nieuwsblad voor helder, koegras, texel, wieringen en anna paulowna niemeijers niemeijer's VERDWENEN DOCUMENTEN 1 Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6214 ZATERDAG 31 JULI 1926 64ate JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 2fi Telefoon: 60 en 412 VOLKENBOND. Spanje ratificeert art 4 van bet Volkenbondsverdrag, maar handhaaft zijn aanspraken op een raadszeteL Het bekende amendement uit het jaar 1921 op art. 4 van het volkenbondsverdrag betreffende de verkiezing van de niet-per- manente leden van den Volkenbondsraad is eindelijk in werking getreden, doordat markies. De la Torre Hermosa, de nieuwe Spaansche gezant te Bern, heden de acte van ratificatie van dit amendement door de Spaansche regeering op het Volken bondssecretariaat heeft gedeponeerd. Door deze ratificatie is thans boven allen twij fel komen vast te staan, dat de Volken- bondsvergadering bevoegd is, een regle ment vast te stellen omtrent de benoe ming van die niet-permanente raadsleden en in het bijzonder omtrent hun zittings duur en hun al dan niet herkiesbaarheid. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken heeft in een onderhoud met een medewerker van de Liberal verklaard, dat Spanje aanspraak blijft maken op een bestendige zetel in den Raad van den Vol kenbond. De belofte, die men in dit op zicht aan Spanje heeft gedaan, moet wor den vervuld Indien de instelling van de bestendige zetels wordt opgeheven, zal Spanje zich hiertegen niet verzetten. Ge schiedt dit niet, dan blijft het op zijn standpunt staan. Zijn verdere medewer king aan den Volkenbond zou overbodig zijn, Indien het geen bestendige zetel krijgt Noch voor zijn idealen, noch voor zijn belangen, zou Spanje dan lid van den Volkenbond moeten blijven. BELGEEL Belasting op de vreemdelingen. De ministerraad heeft, naar de „Tel/1 meldt, Donderdagmorgen besloten een be lasting van 20 in te stellen, te heffen van vreemdelingen bomende uit landen met een hooge valuta. De belasting zal worden geheven van de huurprijzen der kamers. Momenteel bedraagt zij slechts 10 D© belasting op den volledigen penslonprijs in hotels is gebracht van 10 op 16 De vreemdelingen', die per auto België binnenkomen, zullen 10 francs per dag betalen. Relletjes In Cureghem. Nederiandsche kooplui gemolesteerd. Het B. T. A. meldt uit Brussel, dat gis terochtend In het abattoir van Gureghem, de Brusselsche voorstad, talrijke aankoo» pen voor Nederiandsche rekening werden gedaan welke die prijzen van het varken^- vleesch deden stijgen. De Brusselsche slagers kregen ruzie met hun buitenlandsche concurrenten, die niet zonder tumult uit de lokaliteiten werden gezet r Naar wordt gemeld werden eenige Ne deriandsche kooplieden vrij ernstig ge molesteerd. FEUILLETON. Ingezonden Mededeellng. DUITSOHLAND. De veemmoorden. Een verdachte aangebonden. De politie te Frankfort heeft een chauf feur, Schwing genaamd, gearresteerd, die verdacht wordt in Bad Nauheim,- een veemmoord op een eersten luitenant te hebben gepleegd. Tevens verdenkt men hem, een marine-officier in opdracht van het veem te hebben omgebracht Bloedige relletjes. Woensdagavond is het te Dussoldorf tot Moedige botsingen gekomen tusschen aanhangers van de Stahlhelm en de Reichsbanner. Daarbij is een der Reichs- banherlieden zóó door messteken getrof fen, dat hij: nog vóór de overbrenging naar het ziekenhuis den geest gaf. Verder wer den aan beid© zijden talrijke gewonden gemaakt !B3j wie de sohuid ligt Is niet bekend: Tentoonstelling Dusseldorf (Gesolel). Er wordt ln enkele Eollandsche bladen over geschreven, dat bezoekers van Dus seldorf en onze groote tentoonstelling, er over klagen geen behoorlijk logies te kunnen vinden en dat het leven hier te duur is. Het een noch het ander is juist. Er zijn genoeg kwartieren ter dispositie en aan alle wenschen kan worden voldaan. Er zijn zelfs voor gezelschappen gezame- lijke