TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS VAN DONDERDAG 8 JULI 1926. Onze plaatsgenoot, de heer J. Schla- milch, slaagde aan de Rijkskweekschool te Alkmaar voor het onderwijzersexamen en behaalde tevens de akte J Lichamelijke oefening. -Hiermede zijn de examens te Alkmaar af- geloopen» Onze plaatsgenoot, de heer J. Rdjke- boer, slaagde te Delft voor het candidaate- examen voor Werktuigkundig ingenieur. Verkoop oud ijzer etc. Door den Directeur van Gemeentewer ken werd gisterenmorgen publiek ver kocht: a. een partij oud ijzer, aanwezig op het gemeenteerf aan den Singel; b. een partij oud ijzer aanwezig op het gemeenteerf aan den Kanaalweg; c. een1 partij oude schoolbehoeften enz., aanwekg in het voormalige Louisegesticht aan de Jonker straat. De hoogste inschrijving voor partij' a was was G. Visser voor f 22.88; voor partij b van denzelfden voor 18.07; voor partij o van J. Visser voor 12.—. De drie partijen brachten bijeen dus slechts 47.00 op. Goedkoope trein naar Helder. Op Zondag 11 Juli zal een goedkoope trein rijden van Amsterdam (Zaandam, Koog- Zaandijk, Wormerveer, Krommenie en Uitgeest) naar Heider. Vertrek 8.03 van Amsterdam, terug van Helder 8.26 nam, Van Zaterdag 8 tot en met Zaterdag 10 Juli zijn hiervoor plaatskaarten te verkrijgen. Men taadplege voorts de billetten. Serenades door de „Oranje Hannonlekaper. „Uitzonderingen bevestigen den regel", men kent het spreekwoord. Dit was ook van toepassing op de serenade, die Dinsdag avond. door de „Oranje Harmoniekapel" aan den heer C. de Boer in de Goversstraat ge -bracht werd. De heer De Boer was, zooals in het num mer van Zaterdag gemeld, zó jaar bij de drukkerij van de firma C. de Boer Jr. al hier. Door de Oranje Harmoniekapel zou, volgens het ingezonden stukje in onze krant, alleon bij 60-jarige jubilea een serenade gebracht worden. Bij den heer De Boer werd hierop een uitzondering gemaakt, omdat deze heer zich bij de oprichting van de vereeniging zeer verdienstelijk had ge maakt en ook langen tijd werkend lid was. Zoo verschenen dan Dinsdagavond 9 uur de muzikanten van de Oranje Harmonie- kapel voor het huis van den jubilaris in de Goversstraat. Als altijd trok ook nu de mu ziek vele nieuwsgierigen, die door de politie op eerbiedigen afstand werden gehouden. Het was overigens zeer goed merkbaar, dat de kermis vele van de trouwe serenade- klanten naar haar tenten getrokken had. Het heeft den heer De Boer Dinsdag niet aan belangstelling ontbroken. Van zijn patroons had hij een envelop in ontvangst te nemen. De collega's typografen boden hem een barometer aan, verder waren den jubilaris verschillende zeer fraaie bloem stukken gestuurd, zoodat het met recht een feestdag voor den heer De Boer was. Ver scheidene collega's kwamen hem 's avonds feliciteeren, terwijl hij van het hoofdbestuur van den Chr. Typografenbond een telegra- fischen gelukwenisch ontving. Vóór de Oranje Harmoniekapel bij den heer De Boer een serenade bracht, was zij eerst bij. de familie De 'Munck in de Vla mingstraat geweest, die hun 50-jarige echfc- vereemiging vierden. Ook hier waren veel belangstellenden. Inzending van loonlijsten. In een in dit nummer voorkomende advertentie, herinnert de voorzitter van den Raad van Arbeid de in het district van dien Raad woonachtig zijnde werk gevers aan hun wettelijke verplichting de tot 1 Juli 1926 bijgehouden loonlijst(en) voor 81 Juli 1926 in te zenden. Ook zij, die geen personeel in dienst hebben ge had behooren toch hun loonlijst in te zenden, met' een desbetreffende, daarop gestelde verklaring. Wij herinneren de betrokkenen eraan, dat sinds de laatste wijziging der Onge vallenwet 1921, artikel 43 voorschrijft, dat de loonlijsten binnen 30 dagen na eiken vervaldag (vervaldagen 1 Juli en 1 Januari) moeten worden ingezonden, terwijl het niet tijdig nakomen van deze bepaling met hechtenis van ten hoogste een maand of een geldboete van ten hoogste f 100.kan worden gestraft. Voor verder bizonderheden verwijzen wij naar de advertentie. 