ntiütitobüt üuukaiii iiri nrnnnnr AAiiniiir Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS. Bi| Scheren BINNENLAND VAN ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1926. Oinze plaatsgenoot, die heer G. van Poelwjjk, is geslaagd voor liet diploma van den Alg. NedL Politieband. M elkprijsverhoogl ng. Blijkens in- dit nummer voorkomende advertentie zal met ingang van morgen de melkprijs met 1 cent per liter worden] ver hoogd Geen stroom. In verband1 met werkzaamheden) aan het Hoogspanningsnet zal morgenochtend' (Zon dag) van 78 uur geen stroom geleverd kunnen wordeni Laatste znmerconcert Statmuzlekkorps. Wij hadden geenszins verwacht, toen de najaarsstormen begonnen te loeien en hevige regens het verblijf op straat on aangenaam maakten, dat het weer zich weder zoo spoedig herstellen zou. En dat de Stafmuziek voor haar laatste zomer- ooncert de beschikking zou hebben over een wondermooien avond, die het luisteren tot een genot maakte, was voor de vele honderden, die er van profiteerden, een buitenkansje. Dat het Stafmuziekcorps onder leiding van zijn tegenwoordigen directeur een muziekcorps geworden is, dat aan de spits kan gaan van be roepscorpsen van deze samenstelling, heeft het Donderdagavond op dit 'aatste concert bewezen. Want als zesde nummer werd uitgevoerd een compositie van N. A. Bouwman, welke door den componist was opgedragen aan den Directeur wegens het door het corps in het afgetoopen seizoen behaalde succes. Deze compositie, getiteld „Caprice Espagnole", stelt, zooals alles wat Bouwman voor orkest schreef, zeer hooge eischen aan de uitvoerenden, eischen, waaraan alleen een goedgeschool' beroepscorps kan voldoen. De muziek zelve is absoluut Spaansch van karakter en wellicht niet zeer origineel, doch de orkestreering is buitengewoon en voldoet aan hooge eischen. Het Stafmuziekcorps kan het als een hooge eer beschouwen, dat de componist het deze compositie heeft opgedagen, omdat de heer Bfouw- man daarmede de groote verdiensten van het corps heeft erkend, en overtuigd is van de muzikaliteit van het corps. Het is een goed besluit van den zomer. Wij hoorden o.a. ook een potpourri over Chopin dat deze muziek, die uitsluitend voor piano geschreven is, in hooge mate populair is, bewees wel het meeneuriën uit het publiek der bekende klanken. Binnenkort zien wij het korps in „Ca sino" terug. Winkelweek. Op verzoek der beide Middenstandsver- een igingen alhier heeft die heer Prins, on dernemer autobusdienst HelderWierin- geni, toegezegd gedurende de winkelweek zijn tarieven belangrijk te verminderen. Extra-trein Den Haag. Morgenochtend te 7.03 u. vertrekt een extra-trein- van Helder naar 's-Gravenhage. Deze trein vervoert deelnemers aan' de groote September-ibetooging, doe dien dag in die residentie plaats heeft. Ook zij, die niet aan de betooging deelnemen, kunnen voor uiterst geringen prijs dien dag een reis naar Den Haag maken. Kerkconcert Dubbelman nenkwartet „Inter Nos". Dir.: A. J. Leewens. Bereids Is in dit blad! reeds medegedeeld!, dat „Inlter Nos" met dit' 'kerkconcert op Woensdag a-s. zijn 10-jarig bestaan als het ware zal M-uidten. Het Mannenkwartet, dat op een werke- lijken staat van dienst kan wijzen, is gedu rende dit tienjarig tijdperk in verschillende wedstrijden te Alkmaar, Haarlem, Amster dam eniz. reeds 5 malen bekroond, waarbij 2 le prijzen zijn. Ook ditmaal wordt hun zang aan een gron- ddge voorbereiding onderworpen en rekenen de zangers even als altijd op hun .talrijke trouwe bezoekers. •De