T HELPER-AMSTERDAM TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DINSQAG 17 AUGUSTUS 1926. Winkelweek A E W. V. en Hanze. Goedkoope trein. Eenige rechtstreeksche verbinding Retours onbepaald geldig Revue 1926. Lijst van Ingekomen en vertrokken badgasten. Gevonden Voorwerpen f Carillon en uurwerk van de St Lanrens- kerk te Alkmaar. Onze vroegere pliatsgenoote, Mej. M. M. Swart, tihans te Zeist, slaagde te Utrecht voor het examen) M. O. Fransoh. Zomer-concert te geven, door de muzi ekv oreentging „Wlnnubêt", directeur de heer H. B. Schenkels, op Dinsdag 17 Auigustus 1926, van 8 u. 80 tot 10 uur, in de Muziektent in het Julianapark. Programma: 1. Marech R- Herzer 2. La Booher Fantóme. Ouverture Dram&tique Fr. Popy 8. CsLTmen eylva-Watoör Ivanovicl 4. 15e Air Varió pour Trombone J. Cihrietopbe Sollet do heer H. Toee. 5. Fantasie aur 1'Opera Gul 1 lama Teil de Roeeinl 6. Sous les Cytisea, Fantasie L. Bajuis 7. Fasetmarsch v. der Glas Bij den secretaris der A. H. W. V. hebben zich reeds aangemeld voor de winkelweek, diie van 5 tot 9 Oct. zal plaats hebben, 81 deelnemers. 'Voor dien) len dag van aanmelding een aardig resultaat. Speldjeedag „SANTOS."* [De speldjeedag, Zondag j.1. ten bate van bovengenoemd fonds gehouden, heeft opge bracht 160.19. De commissie betuigt haar dank aan aden, die hieraan hebben bijgedra- Sen, en in 't bijzonder aan de dames-ver- oopsters. Op Woensdag 25 Augustus as. zal een goedkoope train loopen met 2e en 8e klasse wagens, van Helder, Anna Pautowna, Beha gen, NoordnScharwoude, Heerhugowaard, Alkmaar, Heiloo, Castrioum, Uitgeest, Krommeniie-A., Wormerveer, Koog-Zaan dijk en Zaandam naar Nijmegen, Oosterbeek Laag en Arnhem en terug. Prijzen voor heen en terug bedragen: van de stations Helder tot en met Heer hugowaard1 2e klasse f 5.26, 8e kl. 3.75; van de stations Alkmaar tot en met Cas trioum 2e klasse 4.10, 8e kl. 2.90; van de stations Uitgeest tot en met Zaan dam 2e klasse 8.65, Be kl 2.60. De verkoop der piaatskaarten, tot een be perkt aantal, vangt aan Woensdag 18 en wordt gesloten Dinsdag 24 Augustus 1926, des namiddags 8 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uitgegeven. Zij worden verkocht door bovengenoemde sta: tions en zijn op geen andere dan de genoem de treinen geldig. De trein vertrekt om 5.54 tl v.m. van hier, is onr 10.65 u. in Arnhem en vertrekt van daar 716 u„ aankomst Helder 11.41 u. iVoor bdaonderheden zie men de aanplak biljetten. Kinderfeesten Volksonderwijs. Het vereüscht heel wat organisatorisch talent* om een feest, waaraan niet minder dan 860 kinderen deelnemen, zóó in elkaar te zetten, dat alles kans maakt, om goed te verloopen. Er komen natuurlijk verschil lende omstandigheden die, hoewel alles uit stekend geregeld was, de boel toch nog in de war schoppen. Daar is in de eerste plaats het weer. Stel' U voor, dat het Zaterdagmid dag b.v. zoo was geweest als verleden week, bij; de zwemdemonstratieis. Maar gelukkig was het dat niet en wij' zullen er ons ook maar niet verder in verdiepen welke om standigheden het kinderfeest van Zaterdag nog meer in duigen diadden kunnen doen vaSen. Hét was prachtig weer. De zon echeeen vriendelijk, niet te warm, over het feest terrein. Er was juist voldoende wind om een vlieger, zonder al te veel medte, naar hoogere sferen te doen verhuizen en er was een stemming, zóó feestelijk: en goed, dat je bijna zin kreeg om zelf mee te hollen en te draven. Om ongeveer twee uur vertrok de stoet, voorafgegaan door