VERDWENEN DOCUMENTEN Eerste Blad. BUITENLAND. DONDERDAG 22 JULI 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 FRANKRIJK. Het nrinlsterie-Herrlot De motie van vertrouwen verworpen. Poincaré kabinetsformateur. Na afloop van den Dinsdagavond gehou den tweeden kabinetsraad is, naar Belga meldt, officieel medegedeeld, dat het ka binet niet, zooals oorspronkelijk ia het voornemen lag, tot Donderdag zal wach ten, maar zich reeds Woensdagmiddag aan het parlement zou voorstellen. De ministerieel© verklaring en de aan vullende uiteenzettingen, die vervolgens door Herriot en De Monlzde zullen worden verstrekt, zullen in hoofdzaak op het fi- nancleele program der regeering betrek king hebben. In verband met de omstan digheden zal Herriot van de Kamer ver langen nog vanavond een beslissing te neimen, waarbij hij die kwestie van ver trouwen zal stellen. De regeeringsverklaring. Parijs, 21 Juli. In de regeerings verklaring wordt er den nadruk op gelegd, dat Frankrijk voornemens is zijn schulden te betalen. De regeering zal wei geren den bankbiljettenomloop te vergroo- ten, zij zal de munt stabiliseeren, maar niet alleen met steun van het buitenlands Zij zal een rekening voor buitenlandsche deviezen bij de Fransche Bank openen om de buitenlandsche deviezen welke Fran- schen buiten Frankrijk bezitten, naar bet land te doen terugkeeren. Zij zal dqp te rugkeer voorbereiden tot bet stelsel van vrijheid der kapitalen door een nieuw aanbod van amnestie. Zij is van oordeel dat de amortisatiekas autonoom moet zijn en zal bij het parlement een ontwerp aan hangig maken nopens bet fiscale, maxi mum waarbij de belastbaarheid van'de op brengst uit arbeid en door sparen verkre gen, zal worden beperkt. Zij zal verder streven naar versobering in de levens wijze van het land en beginnen met de zuinlgingen door den staat. De Kamerzitting. Do minister van financiën de Monzie hield een lange rede, doch slaagde er niet in de Kamer te bevredigen, die ongedul dig was om de bijzonderheden te kennen van de andere beraamde financieele maat regelen buiten de kleine emissie-operatie, om de onmiddellijke behoeften der schat kist te dekken. De minister van financiën sprak over de natuurlijke rijkdommen van het land en van de koloniën, over oonversie der staatsstukken en over aan vullende belastingen; bij putte het geduld der Kamer uit en verklaarde ten slotte, dat hij binnen 48 uur een reeks ontwer pen zou indienen. Herriot betrad vervolgens de tribune om politieke ophelderingen te geven, die weldra de oppositie prikkelden. De zit ting werd rumoerig, toen Herriot zijn daad tegenover Briand meende te moe ten rechtvaardigen. HET KA BINET-HERRIOT GEVALLEN. Een motie van vertrouwen in de regeering verworpen. De Kamer heeft het vertrouwensvotum in het ministerie-Herriot verworpen met 290 tegen 287 stemmen. Een mlnlsterle-Poincaré. President Doumergue belastte daarop Poincaré met de kabinetsformatie. Deze Ingezonden Mededeellng. nam de opdracht aan; hij verklaarde een kabinet van 7 led' ten te zullen vormen. FEUILLETON. Uit het Engelsch van GARDNER HUNTING. 18> Toen hij naar dé kranten vroeg, raadde ik hean aan ze niet voor den volgenden dag te lezen, en Donna zelf sprak er niet over. Wij 'brachten den avond samen door. Dokter Grabam naim vroeg afscheid tot mijn groot© voldoening, want ik was be gonnen hem in alle opzichten als een vij and te beschouwen. Maar de tante,, van wie ik had1 gehoord, voegde zich bij ons, na den dag ln haar kamer te hebben door gebracht en het speet imij bijna haar ln ons gezelschap te hebben, want zij was ©en zenuwachtig, druk schepsel, dat slechts een nadeellgen Invloed op Hal kon hebben. Ik 'begreep nu snel uit het gesprek bi- zonderheden