C..VANTRIET, SI IDHIOOGUMEHTEN NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Regenjassen, MEMEMERS NIEMEIJER'S Eerste Blad. SPOORSTRAAT 126-TEL. 370 BUITENLAND Nr. 6236 ZATERDAG 18 SEPTEMBER 192» JAAJtGANG Zij, die zich van heden af voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 October GRATIS. Waterdichte ook voor DEMI-SAISON te dragen. PRIMA PASVORM. Ingezonden mededeellng. 30d B 26 ch ~fcUKI6t FEUILLETON. Ik bewoog mij even. De kleine gestalte stond doodstil. Ik begon zwaar adem te balen en deed alsof ik sliep. Hij sloop voort. Ik trachtte zelfs te doen alsof ik snurkte. Hij bereikte de deur van de kast. Ze was gesloten. Zonder ©enig geluld draalde hij1 de kruk om, stapte de kast in, trok de deur achter zich dicht en was ver dwenen. Oögeniblikkelijk was ik het bed uit, zonder te letten op wonden of dokters- bevelen. Het volgende oogenblik had ik het licht bij de deur opengedraaid en was ik weer bij de kast. Ik rukte de deur open, draaide bet licht in de kast op en eens klaps viel er iets van boven neer op den grond voor mijn voeten, en een wild, klein dier klemde zich aan mijn 'beenen vast om langs mij' te kruipen en te vluchten. tik greep hem bij de kraag van zijn jas en sleepte hem mee naar de kamerdeur, die ik snel sloot en waar ik den sleutel uitnam. Ik keerde naar het bed terug, liet mijn (gevangene los, en ging zitten. Hij was een klein, vreemd wezen, half man, half jongen, en zoodra ik hem goed had gezien, had ik medelijden met hem. Hjj stond nu heel stil. Blijkbaar begreep hij dat hij in de val was geloopen. Hij was een gebochelde, heel verdraaid van ge (Wordt vervolgd.) De Volkenbondsvergadering. De verkiezing van de negen niet- vaste raadsleden. van u tzon van ernstige nierzwakte.. Ingezonden Mededeellng. Waarschuwingen van nierzwakte. stalte. Zijn gezicht was klein en mager, zijn lichaam uitgeteerd. Zijn oogen echter waren helder én sluw. Hij' leek ongeveer vijfentwintig jaar. „Zoo," zei ik, „wie ben je?" Hij antwoordde mij niet. „Kijk eens hier," zei ik. „Wees eerlijk tegen mij. Je bent gepakt en je spel is verloren. Vertel anjj nu alles, dan zal je straf niet zoo zwaar zijn. Ben je hier ge komen om iets uit mijn kamer te stelen?" Hij schudde het hoofd. „Waarom dan? Om te zien of Mr. Phil- bric nog in huis is?" Zijin blik werd sluw. Toen sloeg hij1 zijn oogen neer. „Ik begrijp de," zei ik. „Welnu, je hebt hem niet gevonden, he? Ben je door die kast gekomen?'? v Hiji knikte. Ik stond op en 'ging wéér naar de kastdeur. Bij het lichtje in de kast keek ik naar de muren en naar de zoldering. Op dit oogenblik deed ik een vreemde ontdekking. De zolder was van planben en in een hoek was een deel daar van versohoven en een valluik was duide lijk zichtbaar. „O," zei ik, „ben je langs dien weg bin nengekomen?" Hij antwoordde niet maar keek imlj vreemd aan. „Heeft Hudson Bain je gestuurd om in dit huis te spionneeren?" Weer hoofdschudden. „Heeft een van Bains mannen je ge stuurd?" Geen antwoord. „Kom, jóngmensoh, je moest het mij maar vertellen. Heeft Wheeler Scanoey je gestuurd?" Zijn blikken hadden die mijne ontweken, maar toen ik dien naam noemde, keek hij mij strak aan. „Ze hebben mij gedwongen," zei hij plotseling. „Dat spreekt vanzelf. Scanoey heeft je gestuurd, he? Is hij met jou gekomen?" Hij schudde zeer beslist het hoofd. „Ben jij degene die dé 'boodschap van Bain of Soancey naar Mr. Hal bracht op den dag dat Molm Salver werd doodge schoten?" Hij keek mij; zoo vreemd aan dat ik vroeg: „Kwam je niet van Bain of Soan cey?" „Van Molm," zei hij even kortaf als hij tevoren had gesproken. „Heb je de (boodschap voor Molm zelf gebracht?" „Ja." Ik trok hem naast mij op den rand- van het bed. „Als je mij1 hieromtrent precies de waar heid wilt