25 jaar op de kermis. Met eenige regels onder het Kermis- nieuws in de krant van Dinsdag maakten we er reeds melding van, dat onze plaats genoot, de heer A. Laan, Maandag 26 jaar op de Heldersche kermis zijn plaats innam. De muziekvereeixiging „Winnubst" vond hierin- aanleiding om den heer Laan een serenade te brengen. Kwart over tien, anders het uur dat het op de kermis het drukst is, stelden de muzi kanten zich op. Door deni aanhoudenden regen/val was de belangstelling niet zoo groot, hoewel toch velen getuigen waren van de muzikale huldiging van den heer ^De heer Laan, vader van een dozijn andere De kennis. Gelukkig zijn de sombere aspecten om trent het weer gedurende de kermisweek niet verweizenlijkt, want na den regen- Maandag heeft het zich geheel en al her steld en wij verheugen ons thans in het fraaist denkbare zomerweer. Natuurlijk, dat dit op de kennis een merkbaren in vloed' ten goede had. Zoodra Dinsdag de zon weer stonddoor te breken, kregen de straten weder het bekende, gezellige en levendige beeld van deze kermisweek. Draaiorgel- en harmonicaspelers bevolk ten het, strijk- en andere kwartetten kwa men opdagen, zelfs een troepje musici met een harpiste bij zich ontbrak niet. Des avonds was zoowel het West- als het Ha venplein gevuld met een menigte wande laars en kermisbezoekera In Casino werd voor de derde maal de aardige operette „OHy-Polly" opgevoerd, thans voor' een beter gevulde zaal dan de beide eerste malen. Woensdagmiddag werd door de leerlin gen van den heer Boelens de sprookjes- revue „Prinses Astra" opgevoerd. Deze voorstelling had plaats in het gebouw „Musis Sacrum", dat met groote welwil lendheid door de familie Polak afgestaan was, en hetwelk geheel gevuld was met kinderen en moeders. „Prinses Astra" is bewerkt naar een sprookje, uitgegeven door de bekende fabriek van poetsmidde len „Glim"; het is het verhaal van een prinsesje, dat door een booze tante ver plicht wordt tot ruw werk, maar door de macht der kabouters, welker koning hei prachtige tooverpoetsmlddel „Glim" heeft uitgevonden, wordt verlost. Tenslotte blijkt deze tante volstrekt niet zoo boos aardig te zijn, daar het haar alleen te doen was het prinsesje ook met dit soort werk kennis te doen maken. Daar in deze sprookjesrevue het beginsel arbeid! adelt, onverschillig wat soort arbeid het is, wordt gehuldigd, heeft zij dus een op voedende strekking en verdient reeds daarom te worden aanbevolen. De heer Boelens heeft, met behulp van eenige fantasie, van dit verhaaltje een sprookjesvertooning in drie bedrijven we ten te maken, die de kinderen aange naam bezighoudt. De koning, de prinses, de kabouters, de booze heks, alles is hier vertegenwoordigd, en het is dus een sprookje in optima forma. De oostuumpjes der kinderen zijn geheel nieuw, de dansen mooi, de wijsjes aardig. Gtweldig Sloeg een scène in In het laatste bedrijf, waar de kabouters hun liefdewerk voor prinses Astra hebben verricht en met hun toover- middel „GHnir alles hebben schoonge- poetst, wat Astra van haar petemoei als taak had opgekregen. Als deze plotseling verschijnt, verstoppen zioh de kabouters en omhullen zich met lakens. Geweldig was het suoces als dan1 de kabouters allen tegelijk in de witte lakens gehuld te voor schijn springen en om de booze tante heendansen. Alleraardigst waren enkele vertolkster- tjes, allen meisjes van een jaar of twaalf. Zoo Nelly van Es ais tante; haar spel was vrij en ongedwongen en haar 'grappige gebaartjes ais oud vrouwtje maakten, waar ze door een jong kind geschieden, een