Vraagt nu! kleed ing naar maat HERMAN NYPELS, Colbert-Costuums, GEMENGD NIEUWS Het residantiekantooi te Padang la dermate gescheurd, dat een deel onbruik baar ia geworden. Offloieel wordt uit Pajakomboh ge meld!, dat aldaar geen dooden zijn. Onder het puin van het bedehuis te Boengaiboeloe zijn veertien lijken gevon den. Kota Lawaa ia zwaar geteisterd. Zoover hekend ia, la in het geteisterde gebied slechts één Europeaan, n.L de ad judant-apotheker Schmidt, gedood. Hel bestuur te Padang deelt mee, dat tule Europeanen te Padang ongedeerd zijn- Donderdagavond werd weer een hevige aardbeving gevoeld in Palembang, Ben- koelen en Djambl; een korte aardbeving werd te Padang waargenomen. De resident van Padang verzocht het Smeroefonds om hulp, waarop I 60-UUU werd geremitteerd. De schade bedraagt vermoedelijk eenlge millioenen. LUCHTVAART. Den vlieger gered door een valscherm. Bij een oefeningsvliegtocht van kapi tein Sdhofield van Woensdag iboven By- fleet, raakte het vliegtuig op 400 voet hoogte onklaar en plofte naar beneden. De vlieger werdi uit het toestel geslingerd, maar trok op 't laatste oogenblik aan het koord van het valscherm dat aan hot vliegtuig bevestigd was. Kapitein Scho- field kwam ongedeerd op zijn voeten neer, honderd meter ver van de plaats waar het vliegtuig te plette® vieL Het transatlantische monstervllegtuig. Van Hamburg naar New-York In anderhalven dag. In de van IQ tot 2Q Juni te Dusseldorj gehouden bijeenkomst van de Wissen- sohaftlige Gesellschaft ftlr Luftfahrt heeft dr. E. Rumpler een lezing gehouden over het transatlantische monstervllegtulg (Spr. verklaarde zijn ontwerp voor het groote transatlantische vliegtuig dat be stemd is om 180 passagiers met hun ba gage en een bemanning van 25 kopper 4000 KM. ver te vervoeren. De marLmak snelheid zal ongeveer 270 KM. in het uur bedragen, zoodat de afstand Hamburg— New-York met tussohenlandingen te Ply- mouth en op de Azoren in 86 uur af gelegd kan worden. Op het oogenblik doet de snelste stoom boot 0 tot 6 dagen over het traject Ham burgNew-York. De duur van de reis zou, als het vliegtuig voldoet, dus tot on geveer een vierde verkort worden. Cobham's vliegtocht Oobham is Donderdagavond! op weg naar Australië, op het vliegveld te Phale- ron bij Athene aangekomen. Gistermor gen Is hij weer vertrokken. Zweedsch watervliegtuig gedaald. Nabij die buitenhaven te Vlissingen ls gisteren een Zweedsoh watervliegtuig, op weg van Oostende naar Malmö gedaald. De landing liep zonder ongelukken af. Aan boord bevonden zich een Dultsoher, een Nederlander en een Duitsohe mecani cien. Het vliegtuig ligt thans voor her stel van het defect in de buitenhaven. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Voor de oudje». Nachtatroom. Het spook op dé Hoofdweg. Een spoorwegongeluk in September. ivans (16 jaar. Nieuwe Uitgave. De bekende folkorist D. J. van der Ven schreef voor de te Doetinchem verschij nende „Graafschapsbode" een serie arti kelen over Graafschapsche folklore. De uitgever van dit bladi vond de schetsen belangrijk genoeg om ze in brochurevorm te laten verschijnen en de heer van dier Ven voegde er eenige der uit andere ar tikelen bekende oliohé's hieraan toe, zoo dat een smakelijk uitziend brochuretje is ontstaan, dat voor belangstellenden in deze uitingen van vólks-eigenaardighe den een waardevol bezit zal zijn. Jammer genoeg zijn de cliché's niet erg scherp af gedrukt, hetgeen hoofdzakelijk wel aan het daarvoor ongeschikte papier zal lig gen, misschien ook zijn ze wat onscherp. v«n te IJmuiden en geeft verder opna men van het muziekfeest te Zaandam, de Utreohtsche lustrumfeesten. Zeer mooie afbeeldingen van bosch en laan