NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een klein beetje doet heel veel. Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6228 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1926 54ste JAARGANG VOLKENBOND. De reorganisatie van dien raadL De sub-commissie ls het eens ge worden over de drie los-vaste zetels Een compromis van de sub- commissie. Ingezonden Mededeellng. FEU ILLETON. 81) Het besluit inzake Spanje. Spanje blijft bij zijn houding. Den Volkenbond gehoond. Een wereldcongres voor den vrede. W0er ENGELAND. Het debat over de mijnwerkersstaking in het Lagerhuis. De houding van de regeering. Sterke toeneming van het werk ln de kolenmijnen. Ingezonden Mededeellng. U behoeft maar o zoo weinig Erdal te gebrui ken om Uw schoenen in goede conditie te houden. Erdal is zeer spaar zaam in het gebruik i en daarom zoo goedkoop. Een belangrijke wending. Overstrooming der mijnen. De inzameling voor dén' nood der der vrouwen en kinderen, De droogste Augustus in vijfentwintig Jaar. Nog altijd oorlogszleken. DUITSCHLAND. De vrijstelling van de luchtvaart De loonen ln het Roerbekken. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderscbe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland ƒ2.—, Ned. 0. en W. Indië o zeepo&t f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. 16.50, f 0.70,10.70, fl.—. Modeblad roep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losso nummers der Courant 4 et; fr. p. p. 6 et Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorebeniittg No. 16066. k ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingoz. meded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 11lm 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureaa v. d. blad on met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct De suJb-ootnimissie voor de raadsreorga- nisatie is Dinsdag tot principieele over eenstemming gekomen over het Maandag behandelde amendement Fromageot. Zoo als Maandag reeds vermoed werd, is de bepaling uit 'het ontwerp-Cecil, dat de volkenbondsvergadering slechts aan het einde van de ambtsperiode een raadslid herkiesbaar kan verklaren gehandhaafd als algemeen© regel. Bdj wijze van uitzon dering zal de volkenbondsvergadering echter dit jaar in September hij de ver kiezing van de negen niet vaste raads leden terstond ten hoogste drie hunner herkiesbaar verklaren kunnen. De vastgestelde redactie komt 'hierop neer, dat als de Volken-bondsvergadering van September slechts twee staten, bijv. Spanje en Polen, herkiesbaar verklaart, de mogelijkheid' nog zal bestaan, in 1927 of 1928 Brazilië als derden herkiesbaren staat aan te wijzen. Vermoedelijk zal Po len thans bereid zijn, deze regeling te aanvaarden. Het bleek, dat ondanks Brarilië's weg- loopen zoodat de crisis door deze ver meerdering van het aantal niet-perma- nente Raadszetels toch niet geheel bevre digend wordt opgelost desniettemin niemand bezwaar maakte tegen het getal negen, ook Zweden en Zwitserland niet, die in Mei nog voorbehoud hieromtrent hadden gemaakt. De overeenstemming nopens de reor ganisatie van den Raad is op de volgen de basis tot stand gekomen. Het aantal niet-permanente zetels zal negen bedragen. Bij de verkiezing zal het beginsel der rouleering worden toege past. De Assemblée zal drie leden kiezen voor drie jaar, drie voor twee en drie voor één jaar. De herkiesbaarheid zal hét onderwerp zijn voor een speciale stem ming in de Assemblée. Overeenkomstig de Fransche voorstellen zal de herkies baarheid reeds van dit jaar af worden toegepast. Art. 3 van het ontwerp-Oecil nopens het recht der Assemblée om te kunnen overgaan, zal in de regeling niet voorkomen. Een andere wijziging van het ontwerp- Oecil is, dat de volkenbondsvergadering van dit jaar zelf beslissen zal, welke drie staten voor een jaar, welke voor twee en welke voor drie jaar gekozen