VERDWENEN DOCUMENTEN IvWViTAS, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Dat s KWAT1A Eerste Blad. VOLLE MELK REEPEN BUITENLAND Nr. 6230 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 PostrGiroffeAtenkus No. 16066. Zij, die zich van heden af voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 October GRATIS. DE ZEVENDE ALGEMEENE VERGA DERING VAN DEN VOLKENBOND TE GENEVE. VL Vandaag is het erom te doen niet min der dan vier zetels aan den Raad toe te voegen, In een tijdsverloop van vier jaren zullen wij dus van acht tot veertien zetels gestegen zijn. Welk een gevaar ontstaat niet hieruit voor den Volkenbond, voor de handhaving van het evenwicht tusschen Vergadering en Raad. Welke moeilijkhe den .dreigen niet in geval van noodzake lijkheid tot spoedige bijeenroepening van den Raad of wanneer een kwestie van po- litieken aard een onmiddellijke beslissing vordert. De bezwaren tegen Raadsuitbrei- ding zijn helder uiteengezet in de reorga- nisatieoommlssie. De verslagen dier com missie leeren ons met welke kracht Scialo- ja, Sjoeborg, Le Breton zich verzetten te gen een nieuwe raadsuitbreiding. De kleinste vermeerdering, zeide Scialoja, zal de beste zijn. Het beste zou zijn in het geheel niet te vermeerderen. Desniette min hebben de tegenstanders uit een geest van verzoening, om tegemoet teko- men aan de eenigszins beangstigende moeilijkheden, die men, naar ik vrees, al te dikwijls de crisis van den Volkenbond noemt, zich tenslotte neergelegd bij het oompromis, dat wil zeggen de vermeerde ring van de niet-vast§ zetels tot het cijfer van negen. De Nederla*dsche delegatie zal hetzelfde doen en om dezelfde redenen, maar zij staat er op te verklaren, dat zij al haar vorige bezwaren handhaaft en dat zij. Indien dit mogelijk zou zijn, den terug keer zou vragen tot het cijfer van vier niet- permanente zetels, het cijfer dat tot 1922 van kracht was, ook al zou daardoor Ne derland wellicht nimmer zijn intrede in den Volkenbondsraad doen. Inderdaad, dit verheugend feit staat te gebeuren. Er zullen er zijn, die het min der verheugend achten; die meenen, dat daardoor op Nederland nieuwe, en lang niet door allen gewenschte verantwoorde lijkheid zal worden gelegd, maar er zul len er ook zijn, die de daarmede gegeven onderscheiding begrijpen en waardeeren. En waardeeren, dat Nederland, een uiter mate belangstellend lid van den Volken bond, gelegenheid zal krijgen om iets meer dan belangstelling te geven 1 Op den bovengenoemden grondslag is Duitschland's toelating een feit geworden. Toen Venezuela als alphabetisch laatste land zijn toestemmend antwoord betref fende de toelating van Duitschland had doen hooren, ging nog voordat de Voor zitter officieel den uitslag mededeelde, Ingezonden Mededeeling. een stormachtig applaus op. Het herhaal de zich, toen de permanente zetel aan Duitschland werd toegekend, en het her haalde zich nog eens, toen met algemeene stemmen het aantal der niet-permanente zetels bleek te zijn uitgebreid. Ongetwij feld gold dit laatste applaus niet het voor stel zelf, maar sprak daaruit verheuging over het feit. dat de zoo gevaarlijke Maart crisis thans definitief is bezworen. Al thans, dat mag men hopen, al zal natuur lijk de uitslag van de verkiezing voor de leden van den Raad dienen te worden af gewacht om uit te maken of het prestige van den Raad groot genoeg is, dat de ver gadering geheel zijn leiding volgt., Op deze historische zitting is twee dagen la ter de wellicht nog meer historische ge volgd, waarin Duitschland zijn intrede in de Reformatiezaal te Genève deed. Aan voerder van de Duitsche delegatie, die tengevolge van de Fransche alphabetisch e volgorde der zetels een plaats heel voor aan heeft, was de Duita#he minister Stre- semann. dezelfde, die geheel zijn bulton- landsche politiek op Duitschland's toetre ding heeft gericht. Hem vergezellen de vertegenwoordigers van de verschillende Duitsche politieke partijen. Stresemann heeft, naar het uiterlijk te oordeelen, vol komen desinteressement te kennen gege ven voor Duitschland's al dan niet toela ting. Maar in werkelijkheid moet de span ning voor hem in den loop der laatste da gen groot zijn