L- VERDWENEN DOCUMENTEN NIEMEIJERS NIEMEIJERS NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Wonden Klooster balsem Nr. 6220 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1026 64t(e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Jullie bent kanonnen-vleesch.Aan die woorden moesten we denken, toen we de klachten lazen, thans gelukkig in ern stig onderzoek, van dien majoor, daar in Maastricht, dde de troep in de heetste da gen van dezen zomer, met volledig pak en ransel, op heuvelachtig terrein een marsch van 60 K.M. liet maken, plus een nachtelijke oefening in de hei, alles bin nen 80 uren, met het gevolg;, dat een deel der troep direct in het hospitaal kon wor den opgenomen met gebroken midden voetbeentjes. Als met menschen gehandeld moest worden, zou men rekening houden met omstandigheden, als afstand, tempera tuur, terreinmoeilijkheden enz. In het le ger echter wordt niet met menschen gehandeld, maar met kanonnen vleesch en als de „reglementen" de hoogste wijsheid in den militairen dienst voorschrijven, hoe men daarmee kan handelen en behoort te handelen, dan wordt dat ook gedaan, vooral als er de kwestie van een ster meer of minder op de kraag van den commandant mee gemoeid is. We zijn geenszins anti-militaristisch gezind, maar toch. misschien juist daar door, vinden we het zoo betreurenswaar dig, dat de legerleiders vaak zoo on- menschkundig kunnen optreden. Meer dan alle anti-militaristische agitatie, be rokkenen zulke leiders nadeel aan de weer macht; het militarisme vermoordt zich zelve. Dat gebeurtenissen, als de hierbo ven beschrevene, in dezen tijd nog mo gelijk zijn, bewijst, dat er aan de militaire onvoeding iets hapert, 't Is trouwens al gemeen bekend, dat de officieren loffe lijke uitzonderingen daargelaten over het algemeen zéér eenzijdig ontwikkeld zijn en daardoor ook gewoonlijk volko men onbruikbaar blijken voor een ande ren maatschappelijken werkkring. Wil men in ons land het leger redden, dan behoort er zeer zeker meer werk ge maakt te worden van de geestelijke op voeding van d'en a.s. officier, van zijn karaktervorming en van zijn alge- me ene ontwikkeling. Van de zijde der Duitsche regeering is er nog eens op gewezen, dat die roode duizend markbiljetten volstrekt niets meer waarde hadden dan de andere, of, juister gezegd, even waardeloos waren. Zal de hernieuwe mededeeling helpen? We vreezen. Er blijken nog tal van onge- loovigen te zijn en hun voornaamste ar gument is dat die roode billetten op het oogenblik toch nog maar steeds duurder verhandeld worden dan de anderen. We achten het daarom goed om eens in een paar woorden uiteen te zetten, hoe dat mogelijk is. Toen er met de marken niets meer te verdienen was. zijn handige lui een han deltje Op touw gaan zetten in voor-oorlog- sche markbilletten, daarbij het smoesje mede verkoopende, dat die nog eens Ingezonden Mededeeling. „terecht" zouden komen. De meeste men schen waren verstandig genoeg om te be grijpen, dat daarvan niets waar was, maar andere geloofden, hoopten althans. Er ont stond bij een deel van het publiek een voorkeur voor de roode voor-oorlogsche billetten en zoo gauw er van een voorkeur laten stralen over de wereld, maar als God er even Zijn adem over heen gaat, is alles gedoofd,voor goed. Wij kunnen slechts flikkerlichtjes doen ont branden, die éven, heel erven ontgloeien, dón zijn ze al weer „uit"; een klein rookwolkje herinnert nog een oogenblikje sprake is op de markt loopt de prijs van aan wat gewéést is en daarna vergeten een artikel op, zonder dat zulks iets metwe. Sic transit gloria munidi, zoo vergaat de werkelijke waarde uitstaande behoeft 's werelds glorie, te hebben. Buitenland. De staatsgreep tn