vertellen," zei ik, „zal ik je vrij laten, en wat meer is, ik zal je vriend zijn." „Molm zond mij'," herbaalde hjj, Ma," zei ik. „Heeft Molm je geld ge geven?" Zeker," antwoordde h& Dan was Judson Bains verhaal dat hij Molm Salver naar Hal had gestuurd, een leugen geweest, als wat deze man zei waar was. Ik begon opgewonden te worden. „Wacht nu iemand buiten op je?" Hij knikte. „Wie?" „Vadertje Langborn," zei hij, „Maar waarom 'ben je vannacht hier ge komen?" „Om te zien of Hal 'hier was." „Wist je niet dat hij- was heengegaan?" „Mr. King heeft hem weer meege bracht," „Wat zeg je?" riep ik onwillekeurig uit. „Hij heeft hem teruggebracht. Hal is weer hier in huis." Nu was het mijn beurt om verrast te zijn. Kon dit waar wezen? Wist Donna dit? „Waar is Hal?" vroeg ik plotseling. Hij (grijnsde mij in het gezicht. Hij' 'be gon meer vertrouwen in mij te stellen. „Hier," antwoordde hij, „wij hebben hem zien terugkonden," „Rook je sigaretten?" Ma," zei hij verbaasd. Ik greep zijn hand en 'bekeek zijn vin gers. De verraderlijke vlekken waren dui delijk te zien. „Welke soort?" vroeg ik. „Peaoherino." „Wie is Vadertje Langborn?" „Hij woont in Hazalhurst." „Hoe heet je?" „Garth." „Waar woon je?" „Bij de stallen." Hoe zwak ik mij ook voelde ik wilde trachten mij te kleeden. De 'gebochelde bewoog zich niet. Ik deed de deur open en daar in het schemerlicht van het por taal stond Hal zelf, bleek en tenger. Hal (bleef doodstil staan en keek eerst naar mij en toen naar den gebochelde op het bed. Eindelijk zei hij: „Ik hoorde je spreken en kwam kijken wat er gaande was. Ik had gehoord dat je gewond was en was zoo bezorgd dat ik niet wilde wachten." „En ben je niet weg geweest?" vroeg ik verbaasd. De knaap glimlachte zwakjes. Toen keek hij weer naar den 'gebochelde. „Wat doet Garth hier?" vroeg hij, tot mijn verrassing den man herkennend. „Hij kwam je opzoeken," antwoordde ik. „Blijkbaar weet Scancey dat je niet 'bent vertrokken," Reeft Scancey je getuurd?" vroeg Hal den spion. Ma, hjj: heeft mij gestuurd. Hij weet dat u bent teruggekomen." „Ik was er bang voor," zei Hal. „Ik ben ln Kings kamer gebleven, Randall." „Dit is de jonge iman, die je de „roede brieven'" heeft gebracht," zei ik. Hal keek hem aan. „O, was jij' het Gart? Waarvoor deed je dat?" De gebochelde keek hem vreemd! aan en zei toen plotseling: „Voor geld natuurlijk." „Wij hebben hier verscheiden aanwij zingen, Hal," zei ik. „De man erkent dat Molm hem naar jou heeft gezonden." „Zoo," zei Philbric. „Waar ben je sedert dien tijd geweest, Garth?" „Bij Scancey," antwoordde de ander. ,jBen ik niet goed voor je 'geweest, jong- mepseh? Waarom heb je mijn vijanden geholpen?" HELDERSCHECOURANT ABONNPEiMEiNT PEE 0-MAANDEN BIJ) VOORUITBETALING Heldersohe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. ~T n..--9 O £A. ilrli m imift.il!' iftTI OVfYricft ,1a.tw!iati -f ft ,9A r/sk.wl Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Giroirekoniii'R No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard) Iagez. nieded. (kolombreedte ais redaction. teket)dubbel tarief. Kleiiio advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel moer lOct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. DE ADMINISTRATIE. WEEKOVERZICHT. Binnenland. Het Spoorwegongeluk bij de Vink. In de kranten is het spoorwegongeluk bij de Vink uitgebuit. Kolommen vol zijn er over geschreven, commissies zijn in gesteld om de mogelijke oorzaak op te sporen en nog iedere» dag kan men in de bladen artikelen lezen, betrekking hebbend op bet ongeluk. De sensatieïust van de menscben is zooveel mogelijk be vredigd. Natuurlijk is bet ongeluk tragisch en ernstig. Wij zullen de laatsten zijn die zouden beweren, dat bet van geen betee- kenls was. Wanneer