VERDWENEN DOCUMENTEN KWATTA.V- NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA MEMËME.R'S NIEMEIJER'S VOLLE-MELK-REEP Eerste Blad. BUITENLAND. Beter dan Goed: DE BESTE f Nr. 0217 MUIJUJUIgJi.' UU-UVW'i JW.-.SL. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1926 64st0 JAARGANG Verschijnt Dinsdag, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 WEEKOVERZICHT. (Binnenland.) De verkiezingen voor de Eerste Kamer hebben plaats gehad; tot aanmerkelijke wijzigingen in de samenstelling hebben deze niet geleid, omdat het kiezerscorps de leden der Provinciale Staten van twee „groepen" nog dezelfde waren als bi) de vorige verkiezing. De heer Braat echter heeft voor de ©enige verrassing gezorgd. De anti-revo lutionairen waren verzwakt door de afwe zigheid van één lid en konden de Vrij heidsbondera nu maar één stem meer krijgen dan hun getalsterkte deed ver wachten, dan was het behalen van één ze tel voordeel ten koste der A.-R. mogelijk. De heer Braat bleek bereid den gevoch ten steun te verleenen, mits de Vnjheida- bondera een door hem aan te wijzen oan- didaat op die tweede plaats van de lijst zetten. Hetgeen geschiedde, 't Blijkt een mijn-ingenieur uit Heerlen te zijn. die zich zoo bijzonder in des heehen Braafs gunst mag verheugen. Verdiensten op po litiek gebied heeft deze heer volstrekt niet en wat den heer Braat voor deze pro tectie bewogen heeft, is onnaspeurlijk al meenen sommigen te moeten wijzen op de voorkeur van dezen heer voor candi- daten, die een flinke duit „voor de ver- kiezinlg8actie,| over hebben. De Posterijen hebben hl wéér eene ver laging van frankeerkosten aangekondigd! Vermoedelijk met ingang van 1 October a.8. zal het port voor briefkaarten worden verminderd, 't Is te hopen, dat we nu eens niet voor niets worden blij gemaakt, want die vorige tariefsverlaging heeft veel overeenkomst gehad met de spreekwoor delijke olifant, die een muisje baarde. Het gold toen de verlaging van ;druk-werk- tarieven, maar alleen degenen, die duizen den stuks daarvan te gelijk te verzenden hadden, konden van die maatregel pro- fiteeren, met.10%. De frankeerkosten van briefkaarten mo gen wel een aanmerkelijk verminderd worden. Vóór den oorlog verzond men zulke correspondentie voor 2V» cent en ll/i cent binnen de gemeente; nu betaalt men voor alle briefkaarten nog 71/» cent, wat 800600 van de vóór-oorlogsche prijzen beteekent. En het indexcijfer schommelt den laatsten tijd tusschen 150 en 160 zoodat we rekening houden de met eene redelijke verhooging op het oogenblik nog 2 a 3 maal te veel be talen. (Buitenland.) Met uiterlijkheden en vertoon bereikt men vaak een massa in de wereld. Zon der eenige kennis van de plannen van het nieuwe kabinet, heeft de beurs op het be richt van Poincaré's her-optreden gerea geerd door een omhoog-voeren van den frana Het gedrag der Fransche Kamer, dat op eens veel eensgezindheid demon- FEUILLETON. streert, is aan dat herstel mede niet vreemd Een ieder verwachtte nu eene stabilisatie van den frana „Neen," zei Poinoaré met Ij^t gebaar van een almach tige, „daar begin ik nog niet aan. Eerst moet de franc omhoog, want de huidige koers is nonsens." En wat geen ondersteuningen met mil- lioeneu goud eerder konden bereiken, dat werd nu verkregen door dat woord van Poincaró. „Hij" zei, dat de frano omhoog moest, en dat was voldoende om duizen den gokkers hun zakken te laten vullen met francs. Zelfs ons landi, dat zoo'n dure marken-les gehad heeft, is thans weer door de franken-koers aangegrepen. Na tuurlijk stijgt deze geldsoort onder zoo veel kooplust, maar als over een paar we ken de bezinning is teruggekeerd, als uit de finanoieele ontwerpen van Poincaré gebleken is, dat ook „hij" niet tooveren kan, dan zal de val weer sneller plaats vinden dan nu de stijging. En heel wat goed Hollandsch geld zal dan zijn „afge vloeid". De kerk- en geloofsvervolging in Mexi co is een treurige vertooning. In dat land meenen de bestuurderen