DUITSCHLAND. De kwestie van de schadeloosstelling der gewezen Dultsche vorsten. Waarschijnlijk geen Rijksdag-' ontbinding. Indien het wetsontwerp verworpen wordt doordat de Duitseh-nationalen en sociaal-democraten tegen stemmen* zal de rijksdag wel niet worden ontbonden, omdat daardoor de verwarring slechter grooter zal worden, terwijl nieuwe verkie zingen ook geen meerderheid van twee derde voor het ontwerp zouden opleveren. In enkele kringen rekent men op de mo gelijkheid van een kabinetscrisis, maar ook daarvan is weinig heil te verwachten. Het kabinet zou Donderdagavond bijeen komen om zijn houding te bepalen en zal een verklaring opstellen, die nog vóór het begin van de derde lezing in den rijksdag zal worden afgelegd. De sociaaldemocraten tegen schadeloosstelling. Do s^ciadl-democratisohe groep van den rijksdag heeft tegen 10 uur 's avonds na lange beraadslagingen met 73 tegen 38 stemmen besloten tegen de vorstenwet te stemmen. De partijvoorzitter Wels zou Vrijdag, in den rijksdag bij de behandeling van het ontwerp in derde lezing de redenen van het afwijzende standpunt der sociaal democraten uiteenzetten en ontbinding van den rijksdag verlangen. Uit het Engelsch van GARDiNER HUNTING. 6) Ik zweeg weer. Hier was weer een on bekend feit, waarop hij zinspeelde. Was Philbric een zieke? „De eerste vraag is," vervolgde King, „wie is de man, die doodgeschoten is? Daarvan zal Hals positie afhangen." Hij zweeg een oogenblik en keerde zich toen weer naar mij. /Eerlijk gezegd, Mr. Randall," voegde hij erbij', „ben ik bijna wanhopig van angst voor hetgeen er kan gebeuren." „Wanhopig?" „Ja. Zij zullen misschien een aanklacht wegens moord indienen tegen Hal Phil bric. Die arme tante Oharlotte zal in een beklagenswaardigen toestand zijn. En die arme Donna 1" voegde hij er nadrukkelijk bij. ,Js zij dadelijk thuis gekomen?" vroeg ik voorzichtig. „Dat denk ik wel. Ik dacht dat wij haar onderweg zouden inhalen. Maar zij rijdt als de wind, wanneer zij haast heeft, en ik kan mij haar 'baast voorstellen, na dat de tijding haar had bereikt." Wij1 hadden ongeveer een mijl gereden sedert wij het dorp hadden verlaten. Wij kwamen aan den rand van een bosohrijke streek, waardoor mijn trein dien ochtend was gegaan. Bij een nieuwen bocht van den Weg versoheen een mooi wit landhuis, hoog geplaatst en ver weg tusschen de boomen, een oogenblik aan onze linker hand. Even later reden wij langs hooge, ster ke schuttingen, die een met lbosch be groeid landgoed omgaven. Ik kwam tot de natuurlijke conclusie dat dit de plaats van onze bestemming was, juist voer mijn metgezel zijn vaart verminderde en de hooge, ijzeren poort inreed naar een par ticuliere rijweg waarna wij voortgleden over een kiezelweg. v y Wij kwamen onder de boomen uit bij een mooie, overdekte porte-ooohère aan het einde van een prachtige, ruime veran da, beschenen door de schitterende April zon. Vóór King zijn machine bad doen stil staan, versohenen twee bedienden op de veranda. Een was een butler met grijs haar en een glad gezicht, die onmiddel lijk te herkennen was als het type van een oud familiestuk, nu major-domo van het huis De andere was een jongere man, die de zorg voor de auto op zich nam na een bevel van den eigenaar, en ermee reed naar een garage, die tusschen de boomen door zichtbaar was aan het andere einde van het breede grasveld. „Hoe Is Hal, John?" vroeg King den oudsten bediende.- „Hij1 is erg zenuwachtig, mijnheer," ant woordde de man eenvoudig, zonder on- noodige plechtigheid. „Wie te de man die doodgeschoten is?" „darenoe Balver, mijnheer," antwoord de de bediende sneL „SalverI" riep King scherp uit „De kleine duivell" De oude John boog. „Dat was hij:, mijnheer." „Wat bracht hem hierheen, John?" „Hij kwam hier om te zien of hij: geld kon krijgen, mijnheer," zei de oude man, terwijl het eerste spoor van ontroering 'zichtbaar werd op zijn glad gezicht. „En viel hij Hal aan?" „Ik ik geloof niet dat ik het precies kan beschrijven,, mijnheer." King bleef op dé veranda staan. „Wacht," zei hij. „Vertel ons er alles van John, voor wij naar binnen gaan. Is Donna hier?" „O ja, mijnheer. Zij te eenige minuten geleden hier gekomen." „Wanneer had het schieten plaats en waar?" „In de (bibliotheek oan tleni uur, mijnheer." „Tien uur!" „Ja, mijnheer. Mr. Hal wilde niet dat iemand er Iets van wist 'behalve de dokter en wij in het huis, mijnheer,- vóór de lijk schouwer en de verslaggevers kwamen. „Wat zei de lijkschouwer?" „Zelfverdediging tot dusver, mijn heer." ,Hn Hal?" „Hij is hier. Hij is vreeselijk over stuur, mijnheer. Donna is bijl hem1 en de dokter." „Had hij' een inzinking?'" „Niet precies. Hij1 schreide, imMnlbeer als een kind." „Zenuwen?