VIM DOVEN Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6207 DONDERDAG 15 JULI 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag RedactesiNUltgeveir: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: BO en 412 ENGELAND. De regeling van de Fransche schuld. Naar verluidt, zou de Fransch-Engelsche overeenkomst voorzien in een herziening van de regeling der betalingen wanneer Duitsohland minder mocht storten dan Frankrijk op een gegeven oogenblik aan Engeland verschuldigd is. De regeling zou drie reeksen van stortingen omvatten, waarvan de eerste reeks onderhevig zou zijn aan een moratorium. In het accoord moet een bepaling nopens de overdracht voorkomen,overeenkomende met die van de EngelschItaliaansche overeenkomst, en Engeland zou het verder goed vinden Frankrijk te crediteeren voor een deel jvan het surplus, dat Engeland eventueel van de geallieerden en Duitsch- land samen zou ontvangen. Wat de kwestie van den goudschat be treft, zou Frankrijk in de gelegenheid gesteld worden het onderpand dat bij de Bank van Engeland ligt, terug te ver krijgen, namelijk 77'/a millioen pond. Hiervan krijgt het thans reeds 24 millioen pond terug, wat voor Frankrijk een aan merkelijk actief vormt. Aan den anderen kant zullen de Engelsche vorderingen op Frankrijk niet verhandelbaar zijn. Er heerscht een algemeen gevoel van verlichting dat na zeven jaar de kwestie van de onderlinge schulden der geallieer den niet langer een onderwerp van con- traversen is. Met deze overeenkomst is de laatste van de groote oorlogsschulden geregeld, behalve natuurlijk de Russische schuld. Volgens den correspondent van de „Petit Parisien" te Londen brengt de aldaar tot stand gekomen regeling betreffende de afbetaling van de Fransche schulden aan Engeland voor de Fransche schatkist ook een verliohting mee van 300.000 tot 400.000 pond aan zegelrecht, welk bedrag door een vernieuwing van de obligaties aan toonder noodig zou zijn geworden. Het „Petit Journal" verwacht, dat het bedrag van den eersten termijn vier mil joen pond zal bedragen. De correspon-1 denten van „Matin" en „Echo de Paris" zien in de tot stand gekomen regeling een vermindering van het bedrag der schuld met 60 pet. De beteekenis van het accoord. Het feit dat het accoord thans beklonken is, heeft eeD groote politieke en oecono- mische beteekenis. Het politieke gewicht ervan is dat het twee West-Europeesche landen, wier bel&ngen door den oorlog samengeklonken waren, weer nauw ver- eenigt. Aan den anderen ^ant zou het niet tot stand hebben kunnen komen, in dien de tegenwoordige Engelsche regee ring geen groot belang had gehecht aan de goede politieke verstandhouding. Want het lijdt, als men op de weliswaar voor zichtig gestelde samenvatting van Havas uit Londen af mag gaan, geen twijfel dat Engeland ten slotte afgeweken is van het zoo lang verkondigde standpunt dat het zou aandringen op «en behandeling van Frankrijk gelijk op met die dit laatste land van Amerika kreeg. Geen goedkeuring van de ratificatie door het Engelsche parlement vereischt De Engelsch-Fransohe overeenkomst behoeft niet door het Engelsche pari er iment goedgekeurd te worden, m&ar Maan dag zal zij in het Lagerhuis ter sprake gebracht worden. Het debat wordt dan geopend door Lloyd George. De liberale pers legt nadruk op de edel- FEUILLETON. Ingezonden Mededeellng. moedigheid van Engeland's concessies en op den zwaren last, die den Engelschen belastingbetalers wordt opgelegd. Het conflict in de kolenmijnen. Van het geringe succes, dat de eigenaars met het openstellen: van hun mijnen 'bereikt hebben, is reeds in ons bladi melding