in het prach tigei Baarn. de hortensiakweek te Aalsmeer, en de te Alkmaar vergaderende banketbak kers op weg naar Bergen Interessant is de aanvoer van een rog door Wierlnger vls- schers. Ook de proefvlucht van de Koolho ven is gekiekt. Hooibouw in Noord-Holland geert aanleiding tot een reeks prachtopna- men en wij- vinden in dit nummer dezelfde aotueele opnamen), die in Noord-Holland voorkomen. Eveneens zeer fraai zijn de op namen van het Haarlemeche Bakenesser- nofje met de oude vrouwtjes er bij. De ont sporing van den elieotrischen trein te Rot terdam ispr vereeuwigd, verder veel binnen- tm buitfuL&ndflch nieuws. Eerbied voor den ouderdom behoort over 't algemeen niet tot de karakter trekken van den modernen mensoh. Die mensoh kent in de allereerste plaats rechten, waarbij dan het recht om zich uit te leven een geliefkoosd stokpaardje is. Plichten laat hij zich met tegenzin alleen van buitenaf, onder flnancieelen of anderen dwang opleggen; hen vrij willig op zich te nemen en te erkennen, daar blijft hij meestal ver van. Toch wordt gelukkig de laatste jaren de plicht tegen over den ouderdom wat meer begrepen; men begint te voelen, dat raen met het, via zijn belastingbiljet, medewerken aan de uitbetaling van een ouderdomsrente aan deze plicht nog lang niet voldaan heeft. Gevolg hiervan is het oprichten en functioneeren van vereenigingen als b.v. Pro Senectute die de economisch zwakke oude van dagen een goedkoop aangenaam onderdak trachten te ver schaffen. Het contribueeren aan derge lijke vereenigingen is ongetwijfeld een goed ding, maar 't blijft toch altijd een min of meer onpersoonlijk gebaar en wie behoefte voelt de oudjes eens wat meer persoonlijk goed te doen en zijn plicht niet voelt eindigen als hij ze eenigszins behoorlijk opgeborgen weet, kan er moei lijk geheel door bevredigend worden. Maar nu kwam sinds eenigen tijd een weg tot bevrediging van deze behoefte open. Op initiatief namelijk van eenige Rembrandtplein-buurt bewoners werd een commissie gevormd die zich ten doel stelt autoritten voor ouden van dagen te or- ganiseeren en die daartoe onze partiou liere autobezitters oproept om hun wagens zoo nu en dan enkels uren al te staan. Velen hebben reeds aan deze oproep gehoor gegeven en ongetwijfeld zullen er weldra nog velen meer volgen. Want deze autotochtjes voor de oudjes, waarbij vooral de nieuwere, meer „onbekende" buurten van onze stad worden aangedaan, zijn.... een reclame op zichzelf. Glunderder sightseeers dan deze bejaarde stadge- nooten uit onze gestichten en inrichtingen kan men zich moeilijk denken. Het doet goed, na het dag in dag uit aanschouwen van de voorbijschuivende Oook's en Lissone-bussen, volgepropt met lichtelijk verreisde en verveelde, plichtmatig hun programma afwerkende vreemdelingen, eens een oavalcade van deze uitgeleende luxe-auto's tegen te komen waarin, ge vieren, ons eigen alleroudste geslacht rondtoert en duidelijk toont welk een opgewekte, vreugdevolle belangstelling het nog heeft voor elk nieuw levensteeken van hun stad. We hebben 't elkaar de laatste jaren dikwijls gezegder is mis schien geen prettiger gezicht dan het zien uit-trekken van een troep kinderen die we een dagje naar buiten zenden. Hoort de juichende stemmen, de hoera's, ziet ze lachen, ziet ze zwaaien met hun vlaggetjes achter de muziekcorpsen die hen uitgeleide doen. Daar haalde niets bij. Maar wie nu die autoritjes voor de oudjes ziet, weet eigenlijk niet of het gezicht daarvan nog niet prettiger is I Men kan nooit weten hoe een koe een haas vangtook niet hoe een Amster- damsche brief in dit blad... een auto! Vandaar even het adres van den secretaris der bovengenoemde commissie: Aug. Uilkema, Regulierbreestraat. De wonderen der techniek vermenig vuldigen zich nog voortdurend in een steeds sneller tempo. Dat onze oudjes, waarvan velen zich nog de toeslee die, met behulp van een smeer-lap, over de keien langs onze grachten gleed, herin neren, nog eens in een geruischloos voort- suizende wagen-zonder-paard zouden ko men to zitten het is al een snelle ontwikkelingsgang. Maar dat wij, die nog niet zoo lang geleden het gloeikousje en de vulkachel als het toppunt van huis houdelijk gemak en practlsche woning inrichting beschouwden, zonder veel ver wondering zouden praten over kachels die gedurende onze slaap, tegen een tarief van enkele centen, en zonder dat wij er verder naar behoeven om te kijken dan voor het omdraaien van een handle, warmte opsparen, die we overdag gebrui ken kunnen of over slaapkamers die we, ook al met één handbeweging, van Zwit- sersche lucht kunnen voorzien is nóg sneller I Deze en nog andere electrische nieuwig heden; zooals de óók 's nachts werkende en sparende warmwaterreservoirs, de ijskastjes en kistjes, voor huishoudelijk gebruik, enz., worden deze week allen gedemonstreerd in een perceel op het Rokin door onze Gem. Electr. Werken. Deze demonstratie houdt verband met de invoering van den goedkoopen nacht- stroom, waartoe de Gemeente besloten heeft. Tusschen 11 uur en half acht zullen we in den vervolge onze electrische energie tegen een uiterst billijk tarief kunnen betrekken. Zoo zal, om een voor beeld te noemen, het verwarmen van 1 liter water van 12 graden Celsius tot 85 graden s «nachts slechts 0.2 cent kosten. Dank zij de sparende en bewarende toe stellen zullen wij dus voortaan 'snachts voor ons laten werken. En onze huis vrouwen zullen zich niet meer het hoofd behoeven te breken over het dienst- of dagmeisjes-vraagstuk, nu zij zich meer en meer kunnen gaan verlaten op den, voor een mtnimumaiurloon, staag-werken- den, eleotrischen nachtslaaf Al schakelen we alduB de moderne techniek ook in onze hoofdstedelijke nachten In, èlle'ouderwetsche nachte lijke verschijnselen zijn daarmede nog niet ▼an den baan I Daar zijn b.v.de spook- verscliljnselen. Na de beroemde knikker den van vele jaren geleden, waarbij een voortdurende knikkerstroom tegen een bepaald raam In de binnenstad aanbotste zonder dat men in staat was een ver klaarbare oorzaak te vinden, hoorde men hier eigenlijk nooit meer iets van der gelijke mysterieuze gevallen. De moderne stad, dacht men, bood geen plaats meer voor zulke ouderwotsche geheimzinnig heden. Ze mochten nog goed zijn voor een of ander achtorafplaatsje in Brabant of Limburg,hiér deden wo er niet meer aun. Maar ziet: daar verscheen onlangs het „spook op den Hoofdweg" en bracht de aloude discussies over eoht of niet echt, verbeelding of geen verbeelding, grappen- makend bedrog of niét, ook onder ons publiek weer op den voorgrond. We had den eindelijk weer eens een goed, oud spook, dat het wél en deugdelijk tot in de rubriek „Stadsnieuws" wist te brengen. Alle klassieke, ouderwetsche symptomen waren aanwezig: kloppingen, dichtslaan van deurèn, vpetstappen, enz., enz. Maar er was toch óok iets moderns aande verschijnselen vertoonden zich ten huize van een politieagent, overeenkomstig de moderne mode, die tegenwoordig in de spokenwereld schijnt te heerschen. Gezien recente gevallen in andere plaatsen heeft men heden ten dage in die wereld blijk baar een bepaalde voorkeur voor de huizen der rustbewaarders. Moderne verklaringen over dezp moderne spoken-mode kunnen overigens gemak kelijk gevonden worden. Mogen we, ziet hier een dergelijke verklaring b.v. niet met recht veronderstellen, dat het onderbewustzijn van