MENEN DOCUMENTEN "VALET" Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6212 DINSDAG 27 JULI 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: CL DE BOER Jr, HELDER Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: Bö en 413 VOLKENBOND. In de Volkenbondscommissie van intel lectueel© samenwerking is prof. Loren tto voorzitter herkozen. FRANKRIJK. Het nieuwe kabinet. Van den brief, dien Herriot aan Casals, den voorzitter van de radicale Kamer- groeu heeft geschreven, ter verklaring van hét feit, dat hij minister in het toabi- net-Poinoaré is geworden, heeft de oor respondent van de N. Rot. Ort reeds in zijn telegram gerept Herriot schrijft aan Oasals: Pr wordt een poging gedaan om, evenals ten tijde van den oorlog, de na tionale eenheid te verwezenlijken. Men heeft een beroep gedaan' op mijn geweten. Ik heb het gevoel niet het recht te hébben de kans van slagen van deze poging on mogelijk te maken. De verantwoordelijk heid voor deze beslissing heb ik aanvaard en zal ik alleen dragen. Wat uw oordeel moge zijn, gij zult mij die eer aandoen te gelooven, dat ik trouw blijf aan de over tuigingen van mijn geheeie leven. Ik ben uitsluitend bezield geweest door den wil de Republiek het parlementaire stelsel en tmUjn land te dienen. Ondanks dezen brief aan Casals, zal voor de radicalen het feit, dat Herriot zijn besluit om tot het mtnisterie-Poincaré toe te treden genomen heeft zonder eendge ruggespraak met zijn groep, een' nogal bittere pil zijn om te slikken. De nieuwe regeering. De daling van den Franschen franc beneden de 200 in het Engelsche pond wat dus wil zeggeneen stijging van den wisselkoers van den franc boven de 6 ets. Hollandsch is de eerste tastbare uitkomst geweest van het optreden van het nieuwe Fransche kabinet. Zij is een goed omen voor de aanneming van de motie van vertrouwen in Poincaré's re geering. Zaterdagmiddag heeft het kabinet zijn eerste bijeenkomst gehouden en het com muniqué, dat daarna verscheen, behelst dat Poincaré er een overzicht van den flnancieelen toestand in gegeven heeft en dat zijn collega's de beginselen van het program van financieel© hervormingen hetwelk heden in de Kamer ingediend zal worden, goedgekeurd heeft. De dertien politieke leiders die de nieuwe regeering vormen, zouden het dus eens zijn over de hoofdtrekken, en nu moeten zij zich nog over de bijzonderheden verstaan. In het kabinet zelf kan zoodoende een deel van den partijstrijd uitgevochten worden, waarvoor de Kamer tot dusver de arena was. Het is intusschen waar dat niet al die leiders hun partij achter zich hebben. Met name is Herriot thans eenigszins in de lucht komen te hangen. In een eerste opwelling heeft hij de portefeuille van onderwijs aangenomen zonder zijn naaste medewerkers van het kartel erin te kennen en daarom lijkt het alsof hij de plaats voor Caillaux, die buiten de nieuwe regeering gebleven is, opengelaten heeft om nu hoofd van het kartel te worden. Tegenstanders van de regeering zullen voorts de royalisten van de uiterste rechterzijde, de socialisten en de com munisten zijn. Men voorspelt dat Poincaré's program gericht zal zijn op verhooging van be lastingen, en dan met name van indirecte belastingen op artikelen van algemeen gebruik. Zulke belastingen hebben het voordeel van dadelijk geld in de lade te FEUILLETON. Ingezonden Mededeeling. brengen. Dan zou er pressie geoefend worden om bespoedigde inning van de directe belastingen over 1926 te bereiken. Herstelt de franc zich geleidelijk, dan is het trouwens een voordeel voor de be lastingplichtigen om snel