omtrent de familie-omstan digheden, waarmee ik onbekend was. Va der en moeder waren dood. Tante Ohar- lotte, zooals ze haar noemden, was de zuster van den vader en zij, had vele jaren met kinderen gewoond, die een groot in komen bezaten uit de bezittingen van hun vader. Die familiebezittingen waren on miskenbaar zeer groot, hetgeen bleek uit toevallige opmerkingen. Hal was naar de Universiteit geweest tot voor een Jaar, toen hij ziek werd en de Een repubtikeinsche groeip voor het openbaar welzijn. Een veertigtal Kamerleden behoorend tot schier alle republikednsche fracties hebben 'besloten tot stichting een-er repu- blikeinsche 'groep voor het openbaar wel zijn. en hebben een manifest aangenomen ten 'gunste van een regeering van open baar welzijn en nationale eenheid. Uitvoer van kapitaal. De Matin deelt het volgende 'geval medé van1 uitvoer van kapitaal uit Frankrijk. Op het station St. Nazaiie waren dezer dagen kisten aangekomen bestemd voor Ouba. Afzender was de bank Pierpont-Morgaru Als inhoud1 was opgegeven 500-000 frank aan effecten. Daar de touwtjes van dé ver zegeling gebroken waren, moest een douane-ambtenaar den inhoud der kisten venifieeren. Deze bleek uit twaalf-en-een half imillioen frank te 'bestaan, waarop Is beslag gelegd. Van' belanghebbend© zijüé wordt het ge val zoo verklaard, dat men eenvoudig met een verschrijving te doen zou hebben. De bediende aan dé bank zou* 500.000 frank hebben 'geschreven ini plaats v. 12.600.000. Een plan-Dawes voor Frankrijk? In zijn reeds vermelde rede in het La gerhuis heeft Snowden, de kanselier der schatkist uit het kabinet der arbeiders partij, nog betoogd, dat het er uitzag alsof Frankrijk niet in staat was orde op zijn zaken te stellen. Heel Europa, zoo be toogde hij, had het grootste belang bij de handhaving der financieele stabiliteit van Frankrijk. Uitgaande van de veronderstel ling, dat Frankrijk uit eigen kracht zijn financieele positie niet wilde of kon in orde brengen, zouden de Europeesche landen het te hulp moeten komen, zooals zij dit gedaan hadden ten aanzien van Duitschland, Oostenrijk en Hongarije. Spr. was geneigd te gelooven, dat het ten slottd tot een plan-Dawes voor Frankrijk zou komen. De daling van den frank. Agitatie tegen vreemdelingen. In de laatste dagen komt een zekere vijandige houding aan den dag tegen te Parijs vertoevende Amerikanen en over het algemeen tegen onderdanen van landen met een hooge valuta. Demonstra ties hebben reeds plaats gehad tegen Amerikaansche en Britsche toeristen. Op Montmartre o. a. hielden ongeveer 100 personen een touring-car aan, welke geheel bezet ^wai met vreemdelingen. Men trachtte ae inzittenden te hinderen, zoodat de politie er aan te pas moest komen en zelfs gebruik moest maken van revolvers. In een groot café ln het Quartier Latin weigeren de kellners personen te bedienen die niet met dollars of ponden betalen. De „doodstrijd" van het Parlementarisme. Ieder land kieze naar eigen aard een ander stelsel Het zijn niet alleen de communisten en „valutagieren,", die voordeel verwachten van den onafgebroken val van den frank en de verwarring in de politiek. De ge- loqviigen in de fascistische leerstellingen 'ontleenen aan den gang Van zaken een be wijs te meer voor hun standpunt, dat het parlementaire stelsel over heel de werld1 zijn stervensuur nadert en dat dé vervan ging ervan door 'n meer of minder fascis- koorts hem leelijk te pakken had gehad. Hij had daarna hevig geleden aan hetgeen dokter Graham een toestand noemde, grenzend aan zenuwuitputting. Hij waa gedeeltelijk in zooverre hersteld, dat hij zich kon bezighouden met Fenelon's ver kiezingsstrijd' voor het senatorsohap, waar in (hij vurig belang stelde