kwartieren tot minimale prijzen te bekomen en feitelijk is hét leven hier vol strekt niet duurder dan in alle andere Duitsche steden. Het eenigste dat wij U aanbevelen is, bij uw bezoek onze gemeen schappelijke inrichting te willen raadple gen en als men logies wenscht, dit aan ons, of aan de met ons samenwerkende „Verkehrs-Zentrale" aan te vragen en te bestellen. De bureelen dezer inrichtingen bevinden zich in hetzelfde gebouw, dicht bij het Spoor, in het Hotel „Bristol". ZWEDEN. Een torpedoboot-smokkelschip. Volgens het ,-Berl. Tageblatt" is in de haven van Malmö d© Zweedsche torpedo boot „Iris" door de douane-autoriteiten aangehouden en doorzocht. Het bleek, dat de boot groote hoeveelheden spiritualiën, sigaren en cigaretten aan boord had, welke men had willen binnensmokkelen. ZWITSERLAND. Zware Sneeuwstorm ln de Alpen. Verscheidene passen versperd. Woensdag geraakten in het hartje van den zomer de touristen, die den Furka- en den Grimselpas bezochten, in een zwa- ren sneeuwstorm, zooals men dien sedert tientallen jaren in dezen tijd van het jaar niet heeft gekend. In den autopas van An- dermatt bleven talrijke auto's steken en konden hun doel, de Grimselhoogte, niet bereiken. Op de paishocgte ontaardde de sneeuwstormen in een orkaan, die zulke sneeuwmassa's in beweging bracht, dat ook de autopas Meirlngen door de sneeuw werd versperd: Nadat men de auto's na urenlange inspanning uit de sneeuw had bevrijd!, moesten zij den terugtocht naar het dal ondernemen. (Tel) VEREENIGDE STATEN. He4 noodweer boven de Bahama-eilanden. Omtrent het noodweer, dat dezer dagen boven Nossa, op die Bahama-eilanden heeft gewoed, meldt Reuter uit Mlaml (Floridia) dat de bemanning van een jacht, hetwelk in bediroevenden staat aldaar is aangekomen mededeelt dat bijna alle ge bouwen op de Bahama-eilanden tijdens den orkaan werden vernield: De kapitein van de „Munamari', welke voor Nassau voor anker lag, verklaart te gelooven dat acht personen bjj het nood weer werden gedood, terwijl de schade op vier millioen dollar wordt geschat Schepen vergaan. San Domingo, 29 Juli Drie schepen, de Franscimy, de Peaoeful en de Maooria, alle opweg naar Windwerk Island, zijn in den storm vergaan. Vele passagiers en leden der bemanningen verdronken. Richardl Atkinson te Toronto, kort vóór hij stierf, heeft afgelegd, is juffrouw Fan nie Sbulimian wegens manslag in hechtenis genomen. Te Buffalo zijn zes menschen opge pakt, onder wie James Voelker, de man aan wiens slechten spiritus ook sterfge vallen in Ontaria geweten worden. Eflj zou het hoofd van een georganiseerde bende sluikhandelaars zijn, die in den staat New York en in de provincie On- tario opereert. In het geheel zijn in de streek waarin d'e alcohol met het gevaar lijk gehalte aan houtgeest verkocht is, 49 menschen gestorven of stervende. OOST-ENDIE. CANADA. De alcohol-vergiftiging. Het aantal doOden ten gevolge van de alcohol-vergiftiging- ln Canada is tot 18 gestegen. Het laatste slachtoffer Is een moeder van vier kleine kinderen. Op grond van een verklaring die zekere Ingezonden medeaeeling. Uit het Engelsch van GARDNER HUNTING. „Was ze geschrokken?" „Ja, dat spreekt vanzelf." „Heb je haar verteld waar zij' is?" „Neen." „Hm!'' De stem van den zwaren mam was iet wat onrustig. „Het was dwaas van mij; haar hierheen te 'brengen." „Neen, dat was het niet." „Dat was' (bet weL Zij' had overal Aeen kunnen gaan' als ik haar maar had Ibetaald en haar igezegd had te maken dat zij' weg kwam." „Zij had naar Barnaby kunnen gaan. Wat zou haar dit belet hebben?" „Zij zou bang voor mij1 geweest zijln." „Deed ze alsof zij' bang was toen zij' om geld vroeg?'' „Neem, maar Ik kan haar bang maken." De jongere iman lachte, een leelijk, knor rend grommen. „Ga erheen en probeer het nu," ant woordde hij. „Je kent mij niet," zei Bain. „Ik ken haar." „Moet ik haar hier houden?" „Wat kan je anders doen. Wil