het Stedelijk Muziek korps, vanaf de werfpoort, langs Weststraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat en Polderweg, naar het land van dten heer Thlj- sen aan de Javastraat. Vroolljk wapperden die vlaggen en nog vroolljker schetterden de tonen van het „Stedelijk" over de frissche velden, maar het vroolijkst van al waren de feestvierende kinderen, die in een lange rij keurig marcheerden over de Javastraat. Het feestterrein was 's morgens in- de vroegte reeds in orde gebracht. Voor de ver schillende spelen wrren met touwen gedeel ten van het terrein afgezet, zoodat de blok- jesraapers geen last hadden van de hoepe laars en de zaktoopers de balspeders niet in den weg liepen. Het geheel stond onder lei ding van den heer H. J. Marinius, die trouw terzijde werd gestaan door een dertigtal1 hel pers en helpsters. Natuurlijk verliep alles niet even vlot en ontbrak er hier en daar wel eens wat aan de leiding. Het zou ook een tjjina bovenmenschelijke krachtprestatie ge weest zijn, als er geen enkele op- of aanmer king was geweest Dat er echter over het geheel weinig aan de leiding ontbrak, blijkt wel uit het fait, dat om voor vijven alles was afgeloopen. De vensohillendle spelen bestonden uit: vliege ren voor jongens en meisjes, blokjesrapen id. ld. balspel voor jongen®, ederenwedloop voor meisjes, hoepelen voor meisjes en zak- loopen voor jongens. v De goede stemming bleef er in tijdens de geheete feestviering. In het begin zorgde daarvoor het „Stedelijk" wel, dat nog eenuge pittige nummers op het terrein ten beste Ingezonden Mededeellngr N et overstappen en wachten te Alkmaar 99 9 9 gaf. De belangstelling van de zijde der ouders en familieleden was niet bizonder groot. We zullen, er maar niet aan beginnen om de v.ele prijswinners(8ters) op te noemen, daar er bijna honderd prijzen werden uitge deeld. Onze lezers zullen wel gelooven, dat de gelukkige winners zeer goed te spreken waren met, hun behaalde succes en dat er verscheidene droomen over Olympische lauweren.' Onder de prijzen waren eenige voetballen, schaatsen, een autoped en enkele boeken (sommige cadeau ontvangen van den heer Spruit). De heer J. S. Nieuwbuurt had eenige doezen tabletten chocolade op het feestterrein doen bezorgen. Alle kinderen kregen een glas ranja en een tablet choco lade. Het zal wel overbodig zijn om nog te vertellen dat de kinderen zich buitengewoon hebben geamuseerd, dank zij de inspanning van de leiders om het hun zoo prettig mo gelijk te maken. Zooals we meedeelden was het feestterrein :n den vroegen morgen in gereedheid ge bracht. Gemeentewerklieden hadden hierbij hun hulp verleend. Het terrein was ruim genoeg, doch tamelijk 'hobbelig, wat de spe len niet ten goede kwam. Vlaggen en vlag- gestokken, touwen en zakken waren door de Marinewerf afgestaan, zoodat met mede werking èn van de Gemeente èn van het Rijk dit feest tot een beat geslaagd kinder feest werd. Hulde aan den organisator met zijn staf van personeel Wiji zouden bijna vergeten te vermelden, dat alle kinderen na afloop een „verkeers- spel" kregen. Een jpel van opvoedende waarde, dat zijn nut niet zal missen. Immers hiermee leeren de kinderen de-regels van het verkeer spelend. Het ware te wenschen, dat deze spelen onder alle schoolkinderen wer den rondgedeeld. Als er hier ter plaatse sprake is van de opvoering van een revue, dan behoeft daar niet eens bij vermeld te worden, dat het er een) van Henri ter Hall is; dat spreekt van zelf. Maar even