het volk in tellectueel te verheffen door den gods dienst te vernietigen, maar geloofsvervol ging is nimmer een werk van verlichte personen geweest, wèl van dwaal-lichten. In landen, die cultureel het hoogst staan, wordt de vrijheid van overtuiging het meest naugezet geëebledigd. Aan de organisatie van een Kerk en aan de Kerkelijke bediening kunnen fou ten kleven, zoo goed als aan welke orga nisatie ook. Veel immers is afhankelijk Ingezonden mededeellng. Uit het Engelsch van GARDNER HUNTCNG. „Ik zal je maar een poosje met je go- dachten alleen laten," zei hij. Ook hierop antwoordde ik niet Ik had geen keus, terwijl dat geweer op mij was gericht „Ja," zei hij grinnikend, „dat zullen wij maar eens probeeren. Ik zal later terug komen om te zien hoe je het maakt Mis schien heb je dan een besluit genomen." Hij en zijn knecht gingen heen. Zij slo ten de deur en grendeldén ze. Zoodra het geluid1 van hun voetstappen was verdwe nen, had ik de waterflesoh aan mijn lippen en nooit had imjj ©enige drank lekker der gesmaakt ik dronk een kwart van die flesch leeg. En ik voelde inij hierdopr zooveel beter, dat de toekomst imlj niet imeer zoo somber leek. Ik at wat van het voedsel dat ik in de mand vond. Het was voornamelijk brood en vleesoh, met een busje zout en een met peper. Ik had 'genoeg honger om imij het eten goed te doen smaken en ik at flink. Toen lk hier mee klaar was, ging ik weer op het stroo zitten dacht ik over het geval na. De lange middag kroop om. Hij was zoo saai mogelijk, maar tegen het einde kreeg ik een plannetje, en toen lk begon te hopen op een gelegenheid om het uit voeren, begon ik er ook veel belangstel ling en amusement in te vinden. Het eerste, dat ik deed, was het papier, dat mijn lunch in het mandje bedekt had, om mijn potlood heen te rollen, zoodat ik er een buis van maakte. Ik maakte de 'bui tenste laag vast aan de tweede door een slip daarvan erdoor heen te halen. Ik verkreeg zoo een buis van ongeveer twee voet lang, ongeveer zooals een „erwten blazer" en dat was mijn wapen. Ik koos ook imijin aimnunlte. Het was trou wens die 'ammunitie, die het Idee in mij had doen ontstaan. En mijn plan voor het gebruik daarvan had ik netjes uitgewerkt Toen nu het middaglicht in de scheme ring begon over te gaan en deze weer werd vervangen door fluweelen duister nis, begon imijn hoop wat te verminderen. Maar juist toen ik bijna alle verwachting om Bain dien avond nog te zien, had op gegeven, hoorde lk zijn nu welkome stem in het boschje buiten en wist dat de proef op imijin krijgslist weldra zon komen. ZEVENDE HOOFDOTUè. I Toen ik hen hoorde aankomen, was ik als een jongen, die een vastenavondgrap ging uithalen De stralen van zijn electri- schen lantaarn speelden om de hut. Bain kwam bij1 de deur. Hallo, jijbegroette hij nuff. „Ik ben hier," zei ik, uit den hoek waar het stroo lag, en lk deed mijn 'best een uitdrukking van vermoeidheid en neer slachtigheid in mijn stem te leggen. Hij grinnkte 'bij mijh antwoord en lk geloof wel dat het van zijn standpunt be schouwd hèel vermakelijk waa van de economische gesteldheid van een land, de ontwikkeling, het karakter en den geest van een volk. Die organisatie zal zich dan beteren naar mate land en volk zich vpxheffen. VOLKENBOND. De quaestle der raadszetela Motta, de voorzitter van de oommissie tot reorganisatie van den Raad, heeft van Palaoios, den Spaanschen gedelegeerde in die commissie, een schrijven ontvangen, waarin hij Motta verzoekt, in overleg met den voorzitter van den Raad den datum van de tweede zitting der commissie te be palen. Zooals bekend^ heeft de commissie in haar voorioopig rapport alleen de quaestle der niet-permanente zetels behandeld enj dienaangaande overeenkomstig het ont-i werp-Ceoil voorgesteld, het aantal van zes tot negen uit te breiden. De quaestie der permanente zetels werd aangehouden tot een tweede zitting, voornamelijk ten gevolge van de houding van Brazilië en, Spanje, die