leuk effect. Rika Pape vervulde de rol van Prinses Astra; ook zij heeft haar sporen in vroegere revues al verdiend. Colino, Astra's vriendje, werd vertolkt door Ohristina Kuypers. Ali de Boer was de dwergkoning (en wat een leuke koning, hoor!) en Nellie van Dijk de glimko- koningin. Een aardige vondst was ook de vier meisjes met de letters GLIM, die het toovermiddel moesten aanbevelen. Wij gelooven wel, dat de voorstelling in den smaak is gevallen. De heer Boe lens deelde dan ook aan het slot mede, dat zij Zaterdagmiddag wegens het groote succes herhaald wordt Ieder bezoeker van deze voorstelling ontving een aardig cadeautje van de Glim- fabriek: de kinderen een boekje van Astra", de groeten een potlood. Zondagmiddag wordt gespeeld in de sdhouwburgloge op het Nieuwe Kerkplein. Alsdan wordt opgevoerd' „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Voor deze voorstel ling zullen de hoofdvertolksters, Rika Pape, Nelly van Es, Ali de Boer, en de vele anderen in oostuum een rit door de stad maken. Zij vertrekken te 7 uur van de Zuidstraat, door Weststraat, Hoofd, gracht, Kanaalweg, Loodsgracht, Kerk gracht, Laan, Wnlvischstraat, Singel, Kerkgradht naar Koningstraat, Keizer straat en door de Molenstraat naar het N. Kerkplein, waar om 8 uur deze voorstel ling aanvangt. Ook hiervoor is die entrée slechts 80 cents. „Nummer Zeventien" in Oaslno. Over dit allergeestigste lachstuk, dat Vrijdag en Zaterdag wordt opgevoerd, schrijft „De Nieuwe Eeuw" (18 Febr. '26): Het Nieuwe Nederlandsch Tooneel kan aan dit stuk plezier beleven. Want het laat de menschen gezond lachen, schudden van den lach zelfs en houdt heel een avond Jan Publiek gezellig, vroolijk en onschuldig bezig. Wat wil men meer? „Utiechtsche Courant" (17 Mrt. 1926): Volstaan we derhalve met de mededeeling, dat de op elkaar als rijksdaalders gelijkende koning en kruier resp. door Kreeft en Van Praag voortreffelijk werden gespeeld, dat Anna Sablairoües, Oarl Veerhoff, Marie Meunier en zoovele anderen hun spel uit stekend secondeeren en bijdroegen tot een uitstekend geheel, waarbij het publiek vooral om Van. Praag's sappig spel tranen heeft gelachen en waarbij Kreeft met zijn fijne trekjes de fijnproevers onder de toe schouwers weder aanstonds op zijn hand had. Heden en Zondag gaat het beroemde spel van de tropen „Blanke Ballast". Een watervliegtuig gestolen. Bij de politie te Vlissingen is telegrafisch bericht uit Ostende ingekomen, dat het de vorige week bij Vlissingen gelande Zweedsch watervliegtuig 'te Ostende was gestólen, ten nadeele van een vliegdienst aldaar, nadat de Belgische merkteekens door Zweedsche waren vervangen. Een onderzoek wordt thans ingesteld.'De drie personen, een' Nederlander en twee Duitschers, die zich in het vliegtuig bevonden, hebben zich vol doende kunnen legitameeren. De correspondent van „De Telegraaf" te Vlissingen meldt naar aanleiding van dezen diefstal o. m.: De politie stelde de heeren in verbinding met de Marine-autoriteiten, die, nadat ge bleken was, dat de benoodigde onderd eel en voor de beschadigde schroef niet te Vlissin gen voorhandig waren, de hulp inriepen van den vliegdienst te Helder. Zaterdag was met de hulp van de Marine de schroef zoodanig hersteld', dat naar Hel der vertrokken kon worden, om aldaar het alsnog onbtrekenide nader aan te vullen. Naar ons bleek is dit ook inderdaad geschied Nadat dienzelfden dag in Nieuwediep de noodige herstellingen verricht waren en benzine ingenomen was, startte het vlieg tuig vandaar naar Malmö, welke reis, daar de route wat groot was, in twee étappes zou worden gemaakt. Maandag evenwel kwam bij den commis saris van politie te Vlissingen een telegram binnen, waarin de Belgische vliegclub „Aero Maritime" te Ostende bericht gaf, dat het te Vliissingem