Je dat Barnaby ee nkamsje heeft bij haar getui genverhoor?" „Ik zal haar flink omkoopen." „Dat kan helpen maar je zal nu ook al genoeg moeten 'betalen." „Is zij bezeerd?" „Tk geloof het niet, maar het was een stevige rit." Er begon mij een licht op te gaan. Ik begreep van wie zij spraken. Het 'begon mij duidelijk te worden hoe LueMa West- fall naar Gold Spring was gekomen. „Geloof je dat iemand ons gezien kan hebben?" vroeg Bain. „Het, is best (mogelijk, maar ik geloof het niet." „Wat beteekende dan dat telefonische bericht?" De groote man kuchte en do andere zweeg voor hij' antwoordde. „Ken je den kerel, die telefoneerde?" „Zeker." „Ken je den man dien fajj beschreef?" IjNeen." „Zou het Barnaby of King kunnen rijn?" „Neem" Zij: waren een oogenblik stil en de rook van hun sigaren dreef in imjjin richting. Weldra begon Bain "weer te ^preken. ,Ik zal ieder laten opletten of er ook verdachte lui aankomen." ,Dat is verstandig," zei de ander. „En heb je het plan het meisje vanavond' te bezoeken?" „Dat zou wel kunnen.'* Zij verwijderden zich van de leuning en slenterden over de veranda. Ik kon hun gestalten zien, maar durfde ze niet naderen. Zij' stonden nu in het schijnsel dat uit de open straatdeur viel, en ik bon zien dat de kleinste man weinig meer dan Hoe de gestrande „Aldebaran" viotkwam. Onderstaand schrijven döor de „Telegr." uit Rangoon ontvangen, betreffende het vlotbrengen van het as. „Aldebaran" door het Nederiandsche aa „Oaleutta", geeft wel een inzicht in de bijzondere werk zaamheden van gezagvoerder, officieren en bemanning van laatstgenoemd schip, verricht om een mooi, groot vaartuig, vol geladen met goederen voor het Verre Oosten, aan zijn bestemming terug te ge ven. Den 26en April liep het aa „Aldeba ran" van Nievelt Goudriaan Oo.'s Stoomvaart Mij., voor één reis gecharterd door de Vereenigde Nederl. Scheepvaart Mijen diep afgeladen voor havens in het Verre Oosten vast op de Blenheimbank in Straat Malakka. Het schip zat zwaar geboeid, zoodat alle pogingen om vlot te komen door te ma noeuvreeren met de schroef, die door een machine van 4000 paardenkrachten wordt gedreven, faalden. Om assistentie werd ge seind naar het kantoor der „Vereenigde" te Singapore. Daar deze haven ongeveer 225 mijl van de strandingsplaats verwij derd ligt, wendde de agent pogingen aan om assistentie te verkrijgen van meer na bij; .gelegen havens, waarvoor Port Swet tenham, op 86 mijl afstands van de Blen heimbank, het allereerst in aanmerking kwam. Port Swettenham kon geen lichters maar alleen een sleepboot zenden, welke kon assisteeren bij het uitbrengen van een anker. Ondertussohen poogden de Ned. sohepen „Bandoeng" en „Oostkerk", welke successievelijk op de strandingsplaats wa ren aangekomen, te vergeefs het s.8. „Al debaran" vlot te sleepen, waarbij het laat ste het ongeluk had door den sterken vloedstroom gegrepen te worden en even eens vast te raken op de Blenheimbank, om later gelukkig met eigen middelen vlot te komen en de reis naar Europa te vervolgen. De „Aldebaran'' was er dus op aange wezen om door lossing van lading het schip te lichten en vlot te krijgen. Belajvan-Deli, 166 mijl van de stran dingsplaats, werd aangezocht om met sleepbooten en lichters te assisteeren. Vijf lichters, die te zamen slechts 6 a 600 ton lading konden vervoeren, werden voor dat doel afgestaan. De geloste lading moest naar Port Swettenham gebracht warden en het dluurde vier of vijf dagen, alvorens de prauwen ledig van die haven terug wa ren, langszij van het gestrande stoom schip. Om succes van de lading-lossing te heb ben, moest op andere manier geholpen een knaap was. Weldra gingen beiden naar binnen. Ik draaide weer om het huis heen, kij kend naar de bovenramen. Ik redeneerde dat elke kamer waar het meisje opgeslo ten kon wezen een licht zou hebben, (maar dat de luiken gesloten zouden zijn. Plotseling, alsof het