HELDERSCHE «Min i Tweede Blad. Zonnebrand BINNENLAND Kloosterbalsem VAN ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1926. Prins Hendrik te Dusseldorp. Men meldde aan de Nw. Rott. Grt, gis teren uit Dusseldorp: Prins Hendrik der Nederlanden is van daag van Buckenberg voor oen verbluf van eenige dagen te Dusseldorp aange komen. Daar het bezoek een zuiver par ticulier karakter draagt en vooral de ten toonstelling geldt, bleef een officieelo be groeting achterwege. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Uitgesteld van 4 Sept tot 9 Oct Het bezoek van de Koningin aan Am sterdam, in verband met de opening van het nieuwe gebouw van het Koloniaal In stituut, dat op 4 September was gesteld, is uitgesteld tot Zaterdag 9 October. Mr. IL O. Dresselhuys. Herstellende. Het Tweede Kamerlid mr. M. O. Dres selhuys, die wegens ernstige ziekte gerui- men tijd in het buitenland heeft vertoefd, is thans herstellende en hoopt in de vól gende week in ons land terug te koeren. Nieuwe wachtgeldregeling voor de onderwijzers. Wijziging van' de L. O.-wet te wachten. Naar de Telegr. verneemt is binnenkort de indiening te wachten van een wets voorstel tot wijziging van de Lager-On- derwijswet, houdende een nieuwe rege ling van de wachtgelden voor leerkrach ten bij het lager onderwjja De P. O. Hooft wordt hier afgebouwd. Het Vólk schrijft: Nu ongeveer veertien dagen geleden is te Amsterdam aangekomen het nieuwe groote mailschip van de Mij. „Nederland", de P. O. Hooft. De bouw van dit schip is, naar men weet, in begin 1924 opgedragen aan een Fransche Scheepsbouw-maatschappij te St. Nazaire. Reeds kort na aankomst van hét schip in de Amsterdamsche haven, bereikten ons geruchten, dat de P. O. Hooft door de Fransche werf onvoltooid was afgele verd. Afgeleverd is feitelijk onjuist, want men deelde ons mede, dat de Fransche scheepsbouwers door de directie van de Nederland gedwongen zijn, het schip naar Holland te zenden, aangezien er, bleef het in St. Nazaire, geen sprake van zou zijn, dat het op 81 Aug. a.s. zijrt eerste reis zou kunnen maken. Er zouden dan, naar wij hoorden, met den afbouw van het schip nog ettelijke maanden gemoeid zijn. De P. C. Hooft is, dadelijk na aankomst in de Amsterdamsche haven gedokt en thans werken, dag en nacht aan boord van het schip ettelijke honderden Amsterdam sche arbeiders, teneinde het schip op tijd in de vaart te kunnen brengen. Overheidspersoneel. Het contact tusschen regeering en Federatieven bond hersteld. In Januari j.L verbrak de regeering het oontact met den (communistischen) Fede ratieven Bond van personeel in openba ren dienst, omdat deze bond in een tele gram aan de regeering scherpe critiek had uitgeoefend op de toen bekend ge worden salarisverhooging der ministers. Naar het orgaan van genoemden Bond mededeelt, heeft de regeering thans het oontact met de federatie hersteld. De Paris te Schiedam aangekomen. Donderdagmorgen in de vroegte is het stoomschip Paris van de Oie Générale Transatlantique te Havre, welk schip, dat bruto 84669 ton meet, bij Cherbourg op een golfbreker geloopen is en daardoor schade aan den boeg gekregen heeft, den Waterweg binnen gekomen. Omstreeks 7 uur lag het schip, dat ongeveer 10.000 ton grooter is dan de Rotterdajn van de Hol land Amerikalijn en bijna 2000 ton groo ter dan de Statendam zou worden, voor het dok van de firma Wilton bij Schie dam. Het schip werd geëscorteerd door de sleepboot Zwarte Zee. Eenige uren la ter was het gevaarte, dat 234 meter lang is öh op de Maas voor Rotterdam niet, of althans heel bezwaarlijk zou kunnen draalen, in het dok opgenomen om her steld te worden. Het vaartuig had een groot gat boven de waterlijn; tevens was de voorsteven ingedrukt. Het zou juist naar New York vertrekken, toen het ongeval plaats greep. Alle beschikbare plaatsen waren bespro ken, doch de gezagvoerder kon met deze averij de reis niet vervolgen. Het gat werd te Havre voorloopig gedicht, waar na do reis naar Rotterdam een aanvang nam. De