Griekenland. In Griekenland helbben ze Zondag weer eens een gezellig revolutie-tje gehad, wat daar een inlieemsch volksvermaak schijnt te zijn. De eernge Ibeteekeniis er van is, dat voor het eerst in de na-oorlogsche jaren een dictatoriale macht gebroken is. Wat men var. de nieuwe regeering ^ver wachten mag, is niet te zeggen, want eer [men wat gezegd1 heeft, is er misschien al weer een nieuw bestuur. Sinds 1922 is revolutie een jaarlijks terugkeerend spel in Griekenland. Men oordeele: 1922. Na de Grieksche nederlaag in Kléin-Azië werd Oonstantijn, na een le- gerrevolutie, gedwongen het land te ver- Laten nadat hij daartoe ook reeds na' een revolutie in 1917 was gedwongen, om ech ter na een volksstemming in 1920 terug te keeren. 1923. Militaire revolutie, onderdrukt door Pangalos. 1924. Koning George II wordt ont troond, nadat Venizelos bij de algemeene verkiezingen heeft gezegevierd. De repu bliek wordt uitgeroepen. 1925. Pangalos neemt het bewind' na een staatsgreep in handen. 1926. Kondills werpt het Pangaios- regime omver. De revolutie van Zondag had' iets van een fiimspanning. Een torpedoboot wordt uitgezonden oan den dictator gevangen te nemen. De opdracht wordt vervuld, maar Pangalos sluit vriendschap met den com mandant van de boot, die er met zijn ge vangene vandoor treikt. Spannende raoe met een deel van het eskader. Eindelijk wordt de boot ingehaald, geënterd en „dappere officieren", die op de vijande lijke boot overspringen schieten of vechten doen ze niet bij Grieksche revo luties nemen den gevangen genomen dictator opnieuw gevangen! Een pracht scenario voor de film.. Van de film gesproken, een der grootste sterren, Rudiolf Valenitino, de ge heime liefde, zooals men zegt, van alle 'bakvischjes ter wereld, is deze week op 30-jarigen leeftijd aan buikvliesontsteking overleden. Zelfs aan zijn schelden uit het leven ontbrak het spannende film-avon tuur niet. Een vliegtuig, waarmee men in New-Yorit een reddend medicijn wilde halen, moest wegens mist landen. Hoe klein is toch alle menschenwerk, We verheffen onze „sterren" om ze te ENGELAND. De mijn werkersstaking. Ernstige relletjes. Wegens weigering van den eisch der mijnwerkers, dat de veiligheidsmannen uit de mijnen zouden worden teruggetrok ken, hebben er wanordelijkheden plaats gehad te St. Helens (Lancashire). Er hadden botsingen plaats tusschen 8000 mijnwerkers en de politie. Er werd overal met steenen gegooid en de politie moest een charge uitvoeren om de menigte uit een te drijven. Vele politiemannen zijn gewond. Alle vensters van het spoorweg hotel zijn ingegooid. DUITSCHLAND. De weeldeverteringsbelasttnjt afgeschaft De weeLdeveatermgSbelastinig da in Duitsohland afgeschaft: - 1. Omdat de redenen, die tot haar invoe ring hadden geleid, hadden opgehouden te bestaan (d. i. omdat er stabilisatie was ingetreden). 2. Omdat zij1 werkloosheid teweegbracht onder de speciaal geschoolde vakarbei ders en omdat zij het handwerk dreigde te vermoorden. 3. Omdat zij werkte als boete op de pro ductie van goedé waren en als premie op de vervaardiging van goedboope en on deugdelijke artikelen. 4. Omdat zij den fiscus geen' voordeel opleverde, vermits haar opbrengst meer dón geneutraliseerd werd' door de vermin dering van de opbrengst van andere be« Lastingenl, die zij bewerkstelligde. Ingezonden Mededeeling. Het slagschip Hindenburg water. weder onder Tengevolge van den hevigen storm is het slagschip Hindenburg in de baai van Scapa Flow weder onder water geraakt. Een drijvend dok Is beschadigd. Het ber gingswerk zal niet vóór de volgende week hervat kunnen worden. FEUILLETON. Uit het Engelsch van GARDNER HUNTTNG. 