men het echter tot zijn gewone proporties terugbrengt zal men moeten toegeven dat bet in de ver slagen zeer overdreven ia Vier dooden zijn er bjj te betreuren, waaronder twee gewaardeerde tooneelspelers, en dit laat ste zal dan ook wel de oorzaak zijn, dat er zooveel over geschreven is. Sedert 1918 is er geen spoorwegongeluk gebeurd De veiligheid op onze spoorwegen is dus tamelijk groot, vooral als men daarbij vergelijkt de bijna dagelijks voorkomende ongelukken in bet buitenland. Clinge Doorenbos deed het in een van zijn vers jes voorkomen alsof men voor een trein reis wel afscheid zou mogen nemen van heel zijn familie. Een weinig overdreven weL Wekelijks komen tientallen menscben om door verdrinking, auto- en motor ongelukken en nauwelijks hoort men hierover spreken. Het behoort als tot de dagelijksche gebeurtenissen en maakt bijna geen indruk meer op ons. Er#is in den laatsten tijd geen week voorbijgegaan dat er geen ongelukken gebeurden met de onbewaakte overwegen. Ook dat wordt gewoon en ook hierover spreekt men nauwelijks meer. Zou het geen zaak zijn dat door de spoorwegen hieraan eens wat meer de aandacht geschonken werd en de veiligheid wat meer betracht? We zullen hopen dat èn de oorzaak van het ongeluk opgespoord zal worden, zoo dat maatregelen ter voorkoming kunuen worden genomen èn dat ook door de di rectie der spoorwegen de veiligheid van de onbewaakte overwegen op een of an dere manier verzekerd wordt. Buitenland. De Volkenbond. De Volkenbond heeft deze week meer dan anders in de belangstelling van de publieke meening gestaan. Over heel de wereld zijn de gebeurtenissen met span ning gevolgd. Was het verleden week het belangrijke besluit van de opneming van Duitschland, als permanent Raadslid in den bond, deze week waren het de ver- Ingezonden Mededeellng. kiezingen van de niet-permanente zetels, de uitbreiding van den Raad tot 9 leden, die groote belangstelling in den Bond veroorzaakten. Nederland is ook dn den Bond gekozen. Een kleine teleurstelling Was het wel voor ons, dat we geen zetel voor 3 jaar kregen, doch ons tevreden moesten stellen met een voor den duur van 2 jaar. Naast de voorrechten aan dit raadslid maatschap verbonden hebben; we ook verplichtingen, zooals vanzelf' spreekt. Zij die belangstellen in dit onderwerp, lezen maar eens het belangwekkende ar tikel onder Binnenland, over: „Neder land lid van den raad van den Volken bond." Ook Spanje heeft bedankt als lid van den Volkenbond. Onze voorspelling van verleden week is dus uitgekomen. Er kan echter in de twee jaar die Spanje nog lid moet blijven (eerst twee jaar na het be danken kan men als lid uit den Volken bond treden) nog heel wat gebeuren en de maatschappelijke toestand kan dan wel zoodanig veranderd zijn dat Spanje er niet aan denkt om uit den Bond te tre den. DE ZEVENDE ALGEMEENE VERGA DERING VAN DEN VOLKENBOND TE GENEVE. Deze zevende Assemblée is, voorname lijk althans, bijeengeroepen ten bate van Duitschland's toetreding of toelating tot den Bond. Toetreding, omdat het een aan vrage moest indienen om te worden toe gelaten; toelating, omdat tenslotte de ver gadering zelve met meerderheid haar instemming met de aanvrage moest be tuigen. Wel zijn de tijden spoedig veran derd! Nog" nauwelijks drie of vier jaren geleden durfde men van Duitschland's toelating in den Volkenbond slechts ter loops gewagen, en nu', trouwens ook een vorig jaar, was reeds de tevoren zeker heid verkregen, dat Duitschland's aan vrage met algemeene stemmen zou wor den goedgekeurd. Dat er op bet laatste oogenblik nog moeilijkheden schenen te rijzen, is dan ook niet aan een bezwaar tegen Duitsch land's toelating, maar tegen de procedu re, door den Raad en het Bureau van de Assemblée gevolgd, toe te schrijven. Het