BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. overdekt Het kostte heel veel moeite met de hulp van bijlen het Hjk van de dame uit de overblijfselen van het vliegtuig te bevrijden. Uit het onderzoek Is gebleken, dat het vliegtuig door den bliksem werd getroffen en toen brandend in zee ls ge- Btort A De gedooden zijn het echtpaar Hora- ter uit Berlijn, de heer van Delden uit het graafschap Bentheim en de bestuurder Traolnskl. Vliegtuigbommen gevallen. Praag, 2fl Juli. Bij een militaire vlleg- oefening geraakten Vrijdag bulten het exeroitieterrein drie bommen van een vliegtuig los. Een er van doode een meisje, dat met veldarbeid bezig was en verwond de haar vader zoo zwaar, dat men voor zijn leven vreest. De Koningin. De Koningin verliet gistermiddag twee uur Sankt Beatenberg, om zich via Bazel naar Nederland te begeven. De gezond heidstoestand is gunstig. H. M. heeft ook Zondag het hotel nog niet verlaten en den dag grootendeels doorgebracht op het balcon. GEMEENTEN IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Een circulaire van den Minister. De minister van blnnenlandsche zaken en landbouw heeft onder dagteekenlng van 19 Juli een circulaire gericht tot do Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën, waaraan wij het volgende ont- leenen: Het aantal gemeenten, dat in flnan- cieele moeilijkheden verkeert, neemt steeds toe. Uit de gegevens, die op dit stuk ten dienste staan, blijkt dat dit aan tal ook verder nog bedenkelijk droigt toe te nemen. Ik meen ter adstructie op het volgende te mogen wijzen: Blijkens de stastistlek der gemeente' begrootingen van 1925 waren er van de 265 gemeenten boven de 5000 zielen 45, of 17 die haar rekening over het laatste dienstjaar hadden moeten afsluiten met een nadeellg saldo. De gemeenteschulden groeien in een zeer snel tempo aan. Het uitstaand bedrag der gemeentelijke leeningen is, met ter zijdestelling van de kasgeldleeningen en de woningbouwvoorschotten, gestegen van 280 millioen in 1898 tot 1098 millioen op 1 Jan. 1924, terwijl bijv. in diezelfde pe riode de rijksschulden opliepen vap 1092 millioen tot 2788 millioen. Hierin schuilt een groot gevaar. Een nog veel sterkere vermeerdering vertoonen de gemeentelijke uitgaven, die stegen van plus minus 110 in 1900 tot 1001 millioen in 1921. Een verbetering in den financieelen toestand van veel ge meenten zal dan ook eerst kunnen intre den, indien veel meer wordt naar versobering gestreefd. Uit de Rangschikkingslijst naar den be lastingdruk 1926/1926 (uitgave centraal bureau voor de statistiek) blijkt, dat er wel in het algemeen een daling valt te constateeren in het bedrag van het hoog ste gemiddelde inkomen, doch dat van een sterke neiging tot verlaging van den be lastingdruk niet kan' worden gesproken. De minister wendt zich tot de Gede puteerde Staten om medewerking en geeft hier in overweging de volgende gedragslijn. a. Geen goedkeuring zal zijn te hechten aan leeningsbesluiten tot het aangaan van leeningen, dan slechts in de allernoodzake lijkste gevallen en alleen indien onomstoo- telijk vaststaat, dat de uitgaaf een lee ning wettigt. Een van de oorzaken van financieelen achteruitgang van verschillende gemeen ten is n.1. hierin gelegen, dat men veel te spoedig geneigd is uitgaven, waarvan het nut zloh over verscheidene jaren uitstrekt, ten laste van den buitengewonen dienst te brengen. Daardoor zijn geleidelijk vele gemeenten bulten verhouding tot haar araagkraoht met schuld bezwaard ge raakt en hebben zij alle weerstandsvermo gen verloren. De regel die het rijk be houdens uitzonderingen volgt, dat alleen die uitgaven uit den kapitaaldienst mogen worden bestreden, die dadelijk vloeiende