gedaalde vliegtuig te Ostende was „weggenomen". Het verdient echter wel de aandacht, dat de politie te Vlissingen geen enkele infor matie gevraagd is of verkregen heeft van de zijde der Belgische justitie, zoodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat het hier een civiele kwestie betreft. Uit het Politierapport Maandagmiddag werd' door iemand uit Eindhoven, die hier tijdelijk logeert, aan gifte gedaan, dat ten nadeele van hem een Zeisskijker was ontvreemd. Door iemand werd Dinsdagmorgen op sporing verzocht van zijn minderjarigen zoon, die Maandagmiddag de ouderlijke wo ning had verlaten, na een terechtwijzing van zjjn moeder en die daarna niet meer in de woning was teruggekeerd. Dinsdag werd door een juffrouw aangifte gedaan, dat zjj Maandagavond tegen den af sluitboom op de Hoofdgracht had gereden^ waarbij zij zich zoodanig verwond had, dat zij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Haar fiets was bovendien tamelijk be schadigd. Door iemand werd Dinsdagavond klacht gedaan, dat hij door zijn vrouw in het open baar beleedigd was, terwijl bij die gelegen heid een matroos de aardigheid had gehad hem bovendien nog te lijf te gaan. Door een jongen werd' het ruit van een atelier stuk gegooid. De benadeelde deed hiervan ten hoofdbureele aangifte. VERSLAG VAN DEN KEURINGS DIENST VOOR WAREN. (Vervolg van Dinsdag). Ook dit jaar werden geregeld- met het oog op de daarin heerschende toestanden alle bakkerijen bezocht, waarbij de meelzolders niet werden vergeten, wat dikwijls noodig bleek, zoowel wat de plaatsing der oud© en nieuwe voorraden ten opzichte van eikaar betreft ais wat de zindelijkheid aangaat Tot een© geregelde reiniging der zolders moest meermalen opdracht gegeven worden. Ook op de troggen, waarin het deeg wordt aangemaakt, bleek het toezicht niet over bodig, mede met het oog op het materiaal, waarmede die waren bekleed. Ter beoordiealing vani d© hoedanigheid van het brood en het gehalte aan droge stof werd het voorradige brood1 gekeurd en met spe ciaal voor dat doei1 vervaardigde broodweeg schalen door d© keurmeesters gewogen. Werd dit op grond1 van de slapheid van het brood of het te lage gewicht nood'ig geoor deeld, dan werd- het brood gemonsterd. Melkbrood, waarvan op het oog niet is te beoordeeleni of de vereischte hoeveelheid melk of volle melkpoeder is gebruikt, werd geregeld bemonsterd. Meermalen moesten wij. hier bakkers, die ons steeds opgaven geen melkbrood te bak ken, ervan verdenken, dat zij hun brood onder zoodanige aanprijzing aan hun klan ten verkoohten, dat deze verwachtten, melk brood te ontvangen. Uitdrukkingen als: „Mevrouw, het is even goed als melkbrood", zijn wel teekentendi Dergelijk brood, was na tuurlijk niet met de letters M.B. gemerkt. Door ons werd' steeds getracht den verkoop in de gewenschte banen te leiden, en in ver band' daarmede bunnen we met genoegen constateer en, dat ook d e laatste bakker op Wieringen ons toezegde van nu af aan ge regeld melkbrood te zullen bakken. 'Zoo er al ©enige verbetering is te be speuren, dan is deze toch nog slechts zeer gering in tegenstelling met de merkbare verbetering, Se b.v. op het gebied van de melkvervalsching valt te oonstateeren. De eenige oorzaak, die hiervoor is aan te geven, zijn de lichte straffen, welke aan knoeiende bakkers worden opgelegd', zoodat het knoeien met het gewicht wel zoo loonend blijft, dat de opgelegde boeten daaruit gemakkelijk kan worden bestreden. In 1 'monster tarwebrood' werk leng ge constateerd, terwijl ook dit jaar weder een jakker werd aangetroffen, die bezig was het deeg voor zijn roggebrood' met de voeten te bewerken. Door het proces der bereiding van het brood' uit dat dleeg tot het einde toe door een keurmeester te laten volgen en enslotte den verkoop van