Bureau van de Assemblée bestaat met den Servischen voorzitter Ninsjtisj, uit zes voorzitters, door de Assemblée geko zen, onder wie Briand, Chamberlain) Scialoja, maar ook onze ex-landgenoot baron Lehman behooren, en uit zes voor zitters van de zes commissiën. Het Bu reau heeft nu, op verzoek van den Raad, een drieledig, maar tegelijk onsplitsbaar voorstel gedaan. Dit voorstel hield tege lijkertijd in dé toelating van Duitsch land; de toekenning van een permanen ten zetel aan Duitschland en de vermeer dering van het aantal niet-permanente zetels van den Raad van 6 tot 9. Men ge voelt waarom Briand!, tie voorsteller van I dit voorstel, deze onsplitsbaarheid wenschte. Niet zonder moeilijkheden ia bet compromis inzake de samenstelling van den Raad totstandkomen; zou men daaraan op bet laatste oogenblik ook maar voor een enkel onderdeel gaan knabbelen, dan werd geheel de oplos sing weer op losse schroeven gezet. Nu is bet bekend, dat in de Assemblée de leden vrij talrijk zjjn, die elke uitbrei ding van den Raad niet tegenzin begroe ten. Zij meenen, dat het principieel over weging verdient, dat de Raad niet te om vangrijk zal zijn, en zij gelooven, dut 's Raads solidariteit en besluitvastheid door een klein aantal leden eer zal win nen dan verliezen. Noorwegen met den ietwat driftigen Nansen voorop, maakte bezwaar tegen de door den Raad geko zen oplossing. De mogelijkheid werd niet geheel uitgesloten gerekend, dat men1 Duitschland met algemeene stemmen zou toelaten, Duitschland den permanenten zetel zou geven, dien bet wenscht, en dat vervolgens het voorstel betreffende de uitbreiding van den Raad niet de noodige instemmiing zou vinden. Tot welke com plicaties dit zou hebben geleid, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Nu was de van Duitschland afkomstige aanvrage om toelating geen nieuwe, maar een, die aan het einde der buitengewone Maart-Assemblée werd geschorst. Zij was t-oen reeds door de militaire deskundigen onderzocht, en had tevens onderwerp van beraadslaging uitgemaakt in de eerste, de juridische oommissie der Vergadering. De Raad en het Bureau oordeelden het daarom niet meer noodig, dat Duitsch land's toetreding nog eens in de oom missiën zou worden onderzocht. Maar I met het voorstel van een nieuwen per- j manenten zetel en de uitbreiding van het aantal der niet-permanente zetels scheen het anders. Dit voorstel was geheel nieuw en nog niet in de commissiën onderzocht. Nu is dit laatste wel gewoonte, maar de Assemblée kan met 'U meerderheid an ders besluiten. Het voorstel van het Bu reau om zulks te doen werd door Motta. den voorzitter der juridische oommissie, reeds den dag tevoren in deze oommissie verdedigd. Dit met het oog op de moge lijkheid, dat de Assemblée toch de ver wijzing naar de oommissie zou wen9chen, in welk geval de juridische oommissie de aangewezene zou zijn. Maar gelukkig is het zoover niet geko rijen. Het zou, voor den eersten keer, een conflict tusschen den Raad en de Assem blée zijn geweest. Want de Raadi heeft begrepen, dat het aanbeveling verdien de, dat hij met geheel zjjn Ingezonden Mededeellng. yflCHTfc per ons ^3^ wjri FRIlMJIEpApiTABAKj Ml peror» 88) Uit het Engelsch van GARDNER HUNTTNG. 