en hij gaf zijn beste krachten aan het schrijven van ver- kiezingsleotüur en voor de kranten, in actieven strijd tegen den kerel, Bain ge naamd. Hij- leed nu vreeselijk door het overwerkt zijn en zijn toestand was on tegenzeggelijk ernstig. Hij leek echter niet altijd op een zieke. Hij was ln 't geheel niet imager en had een 'goed© kleur, en behalve ln tijden van de grootste overspanning, vertoonde hij niet al te zeer dé abnormale symptomen van' zijn ziekte. Doch het was maar al te duidelijk, dat hij' uiterst ziwak was, imet die bijzondere verraderlijke zwakte van een ondermijnd zenuwgestel. Wij' praatten dien avond1 veel samen. Ik trachtte hen alleni op te 'beuren. Wij1 de den pogingen oim niet de 'gebeurtenissen van den dag te bespreken, iets dat zooals vanzelf spreekt, vruchteloos was Wij brachten een vrij pijnlijken avond door en toen ik ten slotte naar (mijn kamer .ging, was ik zelf ietwat gedrukt. Maar de morgen 'bracht ©en toestand, dien ik tenminste niet had kunnen voor zien en de ontwikkeling van het geval was schokkend genoeg. Mij de belofte aan Judson Bain herinnerend gedaan in den tijd van de ruzie in zijn kantoor had ik in het ldeine hotel van Hazelhurst zooals het plaatsje heette getelefo- tisch getint regime slechts een quaestie van tijd is. Zoo schrijft signor Gorradini, dé vader van het ItaMaansche nationalisme, in de „Giomale dTtalia" o.a.: „Welk ministerie ook in Frankrijk thans gevormd moge wor den, het moet in de huidige parlementaire omstandigheden in enkele dagen of weken vallen zonder iets tot si and te hebben ge bracht. Het zijn niet de ministeries, die thans in Frankrijk vallen; maar het is het regime, dat gevallen is. Hetf parlementaire stelsel is verkeerd en1 verdient verder geen woord meer." Signor Oorandini merkt bij zijn requisitoir over het parlementaire stelsel op, dat zijn „doodstrijd" in Engeland1 wellicht nog iets langer zal déren dan elders, terwijl hij zich op het standpunt stelt, dat elk land eigen smaak en behoeften moet volgen 'bjj het vinden van een ander stelsel DUITSCHLAND. De ontwapening van Duitschland. Niet volkomen bevredigend volgens Chamberlaln. Londen, 21 Juli. In het Lagerhuis een vraag beantwoordend zeide Chamberlain dat de oontróle-commissie in den laatsten tijd geen nota van bijzonderen aard aan de Duitsche regeering had gezonden. Ge vraagd of de toestand van ontwapening van Duitschland volkomep bevredigend waé, antwoordde hij, dat Bij deze vraag tot zijn leèdwezen ontkennend moest be antwoorden. Noodweer. Maandagavond is het zuidelijk gedeelte van het Zwarte Woud door een hevig on weer en een wervelstorm geteisterd. Het Kohl-wald bij Hausen is over een lengte van 2 K.M. en 500 M. breedte afgewaaid. Ook de landerijen hebben ernstig gele den. Vele gebouwen stortten in, daken werden weggeslingerd. Talrijke straatwe gen zijn onbegaanbaar doordat de boo- men er dwars overheen liggen. Hondor den telegraafpalen zijn omgeworpen. De hagel lag hier er daar 1 cM. hoog. Een onweder, dat den vorm aannam van een orkaan en vergezeld ging van een wervelstorm, heeft in de omgeving van Rathenow zware schade aangericht De Maagdenburg»che moordzaak. In de zaak Haas-Schroeder is een nieu we factor gekomen, die ze nog ingewikkel der maakt. Schroeder had namelijk een vriend met' name Engelhardt, die na een tijdlang te Maagdenburg te hebben ver toefd opeens spoorloos verdween. Het lijk van Engelhardt is nu onlangs uit de Elbe opgehaald. Het bevond zich reeds in verregaande^ staat van ontbinding en had een schotwond aan het hoofd. Uit de lijk schouwing bleek dat Engelhardt was ver moord. Men acht het niet uitgesloten dat Schroeder zijn vriend heeft vermoord om in het bezit van zijn geld