te betalen. Depreciatie werkt daarentegen uitstel in het betalen van belasting in de hand. Alweer zal men zich herinneren dat de Duitsche belastingplichtigen in den in flatietijd zoo lang konden talmen met betalen dat de som die zij volgens hun aanslagbiljet moesten opbrengen, tot een schijntje geslonken was. Om de linker elementen van het kabinet tevreden te stellen, zal Poincaré echter ook de be- zittenden moeten treffen, door verhooging van de successie-rechten bijvoorbeeld. ENGELAND. De Engelsche zeelieden schelden zich af van den Int Transportarbeidersbond. De boud van Engelsahe zeelieden heeft Zaterdag te Londen vergaderd. Na ampele besprekingen, is met igroote (meerderheid een bestuursvoorstel aangenomen oen zich van den Internationalen Bond van trans portarbeiders af te schelden, zulks als ge volg van het door dien bond bij de alge meen© staking ingenomen standpunt Het werk van Fluimen veroordeeld. Behalve tot de onverwijlde afscheiding van het internationaal verbond van trans portarbeiders besloot de zeeMedenveraeni- gin|g ook tot het houden van een stem ming onder de aangeslotenen over het zich afscheiden van alle politieke verbon den. De motie van de zeeliedenvereenigiijg, waarin dit besluit vervat is, zegt, dat de vergadering van oordeel is, dat tal van aansluitingen bij vreemde verbonden een verspilling zijn van het vereenigingsgeld, met name wat betreft het internationaal verbond van transportarbeiders, dat de laatste jaren meer een politiek verbond dan een vakverbond ls geweest, terwijl bovendien Edo Flmmjen* de secretaris, zich schuldig maakt aan het uitvaardigen van manifesten zonder behoorlijke mach tiging van het bestuur, welke dientenge volge misleidend zijn voor alle Europee- sche arbeiders. De mijnwerk erss laking. In Warwickshire werkten gisteren 7400 houwers, maar ruim 1000 man uit twee mijnen, die Vrijdag aan het werk waren gegaan, hebben zich gister weer bö de sta kers gevoegd. In het Welsche kolenbek ken Cannock Chase zön daarentegen de laatste stakers gisteren weer aan het werk gegaan. In de overige kolencentra is de toestand zoo goed als ongewözigd. Oook heeft gisteren te Walsall in het hartje van Warwiokshire gesproken en voor een gehoor van 6000 man een over zicht van den toestand gegeven. Als nieuws deelde hij moe, dat hot hoofd bestuur besloten had. Vrijdag weer een vergadering van de districtafgevaardig den te Londen te beleggen om den man nen gelegenheid te geven vrij uit te zeg gen of de leiders hun plicht hadden ge daan of niet. Bultenlandsche steenkolen komen de Engelsche fabrieksnijverheid te hulp. Uit alle deelen van het land komen be richten, volgens welke het aankomen van steenkoolladingen uit het buitenland den toestand in de fabrieksnijverheid verlicht heeft. In vele centra gelijk Sheffield, waar werkloosheid heerschte bij gebrek aan steenkool, zijn de fabrieken weer aan den gang, ook in het mijngebied werken al wat menschen. Te Sheffield zön 2000 werkloozen van de steunlösten afgevoerd en weer in de staal fabrieken aan het werk. Aan de Clyde en te Swansea is steeds meer steenkool be schikbaar voor den scheepsbouw, de blik- fabrieken en andere bedröven en te Derby heeft men de beperking van het gebruik van electrischen stroom kunnen Intrekken, tengevolge van den aanvoer van buiten- landsche kolen. In Lancashire hervatten spinnerijen en papierfabrieken het werk. DU1TSCHLAND. De zaak-Haas. Vrijdagavond heeft de politie te Maag denburg den chauffeur van Haas aange houden. In den' loop van' den nacht wond hij geconfronteerd met Schroeder, die