7 denkbeeld ondersteunde, en dit heeft ge-J holpen. Wel bleek van de zijde van Noor- wegen ernstige oppositie te bestaan; wel verklaarde ook Zweden zich tegen elke uitbreiding van den Raad, schoon zijn vertegenwoordiger het rapport der be treffende oommissie heeft onderteekend; wel tenslotte sprak ook de Nederlandlschei gedelegeerde, de heer Loudon, zich tegen die uitbreiding uit. De Nieuwe Rotterd.j Courant heeft de bewoordingen van des heeren Loudon's rede vrijwel woordelijk weergegeven. De heer Loudon verklaar de zich tegen de uitbreiding van het aan tal Raadszetels niet te zullen verzetten. Ik zou echter te dezen aanzien, zoo be toogde hij, te kort schieten aan oprechte heid, indien ik niet verklaarde, dat naar mijn oordeel en niettegenstaande alles wat de rapporteur Motta gezegd heeft, het een dwaling is de kwestie van den vasten raadszetel voor Duitschland, wat naar wij weten niemand hier aan dit land wil weigeren, te verbinden aan de kwes tie van de vermeerdering van het aantal niet-vaste zetela een punt waaromtrent de meeningen verdeeld zijn. Ik geloof dat deze procedure de vrijheid der Volken- den veranderden staat der dingen". De Volkenbondsvergadering schonk toen geen gehoor aan deze opmerkingen. Met 44 stemmen tegen slechts een de onze vermeerderde zij den Volkenbondsraad gezag het J met twee leden. VOLKENBOND. De Volkenbondsvergad'ering heeft Don derdagochtend de 9 nietr-permanente raadsleden gekozen. Er werden 49 stem men uitgebracht. Bij de eerste stemming kregen Columbië 46, Polen 45, Chili 43, San Salvador 42, België 41, Roemenië 41. Nederland '87, China 29, Tsjecho Slowa kije 23, Perzië 20, Portugal 16, Finland 14, Ierland 10, Uruguay 6, Canada 2, Est- 7e van uitzon I aPrioht' 13 dikwijls k**1 verschijn- Doffe pijn ln den rug na Inspanning, bondsvergadering aan banden legt en oJ her^ als gij u na bukken dat de Volkenbondsvergadering ook alV. onderwerpt zij zich bij dering en met het eenige doel om nieuwe verwikkelingen te voorkomen, ditmaal hieraan dan toch het recht en den plicht heeft haar diepe teleurstelling over deze wijze van handelen uit te spreken. Ik heb deze tribune niet beklommen om oppositie te voeren. Ik begrijp de moei lijkheden van het oogenblik te goed. Doch diegenen onder U, die aanwezig waren in de bijeenkomst der derde Volken- bondsvergadering op 25 September 1922, zullen zich zeker niet verwonderen, dat ook thans de gedelegeerde van Neder land in beginsbl bestrijdt de vermeerde ring van het aantal leden van den Vol kenbondsraad. Wij waren toen geheel al leen in het stemmen tegen de uitbreiding met twee niet-permanente raadszetels. Mijn zeer betreurde collega prof. Struy- cken lichtte onze stem aldus toe: De soli dariteit en de collectieve verantwoorde lijkheid van den Volkenbondsraad zullen erdoor verminderen, zeide hij, en hij ein digde met deze woorden: „Indien men dit jaar een hervorming van het voor naamste orgaan van den Volkenbond toe staat ter wille van aspiraties van poli tieke groepen, welke waarborgen zal men dan hebben, dat men een anderen keer niet nogmaals de samenstelling van den Volkenbondsraad zal willen regelen naar van daarna komen urlnestoornissen, hoofd pijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kort ademigheid, vermagering of krachteloos heid optreden. -De nieren ^ehooren tot de teerste orga nen van het lichaam, en dergelijke ver schijnselen waarschuwen u, dat uw nie ren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaar loos zulke waarschuwingen niet! Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het mid del, dat zij noodig hebben. Begin onmid dellijk met het gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevor dert de goede werking der nieren, en be schermt u tegen rheumatiek, lendenpijn, tablas en urinestoomissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het mid del is gegarandeerd zuiver, en het is zoo danig samengesteld, dat. de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij we der flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking, met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.76 per flacon. „O, ja, zeker. Maar heeft King je niets verteld?" „King vertelt mij1 niets, HaL Hij, mag mij' niet lijden."

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1