VERDWENEN DOCUMENTEN NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. buitenland. Nr. 6213 DONDERDAG 29 JULI 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. Aan alle voorwaarden voldaan. In den loop van het debat over de bui- tenlandsche politiek in het Britsche Hoo- gerhuia heeft Lord Ceoil verklaard dat, ofschoon het Foreign Office Duitsohlands nakoming van enkele verplichtingen in verband met de ontwapening, nauwelijks bevredigend acht, dit niet beteekent dat Duitsohland iets heeft gedaan dat de con clusie waardeloos zou maken van de sub- oommissie van den Volkenbond, n.L dat het 't bewijs heeft gegeven van zijn op rechten wenseh om zijn internationale verplichtingen na te komen. Duitsohland heeft dus aan de voorwaarden van het Convenant voldaan, hetgeen het 'f recht geeft om tot den Volkenbond te worden toegelaten, FRANKRIJK. Het mlnisterle-PoLncaré In de Kamer. De motie van vertrouwen aange nomen. De tekst der regeering»- verklaring. De regeringsverklaring stelt vast dat het kabinet gevormd is in een geest van nationale verzoening ten einde aan den financieelen toestand het hoofd tq bieden. Er zouden zich later andere quaesties kunnen voordoen, waaromtrent de minis ters van meening kunnen verschillen, doch thabs gaan zij volkoimen aoooord over de dringende noodzakelijkheid van middelen tot financdeele redding. De re geering is er volkomen van overtuigd dat het mogelijk is den staat der financiën snel te verbeteren en den franckoers op te heffen op de basis van samenwerking met de Kamer. Het aan het parlement voorgelegde wetsontwerp heeft ten doel in de onvol doendheid der ontvangsten te voorzien en nieuwe kansen op inflatie door vermeer dering der ontvangsten en honingrijke be zuinigingen definitief te bezweren. Behalve de vermeerdering der ontvang sten door indirecte belastingen, zal aan de in de teatste jaren verworven rijkdommen door directe heffingen een billijke mede werking worden gevraagd, waarvan een gedeelte zal dienen om de amortisatiekas jaarlijks van bons der nationale verdedi ging te voorzien. De regeering zal het parlement verzoe ken de debatten door vrijwillige tucht te verkorten. Dit inleidend streven zal wor den aangevuld door maatregelen, die be stemd zijn om het algemeen vertrouwen te handhaven, stipt alle verbintenissen van den staat na te komen en de productie van het moederland en de koloniën te bevor deren. De schuldeischende naties, ten opzichte waarvan Frankrijk^ den vasten wil heeft om zich zooveel als in zijn macht ligt van rijn schuld te kwijten, hebben er evenzeer als Frankrijk belang bjj1 dat Frankrijk een einde maakt aan de crisis zijner munt. Frankrijk zal zich door eensgezindheid en wilskracht weten te redden, zooals het Ingezonden Mededeel Ing. FEUILLETON. dit reeds onder ernstiger en smartelijker omstandigheden heeft gedaan. De regeringsverklaring werd door de rechtenzijde, 'het centrum en een groot ge deelte der linkerzijde met langdurig hand geklap begroet, terwijl de socialisten bleven zwijgen en de communisten aller lei uitroepen heten hooren. Een motie van vertrouwen aan genomen. De Kamer nam met 858 tegen 181 stem men een motie van vertrouwen in de re geering aan. De financieels wet De flnancieele ontwerpen, die de regee- ring bij de Kamer heeft ingediend, strek ken vooral tot het in evenwicht brengen van de begrooting, het onmiddellijkter hand nemen van de delging van destaats- schuld, het aannemen van de noodige maatregelen om kapitalen in Frankrijk te trekken en te houden enz. Wat betreft het in evenwioht brengen van de begroo ting, stellen de ontwerpen voor: vermin dering of samensmelting van de alge- meene staatskosten, door over te gaan tot opheffing of samensmelting van zekere ambten, tot reorganisatie van de openbare administratie en van de plaatselijke geld middelen. De ongeveer 2* milliard, die onmid dellijk voor 1926 worden gevraagd, zullen worden verkregen door verhooging van de indirecte belastingen, maar de regeering zal lptten op den weerslag daarvan op de kosten van het levensonderhoud