VERDWENEN DOCUMENTEN NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. vóór 15 JULI BUITENLAND. V Nr. 6204 DONDERDAG 8 JULI 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER .Tr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Abonnementsgelden. Aan onze lezers bulten de stad doen wfl het verzoek de abonnementsgelden voor het derde kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken ol op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden lm de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. WQ verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. VOLKENBOND. De afvaardiging naar dien Volkenbond. De Engelsohe regeering is van plan, een vrouw als volledig geaccrediteerd verte genwoordigster naar de Volkenbondsver gadering in September te zenden. Haar naam is nog niet bekend gemaakt. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Lord' Cecil heeft in het Hoogerhuis mee gedeeld, dat de regeering teruggekomen is van haar voornemen om de aebtuurswet voor de mijnen er door te jagen, omdat .de loonen, die in èen deel des lands aangebo den worden, volstrekt onbevredigend zijn. Lord Salisbury zei, dat de premier het wets ontwerp niet zou hebben goedgekeurd ais hij niet de zekerheid had gehad, dat de mijn werkers billijk behandeld zouden worden. Dientengevolge wil hij eerst elk misverstand uit den weg ruimen alvorens 'haast achter de wet te zetten. Het ontwerp werd daarna met 176 tegen 17 stemmen in tweede lezing aangenomen. De derde lezing is voorloopig op heden bepaald. Reuter meent te weten, dat de onbevre digende loonen zijn aangeboden in York- shire en voorts zouden worden aangeboden in districten, waar de nieuwe regeling nog niet aangeplakt is. De regeering zou zich eerst ervan willen verzekeren, dat de aan geboden minima overal redelijk zijn, alvo rens de wet te laten aannemen. Lord Grey over dien toestand In dó mijnindustrie. In een rede over de crisis in de kolenin- dustrie heeft de liberale oud-minister Lord Edward Grey Maandagavond gezegd, dat hij alle kritiek 61 op de regeering öf op de eigenaars öf mijnwerkers een der hoofd oorzaken van de crisis over het hoofd was Ingezonden Mededeeling. gezien, ni. de armoede van de afnemers op de meeste touitenlandsche markten. Er lagen voor de arbeiders slechts drie wegen open: loonsverlaging, werktdjdver- lenging of sluiting van een zoo groot aantal mijnen, dat tenminste een half miljoen mijnwerkers werkloos zouden worden. De politiek der arbeiders, die hardnekkig vasthielden aan eenmaal gestelde eischen, waarbij, iedere mogelijkheid van een tijde lijke elastische loonpolitiek uitgesloten was, zou slechts kunnen uitioopen op het sluiten van vele mijnen, die, door eenige samen werking op dit oogenblik voor de toe komst gered' haddenl kunnen worden. Met andere woorden: zelfs ais de politiek der f ederatie het winnen van de staking ten ge volge zou hebben, dan zouden de resultaten toch van dien aard zijn, dat duizenden mijn werkers bitter ontgoocheld zouden worden. Tengevolge van de gisterenmiddag gehou den zitting van het Lagerhuis hebben de mijneigenaren! in Yorkshire er in toege stemd de voorstellen betreffende de loons verlaging, waartegen de regeering Dinsdag bezwaar had, in te trekken. De mijnwerkers in Yorkshire hebben en masse besloten den arbeid niet te hervatten op de voorwaarden der eigenaren (die later weer zijn ingetrokken). De minister voor het mijnwezen heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de particu liere Britsche maatschappijen gedurende 2 maanden, eindigende 1 Juli IJL, 1.102.000 ton kolen uit het Oontineut en de Ver. Sta ten hebben ingevoerde De voorzitter van den Board of Trade heeft een voorstel ingediend tot het openen van een crediet van drie millioen pd. sterling voor den aankoop van kolen in het buiten land, met het doel da regeering tn staat te stellen de voornaamste diensten op gang te houden. Verlenging noodmaatregelen. In het Lagerhuis is Dinsdagmiddag bet debat over de verlenging van de nood maatregelen; die der regeering buitenge