* Ingezonden Mededeellng WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkeerd1 be grepen, en bijgevolg worden onnoodig veel last en pijn geleden. Het te de teak der nieren oan het bloed te filtreeanen, en als zij hierin falen, kunnen urinesuui en andere vergiftige onzuiverheden ha het lichaam achterblijven en uw gestel va» streek brengen. Daarom te het zoo gevaar lijk om de eerste verschijnselen te ver- waarloozen, 'zooals urlnekwalen, blaan- zwakte (vooral bij kinderen), voortduren de of nu en dan voorkomende rug- bi» lendepijn, rheumatische aandoeningen, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtig heid. Deze verschijnselen komen' gewoonlijk niet alle tesamen voor, dooh als gif twij felt, gebruik dan Fosterte Rugpijn Nieren Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, nier- zand of -steen, en andere ernstige nier kwalen. De bestanddeelen, waaruit Fos- terte Pillen zijn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodig hebben om haar gezondheid te her stellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. „Dat vermoed ik, mijnheer. Zijn zenu wen plagen hem verschrikkelijk. Het te treurig, dat zooiets moest gebeuren." „Het was ongeveer half tien, mijnheer. Ik was juist binnen gekomen nadat ik Donna naar haar auto had vergezeld, waarmee zij naar de stad te gereden. Zi, moest daar een boodschap doen en had haast; zij' ging dus alleen. Ze was nóg geen drie minuten weg, mijnheer, toen het kleine beest neem mij niet kwalijk mijnheer toen Clarenoe Balver kwam.' De oude man had eenige keeren een half nieuwsgierigen blik op mij gewor pen. Nu zweeg hij, keek eerst naar mij, toen naar King. King keek ietwat ver rast op. „Je kent immers Mr. Randell, John?* zei thJji. Randall te een van Hals vrien den. Spreek maar verder." De bediende scheen voldaan. „Balver, mijnheer," vervolgde hij, „was zooals ik weet een vuile klaplooper, mijnheer.'" Hij zweeg en zijn gezicht verbleekte. „Hij te dood, mijnheer?" fluisterde hij. „Dood! En Hal Hal heeft hem ver moord! Lijkt u dit niet onmogelijk?" Hij legde zijn bevende, oude hand tegen den steenen hutemuur en bevochtigde zijrt lippen met zijn tong. Toen vervolgde hij': „Hij was een deugniet die kerel." „Hij werd niet voor niets Molm ge noemd, John," zei King, terwijl hij zijn hand vriendelijk legde op den arm van den ouden man. „Dat te «oo. Vermolmd was tot in zijn hart verrot. Welnu, Molm Balver kwam hier bij de voordeur, mijnheer, tegen half tien, en hij vroeg mij of hij Hal kon spreken. Ik had er eerst geen zin in, want ik was vast overtuigd dat hij om geld kwam vragen. Maar hij bleef aandringen en zei dat hij nieuws kwam brengen om trent dien strijd om het senatorschap, mijnheer omtrent Judson Bain en dat hij Hal moest spreken. Ten slotte liet ik het Hal weten. Ik had er geen zin in, want de jongen had' zich den laatsten tijd niet al te best gevoeld. Maar Hal liet hem ln de Wblloteek komen, mijnheer en hij of Molm Salver sloot de deur. Dat leek mij heel vreemd. Ik bleef ln het eerst bij de deur luisteren, mijnheer, om te hooren wat er voorviel, uit angst dat er iets niet in den haak zou zijn. Maar Ik hoorde Mr. Hal lachen en dacht dat alles ln orde was. Ik ging dus weer aan mijn werk. En wel een half uur later het was tien uur, mijnheer toen wij' plotseling iemand wild door het huis hoorden roepen, mijn heer, en ik rende naar binnen van het grasveld, waar ik juist 'bezig was met den tuinman te spreken over de rozen van Miss Donna. En terwijl ik door de hal kwam aanloopen, hoorde ik weer sohreeu- wen het geluid van wild geschuifel, en plotseling klonk een schot." De oude man hijgde thans van opwin ding en hij' zweeg om zijn kalmte te her krijgen. „Rust even, John," zei King. Ik keek naar hem, terwijl hij sprak en ik zag dat hij zijn sterke kaken opeen klemde. (Wordt vervolg'H HELDER3GHE COURANT ABONNEMENT PEE 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersclie Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. Q.-en W Indië <p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.— Modeblad resp. f 0.0$ f 1.25, f 1.25 i 1 35 Losse nummers der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 et. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. teket)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elike regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Burapa v. d. blad en met br. oiider no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Een droeve week. In Dultschland. Het conflict tn de Engélsche mijnindustrie. om de noodige ruimte te verkrl|gen voor het maken van stoldlchte kasten tot berging van Bedden, Matrassen en Dekens, zal gedurende „Dat te het zeker. Wat te er eigenlijk gebeurd, John?"

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1