overtocht heeft niet het minste bezwaarMjpgeleverd. Er werd geen water gemaakt. Nadat het vaartuig veilig in het dol lag, is zoo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden. De firma Wilton heeft aan genomen het vaartuig in, 14 dagen weer geheel geree<j te hebben. Er zijn passa giers, die, daar zij hun zinnen er op gezet hebben met de „Paris" te varen, te Havre zullen wachten tot het schip gerepa reerd is. De toestand van de Noordzeevisscherf). Het Hoofdbestuur van de Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche Haringvisschery heeft zich met een adres tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend. Het adres, waaraan wij een en ander oht- leenem, begint met te oonstateeren, dat de vangresultaben van alle soorten visscherij, uitgeoefend in de Noordzee, allengs minder zijn geworden. Het dringt er ten sterkste op aan, om ten spoedigste maatregelen te ne men tegen de z.g. ,ypuf visscherij", door uit vaardiging van een verbod tot aan- en ver voer van alle ondermaatsche Noordzeevtisch, en mocht zulks op onoverkomelijke bezwa ren stuiten, het stellen van een imii.niim.iiTn maat op schol en tong. Het dezer dagen in de pers gehouden be toog, „dat het geen. zin heeft, maatregelen té nemen tegen de pufvissoherij en daardoor een aantal1 onzer nijvere visschers, die daar in een deel van hun inkomsten moeten vin dien, te treffen, indien niet vaststaat, dat ook veel en veel erger vernietiging van de jonge visch door de stoomtreilers der verschillende naties wordt verboden" kan als tegen-argu ment kwalijk als ernstig worden beschouwd. Omdat de kustvisschers, uitsluitend of voor een zeer groot gedeelte op puf-visschende, de opbrengst daarvan niet kunnen missen, zou men dus een dergelijke „roofbouw" ten bate van die „nijvere visschers" moeten la ten bestendigen! Nu wetenschappelijk is komen vast te staan, dat „zeebliek" inderdaad jonge ha ring is, zouden zij het op hoogen prijs stel len, indien de minister ook daarvan een aan- en vervoerverbod zou1 willen doen uitvaardi gen. Het zal toch bekend zijn, dat in de Zuid- Hollandsehe en Zeeuwsche stroomen „zee bliek"?? (jonge haring) bij' millioenen wordt gevangen en, na ontdaan te zijn van de schubben, overboord1 geworpen, of als een- dlenvoer gebruikt wordt. Deze uitmoording Van jonge haring op groote schaal mag hi. niet langer worden toegelaten, ook al1 is van wetenschappelijke zijde nog niet aangetoond van welken omvang de schade is, door de visscherij op zeebliek aan den haringstand1 der Noordzee toegebracht. Vervolgens wordt in het adres de aan dacht gevraagd' voor de verregaande ver nieling van den1 vischrijkdom van het haring- gelbied door de zich steeds uitbreidende trefi- haringvisscherlji. Op grond van eigen ervaring meenen zij, dat mtg worden aangenomen, dat het visschen met haringtreilnebten beduidende schade 'aan de drijfnetharingvisscherij toe- Onderwtjs en opvoeding aan de K. M.A. Onder dit motto doet de kapitein der genie van het N.-I L. O. P. Brest van Kempen in een lijvige studie over het onderwijs en de opvoeding aan de academie te Breda (welke Studie verschenen is bij. de frima v. Stockum Z. te Den Haag) een feilen aanval op het aan de K. M. A. te Breda geldende oplei- dingsstelseL „Gedurende vijf jaren, nl. van Sept. *19 tot Sept. "24 is schrijver dezes," zoo lezen we in de inleiding, .„als onderwijskracht aan de K. M. A. werkzaam geweest. Getroffen door de aan "onvermogen grenzende achterlijk- heid van de officiersopleiding,, besloot hjji, zoodra hü daartoe in de gelegenheid zou zijn, grondig na te gaan door welke oorzaken de academie in zulk een vervallen staat ge raakt en waarom eenl verheffing uit dien toestand tot nu toe tot de onmogelijkheden be hoorde. Dit boek is het resultaat van dat onderzoek: het stelt ten doel, den lezer een helder inzicht te geven van de werkelijkheid en er aldus toe mede te werken, dat het onderhavige vraagstuk binnenkort op een degelijke wijze zal worden opgelost. Ai naar mate er een