en wijst er verder op, dat die belastingen toch minder erg dan inflatie zijn. Ten slotte zullen er eenige indirecte belastingen met ingang van 1927 worden verminderd. Aldus zal er een werkelijk evenwioht worden verkregen, dat veilig zal zijn tegenover de sohommelingen van de koers en de wisselingen der prijzen. De geregelde delging van de staats schuld zal een werk van langen adem zijn, maar reeds nu zullen er zeker belas tingen kunnen worden betaald in schat- kistbewijzen en verdedigingsbons. Wat betreft deze laatste, zal de regee ring de stichting van een beheerskas vragen, die voornamelijk moet worden gestijfd door de opbrengst van de belas ting op de kapltaalmutatie's. De waar borgen voor die kas zullen het onderwerp uitmaken van een speciaal wetsontwerp. Ten slotte moet men de kapitalen door duidelijke wettelijke bepalingen zekerheid geven om het Fransche kapitaal in Franrijk te houden en daarheen terug te brengen. De regeering stelt voor het percentage van zekere belastingen te verminderen, zooals van de inkomstenbelasting, de successiebelasting en de belasting op de overdracht van roerend goed, waarbij het misbruik maken van ondoelmatige con trolemiddelen zal worden vermeden. Tot de wijzigingen der belastingen, voorzien in het financieel ontwerp der regeering, behooren een verhooging van den accijns op dranken, van de rechten Uit het Engelsoh van GARDNER HUNTTNG. 16) „Weet u, ik heb het gevoel, dat het arme kind is verjaagd! In het begin scheen zij zich er niet veel van aan te trekken. Toen plotseling, een paar dagen nadat zij weer was thuis gekomen, sloot zij zich op in haar moeders woning en zij en haar moe der hebben beiden absoluut geweigerd op eenige vraag te antwoorden." Ik dacht na. Ook hier was een vreemde complicatie. „Kent u de voorgeschiedenis van de moeder niet?" vroeg ik. „Neen. Zij is zes of acht jaar geleden uit het Westen hierheen gekomen en zij en Lou, zooals iedereen het meisje noem de, hebben sedert al dien tijd een' heel ge woon werkzaam leven geleid." „Wil u mij het meisje beschrijven?" vroeg ik. „Het is van het grootste belang dat wij haar op het spoor komen en ik heb haar nooit gezien." ;,Zij is klein," antwoordde hij, „en heel blond. Mooi, met blauwe oogen en vrij lange .bovenlip die op Iersoh bloed wijst. Haar wimpers zijn lang en krullend als bij een wassen pop." Het was bijna tijd voor den trein naar CJhettesworth en den ouden heer bedan kend, ging ik weer naar het station. Ik zond weer een telegram naar mijn notaris op automobielen, op de opbrengst der spoor- en waterwegen, van de belasting op den omzet en een herziening der douanerechten. De dividend- en rente belasting wordt met 50°/o verhoogd. Voorts worden o.a. verhoogd de overdrachts- en successierechten. De behandeling van het nieuwe ontwerp. De Kamercommissie van financiën heeft imet 20 tegen 12 stammen en zes ont houdingen tot de artikelsgèwijze behande ling van het financieele voorstel besloten. Poinoaré verklaarde, dat het hem niet mogelijk toescheen, met het oog op de nadarendie parlementaire vacantie, de schuldenovereenkomst met Londem en Washington te bespreken. Deze quaesties zuilen het parlement bij zijn wederbijeen* komen worden voorgelegd. Het grootste gedeelte aangenomen. De Kamercommissie van financiën heeft alle artikelen van het financieele ontwerp aangenomen, behalve een tiental, waarover zjj zich in de avondzitting zal uitspreken. De nog te behandelen artikelen betref fen in het bijzonder de winsten in het landbouwbedrijf, den omzet en de alge- meene en de cédulaire belastingen. In geval het onderzoek niét te midder nacht zou kunnen worden voltooid, zal het rapport pas morgen kunnen versdhijtnen, zoodat de Kamerzitting 24 uur vertraagd zou worden. Brests burgemeester wil geen fascisten ontvangen. Uit Brost wordt aan de „TeL" gemeld: Twee Italiaansohe kruisers met een aan tal cadetten van de Italiaansche Konink lijke Academie aan boord, zijn in Brest geankerd. De Italiaansche commandant bracht een bezoek aan den maritiemen prefect te