vanzelfsprekend is het, dat de schouwburgzaal op zoo'n avond zoo goed als uitverkocht is, want deze revue's hebben een schitterende reputatie. En omdat er hier een reputatie moet worden hooggehouden, overtreft Ter HaU zich ieder jaar opnieuw en men vraagt zjph met verbazing af, hoe ter wereld het hem gelukt, iederen keer nog maar weer tooverachtiger voor den dag te komen. Zoo ging gisteravond' In „Oasino" de eer ste deer drie voorstellingen, die dit gezelschap voornemens is alhier ten tooneele te bren gen. De opkomst was groot, maar de opvoe ring verdiende dit ook ten volle. Na de hooggestemde recensies, die van deze voor stellingen reeds in dit blad zijn opgenomen, valt het moeilijk, daar een nog beter aan toe te voegen; daartoe is mijin pen eerlijk ge zegd niet'in staat. Doch wij durven gerust verklaren, dat niet één van het talrijke pu bliek onbevredigd of teleurgesteld naar huis is gegaan, hoe hoog zijn verwachting ook was gespannen. Ieder moet opgetogen zijtn geweest over de sublieme tafereelen, die den geheelen avond aan de verrukte blikken van het enthousiaste publiek voorbijrolden. De inhoud van een revue is altijd moeilijk na te vertellen. Het is een aaneenschakeling van onwaarschijnlijkheden, onmogelijkheden en nooit te gebeuren dingen, die nu toch ge beuren; een reeks van dolle grappen, kluch ten, snakerjjen, kwinkslagen, waarover men den heelen avond lacht, giert en schatert van de pret. Alleen al te zien, hoe de men- schen zich vermaken en hoe ze genieten ie de moeite waard1. iMister van Zwam (de 'heer Piet Köhler), een dn de kauwgom business rijk geworden Amerikaan, doch Holander van geboorte, arriveert met zijn dochter Roosje (Mevr. Roosje Köhlier) per Nederlamdsche mailstoo- mer te Rotterdam, en wil. Nederland zien. Zfl krijgen tot gids Swindel (de heer Buziiau) en na deze hamen genoemd te hebben, be noef ik voor de ingewijden niets meer te zeggen. Op de doorreis kómt het gezelschap, geneden in- de Sightseedngcar, ook in Helder en krijgt o.a. op zeer origlneele wijze het spoorboschje, de baden aan den zeedijk, de Molenstraat, de Kromme Elleboogsteeg en de Langestraat te zien. Verder is alles „navenant" zang en dans en) muziek, alles is een verrukking voor oog en oor, en déartusschen in dolgrappdge too- neeltjes, die de lever doen schudden en .de tranen over de wangen dóen rollen. En zelfs de meer ernstige kant van het leven is niet vergeten, zoodat werkelijk „telk wat wils" wordt geboden Natuurlijk wordt er op echt Amerifcaan- sohe wijze met geld omgesprongen; Mr. Van Zwam koopt met zijn onuitputtelijke rijkdommen alles wat hem interesseert, geeft schitterende cadeaux aan zijn dochter, be- oont den onnavolgbaren Swindel vorstelijk, terwijl1 zelfs eeni deel van het publiek door de firma „De Gruyter" op aardige cadeaux werd verrast. Wij twijfelen niet of van dezen eersten avond' zal een roep uitgaan, waardoor „Ca sino" voor de volgende avonden te klein zal jlijken. Uit het Politierapport Verduistering. Een bewoner van de Emmastraat deed Zaterdagavond aangifte, dat hij verleden week Dinsdag aan iemand een handwagen m bruikleen had gegeven, met de afspraak, dat hij déze Vrijdag daaropvolgend zou terugbrengen. De wagen werd evenwel niet terugge bracht. Bij1 onderzoek bleek, dat de man den handwagen verduisterd1 heeft. De politie heeft de zaak in handen. Ongewenschl bezoek. Namens een bewoonster van de Gasstraat werd op Zaterdagavond^olitiehuip gevraagd, omdat een stoker haar woning was binnen