VALET HELPER-AMSTERDAM TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS.. VAN DINSOAG 10 AUGUSTUS 1926. Eenige rechtstreeksche verbinding Retours onbepaald geldig „Hoe zalig als de jongenskiel nog oom de schouders glijdt." Een goed geschoren gezicht dwingt respect af en helpt U in het leven vooruit te komen. Veiligheidsscheermes Bij het te 's-Graven\hage gehouden examen slaagden voor des acte Handels kennis de heeren P. Uipkes en B. J. Thijssen alhier, leerlingen van den heer G. van Dijk. Gisteren klaagde té "Utrecht voor acte Fransch L. O., de heer P. Klaassen, onderwijzer alhier. Onze vroegere plaatsgenoot B. de Haan, slaagde bij het gisteren: gehoüden examen voor de acte DuLtseh M. O. A. Zaterdag 14 Augustus a.s. z;ai: het 50 jaar geleden zijn, dat de heer C. Th. de Boer, eenlg firmant van de firma G ebrs. de Boer, schildeis en behangers athief, tot het vak toetrad. Marine-zwembad!. Men verzoekt ons te willeen mededeelen dat het Marine-zwembad! op 'sRijkswerf tot nader aankondiging gesloten zal zijn. Aanrijding. Gisterenavond te pl.m. 7 u,, werd op het Koningsplein de heer de B. (koor eeri fiets rijder zoodanig aangereden, dat hij zijn weg (niet naar huis kon vervolgeni. De heer de B. werd door ©enige perso nen naar huis gebracht. Omtrent de oor zaak van de aanrijding is nog niet bekend. Geref. Zangvereenlglng Halleluja". Hedenavond van 891/» igeeft de zang- vereeniging „Halleluja" eeri uitvoering te Huisduinen, vóór de school', aldaar. Indien de uitvoering in verband met de weersomstandigheden n iet doorgaat, wordt dit aan het bureau bekend gemaakt. Programma 1. Gloria Patrie Pijlman. 2. Leeuwerikengezang Mendelssohn. 8. Het lied der natuur Hamel. 4. Herders Zondagslied Kreutzer. 5. Natuur Leewens. 6. Avondgebed Kolkman. Behoudens nadere goedkeuring van B. en W., zal bovengenoemde vereeniging op Donderdag 12 Augustus, <k*.i avonds van 8.309.80 uur, een zanguitvoering geven in de muziektent Julianapark. Opening Tentoonstelling Huisduinen. Zaterdagmiddag te 3 uur had! in het school lokaal te Huisduinen de open.ing plaats van de door de Vereemiging „Helders«Belang" ge organiseerde tentoonstelling. De drie loka len dezer school waren door de goede zor gen der organisatoren tot gezellige tentoon stellingszalen ingericht; in de> gang heeft dé firma J. Kraak, Molenstraat 186, een stand ingericht van haar schildershïmoodigdhedén: verven, pastels, boetseer- en. schabioneer- artikelen, enz. In tegenwoordigheid van d« beide wethou ders Grunwald en van Bredfi, enkele raads leden (de heeren Borkert en .Bok), leden der jury, van de Economische 'Commissie, de Wihkeliersvereeniglng, en andere genoodlg- den (de Burgemeester en de Vice-Admiraai waren uitstedig), had de o pc wring te 8 uur plaats door den Voorzitter van „Heldter's Belang", dén heer Biersteker. Deze wees er op, dat door de vacanties velen, die anders hier tegenwoordig zouden zijn geweest, af wezig waren; ook wethouder 'Verstegen kon niet tegenwoordig zijn door de zwemcemon- straties in de Bimnemhaveia, waarbij hij aanwezig moest zijn. Toen bij „Helder's Belang" de kwestie ter sprake kwam wat dezen zomer gedaan zou moeten worden voor de bevordering van het Vreemdelingenverkeer, kwam een kunst tentoonstelling ter sprake. .De Heldersche Amateur-photografenver. zegde haar mede werking toe, en deze werd' wf.ddra uitgebreid met die van den) Noorder Kunstkring. De thans georganiseerde tentoonstelling heeft dus een tweeledig doei: le. cle bevordering van het vreemdelingenverkeer, 2e. de kunst meer onder het bereik van het volk te bren gen. Wat het eerste betreft: wij meenten, dat onze badplaats straks meerder 'bezoek zal krijgen; reeds thans worden