inkomsten medebrengen, ten minste ge lijk aan de rente der aan te gane schuld, komt zeer aanbevelenswaardig voor. b. Er dient dus goed te worden toege zien op het bewaren van de Juiste scheidingslijn tusschen gewone en buitengewone uitgaven. c. Krachtige maatregelen zijn te nemen, ten einde conversie van leeningen, die veelal nog tegen een hoog rentetype loo- pen, te bevorderen. d. Geen goedkeuring is te verleenen aan besluiten tot het aangaan van een leening tot dekking van een tekort op den gewonen dienst, tenzij in zeer bijzondere Sevallen (voor noodlijdende gemeenten) e minister van flnanolën en ik daartoe modewerking verleenen. Ik meen hier te mogen opmerken, dat als regel m.1. een gomeentebegrootlng slechts goedgekeurd zal mogen worden, Indien zij, voor zooveel den gewonen dienst betreft, sluit. Een tekort op eenlg jaar zal men alleen door het aangaan van een (kaageld) loening mogen dokkon, in dien absoluut te verwaohton ls, dat bin nen zeer korten tijd verbetering in don financieelen toestand zal Intreden. Is dot niet geval, dan zullen andere maatregelen moeten worden getroffen. Voorkomen dient te worden, dat een tekort van jaar tot jaar blijft oploopen. e. Indien leeningen moeten worden ge sloten, is te waken tegen afsluiting toet te langen looptijd. f. Inperking is op te leggen van de be dragen der vlottende kasschuld. Het kan n.1. niet worden tegengespro ken, dat vele gemeenten haar bedragen aan kasgeld, soms wegens gebrek aan li quide middelen uit anderen hoofde vloelende, zeer hoog opvoeren, dan wel de reeds gesloten leeningen verlengen, waar door de begrootingen met groote bedra gen voor rente worden bezwaard, veelal ook door vertraagde aflossingen. g. Te bevorderen is het voeren van een bedrijvenpolitlek, die in geen geval na- deelige finanoieele gevolgen heeft voor de gemeentekas. Is zulks niet mogelijk, dan kan het aanbeveling verdienen het bedr (bijv. de grondbedrijven) op te heffen h. Aandrang zal zijn te oefenen op ge meentebesturen, die een heffing van in komstenbelasting door eigen administratie hebben, dat het aandeel „kwade posten" tot het minimum wordt beperkt; i. Een scherp toezicht is te oefenen op het vaststellen der salarissen. j. In het algemeen zal streng stelling zijn te nemen, tegen het aangaan van ver plichtingen door gemeentebesturen, die de finanoieele lasten bezwaren zonder dat uiterste noodzaak aanwezig is? De minister merkt nog op, dat hij ook de medewerking van zijn' ambtgenooten op dit stuk zal vragen, door zich te ont houden van het nemen of voorbereiden van maatregelen, leidende tot het leggen van finanoieele lasten op de gemeenten, zonder overleg met zijn departement. Zoude uw college, zegt de minister, be reid zijn uwe onontbeerlijke medewer king, voor de naleving van het boven staande te verleenen, dan zal daaraan, naar mijn aanvankelijk oordeel, kracht kunnen worden bijgezet, door onthouding van de goedkeuring aan de begrooting indien zulks noodig is. Het zal wel geen betoog behoeven, be sluit de minister, dat ook al worden de hier gestelde regels in acht genomen, een recht op onderstand uit de rijks- of pro vinciale kas nimmer ontstaat. Engelsche stoomtreilers te IJmulden. In de week van 19 tot en met 24 dezer zijn te IJmuiden binnengekomen om ko len te laden, 46 Engelsche stoomtreilers. Het invoerverbod van vleesch. Een aantal bekende handelaars van de Londensche vleeschmarkt Smithfield heb ben aan een vertegenwoordiger van de „Daily News" verklaard, dat er inderdaad gegronde vrees bestaat dat de prijs van vleesch met name varkens- en kalfs- vleesch zal stijgen als gevolg van het invoerverbod op versch vleesch van het Continent. Varkens- en kalfsvleesch zijn