ge- maaikt. Dinsdagochtend kwam nader bericht, dat de eenige opkomst van houwers die, volgens de nieuwe regeling der werktijden, acht uur daags, aan het werk wilden gaan, in Warwickshire te oonstateeren was. Daar werkten [Maandag 2600 man, met inbegrip echter van 1800 man, die de veiligheid1 van de schachten moeten verzekeren, op een totaal van 20.000. De toeneming bedroeg met dat al slechts 600, in vergelijking met de vorige week. In Zuid-Wales zijn Dinsdag ongeveer 300 man op een totaal van 8000 aan werk gegaan; verwacht wordt dat de betrokken mijnen met dit geringe aantal, vanzelf morgen weer zullen moeten sluiten. Aanvaarding van loonsverlaging? De voorzitter van den mijnwerkersbond heeft gisteren vaag gezinspeeld op de mo gelijkheid d^t de mijnwerkers loonsverlar ging zouden aanvaarden maar ten aanzien van den arbeidstijd was hij onverzettelijk. Een belangrijke conferentie. Een belangrijke gebeurtenis voor den toestand van de mijnwerkersstaking is het besluit van den algemeenen raad van het vakvereenigingsoongres om het mijnwer- kersbestuur uit te noodigen, hedenochtend te oonfereeren. Het belangrijke bestaat hierin dat, als de uitnoodiging wordt aan genomen, dit de eerste conferentie tuschen mijnwerkers en algemeenen raad sinds het eind van de algemeene staking zal zijn. De werkloosheid. Op 8 Juli bedroeg het aantal werkloozen 1.646.100 of 6324 meer dan in de vooraf gaande week en 844.750 meer dan verle den jaar. /- De Norman dlsche eilanden. De algemeene raad van de Normandi- sche eilanden heeft gisteren te Jersey be sloten, een laatste aanbod te doen tot be taling ineens van 800.000 aan de En gelsche schatkist als tegenmoetkoming in de oorlogslasten, mits de eilanders ook in het vervolg vrij zullen blijven in het be palen van hun eigen belastingen en niet de Engelsche belastingen zullen behoeven te betalen. Steenkolen voor Newcasüe. De uitdrukking „to carry coals to New-» castle" beteekent naar men weet hetzelfde als bier meenemen naar het bierland Beieren. Toch heeft zich in de afgeloopen week het geval voorgedaan dat er buiten- landsche steenkolen naar Newcastle zijn gebracht De politiek heeft zich reeds van dit geval meester gemaakt Door het heen gaan van den afgevaardigde der Arbei derspartij Sir Patrick Hastings als lid van het Lagerhuis moet er een tusschentijd- sche verkiezing plaats hebben voor Wal lesend waarvoor juffrouw Margaret Bond- field (die evenals de afgetreden deel uit maakte van de regeering der Arbeiders partij) candidaat is gesteld. Ook de libe ralen en de unionisten hebben ieder een candidaat gesteld en laatstgenoemde, de heer Sam Howard, heeft zich nu een stuk Silezische steenkool en een zak Belgische steenkool uit voor de Tyne beschermde ladingen verschaft, waarmee hij zich voor- stelt aan zijn verkiezingsredevoeringen kracht bij te zetten. De moraal, welke hij uit dit zwarte goud wil trekken is, dat Northumberland door buitenlandsche me dedinging dreigt zijn kolenexporthandel te verliezen. Vice-admlraaï MlHer overleden. Vioe-admiraal Miller is gisteren ten gevolge van een aanrijding door een auto bij Washington in Lancashire overleden. DUITSOHLAND. De militaire organisatie. De nota van den ge ontenraad over de militaire organisatie van Duitsohland is Dinsdag overhandigd. In 'het algemeen wordt instemming betuigd met de door de Duitsche regeering get roffen maatregelen. Aanmerking wordt gemaakt op de posi tie van den rijksweerminister, en een ver kapten generalen staf, die weer het op perbevel zouden voeren. De bladen ver nemen dat de regeering aan den Raad zal antwoorden dat de Rijkspresident inder daad de