wone bevoegdheden geven, voortgezet. Het debat nam af en toe zeer scherpe vor men aan *en eenige arbeidersleden ver weten de regeering dat ze een eenzijdig gebruik van die speciale bevoegdheden 'gemaakt had. Ten slotte is de motie, die opnieuw een maand verlenging voorstel de, met 181 tegen 64 stemmen aangeno men. k Kosten voor dó algem. staking. Het Lagerhuis heeft de aanvullende be grooting van 483.000 pond voor uitgaven in verband met de aigemeene staking met 269 tegen 106 stemmen aangenomen, na dat eerst een motie van de arbeiderspartij tot verlaging van het bedrag was verwor pen. FEUILLETON. Uit het Engelsch van GARDiNER HUNTENG. 7) „Bent u Dan Randall?" vroeg zij Het waren 'bijna dezelfde woorden, die King had gebruikt. „Dan," vervolgde zij, bent u welkom." Ik koek verrast op. „Weet u niet waarom?" vroeg zij' snel. Toen lachto zij' eensklaps, een kleinen, korten onwillekeurigen lach, niettegen staande de dreigende wolk, die boven haar tehuis hing, en' ik zag of hoorde er iets tn, dat mij' met vreugde vervulde. „Hebt u mijn oom gekend?" vroeg ik op goed igeluk af. „Ik heb hora nooit gezien,™ sprak zij. „Ik zal u later wel meer vertellen. Maar ik ben blij dat u gekomen zijt. Toch is het goed dat Bob ons voor oude vrienden houdt. En dat kan hij. Dat zijn wij1 ook." Dat was een te welkome tijding dan dat ik mij ertegen zou verzetten al begreep ik het ook niet. Ik nam aan wat zij mij aan bood. „Ik kan de rol spelen tot ik het ge heim weet," sprak ik. „Ik mag u echter wel eerlijk bekennen dat ik het nu niet kan." „Het spreekt vanzelf dat u het niet weet," antwoordde zij. „Ik zou er onmo gelijk achter komen als u deedt alsof u het wel begreep. Maar. Stakers veroordeeld. De assizen van Staffordshire hebben Dinsdag Taylor en Powder, twee jonge stakers, die in de stakingsdagen verrast waren, toen zij in het dorp Biahton rails hadden opgebroken om een expres op de lijn Londen1BirminghamManchester te laten ontsporen, ieder tot 5 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De onrust onder de spoorwcgllcden. Een motie van wantrouwen tegen Thomas verworpen. In de jaarlijksche conferentie van do Nationale Unie van Spoorweglieden te Weymonth heeft J. H. Thomas Dinsdag geantwoord op de kritiek, welke op zijn houding als lid van den Raad van het Vakvereenigingscongres is geoefend, door de jongste aigemeene staking op te hef fen en na de staking een overeenkomst met dó spoorwegmaatschappij te hebben gesloten. De aangelegenheid werd te berde ge- braoht in eenige amendementen op de resolutie, waarin Thoma's houding op den Raad werd afgewenteld. Een dier amen dementen gaf uiting aan gebrek aan ver trouwen in Thomas en elschte zijn ont slag. Het werd echter met een overwel digende meerderheid verworpen. Slechts zes gedelegeerden stemden vóór. Het congres van den Nationalen Bond van Spoorweglieden ln Weymouth heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen het feit, dat de spoor wegmaatschappijen onder de spoorweglieden slachtoffers maken. Cramp, secretaris van deni Bond, zeide dat de maatschappijen in bepaalde flagrante gevallen niet handelen volgens de verzeke ringen^ welke zij destijds gaven. FRANKRIJK. De flnancieele crisis. Zooals reeds is medegedeeld, wil Cail- laux het rapport der deskundigen geheel ten uitvoer brengen. Waarschijnlijk zal hij hij de Kamer een ontwerp van wet indienen, waarbij aan de regeering ge durende zes maanden' de bevoegdheid wordt verleend noodlg om het program ten uitvoer te kunnen leggen. In zijn rede in de Kamer Dinsdag gehou den heeft Oaillaux er op gewezen, dat het tekort op de 'begrooting, dat in 1919 42 mil jard bedroeg, in 1925 tot ö1/* miljard was verlaagd, terwijl de begrooting 1926—-'27 in evenwicht zou zijn. Overeenkomstig de nieeriing van de deskundigen zou men ech ter moeten beginnen met de bankvoorschot- ten terug te betalen, de bons van de natio nale vergadering en de schatkistbiljetten op korten tenmJjin te amortiseeren en de amb tenaarssalarissen te regelen. Oaillaux zette daarop uiteen, dat hij1 zich in