zuiver helder begrip omtrent de waarheid verspreid wordt, zal immers de weg ter verbetering das te spoediger worden ingeslagen. Op bijna elke .bladzijde van dit werk wordt bewezen, dat het kwijnend bestaan der hui dige M. A. hoofdzakelijk het gevolg is van haar hopeloos verouderd organisme. In na genoeg elk hoofdstuk treft men talrijke ge tuigenissen aan van oud4eeraren en oud- leeriingen, waaruit blijkt dat de gebruike lijke onderwijsmethode ongeschikt is om het zelfstandig oordeel en het eigen denkvermo gen te oefenen en dat de resultaten van het onderwijs dan ook zeer dikwijls verre van gunstig zijn geweest. De opvoeding, die de toekomstige officieren sedert tientallen ja ren te Breda ontvingen, is één der belang rijkste oorzaken, waardoor de weermacht als instituut voor de volksopvoeding slechts onvolledig aan haar doel beantwoordt. De van af 1895 tot heden steeds vermin derde toeloop werd1 voor een aanzienlijk deel veroorzaakt door de aMootende werking van het verouderde stelsel van opvoeding. Aldus betoogt de schr. in de inleiding van zijn requisitoir, welke hij besluit met de woorden: Voor den staat en voor de maatschappij RIIITFN1 AND brengt, zoowel wat de vernietiging van ;s M van t dat de opleiding broed en jonge haring als wat de belemme- aan h f h vold<^ want niet alleen ring voor de drijfnetharingvisschers betreft ,hAt hfthhAn, olld.Wrlinov>nl der tengevolge van de onmogelijkheid voor deze laatsten hun netten te schieten op plaatsen waar de treilers op haring visschen. Resumeerenide veroorloven zij zich in het belang van het geheeie N oordzee visscherij - bedrijf, bjj den minister met klem aan te dringen op het nemen van de volgende maatregelen ter beveiliging van den visch- stand der Noordzee: le. uitvaardiging van een aan- en vervoer verbod van alle ondermaatsche Noordzee- visch, subsidiair: vaststelling van een mi nimum-maat voor schol en tong; 2e. uitvaardiging van een aan- en vervoer- verlbod van zeebliek (jonge haring): 3e. het nemen van het initiatief tot in ternationaal overleg i. z. het treffen van maatregelen ter beteugeling van de treil- visscherij. Afgescheiden van de vraag of de onder sub 1 en 2 genoemde punten eveneens inter nationaal geregeld dienen te worden mee nen ondergeteekenden dat Nederland1 in ieder geval onverwijld en zelfstandig de daarbij gewenschte maatregelen «dient te ne men. De R.-K- Volkspartij. van Oordeel van den bisschop Haarlem over de toelaatbaarheid eener politieke organlstatle bul ten de R.-K. Staatspartij. Men herinnert zich de berichten van eenige dagen geleden over een briefwis seling van het bestuur van den kieskring Noord-Holland van de R.-K. Volkspartij met den bisschop van Haarlem over de toelaatbaarheid van deze partij. De N. Haari Ct. drukt nu de beide brieven af, die de bisschop gezonden heeft. De eerste, in antwoord op de vraag „of het toelaat baar is te achten dat roomsch-katholie- ken zich politiek organiseeren in de R.-K. Volkspartij" luidde: In antwoord enz., deelen Wij UEd. het volgende mede: De R.-K. Volkspartij staat bulten de Katholieke Staatspartij; zij veroorzaakt dus scheuring onder de katholieken. Wat dat nu beteekent, wijzen de naburige ka tholieke landen maar al te duidelijk aan. Wij kunnen dan ook niet begrijpen, hoe een goed katholiek er zelfs maar aan denkt om aan die scheuring mede te wer ken. Toen daarna op een meer recht streekse» antwoord werd aangedrongen, heeft de bisschop geantwoord Ons schrijven van 8 Juli was onzes inziens zeer duidelijk; de landen waar heen wij daarin verwezen, zijn kath. lan den, waar een dergelijke scheuring onder de kath. altijd is gemotiveerd met zuiver politieke redenen; in Frankrijk zelfs on danks de waarschuwing van Paus Leo Xm. Die menschen achtten zich ook goed katholiek, en de geschiedenis heeft bewe zen welke schade zij toch aan de kath. zaak en aart de H. Kerk hebben toege bracht. Tóen wij dus daarnaar verwezen, koes terden wij de hoop, dat gij daarin een rechtstreeksch antwoord zoudt