29) De tranen kwamen in haar oogen en liepen over haar wangen „O, u bent zoo goed," sprak zij. „Dat ben ik niet. Ik ben woest. Ik zou graag midden in een strijd zijn tegen die leelijke samenzweerders." „U hebt er al voor geleden." „Ja, en ik heb lust terug te slaan. Maar het is voor allen het beste dat ik Hal meeneem." „Wanneer?" „Morgen." „Zou hij willen gaan?" „Hij zegt neen U moet hem over halen." „Misschien kan ik het niet." „U moet." Ziji stond met het schijnsel van het vuur op haar gezicht, een smal voetje op het haardijzer, haar handen gevou wen, het beeld van onbewustheid hoe mooi ze was. Vriendelijk, liefhebbend, bezorgd, was zij liefelijk en beminnelijk als niemand ter wereld. Ik wilde haar dienen en haar verdriet verlichten. Zelfs al wist ik dat haar liefde niet voor mij kon zijn, wilde ik haar dienen met al mijn kracht „WIJ zullen er over denken," sprak zij Ik zal het probeeren als u en Bob het weer die lucht van oude sigarettenrook. goed1 vinden." „Misschien vindt King het niet goed." „Hij heeft er ook op aangedrongen." Dit hinderde mij, maar ik antwoordde dadelijk. „Dan zult u ervan overtuigd zijn hoe verstandig het is." Wij verlieten samen de bibliotheek en gingen „Als u in Hal's kamer blijft, maakt u het zich dan zoo gemakkelijk mogelijk.' Ik zag dat het denkbeeld haar gerust stelde. „Dat zal ik," antwoordde ik. „Goeden nacht." Zij stak mij haar hand toe. Ik nam ze en drukte ze zwijgend. „Goeden nacht, Dan Randali," sprak zij met een lichten glimlach. Ik ging naar Hals kamer. Daar brand de een nachtlichtje. Ik haalde een kussen en een deken van dé sofa en legOe ze ach ter die gesloten deur op den grond1; ik strekte mij erop uit, met de zekerheid dat geen mensch langs dien weg kon ko- anieni zonider mij te wokken. En Ik.viel in slaap. Hal sliep nog toen ik even na het aanbreken van den dag wakker werd Ik ging naast hem staan en luisterde naar zijn lichte ademhaling. Ik hoopte dat de lange rust hem goed gedaan zou hebbeu. Het leek mij nu alsof ik hem veilig kon verlaten en naar mijn eigen kamer kon gaan om mij te scheren en te kleeden. En dit deed ik ook. Het huis was zeer stil en ik zag dat hei pas zes uur was. Ik ging naar mijn ka mer en duwde die deur open. die geslo ten was. Zoodra lk binnenkwam rook Ingezonden mededeeling. dienstplicht. Daarom wordt den Volken bond gemaand, daartoe onmiddellijk over te gaan. Een regeering, die door den (jienstplicht gesteund wordt, kan er ge makkelijk toe overgaan oorlog te verkla ren en de oppositie tot zwijgen te bren gen. In zijn eerste ontwerp voor dén Vol kenbond had trouwens ook president Wil- son afschaffing van den dienstplicht op genomen. De bekende Duitsche passifistisohe ge neraal Von Schoenach, die mede onder- J teekend' heeft, licht dit in de „Voss. Zeit." toe. Het manifest wil' een ondersteuning zijn van die commissie in Genève, die over vermindering van den weermacht beraad slaagt. De algemeene dienstplicht Is ont staan als een afweer der staten tegen Na poleon. De scherpe eoonomische tegen stellingen hebben de volkslegers echter tot aanvallende machten gemaakt. Ook uit militair oogpunt zijn de groote volks legers te veroordeelen. Zelfstandige ka rakters kunnen zich aan hun hoofd niet meer ontwikkelen. De leidende veldhee- ren in den wereldoorlog hebben geen nieuwe denkbeelden ontwikkeld. Zij heb ben slechts aanvaard wat hun door de techniek werd opgedrongen. FRANKRIJK. Voor den frank. Vrijwillige bijdrage. De gezant van Frankrijk te Buenos Ayres heeft aan de Fransobe regeering een (bedrag van drie-en-een-half mihoen frank dloen toekomen1 als vrijwillige bij drage van de Fra-msche kolonie in Argen tinië voor 'heb herstel van den frank. RUSLAND. Mevr. Lenln aan de zijde der oppositie. worden getracht DuitschlandJ te