een permanenten zetel eisch-! ten, waartegen de meerderheid der oom-1 missie, en met name Engeland, zich ver zette. Niet uitgesloten is het, dat de oom-1 missie kort vóór de Septemberritting van den Raad zal, worden bijeengeroepen. De voorbereidende ontwapenings conferentie. Bewapcningsdefinltlea De militaire suboommissle der voorbe reidende ontwapeningscommissie heeft vastgesteld, dat bij de bewapening te land alles wat aan den grond vastzit als zuiver defensief kan worden b ■vbouwd. Daaren tegen kunnen kanonnen in forten eruit genomen worden en dus ook voor offen sieve doeleinden dienen. Bij de bewape ning ter zee worden kleine schepen van geringe zeewaardigheid in sommige ge vallen, die met name samenhangen met de geografische ligging van een land, als zuiver defensief beschouwd. Alle andere bewapeningen kunnen zoowel' een offen sief karakter hebben. Dit hangt af van het gebruik, dat ervan gemaakt wordt. De politieke factoren, die hierbij een zeer be langlangrijke rol spelen, behooren tot het domein der politieke sub-commissie. ENGELAND. Engeland en de Balkan. Uit Londen wordt gemeld, dat Britsche invloeden zoowel te Sofia als te Belgrado aan het werk zijn om te trachten het con flict tusschen Bulgarije en Zuid-Slavië in de kiem te smoren. BELGIE. Jaspar over het flnancleele herstel. Aan het déjeuner van de vereenlging van bultenlansche journalisten te Brussel heeft minister Jaspar oen overzicht ge geven van de verschillende maatregelen, die België reeds op financieel gebied ge nomen heeft. Hij zei, dat het Belgische volk het herstel van den frank wenscht en dat hij in geen geval nogmaals zijn toe vlucht zou nemen tót het schijngeneesmid- del van de inflatie. België zal blijven voortgaan, op het smartelijke pad, dat tot de stabilisatie leidt van zijn geld, dat het symbool is van zijn crediet, zijn vertrou wen en zijn geloof. FRANKRIJK. De flnancleele ontwerpen. De rust onder de bevolking weer gekeerd. In de Kamergangen en ln die openbare meening is de rust volkomen weerge keerd. Eenige groote levensmiddelenwin kels verlaagden al bepaalde prijzen we gens stijging van den frana De Kamer neemt die amarisatle kas aan. De Kamer heeft het wetsontwerp tot stichting van een amortisatiekas van de bons van nationale verdediging in behan deling genomen en met 420140 stem men aangenomen. Naidat Poincaró de; kwestie van vertrouwen had gesteld!, ver-1 wierp de Kamer met 860 tegen 172 stem men het socialistische tegenontwerp. FRANKRIJK. x. De militaire verkwisting. Onder dezen titel doet kolonel Oharras in de „Volonté" een scherpen aanval op het huidige legerstelsel en de autoritei ten. Het Fransche leger, zoo constateert hij, is het talrijkste en kostbaarste ter wereld. Het onderhoud ervan wordt nog verzwaard door handhaving van verou derde methoden, aanbidding van forma lisme enz. Algemeen is men van oordeel, dat het aantal der bestaande 82 divisies niet alleen kan, maar ook moet worden terug gebracht op 16. Maar deze inkrimping zou de opheffing ten gevolge hebben van groote staven enz., waardoor de betrok-, kenen buiten betrekking zouden komen. De autoriteiten zijn de gevangenen en; de slachtoffers van een verouderde orga-1 nisatie, welke zij weigeren op te heffen. Volgens het oordeel van kolonel Char-1 ras bevat het leger veel te veel beroeps kader. Spottend spreekt hij over de a.s. herfstmanoeuvres in het Rijnland „deze zijn opgezet op een schaal, welke de aanwezigheid van een maarschalk van Frankrijk rechtvaardigen zal: blijkbaar negeert het legerbestuur absoluut de fl- nantieele moeilijkheden, welke het land doormaakt". Voortdurend worden maar baantje% en sinecures geschapen om de vele hoogere officieren maar z.g. wat te doen te geven. Het streven naar bezui niging, waarvan het parlement blijk geeft, wordt soms tot een bespotting gemaakt. De wetgever bijv. heftr een bepaalde functie bij de gendarmerie op, maar deze herleeft eenvoudig onder een anderen naam. Na