stemmen ver nomen, d^het verblijf hier meevalt, hetgeen natuurlijkmiet dan aangenaam is. Spr. zal niet schetsen wat in Huisduinen gevonden wordt: we zijn trotsch op onze strand- en zeegezichten. Over kunst 'heeft spr. geen oordeel, maar hij- voelt er de bekoring eni op voedende kracht van, en hij dankt het be stuur van de Held. Amateun >hotografenver- eentging en den Noorder Kunstkring, die ons in staat stelden deze tentoonstelling te orga- niseeren. Wij hopen, dat deze tentoonstelling zal mede werken het bezoek a.an de badplaats uit te breiden en wij hopen voorts, dat ei opvoedende kracht van moge uitgaan. Kunst spreekt tot het gemoed, omdat zij u;t het hart komt. Spr. verklaart de tentoonstelling vooor ge opend en brengt dank aan het gemeente bestuur, dat in alle opzichte.u' medewerking verleende door het afstaan van deze school, aan de béide exposeerenide vereenigingeni, aan de heeren Kreuger, Blakker, Jac. de Boer en Steenman, die in hoofdzaak dé ten toonstelling hebben ingericht,, aan de jury voor hun moeilijke taak. Aan bet vrouwe lijke lid der jury, mevrouw van de Sande LacosteKaufmann, biedt spr. namens „Held'er's Belang" bloemen a an. De heeren Ton Meijer en Bart Peizel hebben zich dé moeite getroost een verre reis hiervoor te maken, eveneens de heer Adlr. Boer voor de photo-jury, die echter reedij weer vertrok ken was. Wij brengen' hen onzen hartelij- ken dank voor hun werk. De secretaris, de heer Fitting, van Wal- sum, leest de namen der bekroonden voor en overhandigt de medailbjs en diploma's, waarna de heer Biersteker oen gelukwensch tot de bekroonden richt. Voor de niet- bekroonden is het een aanmoediging, dat on der zooveel inzendingen, doze bekroningen Ingezonden Mededeellng. N et overstappen en wachten te Alkmaar 99 99 zijn. „De "hoogste klasse in het leven ligt in ae verte", dat mogen zij zich voor oogen houden. Onder de inzenders zijn er ver-- scheidenen, dli'e niet voor een bekroning in aanmerking wensch ten te komen; ook hen brengt spr. dank. Met den' wenschi, dat deze tentoonstelling gevolgd moge worden door meerdere, en een woord van dank aan de pers eindigt spr. De genoodigden maakten vervolgens een rondwandeling door de lokalen. .Vooraf werd namens den Noorder Kunstkring door een der ledén een'woord van hulde en dank ge bracht aan „Helder's Belang" voor het pionierswerk, hier verricht. Vooral den Noorder Kunstkring komt dit zoo gelegen, daar de kas een nieuwe tentoonstelling niet toeliet en men zoo gaarne zijin wérk eens wilde laten zien. Thans is daarvoor een on gezochte gelegenheid. Biji ae rondwandeling treffen vooral de magnifique kunstphotos, die hier zijn ten toongesteld. Wij hebben een vorig maa) reeds ce inzenders genoemd, en men hf- grijpt wei, dat het ondoenlijk en bovendien eentonig is alle inzendingen te noemen. Wij willen dan ook slechts een greep doen uit het velé. Uit den aard' der zaak is het werk van de jury-vrije eere-klasse het fraaist. Hiertoe behooren zeer artistieke kunstphoto's van H. Berssenbrugge, den Haag ((de danseres Edith von Schrenck bijvoorbeeld is meer een geteekendi portret dan een photo), van Pi F. Bins, Amsterdam, die een zestal Nedierland- sche landschappen exposeert in z.g. bromide- druk, van D. Blank, Utrecht, die broomverf- druk exposeert, een heele serie prachtige landschappen van Jac. de Boer, die natuur lijk onzen! lezers wel bekend zijn, en waar van de prijzen, vergeleken bij1 de andere, zeer matig zjjn» De heer Martin Kaufmann, Am sterdam, zond ter opluistering enkele bro- inides, die deels in particulier bezit zijn, dé heer Joseph Kreuger heeft een groote serie portret- en landsohapopnamen, meerendeels uit Indië, die naar een