bewegen Naar dé Dnl verneemt heeft Kroep»- zijn toestemming te hechten aan verdere kaja (mevrouw Lenln) bedankt voor haar uitbreiding van het aantal raadszetels. functie in den bestuursraad van de arbel- Frankrijk zal zeker een poging in deze der» en iboereninspectde, zulks als pro- richting ten gunste van Polen doen. De test tegen de Verwijdering van die oppo- Duitsch-nationalen verwachten echter, dat sitie-leldérs uit de vooraanstaande regee- Düitsohland daarvoor niet te vinden zal1 ringsporten, zijn. Voor het overige wordt verzekerd,, dat de minister uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven, dat het vertrek van de Duitsche delegatie naar Genève eerst plaats zal vinden, nadat men te Berlijn de zekerheid zal hebben verkregen, dat Duitschland alleen een nieuwen perma nenten raadszetel zal verkrijgen. Duitsche dulkbooten naar Rusland"? Volgens een bericht uit Parijs aan dé „D'aily Mail" stellen dé Britsche en Fran sche ministeries van Marine een onder- zioek in naar de beweerde levering van Duitsche duikbooten naar Rusland, met [schending van toet Verdrag van Ver- sailles. De Duitschers zouden de Sovjet-vloot helbben! voorzien van acht onderzeeërs van toet nieuwste type, welke zij krach tens toet Verdrag hadden moeten vernie tigen. Sommige daarvan zouden 'n opera tiesfeer hebben van 18.000 KM. Een uiteenzetting van Stresemann. In de wandelgangen van dén rijksdag werd Donderdagnamiddag verzekerd, dat de rede van dr. Stresemann aangaande Genève, gehouden in de oommissie voor buitenlandsche politiek, zeer optimistisch was. Men komt meer en meer tot dé mee ning, dat Duitschland thans zonder ver dere moeilijkheden in den Volkenbond zal worden opgenomen, omdat het pres tige van den Volkenbond zelf thans op het spel staat. De groote vraag is wat zal geschieden nadat Duitschland lid van den' Volkenbond en natuurlijk ook van den raad' zal zijn géwordén. De Dultsch-natio- nale bladen vreezen, dat dón opnieuw zal Een Internationaal manifest Tegen den dienstplicht De „Voss. Zeitung" bracht Donderdag avond- een internationaal manifest tegen den militairen dienstplicht, dat door een groot aantal bekende personen van alle nationaliteit onderteek end is. Ais Neder landers teekenen prof. G. T. Heerlng, luitenant-generaal G. J. Koolemans Ben nen en prof. K. H. Roes sin gh- In het manifest, dat slechts kort Is, wordt gezegd, dat men zich het militarisme wil afschudden. Dit kan het best geschie den door algemeene afschaffing van den Het royement van Ossowsky. De bekende oommunist Ossowsky, een van de weinigen, die den moed hebben te erkennen, dat het sowjet-regime op een mislukking is uitgeloopen en die de oon- clusies uit dit feit durven te trekken, is wegens ketterij door het centrale comité van de Russische communistische partij geroyeerd. Hij wordt er van beschuldigd te hebben verkondigd, dat in een land met een geweldige meerderheid van boe ren de dictatuur van het proletariaat, een zeer kleine minderheid van de bevolking, onzin was. De overige ketterijen van Os sowsky (de „Prawda" geeft er een heel lijstje van) zijn: hij eischte de legalisatie van de overige socialistische partijen, hij verlangde, dat de regeering ook de belan gen van de overige klassen (met name v,an de bourgeoisie) zou beschermen, hij wilde, dat de sowjet-regeering vóór alles de regeering van Rusland, van den Rus- Ik keek rond en kon niets verkeerds of ongewoons In mijn kamer zien. Mijn vensters waren dien morgen niet open. Ik opende ze en ademde de frissohe lucht in. Ik ging naar mijn badkamer. Schoor mij en kleedde mij. Ik was gereed en stond juist op het punt weer naar Hals kamer te gaan, toen er weer op mijn deur ge klopt werd. Dezen keer was het