eenige opperbevelhebber la In de nota eischt de oommissie van herstel de benoeming van 2 groepscommandan ten met volkomen gofljke rechten. De uitvoering van het vredesverdrag. De nota van de in terg. controle commissie. Agüe tegen gene raal Von Seeckt De nota van de intergeallieerde mili taire oontrOle-oammujao schijnt weer een fraai staaltje van militaire staatsmans kunst en logica te zijn. Naar men zich wellicht herinnert, heeft de oontróle-cam- missio indertijd bezwaar gemaakt tegen de positie, die generaal Von Seeckt in de Rijksweer bekleedde. Zij beweerde, dat Von Seeckt wel is waar niet officieel maar de facto opperbevelhebber van het Duitsche leger is, hetgeen in strijd was met het vredesverdrag daar hierin na drukkelijk bepaald is, dat het Duitsche leger geen' opperbevelhebber mag hebben. In de thans overhandigde nota eischt de oontröle-oommissie, dat er een opperbe velhebber zal worden benoemd. Zij stelt voor. dat een van de 'beide groepscommandanten van de rijfcsweer hiervoor in aanmerking zal komen, en het ls dus duidelijk, dat haar afctie tegen gene raal Von Seeckt gericht ia De.elschen ingetrokken. Ia diplomatieke kringen verluidt, dat de actie, die de intergeallieerde militaire *contröle commissie tegen generaal Von Ingezonden Mededeellng. IT LAAT UW KOUSEN AANBREIEN H NIEUWE KOUSEN STAAT HIJ BOVENAAN. Uit het Engelsch van GAHDNER HUNTTNG. 10) Ik mocht King beter lijden door de jbe- heersohte mannelijkheid van zijn houding tijdens dit ongelukkige voorval Hij was niet te opdringend alleen maar vrien delijk en krachtig. Hij' bleef bij mij, toen de drie anderen weg waren en onze blik ken ontmoetten elkaar in wederzijdsch begrijpen. Wij wisselden echter geen woord over het gebeurde. Hij schudde slechts even het hoofd en 'ging toen zon der aarzelen naar den schoorsteen en bel de John. De oude man kwam zoodra hij geroe pen werd en King begon hem scherp te ondervragen. „John," begon hij, „je waart hier toen dit beele onderzoek plaats vond. Vertel Mr. Randall en mij' er olies van". „Kijk, Mr. King," antwoordde de oude man, „ik vermoed dat Mr. Hal u al alles heeft verteld. Wij stelden een onderzoek in. De lijksohouwer en de dokter begon nen het eerste. Toen de politiemannen de sheriff was hier en de vorslagge- vers wij zochten allen, mijnheer. De eerste verrassing kwam natuurlijk toon wij de papleren niet konden vindon, die Molm Balver had meegebracht. Wij zoch ten daarnaar het eerst'1 „Heb je aan het vuur gedacht, John?'1 vroeg King. „Ja zeker, mijnheer, dat deed ik," ant woordde de man. „Ik zocht dadelijk in den haard, zoodra Ik wist dat de papie ren verdwenen waren. Het vuur 'brandde beider en niet alsof er papieren in ver schroeid waren." „Er kan natuurlijk sedert steenkool opgegooid zijn," zei King. „O ja, mijnheer. Het is ongeveer vijf uur .geleden sedert het schieten, mijn heer. „Juist. Waar heb je nog meer geke ken?" „Onder de kleedjes en achter de gor dijnen, mijnheer, en achter de radiators. Het leek mij niet onwaarschijnlijk, dat die kleine schurk, Balver vlug genoeg ge weest kon zijn om een buitengewoon !goede bergplaats te bedenken, met de bedoeling later terug te komen en nog een diefstal te plegen om zijn brieven terug te krijgen." „Best mogelijk." „Ja mijnheer. Het schijnt mij het eenige ding dat mogelijk was. En hij heeft ze goed verstopt." „Heb je ln de tafellade gekeken, waar de revolver was, John?" vroeg ik. „Ja, mijnheer," antwoordde de knecht. „Waar ls de revolver nu?'