het aldus ver kregen brood te oonstateeren, was het dit maal mogelijk een© strafvervolging te doen instellen, die tot een© veroordeeling leidde. Onderzocht werden verder 88 monsters botergebak (boterspecuiaas, boterletter, eniz.); 7 hiervan waren zonder 'boter bereid, terwijl 8 gebakken waren met een vet, dat slechts ten deele (10 20 uit botervet bestond. Verder verkeerden 62 monsters koek, ge bak, enz. in bedorven toestand (schimmel,- duf, rans) zoodanig, dat zij afgekeurd dien den -te worden. Het verslag noemt voorts nog cacao en cacaoproducten, conserven1, groenten, vruch ten en zaden, graan en graanproducten, jams en geleien^ kaas, boter en margarine. Omtrent deze laatste artikelen wordt ge zegd: Ook dit jaar werd- weer ijverig jacht ge maakt op geiegenhieidskooplui, die onder allerlei voorwendsels inwendig totaal ver rotte kaas als goede kaas aan den man trachtten te brengen. Wij waarschuwen daarom het publiek om van onbekende koop lieden geen kaas te koopen alvorens zich eerst door opensnijden van den inwendigen toestand van de kaas te hebben overtuigd; beren alleen levert geen waarborg, daar dit ook zoodanig kan geschieden, dat men geen beeld krijgt van den inwendigen toestand. In de samenstelling van melange viel aan vankelijk verbetering te oonstateeren, zoo dat het gehalte van 15 boter, dat bij on derling overleg tusscheni de Directeuren van Keuringsdiensten en de Nederlandsche margarinefabrikanten als billijke eisch was gesteld, vrij algemeen ingang gevonden had. Toen echter een bëreider, die belangrijk minder boter gebruikte, en daarvoor werd verbaliseerd, werd vrijgesproken, bleek al spoedig, dat verschillende andere handelaren het gegeven voorbeeld navolgden, zoodat tenslotte over het geheele jaar genomen van de 142 onderzochte monsters er 42 een te laag botergehalte bezaten., waarvan enkele zelfs geen aantoonbare -hoeveelheid. Geluk kig is inmiddels een Koninklijk Besluit ver schenen, dat aan deizen wantoestand een einde maakt. Verder koffie, thee en surrogaten, limo nade® en minerale wateren, puddingpoeders, specerijen, zout en mosterd, spijsvetten en oliën, stropen en honig, suikerwerk en cho colade, vleesehextract en bouillonblokje®, bereide vleesehwaren. Hierbij valt op, zegt het) verslag, dat dé slagers er blijkbaar nog aan moesten gewennen met de easchen van de Warenwet rekening te houden, want hoe wel zij tevoren door onze keurmeesters met de eischen van het Koninklijk Besluit in kennis waren gesteld, bleek toch, toen tot monstemame werd overgegaan, meer dan de helft niet aan de eischen te voldoen, Spe ciaal het gebruik van kleurstof en van een te groote hoeveelheid meel (als bindmiddel) vormden de algemeen© kwaal. Van de zijde van paardenslagers kwam algemqpn de klacht, dat het voorgeschreven maximum van 4 zetmeel in gekookte worst voor paardenworst (een artikel, dat in Noord-Holland' zeer veelvuldig wordt be reid!) te laag gesteld was, want dat zjj daar mede aan de worst niet de vereischte consis tentie konden géven. Om de gegrondheid van deze 'klacht te onderzoeken, werden (in overleg met de vereeniging van paardensla gers) door een drietal hunner onder toezicht van den Aikmaarschen vleeschkeurings- dienst en van onzen dienst worsten ge maakt met wisselende percentages meel, en werden deze daarna op hun consistentie on derzocht. Daarbij bleek (hoewel de proefneming nog in 1926 is voortgezet), dat -met de voorge schreven hoeveelheid meed wed behoorlijke worst is te fabriceeren, mits de massa gron dig' wordt döoreengewerkt. Nog zijn vermeld waschmiddelen, toilet artikelen, eet- en drinkgerei, visch, speel goed-, vruchtensappen (op dit gebied heerscht nog veel knoeierij), zuidvruchten en diverse (o. a. ijs). Aan het verslag zijn toegevoegd een vier tal bijlagen. Tabel