politiemannen voort durend bezig is met allerlei geboefte, dat zich dan bij gelegenheid door middel van dit onderbewustzijn in den vorm van spook-achtige kloppingen en desnoods zichtbare verschijningen manifesteert? Ik geef U, nu we tóch eenmaal aan het zoeken zijn naar verklaringen van min of'meer buiten-issige dingen, op mij te verklaren hoe ik, zéker weet dat er tusschen 6 en 11 September a.s. hier in de buurt van Amsterdam een... spoor wegongeluk zal plaats hebben!... GD zoekt naar hypothesen over het „tweede gezicht", naar „helderziendheid in de toekomst", naar de mogelijkheid van astrologische berekening Mis De verklaring ligt en zij blijft inder daad modern in het verschijnsel der... Congressen. Van 6—11 Sept. zal hier n.1. een Internationaal Congres voor Red dingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken plaats hebben, wuaraan afgevaardigden uit vele landen zullen deelnemen. En ter gelegenheid van deze bijeenkomst zalmen de gasten een spoorwegongeluk vertoonen dat dan de gelegenheid zal soheppen vaardigheidsproeven te demonstreeren. Dat ik U hiernaast óók nog een schip breuk bij de Hoek van Holland tegen denzelfden tijd kan voorspellen, zal U verder nu wel geen hoofdbreken kosten. Het opgeven van hoofdbrekerijen als genoegelijke, lichte ontspanning; het is de taak en roeping van den schrijver van detective romans. Conan Doylemet zijn Sherlock Holmes verstond het. In langen tijd hadden we in ons land geen schrijver van dit genre die ook maar in zijn schaduw kon staan. Maar de laatste jaren hebben we dan toch „Ivans", oftewel mr. van Schevickhaven, dié inderdaad wèl in genoemde schaduw staat. Het licht van Conan Doyle is 't niet. Maar met deze nationale Bchaduw zijn we al blij. Ivans gaf en geeft gezonde amusements lectuur en dut is in dezen tijd van eener- zijds, zwaar-grilbelende, serieuse littera tuur, eu anderzijds laffe prikkel-productie, met daar tusschenin een leege ruimte, véél waard. Dat men Ivans dus hiér, in zijn hoofd stedelijke woning, dezer dagen op zijn 60sten verjaardag naar behooren gehul digd en uit naam van zfjn grooten lezers kring gedankt heeft voor de geschonken ufleidiug is zooals 't behoort. Ingezonden Mededeellng. onze oolleotie Stoffen voor 45, 55, 65, 75, 85, 95 GLD. KLEEDINGMAQAZIJNEN, HELDER. lang bij een bank werkzaam geweest, maar had in December van het vorig jaar zijn betrekking verloren. Dr. Ulrich genoot bij die bank het volle vertrouwen van zijn chefs en verdiende een goed salaris. Hij maakte zich echter aan enkele onregelmatigheden schuldig, waarop hij op staanden voet werd ontslagen. Hij was sinds eenigen tijd gehuwd met de ge scheiden vrouw van een industrieel. Haar klein vermogen had hij na zijn ontslag weldra op de beurs verspeculeerd. Waar van hij sindsdien geleefd heeft staat niet vast. Het huwelijk was erg gelukkig en mevrouw Ulrich heeft geen oogenblik geweten, dat haar man zich in flnancieele moeilijkheden bevond. Toen zij Woensdag avond van een wandeling terugkeerde, vond zij in haar woning een agent van politie, die haar in kennis stelde met de arrestatie van haar man. Zij kreeg een zenuwtoeval en is sindsdi^a volkomen blind. Toen Donderdagochtend opnieuw agenten in de woning verschenen, trachtte de 12jarige zoon van de vrouw uit haar eerste huwelijk uit schaamte uit het raam té springen. Hij kon echter door de agenten worden gegrepen. Dr. Ulrich heeft tot nog toe geen be kentenis afgelegd. De lengten van dien ritueelen moord. De „Central Verein Deutscher Staats- bürger jtldischen Glaubens", heeft Woens dag te Berlijn een druk bezochte bijeen komst gehouden om te protesteeren tegen de zinspeling in een klein Duitsch