Moderne zeerooverjj. Er wordt gezocht naar drie moderne zee- roovers, die hun bedrijf uitoefenen ia de kustwateren en die zich uitgeven voor man nen van de kustwacht De Amerikaansche autoriteiten hebben thans stappen' genomen om deze lieden op te sporen. Het h eet dat de drie bandieten! de uniform van de kust wacht dragen. Zij gebruiken een motorboot en klampen vissohersvaartuigen en pleizier- jachten aan. Daar zoeken zij naar sterken drank en vinden zij dien niet dan' roo- ven zij geld en iijfaieradeik Ontploffing. Uit Barl wordt gemeld, dat Donderdag avond te Caborne in een fabriek van ont plofbare stoffen een ontploffing heeft plaats gehad., waardoor 7 personen ge dood en 8 ernstig gewond zijn. Aardstorting bij Widsjoe (Korea). Dertig personen bedolven. Bij een aardstorting bij Widsjoe in het Noorden van Korea zijn gisteren 80 men schen bedolven. Er zijn 9 lijken geborgen. Do gezonken duikboot In het droogdok. De duikboot EL 29 is thans voldoende leeggepompt om1 in 't doogdok te kunnen worden gebracht, zoodat de lijken van.de zes omgekomenen, van welke er vijf Woensdag waren gevonden, zuilen kun nen worden geborgen. Gestolen meesterwerken. Onlangs zijn bij den zoon vau £en Spaanschen ex-ininister Urzaiz drie kost bare klassieke schilderijen gestolen, een Christus van Velasquez, een monnik van Titiaan en een vrouweportret van Van Dijck, die tezamen een waarde hebben van 2 millioen peseta s. Drie mijnwerkers gedood. Op de mijn Moltke bij Gladbeck zijn gisteren drie mijnwerkers, allen gehuwd en vader, door neerstortend gesteente ge- <jood. De Bylvla Moshor. Regeeringsstoombooten en vliegtuigen zijn van Halifax vertrokken ter opsporing van de equipage der Sylvia Mosher, welk vaartuig vermoedelijk bij het eiland Sable is vergaan. Men heeft wrakstuk ken gevonden en vreest, dat de geheele uit 26 man bestaande equipage is verdron kene Smokkelarij van Juweelen. In den sneltrein Brussel Parijs heeft de douane voor driehonderduizend frank juweelen ontdekt, welke een Perzisch on derdaad, Sied Elloptoza, op frauduleuze wijze naar Frankrijk wilde overbrengen. De Pers is gearresteerd en opgesloten; de juweelen zijn in beslag genomen. HISTORISCHE PROCESSEN. Het geding tegen Nicolaas Fouquet, Minister van Lodewljk XIV. De familie Fouquet kwam uit Angers, waar door haar reeds in het midden der vijftiende eeuw een bescheiden koophan del werd gedreven. De vader van Nicolaas bezat het vertrouwen van Richelieu, "onder wien hij een belangrijke rol speelde in de reorganisatie van de marine. Maar Nico laas scheen de aangewezene om het oor spronkelijk uithangbord, het later devies van het familiewapen: Quo non asquen- dam? waartoe kan ik niet stijgen? geheel in vervulling te brengen. Op acht tienjarigen leeftijd is hij raadsheer in het parlement van Metz; op 21-jarigen leeftijd wordt hij aangesteld tot intendant bij het leger, waar hij door zijn intelligentie de opmerkzaamheid op zich vestigt. Op 35- jarigen leeftijd, in 1650, dankt hij aan den steun van Mazarin de functie van procu reur-generaal in het parlement te Parijs. Drie jaar later benoemt de Kardinaal, in middels almachtig geworden, hem tot super-intendant der Staatsfinanciën, een functie, die hij aanvankelijk deelde met Abel Servien, die de uitgaven, terwijl Fouquet de ontvangsten beheerde! Intus- schen, reeds toen liet de toestand der Fransche schatkist alles te wenschon óver. Mazarin, bekwaam politicus, had voor zijn regime veel geld noodig, en hij waardeerde het in Fouquet, dat deze hem het geld ter beschikking stelde, zonder te vragen waar het vandaan kwam. De belastingen waren in dien tijd verpacht; welke willekeur bij de inniihg werd begaan, kan elk geschie denisboek van dien tijd ons vertellen. Leeningen, gelijk er onder Lodewijk XIV en zijn opvolgers zoovele werden geslo ten, waren