® „De lijksohouwer heeft ze meegenomen, mijnheer." „Heb je ze bekeken?" „Ja, mijnheer. Zij Heten ze mij bekij ken, ik denk als getuige mijnheer." „Drie kamers waren leeg5^' vroeg King. „In drie kamers waren loege patronen, Seeckt op touw heeft gezet, een even spoedig als roemloos einde heeft gevon den. De contróle-commissie, is, naar men aan het Hbl. verzekert, door de betrokken geallieerde regeeringen gedesavoueerd en zal dus hare eischen moeten intrekken BELGIE. De flnancleele crisis. De regeering heeft een u est tot het land gericht, waarin zij1, .ar „Belga" meldt, zegt vastbesloten te zga alles in bet werk te stellen om haar pogingen in het belang van het financieel herstel en de sta- büisatie van den frano te doen slagen. Zij waarschuwt de Belgische staatsbur gers tegen de noodlottige gevolgen eener vermindering van het nationaal vertrouwen op ddt tijdstip. Er is geeru enkele innerlijke oorzaak voor de daling der valuta en voor de buitensporige fluctuaties op de wissel markt. Tien jaar geleden, toen de conjunctuur oneindig veel ernstiger was, is België gered door de flinkheid, de koelbloedigheid, de zelfverloochening van zijn bevolking. Thans, 'evenals toen, meent de regeering te mogen rekenen op deze groote deugden om, met medewerking van allen, het werk van het herstel des lands te voltooien. Uitbreiding van de bevoegdheden des konlngs. Het wetsontwerp nopens het verleenen van volmacht aan den koning is door de regeering bij het bureau van de Kamer ingediend. Het houdt in, dat de koning, met het oog op het financieel herstel des lands en de voorbereiding der stabilisatie van de munteenheid, zoodanige maatre gelen kan nemen, als hij gedurende zes maanden daartoe noodig acht. Hij kan alle bestaande bepalingen no pens den omloop van papleren geld wijzi gen of aanvullen, alle maatregelen nemen om de inflatie tegen te gaan of te beper ken, den terugkeer van kapitalen te ver zekeren, de Uquidatie en den verkoop te regelen van in beslag genomen bezittin gen van voormalige vijanden en alle maat regelen treffen, bestemd om berichten of inUchtingen te onderdrukken, wélke het crediet van den Staat aan het wankelen kunnen brengen, alsmede alle maatregelen nopens de voedselvoorziening der bevol king. Jasper heeft o.a. nog gezegd: „Wanneer wij den frank zullen stabillseeren, zal dat aanmerkelijk onder de. 200 in het pond sterling zijn. Verder heeft hij de Kamer verzocht, wegens den ernst van den toe stand het ontwerp zonder bespreking aan te nemen. In den Senaat heeft de minister van fi nanciën een eensluidende verklaring af gelegd en een beroep op het vertrouwen van allen gedaan. In de Kamer in eerste lezing aangenomen. In de avondvergadering van de Kamer las oud-minister Oarton het rapport voor van de hoofdafdeeling, dat eenstemmig werd goedgekeurd. Dit rapport stelde voor, dat de regeering na zes maanden rapport zal uitbrengen van haar finan cieel beleid in de Kamer. Tevens stelde de hoofdafdeeling voor in het wetsont werp het woord volmacht te vervangen door maatregelen, welke dienen te wor den getroffen voor het financieel herstel. Jaspar verklaarde, dat de regeering deze amendementen overneemt, waarna de al gemeene beschouwingen aanvingen. De Kamer heeft omstreeks midder nacht bij staan en zitten het wetsvoorstel in eerste lezing aangenomen. De wet tot verleening van flnancleele volmacht aan den koning is in de Belgi sche Kamer aangenomen. De metaalbewerkersstaking geëindigd. Waar de arbeiders de patroonsvoor- waarden hebben aangenomen, is de sta king van de metaalbewerkers in de haven -geëindigd Het werk wordt vandaag her vat FRANKRIJK De Fransch-Engelsche schuldregeling. Uit den offlcieelen tekst van de Dinsdag te Londen door Caillaux en Ohurchill geteekende overeenkomst betreffende