worden en dat dit niet aan het lot wordt overgelaten. Art. 4 bevat drie overgangsbepalingen. In de eerste plaats is bepaald, dat de Volkenbondsvergadering van deze maand zelf beslissen zal welke drie staten zitting zullen hebbèn voor een, voor twee of voor drie jaren en dat deze aanwijzing niet bij het lot zal geschieden. In de tweede plaats is bepaald, dat de aanstaande Vol kenbondsvergadering met tweederde Uit het Engelsch van GARDNER HUNTCNG. Ik ging naar mijn eigen kamer en trok een dikkere jas aan, stak mijn pet in mijn zak en ging naar beneden. Ik ging in de bibliotheek voor het vuur zitten en wacht te op eenig signaal. Ik staarde in de vlam men, tot ik eensklaps'snelle voetstappen in de hal hoorde. Ik ging erheen en stond tegenover den ouden John, wiens gezicht doodsbleek was. „Ze zijn gekomen!" hijgde hij'. „Wie?" vroeg ik.. .JKinig en Miss Donna?" „Neen, peen!" riep 'hij uit „De schout en1 twee helpers. Zij' rijden juist het hek in. Ik zag ze 'bij den hoek van de schut ting." Hij beefde. Ik 'greep hem bij' den arm, „John," zei ik. „Ik ga op de vlucht met Hal als ze hem nazitten. Begrepen? Ik ga nu naar zijn kamer en breng hem door den 'achtergang naar de garage. Bericht mij daar wat zij, zeggen." Ik sprong de trap op. Nu weifelde ik niet meer. Bij Hals deur bleef ik staan om te luisteren. Buiten, op de oprijlaan, hoor de ik praten. Zachtjes trad ik de kamer binnen en liep op den knaap toe. Hij sliep nogrustig. „Haif'fluisterde ik zachtjes zijn schou der aanrakend. Hij bewoog zich niet meerderheid bevoeed is omtrent drie der negen te kiezen raadsleden terstond te verklaren, dat zij herkozen kunnen wor den. In de derde plaats wordt verklaard, dat het gebruik maken van deze bevoegd heid niet uitsluit, dat de Volkenbonds vergadering van 1927 of 1928 dan aftre dende andere raadsleden herkiest. Daar bij geeft het reglement echter aan die volgende Volkenbondsvergaderingen de vrome bede mede, dat zij deze bevoegd heid alleen in gansch buitengewone om standigheden gebruiken zullen, indien de Volkenbondsvergadering, van 1926 reeds drie staten herkiesbaar heeft verklaard. De andere staten zullen zich door Spanje niet van hun standpunt inzake de raadssamenstelling laten afbrengen. Dit vraagstuk en dat van de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond is thans opgelost. Spanje heeft gisteren avond eindelijk de vervulling gekregen van zijn langge- uiten wensch om duidelijk te vernemen hoe de Volkenbondscommissie voor de reorganisatie van den Volkenbondsraad denkt over den Spaanschen wensch naar een vaste raadszetel. Aan het einde van de zitting der oommissie verklaarde De Palacios dan ook, dat thans het doel be reikt is, dat hij met zijn verzoek om bij eenroeping van een tweede zitting dezer oommissie beoogd had. Intusschen zal de tevredenheid van Spanje wel niet verder gaan, want de ge geven antwoorden moeten Spanje iedere illusié een vasten raadszetel te verkrijgen ontnomen hebben. De Palacios beloofde de verklaringen der oommissie-leden loyaal ter kennis van zijn regeering te zullen brengen, doch maakte geenerlei toespeling op den af loop der overwegingen der Spaansche re geering. Men is hier echter pessimisti scher dan de vorige week over de door Spanje aan te nemen houding en vreest, dat Spanje, evenals Brazilië zich uit den Volkenbond zal terugtrekken. San Sebastiano, 1 September. Spreken de over de as. Volkenbondsvergadering heeft de minister van buitenlandsche za ken gezegd, dat de houding van Spanje dezelfde blijft en dat de regeering haar eisch van een vasten raadszetel vastbe raden handhaaft; in elke andere formule stelt zij geen belangd Naar aanleiding van een protest van Nicaragua bij den Volkenbond tegen de Mexicaansche inmenging in den opstand in Nicaragua, had de Volkenbond aan de regeering van Mexico inlichtingen ge vraagd. Mexico antwoordde: „Mexico