KWATTAft buitenland. Eerste Blad. VOLLE-.MELK-REEP Vereeniging lot bestrijding der Tuberculose. Nr. 6215 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1926 54ste JAARGANG Verschat DUmd.g-, Dond^. m atodmttb, RedacteuMWsw*: Q DE BOER Ir VOLKENBOND. De subcommissie voor militaire, marine- en luchtvaartaangelegenh wl on der voor bereidende ontwapeningsconferentie is te Genève weer bijeengekomen. Het Journal meldt, dat Briand en Van- dervelde bet volkomen erover eens zijn, dat de toelating van Duitschland tot den Volkenbond nu niet weer kan worden uit gesteld. De Matin zegt, dat Frankrijk en België, door middel der kanselarijen, zul len trachten op dat punt de instemming der belanghebbende naties te verkrijgen en dat wel vóór de samenkomst van den Volkenbondsraad, die op 8 September is vastgesteld. FRANKRIJK. De flnancleele toestand. Met bijkans 160 stemmen meerderheid heeft de Fransche Kamer Vrijdag een be sluit aangenomen, om bij de behandeling der financieels wetsontwerpen geen amen dementen toe* te laten behalve die waar over de financieele oommissie het eens is geworden. Dit verzekert den ontwerpen, waarvan de behandeling Zaterdag begon nen is, een snelle afdoening. De veran dering in de houding van de Kamer is, na het optreden van Poincaré's regeering, werkelijk iets ongekends. Het besluit is de sterkste uiting van vertrouwen die Poincaré zich zou kunnen wenschen. „Waar gtf zult heengaan, daar zal ik ook heengaan". Uit de warreling der partijen en groepen in de Kamer heeft zich de kern gekristalliseerd, die enkel het open baar welzijn door redding van den frano beoogt. Het is nog maar het begin op een weg, maar een goed begin. De teekenis van het besluit is, dat het den communisten onmogelijk zal maken het eene amendement op het andere te stapelen, met geen ander dioel dan het parlement op te houden, den frano in on zekerheid te laten en de onrust ondier de hieronder lijdende groote massa van kleine spaarders en beleggers, gesala- rieeiden en loontrekkenden gaande te houden. Vandaar dat het parlement thans Poincaré zelf de grove schaaf in handen gegeven heeft, bij welker hanteering de rechten van het parlement aan spaanders zullen vliegen. Terecht heeft de Paiijsche oorrespon dent van de N. R. Ort. opgemerkt dat men daarvan in dit geval geen ophef behoeft te maken, omdat juist de communisten, in dien allee naar hun zin ging, met het par lement korte metten zouden maken. De socialisten hebben natuurlijk tegen het be sluit van de schaaf gestemd vanwege hun partijbeginseL Maar daar zij die regee- lingsverantwoordelijkheid met de andere partijen niet hebben willen dragen, is het hun eigen schuld dat zij thans tot mach teloos verzet veroordeeld zijn. Het financieele ontwerp der re geering ln zijn geheel door de Kamer aangenomen met 285 tegen 188 stemmen. De aanneming van het financieele ont werp ls zonder geestdrift döor de Kamer ontvangen. Poincaré heeft goed gesproken, zonder omhaal en zakelijk. Hij ziet de zwakten in het ontwerp evenals dat het niet gloed nieuw is. Dit evenwel deert hem niet Het was zijn bedoeling het parlement of de openbare meening niet af te schrikken. feuilleton. Ingezonden Mededeellng. Uit het Engelsch van GAJRDNER HUNTING. 