hoofdzaak zal Zij weifelde een oogenblik, en wierp toen een blik van nieuwsgierige belang stelling op mij. het niet vreemd?" „Dat is liet zeker," antwoordde ik. Zij werd bijna oogenblikkeljjk weer ernstig bij de gedachte aan de treurige omstandigheden.. „Kom," sprak zij1, „wij hebben alle be hoefte aan ieder die ons bij deze -geheim zinnige zaak kan helpen. Als u ons kunt steunen bij het oplossen van het raadsel, Mr. Randall, dan helpt u ons zeer ze ker." Ik vólgde haar door de hal. Wij kwa men in een lichte, mooie kamer de zelfde waarin King ons was voorgegaan. Het was een lange bibliotheek aan de westzijde van het huis en de middagzon verguldde alles door de hreede ramen aan h et einde. In 't midden stond een reusachtige tafel van zwaar mahoniehout, beladen 'met boeken en tijdschriften. Links brandde in een ruime haard een vuur, dat vroolijk knetterde niettegenstaande de warmte van den dag .Groote leeren leu ningstoelen waren hier en daar neerge zet in weelderig comfort Prachtige kleed jes bedekten den vloer, vazen, beeldjes, honderd en een aantrekkelijke kleinig heden stonden' op tafels en planken. Tri den achtersten hoek, rechts, reikte een der ramen tot den grond en leidde blijk baar naar de veranda. Het stond open. Vtoor het vuur, in een stoel die ertegen over stond, zat een bizonder knappe, en zeer teer uitziende jonge man. Terwijl ik hem aankeek schrikte ik bijna van de buitengewone gelijkenis met het meisje lateni leiden door de volgende drie begin selen: ten le. het schepper a 8 miljard nieuwe inkomsten om aan d- .gaven voor het hiervoren genoemde en or de stabili satie tegemoet te komen, ten 2e. het hoofd te bieden aan de stijgende uitgaven door een vermeerdering van inkomsten te ver krijgen uit een unificatie van de omzetbe lasting, ten 8e. het tot het redelijke beper ken der belastingen, opdat deze niet zich zelf te niet doen, en het vermijden van te groote ingewikkeldheid in het belasting stelsel f De bezwaren van dó Kamer tegen bet plan van Calllaux. Gisteren zijn in de Kamer de bezwaren tegen het programma, Dinsdag door, Oail laux ontvouwd, losgekomen. Het centrum en een deel der radicalen, kreeg hij slechts mee. Zijn rede verviel in 8 deelen, een ex posé van den financieelen toestand!, een op somming van de, geneesmiddelen en een beperkte volmacht van de Kamer ter uit voering van het programma. Dit heterogene karakter bemoeilijkt de positie van de re geering. De socialisten bijvoorbeeld stooten zich aan de door haar gevraagde ,ydelegatie", waartegenover het ministerie rechts ver moedelijk meer stemmen zal winnen. v iBlnm heeft gisteren het socialistische standpunt afgebakend Dit Is afwerend, want zij zijn de eenige partij-, die een finan cieel plan heeft opgesteld. Dit wijkt aan zienlijk van dat van de deskundigen eni van het programma van Oaillaux af. De socia listen staan onverzoenlijk tegen de indirecte belastingen of tegen die ad valorem, die de minister verhoogen wil. Zij meenen, dat Oaillaux de ontduikingen niet voldoende aanpakt en wenschen geen overdracht van een deel der bevoegdheden van de Kamer aan de regeering. Kritiek van Franklin Bouillon was hier aan voorafgegaan. Deze bepaalde zich tot de Amerikaansche schuMovereenkomst. Calllaux aan dón slag. Naar het B. T. A. meldt verklaarde Oail laux aan het einde van den ministerraad, dat hij zijn voorstellen pas zal Indienen na een motie van vertrouwen te hebben gekregen. Hij zal dan onmiddellijk een spoed-procedure eischen. Uit do Fransche politiek. De Kamer heeft met groote meerder heid het wetsontwerp aangenomen, dat machtiging geeft tot den aanbouw van oorlogsschepen, die voorkomen op het overschot van het tweede deel van het vlootprogrannma. DUITSCHLAND. De regeling met de vorsten. lln Pruisische regeeringskringen is men over dit aanbod- eemigszina verbaasd. Indien het wetsontwerp der rijksregeering zou zijn aangenomen, zouden de Höhenzollerns slechts een derde deel hebben gekregen van wat ziji ln het vergelijk va ft October hadden weten te 'bedingen. Men had thans verwacht, dat