gedrongen.. Twee §agenten gingen erheen en troffen de bewoonster in die Gasstraat aan. Zij verklaarde, dat bedoelde stoker door vernieling van twee glasruiten zich toegang tot haar woning had verschaft Toen de agenten de woning binnengingen was de indringer reeds verdwenen, het bleek dat hij uit Me achterdeur was gevlucht. Hij werd in de Brandsteeg achter de. woning aangetroffen. Daar hij onder drankinvloed verkeerde, werd hij naar het bureau aan de Zuidstraat overgebracht. Nog een ongewenschte gast. Zaterdagnacht werd' door een juffrouw politiehulp ingeroepen, omdat een man bij haar de boel dreigde stuk te slaan. Bij de komst van een tweetal agenten was de man reeds door anderen naar zijn woning ge bracht. Houdt uw hond yast. Zondagmiddag deed een veehouder van den Strooweg klacht, dat hij geregeld last had van honden, die achter zijn schapen jaagden. Ook Zondagmorgen was dit weer gebeurd1, tengevolge waarvap een aantal schapen ln de stoot waren gejaagd. De eigenaar van den hond is niet bekend. De hond' was ln de duinen ontkomen. Openbare dronkenschap. Gisterenmiddag werd terzake openbare dronkenschap een man aangehouden en in bewaring gesteld. In verband' hiermee werd tegen een bewoner van' de Jonkerstraat prooes-verbaal opgemaakt, omdat deze zich tegen de arrestatie van eerstgenoemde ver zette. Op 6 Aug. 1926 is te Nijmegen vóór het station der Ned. Spoorwegen onbeheerd ge vonden een damesrijwiel van 't navolgende signalement: zwart gelakt; No. 9487, gewoon opgebogen vernikkeld) stuur met twee velg- remmen, handvatten defect, rubber pedalen, zwart wasdoeken kettingkast, klein bruin lederen zadel voorband gemerkt „The Mir- tys Tyre" achterband „Hudchinson extra", boven het achterwiel bagagedrager, gemerkt „Arminius". Aan de opgaande stang van het frame zijn twee pompklemmen en aan het stuur is een bruin rieten mandje bevestigd, waarin een R.-K. gebedenboekje is gebor gen. In dat gebedenboekje is een bid- of doodsprentje, ten name van Fredericus Siert Rleprna, geboren te Uithuizen 12 Oct. 1841, overleden aldaar op 21 Sept. 1923. Opgave van.pension „Zeelust", Huis duinen. Ingekomen: 9 Augustus: de Heer en Mevr. Eikel boom met kinderen, Utrecht. 11 Augustusfamilie Hoogenberk, Am sterdam. Vertrokken: 12 Augustusde Heer en Mevr. Kluun, Amsterdam. 14 Augustus: de familie J. C. Schweig, Oleve; Mevr. De Leeuw met kind, Stock holm. 16 Augustusfamilie Hoogenberk, Am sterdam. Psnslon „Panorama". Ingekomen: - 16 Augnstus: Mevr. de Wed. N. J. Lugm Ellmer, Utrecht tot 16 Augustus 1926. Aan het Hoofdbureau van- Politie alhier is als gevonden terug te bekomen: een koralen halsketting, een huisdeur- sleutel een gummiband van een kinderwa gen, een jongen® matrozenmuts, een porte feuille met inh., een kinderhoedje en een rozenkrans in étui. Aan de adressen: D. 'Oornielje, v. d. Duin v. Maasdamsbr. 16: een portemonnaie met inh. en een lederen tabakzakje, dolkmes. Essènberg, Gravenstr. 17: een paar grijze handschoenen. Sinmige, Langestr. 104: een portemonnaie met inh. De Wit, Dijkweg 70: een doublé manchet knoop met vrouwsportret. Luider, Langestraat 9: 5 union loten. Van Dok, Stakman Bossestr. 1: een cein tuur van een mantel een kinderschoen. D, Bremer, Kedzerstr. 34: een sportkous en een Wit wollen truitje. Adriaanse, Keizerste. 72: een koralen rozen krans ln étui. Govers, ijzerwinkel Weststraat: een porte feuille met inh. Taalman, Binnenhaven 8a: een rijwielbelas- tingmerlfc. P. Warhout, Bgssingracht 12: twee gouden oorringen. Doornhouwer, Lknb. Stirumstr.: een R.