18) Mijn bloed begon te koken bij de wreed heid van den man. Zijn gedrag was scha delijk tegenover een vrouw. Maar ik be- heersohte mij. De man scheen nu igenoeg te krijgen van het koppige stilzwijgen van zijn ge vangene. Dit zei hij met ruwe woorden. Dat waarschuwde mij ook dat zijn be zoek aan de hut ten einde liep en ik had juist den tijd opzij te springen naar het gras, toen de deur werd geopend, geslo ten en gegrendeld en Bain liep weer het pad af. ik wachtte tot zijn voetstappen weg stierven op het pad. Mijn vingers jeuk ten om den balk en den grendel te pak ken te krijgen. En toen ik eindelijk dacht dat ik mij veilig koh bewegen, liep ik haastig naar de deur. Ik sprak luid en snel om de gevangene te waarschuwen dat een vriend en niet een vijand haar thans kwam bezoeken. /Vrees niets," zei ik, „ik ben een vriend. Ik ben gekomen om u hieruit te laten om u van Bain weg te voeren. Ik kan u helpen ontsnappen en u kunt mij helpen." Ik maakte onder het spreken snel de sluiting van de deur los. Ik wachtte niet De laatste dagen leek het vertrouwen al gedeeltelijk terug te keeren. Hij acht het ^ijn eerste taak den brand te blusschen al vorens. het huis te herbouwen en den bouw te stevigen. Daarna komt de stabD lisatie aan de orde. De huidige begrooting was nauwelijks sluitend gemaakt De sindsdien ingetreden daling van den frank heeft het evenwicht op losse schroe ven gezet De indirecte belastingen kwa men de laatste maanden bevredigend bin nen. Met elke minuut, dat de aanneming van het ontwerp werd1 uitgesteld, verliest de staat 11.000 francs. Een groot deel der ontvangsten zal uit de indirecte belastingen komen, die vergele ken met de vermindering van de koop kracht van den frank even onder het peil van 1924 blijven. De vervoer-tarieven zjjn 50 procent lager dan in bepaalde andere landen. De Fransche staat wil geen enkele •ijner verplichtingen verloochenen. De frank is volgens Poincaré veel lager ge daald dan de goudvoorraad van de Bank van Frankrijk en haar portefeuille wet tigen. Dat er inderdaad iets veranderd) ls in de financieele wetgeving, blijkt uit Poin caré's plan beide Kamers in Nationale Vergadering te Versailles bijeen te roe pen om het aflossingsfonds tegen alle po litieke invloeden te waarborgen. Ook zij de aandacht gevestigd op de tijdelijke ver hooging van de rente van de bons van nationale verdediging. Poincaré zal in den volgenden minister raad voorstellen de Kamers te verzoeken in Nationale Vergadering samen te ko men, waarschijnlijk in Augustus, om het ontwerp nopens de statuten van de aflos- singskas aan te nemen teneinde aldus aan deze statuten de waarde van een oonsti- tutioneele wet te geven. Na het financieele regeeringsontwerp aangenomen te hebben, heeft de Kamer nog een wetsontwerp van den ministeT van landbouw aangenomen, waarbij de termijn voor terugbetaling van invoer rechten op buitenlandsche graan van 81 Juli op 20 Augustus gebracht wordt. De volgende Kamervergadering is op Woensdag bepaald. Poincaré erkend», dat zijn voorstellen maar voorloopige maatregelen zijn, die moeten dienen om de regeering te helpen aan de dadelijk noodige middelen, om het door de Inflatie verstoorde evenwicht te harstellen. Na dat herstel is de minister overtuigd dat de frank, welks buitelingen hij ongerijmd noemde, omdat de in flatie veel grooter is dan de voorraad goud en buitenlandsche wissels van de Bank van Frankrijk wettigt, in koers zal stijgen. Met welke methoden hij die stij ging vfll bevorderen heeft Poincaré niet gezegd, doch naar verluidt moet hij bui tenlandsche kredieten evenmin versmaden als zijn voorganger en een dankbaar ge bruik willen maken van de toezeggingen, die Caillaux uit Engeland en Nederland zou hebben gekregen. Wèl heeft de mi nister er den nadruk op gelegd dat de den belastingbetaler thans opgelegde zwaardere lasten de laatste zullen zijn en dat hun opbrengst in geen geval mag die nen tot dekking van de be grootingstekor- ten uit een verdere depreciatie, waaraan hij zelf trouwens niet gelooft De Senaatscommissie neemt het ontwerp aan. De ministerraad heeft het ontwerp tot instelling van een