zij wat bescheidener in 'hun eischen dat naast mij stond. Géén introductie zou noodig geweest zijn om de 'betrekking tusschen beiden te verklaren. De gelij kenis was opvallend. Maar het meisje lette niet op mijn ver bazing en mijn plotseling vergelijken der twee gezichten. Snel liep zij op haar broe der toe. „Hal," vroeg zij, „waar is Bob?" De jongeman keek op. Een trek van pijn tusschen zijn oogen sprak duidelijk van de geschokte zenuwen, waarvan ik had gehoord. ,/Bob? O, ja," antwoordde hij, na een blik op ons 'geworpen te hebben 1 „Hij is met den dokter naar de veranda gegaan om hem te laten vertollen hoe slecht het met mij' is gesteld." Hij: rilde terwijl hij sprak. Toen streek zijn hand tastend over de tafel en ibegon te spelen met den Ivoren papiersnijder die daar lag. Hf)1 keek mij weer onrustig aan. „Hier is iemand, dien wij heden niet ge dacht hadden te ontmoeten, Hal," zei het meisje met een toespeling die ik niet be greep. „Deze heer is Mr. Dan Randall." Zij zweeg. Zij glimlachte en wachtte op de uitwerking, die zij wist dat mijn naam zou hebben. De jonkman ging overeind zitten. Toen stond hij langzaam op uit zijn stoel en hield zijn oogen op mijn ge laat gericht. „Dan Randall?" zei hij. Hij deed een stap naar voren, stak mij de hand toe, en op zijn gelaat kwam een glimlach bijna zoo lief als die van het meisje. „Bent u Dan Randall?" vroeg hij. Ik greep zijn hand. Arme jongen, zij was zoo teer als van een meisje. Maar de greep was vast en hartelijk. „Ik ben Dan Randall," antwoordde ik hem, nog verblufter dan te voren. De knaap keerde zich plotseling naar zijn zuster en lachte met zulk een con trast met zijn wanhopig gedrag toen ik hem het eerst zag, dat ik het nauwelijks igelooven' kon. „Dan Randall!" herhaalde hij. Toen drukte hij' mij nogmaals de hand. „Vergeef mij, Mr. Randall," zei hij, „maar ik veronderstel dat u weet u weet immers dat. Hij zweeg. Het meisje kwam naast hem staan. Haar oogen waren ernstig, maar ziji keken mij vragend aan. „Hij weet het niet, Hal," sprak zij. ',Wüt u mij1 het geheim niet ophelde ren?" vroeg ik. „Ik weet het niet. Ik zal blij zijh met alles wat mij het recht geeft op dit oogenblik hier te zijn, maar ik zou zoo gaarne willen weten wat heMs." De knaap keek zijn zuster aan. „Zusje?" vroeg hij1. Én toen zag ik iets vreemd. Langzaam kwam een blos op het mooie gezicht van het meisje. „Het moet een geheim blijven," sprak zij m-et een poging tot luchthartigheid. „Dat zal het," zei Philbric plotseling. Hij zag het noodsignaal op haar gezicht, en beantwoordde het. „Laat mij dan hier blijven en helpen. Ik heb door louter toeval iets hiervan zouden zijn geworden. Van onderhandeinr gen op den grondslag van dit oude vergelijk kan dam ook geen sprake zijn. De crisis ln het mijnbedrijf. Een Engelsch voorstel door de Duitschers verworpen. In een vergadering met gesloten deu ren van den Duitschen mijnwerkersbond werd' het voorstel van den seoretaris dór Mijnwerkers-Internationale Hodges, om de internationale crisis op te lossen door de werktijden in de Duitsohe mijnindu strie te verkorten en door aanpassing der Dultsche arbeidsvoorwaarden aan de En gelsohe, door de Dultsche mijnwerkera verworpen. De vertegenwoordigers der Dultsche mijnwerkersbond verklaarden aan Hod ges, dat ook zij een1 internationale rege ling voor het kolenibedrijf beoogem, maar dat, met het oog op het volstrekte veel schil tusschen de geologische, mijnbouw- technische en algemeen-economische om standigheden in de bedde landen, de En gelsch© en' de Duitschö werktijden niet met elkander kunnen worden vergeleken!: Overigens staan de Duitschers op het standpunt, dat de werktijd in den Duit schen mijnbouw niet langer is dan die in Engeland. Nieuwe torpedobooten. Uit Leer wordt gemeld: 15 Juli zullen van de marinewerf te Wllhelmshafen drie torpedobooten (type Möwe), genaamd „W 108", „W 104" en „W 105", te water worden gelaten. BELGIE. De havenstaking te Antwerpen. Communistische propaganda. Verschillende conferenties. De toestand aan de haven ia onveran derd. Op