-K. kerkboekje. Stark, Paardenstr. 27: een rijwielbelasting- merk. J. Hl Schnatmeijer, Brakkeveldweg 101:'een notitieboekje. Van der Wal, Heersteeg 3: eert zak waarin 4 jonge haantjes. Vroom en Dreesman: een hardlhoedlje. Pels, Krugerstraat 32: een rijwielbelasting- merk. Wit, Oudekerkstr. 5: een rijwielbelasting- inerk. A. J. v. d'. Lim, Emmastr. 100: een zilveren kettinkje. J. Oud'huis, Pijlsteeg 19: een zilveren arm band. Kries, Bassingracht 58: ©en kip. Westdorp, v. d. Hamstr. 10: een gereed- schaptaschje met inh. A. v. Weelde, Prins Hendriklaan 5: een kinderwagen. H. Peters, Hoofdgracht 28: een portemon naie met inh. De tariefsverlaging dier spoorwegen. De Nedeitandsche Spoorwegen^ die in 1924 en 1925 een overschot hadden, rekenen voor 1926, als er geen wonder gebeurt, op een tekort Dit komt door de tariefverla ging, welke, naar schatting, een 51"/» mdiioen zal kosten, meldt de „N. Crt.". Dit bewijst alweer, dat de redeneering tariefverlaging wordt goed gemaakt door •verkeerstoeneming, niet altijd opgaat, rede neert het blad. Intusschen blijkt uit de exploitatiecijfers opnieuw, dat niet zoozeer het personenver voer ais wel het vrachtvervoer der spoorwe gen de resultaten drukt, al valt het tekort tengevolge van de tarief verlaging voor ver voer van reizigers niet weg te cijferen. Van daar dat ae Nedertandsche Spoorwegen be dacht zullen moeten zijn op toeneming van het vrachtvervoer. Stellig kan dé uitvoering van het plan van den ophaaldienst der vrachtgoederen door het autobedrijf, waar over we bericht hebben, verbetering brengen). 'Wat het reizigersvervoer betreft, zijn we geneigd aan te nemen, dat een ietwat ster kere verlaging van de tarieven der 8de klasse, het tekort kleiner zou hebben ge maakt. Eindelijk nog iets: onze spoorwegen moe ten het in de eerste plaats hebben van het verkeer ln Nederland' en het is commtinis opinio, dat de Nederlander zijn eigen moo'e land- nog veel te weinig kent. Welnu, waar om geven onze spoorwegen geen rondreis- biljetten ln Nederland uit, zooals België en Zwitserland- doen. België heeft zelfs twee soorten van tijdelijke abonnementen: een vijffdaagsch en een veertienldaagsch. Geen beter middel, om het reizen ln Nederland aan te moedigen, te meer waar het aantal teleurgestelde valuta-reizigers bij den dag toeneemt. Rljkslandbouwwlnterschool te Schagen. Men- schrijft ons: Het programma van bovengenoemde on derwijsinrichting is verschenen en wordt <^p aanvrage aan belangstellenden desgewenscht gaarne toegezonden. Landbouwers, die voor nemens zijn hun zoon de school te laten be zoeken, wprden aangeraden dit thans reeds te doen; meermalen toch is reeds gebleken, dat het wensohelijk is de jongens nog eens wat werk te laten maken, overeenkomstig de opgaven van het toelatingsexamen. Het leerarenpersoneel is steeds bereid hierbij behulpzaam te zijn, en zoo noodig eenige leiding te geven. Ouders, die nog geen plannen mochten hebben gemaakt, hun zoon hier het onder wijs te doen volgen, meenen wij' aan te moe ten raden aan ou^Meerlingen, thans zelf aan het hoofd van een bedrijf, te vragen of naar hunne meening het bezoeken der school aan beveling verdient. Misschien kunnen zij ook zonder deze inlichtingen de vraag wel be antwoorden, of in de komende, zeer zeker voor den landbouw niet gemakkelijke jaren, de kennis van veevoeding, bemesting,, enz., enz. als een overbodige luxe moet worden beschouwd. Helaas te vaak wordt vergeten, dat