zien, niet door woorden, maar door de feiten zelf gegeven. Nu wij in die hoop zijn teleur- in het leger hebben de oud-leerlingen der militaire scholen belangrijk sociaal werk te verrichten, maar ook daarbuiten vindt men hen vaak in gewichtige betrekkingen terug. Geen enkel probleem raakt de maatschappij nauwer dan de opvoeding en het onderwijs, die eenmaal hebben beslist over het wezen en het karakter der menschen. In een zeer hooge mate zal het van den aard: der offi ciersopleiding afhangen of het opvoeding^ werk in de weermacht van het volk goede, dan wel' slechte vruchten zal afwerpen. De examens voor de hoofd-akte L. O. Soepeler regeling te wachten. 'Naar men weet moet volgens de thans geldende bepalingen een onderwijzer twee jaar als zoodanig werkzaam zijn ge weest alvorens in de gelegenheid te wor den gesteld, examen te doen tot het ver-, krijgen van de hoofdacte. Een en ander heeft nog al eens aanleiding gegeven tot moeilijkheden. Naar de Telegr. verneemt is echter een soepeler regeling in dezen te wachten, waartoe binnenkort een wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. De staking te Langendijk. De werkgevers in het Groenitentransport- bedrijf weigeren toe te geven aan de eischen' der transportsarbeidera Daartegenover heb ben zij nu hun eigen eischen gesteld, die ten doel hebben, te bewerken, dat zij baas blij ven ln eigen huis. Toegevende aan den eisch der stakers, alle stakers weer in dienst te nemen, eischen de werkgevers, dat den in middels in dienst genomen arbeiders een loon van 25 per week wordt verzekerd, te betalen uit de kas der transportarbeiders, waarin alle gemeenschappelijke ontvangsten worden gestort. Geëischt wordt tevens dat den nieuwen arbeiders die bij de stakers als onderkruipers doorgaan, een rustigen arbeid zal worden verzekerd, en dat de leider in dienst van Koophandel, de vereeniiging van werkgevers in1 het Groenitentransportbedrijf, zal komen. Ieder arbeider moet zich aan z{jn leiding onderwerpen, terwijl hij, ln overleg met Koophandel, beslist of en hoeveel losse arbeiders ln drukke tijden zullen worden, aangenomen. Over deze eischen, en enkele minder verstrekkende, hebben gisteren de stakers vergaderd en ze verworpen. De werkgevers zullen nu op eigen initia tief werkkrachten aanstellen met voorbij gaan van de organisatie van transportarbei ders. Nederlanders ln België veroordeeld. Door de rechtbank te Dendermonde (België) zijn, naar de correspondent van de Nw. Rott. Ort. te Brussel meldt, twee Nederlanders, G. en De W., beiden uit Rotterdam, wegens poging tot opkoopen van goudstukken te St. NlkoLaas-Waas, leder tot 7 maanden opsluiting en het be talen van een geldboete van 60.000 francs veroordeeld. G. en De W. bevonden zich reeds in preventieve hechtenis sedert Juni j.L Onderhoud van zeedijken. Verschillende polderbesturen, die op de begrooting voor het onderhoud der zee- ENGELAND. De mijn werkersstaking. Een toenaderingspoging van Cook. In een duidelijke poging om de regee- ring te bewegen tot het heropenen van onderhandelingen heeft Oook gister te Londen de positie van de mijnwerkers uit eengezet.. Hij zeide, dat vrede voor langen tjjd zeer goed mogelijk was als de regee ring de leiders van de stakers zou uit- noodigen tot onderhandelingen op den volgenden grondslag, behoud van den 7- uren dag, loonregeling in samenhang met de gewenschte reorganisatie en afschaf fing van de tusschenpersonen en royalties, die in één of zeer weinig zakken terecht kwamen. Na de offers die de stakers gebracht hadden, en die ze nog zullen moeten brengen, zou het volgens Cook hoogst on billijk zijn als de oude manier van winst- verdeeling en de tantièmes aan tusschen personen maar weer zou voortgaan alsof er niets gebeurd is. Wanneer voorts de reorganisatieplannen goed aangepakt en uitgevoerd zouden worden, zou aan den eisch van een nationaal minimum ook nog best voldaan kunnen worden, terwijl voor de eigenaars nog een zeer behoorlijke winstmarge zou overblijven. Geen