bizonder procédé ver vaardigd zijn. E. M. van Ojen, den Haag, kwam met z.g. verfdrukken. Zeer fraai is de stormachtige kust (no. 48 van den catalogus) en het Tuinpoortje in den winter, J. G. Staal, Hengelo (O), heeft pigmogravures en bro mides, C. Ulrich, Rotterdam, verschillende procédés, evenals A. S. Weinberg, Gronin gen en Jan Zeegers Amsterdam. In totaal vormen d.t 77 inzendingen ,(eenige meer, daar enkelë ongenummerd zijn). Onder de mededingende photografen is allereerst de senioresklasse. Hier komt P. Kraak met zes bromides, waarvoor hij een z.lveren medaille van cle jury verwierf. De firma Chef Kreuger (de heer Kooter) kreeg voor zijn „Held eer Zee" eveneens een zil veren medaille; de firma Sibo (G. de Boer, deni Haag) een bronzen plaquette voor de prachtige bromides, die zij exposeerde. Ten slotte de heer D. Steenman, wiens „Zee mansgids" (een eenzaam lichtbaken in zee, waarbij vooral de sombere toon der natuur goed weergegeven is) een zilveren medaille verwierf. De Juniores-iklasse brengt mede aardig werk. Een eervolle vermelding kreeg G Flens met een bromide-vergrooting, „Zonne- tinteling": bekend' Heldersch stadsgezicht, alsmede G. van Noordwijk voor een' photo van een oude schuit, waaraan twee mannen ijverig bezig zijn met „opdoffen". De bron zen plaquette verwierf N. J. Tielrooy. Wij komen nu aan de schilderijen. Hoe wel het programma spreekt van „kunstschil- derwerk" is deze naam wat ai te weidsch Behalve vier inzendingen in de eere-klasse, is al het schilderwerk van amateurs, en als zoodanig moet het dan ook worden beoor deeld. De jury-vrije eere-klasse bevat een tweetal olieverfstudies, een teekening en een houtsnede van J. Pb. Klapmeijer, een olie verf, een inktteefcenning en een zeer fraaie houtsnede van F. Pinke, drie batik-spattee- keningen en een olieverfstudie van L. Pink hof, twee pastels, een bister-schets en een olieverfstudie van Meint van TM, allen Hel dersche schilders. Dit laatste werk döet erg modern aan; de beide pastels van van Till zijn in particulier bezit Onder de voor bekroning in aanmerking komende schilderijen valt reeds dadelijk bij liet betreden der zaal een schilderij op van Lambert Simon. Van dezen zijn vier olieverf schilderen aanwezig, waarvan no. 152 (Windstilte) bekroond is. Dit werk is van een, licht coloriet en doet aangenaam aan; amateur. Joh. Bakker zag zijn inzending „Salvage s.s. „Irmgard" door „Drenité" be kroond met een groote zilveren medaille, evenals W. H. Schoonhoven een schets tfan eeri ouden molen. „Aftakeling" heeft de schilder dit werk genoemd. E. M. Ellemers kwam met drie olieverfschilderijen en een aquarel. Zijn „RhodOndendrons" waarvan vooral de bloemen bizonder goed) geslaagd zijn verwierf ce verguld1 zilveren medaille, door de Heldersche Courant beschikbaar-ge steld. Wij! wensch en- den' heer Ellemers daar mede gelukt Tenslotte verkreeg J. Noot nog een prijs voor een zijner beide olieverf schilderijen. Van de niet-bekroonden is D. A. P. Bos sen buiten mededinging met vier olieverf schilderijen, G. Goes (die wel mededeed, doch geen prijs verwierf) eveneens met vier schil derijen), H. Kuiper, Noordwolde met één olieverfschilderij;, F. Neyts, met een water verfvlakornament (gestyleerde vogel), J. Spaans met een olieverfstudie, D. Steeman met een gestyleerde temp era-verf schildering, en J. B. L. van der Wouw met twee olie verfschilderijen. tZooals wij reeds hebben medegedeeld!, be draagt het aantal inzendingen 159, hetgeen een bezoek aan de tentoonstelling zeker de moeite waard' doet zijn. De plotseling invallende geweldige plas regen, die den geheelen Zaterdagmiddag aan hield; maakte natuurlijk dezeni eersten cag van openstelling