autonome amortisatie kas voor de verdedigingsbons en de in- op antwoord, ik had1 het niet noodiig. Ik hoopte alleen maar dat het verschrikte meisje rustig mijn plan, tot ontsnapping zou volgen. Ik duwde do deur open en voelde haar een lucifer in mijn vestzakje. Ik liet mijn stem tot een gefluister dalen en over den drempel stappend, trachtte ik een lucifer aan te strijken op het vochtige hout naast mij. En toen, plotseling, zonder eenig spoor van waarschuwing, viel iets zwaars en wreeds verpletterends op mij neer, met een vreeselijken slag op mijn nek, die mij voorover deed vallen, wankelend, ver blind en verdoofd, op den vloer, terwijl een .millioen lucifers dansten en mijn be wustzijn langzaam verdween. ZESDE HOOFDSTUK Het was absoluut donker om imij heen toen Ik weer tot bewustzijln kwam. Er was nergens een straaltje licht te zien. En wat geluid betreft, ik iben zeker dat het niet stiller kon zijn wanneer men in een grafgewelf was opgesloten. Toen ik overeind ging zitten,- klonk de echo van mijn eigen zware ademhaling dof door het vertrek, waarin ik lag. Ik was niet erg duizelig. Wel een beetje. Maar ik had hevige pijn in mijn hoofd en mijn nek, en de gewonde huid stak vreeselijk. Ik voelde dat mijn haar en mijn boord nat was, en ik was zeker dat dit door bloed kwam Maar ik wist dat ik niet eng bezeerd was doordat ik geen inwendige pijnen voelde. Mijn eerste opwinding was te spreken met het meisje, dat naar ik ver moedde hier bij mij was. dustrieele exploitatie van het tabaksmono- polijie goedgekeurd. Het ontwerp zal Woensdagmiddag ter griffie van de Ka mer worden neergelegd. Waar het evenwicht op de begrooting verzekerd is, heeft de raad1 besloten, zich te verzetten tegen iedere aanvullende uit gave, die niet gedekt is door aanvullend» inkomsten. De Senaatscommissie voor de finan ciën heeft achtereenvolgens alle artikelen van het ontwerp bespreken. Zij heeft ook opmerkingen gemaakt, maar was ten slotte van meening, dat men zoo goed mo gelijk tot een goed einde diende te komen, en heeft alle artikelen en het ontwerp in zijn geheel aangenomen. DUITSCHLAND. Roercokes naar Engeland. Een der belangrijkste aanwijzingen voor de verbeterde situatie in de mijnindustrie in het Roergebied is de in den loop van verleden week gestegen vraag naar z^j. „fijne steenkool", die maanden lang vrij wel onverkoopbaar was en op hoopen moest worden gestort Deze voorraden ne men momenteel belangrijk af. Naar de TeL verneemt, zijn sinds het uit breken der mijnwerkersstaking in Enge land de steenkoolvoorraden in het Roer gebied' met circa 8ü procenit verminderd. Ford tegen bedrQferaden. Dultsche wetten, dan ook Dultsohe loomien. De Fordmaatsohappij heeft onlangs in Westfaien een, fabriek geopend. De Ico nen, die daar door de Amerikaansohe on dernemers betaald worden, zijn naar West-Duitsche begrippen zeer hoog. Toen de arbeiders der fabriek tot het vormen van een bedrijfsraad wilden overgaan, verklaarde de Amerikaansche directie, dat indien de arbeiders in het Ford-bedrijf Dultsche wetten wilden in voeren, ook Dultsche loonen zouden wor den betaald. De sociaal-democratische pers Is over het optreden der Amerikanen ten hoog ste verbolgen. Daarentegen juichen de conservatieve bladen dit optreden toe, d^t de arbeiders stelt voor het -dilemma: scwiaal-democratische politiek met lage loonen, of goede loonen' zoneter politiek. ENGELAND. Israël Zangwill overleden. Te Londen is op den leeftijd van 62 jaar overleden de Joodsche schrijver en orga nisator Israël ZangwilL Het conflict In de mijnindustrie. Dezer dagen werd er op gezinspeeld, dat de vertegenwoordigers der kerken, wier voorstellen thans aan een referendum onder de mijnwerkers worden onder worpen, bezig waren een nieuwen stap voor te bereiden'om tot een bijlegging van het geschil te geraken. Volgens de „Morning Post" iou die stap hierop neer komen, dat zij zouden trachten de mijn werkers te overreden onverwijld arbitage te aanvaarden in plaats van daarmee vier maanden te wachten mits de regeering de achturenwet intrekt. De „M. P.