geluk besloten was mij dien nacht te begeleiden, ging een deur open en een man kwam bulten en sloeg die richting der schuren in. Het was Bain. Een ingeying volgend, liep ik hem na Ik rende licht over het gras. Hij bleef op het kiezelpad dat leidde naar de oprijlaan voor den grooteh paardenstal. Daar maakte hij een bocht ©n liep langs den voorkant van het donkere gebouw en iginig den hoek om. Hij1 liep in absolute duisternis maar het gelukte mij toch hem te volgen. Ik werd' geleid'door het geluid van zijn voetstappen nadat wij1 de ruimte tusschen de gebouwen hadden betreden, en ik volgde hem zoo stil als ik kon. Een keer Meef 'hij stilstaan en vreesde al dat hij [mij had gehoord, tot ik het knip pen van een poortgrendel hoorde en ik wist dat hij het hek was doorgegaan. Ik haastte imij toen, vond het hek en ging geruischloos verdér. Ik ontdekte rijn ge stalte weer tegen een verhooging van den igrond, waar hij onduidelijk zichtbaar was tegen den somberen hemeL Toen kwam ik op een veel beüoopen pad. Het p«d leidde door een veld; toen langs een Ingezonden Mededoeiing. worden, daar deze wijze te traag ging en het schip slagzijde had gekregen over stuurboord. Op den 8en Mei kwam het Nederiand sche stoomschip „Oaleutta" van de Java Bengalen-iLijïn bij het gestrande stoom schip om te assisteeren. Kapitein Vermeu len nam de situatie van de „Aldebaran" op. Hij besloot m'et zijn schip, dat een groot laadvermogen en een geringen diep gang had, langszij te komen, daar een rOndlooding op het gestrande sahip aan gaf, dat aan stuurboord van de „Aldeba ran" voldoe,nde water was om langszijde liggende een paar duizend ton lading over te nemen. Nadat het zware anker van de „Oal eutta" op 120 vaam afstand van de „Al debaran" in diep water en in de richting van den stroom was gevallen, werd behen dig gemanoeuvreerd en het schip langs zijde gemeerd. De verbinding van beide schepen werd middels ankerketting en zware stalen sleeptrossen solide gemaakt, zoodat de „Aldebaran" steun kreeg van het ver uitstaande anker van het sJi „Oaleutta". Daarop zou met het overnemen van de lading begonnen worden. Eerst was het wait zoeken naar de meest handige ma nier, omdat de luiken van het eene schip niet overeenkwamen met die van het an dere, maar ten slotte was het toch zóó, dat uit vier luiken kon worden gelost en de lading dadelijk in de ruimen van de „Oal eutta" kon worden neergevlerd. Hord werken, dag en nacht Er werd hard gewerkt, dag en nacht door, zoodat per dag 6 a 6000 wichttonnen uit het eene schip overgingen in het andere. Den 7en Mei, toen 1860 ton wicht uit de „Aldebaran" was overgenomen, besloot Kapt. Vermeulen bij den hoogsten water stand een poging te doen om het gestran de stoomschip vlot te krijgen. Door op stuurboord© anker te hieuwen en met die machine tot volle kracht aan te zetten, schoof de „Aldebaran" een paar voet vooruit Het schip draaide een weinig, maar bleef toen toch zitten, waarop voor een tweede poging tot volgend hoog wa ter gewacht moest worden. Ondertusschen werd de lossing ijverig voortgezet. Toen er 2400 wichttonnen overgeladen waren behalve veel stukgoed waren er 21.270 balen kunstmest uit de -Aldebaran" ge haald werd den 6en Mei tegen hoog wa ter nogmaals ean poging gedaan om het schip los to krijgen, thans met assisten tie van twee sleepbooten, welke inmiddels uit Singapore aangekomen waren. Aan vankelijk was er suooes en schoof de „Al debaran" oen scheepslengte vooruit. Ech ter op een gegeven moment braik, met een knal als van een kanonschot, de zware ankerketting, waarvan de schalmen een metaaldikte hadden van 6 cM. en die de schepen onderling verbond. De -Aldeba ran" bleef helaas op de bank zitten Door het afsoheeren van de „Oaleutta" braken verder alle verbindingen als glas af en moest van verdere pogingen dien dag afgezien woorden, daar het water we- luidruchtJg kabbelend 'boekje, over een