tot een mislukking. Elders vertellen wij van dien regen wel meer; hij was, oorzaak, dat zeer velen genoodzaakt wa ren dien mid'dag droge kleererri aan te trek ken,, en voor Huisduinen was, toen men een- maal op het droge zat, de pret natuurlijk af- geloopeni Maar de milde natuur maakte het Zondag weer goed en gaf ons een stralenden dag van schier onafgebroken/ zonneschijn. Honderden en duizenden waren dan ook Zondagmiddag naar het strand- getrokken en de tentoonstelling profiteerde ervan, door eeri voortdurend bezoek van belangstellen den. Tenslotte laten, wij- hieronder volgen de volledige lijst van bekroonden. Schilderijen: Klasse -B. Johan Bakker, Groote zilve ren medaille van- -den -Burgemeester; W. W. Schoonhoven, groote zilveren medaille van het Gemeentebestuur; E. M. Ellemers, ver guld-zilveren medaille van de Held. Courant; L. Simon, zilveren plaquette, N. V. Zeebad Huisduinen; J. Noot, doos pastels. Foto's. -Klasse B. Firma Sibo«(G. de Boer) bron zen plaquette van. de Econ. Commissie: D. Steeman, zilveren medaille van de Held. Amat. Fot. Vereeniging; S. Kraak, zilveren medaille, van den Bond' van Ned. Amateur- fot.-Vereemigingen; firma dief Kreuger, zilveren medaille van de .„Hanze". Klasse C. N. J. Tielrooy, br. plaqeutte van de N. V. „Focus", Bloememdaal. Eervolle vermelding: G. Flens, te Helder, voor de nos. 101 en 102; G. van Noortwjjk, te Helder, voor no. 107. Diploma's Reclame-blUetten: le prijs W. W. Schoonhoven, 2e prijs D. Steeman, 3e prijs S. Simon, extra prijs D. Steeman. Jury-leden voor de afdeéling foto's: De heerén Adr. Boer, --te Bloememdaal (N.H.); J. Kreuger, te Helder; Jac. de Boer, te Helder. Jury leden voorde afd. kunstschilderwerk: Mevrouw van der Sande LacosteKauf mann, te Helder; de heeren- Bart Peizel, te Amsterdam, en Ton Meijer, te Amsterdam. Boottocht N. C. G. O. V. 'Men- schrijft ons: Op Woensdag 4 Aug. j.1. had de derde jaarlijksche boottocht naar Alkmaar en omstreken plaats, uitgaande van de afd. Heider van bovengenoemde vereemiging. De deelname was weder groot» De Oranje Harmoniekapel, die ook nu hare welwillende medewerking verleende zorgde voor muzikale afwisseling tijdens het varen. Toen het stoomschip „Prinses Juüana", hetwelk voor deze gelegenheid; was gepavoi- seerd', met een 400 passagiers aan boord, te 7.15 uur 's morgens- van de Binnenha ven vertrok, stonden reeds heel wat men- schen op dén wal om dö boot uitgeleide te dóen. Na een aangename re-is, werd' te on geveer 10 uur te Schoorldam gestopt, al- wagr het grootste deel van de passagiers aan wal stapte;, om verder den dag in de vrije natuur door te brengen. Het weer Meld zich prachtig, terwijl het toeval wilde, dat er juist op dien dag te Bergen een Bloemen-corso gehouden) werd, hetwelk den bezoekers een schitterenden aanblik bood. Om 6 uur 's avonds werd te Alkmaar de terugreis aanvaard- en na een voorspoedige reis arriveerd de boot te circa 9 uur in de Binnenhaven, waar reed's een -groote -me nigte de aankomst verbeidde. Alzoo be hoort deze -góed-geslaagde boottocht weder tot het verleden en een woord van dank aan de Oranje HarmoniiekapeL, die zeer veel tot het slagen hiervan heeft bijgedra gen, is hier wel of) zijn plaats. Henri ter Hali's revue. De Rotterdamsche Pers schreef over Henri ter Hali's Revue, welke a.s. Maan dag, Dinsdag en Woensdag wordt opge voerd in „Casino" o.m. TELEGRAAF, 4 Januari 1926. Vijftien jaar geleden is Henri ter Hall in den Circus-Schouwburg begonnen met zijn groote, avondvullende revues. Hij heett vijftien jaar lang op 1 Januari in Rotterdam zijn nieuwe schouwspel ten doop gehouden. En ieder jaar werd zijn revue grootscher, omvangrijker, grandi- oozer. Als geheel is