de afbetaling door Frankrijk van zijn tijdens den oorlog tegenover Engeland aange gane schuld, meldt Havas aan de Nw. Rt. Crt. nog het volgende Frankrijk zal de volgende termijnen betalen ter volledige en definitieve rege ling van de oorlogssohuld, voor welke Engeland in het bezit is van Fransche schatkistbons tot een bedrag van 653.127.900 pond sterling. Frankrijk zal aanvankelijk jaarlijks vier milUoen pond betalen, vervolgens zes, acht, tien tot twaalf en een half millioen toe. Dit laatsto cijfer zal in 1980 bereikt zijn. Van 1930 tot 1956 zullen de jaarlijksohe termijnen twaalf en een half millioen blijven bedragen, welk bedrag voor de één en dertig laatste jaren tot 14 millioen per jaar stijgt. Frankrijk zal zijn beta lingen doen bij de Bank van Engeland en wel in ponden, in gelijke half jaarlijk sohe stortingen. De eerste storting op 15 September 1926, de laatste op 15 Maart 1988.. De Fransch-Spaansehe overeenkomst Inzake Marokko. De Dinsdag geteekende overeenkomst Inzake Marokko behelst le de afbake ning van twee Invloedssferen, welker grenzen door een oommissier ter plaatse nader vastgesteld zullen worden. Het verdrag zal dientengevolge niet ge wijzigd behoeven te worden, doch men zal later de thans nog open gelaten plaat sen aanvullen; 2e het toezicht ter zee wordt weer aan iedere mogendheid vrij gelaten, .behalve op het deel van de Atlan tische kust tussohon de rivieren Boesedra en Draa, waar een gemeenschappelijk toe zicht zal worden uitgeoefend (voorname lijk op contrabande van wapens); 8o. het afbakenen van de sectoren, die een recht- streeksch verband vormen tusschen de Fransche en de Spaansohe bezetting. Het vliegen over en bet vervolgen op eikaars gebied ls toegestaan teneinde in een dergelijk geval geen wijziging in de poUtieke grens noodig te maken. Belde regeeringen zullen leder ln hun gebied' afzonderlijk optreden, doch in overleg met elkaar, om zoodoende 't beoogde doel te bereiken. Op die wenze zal op de mili taire samenwerking een poUtieke samen werking volgen, zonder dat de onafhan kelijkheid des lands er door wordt aange tast. HONGARIJE. Anti-fascistische organisatie t© Wcenien. De „Arbeitorzeitung" meldt, dat in Wee- nen een internationale conferentie heeft plaats gehad' van anti-fascistische arbeiders- vereenigingen; België, Duitschland, Zuid- Blavië.. Letland, Oostenrijk, Polen, Zwitser land, Hongarije en Tsj echo-Blo waklje had den afgevaardigden gezonden. Na ampele bera^dSiaging volgde de oprichting van een internationaal, comité tot bestrijding van het fascisme met. don zetel te Weenem. Het secretariaat is gevestigd bij den Bond tot bescherming der republiek. mijnheer." ,En waren de overigen1 geladen?" vroeg ik. „Met kogelpatronen, mijnheer." ,Eat Hjkt vreemd," zei Kin. „Drie scho ten gelost en geen spoor van twee ervan!" JPhilbrio zegt dat er maar tweemaal geschoten is," zei dk. „Nu, de bewijzen spreken dan tegen hem." „Een huls kan te voren leeg geweest zijn," zei ik. „Dat zeg de lijkschouwer ook," pprak John. „En Hal kon niet zeker zijn dat het niet zoo was, zelfls al denkt hij het. Hij heeft het pistool eenige dagen geleden geladen, nadat hij' het had gebruikt om een havik te verjagen, die om zijn kippen heenvloog, mijnheer." „Hal heeft eenige prachtklppen," ver klaarde King mij'. „En de revolver kan misschien niet ge heel opnieuw geladen zijn na dat schie ten mijnheer,'' zei de 'knecht. „Maar twee schoten worden hier ge lost," merkte lk op. Hen trof dien dief- achtigen brandsohatter. Waar is het an dere heengegaan?" „Dat is een van de geheimen, mijn heer," antwoordde John. „De kogel kan door do