reeds on geveer 8 pence per En^elsch pond duur der dan verleden jaar om dezen tijd. Vol gens een der handelaars zullen de moei lijkheden pas goed beginnen omstreeks September, wanneer er in normale tijden veel varkens uit Nederland worden ver zonden. Verleden jaar zijn er tusschen September en het eind van het jaar 380.000 varkens uit Nederland naar Smithfield gezonden. Deze zendingen vertegenwoordigen on geveer 75 van de totale voorziening van Londen met varkensvleesch. In dit ver band voorspelde de zegsman van de „Daily News" een prijsstijging met 4 pence per pond in den groothandel, zoo niet meer. Het beste vleesch, zoo vernam de jour nalist nog op de markt van Smithfield, komt uit Nederland. Iersche varkens kon den zelfs nog beter zijn, maar het vervoer is zoo onvoldoende en zij komen in zoo'n slechten toestand op de markt aan, dat men de voorkeur geeft aan varkensvleesch tan het Continent. Veel van het beste continentale vleesch gaat naar de volks buurten, zoodat de armen ernstig onder de prijsstijging zullen lijden. In normale tijden stuurt Nederland een groote hoeveelheid verschgeslachte jonge talveren, die goedkoop in de arme wijken erkocht worden. In den aanstaanden .vinter zal dit goedkoope kalfsvleesch ont leken. Ook lams- en schapenvleesch wordt op jroote schaal uit Nederland ingevoerd, in Ie laatste vier maanden van het vorige jaar een millioen karkassen. Reeds heeft het invoerverbod werkloos heid veroorzaakt onder degenen, die bij den Nederlandschen vleeschinvoer hun brood v^-dienen. Orde van de Ster in het Oosten. Wat de Orde van de Ster in het Oosten is zullen de meesten onzer lezers wel weten. Het is een orde van Theosofen, die gelooven in de komst van een wereld leeraar (een reincarnatie van Christus). De wereldleeraar zal zich manifesteeren in de persoon van een Indiër, Krischna- moerti geheeten, leerling van dr. Annie Besant, de leidster der Theosofen, die reeds goruimen tijd met hem een rondreis maakt. Deze orde houdt thans een congres in ons land en wel nabij het Overijselsche stadje Ommen. Een uur van Ommen heeft zij een prachtig landgoed, geschenk van burjm Van Pullandt, alwaar eep kamp voor do gaston, die uit alle stroken van de wereld zijn samengekomen, is inge-rloht, op een uur af stands van het kamp is gelegen, merkt men betrekkelijk weinig van het congres. Er loopen zeer veel vreemdelingen rond, die bij partioulieren onder duk zijn gebracht. Zaterdagmiddag heeft de plechtige ontvangst plaats gehad van den heer Krlshnamoerti in het ltanip. Er zijn bijna 2000 congressisten, welk aantal nog steeds toeneemt. Allen dragen als onderscheidingsteeken een blauwe ster of swastiku's, het onderscheidings teeken der Theosofen. Het eenige hótel in Ommen is in beslag genomen door Amerikaansche en Australische familie s. Hot kamp zelf is geheel naar den eisch ingericht, met ruime bad- en waschge- legenheden, keukens, bureau's, telefoon enz. Omtrent het verhandelde is den leden uitdrukkelijk geheimhouding opgelegd; slechts zullen aan de pers oomrauniqué's verstrekt worden. EERSTE KAMER. Suppletoirs Marlnebegrootlng 1926. Aan de Eerste Kamer is als Bijlage &e- hoorende bij de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag dier Kamer over net wetsontwerp tot wijziging van het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1926, overgelegd een aanvulling aan het op 20 Maart 1925 door de Vlootcommissie aangeboden „Verslag" over de opleiding der matrozen van de Koninklijke Marine te Gorinchem. Aan deze, den 17en Juli j.1. gedagtee- kende aanvulling wordt o. a. het volgende ontleend: De mogelijkheid, de te brengen, werd in 1925 door de com missie niet onder de oogen gezien, aange zien