te kennen te hebben gegeven, dat ook de nieuwe legerplannen gebaseerd zijn op de handhaving van een lijvig ef fectief generaals en kolonels, die in le digheid leven tot er eens een oorlog komt, besluit kolonel Cbarras zijn requi sitoir met de volgende woordenIndien het parlement besloot zijn besluiten in overeenstemming te brengen met zjjn Ingezonden mededeellng. beginselen, dan zou het zonder verder uitstel een beperkt, en modern leger vor men, waardoor een twee milllard op de legerbegrooting bezuinigd zouden kunnen worden. Een dergelijk optreden zou een groot zedelijk effect hebben. De buiten lander zou er den wil in zien om te her vormen, te vereenvoudigen en een einde te maken aan de verkwisting. Vaak is men getroffen door de hooge eischen van de BOhuldeisohers van Frankrijk maar moet het schouwspel van een teugellooze verspilling hen niet sceptisch maken ten opziohte van de ellende van het land RUSLAND. De begroeting. Het Sovjet-Russische Volkscommissa riaat van financiën heeft gisteren de be grooting voor het komende boekjaar uit gewerkt. De uitgaven worden op ongeveer 4600 miHioen roebel geraamd, de inkom sten op 4470 millioen roebel, dus 180 mll- Uiaen minder. Het verluidt, dat de Sov- jetregeering voornemens is, ter dekking van dit deficit een binnenlandfiohe leening van 160 millioen roebel uit te geven. SPANJE. Strenge regeeringsmaatregetan. Volgens een offioieele mededeellng zul len er strenge administratieve strafmaat regelen worden genomen tegen alle amb tenaren en andere personen, die in het publiek, in heftige bewoordingen hun meening uitspreken tegen door de regee ring genomen maatregelen of die zich las terlijk over ministers uitlaten. Reeds heeft de ministerraad deze maatregelen toegepast op een telegrafist, een gemeen telijk ambtenaar en op graaf Pegellal, ge zantschapssecretaris, die bovendien voor den rechter zal verschijnen. VEREENIGDE STATEN. Amerikaansche spoorwegen. Een nieuw trein-contróle-systeem. De New York Central Spoorweg Maat- schappij heeft thans op trajeoten ter ge zamenlijke lengte van circa 4600 K.M. een nieuw trein-comrólesysteem doen in werking treden; meer dan 1600 locomo tieven zijn van de nieuwe inrichting voorzien. Het nieuwe systeem beoogt er voor te zorgen dat, de machinist de contróle over zijn machine verliest, zoodra hij de be staande voorschriften overtreedt; in dat geval neemt het automatische treincon- tróle-stelsel zijn taak over. Dit stelsel maakt de automatische bloksignalen, thans op verschillende hoofdlijnen in Amerika in gebruik, niet overbodighet beteekent slechts een aanvulling, zoodat de veilig heid zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. De machinist moet bij het nieuwe stel sel op een bepaalde wijze doen blijken, dat hy de signalen „stop" of „langzaam „Wij toornen een 'beetje babbelen," zei Bain. „Blijf ritten waar je 'bent Ala je overeind staat wanneer wij de deur ope nen, schieten wij." „Denk je, dat lk een dlwaas ben?" vroeg lik. Ik hoordé hen beginnen de bout los te maken. Zachtjes sloop ik naar voren ln de duisternis. Het volgende oogenblik 'ginig de deur naar binnen toe open en de straal van den electrisohen lantaarn schoot ln dé richting van den hoop stroo. Erboven zag ik de schaduw van een hoofd tegen het licht buiten, en.daarach ter de loopen van het geweer. Ik hield 'het papieren buisje aan mijn lippen mikte op het gericht dat naar mij waa toegekeerd. En toen het schijnsel dichterbij towam, blies ito met Volle kraoht op het ding en zond hem den welkomst groet Al was de verrassing misschien niet zoo volmaakt als de mijne van den vori- gen avond, ze was goed genoeg. Het licht iglng uit toen- de hand, die het vasthield verslapte en ito wist dat ito raak had ge mikt Er was een wilde vloek en een hij gende ademhaling, en toen een woeste kreet van pijn en de donkere versper ring bij de deur viel neer. Mij 'mo diep mogelijk: bukkend, schoot ik door dé opening, mijn zware