de mo derne landbouw met zijn booge pachten en zware lasten, zoo veel vraagt, van het kennen en kunnen van de bedrijfsleiders en dat hieraan in de toekomst steeds hoogere eischen zullen worden gesteld. Nog te wei nig ouderen achten zich geroepen te zorgen^ dat de jongenen door voldoende kennis ln staat werdén gesteld den steeds zwaarder wordenden strijd om het bestaan te kunnen voeren. De Rljkslandbouwwlnterschool stelt velen in de gelegenheid on weinig kostbare wijze in twee winterhalfjaren veel te leeren, waar van later partij kan worden getrokken. Inlichtingen omtrent de school worden door den directeur der RL.W.S., alsook door heeTen leeraren, steeds gaarne versteekt. De aangifte kan geschieden tot 16 September a.s., terwijl de lessen ongeveer een week daarna zullen aanvangen. Hei conflict aan dien Langenóüjk. In die Zaterdag gehouden vergadering van de verschillende transportarbelders- vereenigtlngen is met algemeen© stemmen besloten, plch niet op te geven voor een in dienst treden bJJ die Vereeniging van werkgevers in het igToententransportbe- drijf „Koophandel", op voorwaarden, die wij dezer dagen vermeldden. De noodïge werkkrachten zullen nu woerden gerecruteerd uit het groot aantal nlet-georganiseerden, dat zich voor diezen arbeid heeft aangemeld. Spoorwegcoupé's zUn geen goederen wagens. Daar bij de directie der Spoorwegen op nieuw 'klachten zijn Ingekomen over de groote onbescheidenheid van vele markt kooplieden, venters e.d. betreffende het medenemen van groote partijen goederen, waardoor andere reizigers hinder onder vinden, Is het personeel er opnieuw op gewezen, dat zulks niet meer mag voor komen en dat aan te dezen opzichte be staande bepalingen streng de hand moet worden gehouden. Voor de aldus mede te nemen ooJli moet d© 'bagagevracht worden voldaan. Bijna drie jaren heeft het uurwerk van de Groote of SI Laurenskerk te Alkmaar niet getikt en geen tijd aangegeven'; bijna drie jaren heeft het carillon gezwegen. De kerk was geheel gerestaureerd en ook klokkenspel en uurwerk moesten gemo derniseerd worden. Dit restauratiewerk is althans voorzoover de klokken en het uurwerk betreft gereed gekomen. Vrijdagochtend 12 uur is het uurwerk officieel door den directeur van ge meentewerken, den heer D. G. Marga- dant, in gebruik gesteld. Uitwijzing van Dultschera. Duitsche stappen? Men meldt aan de Nw. Roti. Crt. uit Berlijn: Volgens de Keulsche correspondent van het Berliner Tageblati, hebben de be voegde Duitsche autoriteiten op verzoek van den landraad van het district Rhees zich tot de Nederlamdsche bevoegde In stanties gericht om opheldering te erlan gen naar aanleiding van de talrijke uit wijzingen van Duitschers uit Nederland. Van Nederlamdsche zijde zou daarop ge antwoord' -zijn, dat Nederland sinds het .pasvisum afgeschaft Is, overstelpt wordt door Duitschers, die werk komen zoeken, gTootendeels geen arbeid vinden en geen middel van bestaan hebben. Sinds de stappen der Duitsche autoriteiten zou ech ter het aantal dezer uitwijzingen aanmer kelijk gedaald] zijn. Weer logeerbelastlng te Zandvoort Met het oog op de dekking van ver schillende uitgaven voor den dienst 1927 wordt bij geruchte vernomen, dat men er weer over denkt een logeergastenbe lasting in te voeren. Van andere zijde tracht men een meerdere Inkomst te vinden in een bedrijfsbelasting. Ook zou men, hoewel nog kort geleden de salaris sen zijn herzien en soinmlge verhoogd), een plan hebben geopperd om 10 te korten qp de