uit- drukkelijk verzekerde* dat deze chauffeur het Ujk van Helling naar zön woning heeft gebracht. Daar de chauffeur echter zön alibi kon bewijzen* is hij Zaterdag ochtend1 weder in vrijheid gesteld. BELG lis. Snellere treinen tnsschen Brussel en Antwerpen. In 32, InplaatB van 48 minuten. Op het traject AntwerpenBrussel heb ben, naar de corr. van de ^.R.Ot. te Brus sel meldt, sedert eenigen tijd proefnemin gen plaats met een speciale Belgische locomotief en een trein van Pulman- wagens, teneinde de reis tusschen deze twee groote steden met eenige minuten te verkorten. Sommige treinen leggen thans den afstand AntwerpenBrussel, of omgekeerd, af in 48 minuten. Met de nieuwe treinen zou dit op 82 minuten kunnen worden gebracht. Op sommige Èlaatsen, b.v. tusschen Oude-God en •uffel, zou de snelheid niat minder dan 115 k.m. bedragen. RUSLAND. Zinowjef heeft afgedaan. De Russische bladen publiceeren de eind-resolutie van het centrale comité der communistische partij. Zooals uit deze resolutie blijkt, heeft de partij zich in de eerste plaats bezig gehouden met de oppositioneel© elementen en daarna met economische vraagstukken, inzonder heid met de graaninkomsten en met den woningbouw. Besloten is, Zinowjef uit de hoogste orgaan der partö, het Polit-Bureau (het politieke-bureau) te verwöderen en in zön plaats den volkscommissaris voor verkeerswezen, Roedsoetak, te benoemen. Tevens wordt Zinowjef ook uit de Rus sische delegatie in het Komintern ver wijderd en verliest hö ook zijn functie in de communistische internationale. Liefdesavonturen en corruptie. Uit Krakau wordt aan de „Tel." ge meld De „Illustrovani Kurjer Codzienny" verneemt uit Moskou, dat in de woning van den dezer dagen overleden chef van den oppersten economischen raad Dzjer- zjinski een huiszoeking is gehouden, waarbö tal van documenten en zön mé moires in beslag zijn genomen. Daaronder Uit het Engelsoh van GARDNER HUNTENG. 16) „Is Scancey van morgen in die stad gfr- zlen?" vroeg ik. „Jia o, ja. Hö ia er heel vroeg heen gegaan." „Fn Bain?" „Ben reporter vertélde mU dat hö tob de dienstboden In het huis had gehoord dat Mr. Rn in den boelen nacht niet thuis was 'geweest." „Zool Bracht Scancey den nacht in zijn eigen woning door?'' „Ja, dat geloof ik weL Hö |w®s daar, maar hij wilde de verslaggevers niet ont vangen voor hö vanmorgen uitging, tegen zeven uur, om eenige telegrammen te verzenden. Toen kregen ze hem te pak ken en hö zei ze vriendielölk 'goéden morgen en vertelde hun dat hö niet zou spreken voor hö Bain had gezien hét geen niet vóór vanavond zon zön." „En wat is er met de vrouw, die Bains tuin binnen kwam?* ,,Mi sseh ioni. Toen ik Oolefls kantoor verliet, met hartelö'ken dank voor zijn hulp, ging ik uit op een nieuw onderzoek. Ik telefoneerde eerst na^tr The Hazels en kreeg Barnaby aan het toestel. Ik ver telde hem dat de aanklacht tegen mij was Ingetrokken en dat Bain niet in Hazel- hurst was. Ook van Scanoey's tocht naar de stad. Meer bdzondenheden durfde ik per telefoon niet geven. Ik vertelde hem dat ik een spoor wilde volgen* dat zich had voorgedaan, en dat ik later het huls weer zou opschellen HÖ vertelde mij .op zijn beurt dat Donna en Hal juist hadden vernomen welken (keer de zaak had genomen. Hö zei dat Donna zich flink 'had gehouden. Hal was in het eerst opgewonden 'geweest, maar hö waB later veel rustiger geworden. Ik verliet de telefoon In tamedök ge drukte stemming bi) het idee hoeveel smart en angst mijn nieuwe vrienden moesten ondergaan. Mijn besluit omi Judsani Bain te 'be strijden'met alle