bruggetje en aan een stellen oever aan den overkant. Wij: kwamen aan een klein boschje nadat wij' het veld bij het heekje hadden overgestoken: Ook hierin volgde ik Bain. Hij deed echter slechts enkele stappen in de donkere schaduw onder de boomen, voor hij' stilhield. Ik was dichter bij hem gekomen dan imijn'bedoeling was, toen het ophouden van zijn voetstappen mij waarschuwde te 'blijven stilstaan. Plotseling klonk de zware stem van den man uit de duisternis en de stilte: „Wél?" zei hij. ,-Ben je bereid verstandig té zijn?" Ik was een oogenblik verbluft. Maar weldra 'begon ik den toestand te be lgrijpen. ,-tk 'ben gekomen om met Je te praten," vervolgde de man. „Heb je er genoeg van hier opgesloten te rijin?" - Ik hoorde geen enkel antwoord op zijn vragen. Ik vroeg mij verbaasd al op welk een plaats wiji gekomen waren. Een oogenblik later hoorde ik het geluld van een slot of een grendel in ©en houten deur. De gevangene was blijkbaar in deze hut op den gegroeiden heuvelrand een plek zoo eenzaam als maar hij mogelijk heid was te vinden, binnen het bereik van Oold Spring. Ik wachtte.,Ik hoorde het kraken van zware scharnieren, het haastig aanstrij ken van een lucifer. En toen vlamde een geel licht op en ik zag Bains vet gezicht en mollige handen erdoor beschijnen. Hij stapte dadelijk naar binnen. Ik had juist tijd om te zien dat de deur van dik eikenhout was, met een zwaren balk aan 'den buitenkant en een dikken ijzeren grendel. De man sloot ze echter onmid dellijk, bleef zelf binnen, en de duister nis om inij heen was even dik als te voren. Voorzichtig liep ik vooruit en luisterde. Geen geluld kwam uit de hut, en ik vrees de dat ik iets 'belangrijks verzuimde. Maar toen ik een plek bereikte, ongeveer zes voet van de deur, hoorde ik de stem van den man weer en ik zag opnieuw licht door de kier van de deur schijuon. „Ben je bereid verstandig te zjjn?" vroeg hij' weer. Geen antwoord. „Praat liever en doe wat ik beveel. Je zult er geen spijt van hebben. Stilte. „Kom, komWees niet dwaas." Geen woord of geluid wat dan ook. Ik was verbaasd door den moed van het meisje'dat den man zoo durfde 'behande len den man d'ie haar cipier was na dat rij' hier ©enigen tijd in de duisternis had doorgebracht. „Je 'bent een koppige, kleine duive lin," zei Bain. Toen er weer 'geen antwoord kwaim, be gon hij plotseling te lachen. „Je bent een heel gewone gekkin. Wil je igeen geld hebben? Verlang je niet naar je vrijheid1, hè? Wil je hier 'graag slapen en honger lijden? Wat zeg je wel van de spoken uit het booch als gezel schap? Zou je niet een matras willen heb ben oim op te liggen? Of wat water om te drinken?" Hj) zweeg weer, maar op zijn woorden volgde evenmin antwoord als te voren. (Worit vervi'vb r HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PEE 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderoeke (Sourant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. Q. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. 10.60, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad rosp. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1Ü5 Losse ouinmeora der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Post-GimreJoenlnig No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard) Ingoz. ineded. (kolombreedte eils redactdon. tokBt) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 et, elike re««4 meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder nol 10 ct. p. adv. extra). Bewijfino. 4 et V 17) Ik keek uit naar zuilk een venster. Ik sloop rustig tusschen de hoornen en strui ken door, en toen weer over het breed© grasveld, dat heel donker lag onder een bewolkten, maanloozen hemel Het doorzitten by Wielryden en Stukloopen van Huid en Voeten of verbranden der Huid door de Zon, verzacht en geneest men met PU ROL. Doos 80, Tube 80 ct

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1