daartoe geen aanleiding bestond. Nu de plannen in die richting van den Minis ter bekend zijn geworden, meende de com missie, dat het op haar weg lag, een on derzoek in te stellen naar de mogelijke ,voordeelen en nadeelen van het verplaat sen dezer opleiding op het wachtschip te Vlissingen, indien de „Noord-Brabant" als wachtschip zou worden aangewezen. Volgens de door den Minister van Ma rine a. i. gedane mededeelingen zou de te verkrijgen bezuiniging van groote betee- kenis zijn. De commissie acht zich niet in staat de werkelijke beteekenis en den om vang der te wachten bezuinigingen te be- oordeelen, doch al ware het, dat de ver wachting daaromtrent van den Minister niet vrij ware van optimisme, erkend moet worden, dat vereeniging van twee dien sten tot bezuiniging moet leiden. De commissie heeft zich dan ook op het standpunt gesteld, dat de overbrenging naar Vlissingen bezuiniging met zich zal brengen, zij het dan ook, dat deze bespa ring niet dadelijk zoo sterk zal spreken, temeer omdat aan de overbrenging en aan hare inrichting te Vlissingen ook uitga ven zullen z(jn verbonden. Het nadeel, dat Vlissingen naar het oordeel der Commissie heeft, is de ligging, waardoor bezoeken van ouders en familie leden aan de in opleiding zijnde matrozen door de aan de reis verbonden onkosten bezwaren zullen ontmoeten. Hier staat echter tegenover, dat Vlissingen als plaats meer biedt dan Gorinchem en de omstre ken meer gelegenheid tot verpoozing ge ven. De commissie kan dan ook in de meer afgelegen ligging van Vlissingen geen overwegend bezwaar zien. Overigens is Vlissingen niet'zoo groot, dat een behoorlijk toezicht op de jongens niet mogelijk zou zijn, terwijl het voor a.s. marinemannen de aantrekkelijkheid van een zeeplaats heeft. Op 't gebied van onderwijs staat Vlis singen zeker niet bij Gorinchem ten ach ter, terwijl gegronde verwachting bestaat, dat zich geen tekort aan woongelegenheid zal voordoen. Hoewel in het algemeen aanraking van jong in opleiding zijnd personeel met oudere marineschepelingen zijn bezwaren heeft, behoeven daarvan in Vlissingen geen nadeelige gevolgen te worden ge vreesd, omdat aldaar slechts weinig onge huwd ouder personeel aanwezig is en 'gelijk de commissie van de marine-auto riteiten ter plaatse vernam men gaarne in Vlissingen dient, zoodat voor plaatsing te Vlissingen de keuze ruim zal zijn. In dit verband wordt opgemerkt, dat van deze omstandigheid een goede invloed ook op het kader der opleiding mag wor den verwacht, mits de keuze van dit per soneel met de uiterste zorg geschiedt. De vaarwaters nabij Vlissingen leenen zich zeer goed voor alle oefeningen te water, zoomede voor beoefening der wa tersport; een exercitie-, tevens sportter rein is gelegen vóór het schip; een goed ingericht gymnastieklokaal met douche inrichting is aanwezig; een ruime en uit stekende badinrichting, benevens wasch- en drooglokalen bevinden zich in de di recte nabijheid der ligplaats, terwijl op niet te verren afstand een goede gelegen heid bestaat tot zwemmen. Een machine-werkplaats is op het ter rein aanwezig, waardoor kleine herstellin gen met eigen middelen uitvoerbaar zijn. Nabij het schip bevindt zich een steenen gebouw, waarin eenige goed ingerichte leerlokalen en een ziekenboeg. Een gedeelte van dit gebouw, thans on gebruikte bergplaats, zou met geringe kosten tot cantine zijn in te richten. De vlootcommissie ls door eigen aan schouwing en uit hetgeen zij vernam tot de conclusie gekomen dat, indien, zooals verwacht wordt, de overbrenging der op leiding naar het waohtschip te Vlissingen tot een belangrijke bezuiniging zal lelden, tot deze overbrenging inderdaad aanlei ding bestaat en de commissie