niet openbaar als tegenwoor dig; zij werden meestal in haar geheel bij den een of anderen bankier opgenomen en Fouquet dankte het aan het fortuin van zichzelf en zijn vrouw, dat hij menigmaal als bankier voor den Koning en den Kar dinaal kon optreden. Zoo begon de ver warring van eigen- en staatskas, die uiter aard niet ten nadeele van de eigen kas zal zijn geweest. Aan Mazarin's persoonlijken dienst was - verbonden zijn Intendant, Colbert, de man, die later zoo hoog zou stiigen. Dat Mazarin zelf ook profijt van den heerschenden toe stand wist te trekken, blijkt wel hieruit, dat Colbert, die het weten kon, in 1668 des Kardinaals particulier vermogen, bijeen gebracht aan kunstschatten, op acht mil lioen livres schatte, wat met een 40 mil lioen francs gelijkstaat. Fouquet had het voorbeeld van den meester voor oogen, en hij was noch deugdzaam noch intègre. llij nam wat de gelegenheid hem bood. Het was hem blijkbaar niet onbekend, dat Col bert hem gadesloeg, jaloersch, wantrou wend. Dezen was het, gezien het samen weefsel der knoeierijen, niet moeilijk aan den Kardinaal de bewijzen ervan voor te leggen. Colbert probeerde het en zond Duo-girls verbaden. De verordening, waarbij het verboden wordt op een motorrijwiel meer dan één persoon te vervoeren is gisteren te Black- pool in werking getreden. Den eersten dag werden 43 personen bekeurd, die al len op één na een lid van de schoone sekse op de duo-zitting uneevoerdon. Botsing van tram en bua Te Londen zijn een tram en een bus, beide vol passagiers, met elkaar in bot sing gekomen. De bus werd totaal ver nield, Twintig menschen liepen verwon dingen op, van wie zes ernstig. Een Bchlpbroukellngetje van den grooten oorlog. Bij de overijlde vlucht der bevolking van Noord-Frankrijk voor de aanrukkende JJult- ache troepen werden1 duizenden kinderen per speciale treinen naar bet Zuiden in veiligheid gebracht. Na aankomst te bestemder plaatse werden omtrent de viuchtelingetjes zooveel mogelijk gegevens ingewonnen, opdat zij na den oorlog of eerder weder ter beschikking hunner ouders konden worden' gesteld'. Bij het transport, dat in Juni 1911? Ohauny verliet, bevond zich ook een knaapje van vier jaar, diat aan gezicht eni handen' zwaar gewond was, doordat een Dultsch vliegtuig op den vertrekkend en trein een bom had ge worpen, waardoor vele kinderen warden ge dood en 150 gewond. Het knaapje was blijk baar zóó overstuur van het gebeurde, dat bij als eanige inlichting slechts zijn naam kon noemen, René Bourée. Ten slotte werd de dreumes toen opgenomen in het „Secours de Guerre" te Parijs, dat geleld werd door rechter Paltier. Met zijn groote zwarte kijkers, keek da kleine René den heer Peitier aan, die pro beerde iets meer te weten te komen over de geboorteplaats en de ouders van den kleinen man, doch alles vergeefs. René werd- met 260 lotgencoten aan de .zorgen van Madame Peitier toevertrouwd, totdat de ouders zouden komen opdagen. Langzaam verminderde het aantal pleegkin deren, doordat men er in geslaagd1 was de ouders op te sporen en ten slotte bleef alleen René over. Niemand vroeg naar hem. De brave familie Peitier besloot daarom zalf het kind verder te verzorgen, doch toen de schoolplichtige leeftijd naderde, begon nen de moeilijkhedlen, René .had geen ge boortebewijs, het hoofd van de school moest eerst toestemming van boogerhanid vragen voor de toelating van het kind De spaarbank weigerde een boekje op naam af te geven, elke officieele handeling was onmogelijk door het ontbreken der papieren en de wet voor ziet niet in een dergelijk gevaL Te langen leste werd de uitweg-gevomien, dat René als gevonden -kind zou worden aangenomen on de heer Peitier hem zou adopteeren. Nog een laatste poging wil de pleegvader nu doen, om de ouders, die misschien hun kind dbod wanen, terug te