te komen. Het lijk van Engelhardt zal nu worden opge graven om opnieuw te worden ge schouwd; men wil namelijk trachten vast te stellen of Engelhardt en Helling met dezelfde revolver zijn omgebracht hetgeen natuurlijk bezwarend voor Schroeder zou zijn. Over de conferentie van Haas en Schroe der wordt nader gemeld dat Schroeder op Haas toestapte en zei: „Ja, ja, jijbenthet, jij .wilt me zeker niet kennend" Haas ant woordde zeer opgewonden: „Jij benit krankzinnig; alles wat je zegt ls onzin. Ik neerd dat ik, in geval men mij moedig had, in de woning der Philbrics zou zijn. Ik had niéts gehoord' van mijn tegen stander, die mij op zoo ruwe wijze op het pad had gebracht, dat ik nu niet met te genzin bewandelde. Maar teen ik in de bi bliotheek kwam nadat John imij voor den nieuwen dag had gewekt vond ik daar reeds King en Bqrnaby, met be langrijk nieuwa Zy hadden de ochtendbladen en op een ln het oog vallende plaats op de eerste bladzijde, vond ik mijn eigen aandeel» ln de gebeurtenissen van den dag op verras sende wijze weergegeven. Ik werd be schuldigd Bain en Scancey im hun kan toor te Hazelhurst te hebben aangevallen. De zaak stond ln verband met het geval Philbrio en het doodschieten van Salver; maar daar otnijn ruzie niet Bain had' plaats gevonden vóór het nieuws van het dood schieten van Salver de stad had bereikt, werd ook hiervan iets min of meer ge heimzinnigs gemaakt. Het verhaal van mijn ruzie was natuur lijk van Bain en Scanoey gekomen en Ik begreep in het eerst niet, waarom er 'geen wettelijke maatregelen tegen mij waren genomen. Maar toen ik van het verhaal van (mijn zaak 'gekomen was aan het laat ste nieuws omtrent de Philbrics, vergat ik mijn aandeel zelf bijna. Barnaby, die een dikke, grijze, flink uitziende man van een jaar of achtender tig was, ietwat kaal, maar er overigens meer als een vechter dan als ©en geleerde uitziende, vestigde mijn aandacht op den ernst van het nieuwe aspect van het ge val "voor ik tijd had gehad dit in te zien. ken je in het geheel niet-'1 Toen Haas steeds opgewondener werd merkte Schroe der tenslotte op: „Dam moet ge een dub belganger hebben". Na dé confrontatie is Schroeder opnieuw door den rechter van instuctie ondervraagd; tijdens kilt ver hoor moet hy .zichzelf herhaaldelijk heb ben tegengesproken. ENGELAND. Het geschil ln het mijnbedrijf. De werkhervatting. Londen, 21 Juli Op het oogenblik wer ken in Warwickshire meer dan 5000 mijn werkers van de 40.000, in Staffordshlre 6000 en in Leioestershire een derde deel van het totaal. Dr. Ramsay MacDonald. De arbelderslelder doctor Jnrls h. c. Ramsay MaoDonald ls door de univer siteit van Wales bevorderd tot doctor in de rechten honoris causa, wegens zijn verdiensten als staatsman en leider eener groote party. Na de overhandiging van de doctorsbul werd MacDonald zeer leven dig toegejuicht. ITALIË. Staking ln het Vatlpaan. Voor de eerste maal in de geschiedenis van het pausdom is in het Vaticaan ge staakt. De pauselyke tuinlieden hebben Maandag een ééndaagsche werkstaking gehouden, om hun looneischen kracht bij te zetten. GRIEKENLAND. Een Een kablnet-Entaxias. Dictatoriale volmacht op financieel gebied. De oud-premier Eutaxias schynt het pleit gewonnen te hebben. Althans, een telegram uit Athene meldt, dat Eutaxias zijn kabinet byeen heeft en beëedigd is. Roefos behoudt Buitenlandsche zaken, Spyridines Oorlog. De nieuwe regeerlng is eên regeering met een politiek van dictatoriaal gezag op financieel gebied, daar het staatshoofd haar in dit opzioht de wetgtsvende en uit voerende macht heeft gedelegeerd. RUSLAND. Onrast onder de Russische zeelieden. De „Troed", het hoofdorgaan van het Russische Vakverbond, schryft (in het nummer van 80 