salarissen van het gemeente- personeel De kanalisatie van West-Friesland. In een vergadering van den gemeente raad van Sohagen is officieel meegedeeld, dat geruchten, als zou van het rijk geen bijdrage zijn te verwaohten in de kosten voor de kanalisatie van West-Friesland, ongegrond zijn. Tevens werd meegedeeld, dat de commissie-van Aalst op zich heeft genomen, een onderzoek in te stellen naar de bijdragen van gemeente-, polder en bannebesturen in deze uitgebreide, te kanaliseeren streek. De .Johan de Witt Misschien eenige vertraging tengevolge van een scheur in een der cilinders, Batavia, 16 Augustus. Het stoomschip der Stoomvaart Mij. Nederland „Johan de Witt", hetwelk gisteren uit Belawan- Deli is vertrokken, meldde, dat de mo gelijkheid niet was uitgesloten dat geringe vertraging, tengevolge van een scheur in een der cilinders, zou ontstaan. Indien de reparatie noodig mocht blijken, zal deze te Sabang geschieden, waar het schip heden zou aankomen; anders zal de reis naar Nederland onmiddellijk ver volgd, worden. Ruim 83.700 meer vrouwen dan mannen in de Residentie. Op 1 Juni j.1. bedroeg het aantal in woners van den Haag 402.161, waarvan 217.936 vrouwen en 184.226 mannen. Er waren dus op gemeld tijdstip 88.709 meer vrouwen dan mannen in onze residentie woonachtig. Het zielental van den Hang was op 1 Juni 1925 893.839; het aantal vrouwen overtrof toen dat der mannelijke inwoners met 31.943. Het Zuiderzee-vlsscherijbedrijf ln*1925. Een besomming van f 3.300.000. Aan het' jaarverslag over 1925 van de Cred i et vereeniging voor de Zuiderzee ont- leeneni we het volgende: Na een -reeks van ongunstige jaren bracht het jaar 1925 de zoo lang geweiischte verbe tering voor het Zuiderzeevissch e rljbedrijf De gemaakte besommingen^ in totaal pl. m. 31100.000 voor de kom der 'Zuiderzee, wer den slechts zelden overtroffen. Evenals in 1924 was ook voor 1925 op de begrooting 350.000 uitgetrokken voor cre- dieüverleening aan Zuiderzeevisschers en voor bestrijding van de kosten van voorloo- pige maatregelen, welke beoogen den over gang der Zuiderzeevlsschersbevolking naar betrekkingen buiten het vlsscherijbedrijf te bèvorderea In 78 gevallen kon dé leverantie door vis- schers uit eigen middelen worden betaald tot een bedrag van 11.666.94, zoodat daar geen rijkscrediet voor noodig was. Het fiat voor bestelling diende ln deze gevallen slechts als een garantie tegenover den leve rander. Door 121 visschers werd uit eigen bewe ging 19.438.88 afbetaald Op 81 December 1925 bedroeg het totaal der loopende voorschotten aan visschers 602.491.63. Een ongelukkige {militaire marach. Dezer dagen heeft het 13e regiment In fanterie, gelegen te Maastricht, een groo- ten militairen marsoh gemaakt, die in de annalen van het korps vermelding zal ver dienen, meldt de „Msb." Omstreeks 10 uur waren de manschap pen, ongeveer 300, uitgerukt. Doel was de ongeveer 80 KJVI. ver gelegen Heerlerheide. Na een marsch van zooveel kilometers, en kel onderbroken) door de reglementair voor geschreven rusten, arriveerde men aldaar tegen vijf uur njm. Daar werd een maaltijd genomen en wat gerust. Tegen 'halftwaalf begon de nachtelijke velddienst, welke duur de tot zes uur 's morgens, Na het ontbijt, tegen kwart voor acht 's morgens, mar cheerden de mannen af naar Maastricht, waar men omstreeks vier uur binnenrukte. In dertig uren tijde hadden de jongens dus niet alleen om de 60 K.M. over zeer berg-

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5