vinden. Hij hejft de hulp van de „Matin" ingeroepen, die met Mazarin in September 1669, toen deze in St. Jean de Luz vertoefde, een uitvoerig rapport. Maar Fouquet was gewaarschuwd, en Colbert had vergeten, dat de super intendant der financiën ook directeur van de posterijen was. Het rapport werd on derschept, door Fouquet's handlangers overgeschreven on toen weder verzegeld. Den volgenden dag kwam Fouquet zelf te St. Jean de Luz en men kan zijn glim lach begrijpen, toon hij den Kardinaal -bij zijn binnentreden haastig onder andere papieren zag wegschuiven een rapport in folio formaat van Colbert's hand! Fouquet, aldus gewaarschuwd, kon het gemakkelijk van Colbert winnen; de Kardinaal kon hem niet missen, en zijn verdediging behoefde slechts kort en krachtig te zijn. Intusschen beging Fouquet de onvoorzichtigheid die verdediging op schrift achter te laten; in een zijner particuliere archieven te bergen; zij zou hem later noodlottig worden. Zoolang Mazarin leefde was Fouquet veilig en beschermd. Maar op zijn sterfbed liet Mazarin den jorigen Koning Lodewijk XIV komen; vertelde hem alles wat hy van Fouquet wist. waarschuwde hem te gen dezen en beval daartegenover Colbert in zijn bijzondere aandacht aan. Tegelijk prentte hij hem voorzichtigheid in; Fou quet vormde wat wij thans niet goed meer begrijpen kunnen: een macht in den Staat. De tijd van de Fronde was nog niet zoo lang geleden; men diende voorzichtig te zijp. Fouquet werd door den Koning met vertrouwelijke opdrachten belast, naar Polen, naar Holland, naar Engeland, en hij kwoet zich goed van deze taak. Toch gevoelde hij het gevaar en dit bracht hem tot bekentenissen aan Lodewijk XIV, die zijn redding- zou zijn geweest, indien hij de belofte, toen op zich genomen, had ge houden. Maar hij deed het niet; het wan beheer ging voort, en Colbert schonk den Koning daarvan de overtuigende bewijzen. Bijna eiken dag legde Fouquet den staat van ontvangsten en uitgaven over, en Colbert reconstrueerde dezen nog den zelfden nacht, en toonde den Koning de „vergissingen", die waren begaan. Er was materiaal genoeg tegen Fouquet, maar men moest voorzichtig zijn. Hij was pro cureur-generaal van het Perijsche parle ment; hij bezat een soort onschendbaar heid; slechts dit parlement kon hem vér- oordeelen. Dat zou nooit geschieden, want Fouquet's Invloed reikte ver; zijn vrien den waren velel Dies zon men op een list. Hooger dan de functie van procureur-generaal was die van kanselier. Het gerucht werd verspreid, dat de fungeerende kanselier zou aftreden en dat het lii 's Konings bedoeling lag om iouquet In zijn plaats te benoemen. Deze liep er ln, bedankte als procureur-generaal en was niet meer onschendbaar. Toen waagde men den slag. Lodewijk XIV had het reeds vroeger willen doen; op den dag zeiven, dat Fouquet in het door hem schit terend ingerichte kasteel van Vaux een feest gaf, nog wel ter eere van den Ko ning. Lafontaine, die een der door Fouquet beschermden was, heeft er ons van ver haald; het was een pracht, die ons thnn? een foto den gewensehten oproep ver spreidt. Een mededinger voor Yoghurt. B. Acidophilus. Het ls al heel wat jaren geleden, dat Metehnikoff meende, de oorzuuk van de aunwezigheid van vele oude menschen in den Balkan te hebben gevonden In het gebruik van zure melk, die daar veel wordt gedronken. Metehnikoff isoleerde en beschreef eep bacillus-bulgaricus, die in de melk gebracht, deze deed stollen en zuur worden. Dergelijke melk kunstmatige „Yog hurt" zou bijzondere goede eigen schappen aan het organisme verleenen van hen, die haar geregeld gebruikton. De theorie van Metehnikoff was, dat de flora van den darm zou veranderd worden door de yoghurtbacillen en de eiwitaftrekkende bacillen, die bij vleesch- eters aanwezig zijn in den darm, vervan gen zouden worden door