sopraanzangeres Mej. Hoogenbosch, die verschillendle werken van Mozart, Hildach» Nössler e. a. zingt, zal o. m. eenige Kerstliederen van onzen, in het buitenland zeer gevierdten violist Albent Sluyter ver tolken, Kerstliederen, die hier huni le uitvoering beleven. Vermelden wiji tenslotte, det het pro gramma ook eenige nummers voor orgel zal bevatten, dan kan betreffende de enitréeibe- palingen en tijd van aanvang gevoeglijk worden verwezen naar de in dit blad' voorko mende advertentie en de biljetten. Toonkunst De zangvereeniging van „Toonkunst" al hier, onder directie van den heer Leewens, zal op verzoek in studie nemen' hef. Orato rium „Paulus" voor Soli, Koor en Orkest, van Mendelssohn. Voor aanvang der repe tities en aanmelding tot medewerking zie men s.v.p. in een der volgende nos. van dit 'blad de daarop betrekking hebbende adver tentie. Plulmveetentoonstelllng. De jaarljjksche pluimveetentoonstelling van de Pluimveever. „Helder" zal gehouden worden op 17,18 en 19 Dec. as. Electricltelt In het bedrfjf. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie zal vanwege de Am- bachtsohool bij voldoende deelname in /vort f ir c rroS/ttt den in de toepassing der Electriteit in het bedrijf. Voor bizonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. Schietoefeningen Op Woensdag 22 Sept., zoonoodig ook op 23 en 24 September d'.o.v. aan vangende 9 uur v.m. zal vanaf het fort Harssens worden geschoten met geschut van groot kaliber. De bewoners in den omtrek van de Hoofdgracht en het Paleis worden aan gieraden de ramen eenweinig open te zetten en voorwerpen die gemakkelijk kunnen omvallen op te bergen. Leger des Hella Men schrijft ons: Adjudant Rolffs, officier in het Leger des Heils, zal Dinsdagavond 21 Septem ber 's avonds 8 uur een bijzondere bijeen komst leiden in het Bvang. gebouw in de Palmstraat. De Adjudant was meer dan tien jaar werkzaam op een groote melaatschen-ko- lonie in Ned.-Indië. Hij is getuige geweest van ontzettend lijden. Op aangename wijze weet de Adjudant zijn hoorders te boeien door zijn ervarin gen mede te deelen. Niet alleen voor de melaatschen was hij een groote hulp en zegen, maar ook voor velen onzer onderofficieren en sol daten van het militaire leger in de Oost. De heer Ellend, eveneens uit Indië, ver gezelt den Adjudant (hij beschikt over een pracht tenor stem), hij zal eenige lie deren zingen op bovengenoemden avond. Esperanto. Men schrijft ons: De neutrale Heldersche Esperantisten- vereeniiging „Nova Senlto" begint weer pro paganda te maken voor den aanstaanden wintercursua Het bestuur heeft door de welwillendheid van deni heer Daan Schreuder,- Boekhandel, Koningstraat, de beschikking over diens winkelraam gekregen om gedurende een week Esperanto-boeken en- tijdschriften te exposeeren. (De heer J. Spaans heeft voor een paar mooie propagandabiljetten gezorgd, die bij een dergelijke expositie passen. De verscheidenheid van oorspronkelijke en vertaalde werken, die daar te zien is, geeft een duidelijk bewijs van de bruikbaar heid dezer wereldtaal. Door deze eene taal kunnen niet alleen de werken der beste schrijvers en dichters van het verleden dooi ieder gelezen worden, maar' ook die welke de besten uit dezen tijd uit alle werelddeelen op allerlei gebied voort brengen. •Dierenmishandeling. De beide heeren, die Donderdagmdd/Jag, op dien hoek van de Koningdwarsstraat, een onzer redactieleden aanspraken, over de mis handeling van eenigg paarden, die een veel te zware vracht moestenl trekken, worden verzocht zich