heeft daar tegen dan ook geen bezwuar, Integendeel, zij ls van oordeel, dat do plaatsing te Vlis singen ann de opleiding zal kunnen ten goede komen. Aan deze overbrenging zou de commis sie echter de volgende voorwaarden willen verbonden zien le. dat het personeel van dë opleiding, wuaraan de opvoeding en het onderricht der jonge matrozen worden toevertrouwd, met de meeste zorg wordt gekozen; 2e. dat de zekerheid bestaat, dat een samenbrenging van opleidlngs- en wacht- schipsdienst niet zal lelden tot minder goede uitrusting van eerstgenoeuidon dienst; 8e. dat ln de nabijheid van het schip een behoorlijke cantine wordt Ingericht, waarin voor de jongens in opleiding, af zonderlijk een voldoend ruime localltelt wordt beschikbaar gesteld; 4e. dat door den «ommandant der op leiding aanraking wordt gezocht met be kende militaire tehuizen en andere inrich tingen van dien aard te Vlissingen of met bijzondere personen, die zich moeite wil len geven de jonge matrozen in een goede richting te helpen leiden, door bevorde ring van behoorlijke gelegenheid tot be zoek en ontspanning buiten de onmiddel lijke omgeving van het opleidingsschip. OOST-INDIE. De Garoetsche moordzaak. Omtrent de bekende moordzaak te Garoet, waarbij Mrs. Campbell Mac Fie als slachtoffer viel, meldt het „A. I. D." dat de stukken van onderzoek nog steeds niet naar de bevoegde rechtbank zijn verwezen. Omtrent de diepere oorzaken die' aan dezen moord ten grondslag liggen meldt het blad het volgende: Door de voortvarendheid van de Ne- derlandsch-Indische politie is men thans zoover, dat de van meet af aan bij de politie gerezen vermoedens eerlang als de wer kelijke oorzaak, die tot het drama heeft geleid, kunnen worden onthuld. De draad, dien onze politie, teneinde achter de feitelijke beweegredenen van dezen* op het oog onverklaarbaren moord te ko en, niet heeft losgelaten, leidde n.1. tot de ontdekking, dat een groote organisatie van smokkelaars hier aan het werk is geweest. De vermoorde schijnt tot die bende te hebben behoord en naderhand oneenig- heid met de leiders te hebben gekregen, waarop zij dreigde, alles te zullen ver raden. Coüte que coüte moest zij dus uit den weg worden geruimd. D.egenen, die met het karweitje werden belast, volgden haar^jp haar laatste reis op de hielen, elke gelegenheid om hun slag te slaan benuttende. In dit land, waar zij taal en volk niet voldoende kende, was het voor hèn zaak, de hand te leggen op indi viduen, die voor geld, heel veel geld, de afschuwelijke daad wilden plegen. Hetgeen hun helaas in Garoet, het lustoord van het toerisme, is gelukt 1 (B u i t e n 1 a n dj Zelfmoorden te Berlijn. Te Berlijn zijn Zondag weer vele zelf moorden gepleegd. In zijn woning in de Wilhelmstrasse schoot zich een 211-jarige koopman een kogel door het hoofd. Toen de buren toesnelden poogde zijn 39-jarige vrouw uit het raam te springen, hetgeen men haar echter kon beletten. Daar zij echter steeds weer verzekerde een einde aan haar leven te willen maken, heeft de politie haar opgesloten. Geldzorgen had den aanleiding tot dit drama gegeven. Om dezelfde redenen heeft een agent van politie gisteren, in het noorden van Berlijn,metzljn vrouw zelfmoord gepleegd. De vrouw sneed zich eerst de polsader door. De agent droeg daarop zijn vrouw naar de keuken, draaide daar de gaskraan open en schoot zich een kogel door het hoofd. Toen de door de buren gealar meerde brandweer verscheen, .leefde de man nog en werd naar het ziekenhuis gebracht. In het noorden van Berlijn maakte een 52-jarige weduwe met haar 15-jarig doch tertje een einde aan haar leven. Een dorp boven een afgrond. Het dorp Suaucourt in het departement der boven-Saóne wordt, als