Brest, doch de (socialistische) burgemeester van Brest verklaarde niet in staat te zijn fascistische officieren te ontvangen. Het voorgenomen bezoek van de Italianen aan het stadhuis moest dus worden opgegeven. DUITSOHLAND. De zaak-Haas. Het onderzoek in de Maagdenburgsohe moordzaak is thans, zooals officieel wordt gemeld, aan andere officieren van politie opgedragen. Intusschen heeft Bussdorf, de Berlijnsche commissaris, nog voor hij Maagdenburg verliet, een belangrijke ont dekking gedaan. Hij heeft namelijk kun nen vaststellen, dat Schroeder kort voor de bewuste misdaadi in Maagdenburg in de General Anzeiger advertenties heeft geplaatst, waarbij hij aan personen, die een borgsom van 500 mark konden stor ten, betrekkingen had aangeboden. Het schijnt nu in de bedoeling te hebben ge legen, de mogelijke gegadigden te beroo- ven. Het was reeds bekend, dat boekhou der Helling, voor hij vftt zijn woning ver dween, een bedrag van 600 mark bij zich had gestoken. ITALIË. Gedwongen vacantie binnenslands. Uit Milaan wordt gemelft: Ter bescher ming der valuta heeft de Italiaansohe re geering een nieuwe verordening uitge vaardigd. De autoriteiten zullen geen pas sen meer aan Italiaansohe touristen ver strekken, zoodat dezen wel genoodzaakt zijn hun vacantie binnensland» door te brengen. SYRIË. Volgens een telegram van Belga uit Beiroet, wordt het volgende uit Damiaslkus gemeld: De Fransdhien arresteerden in de Koer- denwijk vijf bekende bandieten en twaalf verdachte Droezen. Het aantal onderwer pingen neemt overal toe. In de oase van Goeta dreef een Fran sche oolonne na een strijd van twee uur een troep van tweehonderd1 rebellen uit een, die tien dooden achterliet. Een an dere oolonne joeg vierhonderd rebellen op de vlucht, die vijf-en-zestig lijken en veel materiaal op het slagveld achter lieten. EGYPTE. Gestoord door een uil. De Egyptische Kamer is, volgens een telegram uit Kairo, gisteren wegens een ongewone reden eenigen tijd verdaagd. De debatten waren van den meest on- schuldigen aard, toen een groote uil een der openstaande vensters van het gebouw binnenvloog. Aangezien een uil bij de Mo hammedanen onheil voorspelt, verlieten nagenoeg alle afgevaardigden in vliegen de haast de zaal en de voorzitter sloot de vergadering. Eerst nadat bedienden den vogel hadden verjaagd, werd de vergade ring heropend, maar verscheidene afge vaardigden, die een onheilspeilenden dag vreesden, ontbraken op het* tweede appel en bleken naar huis te zijn gegaan. CANADA. De alcohol-vergiftigingen. Reuter seint nader uit Tonönto, dat het aantal menschen dat na het gebruik van vergiftigen sterken drank is bezweken, thans veertien bedraagt. Yler menschen* onder wie twee meisjes van zestien, lig gen nog ten gevolge van de vergiftiging in het ziekenhuis. De politie vermoedt, dat een aantal sterf gevallen uit don laatstèn tijd te wij ten rijn aan het gebruik van houtgeest bevattende drank, afkomstig uit Buïfalo, over de Amerikaansche 'grens. Daar rijn Ingezonden Mededeellng. LAAT UW KOUSEN AANBREIEN NIEUWE KOUSEN STAAT HIJ BOVENAAN. in de stad en vertelde hem dat het nog wel eenige dagen kon duren voor ik op zijn bureau kwam. De reis was vrij lang en vervelend en toen ik aankwam, zag ik dat Chettesworth ©en' drukke plaats was aan den voet der bergen. Het was twaalf uur toen ik Bazel- hurst verliet en het was over drieën toen ik op het perron stapte. Ik vernam dade lijk dat OoM Spring Farm zes mijlen ver der buiten dé stad was en dat ik erheen kom rijden of loopen* Terwijl ik de straat doorliep, kwam een idee in mij op, dat vele kansen aanbood en tevens strookte met mijn zin voor het avontuurlijke. Waarom1 zou ik Judson Bain in de gelegenheid stellen per toeval erachter* te kernen, dat ik in de 'buurt was? Waarom zou ik imlj niet vermommen? Waarom niet een dieper spel spelen dan het eenvoudige, dat ik mij had voorge steld? Met voldoening greep ik het denk beeld aan. Mijn geest werkte snel alle Mzonder- heden uit Eerst zou ik een plaats als hoofdkwartier kiezen een pension. Een vraag van het station