Juni) dat er alleen te Odessa eenige duizenden werkloozc zee lleden rondloopen. De werkloozen eischen,1 dat de vakvereeniging het werk onder alle leden zou verdoelen. Dit leidt tot vele bot-1 singen, tot relletjes, enz. De vakvereeni ging wist niets beters te doen dan zich tot de politie te. wenden, die natuuriyk korte metten met de werkloozen maakte. De aan-1 voerders van de werkloozen worden gear resteerd, vele werkloozen worden verban nen, de overigen worden naar hun ge boorteplaats getransporteerd. Zoo wordt de Orde hersteld. DsJersjinsJd overleden- Volgens een telegram uit Moskou aam dé Vorwaerts da daar in den ouderdom van 49 jaar overleden, Dsjersjinski, gewe zen leider van de vroegere Tsjeeka, en die verschillend© hooge ambten in de sowjet-repulbliek vervuld heeft. Dsjersjinski da een belangrijke, maar tevens sinistere figuur geweest onder de ibolsjewieksche leiders. Hy was van1 Pool- sche origine, en reeds vroegtijdig in de revolutionaire beweging gekomen, indér- tyd onder het tsaristisch stelsel eerst ge vangen gezet, daarna verbannen. In dé jaren vóór de revolutie had hy met Lenin samengewerkt en na de revolutie was hij ■aam het hoofd gekomen van de „commis sie tot bestrijding van tegenrevolutie en speculatie", die beruchte „Tsjeeka", later „Hal heeft nu een wapen in Bains han den gegeven," zei hij iaoonieik. „Hoezoo?" vroeg ik. ,Hy heeft juist im Bains hand' gespeeld," zei Kin g „Als hij maar had gewacht voor hy sprak," zei de rechtsgeleerde, „dan had den wy een eenvoudige zaak gehad, waar in alleen te bewyzen was dat de jonkman Salver in noodweer had gedood, terwyi niemand er ©enig belang by, had het te gendeel te bewyzen." „U bedoelt" begon Ik. „Ik bedoel dat Bain nu alle roden ter wereld heeft om te trachten te,'bewyzen dat 'Philbrics verhaal valsch ls." „En zal hy het probeeren?" „Hy is reeds begonnen." „Hy heeft het verhaal van de brieven ontkend," zei King. „Hij spreekt in het wild zoo wild dat de kranten zijn woor den niet precies durven aamhalen Zy durven het nog niet. Maar vandaag zul len zy het doen, Randall. 'Bain 'beschul digt onzen vriend1 van moord en hy1 heeft het op zich genomen als aanklager op te treden." Het was de regel, dien fk in de krant had gezien. „Maar zy kunnen zulk een aanklacht ni'et volhouden," antwoordde ik. „Wat zy zouden kunnen doen met de eenvoudige 'beschuldiging van moord' is ook een open vraag," zei Barnaby. „Maar zy hebben een slim verhaal bedacht, dat vreqsetijk anoediyk te bestrijden zal *yn. .veranderd in dé „Geepeeöe". Hy had veel organisatorisch talent, maar ging by de uitvoering van de verschillende taken, die hem toevertrouwd werden, steeds met zulk een fanatiek terroristische gestrengheid, bardhandigheid en onvermurwbare wreed heid' te werk, dat men den dood1 van vele duizenden aan hem toeschrijft en zyn naam' een afschrikwekkenden klank ge kregen had en mogeiyk nog lang zal be houden. Hy paste intusschen dit terroris me niet alleen toe tegen degenen, die hy als vijanden der revolutie beschouwde, maar ook tegen die lieden der sowjetad1- miniistratie, die hun plicht verzaakten. Toen de reorganisatie der spoorweg,admi nistratie aan hem werd toevertrouwd, vie len in die administratie ook heel wat slachtoffers en werden velen op staanden voet geëxecuteerd. Brandstichtingen. De sovjet-bladen blazen alarm over het steeds toenemende aantal branden in Rus land, vooral op het platteland. Het is ge bleken, dat tn zeer veel gevallen de bran den aan brandstichting te wyten zyn. Voor geheel Rusland is hét peroentage van vastgestelde brandstichtingen 28.9 Het spreekt vanzelf, dat lang niet steeds, wanneer een brand het gevolg van brand stichting was, dit ook was vast te