bacillen, die meer op de vergisting van koolhydraten zouden zijn ingesteld. De theorie bleek eenvoudiger dan de praktijk en bij nauwkeurig onderzoek bleek er weinig van dat de bac. bulgari- cus werkelijk darmbewoner wordt als men Yoghurt gebruikt. De Amerikanen hebben nu naar een anderen bacil gezocht, die beter de rol kan vervullen, die Metehnikoff had toe- gedacht aan den bacillus bulgaricus en zij meenen die gevonden te hebben in den zoogenaamden bacillus acidopliilus, die eveneens de melk zuur maakt en doet stollen. Sindsdien wordt er in Amerika een uitgebreide reclame gemaakt voor bacill. acidopbilusmelk en bac. acldophi- lus-preparaten. Men heeft deze een semi- offlcieel tintje gegeven door ze op te nemen in de „New and Nonofflcial Re medies" van 1923 van de „Council on Pharmacy and Chemistry" der Vereenig- de Staten. Deze „Council" heeft nu andere be richten ingewonnen over deze quaestie en in het „Journal of the Am. Med. Ass." haar rapport gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat de droge preparaten van den bacill. acidophilus waardeloos zijn en dat alleen ais men bouillon- of melkculturen, ir verschen staat nuttigt, er waarborgen zijn, dat men bet goede aantal bacillen naar binnen krijgt. Of dan de flora van den darm inder daad veranderd wordt, hangt nog af van het verdere dieet. Het beste is het de gewone karnemelk te maken met den bacillus acidophilus; een dergelijk preparaat smaakt even goed als karnemelk ert is zeker het goedkoop ste en aangenaamste in gebruik. Misschien is zoo'n preparaat iets voor onze melkinrichtingen," die nu reeds Yog hurt maken? sprookjesachtig in de ooren klinkt. In de tuineü van dat kasteel van Vaux is Le Nótre zijn groote loopbaan begonnen. De Koningin-Moeder Anna van Oostenrijk heeft her weinig delicate van zulk een handelwijze gevoeld en er Lodewijk XIV van teruggehouden. Maar korten tijd daarna, toen het hof te Nantes zou zetelen, werd van de omgeving gebruik gemaakt om daar Fouquet te arresteeren. Het ge beurde bijna zonder opzien; alles was goed voorbereid; Fouquet werd door den Ko ning in zijn kabinet teruggehouden, en d'Artagnan van de musketiers zou het de held van Dumas geweest zijn? voer de de arrestatie uit. Hij werd over Angers naar Parijs gebracht en diezelfde bevol king, die hem den vorigen dag nog had toegejuicht, eerbetoon bewezen, kon nu niet genoeg op hem spuwen, in den let terlijken en figuurlijken zin. Nicolaas Fouquet had, wat men noemt een slechte pers. Op hetzelfde oOgenblik, dat men hem arresteerde, had men zijn verschillende verblijven verzegeld en zijn papieren in beslag gepomen. Men had er compromitteerende dingen van allerlei aard gevonden. De verdediging, door hem opgesteld tegen het rapport van Colbert, ditmaal 'ontdekt, zou hem vernietigen; men zag er een soort aanslag op de veilig heid van den Staat in, en na zijn val wa ren zijn vijanden talrijk genoeg om hem van alles toe te dichten. Maar men vond ook een kist met liefdesbrieven, want Fouquet was de man der galante avon turen. Op zichzelf beteekende dat in het Frankrijk van die dagen niets, maar hij had de onkieschheid gehad er brieven tusschen te doen van een vrouw als Mad. de Sévigné, van wie bleek, dat zij hem slechts een hartelijke vriendschap toe droeg. Bovendien werden Fouquet's ge heime aanteekeningen gevonden over de personen, wier diensten hij door mooie baantjes had gekocht en gewonnen; veelal waren zijn aanteekeningen meer scherp zinnig dan vleiend; deze aanteekeningen, gaarne en in ruimen kring gepubliceerd, bezorgden hem nieuwe vijanden. Totdat plotseling de stemming zich scheen te keer en; zijn secretaris, de dichter Pélisson, liet vanuit Bastille, waar hij gevangen wés gezet, dichterlijke smartkreten _te zij nen gunste hooren; Lafontaine vergat niet wat hij hem verschuldigd