is geen lid van den Volkenbond en dankt u voor uw vertoog." Op het vijfentwintigste wereldcongres „Hall" Ik schudde 'hean iets krachtiger heen en Hij bleef absoluut stil liggen. Zijfi ademhaling was regelmatig. Arme jon gen. Hij was zoo vol vertrouwen dat ik hem1 izou helpen Eensklaps hoorde ik beneden hard een deur dichtslaan. Ik boog mij over den knaap heen, sohoof een hand onder zijn knieën en tilde hem op, gewikkeld in de dikke jas. Toen schopte ik de deur open en liep snel de hal door naar de achter trap. Mijn last woog niet ziwaar en ik ging snel naar een portaaltje waarop eeij' deur uitkwam, dde naar het laantje haar de ga rage leidde. Eensklaps kwaim iemand van links hard aanl'oopen. De Fransche dienst bode, Alleen stond voor mijl „Wees stil," zei ik, „doe de deur open en laat mij eruit." Zij' gehoorzaamde mij' ©ogenblikkelijk en even 'later rendé ik over dien weg naar de garage. Ik hoopt© dat het mleisje ons niet zou verraden. Bij, de deur van dé garag© stond de chauffeur. „Alles is gereed', mijnheer," sprak hij snel. „Deze ls hetl" Hij' wees op de groote, blauwe auto, het dichtst bij' ons. „Zal ik de machine aanzetten' of eerst de achterpoort openen?" „Man, je bent een kraan!" riep ik dank baar uit. „Open eerst de poort. Die komit op de laan uit, nietwaar?' „Ja mijnheer. En de laan leidt naar den zijweg," antwoordde hij. Hij' rende naar buiten, terwijl ik den stillen slaper ophief en ham in de diepe voor den vrede, dat Dinsdag te Genève geopend is, zijn ongeveer tweehonderd gedelegeerden van de vredesvereenigjn- gen uit bijna alle landen van Europa aan wezig. Vooral uit Duitschland, Engeland en Frankrijk en natuurlijk ook uit Zwit serland namen vele pacifisten aan het congres deeL De Nederlandsehe Vereeni- ging voor volkenbond en vrede was ver tegenwoordigd door jhr. mr. B. de Jong van Beek en Donk. Het congres heeft vijf commissies be noemd ter behandeling der volgende kwesties: le. actualiteiten; 2e. samenstel ling van den volkenbondsraad; 3e. econo mische wereldorganisaties; 4e. staten- souvereiniteit en volkenbond; 6e. samen werking tusschen de internationale orga nisaties met vredelievende strekking, Bij de opening van de vergadering van het Lagerhuis stelde de regeering Dins dag een motie tot verdaging tot 8 No vember voor. Mac Donald bestreed dit voorstel en wensohte den datum in 7 September te veranderen om paraat te blijven voor een mogelijke oplossing van de mijnwerkersstaking. Deze motie werd verworpen met 285 tegen 100 stemmen waarna het regeeringsvoorstel zonder verder debat werd aangenomen. Ohurohill zei dat de regeering besloten was, te zorgen, dat de wet, die onlangs is aangenomen als een middel om reor ganisatie en reconstructie van den mijn bouw te verkrijgen, met de meeste kracht in werking wordt gesteld. Wat betreft de kritiek op den acht- urendag is de regeering van meening, dat binnen zekere grenzen, ten ipinste tijde lijk, de kwesties van werktijd en van loonen in zoover met elkaar verwissel baar moeten zijn, dat de belanghebben de mijnwerkers het recht moeten krij gen om uit te maken, in welken vorm de economische noodzakelijkheid moet wor den aanvaard. Het gestelde doel ls: zooveel mogelijk werk te verschaffen en zooveel mogelijk geld aan loonen te betalen In de geheele mijnindustrie, onder behoorlijke voor waarden. t Spr. voor zich kan niet de minste moei lijkheid zien in het verzoenen van het verschil Van meening over een nationale of een dist riet s-regeling. Er moet reke ning worden gehouden met plaatselijke omstandigheden en daarna moet het ge heel© proces nationaal worden overzien om te komen tot een nationale regeling, binnen wier grenzen met den toestand in de districten behoorlijk is rekening ge houden. Sprekende over de vraag, of de regee ring zelf nieuwe voorstellen behoorde te doen over wat zij een behoorlijke rege- kussens