Tweede Blad HEERENBAAI Ingezonden Mededeellng. VAN ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1926 Bescherming Textielindustrie. Men schrijft ons: In den zomer van 1876 werd! door Dr. Wal ter Bion te Zürich de eerste vacantie- kolonie uitgezonden. Tegenwerking, ver keerd begrijpen en verdachtmaking ten spijt wist de predikant de gelden te ver zamelen om de 68 kinderen 14 dagen lang naar de bergen van Appenzell te zenden. Het stekje, door hem geplant, is ln deze 60 jaar gegroeid tot een machtige bojom, die zijn beschuttende takken spreidt over het zwakke kind van letterlijk de heele beschaafde wereld. ECHTE FffICSCHE As 1753 De uiterste primitieve wijze van verple ging is gevormd tot een op wetenschap, en ervaring stoelend onderdeel van de sociale hygiëne. De mannen, die het werk elders introdu ceerden: Dr. Yarrentrap te Frankfort a.d. Main, Edmond Oottinet te .Parijs, Dr. Kops te Brussel en anderen, zij zullen wel niet meer zijn, evenmin als de stichter Bion, welke 8 September 1909 overleed. Ook van hen, die het mooie werk van Bion in Nederland voor het eerst toepas ten, leeft geen meer. Namen echter als van Dr. Ooronel te Leeuwarden, Mr. A. Kerdijk en Dr. P. J. Barnouw te Amster dam en G. L. Zwartendijk te Botterdam zijn met gouden letters aangeteekend in de geschiedenis der Nederlandsohe Ge zondheidskolonies. Nederland heeft inmiddels in vakkun dige verpleging, in algemeone toepassing en wetenschappelijke fundeering een plaats van beteekenis gekregen, misschien wel de eereplaats. Was het in Zwitserland de predikant, hier in ons land waren het de onderwij zers, die voor ruim 25 jaron een nieuw tijdvak inluidden, een tijdvak van bloei en ontwikkeling en geweldige groei. Zij en daarna de heeren Dr. A. Sikkel Azn., Mr. L. N. Roodenburg, Prof. G. Scheltema, Th. M. Ketelaar en* anderen zijn de eigenlijke grondvesters van het Centraal Genootschap voor Klnderhcr- stellings- on Vacantickolonies, in welks huizen het buitenland' de Gezondheids- kolonies van Nederland komt bestudeoron, een Genootschap, dat dlreot of Indirect den stoot gaf tot de oprichting van hon derden plaatselijke vereenigingcn of lan delijke zusterverocni gingen. Nu wederom staat Nederland op den drempel van oen tdouwe periode. Er wordt krachtig gewerkt en gepropageerd voor de winterverpleging, die vaak. nog heilzamer is dan die in den zomer. Nog eonige jaren van noesten arbeid on het kan ons alleen spijten, dat Dr. Bion niet heeft knnnen ervaren, hoe het kleino Nederland zijn grooto gedachte weet uit te voeren. t)e Blue Band-reis naar Zwitserland. Men schrijft aan de Nw. Kott. Ort. 'Dinsdagmiddag is het gezelschap jon gens en meisjes, die een reisje door Zwitserland hebben gemuakt, in ons land teruggekeerd. Acht dagon zijn ze weggo- weést on daarvan kondon er vijf aan Zwitserland worden besteed, dagen, waar in de jongens on meisjes zooveel mogelijk van het hun totaal vreemde berglandschap hebben gezien. Punt van uitgang was telkens Flüolen, aan het Vlerwoudstcdon- meer, waarover zij uitstapjes maakten naar Rtltli, Brunnen, Weggis, Seelisberg en Axenfels. Glanspunten waren wel de tocht met den trein naar Rlgi-Kulm en de noderdaling naar Weggis, benevens een klimpartij ncfar Andermatt. Hoewel het vrij vermoeiende tochten waren, ook in verband met het, behalve Woensdag en Donderdag, warme zonnige weer, ging het naar den zin van vele jongens dik wijls nog te langzaamsommigen hadden graag de kleine paadjes genomen, die de hoeken van de groote wegen afsnijden. Aardig was het, hoeveel ernstige be langstelling als er over het algemeen bleek te bestaan voor wat men zag en wat verteld werd. Piet, een Schiedamsche jongen, die daarop een uitzondering schoen te maken, die altijd weer nieuwe grappen liep te bedenken, werd in de Schfille- nenschlucht plotseling een ijverig zoeker naar mineralen. Met een koffer vol steenen is hij naar huis teruggekeerd. Anderen verzamelden vreemde bloemen. Zonder mankeeren schreven ze natuurlijk allen prentbriefkaarten en zingen, daar hiel den zo ook van. Vrijdag op den Rigl-top, werden erin oen van de talrijke kramen, die het pla teau ontsieren, in 't geheim cadeapx voor de leiders en den vertegenwoordiger van de flrtna van den Bergh gekocht. Op den feestavond, eigenlijk het offlcieele af scheid, Zaterdag in Hotel Sternen, wqrden deze geschenken aan de dames en heeren met een toespraak overhandigd. Do direc tie van de firma in Rotterdam kreeg op voorstel van een der meisjes een tele gram van dank. Namens de gastvrouwe kregen ze van den vertegenwoordiger allen een gedenkpenning. Aan de reis zullen vele mooie herinneringen worden bewaard. Naar wij vernemen, hebben diverse orga nisaties van werkgevers en werknemers in ee leX'tielindtistrie zich tof de regeer.ng ge wend met het verzoek om ,ii> den gvesl van het schoenen wetje een, tijdelijk invoerver- KlnderherstellingH- en Vacan tiekoloni es. Na 50 Jaren. v

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5