stellen. Het percentage brandstichtingen is dus in werkeiykheid veel en veel grooter. Het is een ware epidemie van brandstich tingen. In sommige gouvernementen nemen de brandstichtingen catastrophale afmetin gen aan. Zoo b.v. is het gebleken dat in het gouvernement Koersk 69 van de branden aan brandstichting te wyten wa ren. In het gouvernement Rjazan is het percentage wat la^er (50 in het gou vernement Woronjezj 54 enz. Men be denke daarby, dat wy hier met gevallen te doen hebben, waarby de rechtbank het feit van brandstichting heeft vastgesteld. In het geheel hebben de rechtbanken ln 19241925 84.000 gevallen van brand stichting geregistreerd. In duizenden ge vallen lukte het den brandstichters geen sporen van hun misdrijf aohter te laten. VEREENIGDE STATEN. Groote hitte. Achttien dooden. In Chlcago en midden-West-Amerika heerscht een buitengewone hitte. Aohttlen personen zyn ten gevolge daarvan gestor ven. Te Chicago bereikte de temperatuur een hoogte van 94 gr., te New York van 84 en op enkele plaatsen in Zuld-Dakota zelfs van 107 gr. Myngasontplofflng. Negen dooden. Blookton (Alabama), 21 JulL By een myngasontplofflng werden negen ntijn- werkers gedood. Gebrek aan arbeiders bQ de Amerikaansche spoorwegen. Een gevolg van de lmmigratiewet Terwyi in de meeste landen van Europa over werkloosheid wordt geklaagd - Duitschland en Engeland moeten daarbij in de eerste plaats worden genoemd, slechts Frankrijk vormt onder de groote landen een uitzondering vreest men by de Amerikaansche spoorwegen, dat men in de naast toekomst niet meer over de noodige arbeidskrachten zal kunnen beschikken, speciaal wat betreft Lét on derhoud van den weg. Sedert jaren heeft men geen klaohten over gebrek aan arbei ders gehoord, dooh nu voorziet men in spoorwegkringen een tijd, waarin het niet mogeiyk zal zyn, het aantal arbeiders te verkrijgen, dat noodig is, om de werken, welke men ontworpen heeft, te kunnen uitvoeren. De oorzaak van dit verschynsel moet hoofdzakeiyk worden gezocht in de be perking van de immigratie. De spoorwe gen konden voorheen in hun behoefte aan arbeiders voorzien uit de landverhui zers; daar deze echter in den loop der tij den voor beter werk geschikt worden be gint zich nu gebrek aan nieuwe immlgran ten te doen gevoelen. Zy beweren dat zy Salver Hal gestuurd hebben met een mondelinge boodschap om hem te waarschuwen enkele dingen, die (hy had gezegd, terug te trekken.'" Ik tiet de krant vallen. ,jzy beweren Molm Salver gezonden te hebben?" „Ja. Zy erkennen dat hun kantoor be stolen is, imaar beweren dat het slechts een toevallige gebeurtenis was. Maar zij zeggen en zy willen de 'beschuldiging op dien grond voortzetten, dat Philbrics ver haal van de brieven, waarin zoogenaamd een samenzwering hunnerzyds tegen Fe- nelon stond, ©en pure fantasie van Phll- bric ia" „Die 'gelegenheid hebben zy," sprak ik. „EDi© hebben zy zeker," riep King uit, meer opgewonden dan ik hem ooit had ge zien. „Maar zy hebben den allepsllmsten weg ingeslagen en den meest ellendi- gen. Zy beweren niet dat Iemand uit de familie en van de reputatie van Hal Phil brio een gewone leugenaar en een moor denaar ls. Zy nemen een veel gevaar Lij ker standpunt ln. Zy beweren, Randall, dat onze jonge vriend krankzinnig is." Ik kan nauweiyks den schok beschrij ven, dien deze woorden my gaven. Ik zal het niet probeeren. Ik kon niet antwoor den en ik luisterde vol schrik naar de punten ln de zaak, die de rechtsgeleerde opnoemde en die my deden begrijpen hoe ernstig de toestand was. (Wowit vervolgd.) E COURANT Mijn blik viel op een regel aan het hoofd lm de krant, die hun aandacht geboeid •hield en ixdj den adem benam.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1