*' acht het niet waarschijnlijk dat de regeering iets dergelijks zal doen daar de 8-nrenwet geen dwingende maatregel is en niet behoeft te worden „Hallol" waagde ik te zeggen. Ér kwam geen antwoord. Zij moest stellig half gek zijn van angst. /Hallol" herhaalde ik. „Het schijnt wed dat ik ook gevangen ben." Volmaakte stilte. Ik hield mijn adem in om te luisteren naar het geluid van eenige beweging. Dat was er niet „Wees niet bang," drong ik aan. „Ik ben hier als vriend igekomen. Bain schijnt ook mij er in te laten loopen," voegde ik erbij. En hij' had imi} zeer zeker op slim me wijze beet gehad. Hier was ik met een gewond hoofd, een gevangene, terwijl ik geloofd had door de fortuin begunstigd te zijn. Ik streek oen lucifer aan. Het eer ste dat ik zag, was dat mijn hand bedekt was met mijn eigen bloed. Toen het kleine houtje opvlamde, zag ik het inwendige van de houten hut, zoowat twaalf voet in het vierkant. Er was geen venster, er was slechts een deur de zware eiken deur die ik het eerst had gezien bij! het schijh- sel van Judson Bains lucifer, en die was thans stevig gesloten, blijkbaar gegren deld. In een hoek lag een hoop stroo. Daarop een paardedeken Er scheen iets onder de deken te zijn! Een tweede lucifer aanstrijkend, bukte ik mij1 over den stapel. Toen tilde Ik voor zichtig de punt van de deken op. Ik had zoo stellig geloofd dat er iemand onder die deken lag en dat die iemand een per soon was, wier verblijk ik gaarne wilde ontdekken, dat ik mijn eigen oogen niet kon gelooven, toen ik bij het schijnsel van den lucifer slechts een hoop lappen zag Ik zocht overal in de hut. Ik trok de deken weg van het stroo, heel voorzioh- gebruikt als de partijen het er zonder eens kunnen worden en daar als de wet wordt ingetrokken, het aanbod der eige naars zou moeten worden herzien in de richting van verlaging. Het conservatieve blad voegt er nog aan toe, dat het de bedoeling zou zijn dat na een weigering der regeering èn de vertegenwoordigers der kerken èn de mijnwerkers-vertegenwoordigers een ge- zamelijken aanval zouden doen op Bald- win en zijn regeering. Oook verklaart zich tot onder handelingen bereid. In een rede te Seghül (Northumber- land) heeft Oook, de secretaris van den mijnwerkersbond gezegd, dat de leiders bereid zijn, indien' de leden van den bond zulks wenschen, om met vertegenwoordi gers van de regeering en de mijneige naars te onderhandelen, mits daarbij geen verlenging van den werkdag te berde komt Verlies van afzetgebied. Samuel, de staatssecretaris van het mi nisterie van handel, heeft gisteren in ant woord op een vraag in het Lagerhuis toe gegeven dat de Engelsohe eteenkoolnij- verheddi ten gevolge van die staking vele en belangrijke orders en afzetgebieden verloren had. Hij achtte het niet wensche- lijk om namen te noemen omdat een deel van die gebieden wel weer heroverd zou kunnen worden, maar het feit als zooda nig moest ieder burger weten. De vliegtuigen- en marinebasoa te Singapore. Aanknopen van terrein door de regeering. Reuter meldt cLd. Zondag uit Singapore, dat aanzienlijke strooken terrein aan de kust van het eiland Singapore gedeelte van twee eilanden, die gelegen zijn in de Oostelijke invaart van de Straat Johore, waarin en waaraan de marine-basis en het vliegveld gelegen zijn, aangekocht zijn