geweest. Moet hij hebben zitten wachten op het telegram, dat Sir Eric Drummond hem in opdracht van den Voorzitter stuurde. Want, Duitschland komt in den Volkenbond niet uitsluitend om zijn plaats in de Europeesche samen leving te hernemen, maar ook om Duitsch land's verlangen betreffende herziening van het Verdrag van Versailies kracht in de praktijk bij te zetten. Duitschland zal vermoedelijk trachten een koloniaal man daat te verkrijgen; het zal zijn stem doen hooren ten bate van de Duitsche minder heden, in verschillendelanden; het-zal zich herinneren, dat er een artikel 19 van het Grondverdrag is, waarin wordt voor geschreven, dat de mogelijkheid bestaat van herziening van bestaande verdragen, dus ook van dat van Versailies. Er mo gen totnutoe moeilijkheden genoeg ifi den Volkenbond onderling zijn op te lossen geweest bij alle deze moeilijkheden werden niet twee scherp afgeperkte kam pen tegenover elkander gesteld. Dat zal in de naaste toekomst min of moer het geval zijn. En al zal men den Volkenbond ongetwijfeld menige moeilijkheid niet be sparen, aart den anderen kant zal zijn kracht erdoor toenemen en zijn bestaan sterk worden in de oogen van geheel de openbare meening! De dag van Duitschland's intrede Is er FEUILLETON. Uit het Engelsch van GARDNER HUNTTNG. 39) De gebochelde antwoordde niet Toen vroeg Fhilbric: „Hoe ben je hier gekomen?" ,„Door de vliering en een valluik in de zoldering van mijin kleerkast," zei ik. Phiibric staarde imij aan. „Maar ik heb nooit geweten dat er zoo- Iets in huls was." De gebochelde grinnikte. „Vadertje Langborn heeft het mij ver teld," verklaarde hij rustig. „Wel, alle dromimels! Randall, Vadertje Langborn heeft jarenlang voor mijn vader gewerkt. Hij was timmerman, maar raakte aan dien drank en is hoe langer hoe dieper gezonken. Hiji is nu al vele ja ren zwerver hier in het dorp- Je zegt dan Vadertje Langborn je vertelde dat dat val luik hier was?" vroeg hij den knaap weer. „Heeft hij je hierheen gestuurd?" „Hij is met mij gekomen." „Is hiji nu ergens in de kuurt?" „Ja." Phiibric drukte- op de schel in mijn ka mer. Oogembllikkelijk hoorden wij snelle voetstappen en werd er op de deur ge klopt. Hal deed open en oude John stond bulten. „Laat de knechts snel naar hulten gaan, John, en zoek naar een man In het park. een geweest, die ongetwijfeld allen vol doening moet hebben geschonken. Er was iets plechtigs in het verloop der zitting, door den Servischen voorzitter uitnemend geleid. Er was een redevoering van Stre semann, die tactvol en vrij gematigd klonk, en die, na in het Duitsoh te zijn uitgesproken, in het Fransch en Engelsch werd' vertaald, vermoedelijk een eerste be wijs, dat Duitschland ook de officieele toenadering van de Duitsche taal zal ver zoeken. Er waren woorden van Ohamber- lain en Briand, van Isen en Scialoja, van vertegenwoordigers van de groote en van de kleine Staten. Er werden voor de werk zaamheid van den Volkenbond perspec tieven geopend, die zijn versterking, zelfs zeer belangrijke versterking in het voor uitzicht stellen. Er is tusschen de regels door ook vernomün, wat de Duitsche bla den wat al te sterk voorop stellen, dat nog immer de groote Russisdhe eenheid aan den Volkenbond ontbreekt; dat Turkije en Mexico er buiten staan; dat Amerika niet verder wil gaan dan toetreding, aar zelende troetreding zelfs tot het Hof te 's^Gravenhage. Zij, die'den vooruitgang te snel willen, zijn de vijanden van het goede, dat door geleidelijkheid wordt voortgebracht De Duitsohe toetreding, die een oogenlblik een crisis in den Vol kenbond scheen te zullen veroorzaken, is met een kalmte en onaandoenlijkheid, die haakst formeel aandeden, afgewikkeld. De Raad van den Volkenbond Is uitgedijd tot een lichaam van 14 leden, zeker min der gemakkelijk hanteerbaar dan een Raad van 8 leden, waarmede men begon, maar daardoor ook een lichaam, welks verantwoordelijkheid sterker spreekt en waarbinnen de verschillende stroomlngert beter zijn vertegenwoordigd. Waarlijk, deze zevende Assemblée, die in zeer kor ten tijd haar voornaamste agendapunt af deed, begint met een goed voorultzioht. Haar eigenlijk werk is pas begonnen; de oommissiën zijn regelmatig