open deur heen gevlogen zijn", sprak King. Hat zou mogelijk kunnen zijn, mijn heer," zei John. „Maar er is een vlakke muur aan de overliggende zijde van' de hal en daar hebben wij met do uiterste zorg gezocht. Daar ls geen kogelgat." Wij keken allen naar do zijde en do zol dering van den muur waarin do deur was. John had ons verteld, dat do revolver zeer Uoht was, een 82 kaliber, en het gat dat zulk een kogel kan maken zou ge makkelijk over het hoofd gezien kunnen worden. Maar terwijl ik over den behangen muur en de deurlijst en den houten vloer keek, kon ik geen plekje vinden waar zulk een spoor zich had kunnen verber gen. Na een poosje hielden wij op met zoe ken naar den loop van den kogel en be gonnen nu een onderzoek naar een mo gelijke bergplaats voor de brieven. ET was schijnbaar slechts één theorie bij dat onderzoek en .dat was dat Salver ze er gens had verstopt, gedurende de enkele oogenblikken dat Hall de kamer uit was om John te hulp te roepen. Wij keken in elk 'boek ln de kasten aan.het eind van het vertrek. Wij' keken adhter de boeken. Wij trokken de kasten von den muur en keken er achter. Wij keken achter de schilderijen aan den muur, in de vazen, die naast den haard Stonden, in de lade der tafel, en erachter ln het lijstwerk van de tafel. Ik schroefde zelfs de toppen los van de opstaande, holle, koperen bulzen van bet vuurscherm en keek erin. Wij deden alles wat wij konden bedenken, maar tevergeefs. Geen brieven '•werden gevonden. Het Leek Ietwat spookachtig toen dok ter (Traham terugkwam en zich bij ons voegde en ons vertelde hoe dit alles reeds te voren was gedaan; hoe zelfs de tegels vnn den haard onderzocht waren en de schoorsteen, boven het hereik van de RUSLAND. Het geld voor de mijnwerkers. Het bericht in het nummer van Dinsdag over het qindigen op 15 dezer met de kor tingen op de loonen ten behoeve van het ondersteuningsfonds voor de stakende mijn werkers, vereischt verbetering. Naar nauer vlam, doorzocht was. Hij beschreef hoe hij het lijk van Salver op den vloer had gevonden, waar Philbrio het vol gezond verstand had laten liggen, nadat hij zeker was dat de man dood was. Hij voegde er bij dat de knaap zich 'buitengewoon hel der had getoond door alle aanwijzingen te bewaren, die te zijnen gunste spraken, en ook mij scheen dit zoo toe. Het was niet meer dan tien minuten na het schie ten dat de dokter zelf was gekomen, want hij was thuis gewest, toen John te lefoneerde, en hij was de eerste, die in het vertrek kwam 'behalve de knecht nadat Phil'bric het noodlottige schot had 'gelost Ik deed toen een vraag aangaande de zaak, die mij nog niet was verklaard. „Wat stond er in de brieven? Wat was het schandaal, waarin Bain en Scancey den vriendxder Philbrics trachtten te be trekken?" „O," antwoordde de dokter, „zij be raamden een plan om Fenelon te betrek ken 'in een verhaal dat hem in verband zou brengen met een jonge vrouw, hier in het dorp, die kort geleden in moeilijk heden is gekomen." Hou het gemakkelijk gaarl iemands reputatie voor goed te bekladden?" .Herinnert ge u wat Hal daarom trent zei?" vroeg King. Hij sprak de waarheid. Zulk een verhaal, als het goed word opgezet, zou Iemands reputatie ver nietigen iel was het ook geheel onwaar." Het kwam in mij op dat de vi>oiiw rrtis- schlen iets wist dat ons nuttig zou kun nen zijn. Ik zei dit HELDERSCHECOURANT Hervatting van het werk in War- wlckahire in kleinen omvang. (ook de allerfijnste casimire), in den gelen winkel b(j JAAP SNOR, Zuidstraat 16. De gele winkel heeft een faam, ook met z(jn Een beroep or het land. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1