Mrs. Griggs. ,3ent u vannacht niet in Mr. Hals ka mer gebleven, mijnheer?" vroeg zij. „Ja, zeker," zei ik. Zij stak mij een strook papier toe met roode letters erop. „Vandaag is 'het de Dag." „Dat zat aan de deur van Mr. Hal's ka mer, mijnheer," zei de vrouw. „Aan dén binnenkant?" „Neen, mijnheer; van buiten." Ik keek naar het ding. Was het daar al toen ik de kamer uitkwam? Ik wist het niet. Het was 'best mogelijk. Ik snelde naar beneden en vondl den ouden John in de hal. „John," zei ik, „er is iets bizonders in den bouw van dit huis, dat je mij niet hebt verteld?" „Wat bedoelt u, mijnheer?" vroeg de man verbaasd. „Geheime gangen." „Zoover ik weet niet, mijnheer." „Hebben je mannen in het park 'gepa trouilleerd?" „Ja, mijnheer." „Geen alarm?" „Volstrekt niets." Hij keek mij verbaasd aan. „Neen, mijnheer; zeker niet." „Goed! Rookt iemand ze hier in betrek king?" „Zoover ik weet niet, mijnheer." „Is er een man of jongen, die hier re gelmatig of geregeld of nu en dan komt of vaak, en die sigaretten rookt?" „Ik kan het u niet zeggen, mijnheer." Ik liet hem het briefje van Hal's deur zien. Terwijl hij het las, kwam Donna plotseling uit de eetkakmer. Ik was niet vlug genoeg om het ding te verbergen voor zij het zag. „Weer een?" vroeg zij-, bleek wor dend. „Ja." „Neen, Hal heeft het niet gezien." „Waar was het?" „Aan den buitenkant van zijn deur. Ik sliep den beelen nacht op den vloer aan dien anderen kant van die deur." Het meisje las het epistel. „Vandaag?" herhaalde zij, naar mij op kijkend. „Ja. Overtuigt u dit nu dat mijn idee gisteravond goed was?" Zij keek mij- vreemd aan. „Ik weet het niet," sprak zij. „Wilt u wachten tot Bob toomt? „Zeer zeker," sprak ik. Het deed mij' pijn, maar ik keerde mij naar John. „John er is iets geheimzinnigs hier in huis, en ik wil weer een onderzoek instel len. Wil je mij helpen?" „Ja, mijnheer. Zeker- wil lk dat," ant woordde de oude man. ,Mag ito overal gaan, Miss Philbric?" vroeg ik. „Zeker moogt u dat." „Dan zal ik eerst eens met onze wach ters gaan praten," zei ik. „John, over een half uur wacht ik je." Ik nam mijn pet van den fcapstok en ging heen, terwijl Donna de trap opliep. Ik vond de mannen naar wie ik, zooals John zei, -bij de stallen m-oest vragen. Ma- bley en Poyle waren hun namen, en zij waren twee flinke, eerlijk u-itziende kna pen. „Nog onraad geweest, jongens?" „Nog niets gehoord?" „Niet de moeite waard, mijnheer." „Wat heb je dan gehoord?" „Och, -het eigenlijk de moeite van het vertellen niet waard, mijnheer. Maar tegen half zes hebben wij de poort van het personeel hooren dichtknippen. Dat is alles." „Dat is alles! Heb "je gezien wat het be- teetoende?" „Ja, mijnheer. Ik was op het paadje bij de oostelijke deur en Mebley was in het •struikgewas bij de hoofdpoort, toen wij het geluid hoorden. Wij snelden naar de poort, en keken overal in en buiten het park." „En vonden niets?" „Volstrekt niets, mijnheer." „Dat is niet veel, hé?" zei ik glim- lachend. Zij lachten. (Wordt vervolgd). -rr*~r- nr—- 11 HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldrrecbe Courant fl.50; fr. p. p. binnenland ƒ2.Ned. Q. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losse niummera der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Post-Girorelceniii'g No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bursaa v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Kanonnenvleesch. De roode Mcirkbll]etten. Rudolf Valentlno. veroorzaakt door branden, snijden stooten, builen en insectenbeten dadelijk behandelen met AKKER'* 0 veroo: W of 8 toe I dadeli ik „Rook je sigaretten?" „Hal?" „Neen, mijnheer," antwoordde Foyle beleefd.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1