te vervoegen 'ten hoofdbureele van politie. De reis van een speelgoedbaUan. Jacob Dienst, wonende v. d. Hamstraat 26, vond verleden week pp het strand tus- schen paal 11 en 12 een speelgoediballDn, waaraan een label bevestigd was met het adres van den afzender. Deze was in Engeland woonachtig. De 'ballon had dus de luchtreis van En geland' naar Holland' afgelegd zonder in de Noordzee te verongelukken. Jaoob zond naar het Engelsohe adres een brief met de label en een stuk van het omhulel van den ballon. Hij ontving hierop den volgenden aan digen 'brief ten antwoord Mijn Nederlandsche vriend. Het doet mij' igroot genoegen uw zeer vriendelijken en welkomen brief te beant woorden, welk© ik Woendaig den 8en ont ving. Toen ik hem opende en uitvond van wian hij kwam en stel nu mijn verrassing voor, toen ik zag wat hij' bevatte. Ik hoop dat deze brief de eerste zal zijn van die velen, die tusschen ons zullen passeer© n. Hierbij voeg ik een verslag uit de cou rant hoe de ballon is neergekomen. Mijn vrienden en ik waren op een tocht, toen wij den ballon zagen vallen. Ik liep ©r naar toe en vond er een kaarje aan met instructies, waar ik het naar toe moest zenden, maar ik bevestigde er een kaartje aan met rijmpje, waar mijn adres op stond, blies hem op en liet hem los. Op het vorige kaartje stond een adres uit Worcester, een plaats in Engeland. Wel mijn vriend, ik hoop dat je dezen brief in den besten welstand' moogt ontvangen. Ik heb over uw lief land gelezen; uw kanalen, windmolens, tulpen, enz. en Ik veronderstel, d'at het een zeer mooi en prettig land moet zijh. Ik weet niet of je al oud (bent, ik ben 18 jaar oud, zoodat je zult begrijpen, dat ik zeer trotsch ben een Nederlandsche bewoner als mijn vriend te beschouwen. Wil je zoo vriendelijk zijn terug te schrijven en l5at mij weten of d© ballon op den grond lag of dat je hem zag vallen en hem zoo opraapte. Wij' hebben den afötand uitgerekend: deze bedraagt 200 mijl in een tijd van 16 uur afgelegd. Nu. lieve vriend, ik zal den brief eindi gen, dankende voor uw bereidwilligheid. Ik wensch u veel geluk toe. Ik verblijf uw'zeer dankbare vriend, M. CLiFFlWD, Lfngley. Tevens werd 'hem toegezonden „The Evenlng Telegraph" van Donderdag 9 Sept., waarin een verslagje van de reis van don ballon. Als bizonderheid' wordt hiorini ook opgemerkt, dat de kleine speel goedballon in een tijdruimte van niet meer dan 16 uur en (misschien nog minder, een afstand van meer dan 200 mijlen heeft afgelegd, waarbij de Noordzee is over gestoken. Icatëei (Belangrijker was de kwestie van de Co- haar instelling met twee lokalen, en, daar zij gevestigd is in een vroeger openbaar schoolgebouw, waarin twee scholen geves tigd waren, kan uitbreiding niet anders plaats hebben dan door onttrekking aan die openbare school van twee klassen. Tenzij haar twee lokalen van andere scholen worden toegewezen, waardoor natuurlijk baar eigen onderwijs gedecentraliseerd zou worden. Van den aanvang af is tusschen het ge meentebestuur en het schoolbestuur een zekere wrijving geweest (stroefheid noemde de heer Van Dam hetX die voor een goed verloop der -onderhandelingen niet bevor derlijk was. WMr is het» dat.het schoolbe stuur een onduldbaar-arroganten toon tegen het 'gemeentebestuur aanslaat. Maar het-ge meentebestuur zou toch naar onze meening wijs doen» indien het zich in philosofisdhe kalmte bij het nu eenmaal onvermijdelijke neerlei. Want arrogant of n de wet laat nu eenmaal de stichting dezer scholen toe op kosten van de gemeenten en daar