men de Petit Parisien mag gelooven elk oogenblik met verdwijning in een afgrond bedreigd. Wetenschappelijke genootschappen uit Fransche Comté stellen een onder zoek in en de geestelijke Boileau heeft reeds een poos geleden bij de maatschappij voor natuurlijke.historie een verhande ling ingediend over de verschijnselen, waarvan het dorp het tooneel is. Boileau is sedert lange jaren pastoor in het dorp: Elk oogenblik worden er aardschokken waargenomen en hoort men doffe ont ploffingsgeluiden en uit scheuten in den bodem ontsnapt stoom. Men vermoedt, afgaande op de duidelijkheid, waai mede onderaardsch gerommel wordt waarge nomen, dat slechts een dunne aardkorst het dorp draagt en schat de dikte daar van op niet meer dan twee tot driehon derd meter. Verder vermoedt men, dat zioli onder deze aardkorst een afgrond van 400 meter bevindt. Professor Four- nier ep de geestelijke Boileau komen tot deze zelfde conclusie. Ongelukkigerwijze besohikt de gemeente niet over net noo- dlge geld om een stelselmatig onderzoek, bijv. door het gruven van een put, ter hand te nemen. Een krankzinnige neger schiet een aantal menschen neer. Een verschrikkelijke paniek ontstond voor een paar dagen ln de noordwestelijke wijk van Baltlmore, toen een plotseling krankzinnig geworden neger, Vanee Lee, met een geweer en twee revolvers in de handen, door de straten stormde en onop houdelijk, afwisselend met alle drlo wa penen, op de voorbijgangers vuurde, die doodelijk ontzet ln de zijstraten vluohtten. Vier menaohen, o.w. een zevenjarig neger-meisje, werden het eerst getroffen. Toen de politie ter plnatse kwam, moesten twee agenten hun plichtsvervulling met hen leven boeten, de drie agenten, die den amokmaker ln een auto vervolgden, wer den gewond. Tenslotte werd de neger, die inmiddels ln een winkeletalage was gekro pen en door de spiegelruit heen verder schoot, door het geoouoentreerde vuur der politie neergelegd. Hij werd in het hart ge troffen, en bovendien wus zUn hoofd door twaalf kogels doorboord. Van de gewon den zullen waarsohijniyk nog twee agen ten en het negermeisje het leven erbij laten. Een campagne tegen leeuwen. Het blad „African World" meldt, dat de gouverneur der provincie Mozambique in Portugeesch Oost-Afrika een campagne voorbereidt tegen de leeuwen, die vele slachtoffers maken onder de inlanders ten N. en ten Z. van de delta van de Zara- besi. Geraamd wordt dat er jaarlijks ui- dus 4000 inlanders worden gedood. Deze staat van zaken wordt aan den oorlog toe geschreven in dien zin, dat door de groote troepenbewegingen in de districten van Mozambique en Qullimane het klein wild is weggetrokken, waardoor de wilde ver scheurende dieren, geen voedsel meer vinden, op de lijken van onbegraven of onvoldoende begraven inlanders zijn gaan azen. Zoodoende hebben zij den smaak van menschenvleesch gekregen. Er zullen 400 jagers, waaronder bekende Europee- sche, met inlandsche helpers aan de cam pagne deelnemen. De zaak-Norrls. Dezer dagen deelden wij mede hoe de heetgebakerde predikant van de Baptis tengemeenten te Port Worth (Texas) een politieken tegenstander, die hem tijdens de voorbereiding voor zijn preek op Za terdagavond een bezoek bracht waarbjj een woordenwisseling ontstond, had dood geschoten. De predikant «chter wien de gansche gemeente staat, beweert uit zelf verdediging gehandeld te hebben. Nu is op 20 voet afstand in de kamer waar de moord plaats had, in een der kerkekamers op den grond een groote bloedvlek gevon den, waarvoor geen verklaring te vinden is en bovendien heeft de politie een kogel gat in de studeerkamer van den predikant ontdekt, vlak bij de deur en een voet of 4 boven den grond. Dit klopt niet met