water- fleseh als eenig wapen meenemend. Ik zag een gestalte die wringend en rollend op het pad lag en een andere, die over eind stond en als een grijze vlek afstak tegen dén met sterren bezaaiden hemeL Ik wierp mijn waterflesoh met volle kracht naar dezen man en hoorde dat Ik goed had 'gemikt Toen rende ito het boschje in 'buiten het bereik van. het ge weer, met het open veld voor mij en de kreten der gewonden achter mij. Ik lachte hartelijk, terwijl ik even bleef staan luisteren in de duisternis van de heerlijke geurende weide naar het gebrul van den man, dien ik tijdelijk bul ten gevecht had gesteld. Want Judson Bain zou dien nacht niet meer zien, bij' electrisoh 'licht of welk licht dan ook. De ammunitie voor mijn blaaspijp was een flinke lading peper geweest! Het was heerlijk loopen over dat veld. Ik herinnerde mij' voldoende van de rich ting oan de rivier te bereiken, en toen ik den oever afging en mijin weg zocht door het koude water, dat tot aan imijn heupen reikte, zag ik van verre de lichten van het groote huis. Ik wist dat mijn hoofd en nek en han den nog vol bloed moesten zijn, dat erop geronnen was en dat ik niet had kunnen verwijderen. Mijn eerste werk moest, zoo mogelijk wezen mij1 flink te wasschen en dit vooruitzicht 'leek onbereikbaar. Ik was op zes mijlen van de stad, waar ik vei lig 'genoeg zou zijn, maar op Bains Farm of zelfs in Bains buurt, kon ik niet weten wie een vriend of een vijand zou wezen. Maar ik kon niet dralen, en de weten schap, dat ik nog niet alles gedaan had waarvoor ik hier was gekomen, bracht een brutaal plan in mijn hoofd. De eenige plaats waar Bain en zijn oprichter mij zeer zeker niet zouden zoeken - als zij het de moeite waard vonden naar mij' te kijken zou wei de Farm zijn. Het was al laat, en de meesterknechts zouden nu vrij en of naar de stad of naar de bijgebouwen zijn gegaan. Ito vormde het plan terug te fceeren naar het huis, dat mij' den vorigen avond was aangewezen. Terwijl ik door het hek naar de binnen plaats liep, ging ito langs den grooten paardenstal en zoo naar het huis, waar ito een kamer had gehad. Daar was geen licht en de deur was niet gesloten. Zonder aarzelen ging ik naar binnen en liep de trap op. Ik vond de deur van imijn kamer aan het eind van den bovengang, trad binnen en knipte het licht op. liet de jalouzie zakken en schonk water in een kom en waschte mij' zoo goed ik het ln de groot ste haast kon doen. Ik trok mijn jas uit en boende de kraag af met een natten handdoek, terwijl lk tevens mijn best deed de vlekken van het manchester pak met koud water te ver wijderen. Toen trok ik mijn jas weer aan en draaide het licht uit Terwijl ik dit deed, 'hoorde Ito luide kreten en ge schreeuw op de binnenplaats. Ik rende de trap af en het huis uit. Verscheidene mannen kwamen naar 'bui ten loopen en allep drongen om een groep heen, die het pad opliep. Ik 'bleef niet wachten om te vragen wat er aan de hand was. Ito moest een hoed hebben en het oogenblik scheen gunstig om mij van zoo iets meester te maken. (Een man stond te rooken voor de open straatdeuren. Ik zag een kapstok met jas sen en hoeden. Ik snelde de stoep op. „Vlug"zei ik hijgend tot den man. die daar stond. „Bain is gewond, en ze zitten ons op de hielen. Waar is het meisje?" (Wordt vervolgd). u HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant 11.50; fr. p. p. binnenland 2.Ned. Q. en W. Indlö p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70,f0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 et; fr. p. p. 6 ct Po et-G-i roretening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjaid) Ingoz. meded. (kolombreedte als redaction. teket) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 11lm 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct. Verkiezingen Eerste Kamer. Verlagtng posttarieven. De stabilisatie van den franc. De geloofsvervolging tn Mexico. 20)

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1