middelen, die mö ten dienste stonden, werd alleen maar ver sterkt door Barnaby's verhaal van hun rustige houding 'bö het vernemen van den aanval op hen- Ik had reeds den sheriff op jacht naar Bain gezonden, ofschoon ik weinig ver trouwen had in zön succes. Ik geloofde dat ik beter zou slagen als lk er zelf op uit ging, en In mijn geest was reeds een plan gevormd. Bain was in haast vertrok ken. Scancey had telegrammen verzonden. Dit waren al twee dingen, waarmee reke ning .gehouden moest worden. Misschien stonden zij niet met elkaar lm verband. Misschien ook wel Ik Informeerde waar het telegraaf bureau was er was slechts een in het moet zioh de correspondentie van Dzjer- zjinski met verschillende Europeesche groot-industrieelen bevinden, waaruit bfljkt, dat iflj van deze industrieelen groote sommen heeft ontvangen voor het verleenen van concessies in Rusland. Onder zön particuliere brieven bevond zich ook een aantal minnebrieven en foto's. Hieruit bhjkt, dat Dzjerzjinski een relatie heeft onderhouden met een bekende operette-diva, Tatiana Bach ge- heeten, en haar groote sommen heeft geschonken. Hö heeft haar 1922 leeren kennen en haar relatie met Dzjerzjinski heeft haar in staat gesteld, zich jaarhjks naar Parijs te begeven en enorme be dragen aan haar toilet ten kóste te leggen. Het geheeie vermogen van Tatiana Baoh zal thans in beslag worden genomen. SYRIË. Een bloedige botsing. Ben tegenslag voor de Franschen. 49 dooden en 97 gewonden. Beiroet, 26 Juli. Bij een botsing ln de oase van Ghoeta hadden de Franschen 49 dooden en 97 licht-gewonden. Een kolo nel sneuvelde eveneens, Twee vliegers, die tengevolge van een panne moesten dalen, werden door 200 re bellen aangevallen. Zij verdedigden zich tot do ernst hunner verwondingen hen .buiten gevecht stalde. De rebellen knoop ten hen daarna aan hun vliegtuig vast en verbrandden ze levend. De lijken der Spahl's werden twee aan twee vastgebon den aangetroffen. VEREENIGDE STATEN. De böl de „undergroundT te New York geëindigd Een' staking bij die „underground" spoorwegen te New York is Vrijdag ge ëindigd met een volledige nederlaag voor de stekers, die individueel gevraagd heb ben weer in dienst te worden genomen op de voorwaarden der maatschappij. Het feit, dat de maatschappij er in geslaagd was om het verkeer voor 76 te hand haven had de stekers van den aanvang af ontmoedigd' en zoodra het duidelijk werd dat de steking tot mislukken gedoemd was, begonnen de arbeiders het werk te hervatten tot ongeveer de helft terugge keerd was. De maatschappij heeft 'beloofd, dat de meeste stekers zouden worden te ruggenomen, maar op het oude loon en met verlies van ancdenniteitsreohten. De staking heeft 16 dagen geduurd en het verlies voor de maatschappij wordt op een bedrag overeenkomende met BAOOLOOO gulden geraamd. ilHI'IOÜ. De vervolging van de Roamsohe kerk. Een telegram uit de stad Mexico meldt, dat president Galles het godsdienstig on derwijs verboden heeft en verscheidene andere anti-kerkelijke besluiten heeft uit gevaardigd. Ook zouden de aartsbisschop van Mexico en de bisschop van1 Tobasoo gearresteerd zön, omdat zö de geioovigen hadden aangespoord oeoonomdsohen ingezonden mededeeHng. Veiligheids scheermes en het onderwijs te hervatten in lokalen over de grens op het gebied van de Veiv eenigde Staten, teneinde aan de 'kindieren godsdienstonderwijs te kunnen geven zon der lastig gevallen te worden. JAPAN. Een pon-Aziatische conferentie. Volgens de Engelsche bladen worden er toebereidselen getroffen voor een pan-Aziatisohe conferentie, die in de volgende