het verhaal van den predikant, die beweerde den bezoeker op de plaats zelve onmiddel lijk te hebben doodgeschoten. Ook is ge bleken, dat de bezoeker ongewapend is geweest. Een en ander schijnt aanleiding te geven tot een verscherpt onderzoek, dat de gemeente natuurlijk in rep en roer brengt. Diefstal van modellen. In Frankrijk zijn ook modellen van ja ponnen onderworpen aan de bepalingen van de wet op den artistieken eigendom. Daarom heeft de rechter te Parijs den dameskleermaker Toboul tot 80.000 frank schadevergoeding veroordeeld omdat hij modellen van Jean Patou zijn vakgenoot, had nagemaakt. Een kanon gesprongen. Vier soldaten gedood. BJj een oefening op het artillerieschiet- terrein bij Cunes (Italië) ontplofte een kanon tengevolge van onvoorzichtige be handeling, waardoor vier soldaten gedood, twee zwaar en drie lichter gewond werden. Massavergiftiging op een oorlogsschip. Op het linieschip „Hannover" te Wil helmshaven zijn na het eten van blijkbaar bedorven vleesch 120 matrozen met ver giftigingsverschijnselen ziek geworden. Zy werden terstond naar het matrozen- hospitaal overgebracht. Een onderzoek is ingesteld. Volgèns een V.D.-bericht verkeeren de raatrozen geen van allen in levensgevaar. Een windhoos. Vele slachtoffers. Zondagmiddag heeft een windhoos het vrybad Urünau naby Berlijn geteisterd. Verscheidene huizen werden vernield, meer dan 100 oude dennen ontworteld.. Een vrouw werd gedood en 16 personen gewond, waarvan drie levensgevaariyk. De draadlooze Cinema reeds nabij? Het Duitsch-telegrafie-station Nauen, dat op de 40-meter golflengte den gehee- len aardbol kan omvangen met een snoer van trillenden aether, waarlangs telegra- lische communicatie is verkregen b.v. met Australië, heeft thans een aanvang gemaakt met tele-fotografische proeven op een korte golf. Tot dat doel is in Nauen een speciale 6-kilowatt-zender op gericht, die zich op een golflengte van kenbaar maakt door de roeplet ters G. A. C. Om de draaggolf de ver- eischte constantheid te geven, wordt deze opgewekt volgens liet piezo-electrische principe. Dit principe berust op de eigen schap, dat de kwarts-staaf, waaraan men eleotrische wisselspanningen meedeelt, electrisohe trillingen afgeeft in buitenge woon groote regelmaat. Het systeem „Telefunken-Karolus" zal op dezen zender worden toegepast. Men beoogt hiermede de snelheid der beeld- telegrafle te vergrooten. Het record werd tot nog toe door dr. Karolus geslagen, door met zyn systeem toegepast op den zender van Koenlngswusterhausen, op een ^golflengte van 850 meter meter, foto's en teekeningen van ongeveer 100 oM2. oppervlakte, binnen 10 seconden naar Weenon te telegrafeeren. W anneer men bedenkt, dat ongeveer 10 van dergeiyke foto's per seoonde moeten worden overgobraoht, om de illusie van lovende beelden, zooals de blosooop het geeft, te verwekken, ls het te begrijpen, dat hoewel de teohnlsohe elsohen voor een 100-voudlge versnelling hoog zyn, de draadlooss cinema niet meer veraf bfc De gevolgen in Engeland. Het wus Vrijdag den gansohbti dageon buitengewone drukte ln Ommen, toen uit H richtingen de deelnemers mot versehil- lendo extra-trelnon aankwamen. In het Storkamp aan don Bosthenierborg lseon tontondorp verreien en huist thans een cosmopolltlsohe bevolking. l)e weroldlee- '•nar zelf \H grhulsveNi Inliet kastrol Krrdr, waar ook Annie Bosant verblijf houdt. Zondagmiddag hooft dr. Ueaant oen rode gehouden, die por radio Ie bokondgomuakt de dag van Maandag wordt aan ontspan ning gewijd, dan wordt dn bruiloft van Klorii en Roosje in oud-Hollandsoh ooetuum opgevoerd, ln Ommen zelf, dat matrozen-opleiding naar Vllssingen

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2