door de regeering voor militaire doel einden. SPANJE. Aanslag op Primo de Rlvera. Baroelona, 1 Aug. Op het oogenblik, dat Primo de Rivera op weg was naar het station, ten einde de terugreis naar Madrid te aanvaarden, slingerde een individu een dolk naar bet gesloten rij tuig van den premier, zonder hem te treffen. Do „Agence Radio" te Perpignan ver-! neemt de navolgende bijzonderheden: Tegen halfaoht wilde Primo zich per! auto naar het station begeven, om naar1 Madrid terug te keeren. Een tweede auto i volgde hem, waarin sich versohillende1 burgerlijke en militaire autoriteiten be vonden. Op ongeveer 800 M. voor het station drong plotseling een man door| de menigte heen, die den auto van den I dictator trachtte te naderen. Daar de beide auto's evenwel snel reden, kon hij het midden der straat niet tijdig bereiken. Toen hij dit zag, trok hij een lang mes en slingerde dit met alle kracht in de richting van Primo de Rivera. Het mes trof evenwel het beoogde doel niet, doch drong aohter de zitplaats van den dictator in de bekleeding van diens auto. De menigte wierp zich onmiddellijk op don aanrander. Op dit oogenblik kwam de tweede auto aan en reed hem omver. De man bleef bewusteloos liggen. Door het geschreeuw opmerkzaam ge maakt, keerde Primo de Rivera zioh om en zag eerst toen, wat er gebeurd was. Hij liet den auto stoppen, trok bet mes uit de bekleeding en begaf zich vervol gens onder geestdriftig gejuich der menigte verder te voet naar het station. De reis naar Madrid'vond zonder verdere inoidenten plaats. De aanrander is 84 Jaar# oud, in de Ingezonden mededeellng. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN Beter dan Goect PE BESTE tig, nog half verwachtend een kleine, in eengedoken gestalte te ontdekken. Maar zulk een gestalte was er niet, en de ze kerheid drong zich langzaam bij mij op dat Ik grenzeloos was beetgenomen en voor den gek gehouden. [Maar waarom had Bain in deze hut gesproken? Had hij1 ontdekt dat ilk hem was gevolgd? Hoever terug was hij dan op de hoogte van mijn bewegingen ge weest? Wie had mij1 neergeslagen? Hoe veel voorbereiding was er geweest om mij dezen streek te spelen? Ik liet mijtn tweede lucifer vallen en zette mijn voet erop. Toen bleef ik stil in de duisternis staan, overweldigd door het voorgevallene. Ik kan niet zeggen dat ik bevreesd was. Ik was verbijsterd en vernederd ja, getroffen tot in het diepst van mijn trots. Ik voelde mijn ge laat vuurrood' worden, en ik dadht aan de enome dwaasheid, waaaan Ik mij had schuldig gemaakt. Ik kreeg de bevlieging om iets aan te vallen, het te verbrijzelen en te dooden. De eiken deur was een voorwerp waar aan lk mijn woede kon koelen en ik kon zelfs niet wachten om te zoeken naar een werktuig of wapen, maar ik sprong erop af en sloeg en stompte zoo hard ik kon. Natuurlijk bood de deur weerstand aan mijn nuttelooze pogingen. Zij' was dik ge noeg om een dozijn ongewapende man nen te weerstaan. Ik hield er spoedig mee op en ging terug naar het midden van de hut, vol verdriet over mijn dwaze krachts inspanning. Toen stak ik nog een lucifer op en keerde terug naar het stroo in den hoek. Ik begon de kleeren, die daar la- provincie Barcelona geboren en heet Domingo Torrente. Hij heeft bij zijn val een dubbele breuk aan 't dijbeen opge- loopen en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis worden overgebracht. Omtrent het motief van zijn daad weigerde hij inliohtingen te verstrekken. De politie heeft evenwel onmiddellijk haar archief nageplozen en daarbij bleek haar, dat de man sedert verscheidene jaren als ge vaarlijk anarchist staat ingeschreven. Hij is reeds eens wegens een aanval op politiebeambten tot zes jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Geen dwarsdrijvers. Naar die Madridisohe correspondent van de „Voss. Z." meldt, heeft generaal Primo de Rivera in Valienoia verschillende rede voeringen gehouden, waarin hij o.a. aan kondigde dat hij, in verband met den practigen groei van de Union Patriotica zijn toegevendheid tegenover de tegen standera nu verder zou staken. Voortaan zullen degenen, die andere meeningen of ideeën verkondigen dan die der regeering, gestraft worden in hun persoon en hun vermogen. De minderheid heeft zich te bukken voor de meerderheid. Reeds zijn 112 staatsambtenaren ontslagen. Zoo noo diig, zal hij: er nog 10 of 12.000 bij op straat zetten, wanneer zij hun plicht tegenover het vaderland verzaken. De ambtenaren mogen anders denken, maar van vijandige of saboteerende ambtenaren moet hij niets hebben. ITALIË. De bezuiniging. De ministerraad heeft besloten, het bak ken van slechts één algemeen soort brood toe te staan en het bakken en verkoop en van luxe-brood, en taartjes en koekjes, van meel gebakken, te verbieden. De raad heeft 95 van de 167 bestaande onderprefecturen opgeheven. RUSLAND. Politieke arrestaties. Naar aan de „Dni" gemeld wordt heb ben, in verband met het confliot in de communistische partij, zoowel te Peters burg als te Motkou geregeld arrestaties plaats. 26 Juli zijn te Moskou niet minder dan 66 leden der communistische Jeugdbeweging en 148 roode-gardisten, leden van de oommunistlsohe oppositie groepen, gearresteerd, terwijl talrijke per sonen als lid der partij gesohrapt zijn. In den avond van 26 Juli bedroeg het aantal gearresteerden alleen te Moskou 647. Te St. Petersburg is het aantal ar restaties geringer, maar tooh heersoht ook daar een zeer gespannen toestand. Stonn aan de Britsehe mijnwerkers. De centrale raad der Russische vak bonden heeft, volgens de Roel. onder dag- teekening van 28 Juli opnieuw een bedrag van 470.000 roebel als steun voor de Brit sehe mijnwerkers naar Engeland overge maakt Ingezonden Mededeellng. gen, ooi' te keeren, en zoodra lk de stof aanraakte, herkende ik de kleeren. Het was het goed dat lk met imijn geweer in het huisje te Cold Spring Farm had ach tergelaten, nog geen twee uur 'geleden. Het geweer was er niet ook niets dat als wapen beschouwd kon worden. Ik dacht na over de reeks van gebeur tenissen die geleid hadden tot deze onge lukkige ontmoeting. Mijn igeest keerde terug naar het ge beurde 'bij de telefoon. De bediende van den drogist had waarschijnlijk mijn ge sprek met Baroaby toesluistord of ge noeg ervan om iets van mijn bezoek te begrijpen. Als hij bevriend was met Bain zou het heel natuurlijk zijn geweest een waarschuwing naar Oold Spring te zenden misschienIk was niet ge heel overtuigd van de waarheid mijner theorie. Als men die waarheid echter aanneemt, of dat het bericht Bain vroe ger had bereikt dat iemand naar Oold Spring Farm zou komen om te zoeken naar Luella Westfall, dan was de rest ge makkelijk te begrijpen. Ik dacht ernstig na. En of het door dit nadenken kwam weet ik niet, maar ik voelde mij erg sla perig worden. De ietwat vreemde waar heid was dan ook, dat ik in slaap viel. Toen ik ontwaakte, scheen het licht door de kieren van de deur, en de vogels zon gen, het was dag. Het was echter even stil als in den nacht, op de geluiden in het woud na. Blijkbaar was er niemand in de nabijheid gekomen, sedert ik werd opgesloten. HELDERSCHECOURANT Duitschland, Spanje en de Volkenbond. De nieuwe stap der geestelijkheid. Het Consultatiebureau 1e geopend weke- lijke Woensdag van 12—2 uur: Kerk- gracht 36. Consult kosteloos. (Wordt vervolg i).

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1