de schepen die kolen voor Engeland laden, verlaten de arbeiders het werk on der den invloed der communisten, die een actieve propaganda voeren om elk kolenvervoer naar Engeland te 'beletten. Onderhandelingen tnsschen pa troons en nrbeldera. In het kabinet van den gouverneur der provincie Antwerpen is Dinsdagmiddag een bijeenkomst gehouden van afgevaar digden der patroons en werklieden. Er werden twee voorstellen gedaan, éen door de werkgevers en een door de arbeiders, die echter beide door dó tegenpartij wer den verworpen. De arbeidersafgevaardig den hadden overigens geen maandaat om. tegenvoorstellen der patroons te aanvaar den zonder vooraf de werknemers to heb ben geraadpleegd. Aan de haven neemt de propaganda der oommunlsten, die de arbeiders willen overhalen geen kolen voor Engeland te laden, voortdurend toe. Gisteren lag het werk ln de haven fei telijk geheel stil Alleen op zestien sche pen hebben, door de bemanning gehol pen, de bazen gewerkt. Op acht andere schepen zijn bunkerkolen geladen. De voorwaarden waren echter hooger dan de 1'ooneisch der stakers. Goederen voor de Harwlchlijn worden per spoor naar Zee- brugge doorgezonden. De geregelde dienst AntwerpenHuil is verlegd naar Geht. In regeeringskringen hoopt men, dat de sta king niet langer meer dan 24 uren zal du ren. Bij dó arbeiders echter is men min der optimistisch gestemd. vernomen. Oude vrienden hebben rechten, zie je." Het is een' armzalig voorrecht op het oogenblik," zei de jonge man, naar zijn stoel teruigkeerend en mij wenkend in een anderen plaats te nemen. „Maar u weet dat ik op dit oogenblik mijn vrienden noo dig heb." iZijn gelaat verloor alle opgewektheid. Ik tag de witte lijn om zijn lippen komen en de blauwe blóekheid onder zijn oogen. Ook zijn hand 'beefde terwijl hij ze weer over de tafel uitstak en begon weer met den papiersnijder te spelen. „Mr. Randall weet alles omtrent het geen' er is gebeurd, Hal," zei het meisje, naast hem staande, „behalve waarom Olarenoe Salver hier is gekomen." De knaap richtte zijn blik op mijl, maar juist toen hij op het punt stond te spre ken, kwamen King en nog een heer, een korte, dikke, grijze man blijkbaar de dokter van de veranda binnen. Phil bric zweeg toen hij hun voetstappen hoorde en keerde zich om. King begon het raam te sluiten. „Er is iets kils in de lucht," zei hij. Hij rammelde aan den grendel en scheen er niet goed mee te kunnen om gaan. -Hit Js een nieuwe sluiting, hè, Hal?" vroeg hij. „Ik heb die te voren niet ge zien. Philbric hoestte soherp en ik zag hem weer rillen. (Wordt vervolgd). HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER B MAAlNiDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersclio Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland 2.Ned. Q. en W. Iiudië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 125, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 et; fr. p. p. 6 ct Po st-Gi rorekenim» No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (g&ljard) Ingez. meded. (kolombreedte als redactlon. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gervraagd, te koop, te ihuur)v. 1 tlm 8 regels 40 ct, elike regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad1 en met br. onder no. 10 ct. pi adv. extra). Bewijeno. 4 ct De regeering ontevreden over het aangeboden loon In som mige districten. De strijd tn het bekken van Yorkshlre. De kölenlirvoer uit het buitenland. De houding der spoorwegmaat schappijen. Calllaux in de Kamer. Een voorstel der Eohemollerns aan Pruisen. De gevolmachtigde der Hohenzollerns, von Berg, heeft tot de Pruisische regeering een brief gericht, waarin hij zich bereid ver klaart de onderhandelingen nopens een ver gelijk tusschen Pruisen en de Hohenzol lerns op de basis van het verdrag van 12 Oct. 1925 zoo spoedig mogelijk te hervatten. „Randall," vervolgde hij, „je komt met een vreemde introductie bij ons. Mis schien zullen wij het je eenmaal vertel len. Maar je komt op een zeer zeer moeilijk oogenblik."

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1