de revue nog omvang rijker van opzet dan vorige malen. De tafereelen van pracht en praal zijn tal rijker, de costuums nog vernuftiger, de kleurenweelde nog rijker dan ooit te voren. Onze hulde en bewondering gaat voor een goed deel uit naar mevrouw ter Hall, de ontwerpster van die duizend en één costuums, welke heel den avond, het een al schitterender dan het andere, langs ons heen deflleeren, en naar de kunste naars van het penseel, die voor deze ge waden de passende omlijsting wisten te vinden. En niet vergeten mag worden de balletmeester Dickson, die met zijn bal letdames wonderen doet en heel den avond kleur, leven en vroolijkheid op de planken brengt. Rectificatie. De caféhouder,, bij- wien verleden week twee dronken ma-rinschepelingèm werden verwijderd-, verzoekt ons mede te deel-en dat de marineklanten zich niet in zij-n café had den bedronken! en'biji -de politie niet ver zocht bad; ze te verwijderen. De demonstratie van de Heldersche Zwemvereenlglng. Het is sinds de laatste jaren traditie geworden dat de toeschouwers bij de zwemdemonstraties vergast worden op een heerlijke douche, die hun iets doet sma ken van het genot van het natte element op een zomerschen middag. Het zag er Zaterdagmiddag oogenschfijn- ljjk zoo goed- uit met het weer. De zon stond stralend aan den hemel. Weliswaar werd zij geëscorteerd door eenlijfwacht van igoudgeharnaste wolken, wel waren- er in 'het oosten en noorden aan den he mel dreigend donkere, majesteitelijke grootsche wolkenmassa's, die -gereed ston den voor* een stormaanval in de lucht, maar wie laat zich daar tegenwoordig nu nog door intimideeren? De toeschouwers voor de demonstraties waren er bij tien- en bij twintig-, nee bij honderdtallen naar de Buitenhaven getrokken. Ze stonden gepakt dicht op elkaar, over een lengte van ruim honderd meter, vijf, zes rijen dik. De kleine jon gens, die niet zoo vroeg kwamen, kropen tussohen de been-en van de groote men- scbeft door en veroverden zoo nog de beste plaats aan den waterkant. Die jongens, wat hebben ze genoten, zelfs toen het water al van den hemel stroomde, maar daar vertel ik u straks wel van. Om twee uur was de aanvang. Een beetje vroeg eigenlijk. Als je om half een of een uur van je werk komt, kun je het haast niet halen en zoo kwam de groote stroom kijkers dian ook eerst na tweeën opzetten. Het was een „officieele" demonstratie en daarbij behoort een „officieele" ope ning. De heer Verstegen, wethouder van Sociale aangelegenheden, .vanwege de opening van de tentoonstelling te Huis duinen, de eenigste vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur, opende met een kort woord de démonstratie. Voor het uitspreken daarvan was de heer Verstegen op de springplank gaan staan en had hij een scheepsroeper aan zijn mond -gezet, zoodat zijn speech ver over de Buitenhaven daverde. De heer Verstegen zeide ongeveer het volgende. Geachter' Dames en Heeren! De Heldersche -zwemvereeniging heeft dit j-aar gemeend geen zwemwedstrijden te moeten houden, maar demonstraties op het gebied van zwammen en redden van drenkelingen, om te toonen wat hier al- zoo kan worden gepresteerd. Met het oog op de jonge vereeniging mag niet verwacht worden- dat de demon straties in alle opzichten technisch vol maakt zullen zijn maar toch zullen we laten zien met medewerking van den -heer Davidson van de Amsterdaimsche red dingsbrigade, wat bereikt kan worden op het gebied van -het redden van drenke lingen. Spr. dankt voor de groote belangstel ling. Een- woord van dank wordt namens de Held. Zwemvereeniging gebracht aan het Gemeentebestuur voor het afstaan van het zwembad. Dank ook aan de zus- terver. „Frissche Morgen" voor haar tegenwoordigheid. Met -verheffing van stem, heftig gesti- culeerend, gaat de heer Verstegen- voort. „Ik hoop, dat wat hier gegeven wordt de zen middag mag dienen tot heil van de menschheid." Door' de groote extase waarin spr. is geraakt, verliest hij zijn evenwicht en tuimelt van de plank ach terover in het N.