bijeen om de verschillende voorstellen en rapporten te bespreken; de Assemblée behandelt het jaarverslag van den Raad, en de sprekers daarover houden zich, meer dan een vo rig jaar het geval was, aan den inhoud van het rapport zelf. Zoo straks zullen de algemeene besohouwingen worden be ëindigd, nu niet om meer formeele aan gelegenheden te behandelen, doch om het regelmatig weric af te doen, dat telkenjare voor den Volkenbond gereed ligt. Dat men, door Duitschland zoo spoedig toe te laten, erin geslaagd is, Duitschland reeds aan deze zevende Assemblée te doen me dewerken, verdient zeker waardeer! Ingezonden Mededeeling. LAAT UW KOUSEN AANBREIEN NIEUWE KOUSEN STAAT HIJ BOVENAAN. VOLKENBOND. De Volkenbondsvergadering. De ontwapeningsconferentie. De groote gebeurtenis van Zaterdag was de met grooten aandrang gedane poging van Paul Bonoour om de derde commissie der Volkenbondsvergadering ertoe te bewegen de. voorbereidingsoom- missie voor de ontwapeningsconferentie uit te noodigen haar arbeid zoodanig te verhaasten, dat de ontwapeningsconferen tie zelf nog vóór de Volkenbondsvergade ring van het volgende jaar zal kunnen plaats vinden. Om dit mogelijk te maken moet de voorbereidingscommissie onder leiding van jhr. Loudon dan uiterlijk in het begin van 1927 bijeenkomen en moe ten de technische onder-oommissies haar arbeid in November geheel geëindigd hebben. Een besluit werd nog niet geno men, doch de kansen werden gunstig ge oordeeld, dat de derde commissie gisteren overeenkomstig Paul Boncour's voorstel zou beslissen, dat indien eenigszins moge lijk de ontwapeningsconferentie reeds in den volgenden zomer zal moeten gehouden worden. Men zal zich misschien herinne ren, dat lord Cecil na afloop der eerste zitting der voorbereidingscommissie in Mei verklaarde, dat zijns inziens het ein de van 1927 de vroegst mogelijke datum scheen te zijn. De derde commissie heeft de Fransche motie over bespoediging van den arbeid van de voorbereidende oommissie voor de bijeenroeping van de internationale ont wapeningsconferentie aangenomen met dien verstande, dat de volkenbondsverga dering den volkenbondsraad zal verzoe ken de internationale conferentie bijeen te roepen vóór de achtste volkenbonds vergadering, indien dit althans materieel mogelijk zal zijn. Het is stellig een der verrassingen de zer zevende Volkenbondsvergadering, dat Frankrijk met zoo groote energie thans werkende is voor een zoo spoedig moge lijk bijeenkomen der ontwapeningsconfe rentie. Locarno begint zijn vruchten te dragen. De Volkenbondsraad. Goedkeuring van het rapport van de Brouckère over den flnancleelen toestand van Dantzlg. Genève, 20 September. In den volken bondsraad heeft vanmiddag een debat plaats gehad over den flnancleelen toe stand van de vrije stad Dantzig, die on der volkenbondstoezlcht staat. De rappor teur de Brouckère (België) bracht rapport uit, waarin een financieele hervorming on de uitgifte van een leening tot een be drag van 80 mlllioen Dantziger guldens voorgesteld worden. De leenïng zal pas worden uitgegeven, nadat zekere voor waarden vervuld zullen zijn. Het rapport van de Brouckère werd met algemeene stemmen aangenomen. Australië en de Volkenbond. Latham, het hoofd van de Australische delegatie naar den Volkenbond, heeft ver klaard, dat vele Australiërs meenden, dat de Bond te ver weg was om van waarde voor Australië te zijn. Anderen, voegde hij eraan toe, waren bang, dat de Bond zou trachten, hun land te regeeren. Daar om wenscht Australië geen zetel in den Volkenbondsraad. Ingezonden Mededeeling. S fechi:s een merk, kan aan de spits staan Frankrijk en Duitschland. Het onderhoud Briand—Stresemann. Het bericht over het gesprek tusschen Briand en Stresemann is te Parijs met vol doening ontvangen, al wordiB die voldoening door enkele overwegingen getemperd. Nu te Genève de zaken1 deni loop genomen heb ben), die verleden jaar te Locarno aange geven werd, lag een dergelijk gesprek, even als het voorloopig bereikte resultaat, voor de hand. Beide ministers werden het ov r de algemeene gezichtspunten eens. Dit sluit in, dat de twee landen concessies moeten doen eni de hangende geschillen onderling nauw verband