I geeft een overzicht van de gedane inspecties, de afgekeurde partij-en enz. Wij ontfeenen er aan: Anna Paulowna brood afgekeurd 1 partij', cacao en cacao poeder 1 partij, 1 partij kaas, boter en mar garine), visch 1, mondelljke en schriftelijke waarschuwingen 43, processen-verbaal 8. Oallantsoo-g waarschuwingen 11,Helder broodl afgekeurd 4 partijen, cacao en cacao poeder 22, kaas, boter en margarine 7, koffie, thee en surrogaten 8, visch 8, groenten en versche vruchten 2, waarschuwingen 491, processen-verbaal 17. Schagen brood 3, waarschuwingen 66, processen-verbaal 1. Wieringen brood' afgekeurd' 1 party, cacao 1, kaas, eniz. 1, waarschuwingen 47, proces sen-verbaal 8. Texel brood! L cacao 3, kaas, enz. 5, koffie 8, visch 1, waarschuwingen 188, processen-verbaal 8. Het melkonderzoek wees het volgende uit: gemiddeld vetgehalte in Anna Pau lowna 8.09, Callantsöog 8, Helder 3J.5, Scha gen 8.08, Wieringen 8.09, Texel 8.07; vet gehalte beneden 2.76 Anna Paulowna 11 monsters (9 Callantsoog 6 (26 Helder 79 (7 Schagen 31 monsters, Wieringen 13, Texel1 29. Iets vuil waren te Anum Paulowna 3 monsters (2 Callants oog 1 (4%), Helder 6 monsters, Schagen 1 (0.6 Wieringen 0, Texel 8 (1.3 Vuil waren: Anna Paulowna 1 monster (1 Callantsoog 0, Helder 2 monsters, Schagen 0, Wieringen 0, Texel 0. Toevoeging van water—werd geconstateerd te Anna Pau lowna 'in 0, Callantsoog 1, Helder 6, Schagen 0, Wieringen 0, .Texel 1 gevallen. 14 maal werden te Helder bestenddeelen van uierziek vee aangetroffen; 2 maal te Schagen. Mon sters karnemelk werden onderzocht, waarby in het tusschen jmafejes geplaatste aantal vetvrije diroogresSn! beneden 7.60 werd aangetroffen: Anna Paulowna 2 (1), Cal lantsoog 2 (0), Helder 7 (4), Schagen 3 (2), Aantal mondelinge en) schrifteiyke waar schuwingen ten opzichte van de melk wer den gegeven te Anna Paulowna 13 (8 pro cessen-verbaal), Callantsoog 3 (0), Helder 66 (6), Schagen 20 (0), Wieringen 10 (0), Texel 25 (2). Verder bevat het verslag nog een over zicht naar de gemeenten gerangschikt van aan de consumptie onttrokken waren, als mede een staat van opgemaakte processen- verbaal met naam en adres der verbali santen. (Binnenland.) Ernstig motorongeluk btJ Soestduinen. Maandagavond omstreeks tien uur kwa men twee officieren van de Militaire Lucht- vaartafdeeüng te Soesterberg op een motor aangereden in de richting Soest. Naby het station Soestduinen kruist de straatweg de spoorbaan. Op dat oogenhlik waren de slag- boomen gesloten. De bestuurder schijnt d.t niet gezien te hebben, want hij. reed met zijn motor tegen een dezer boomen op, en wel met zoo'n vaart, dat de motor geheel defect geraakte. De duo-rijder werd wel tien of twaalf meter weggeslingerd. Hij' is ten ge volge van de bekomen verwondingen; Dins dag te ongeveer 12 uur 's middags over leden. De overledene is de sinds kort gehuwde le luitenant J. H. Mulder, te Bilthoven woonachtig. De bestuurder, de 2e luitenant J. Haasnoot, heeft geen letsel bekomen. De motor zou niet van licht voorzien ge weest zyn, naar de politie verklaarde. Poging tot diefstal In een hotel. Voor de rechtbank te Breda heeft Dins dag terecht gestaan de 69-jarige koopman Ar. H., geboren te Keulen, thans gedetineerd in de strafgevangenis té Breda. Ais tolk trad op broeder Ciemens, onderwijzer aan de St. Franciscusschool te Breda. Verdachte heeft in den avond van 20 Mei in het hotel „De Kroon" te Tilburg gepoogd, zich geld en andere zaken toe te e.genen. Hjj heeft zich daartoe onopgemerkt naar ie bovenverdieping van het hotel begeven. Be neden hoorde men echter, dat zich iemand boven bevond, en de inbreker werd op hee- terdaad betrapt. Toen men hem wou vast grepen. wierp hy den hoteleigenaar een hoeveelheid peper in het gezicht en sloeg er met een