is geen 1 ontkomen meer aan. Daarvoor hebben wij nu ook de pacificatie van het onderwijs ge kregen» tot zegen onzer lagere school. Dat de heer Van Dam, die trachtte ver zoenend en vereenigend op te treden, met eenig leedvermaak de woorden uitte, dat deze broedertwist hem overigens niet aan ging, is dan ook volkomen menscheiyk. In- tusschen is misschien in de tegenwoordige omstandigheden, de thans gevolgde oplos sing nog de beste, door namelijk geene me dewerking aan het schoolbestuur te verlee- nen. De zaak komt nu in booger ressort en i zooals de voorzitter zeide, wordt via een neutraal lichaam incasu het Ryk, verder af- gehandeld. Want om twee partijen, die beide geprikkeld' blijken te zijn, bijeen te bren gen, zal niet gemakkelijk gaan en tenslotte wordt de goede geest bij het onderwijs er niet beter van. Aan de vereenjging „Laat de Kinderikens tot Mij komen" zal medewerking worden verleend bij de aanschaffing van nieuwe 'iii ecu uitstag van ue voutoopnig vau notaris O. J. Baas zijn eenige fouten ge slopen. Eerstens werd vergeten te vermelden den verkoopprijs van het woon- en win kelhuis met erf en werkplaats aan de Koningstraat 17. Kooper de heer S. Her schel voor 6600. Ten tweede werd abusievelijk achter het volgende perceel, Achterstraat 80, als verkoopprijs 2J0 geplaatst. Dit moest zijn 260.—. Voor de slachtoffers van den brand. Ontvangen van P. E. 2.R. 1. Gevonden Voorwerpen Aan het Hoofdbureau van Politie zijn als gevonden1 terug te bekomen: een das speld met damesportet, een paar da- meshandschoenen» een ceintuur en een bruin kinderschoentje. Aan de adressen: TieLrooij, Weststraat 68, een kinderjasje. Blom, Goverstraat 11, een portemonnaie met inh. E. Willemsen, Anemonestraat 14, een parapluie Wilke, Torenstraat 6, een portemonnaie met lub H. J. van Daim, Breewaterstraat 24, een bril in etui. A. Smak Molengr. 16, een koper gewicht. W. Blauwboer, Koningstraat 107, een kin dermuts. P. Schut, Dijkstraat 42, eenig© foto's. H. O. Latjes, Oöstslootstraat 86, een nik kelen rozenkrans in etui. Hoek, Molenstraat 118, een bril in etui Brouwer, Klaas Duitstraat 6, een kinder kousje. H. Bakker, Jansenstraat 66, een hakbeitel. Porto, Goverstraat 65, een koper kokertje met beeld ja Kitste, Oronjéstraat 9, een speld© met beeltenis van H. M. de Koningin. E. Heiblok, Sluisdijkstraat 88, een hon- schoolmeubelen. Die medewerking bestaat denpenning No. 9265. daarin, dat de gemeente ze moet betalen. G. C. Veen, Klaas Duitstraat 34, een hee- Maar, zooals de voorzitter zeide, noodig wa- renhorloga ren ze wel. Het schoolbestuur had aange- i rv, nnnHonHn boden den post over twee of drie jaren te sp j verdoelen, maar de burgemeester wees dit ufamani. wv i hooghartig af: hij wilde liever dit maar in- j Wegens plaatsgebrek moesten eenige een* afhandelen Het geld komt nu op de Ingezonder Mededeellmi, ingezonden stukken tot een volgend num mer blijven liggen. RAADSO VERZICHT. We schieten op met ons nieuwe raadhuis, dat als een fenix uit de asch verrijst, eiken dag een stukje. Reeds is de eene muur weg- gesloopt en weer opgebouwd, en thans is de voorgevel aan de beurt Er is een griezelig groot gat in gemaakt waaruit sierlijk en slank, elegant en voornaam, het aanstaande torentje komt verrijzen. Booze tongen be weren, dat het geen toren, maar een of andere uitheemsche ruiter is, maar dat is laster. Straks zal de toren hoog uitrijzen boven heel Helder, Nieuwediep en Willems oord tezamen, den moeden wandelaar toe roepende: hier is uw raadhuis, waar de