maand te Nagasaki zon worden gehouden. Het doel zou o.m. zön een pan-Aziatisch verbond op te richten. Japan, Ohina, Indiö, Siam en Perzië zullen vertegenwoordigd worden en waar schijnlijk zullen ook Turltije en de Philip- pönen afgevaardigden zenden. dwang uit te oefenen om de regeering te bewegen wijziging te 'brengen in de nieu we kerkwetten, die 1 Augustus in werking treden. De Mexioaansche regeering ziet den ernst van het besluit tot afdwinging van de kerkwetten ten volle ln en men verzekert, dat zö zoonoodig troepen zal gebruiken om haar doel te bereiken. De regeeringsikringen spreken de be richten tegen volgens welfke de repuibli- kednsche Mexioaansche troepen bevel ge- egen hebben zich gereed.' te houden om 1 Augustus, wanneer de kerkelijke wet ten in werking treden, onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Sommige scholen zijn van plan te sluiten plaatsje en het gelukte mö, onder voor geven dat ik een gezonden bericht moest verifieëren, van de telegrafiste toestem- mming te krijgen de stukken door te zien. Ik vond ook werkeUjk Wheeler Scan oey's telegrammen. Er waren er vier. Drie ervan hadden voor mö geen waarde, maar het vierde luidde: „Fred. Henderéon, Gold Spring Ohettes worth. Chocolade komt. Leg de plank uit. Scancey". Het was voldoende. Het was natuurlök een niet te begrijpen telegram, maar het adres was het eenige dat ik noodig had. Ik ging onmlddellök naar het kleine spoorwegstation. „Hoever is het naar Ohettesworth?" vroeg ik den klerk achter het getraliede raampje. „Twee en zeventig mijlen", klonk het antwoord van den somberen man, die mijn aanwezigheid als een hem aangedane be- leedlging scheen te beschouwen. „En Gold Spring?" zei ik op goed ge luk, nle<t wetend waarop de naam van toe passing was. Hö keek boos. „Wat?" vroeg hö- „Wat ls Gold Spring?" vroeg ik. „Een paardenfokkerij," antwoordde hö norsch. „Wanneer kan ik een trein naar Ohettes worth krijgen?" vervolgde ik. „Twaalf tien," gromde hö. Het was nu pas elf uur en ik ging de straat op en aan een telefoon in een dro gisterij schelde ik Barnaby op, die tot ntijn blödschap dadelök zelf antwoordde. „Je spreekt weer met Randall," zei ik tot hem. „Heeft Bain een paardenfokkerij LUCHTVAART. Vliegongeluk bö Bagdad. Zeven dooden. Bagdad, 26 Juli Een militair vliegtuig stortte nabö Hanaidi ter aarde. Zeven mi litairen werden gedood, onder wie drie officieren. Eén officier werd zwaar ge wond. De oorzaak van het ongeluk ls on bekend. Een vliegtuig door den bliksem getroffen. Bö Norderney is Zaterdag een vlieg tuig door den bliksem getroffen en ln zee gevallen. Van de zeven inzittenden zön vier gedood en drie gewond. De 4 tijken zön ln den nacht op Zondag te 4 uur geborgen. De namen zön nog niet bekend. De zwaar gewonde fabrikant Streing bevindt zioh ln het ziekenhuis: men vreest voor zön leven. Het onderzoek heeft aan het lloht gebraoht, dat het vliegtuig, na door den bliksem te zön getroffen, in brand geraakt en omlaag gestort la. Over dit vreeselöke vliegongeluk ver neemt de Vossische Zeitung nog de vol gende bözonderheden. Oen zes uur 's avonds begon het onweer, om zeven uur woedde er een orkaan over het eiland. Het werd pikdonker, men kon geen tien meter voor de oogen zien; iets later kreeg de hemel een zwavelgele kleur. Eem geweldige donderslag weerklonk eni onmlddellök daarop zag men ten zuiden van het eiland een vliegtuig uit de wol ken omlaag storten. Een oogenbllk later steeg een geweldige rookwolk uit het wa ter op. Onmlddellök vertrok een hulp expeditie naar de plaats van de ramp. Op