van de tonneau neerlegde. Toen stond ik stil en luisterde een oogenblik. Ik hoorde geen geluid. Ik haalde woLLefl en rubberdekens van de planken -achter den wagen en dekte ze over den knaap, die languit op de groote achterbank lag. Toen ging ik naar de groote deuren vóór den wagen en vond dat zij ongegrendeld waren en alleen imaar open geduwd behoef den te worden. Ik stond bij1 den motor en wachtte op de terugkomst van den chauffeur om de machine aan te zetten, toen de stilte eens klaps werd verbroken. Een lange, wilde, doordringende kreet het geschreeuw van een vrouw klonk over het gras veld', blijkbaar uit het huis, en de eene kreet volgde op den anderen. „Help! Help! Hierheen! Hier is hij'1 hier! Hij ontsnapt!" ELFDE HOOFDSTUK. Ik kon mij1 maar één ding voorstellen. Het was de dienstbode, dl© ik bij de klejpe deur had verlatten. Ik begreep niet waar om zij, totnutoe had gewacht met haar alarmsignaal I Ik keerde mij «ogenblikkelijk om en opende de groote garagedeuren. Met een snelle beweging zette ik den -motor aan en 'het volgende ©ogenblik zat ik aan het stuur en de wagen schoot vooruit. En bliksemsnel was 'ik in de oprijlaan. 'Bij bet hek vond- ik den chauffeur, die alles in gereedheid had. Ik hoorde op ©enigen- afstand luid geschreeuw achter mij, maar ik geloofde toch dat ik onge zien was gebleven. Ik reed tot aan den kruisweg, sloeg rechts af en weldra vlo gen wij voort tusschen dé velden, die nog ling achtte, zei Churchili, dat als er bij beide partijen, of slechts bij een ervan bleek, dat dit gewenscht werd, zij'een dergelijke actie ernstig zou overwegen. De moeilijkheid van dit vraagstuk ligt niet in het maken van een plan, maar in het verzekeren van de instemming daar mee en te dien aanzien is die maoht van de regeering beperkt. De regeering kan wetten maken, maar zij kan de mijnwer kers niet dwingen te werken, noch de eigenaars, de mijnen open te houden. Het Lagerhuis is tot 9 November op recès gegaan. Er werken -thans bijkans 15.000 delvers in Nottinghamshire en Derbyshire, 1700 in Warwickshire, 1670 in het gebied van Cannock Chase en 1630 in een ander klein district. In Lanarkshire zijn, naar gemeld wordt, 3240 man aan het delven. In de week, die 28 Aug. eindigde zijn 28.300 ton steenkool uit mijnen van Warwickshire weggevoerd en nog 7000 ton zijn ter plaatse gedistribueerd. Van begin Mei tot 28 Augustus zijn 7.600.000 ton steenkool uit het buiten land ingevoerd. in den morgendauw 'glinsterden. Twee mijlen schoot 'ik voort over den gladden weg. Toen- verminderde Ik mijn vaart en iging oostwaarts langs een bete ren hoogen weg. Er waren dreigende regenwolken aan den hemel en een lucht van regen hing overal om ons heen. Op de eerste twee mijlen van den weg had ik niemand ontmoet, maar op den grooten landweg begon ik boeren te zien, 'die naar de stad reden. Ik kon niet zien dat zij met bijzondere attentie naar mij keken. Ik ontmoette kinderen, die naar school ging met hun lunohmandjes en boe ken,, en nu 'begreep ik pas hoe vroeg het nog was. Toen de minuten tot een 'kwartier wer den en tot halve uren, 'begon mijn opwin ding wat te zakken. Ik stopte een keer en stapte uit om' blik te werpen op den knaap en zag hem heerlijk rustig slapen. Ik dacht over zijn verrassing bij; zijn ontwa ken, wanneer hij merkte dat ik hem had had geschaakt. De bergen- 'kwamen langzaam dichter bij ons. Zoo leek het mij' tenminste, ter wijl ik 't voorgedeelte van de igroote ma chine voortdurend naar het dichtst bijl- zijnde gedeelte gericht hield. Ik reed zoo snel ik durfde met het oog op den sla/pen den knaap. De wind woed mij sterker in het gelaat en werd koeler en vochtiger. De wolken werden donkerder om de toppen der ber gen, die nu zichtbaar waren achter de voorste heuvels. De donder rommelde in I de spleten en boven de donkere bossohen, alsof de bergen zelf gromden op onze komst. I