regeeringssnbsldle. In regeerlngskringen verzekerde men gisteren opnieuw, dat de regeering af keuring Mijft van een nieuw subsidie. Een voorstel, dat op subsidie gebaseerd is, is voor haar onaannemelijk. Het algemeen bestuur van het vakver- eenigingsoongres heeft gisteren te sta king weer besproken en op de beurs heerschte een optimistische stemming. ENGELAND. De aanvoer van steenkool uit bet buitenland. Er wordt zooveel steenkool te Llverpool aangevoerd, dat men aan de Mersey maat regelen heeft moeten nemen voor de ver werking. Er worden hulpsporen aange legd en men voorziet in meer kranen en ligplaatsen. De meeste steenkool komt van het continent, doch er woTdt ook kool uit de Ver.. Staten aangevoerd. De veiligheid op de spoorwegen. Slechts één ongeluk ln een Jaar. Uit de officieelo statistiek van hot mi nisterie van vervoer blijkt, dat er in een jaar tijds slechts één passagier ibij een spoorwegongeluk om het leven is geko men. DUITSCHLAND. De schadeloosstelling der gewezen vorsten Naar de Ohioago Tribune uit Berlijn verneemt heeft rijkspresident Hinden burg den ex-keizer verzocht met hem sa men te werken ten einde de politieke ge schillen, die uit de kwestfe van de scha deloosstelling der gewezen vorstenhuizen zijn gerezen, uit den weg te ruimen. Hij vraagt met name de eischen van de Ho- henzolierns, die niet alleen de republikei nen, maar ook een deel der conservatie ven te hoog vinden, te herzien. Het bezettingsleger aan den Rijn. Ingezonden Mededeellng. smetten, puistjes, oude fn nieuwe wonden genezen spoedig met AKKER'* Tsjltsjerln gevaarlijk ziek? Volgens een tlegram uit Weenen aan de Daily Mail is Tsjitsjerin op het ©ogen blik gevaarlijk sdek. Litwinof vervangt h-etm. De Balkan eilanden en Bulgarije. De Matin zegt, dat de minister van foul- tenlandsche zaken van Bulgarije aan den vertegenwoordiger van Frankrijk te Sofia heeft laten weten, dat zijn regeering be sloten heeft de krachtigste maatregelen te nemen om voortaan grensincidenten te vermijden. Nog een afzonderlijke Servische nota. Servië heeft naast de collectieve nog een speciale nota aan Bulgarije gezonden om de uitlevering te eischen van de Ser vische onderdanen, die naar Bulgarije zijn gegaan, vandaar als oomitadzjis Servië weer zijn binnengedrongen en vervolgens weer een toevlucht in Bulgarije hebben gezocht. NOORWEGEN. Uitsluiting ln de papierfabrieken. Daar de onderhandelingen over een loonsverlaging (de werkgevers eischten een verlaging van 27 pet.) op niets zijn uitgeloopen, begint Maandag in de pa pierfabrieken een uitsluiting, waarbij 12.500 werklieden betrokken zijn. VEREENIGDE STATEN. Bezuiniging. President Ooolldge snoeit 99.000.000 op de voorlooplge begrooting voor het dienstjaar 1927—"28. Brigade-generaal H. M. Lord ls „direc- tor of the Budget". Zijn taak is om de begrootingen van all.e departementen van algemeen bestuur in haar samenhang te overzien en zoo mogelijk door vereen voudiging en schrapping erop te bezui nigen. Lord is dezer dagen bij Coolidge geweest met dfe begrooting der departe menten voor 1927'28. Hierop heeft Coo lidge in twee uur tijds voor 99,000,000 geschrapt. De departementen hadden 8 3,369,000,000 gevraagdCoolidge vindt 8 3,270,000,000 genoeg. Natuurlijk is deze bezuiniging nog niet definitief. De hoof den der departementen zijn nu weer aan het woord en zullen ieder voor zijn departement wel trachten nog zooveel mogelijk te redden. MEXICO. Mijn concessies. De Mexioaansche regeering heeft een de creet gepubliceerd, waarbij de nieuwe wet op de mijnen wordit afgekondigd. Deze wet machtigd de regeering tot. een contoroleering in details van de mijnindustrie, waarin hon derden mülioen dollars zijn belegd. De wet verklaart dat alle geldswaardige mineralen, ook edelgesteenten het eigendom zijn: van de natie. De mijnwet geeft uitgebreide bevoegdhe den aan den staat, o.a. het recht van inapeo- tie en toezicht. Concessies kunnen worden Het Journal weet mede te deelen, datverbeidende werkzaam- de vermindering