piqertendooder op los. Men bleef hem echter baas, zoodat de politie hein kon inrekenen. De hoteleigenaar en een bediende, als ge tuigen gehoord, vertelden, wat ex dien avond in het hotel gebeurd was. Verdachte bekende, in Nederland geko men te zijn om in te breken. Het bleek, dat de man in Duitschland al een aantal veroor deelingen «achter den rug heeft. De "officier van justitie elschte wegens poging tot diefstal een gevangenisstraf van vyf jaar. Uitspraak over 14 dagen. Dronken ln een auto. .Maandagavond ongeveer 11 uur maande een agent van politie te Haarlem een auto mobilist tot sthstaan, omdat hem bleek, dat deze dronken was. De automobilist reed door. De agent sprong op de treeplank en sommeerde nogmaals tot stoppen. De chauf feur en de andere inzittenden bedreigden den agent en stompten hem tegen borst en kin. Er ontstond een worsteling, en de agent loste een schot. Niemand werd getroffen. Op de Gxoöte Markt bracht de chauffeur den wagen tot stilstand, waarna hy met groote moeite door eenige agenten werd gearresteerd en opgesloten. De andere in zittenden wisten te ontkomen. Auto-botsing. Dinsdagavond omstreeks 8 uur heeft aan den Schouw naby Leiden een aanrij ding plaats gehad tusschen twee auto'a De heer S. uit Delft, komende uit de richting Den Haag, ontmoette een andere auto en hoewel nog ruimte om elkaar te passeeren voldoende aanwezig was, raakte S. het stuur kwyt, waardoor de aanrijding ontstond. S. werd uit de auto geslingerd en in bewusteloozen toestand opgenomen. In het Aoademisch ziekenhuis te Leiden, waarheen men hem vervoerd had, werd een ernstige schedelbreuk geconstateerd. Men vreest voor zyn leven. Autobus tegen lantaarnpaal gereden. Dinsdagavond is in de nabyheld van hotel Klein Hamburg te Laren een auto omnibus van de firma Ihle en gevuld met kermisgasten voor Laren', tegen een lan taarnpaal gereden en omgeslagen. Enkele personen werden zoodanig verwond, dat zy naar het St. Jansziekenhuis te Laren moesten worden vervoerd. Anderen zyn naar Hilversum vervoerd, waar ze aan het politiebureau werden verbonden. De wagen bleef aan den kant van den weg liggen. Principieel© dienstweigering. Voor den krijgsraad te 's-Hertogen- bosch Is tegen de soldaten J. S. uit Onst- wedde en P. V. uit Middelie, resp. van de veldartillerie te Utrecht en de vesting artillerie te Naarden, wegens principieel© dienstweigering 10 maanden gevangenis straf met ontslag uit den dienst gefischt. Een deel van een erfenis achtergehouden. De 46-jarige landbouwer C. P. te Prin- cenhage, die van de erfenis van zyn va der ongeveer 4600 had achtergehouden, welk bedrag door den vader ln den grond was gestopt, is Dinsdag door de recht bank te Breda veroordeeld tot een boete van 1000 subs. 100 dagen hechtenis. De eisch was 8 maanden gevangenis straf. Poging tot zware mishandeling. Donderdag 22 April heeft de 29-jarige vischventer M. A. H. de vrouw P. F. met een mes vier steken toegebracht, ténge- volge waarvan zy aan schouders, 'borst en een der henpen bloedend werd gewond. Ernstige gevolgen heeft de mishandeling voor het slachtoffer echter niet. De Aimsterdamsche rechtbank, uit spraak doende, was van oordeel dat hier moest gesproken worden van een poging tot zware mishandeling en veroordeelde diensvolgens verdachte tot 5 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van de geheele voorloop! ge hechtenis, conform den eisch van het OM. „Laantjes", stond glunder in zije tent de muziek te beluisteren. Het wa^een groote verrassing voor hem, daar hij van niets wist. Met blijde opgewektheid verkocht de heer Laan daarna, lot diep in den nacht, voor dorstige levers zijn zuur, fruiti en ijs. Van Helder naar Malmö. Brood, koek, enz. Luitenant J. H. Mulder gedood.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5