was. En aan het hoofd van de afzonderlijke Kamer, inge steld om hem te berechten en op wensch des Konings tè vonnissen, stond' een on kreukbaar magistraat, de moedige presi dent Lamoignon, die te veel magistraat was om zich eenigen dwang te doen op leggen. Het baatte hem weinig, want kor ten tijd daarna werd hij vervangen! Miissohien zou Nicolaas Fouquet nu ver geten zijn, vergeten als een der velen, die in die dagen hun hoog ambt misbruikten voor knoeierijen en wat niet al, ware niet een zoo eigenaardig proces tegen hem gevoerd. Men strekte de ondervraging, waaraan hij werd onderworpen, zeer ver uit, tot in de kleinste zijner particuliere omstandigheden. Vergeefs vroeg hij aan vankelijk t— toekent het niet den geest radio-rubriek. Het rapport van de Staatscommissie voor dén radio-omroep. Ruim 9 maanden yia het instellen van de staatscommissie voor den Nederland- schen Radio-Omroep is het betreffende rapport gereed gekomen. In de commissie werden benoemd ver tegenwoordigers van de bestaande om- roepvereenigingen en den voorzitter van de Ned. Ver. voor Radiotelegrafle. Hier nevens werd een 'technische commissie ingesteld, bestaande uit radiotechnici en den heer W. Vogt, omroeper-secretaris van den Hilversumschen Draadloozen Omroep. Verkort komt het rapport op 't volgende neer. De Radio-Omroep wordt ondergebracht in een N.V. onder staatstoezicht, waarvan het kapitaal, groot f 2500.verdeeld wordt in 100 aandeelen van f 25.De aandeelen zullen opgenomen worden door de vijf bestaande omroepvereenigingen en de Ned. Ver* V. Radiotelegr. De Ohr. en R.Kath. radiover. krijgen ieder 26 aandeelen, de V. A. R. A. 20, de H. D. O. 13, de Vr(jz. Prot. ver. 12 en de Ned. Ver. v. Radiotelegr. 5 aandeelen. De N. V. Nederlandsche Radio-Qmroep zal 2 zen ders ter beschikking krijgen, om'tegelij kertijd verschillende programma's uit te zenden. Voorgesteld wordt vérder een „retri butie" (bqlastingl) te heffen van f 6. per haft jaar van iedeit ontvangtoestel. Hieruit zullen de onkosten der N.V. be streden worden. Het toezicht op den ge- heelen Radio-Omroep wordt opgedragen aan een „Permanenten Regeeringsraad voor radioverkeer". Tot zoover het rap port der Staatscommissie. Er valt nog wel 't een en ander op te zeggen. In de eerste plaats het kapitaal der N.V. Men zal met f 2600.niet ver komen. Hiervan moeten twee krachtige omroepstations gebouwd worden, welke in het geheele land op kristal goed hoor baar zijn. Het kapitaal is nauwelijks vol doende om de benoodigde microfoons met versterkers aan te schaffen, laat staan voor 2 complete zenders met studio's, gebouwen, antennemasten etc. Indien het de bedoeling js dat het kapitaal gevormd wordt uit de radio-belasting-opbrengst, zal er het eerste jaar niet veel overblij ven voor het bekostigen van de program ma's. Deze regeling zou ook wel zeer eigenaardig zijn. Het doet vreemd aan onder de aandeel houders de Ned. Ver. v. Radiotelegr. te bemerken (5 aandeelen). Waarom zit déze zuivere radio-amateursver. in den Ned. Radio-Omroep tusschen de religieuse en politieke groepen Zü vertegenwoordigt toch geen partij of richting. Verder is de H. D. O. wel wat schraal bedeeld met 13 aandeelen. Men dient niet te vergeten dat de H. D. O. den grondslag heeft ge legd voor den straks officieel geworden der tijden? om ©en advocaat; men wei gerde hem rechtelijken bijstand. Maar on danks de in beslag genomen papieren viel er weinig tegen hein in te brengen. Zijn financiën en die van den Staat waren dus danig dooreengeloopen en verward, dat wel viel te vermoeden, maar niet vast te stellen, dat hij van deze verwarring had geprofiteerd. Toen men heon onderhield over de pensioénen, door ljem toegekend op allerlei onwettige en willekeurige gron den, dreigde hij met de nagedachtenis van Mazarin, die men zou onteeren. Maar, zoo