-H. Kanaal. Een gewel dige plons, als de meer dan honderd K.G. d-e rust van -het water breekt. Een hoog opspatten- van het waterveen ooooo! -ge roep van d-e verschrikte menschen en de heer Verstegen is niet meer. Maar.daar komt ie toch weer. Dat is het voorrecht van corpulente menschen, dat ze vanzelf weer boven komen drijven Intusschen is een redder, in casu de heer David-son, ter -hulp gesneld en een prach tig staaltje van het redden van een dren keling toont deze beer d-oor m-et den- heer Verstegen nog een stukje rond te zwem men en- dan, onder donderend applaus, den geredde naar den wal te brengen. Nu verschijnt de badmeester, de heer Vellekoop ten tooneele. De heer Vellek- koop, een uitstekend zwemmer, demon streert de verschillende zwemslagen. De schoolslag, d-e zijslag, de overarmslag, de Spaansohe slag, de krauwel, de eenvou dige rngslag, de rugkrauwel. Dit zijn de meest gebruikelijke zwemslagen en het publiek volgt met belangstelling de prestaties van den- -badmeester. Als nummer 2 stond op het programma vermeld „duiken". "Vooraf vertelde de heer Verstegen dat daaronder verstaan werd het „onder water blijven", het an dere noemt men -ook wel duiken-, d-ooh is eigenlijk springen. Naast den- -heer David-son was het de heer Boonen, die kans zag tot -over een afstand van misschien 25 meter onder water te zwemmen. De heer O. Boonen- Jr. behoort tot een van de beste, zoo niet de beste van onze Heldersche zwemmers en- wij tellen ond-er onze plaatsgenooten ver scheidene goede zwemmers. Bewondering verwekten dé verschil lende sprongen, die v-an de springplank werden- gemaakt. Hier was niet alleen durf voor noodig maar ook athletische bekwaamheid. Het is niet doenlijk steeds de namen te noemen van de personen, die in- een of ander nummer uitmuntten. In het nummer van Zaterdag vindt men allé deelnemers vermeldt. Zij allen hebben zich van -hun taak ten nauwste gekweten en- hebben getoond, da wij op -het gebied van zwemmen, voor den dag kunnen ko men. Zeer interessant waren dé reddings- grep-en, -die de heer D-avidson en de bad meester demonstreerden. Hiermede was het „Officieele" gedeelte van het programma afgeloopen, en kwam het komische gedeelte aan de beurt. Als Ingezonden Mededeellng. U kunt werkelijk niet Uw best doen, zoolang U er niet op z'n voordeeligst uitziet Scheer U daarom dagelijki met een Valet. Importeurs Fa. B. MEINDERSMA - DEN Hf AG. numimer 1 „Hoe het niet en hoe het wel moet". Nog altijd schijnt de zon, hoewél de dreigende wolken hooger gekropen zijn. Wantrouwende blikken wordep naar bo ven geworpen. Voorzichtige en verstan dige menschen pakken hun' vehikels en peddelen huiswaarts. Honderden blijven, negeerend alle dreigend wolkengevaar. Zij zullen ervoor moeten boeten, maar eerst zullen ze dan toch nog profiteeren van een uiterst komisch zwemnummer. Het gaat beginnen. Vanuit het publiek springt plotseling iemand te water. „Help, help ik verdrink". Hij zakt waarlijk' naar de diepte. Alleen zijn handen steken bo- ven water uit. Daar komt een redder te hulp, gekleed springt hij te water en zwemt naar den drenkeling toe, maar ziet geen kans deze op het droge te bren gen en al angstiger klinken de hulpkre ten. Een agent komt plichtmatig aangestapt. Onder zijn helm een dienstklop-pers ge zicht. „Agent, een man te water," schreeuwt het publiek. „Een man te water, een man te water? en