ongeveer 20 meter afstand van de plaats van de ramp vond men in het ondiepe wa ter de overblöfselen van het vliegtuig. Het was kort voor het onweer uit Bo;r- kum vertrokken en had behalve den be stuurder vier reizigers, onder wie een dame, aan boord. Drie reizigers alsook de bestuurder waren bereids dood; de vierde reiziger overleed korten tijd nadien. Alle slachtoffers waren door brandwonden ln Gold Spring, Ohettesworth?" „Neen," antwoordde Barnaby, „maar Ourly Oonrad weL" Dit braoht mö oen oogenbllk in verwar ring, maar ik vroeg onmlddellök: „Hoe heette het meisje waarvdn in de brieven sprake was de verdwenen do cumenten?" Ik durfde niet meer vragen, uit vrees voor luisteraars op de lön. „Luella Westfall," klonk zön antwoord, zeer duldelök. „Waar kan lk informatie omtrent haar krijgen op veilige wöze. Hij zweeg een oogenbllk. „Zij woonde met haar moeder in Kent Street", zei hö. „Maar wacht vraagt dominee Vernon naar haar. Hö kan je alles vertellen wat je wil weten en hö is betrouwbaar." „Goed", zei ik. „Ik ga naar Ohetteworth. Ik zal je later berichten. Ik hing den hoorn op. Toen ik de» cel verliet en den winkel weer inkwam, zag ik. een bediende achter de toonbank, die mö nieuwsgierig aankeek. Ik vroeg mö af of bij nfljn gesprek ook had beluisterd door de dunne muren van de cel en zoo ja, hoeveel hö eruit had kunnen begrijpen. Daar was nu echter niets aan te doen en ik wierp geen tweeden blik op hem. Ik herinner-mö, dat hö een lange, bleeke man was met zeer licht blauwe oogen en beschouwde hem als een onbeteekenend persoon wat ons betrof. Toen bracht ik een bezoek aan Dominee Vernon. Hö ging dadelök op mön vragen in, toen lk Barnaby's naam noemde. „Arm kindl" zei hö van het meisje. „Ja, ik heb haar en haar moeder vele jaren gekend. Zö is hier opgegroeid. Zö is een heel mooi luchthartig, klein ding, tame lök ödel. Haar moeder ls een heel vreem de vrouw, van wie niemand veel weet. Zö en haar dochter werkten beiden, tot \oor korten tijd, in een heel bözonder vak: zö schilderden vischaas, kunstvischjes enz. voor een firma hier. Zö hebben goed haar brood verdiend. U weet waarschijnlök van de moeitijkheden waarin het meisje heeft verkeerd. Zö was tot ongeveer een maand geleden in het gasthuis en haar kind is daar gestorven. Het is bekend, dat Martin Fenelon met haar bevriend was en dat hö enkele van haar rekeningen heeft betaald. Dat was, denk ijt de oorzaak van de praatr jes omtrent Fenelon. Ik geloof geen woord kwaad van hem, maar het meisje wilde niets los laten omtrent haar moeilöke om standigheden. Zö wil niets vertellen om iemand te helpen of te hinderen. Nu hoor ik, dat zö is weggeloopen." - „Wanneer?" „Vanmorgen of gisteravond." „Alleen?" „Zoover wö weten." „Weet haar moeder iets van haar?" „Haar moeder is de meest gesloten per soon, die ik ooit heb gekend. Zö wil zeifB geen vragen beantwoorden." „Vreemd," zei ik. „Vindt u het ook niet vreerad, dat het meisje juist nu is wegge loopen juist op dit oogenblik?" „Zeker. Maar weet u De geestelöke weifelde. Hö was een vriendelöke, oude heer met wit haar en lieve, blauwe oogen. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT „Eerlijk gezegd' weet Ik het niet. Zö was waarschijnlijk een dienstbode uit het huls." Een man met een schoon geschoren gezicht dwingt res pect af en doet zijn werk met plezier. U zult altijd eau goed «schoren gelicht EiebEten, wanneer U een Vilei Veiligheid»- icheennct koopt, en dat iederen morgen vijf minatan gebmikL Importmini fa. 8. MIIHDIRSMS -DIMHAU.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1