vroeg hem naievelijk een der ondervra gers, hebt gij dan geen bewijzen betref fende deze pensioenen? Mazarin, zoo was Fouquet wel zoo goed te antwoorden, gaf nooit orders en nog minder requ's Voor zulk soort zaken! Zoo ging de zaak voort, totdat het den Koning, die brandde van ongeduld, begon te vervelen, en men Fou quet plotseling, roekeloos, zijn vroeger op schrift gestelde verdediging voor oogen bracht; een verdediging, waarvan hij zich het 'bestaan nauwelijks meer her innerde! Buiten de gevangenis was men wonderwel op do hoogte van den gang van zaken en wel verre van hem te scha den, droeg de langzaamheid der justitie ertoe hij om hem iets van zijn vroegere populariteit te doen herwinnen. Toen La moignon eenmaal was weggegaan, scheen het sneller te zullen gaan, maar het ging ook bedenkelijker. Telkenmale kon Fou quet, van wien men vergeten aoheen, dat hij jaren achtereen procureur-genera al by het parlement van Parijs was geweest, kleipe fonmeele fouten ontdekken, maar fouten, die het om der wille van het recht noodzakelijk maakten, dat men alles en alles weer overdeed. Eindelijk, na maan den ondervragen, kon men tot het verifl- eëren der antwoorden overgaan door het hooren van de getuigen; de confrontatie met die getuigen duurdp meer dan twee fnaanden. Toen kreeg Fouquet ook zijn advocaten; het waren waarlijk niet de eerste de beste; het waren de meest be roemde van Parija, die voelden bier eer te kunnen behalen. Op hun raad trachtte Fouquet 'bijna geheel de over hem gestol de reohtersohare te wraken, wat hem na tuurlijk mislukte, maar hem opnieuw tiid deed winnen. En hoe voerde Fouquet zijn verdedi- g T?\.7.e v6r' n den aanvang was hit ver rast; hij' had na zoo langen tijd van ver trouwen de arrestatie niet meer verwacht. De koninkUjke ongenade trof hem te plot seling! Maar spoedig herstelde hy zloh; zijn vernuft en Intelligentie lieten hectl niet in den steek. Als de kanselier Segui- er nog altijd verbolgen, dat hy dezen had de vraag stelt hoe hij had gedacht zyn plan van verdediging ten uitvoer te brengen en hein beschul digt van een misdaad tegen den Staat, vraagt hy dezen Ironisch of hy wel weet, wat een misdaad tegen den Staat is! En als Seguder min of meer verbaasd kijkt, gaat hy voort: bekennen, dat zyn zelf- verdediging een soort buitensporigheid inhield, maar geen staatsmisdaad. Een Omroep Het ware meer logisch geweest den H. D. O. geen aandeelen in den z.g. religieus-polltieken Omroep te geven' doch de 2e zender, waarvan ln het rap port sprake is, aan hem over te dragen. Ongetwyfeld zou de II. D. O.-organi- satie, die thans voorbeeldig werkt, de zeud-uren kunnen bezetten. Dit zou voor den H. D. O. de ruimschoots verdiende belooning voor zijn pionierswerk zijn ge weest en een eenvoudige oplossing &n 't omroepvraagstuk. Op de luisterbolasting, in het rapport „retributie" genoemd, is ook wel wat uan te merken. Voor velen zal een „re tributie" van f 10.— por jaar veel te zwator zyn. Hoeveel kristal-ontvangers zijn er niet in gebruik zeker duizenden. Zoo'n installatie kost compleot c.a. f 8.— en kan slechts dienen voor één telefoon. De luisteraar met een luidspreker-toestel kan 't geheele huis van radio voorzien. Hoe dikwyis komt het niet voor dat op het toestel van de le etage, zoowel in het huis als 2 en 3 hoog, een luidspreker ls aangesloten. Ook in dit geval bedraagt de „retributie" f 10.