blaadje, door de völkische „Schlesische Zeitung" overgenomen nl., dat de kindermoord te 'Breslau misschien verband houdt met een Joodschen ritueelen moord. Eerst sprak predikant Moering, die er zijn afkeuring te kennen gaf dat een groot blad zulk een berichtje heeft over genomen zonder eenig commentaar uit sluitend voor partij-politieke doeleinden. Pastoor Warneke uit Potsdam gal namens de Katholieke Kerk zijn veront waardiging te kennen. De Katholieke Kerk is een vijand, zeide hij, van Joden haat in eiken vormhet vreedzame samen gaan in Duitschland van alle confessies was in dezen tijd meer dan ooit noodig. Op voorstel van rabbijn Salomonski werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, die met deze verklaring eindigt: „Wie aan de mogelijkheid van een ritueelen moord gelooft, onteert zich voor de geheéle cultureele wereld." Buitenland. Aardbeving In Callfomlë. Een lichte aardbeving, echter sterk ge noeg om gebouwen te kraken en ruiten te breken, ls Dinsdag langs de kust van Zuid-Californië gevoeld, van Santa Bar- bara af in Zuidelijke riohtirig, juist op den dag, dat een jaar geleden de zaken wijk van Santa Barbara werd verwoest Mijnontplofflng. Uit Santiago de Chili wordt aan de Ma- tin gemeld, dat daar bij1 een ontploffing in een mijn elf menschen het leven hebben verloren. Nieuwe aardschokken geregistreerd. Op de aardbevingswacht van de Puy de Dóme is Woensdagmiddag om 5 uur 89, volgens bericht uit Olermont-Ferrand, een nieuwe aardschok waargenomen, waar van het middelpunt op ongeveer 8000 KM. afstanda gelegen was. Aanslag op een kaslooper te Berlijn. Woensdagmiddag werd in het centrum van Berlijn een kaslooper van de Land- bank op het oogenblik, waarop hij in het gebouw van deze bank met een belang rijke som gelds terugkwam, neergeslagen door een man, die trachtte hem zijn geld- tasoh te ontrukken. Toen dat mislukte, ging de aanvaller er van door. Hij werd echter aohterhaald en gepakt. HIJ be weerde eerst, dat een vergissing In het spel moest zijn, maur Donderdagmiddag 1h bij geconfronteerd met zijn zwaar go- wond slachtoffer, dat hem beslist her kend heeft. De dader Is een zekere dr. Ulrich, zoon van gegoede ouders. HIJ ls een tljd- Beren h décharge. De berenkuil te Bern gendet een wereld vermaardheid. De beren, die daar als sym bool der stad in een „kuil" rondwandelen, hebben de sympathie der bevolking slechts tijdelijk verbeurd door het drama, dat zich zooals bekend eendgen tijd geleden in den ikuil heeft afgespeeld, toen een jon getje door de viervoeters gedood en een ander zwaar gewond werd. Thans zijn het de beren zelf, die als slachtoffers fungeerem Een der oppassers heeft een aanklacht wegens wreedheid in gediend tegen den hoofdoppasser, die zich deswege voor de rechtbank moest verant woorden. De hoofdoppasser verscheen, ma&r tot groote ontsteltenis van de rechters en overige aanwezigen bracht hij twee beren als getuigen mede. Aanvankelijk werden deze „getuigen" niet in de rechtszaal toege laten, doch toen de verdediging erop aan drong, en betoogde, dat het juist de twee mishandelde beren waren, die anticham breerden, stemde de president, zij het aar zelend, toe. Ondier een sterk geleldé van oppassers, waaronder zich ook de aanklager bevond, werden de beweerde slachtoffers binnenge leid Tot ieders schrik, de hoofdoppasser en zijn advocaat uitgezonderd, liep een der beren dreigend op den aanklager-oppasser toe, duidelijk de bedoeling te kennen ge vend om hem een allesbehalve vriendschap- pebjtken aai toe te diienen. Op de andere oppassers sloeg hij geen acht Dit was voor dé rechtbank voldoende be wijs voor het ongegronde der aanklacht. De hoofdoppasser ging vrijuit, en