houden. Deize betreffen met name verkorting van den duur der bezetting van den1 linker Rijnoever, de opheffing van het militaire toezicht door de geallieerde commissies, de toekenning van koloniale mandaten aan Duitschland, afzien) van het plebisciet in het iSaarbekken, vervanging van de bestaande handelsovereenkomst door een verdrag, Oostenrijks aansluiting bij Duitschland en de corridor van Dantzig. De bladen bevatten het gemeenschappe lijk communiqué, dat Briand en Stresemann hebben uitgegeven na hun onderhoudt Het „Berliner Tageblaüt" schrijft, dat men de beteekenis van dit document nau welijks kan overschatten. Er blijkt uit, dat Briand en Stresemann dezelfde algemeene oplossing nastreven. 'Stresemann streeft naar de redding van het Rijnland, teruggave van het Saargebied, Eupen en Malmedy aan Duitschland en opheffing van de militaire oontróle. Briand acht deze wenschen dus voor verwezenlijking vatbaar, onder zekere voorwaarden, in het belang van Frankrijk, die Stresemann- zijnerzijds voor verwezenlij king vatbaar houdt. Alles hangt verder af van de goedkeuring van de regeeringen, maar men mag In- dit opzicht optimistisch zijn, evenals de minis ters van budteniandsche zaken zelf. In der- gellijken zin uit zich de „Vorwflrts", „De vruchten van Locarno beginnen te rijpen",, zegt het blad; echter zal het nog wel eenlge maanden duren voordat de bevrijding van het Rijnland een feit is. (Frankrijk zal tenslotte buiteniandsche Oude Vadertje Langborn zwerft daar rond." Oude John keek naar den gebochelde. „Waar is hij vandaan gekomen?" vroeg de oude man Hal. ,3et schijnt dat hij ons spook is, John," antwoordde Hal. Ik had 'gevoeld dat ik mij niet kon klee- den. Ik ging weer op het bed liggen en stelde voor dat Hal den gebochelde zou meenemen en op de vliering naar het val luik zou kijken. Na tien minuten keerden zij' terug en beschreven een inrichting, zóó Ingenieus gevonden als ik nooit te voren had ge hoord. Er was een kleine kast naast de vlie ring waar de gebochelde hem heen bracht. Een deel van den vloer daarvan deed dienst als valluik en zoo kwam men In de zoldering van de kleerkast beneden. Garth vertelde ons, in antwoord op ver schillende vragen, dat Langborn hem had gezegd, hoe hij. naar het dak van weste lijken vleugel moest klimmen en door een raam van de vliering; dan moest hij het luik in den vloer zoeken «n het optillen door middel van een greep, waarin hij zijn vingers Icon steken. Zijn taak was alleen geweest, zonder ontdekt te worden, de brieven ln Hals ka mer te brengen, en dat hij 200 op de hoogte was van de Inrichting van het huis, was alleen het gevolg van Hals vriende lijkheid jegeis hem. Hij had getracht het vreemdsoortige wezen te helpen en hem een jaar of twee geleden zelfs voor kleine diensten te februiken. Maar de nan had hem verlaten en Phii bric had er uit afgeleid dat hiji liever om ging met knechts uit de stallen. Hij was echter nog steeds .goed voor hem geble ven en had den mlsmaakten man nog eenlge dagen geleden geholpen. Onze mannen kwamen spoedig na Hals terugkomst verslag uitbrengen. Zij' waren niet geslaagd. Zij hadden Vadertje Lang born nliet gevonden. Hij was verdwenen. De huisgenooten waren echter heel vroeg bij de handi en zoodra Hal was teruggekeerd, verschenen Donna en even later King bij ons. Donna was erg bezorgd over mijn toe stand, en ik imoest zelf erkennen dat Ak te veol van mijn krachten had geêlscht. En niettegentaande mijn belangstelling ln alles wat er gebeurde, waws lk gedwongen In bed te blijven. Zij bleven echter allen ln mijn kamer bijeen. En toen hoorde ik alles wat den vorigen dag imet Hal en King was gebeurd. Zy waren weggereden in de hoop snel het sanatorium te bereiken, dat aan de noord/JJde op de bergen stond en zij had den de plaats ook bereikt, maar toen zi1 daar een schuilplaats vroegen, wlldpn de mensohen Hal niet opnamen uit vrees voor onaangename gevolgen. weg naar huls, en toen zij laat dn den mid dag daar aankwamen en merkten dat Donna werkeiyk was vertrokken en wel met mij, begrepen zij er niets van. King deed alle mogelijke moeite om erachter te komen waar wij waren, maar het ge lukte hem niet toen wyi plotseling zelf kwamen en ons verhaal deden. De hulshoudster had een vroeg ontbijt voor ons gereed, gemaakt, terwyi wij be spraken wat wy nu moesten doen. Wij hadden juist ons maalgenuttigd, toen het alarm kwam dat ons plotseling midden in de crisis van onze moeilijkhe den bracht. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Ik was zoo vastbesloten deel to nemen aan de gebeurtenissen van den dag, niet tegenstaande myn kwetsuren, dat lïc John dpt King het plan opvatte Donna per n te raadplegen. Toen zy ergens kwa- Ziet gij ouder uit dan gij zijt? Pestsr's A overhaalde my te helpen kleed en, en weer lk was luhÉta de bibliotheek aangekomen te midden van naar 'beneden ging. De zaak had Hal reeds zoo ontmoedigd tele- apiegen. Toen zy men waar zij naar 'het huls konden telefo neer en, ontvingen zy zulk een vreemd be richt dat zy eensklaps bevreesd werden voor de veiligheid' van het meisje zelf. Een der dienstboden jhad hun verteld dat Donna ook voor de politie op de vluoht was gegaan. King, die ongerust'was en Hal die half gek was van angst, namen den koristen een stroom van verbazing en verwyt, en lag pas op den divan daar, toen John eensklaps terugkwam en met vrees en be ven vertelde dat de politie hderheen kwam. Ik heb menigmaal zyn oud gezicht her innerd, gerimpeld en bevend, terwyi hy opgewonden riep: „Ze 'rijn hier, Mr. Hal Mr. King, Mijnbeer. De politie Is gekomen." Zy waren werkelijk 'gekomen. Zy waren by de deur vóór wy ze zagen en zy tra den de kamer binnen zoodra John de woorden over zyn lippen had. Maar bet was niet alleen de komst der politie d'le plotseling myn bloed zoo aan het koken bracht, toen lk de agenten ln de hal bil onze blbllotheekdeiur zag. Het was het feit dat 'bij hen, als actief deel nemer aan dien vroegen aanval op ons, Judson Bain zelf was, kwaadaardig, vast beraden, woest van' drift. De schout, Clausen, was biykbaar het hoofd van den^ troep zlji waren met hun zessen. Maar hy was niet de ziel van de bende. Dat was Bain. Maar tot myn schrik zag lk dat Bain vergezeld was door den krullekop, met wien ik den vorigen dag dat avontuur had gehad en dien ik half verdronken op de brug by Cold Spring bad achtergelaten. „wy komen hier twee mannen halen," was de verklaring van den schout toen zy de kamer binnen drongen. „Welke autoriteit hebt u om hier op deze wijze het huis binnen te dringen?' vroeg lk, op den divan overeind zittend. „Ik weet dat u beweert de schout van Hazelhurst te zijn," sprak lk. „En ik wil toegeven dat u dat zijt. Maar wie zijn deze mannen?" Ik wees op Bain on de rest met eeri bandbeweging, die bedoelde den grooten man met het roode gezicht en de roode oogen woest te maken. En het gelukte my. „Ik geloof dat lk je nu heb waar lk je hebben wil," schreeuwde Bain. Ik lachte hem ln z!J,n gezicht uil „0," zei lk, „ben je niet mijn vriend uit dat kleine hutje achter Oold Spring?" Hy vloekte zonder te letten op de aan wezigheid van Donna en tante Oharlotte. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ> VOORUITBETALING: Helderaohe Courant f 1.60; fr. p. p, binnenland f 2.Ned O en W Indlëp. zeepowt f2.60; ld. p.xnall en overige landen f8.20. ZondagBblnd reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad reap. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f135 Loeee nummer» der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingez. ameded. (kolombreedte al» redaction. tekst) dubbel tariet Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regel» 40 ct, elke regel meer 10 ct. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno.. 4 ct DE ADMINISTRATIE. (Wordt vervolgd). (ook de allerfijnste casimire), in den gelen winKel by JAAP SNOR, Zuidstraat 16. De gele winkel heeft een faam, ook met zUn De ontvangst te Parijs. Wat de Duitsche bladen zeggen. Ingezonden mededeeling. Slechte «pljiverte- rlng, verstopping, maagkwalen enz., werken nadeellg op uw htlmeur en ge stel. Posters Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del, dat uw kwaal doet verdwijnen, laagplllan f 0.65 per flacon. Alom verkrijgbaar „U kent rail mijnbeer," anwoordde de schout met behooriyk respect.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1