vroedschap zetelt, die uw stad bestuurt! Reeds waren vier geschenken uit de burgerij ontvangen. Ais vijfde geschenk heeft de heer Duinker thans een portret van de Koningin aangeboden, en de Raad heeft ook dit natuurlijk dankbaar aanvaard. Maar de heer Van Breda heeft het niettemin noodig geoordeeld het publiek een vingerwijzing te geven in welke richting men gaarne ge schenken zou zien aangeboden. Natuurlijk, bet was voor dien heer uiterst kiesch om in deze verlangens naar voren te brengen» Maar wanneer men een ameublementje (de heer Van Breda sprak van meubelen) of een klok zou willen aanbieden, zal zoo'n geschenk in erkentelijkheid worden aanvaard. De lezer zal zich herinneren, dat er voor „aanvullend meubilair" 8000 beschikbaar is. De heer Grunwald vond dit destijds niet voldoende, maar de heer Van Breda zeide in de raads vergadering van 4 Augustus 1926 dat het meubilair van de tegenwoordige raadzaal en de burgemeesterskamer kan worden benut en dat de som van 8000alleszins vol doende was. Het schijnt nu, dat die wethouder, voor zijn aanvullend meubilair althans, gerekend heeft op de burgerij. Nu het met de ge schenken niet zoo erg hard loopt, althans niet wat eenigszins groote betreft, wil de heer Van Breda het publiek een vinger wijzing geven. Zou dan toch werkelijk 8000 onvoldoende zijn? De Raad heeft zich Dinsdag bijna den geheelen avond bezig gehouden met de kwestie van den Vischafslag, die wegens de afwezigheid van den heer Bot gedurende enkele zittingen eenige malen1 was uitge steld. Men moet wel zeer insider zijn om hierover een oordeel te hebben, en in den Raad was men het lang niet over de kwestie eens, zooals trouwens ook de stemming wel aanwijst. Met één stem verschil werd ten slotte besloten geen vaste derde kracht aan te stellen. Het ging hier meer om het prin cipe dan om het finantieele. Wethouder Grunwald verdedigde met klem en vuur zijn standpunt om een vaste werkkracht aan te stellen, en toonde aan, dat de niet-aanstel- ling van zoo'n derde werkkracht niet een voordeel was voor de gemeente. De tegen standers stonden meerendeels op het stand punt: is er werk voor zoo'n derde? Zoo niet, dan moeten we hem niet hebben. En zelfs zij, die meenden, dat zoo'n derde werkkracht moest worden aangesteld, konden niet an ders zeggen dan dat er het geheele jaar door geen werk voor hem was. Wien de zaak, die ons vrij onbelangrijk lijkt, Interesseert, bestudeere de stukken en de discussies. Zij., die geen derde werkkracht wilden hebben, krijgen hun zin, en wet houder Grunwald heeft toegezegd In ieder geval zijn best te zullen doen' de exploitatie van den afslag ook met 2 man aan den gang te houden. Laten we dus afwachten. De discussies laaiden soms heftig op en het is ongelooflijk wat In zoo'n avonduur overhoop wordt gehaald. Nogmaals, wien het Interesseert, leze ze na en amuseer e of ergere zich. buitengewone uitgaven. De heer Biersteker, die eenige malen een aangenaam steekspel hield met den wethouder van Flnantiën, trachtte een poging te doen het advies van het bestuur op te volgen en den poet uit de 1 gewone middelen te voldoen over een paar j jaar verdeeld, maar de heer Grunwald schudde zóó energiek zijn paperassen en beweerde zóó hartstochtelijk, dat hij geen geld had, dat er niets van kwam. Dus komt het op buitengewoon. Van de rest der agenda is weinig meer te vertellen. Belangrijk is ook nog de voorgenomen bouw van 49 woningen, waardoor een aantal krotwoningen kunnen worden opgeruimd. Teneinde de huren in overeenstemming te houden met die van de voor afbraak be stemde krotten» zullen gemeente en rijk op elke woning 60 ct. per week bijpassen. De menschen betalen nu zelf 1.60. De heer Bok vond dit wat ©rg weinig, maar legde er zich toch bij neer. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 1» SEPTEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.30 uur, Ds. O. O. de Kloet. Onderwerp„Dat ieder 't aangezichte Ginds naar de Godsstad richte". West er kerk: Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, en 's avonds 5.30 uur, Ds. M. G. Blauw, van Schoten. Hulsduinen: Geen dienst. Jullanadorp: 's Morgens 10 uur, Ds. H. Jansen, van Oosterland, Texel, Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's middags 2.30 uur, Bediening van het Heilig Avondmpal. 's avonds 6 uur, Dankzegging H. A. Ds. H. Steen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. i Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, de Heer Sieger, van Oosterbeek. Maandagavond 7.30 uur, de Heer Sieger, van Oosterbeek. Doopsgezinde Kerk: 'sMorgens 10 uur: Ds. J. M. Erkelens, van Amersfoort. (Op beroep). Lnthersche Kerk: 's morgens 10 uur, Ds. G. A. Alers, van Rotterdam. Leger des Hells (Spoorgracht 88). (Voor iedereen toegankelijk), 's Morgens 10 uur, Heiliglngsdienst. 's Namiddags 3.30 uur Openluchtmeeting, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en Verlossingsbijeenkomst. Anna Paulowna. 's Morgens 10.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Eenlgenburg. 's Avonds 8 uur, Ds. O. O. de Kloet. De Rijksmiddelen. De Maandstaat der Rijksmiddelen maakt op het eerste gezicht een teleurstellenden indruk. Er is ongeveer 1 miilioen min den binnengekomen dan in diezelfde periode van het vorige jaar. Dit is op zichzelf nu weliswaar niet zoo heel veel, maar het is d© eerste teruggang ui den tijd van een vól jaar. Sinds September 1926 had een onafgebroken accres plaats gevonden. De daling over Augustus treft bovendien te sterker, omdat ,de overeen komstige maand van het vorige jaar verre van fraai was geweest, met een daling van 3miilioen tegenover het jaar te voren» Niettemin blijkt uit een nadere analyse der cijfers, dat voor een pessimistische op vatting volstrekt geen reden bestaat» In de eerste plaats was Augustus 1926 volstrekt niet zoo slecht als uit bet eindcijfer viel af te leiden. In het daaraan voorafgaande jaar was het eindcijfer der Rijksmiddelen sterk geflatteerd döor het feit, dat toen in Augus tus voor het eerst de rijwielbelasting werd geheven, welke in die maand niet minder dan 4 miilioen in de schatkist had1 ge- ?e bracht. Voorts derfde de fiscus toen de j 2 miilioen registiratie-rechten, welke in Aug. 1924 waren binnengekomen uit een uitgifte van 80 miilioen Koninklijke Petroleum- aandeelen. Houdt mem met deze feiten rekening, dan waren de cijfers over Augustus 1925 op zich zelf nog zeer fraai, zoodat de verlaging, die thans in vergelijking hiermede valt te con- sfiateereni, niet van overwegend1 belang is. Sedert 1 Januari is in bet geheel uit d'e gewone middelen) f 823.87 miilioen binnen gekomen, tegen 303J.2 miilioen in de eer ste acht maanden van 1925 en een raming van 306.46 miilioen voor acht maanden. Die sterke vermeerdering van de opbrengst der Rijksmiddelen is echter voor het groot ste deel te danken geweest aan een nieuwe verzwaring van druk. Dat blijkt wel 'hieruit, dat van het accres van 20 miilioen niet minder dan 13 miilioen op rekening komt van de verhooging dór invoerrechten en 3 miilioen op rekening van den tabaksaccijns. Van.de