verliet in triomf de rechtszaal, gevolgd door zijn ge tuigen. Waaghalzerij op den Elffeltoren. De 19-jarige Parijscte slagersknecht, René Lassau, een durvig jongmensch, dacht zoo, dat hij den Eiffeltoren (men weet, meer dan 800 M- hoog) best eens van buiten kon beklimmen. Bovendien beloofde een film-maatschappij hem een aardigen duit als het lukte, welke duit natuurlijk bij eep onverhoopte mislukking aan zijn erfgenamen zou komen. Dus klom René. Hij wilde wel gevaarlijke dingen doen, maar geen onwettige. Hij kocht dus eerst behoorlijk een biljet voor de derde ver dieping. Ging daarop echter weer naar buiten cn meukte een aanvang met zijn klimpartij. Van balk naar balk, van dwars- stauf naar dwarsstaaf lieesoh hij zich omhoog in het reuzen-netwerk. Al rus stonden er honderden te kijken, en de film operateur draulde luBtig. Toen rook het torenpersoneel lont. „Uitschei den! naar benedon komen!" riep men René toe, eerst nog vrij vriendelijk, toen drelgeud. René klom. Maar nauwelijks had hij de eerste verdieping bereikt of ze vingen hem op, trokken hem den toren in. Ondanks zijn nijdig protest: „Ik heb tooh een kaartje voor heelemaal boven". Met een ongenadigen polltloneelen uit brander ls het jongmensoh er ditmaal afgekomen, een .bitter pilletje, dat echter door de fllm-maatsohappij dik werd ver- guld. Ditmaal, zeggen wij. Immers René Lassau heeft nóg een waaghalzlg plan. Hij wil persé van een auto In volle vaart overspringen naar een vliegtuig in volle vaart 1 De erfgenamen maken, dunkt on», bij dien sprong financieel de beste kans. Het tehuis voor verarmde mllllunalra. Voorloopig bestaat het nog alleen maar in Amerika. In den vorm van een rijk gebouw ln een der voornaamste straten van New-York. Aan den ingang leest men de eenvoudige woorden: „Andrew Freedman Home". Maar de inwoners zijn merkwaardige menschenverarmde inil- lionnairs. Nu denke men niet, dat de eerste de beste verarmde milllonnair daar maar onderdak vindt. Neen, zij die aanvragen in het huis te worden opgenomen, moeten bewijzen dat ze eens milllonnair zijn ge weest, dat ze later hun millioenen ver loren hebben, dat ze ouder zijn dan 60 jaar en dat zij van „standing" zijn. O.W. millionnairs en spelers, die af en toe eens een millioen hadden, maken dus geen kans. Op geslacht, ras en geloof wordt echter niet gelet. De inrichting van het huis beantwoordt aan geraffineerde eiscben. Voor alle comfort is gezorgd. Er zijn biljardkamers, bibliotheken, radio-ontvangers. Ook is er een daktuin. De inrichting wordt ge dreven als een luxe-hotel, «n de bezoeker krijgt eerder den indruk van een «lub der „upper ten thousand" dan van een oudeliedengesticht. Aan tafel: Fransch porcelein, zilveren couverts, damasten tafellakens en servetten. Bediening prima. De 48 slaapkamers zijn artistisk ge meubeld. Op het oogenblik wonen in dit eigen aardige huis dertig menschen zes onge huwde dames, zes ongehuwde heeren, negen echtparen. Hun allen stond tot voor korten tijd nog een levenseinde in het armhuis te wachten. Zij waren de eerste gelukkige bewoners van bet buis onder duizenden, die zich hadden aange meld. De stichter van het tehuis is de bouwer van het New-Yorksche ondergrondscbe net Andrew Freedman. Op een goeden dag bedacht deze mqp, hoe vreeselijk het zou zijn als hij door ongelukkige om standigheden plotseling zijn geheele ver mogen zou verliezen. En hij dacht verder, aan de velen, wien dit overkomen i« en die op hoogen leeftijd gedwongen zijn afstand te doen van hun behaaglijk leven en hun leven in armoede Ie besluiten. Zoo kwam hij tot bet besluit, 4 millioen dollar ter beschikking te stellen voor deze unieke stichting. Er werd een