was daarvoor voldoende. Ik werd gezonden naar „het best» in de stad", gehouden1 door een Duitsche vrouw met een vriendelijk ge zicht <üe er zindelijk uitzag en mij1 een vrij; goede kamer aanbood. Ik vertelde baar dat ik een paar dagen in de 'bergen wilde jagen en dat ik haar kamer voor een1 week zou huren. Toen ging ik heen, bocht een goedkoop geweer, een nog goedkooper handkooper on een Manchester oonfeotiepak, grof en linnen jachtcape en een fluweelen pet, die hij lang genoeg in rijn winkel had gehad om even blij te zijn dat hij ze kwijt was als ik was toen ik ze kocht Nu zou mijn kostuum er niet al te nieuw uitzien. En al mijn nieuwe bezittingen nam ik mee naar mijn kamer. Twee uur later, toen de schemering viel aan het eind van een géurigen lentedag, vroeg ik den oprichter te Gold Spring Farm een groot», mooie, goed onder houden plaats om1 een plaatsje waar ik 's nachts kon slapen. En ik kreeg het Er was een groot, ouderwetsdh huis in Oold Spring, dat reusachtig opdook in de vroege duisternis van den Aprilavond. Er was een groote groep schuren en stallen met eleotriseh licht bij de deuren, maar met diepe donkere ruimten er tuascben en wijde, duistere velden erachter. Er wa ren een dozijn knechts, die in woningen huisden op eenigen! afstand' van het huls, en er was een lersche opzichter met een rood 'gericht, die imet een breed accent sprak en zeer 'bereid was gastvrijheid te verleenen tegen betaling. Ik vertélde den Ier, dat ik jacht ging maken op speciale soorten wlM, die ik in de bergen hoopt» te vinden* en ik legde hem zeer zorgvuldig uit, dat het een wetenschappelijke jacht was en dat ik om gewoon wild niet gaf. Hij bekeek imij. met don toegevendén, beschermenden Wik, dien zulke mensdhen 'gewoonlijk hebben voor iemand', die maar de geringst» nei ging, voor dé een of andere wetenschap verraadt Maar wat belangrijker was, was dat hij zwaar. Ik kocht van den koopman een mij voor dien avond en nacht volkomen vrijheid 'gaf overal rond te loopen, waar door ik een best» kans had. Ik gebruikte het avondeten met het personeel. Om onopgemerkt te blijven, sprak ik weinig en luisterde veeL Ik was niet de eenige vreemde, er waren er drie paardenhandelaars koopers of verkoo- pers tijdelijk op het landgoed, even eens lygeerend1 in een huisje, dat ook mij was aangewezen; bovendien waren de knechts niet nieuwsgierig naar mijn za ken. Ik trok imij vroeg in imijn kamer terug en vertrok later weer heimelijk an der bescherming der duisternis. Het was zeer gemakkelijk naar het huis te gaan waar ik mijn pak en 'geweer had achtergelaten, mijn kamer binnen te gaan en de deur op slot te doen. Het was ©en kamer op de tweede verdieping, hetgeen mij'speet. Maar het raam was boven een afdak aan de achterzijde van het huis en zqg uit op het open veld. Ik draaide hét licht op en trok de jaloezie tijdelijk dicht. Toen deed ik het licht uit, opende het raam, klom naar bulten op het afdak en sprong op den grond. Het was nog vroeg, en geen van de mannen* die met mij' in het huis zouden slapen, was reeds thuis gekomen. Eerst liep ik om het groote huis heen. Ik was bang dat er een paar groote hon den zouden rondloopen; maar daar er geen aansloeg bdj mijn eersten rondgang, gaf ik dit denkbeeld op. Ik bleef 'buiten den lichtkring en speurde naar hetgeen Ik zou kunnen zien. Ik liep over het zachte .gras om het huis. Ik viel bijna In een kleinen vijver, maar bon dit gelukkig nog juist voorkomen. zestien menschen aan dezelfde vergifti ging gestorven. VEREENIGDE STAGEN. Noodweer. Vele dooden en gewonden. New York, 27 Juli. Hevige stormen en overstroomingen hebben in Portorioo 70 van den oogst verwoest Tal van plaatsen werden overstroomd en het tele foonverkeer is nagenoeg geheel ont wricht Verscheidene menschènlevens zijn te betreuren. De orkaan heeft tal van groote hotels aan de Oostkust van Florida vernield. Vele schepen worden vermist Zwaar ge teisterd werd vooral de reede van Palm- Beaoh, waar niet minder dan 40 luxe- jachten werden losgerukt en grootendeels vernietigd. D© spoorweg, dl© West-Beach