jullie staat hier op den wal te suffen? Hoe heet je?" en de plichtsgetrouwe amb tenaar wil proces-verbaal- opmaken. „Ja, maar help dan zelf," roepen de men schen." Zelf helpen? ja daar had hij nog niet aan gedacht. Hij kijkt naar het water, naar zijn uniform, waagt een poging, komt terug (dit alles onder groote hilari teit van de toeschouwers, die hun buik moesten vast houden van het lachen) en springt dan eindelijk in het natte ele ment. Maar ook de agent, die.de eerste .be ginselen van het redden niet verstaat, help den drenkeling niet. Toch lukt het hun na vele vergeefsche pogingen den drenkeling op een vlot te krijgen. Daar deze inmiddels buiten kennis is moet kunstmatige ademhaling worden toege past. Ook dit wordt geheel verkeerd ge daan. Het slot van de zaak is dat de dren keling door de onbeholpen pogingen van de z.g. redders weer te water tuimelt en nu gered wordt door den badmeester, zoo als bet wel moet,, terwijl Dr. Rienks daar na de kunstmatige ademhaling toepast. Afgezien van het zeer komische van deze demonstratie, was zij ook uiterst leerzaam, en kan men er zijn nut mee doen hij eventueele reddingen. Inmiddels was de lucht geheel betrok ken. Een enkel spatje was ter waarschu wing reeds gevallen. Nog bleven de men schen, zoodat ook het nu volgende „de Gulplomper", waarin de heer J. de Boer de hoofdrol had, met meer dan groote be langstelling werd gevolgd. Maar toen was het ook uit met d-e pret. Met stroomen viel plotseling het water uit den hemel. „De schipbreuk", die even goed doorging, werd dan ook in een soort wolkbreuk uitgevoerd. De menschen vluchtten wat ze konden. Maar waarheen? Ze drongen saam tegen de groote marine- loods,' ze kropen weg in kleine schuur tjes, ze renden op de fiets met een dolle vaart naar huis. En het water kletterde eri pletste ohme-edogenloos. Het door weekte de dunne zomerjaponnetjes en vleeschkleurige kousen van de jonge da mes, het plakte polka-haren vast tegen het hoofd, het drong door in de meer soliede en degelijke kleeding van de hee ren der schepping, het sijpel-de langs kou sen en broekspijpen. O land van mest en mist, van vuilen [kouden regen. O vunzig plekje grond. Niet ten onrechte dichtte de Genestet zijn boutade. „De zelfmoordenaar" (dat was het achtste no. van het programma) deden nog -een geslaagde poging. Een zeer gees tige, In htin gemaskerde pakjes. Ach, ach, wat jammer dat de mensQhen nu grootendeels weg waren. Het laatste nummer „De ramp met de' cano" ging niet door. De heer Verstegen kondigde luidkeels aan, dat de ramp er wel was, maar de cano niet. Eigenlijk be doelde hij dat ze er beiden waren1, maar dat tengevolge van de regen-ramp, de cano-ramp niet door kon gaan. Toen.bracht de heer Verstegen nog met stentorstem een woord van dank aan al len voor de belangstelling bij dit „water feest" betoond, en toen was het afgeloo pen. Nu gaan we ons verslag nog even aan vullen en zetten dan een punt. In de eer ste plaats hebben we, o schande, verge ten te vermelden dat „Helders Fanfare corps" zijn medewerking verleende, door tusscheni dé verschillende nummers, po pulaire muziek te déen hooren. Wat een uitwerking muziek toch heeft Het bracht er stemming fn. Het was jammer dat deze, overigens zoo uitstekend geslaagde zwemdemonstratie, door den regen gedeeltelijk in het „water" viel. Men zal verstandig doen bjj een vol- gehde gelegenheid aan de marine te ver zoeken of de groote loods aan de Buiten haven tijdens dé demonstraties geopend kan blijven. Bij eventueele regen kunnen de menschen daarin vluchten. In ons numiner van Donderdag komen wij nog op de Heldersche Zwemvereeni ging zelf terug.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5