Ik keek op mijn horloge en tot mijn Londen 1 Sept. Hedenmorgen is er een belangrijke wending gekomen in de cri sis in de 'kolennijverheid. MaoDonald en andere leiders der fractie van de Arbei derspartij hadden een langdurig onder houd met het bestuur van den Mijnwer- kersbond, dat aan de morgen de houden gedelegeerdenoonferentie aanbevelingen zal doen. Dertig speciale veiligheidsmannen zijn gisteren, tegen den wensch hunner orga nisatie in, in een mijn bij Donoaster (Yorkshire) afgedaald omdat gevaar voor overstrooming gemeld werd. In een naburige imijn hebben de eige naars uit gebrek aan fondsen de pompers naar boven geroepen en hun eigendom aan hun lot overgelaten. Wanneer deze mijn volloopt, hetgeen baast onafwend baar ls, zullen 600 mannen en jongens geen werk meer vinden en 2000 ton kolen per week minder geproduceerd worden. Dr. Marion Philips, presidente van dé inzamelingsoomntissie tot leniging van den nood van de vrouwen en kinderen van de mijnwerkers, heeft Dinsdag be kend gemaakt, dat zij 189,000 ontvangen heeft. Juffrouw Helen Wickinson is Dinsdag middag uit de Vereenigde Staten, waar zij1 voor hetzelfde doel gecollecteerd heeft, te Liverpool teruggekeerd. Hoeveel zij opgehaald heeft is nog niet bekend, maar het bedrag is niet meegevallen- en ver on der het millioen dollars gebleven, dat rij zich als doel voo** oogen had gesteld. Volgens een mededeellng van het me- tereologisch observatorium te Kew is er in de afgeloopen maand slechts 16 raM. regen gevallen, tegenover een normalen neerslag van 57 mM. Sedert 1899 is het de droogste Augustusmaand in Engeland geweest. Het zesde jaarlijksche rapport van de Orde van Sint Jan, onderafdeeling van het Roode Kruis, is gisteren te Londen verschenen. Er blijkt uit, dat nog 7000 officieren en minderen wegens in den oorlog opgedane ziekten in de meeste gevallen tuberculose en blindheid in de door de Orde geëxploiteerde zieken huizen worden verpleegd. Met het aantal loopende patiënten bedraagt het tótaal aantal nog ruim 27.000 gevallen. Er is een tekort over het afgeloopen jaar van ruim 600 pond. De regeering heeft bericht ontvangen, dat met ingang van gisteren de lucht- vaartoommissie opgeheven is. Dit is een uitvloeisel van de onderhandelingen, die in Mei te Parijs gevoerd zijn over het vrijlaten van de Duitsche luchtvaart. De rijksminister van arbeid heeft de groote verbazing zag ik dat al bijna drie uren verloopen waren sedert wij het huis hadden verlaten. Ik wist dat ik een groo ten- -afstand had afgelegd met een gemid deld© snelheid van 25 mijl per uur. Wat de plaats betrof waar ik mij' bevond, daar van had ik geen flauw vermoeden. Zelfs als ik een stad binnenreed, zou ik niet weten welk© stad het was vóór ik 'het had gevraagd. Eindelijk reed ik op hetgeen- ik voor een hoofdweg hield, maar wat bleek een 'blind pad te wezen, dat langzaam maar zeker dood liep in een met gras begroeid laantje op den top van een heuvel en aan den zoom van een bosch. Ik reed over een brug van een grosten stroom, dl© een diepe geul had (beneden in de heuvelhelling, even voor Ik merkte dat ik in een culrde^sac was en- dit feit bracht mij' ln verwarring. Ik had echter volstrekt geen lust om terug te keeren. Ik stapte uit de auto en ging snel den omtrek verkennen. De zaak was op dit oojgenblik werkelijk angstaanjagend. Met de hosschen vóór mij- imoest ik minsten-s een mijl terugkeeren voor ik weer kwam hij het pad dat ik had ingeslagen en eenig deel van den af gelegden weg terug te rij den, beteekende een- gevaarlijk uitstel. Toen echter ontdekte ik met verlichting en dankbaarheid een karrespoor tusschen de boomen, blijkbaar leidend naar een weg verder noordwaarts, die mij tusschen de hooge bergen zou brengen. Ik bracht de auto snel en blij op dezen nieuwen, maar moeilijken weg (Worlt ven

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1