met Palm-Beach verbindt loopt groot ge vaar. Voor zoover kan worden nagegaan zijn er 20 dooden en 50 gewonden. De schade te Palm, Beach door den or kaan veroorzaakt, wordt op een millioen geraamd. Noodweer. Naar d© correspondent van de „Times*1 te New York meldt, is blijkens een sober bericht uit Nassau op de Bahama-eLIian- den daar ©en1 schade aangericht van 12 mUlioen in Nederlandsch geld. Gemeld wordt verder, dat San Domingo twee da gen geïsoleerd is geweest en dat er rnen- schenlevens rijn verloren gegaan en groote schade is aangericht Volgens de berichten zou de orkaan, die Vrijdag over Porto Rico woedde, 70 van dén kéffieoogst hebben doen verlo ren gaan en voor eenige mililioenen dol lar schade hebben berokkend. Schipbreuk. Bij den storm aan de kust van Florida is ook een Italiaansoh stoomschip, de St. Giorgio, bij Miami op de rotsen geraakt en stukgeslagen. Omtrent het lot van 80 passagiers is nog geen zekerheid verkre gen, maar een telegram uit Miami meldt dat er vijf schepen in de nabijheid liggen, - gereed om de schipbreukelingen op te pikken. Wegens de branding kunnen ze echter niet naderen. MEXICO. Naar Reuter gisteren meldde heeft het Mexioaansche departement van binnen- landsche zaken eeni onderzoek gelast naar aanleiding van dé publicatie van een „her derlijk schrijven", geteekond door acht aartsbisschoppen, "waaronder de primaat van Mexico, on negen-en-twlntig bis schoppen, waarin tegen 1 Aug. het stabeni dér diensten in alle- kerken wordt gelast als protest tegen dé nieuwe kerkelijke wetten. De brief houdt voorts de ex-com municatie in van president Galles e.a. ver antwoordelijke Mexiceanauhe overheids personen. Men verwacht, dat de onderteefcenaars van den brief, indien deze als een schen ding der grondwet blijkt t» kunnen wor den beschouwd voor de rechtbank zullen worden gedaagd of dat 'hun inhechtenis neming zal wordén gelast MEXICO. Een burgemeester gelyncht Mexioo, 28 Juli Volgens een telegram uit Agnasoalientes is de burgemeester van Nochistlan in den staat Zacateoas ge lyncht omdat hij een priester zou hebben Maar in het eerst ontdekt» ik bijna niets. Pas toen ik mijn tweed© tocht dich terbij' maakte, met hét pl'an op d» breed», donkere veranda te springen en te trach ten hiervandaan' door de ruiten te gluren, gebeurde er iets. Ik was juist bij den hoek van de groote voor-veranda, en dacht erover op den vloer "daarvan te springen, toen ik een stap en het 'geluld' van maimesteanimen dichtbij hoorde, en voor ik kanson kon berekenen of erover, denken of mijn po sitie veilig was of niet, kwamen twee man nen bij de leuning aan het eind1 der ve randa, bijna vlak boven mij en bleven daar staan rooken en praten. De eerst» stem die ik duidelijk hoor de, was onmiskenbaar, die van Judson Bain. Ik stond naast de dikke pilaar aan den hoek der veranda. Het was pikdonker op die plok en daarom had ik ze gekozen. Br was een gedeelte wilde wingert vlak bij die pilaar en die beschermde mij eenigsrina De mannen spraken over paarden. Wat ze zeiden interesseerde mij niet. Maar eensklaps kwamen er dingen* die mij snel genoeg opwonden. „Hoe was de imeid vanavond?" vroeg Bain plotseling met rijn zware, ruwe bas. „■Beter," antwoordde de andere. Zijn stem was effen en rustig, én hij scheen jonger te rijn dan rijn metgezel. «W HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldprscbo Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad f0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. resp. Poet-Giroirekeniiïj? No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (ga)jard) Ingaz. meded. (kolombreedte alu redactdon. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 9 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bfj vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. pi adv. extra). Bpwijsno. 4 ct Dultschlands toetreding. (ook de allerfijnste casimire), in den gelen winkel b(j JAAP SNOR, Zuidstraat 16. De gele winkel heeft een faam, ook met z(jn Kerk en staat (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1