van MuUtaah SKÏSft? Heit anti-clericalisme. Offlcleele tegenspraak. De minister van oorlog ontkent offi cieel, dat er priesters gedood zouden zijn bij de botsingen tusschen soldaten en ge- loovigen. De verhalen over deze botsin gen zijn overdreven. gesteld, geven wij thans onomwonden de dijken een minder 'bedrag hebben uitge verklaring, dat gij door uw scheuring trokken dan andere jaren, hebben van verantwoordelijk zult Btaan voor de ge- Ged. Staten van Zuid-Holland naar het volgen, als onze verzwakte kath. partij Rott. Nbld. meldt bericht ontvangen, niet meer in staat zal zijn om krachtig dat indien zulks ln het vervolg weder onze kath. belangen te verdedigen. mocht voorkomen, de begrooting niet goedgekeurd zal worden. troepen in het Rijnland in September 6000 man zal bedragen. Dultschland en Rusland. Wederzijdsche gratleverleenlng. Het rijkskabinet heeft er gisteren in toegestemd den Russischen communist Skobelewski gratie te schenken. Sobelews- ki-zal over-de grens gorden gezet. Van Russische zijde zullendaarop 14 Duit- schers, die verleden jaar te Moskou zijn verooaleeld, onder wie zloh de studenten Kindermann en Wolscht bevinden, in vrijheid worden gesteld. BELGIE. De vreemdelingenbelasting. Het staatsblad van gisteren bevat een koninklijk besluit, waarbij met ingang van 16 dezer voor vreemdelingen, onderdanen van een land met niet gedeprecieerd geld, een verblijf- en verteringsbelasting in hotels enz. wordt Ingesteld. Dezte belas ting bedraagt 10 tot 20 pot. van de huur van kamers of appartementen en 10 tot 15 pot. voor voliedig pension. De regeling der schulden tusschen Frankrijk en België. Naar een B. T. A. bericht uit Brussel meldt, zijn de grondslagen gelegd voor een regeling tusschen de betrokken Fransche en Belgische departementen voor de wederzijdsche schulden. Van Bel gische zijde bedroeg de schuld 810 mil- floen. De irekenlng 1a ten slotte ln het voor deel van België tot een bedrag van 150 mlllioen. RUSLAND. Rusland en het Fransch-Roemeensche verdrag. Naar aan de Roel gemeld wordt, zou de sowjet-regeering bestloten hebben, een protest te uiten tegen het Fransch-Roe- meensche verdrag. Naar de meening der sowjet-regeering komen door dit verdrag de belangen der Sowjet-Unie in het.ge drang en ondervindt de verhouding tus schen de Sowjet-Unie en Frankrijk van het verdrag een ongunstigen lnvlóed. OOST-INDIE. De Goenoeng Batoer. De verhoogde werking houdt aan. De Goenoeng Batoer 'blijft verhoogde werking vertoonen; de lavastroom vordert 200 meter per etmaaL De lava moet eerst de heuvel overwinnen welke zich verheft op den weg van het Batoemeer. Groote blokken en kokende stukken lava schui ven naar beneden met een geluid, dat veel overeenkomst heeft met dat van kruiende ijsschotsen; zij "verbranden en vernielen alles wat zij op hun weg tegen komen. Reuzenwaringins wordén meege voerd. De ontploffingen zijn te Singarad- ja waar te nemen. De uitbarsting zal ver moedelijk van langen duur zijn. De bevolking is rusting en tevreden/ met de geboden eerste 'hulp. Een vulkanoloog en de controleur hebben den top van den nieuwen' krater beklommen. Over de gestolde lava kan men niet loopen, wellicht ls dat alleen met ski's mogelijk, het geen echter den toeristen, die zuLs zouden willen, beproeven, ten sterkste wordt afgera den. Overval ln Atjeh. Een Nederlandseh officier gesneuveld. Bij het innen van belastingen in Teu- reubangan, op de Westkust van Atjeh, zijn kwaadwilligen het bivak van kapi tein Behrens binnengeslopen. Drie van hen, die het bivak binnendrongen, wer den neergelegd. Onzerzijds is gesneuveld luitennt der Infanterie W. A. M. Mole naar. Drie Inlandsche fuseliers zijn licht gewond. De moord op mevrouw Campbell. Een bekentenis. De beklaagde Entjim heeft tenslotte be kend, den moord op mevrouw Campbell- - Dv hitCticX/iUCtab <Miiu/it\noiiuy Cll karaktervorming van het officiers korps worden sinds tientallen Jaren ernstig benadeeld. m Mi U

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5