overig© -middelen vertoonen alleen de Personeele Belastang 18.54 tegen 16.75 -miilioen), dó suikeraccjjns 29.52 tegen 27.66 inillioen) en de Inkomsten belasting 68 tegen 65 -müi'ioen) een aanimerkelijken vooruitgang. Daar staat voor de eerste ach-t maanden een vermindering der dividendi- en tantième- belasting 10.11 tegen 18.25 miilioen) tegenover, wat echter, zooals boven gezegd', vermoedelijk in September wel voor een aan merkelijk deel terecht zal komen. De zegel- en registratierechten tezamen hebben in de eerste acht maanden nog iets minder opgeleverd dan verleden jaar, on danks de groote bedrijvigheid op emissie- gebied!, hetgeen wel bewijst, dat de alge meen» verbetering in het zakenleven nog altijd' slechts in een traag tempo plaats vindt Een moderne taal weder op de lagere school. 's-Gravenhage, 17 Sepj. Zeer spoedig zal door de regeering een wetsontwerp bij de Tweede Kamer worden ingediend, waar door van 1 Januari as. af de mogelijkheid wordt geopend, één dér talen Fransch, Duitsch of Engelsch, gedurende ten hoogste twee uren per week in de vijfde en zesde klassen der gewone lagere scholen te onder wijzen. De bedoeling zou zijn, het bezoek van deze taallessen voor de leerlingen mi et verplichtend te stellen. („Tel."). De matrozen opleiding. Wegens overplaatsing van de practische matrozenopLeJding van Gorinchem naarVLis- singen, zal de opleiding voortaan plaats hebben aan boord van Hr. Ms. mijnenleg- gers Hydra" en „Van Meerlant", te Vlis- sinigen gestationmeerd. De logem-entschepen „^Schorpioen" en „Nautilus", die thans nog te Gorinchem be stemd' zijn voor logies van matrozen, zullen - bij inschrijving worden veirkocht Boschplannen voor de hoofdstad. Het stichten van een groot bosch in den omtrek van d'e hoofdstad', waarover wethou der Ter Haar reeds vroeger eenige mede- deelingen deed heeft nog steeds de aandacht van het Gemeentebestuur. De bedoeling zou zijn, een bosch aan te leggen van 700 800 H.A., d. L even groot als het Parijsche Bois de Boulogne. Ter vergelijking is het aardig mee te dteelen, dat het Bois de Oambre bij Brussel 134 H.A. en het Vondelpark 63 H.A. groot is. Het spreekt van zelf, dat met het aanleg gen van een diergelijk groot bosch', waannp-e Amsterdam- zich een monument zou stich ten, belangrijke kosten gemoeid zijn, als men dénkt, dat 1 H.A. als cultuurgrond een waarde heeft van ongeveer 8000. - Indien door B. en W., ten aanzien, 'van deze boschplannen een beslissing is "enr- menj, zal een onderzoek worden ingeste' naar de meest geschikte plaats. Bovend en ligt het, naar „De Tel." verneemt, in de e- doeling van het gemeentebestuur dan niet verschillende bekende personen1 op het vp bledl van bosch-bouw en enkele natourhe- schermers in overleg te treden, omtrent aanleg en wijze van beplanting, vóór de bp 'bossching door den dienst van1 P. W. wnr't ter hand' genomen. Put- en koetbazen bfl do Zuiderzeewerken Op vragen van het lid1 van de Twee 'e Kamer, dón heer H i e -m s t r a, betreffende het optreden van putbazen als keetbazen bij de Zuiderzeewerken, heeft de Min ster nr Waterstaat geantwoord!: Naar de door ds. O. L. van den1 Veen. te Wieringen, in zijn- dagbladartikel ge^he' 'te toestanden is een) onderzoek ingesteld, w udt is gebleken, dat het niet in overeenstem- -1 géén pijn en naschrljnen of stukgaan der huid, Indien man vóér het inzeapen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL De regeering zal spoedig een wetsontwerp Indienen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7