— per jaar. Hierin schuilt een onbillijkheid. De oplossing van het omroepvraagstuk hier is niet zoo eenvoudig als in het bui tenland, omdat iedere stap in die richting de goedkeuring moet wegdragen van vijf verschillende groepen, die ieder hun deel in den Omroep opeischen. Het is daarom al een zeer te waardeeren prestatie van de omroep-commissie dat zooveel partijen het met elkaar eens zijn geworden. Het rapport is. er, nu de Omroep nog, of weer een nieuwe commissie. Melkbeslult (Warenwet). De melk, die de melkveehouder ver koopt, aflevert of ten verkoop of ter af levering in voorraad heeft, moet voldoen aan de volgende eischen: zij moet gewon nen zijn van melkvee, waarvan tijdens het melken de uiers en naaste omgeving daarvan niet verontreinigd zyn; op zin delijke wijze gemolken, bewaard en be handeld worden; omiddóllijk na het mel ken doelmatig gefiltreerd zyn; onmiddel lijk na het melken uit den stal verwij derd zy en in een stahkvrije omgeving bewaard zyn. Gezondheidsraad. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ln den morgen van 14 Aug. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Ipstituut te De Bilt. Hoogste stand 763.7, te Miinchen. Laagste stand 746.1, te Lerwidk. Yerwachting: 'Matige, tijdeiyke toenemende ZAV. tot W. wind, zwaar bewolklf tot betrokken, waar schijnlijk nog regenbuien, mogelijk onweer, weLmte veranderin" in temneratuur. staatsmisdaad, zoo zet hy uiteen, wordt dan begaan, wanneer men het vertrouwen van den vorst geniet en zich eensklaps aan de zijde zyner vyanden stelt en dan een brug door zijn schoonzoon doet over geven aan een vyandeiyk leger, opdat dit het land kan binnenkomen. De Fronde was, gelijk gezegd, nog niet lang geleden bezworen en het was de schoonzoon van Seguier zelf, de hertog van Sully, die met medeweten van zyn schoonvader wie brug van Mantes aan de Spanjaarden had over geleverd. Seuier, getroffen door dezen bliksemstraal uit den helderen hennel, had geen antwoord; zijn koelbloedigheid ging verloren en onder de nauwelflks verholen lachjes der omstanders moest hy de zit ting sluiten. Dienzelfden avond zong men in de Parysche straten ter eere van Fouquet! De Koning wenschte, dat Fouquet ter dood veroordeeld zou worden Maar, al had hy Lamoignon laten verwyderen, an dere magistraten van hooge portuur na men dienst plaats in. Zoo de rapporteur d'Ormesson, die in een conclusie, welker voordracht drie dagen duurde, tot de straf •van verbanning kwam. Na hem spraken er vyf ten gunste van het doodvonnis; men waande Fouquet reeds verloren, maar toen sloeg de schaal am. Met een voldoen de meerderheid werd de verbanning uit gesproken, maar de Koning, woedend, dat het speciaal ingestelde hof Fouquet aldus goedertierend behandelde, veranderde de ze straf ln leveqglange gevangenisstraf. Naar de zeden van dien tijd was dat geen verzwaring en er was wellicht een staats belang bjj betrokken, dat Fouquet, die veel van het lnneriyk van Frankryk wist, niet in de gelegenheid werd gesteld om zyn geheimen in het buitenland te ver- koopen. Zoo word hy ln de versterkte ves ting Pignerol ondergebracht, en daar heeft hy jaren achtereen gezeten. Hy is er hard, noodeloos hard, kan men gerust zeg gen, behandeld, totdat hy ln 1680 stierf. Zeker, Fouquet was een schurk; hy be stal den Staat en des Konings onderdanen ten bate van zichzelf. Maar deed Mazarin anders; kon de Koning een anderen be heerder der financiën verwachten ln de omgeving, die hy zelf schiep? Colbert trad °P KeUlke willekeurige wijze tegenover de pachters op; allnen de winsten, die hij ver wierf, besteedde hy niet voor zichzelf, doch voor den Koning, wiens goede luim hy van onveranderde beteekenls voor den Staat rekende. Lodewijk XIV heeft Fou^U€t Retoond in alle- d V,1n z#n karakter; weinig Zt Ve^eten wy ook Ptei'nrtf V 0e, dat p<yu(iu«t zloh toe- 2™de' wel nuttige uitkomsten heeft i'JfÜ er voor de kunst van die da- J!?m ®n Fouquet heeft m*n was ZnL lgenel«d h6t vergeten ontn.Vf ai0110 J1 aan de vergetelheid ST?' ,.A1 Zouden allf*n maar aan oZJh Laf°ntalne de rustige rm]uynkm> dlehemin staat stelde rijn juweeltjes voort te bren- Sdan reedf «rnden wy hein erkente- Ujkhald verontschuldigd zijn!

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 10