direc teur aangesteld, wiens eenige taak het is, den dertig millioenloozen millionnairs het leven zoo aangenaam mogelijk te maken. Telegr. Een proces van zes eeuwen. Het hof van appèl te Aix ln Provenoa heeft uitspraak gedaan in een geding be treffende den eigendom van een groot weiden-gebied bij de Italiaansche grens; bekend als de „Terres de Cour'', om het bezit waarvan vijf gemeenten in de Zee- Alpen zes eeuwen lang gestreden hebben: Roquebillière, Belvedère, St Martin Vésubie en Lantosque. Het land heeft oorspronkelijk behoord tot de beziingen van het huis Anjou en voor het eerst in 1827 is er betretfende de verdeellng een vonnis gewezen. Sindsdien ls er beroep op 'beroep gevolgd. De thans gevallen uitspraak vereenigt zioh met een door deskundigen opgemaakt plan, waarbij het land tusschen de gemeenten, die daarop aanspraak maken, wordt verdeeld. De Olympische Zeus. Ontdekking te Cyrem. Dr. Giacomo Guidi heeft ln een rappor! aan den Italiaansohen minister van kolo niën mededeellng gedaan van een belang rijke ontdekking. Begin Februari vond hij bij zijn opgravingen in- den grooten tem pel te Cyrene (Tripolitanië) een groot stuk metselwerk, ongeveer 81/» M. breed, dat blijkbaar het voetstuk van een kolos saal standbeeld was. Bij verdere nasporin gen vond men een voor een zoo goed als al de brokken van een reusachtig hoofd van Zeus. Deze stukken zijn in el kaar gezet en dr. Guldl is tot de slotsom gekomen dat imen te doen heeft met eeni evenbeeld van het vermaarde meester werk van Phidias dat den tempel van Zeus te Olympla versierde. Zijn opvattin gen zijn nader bevestigd door het vinden van een opschrift, vermeldende dat de groote tempel van Cyrene aan den Olyxn- pischen Zeus gewijd was. Prof. Rlzzo, een uitnemend archaeloog dateert het beeldhouwwerk uit den tijd d« regeering van de Antonijnen, ook twijfelt hij niet, of het hoofd ls een gs- trouwe nabootsing van het orlgineeL Een toestel voor doovien en bardhoorenden Er zijn zeer geslaagde proeven geno men met een nieuw toestel, optworpen door Calvard, civiel ingenieur te Huil, ter overwinning van de bezwaren van doofheid. Ruim tachtig peroent van ds wlw h w? fullaoh® doofstommen- instituut hebben, dank zij deie uitvinding, voor het eerst het gesproken woord en muziek gehoord. Het toestel ziet er uit als klein draad- l^i^iVan^0estel zonder lucht- of aard- rbindlng. Do resultaten worden bereikt h*1n™iïïmg,ng Vau het K»,uld nRar bet inwendige oor van de dooven. De W1 aïl*™/?? L6n h6t **luld ^agt Dy alle patiënten, maar allsen hH *u «root gedeelte van hen. v Noord-Holland In Woord en Beeld heeft weder eens de Alkmaarsche kaasmarkt gekiekt niet de typische kaasdragers. De Ned. Banketbakkersvereepiging heeft er vergaderd en het heele gezelschap is aan den voet van het prachtige raadhuis op de kiek vereeuwigd. Ook Hoorn doet aan vreemdelingenbezoekaldaar zijn de leden van het Genealogisch-Heraldisch Genoot schap „de Nederlandsche Leeuw" ten raadbuize ontvaflgen. D. (Dorhout?) be gint een artikel over de Betuwe. Aan het dialect moet hij zich maar niet wagen, dat lijkt er weinig op. Van het strand leven te Bergen aan Zee, voetbal en zang getuigen een aantal opnamen en de groot- sche siuiswerken te IJmuiden zijn ook vertegenwoordigd. Van Egmond aan Zee krijgen we een goed denkbeeld op een volgende bladzijde en de rondtocht door de provincie voert ons naar Enkhuizen en Aalsmeer. Verder is er de St. Jans processie te Laren in het Gooi een eeuwenoude katholieke plechtigheid. ,.De Stad Amsterdam" heeft op de voor- pag.na een photo van de mooie visschers- t t t ft t En zij bewerken een vrijspraak.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6