HELDEHE COURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS VAN DONDERDAG 23 SEPT. 1926 Van den cursus voor diploma boek houden enz., onder leiding van den heer A. v. d. Mey, Leeraar Boekhouden M.O. slaagden o. a. voor Merourius-diploma de heeren R. B. Mammen, K. Meijer, J. Holzman; voor de Vereeniglng van leeraren: mej. D. v. 't Hoff en de heer J. Peper; voor 't Pracktijk-diploma de heer A. Bosman. Stodelfijk Muziekkorps. 6e en laatste zomeroonoeirt te geven op hedenavond van half 8 tot 10 uur in die muziektent Plantsoen. Programma: L (PSor oapora ad aatra. Marohe Bravour Na 2, 8 en 6 uitgevoerde nummers con cours te Amsterdam. Winterdlenst T. EL S. O. Wij vestigen de aandacht van 'belang hebbenden op de advertentie van de N.V. Texel's Eigen Stoomboot-onderneming, waarin de winterdienstregeling wordt aangekondigd niet ingang van 8 October. Dubbel Manncnktv artet „Inter Nos". Gisterenavond' gaf bovengenoemd kwartet een concert in de Nieuwe Kerk. Daarbij traden als solisten op Mejuffrouw Hoogen- bosch en de heer Leewena als organist. De belangstelling van de zijde van het publiek was groot. Het programma werd geopend met een mooi allegro van Berens. De heer Leawens wist, als uitstekend organist, de schoonhe den van dit instrument tot zijn recht te doen komen. Een tweede, door hem vertolkte, nummer, was getiteld „Adoration" van A. Guilmant. „Inter Nos" zong allereerst een tweetal Latfijnsche liederen, fiJ. JEcce Panis An-ge- lorum" van A. Lotti» en „Ave Maria" van D. Thermignon. De zang van het goed-ge- scboolde koor kwam in het kerkgebouw goed tot zijn recht, maar niet overal was de acous- tiek voldoende, waardoor, op de plaats waar wij zaten o. a„ veel van den klank niet zoo goed- 'Uitkwam. iZeer mooi waren de twee nummers van Mozart, een „Benedictus" en een „Agnus Dei". Trouwens^ wat is van Mozart niet mooi en welluidend? De glasheldere, zuivere en het oor aangenaam aandoende stem der zangeres bracht de schoonheden van deze composities naar voren. Afwisselend zon gen nu „Inter Nos" en de soliste; eerstge noemd „de Hemel" van O. O. A. de Viiegh, en het bekende jSchfifers Sonntagslied" van Kreutzer. De accoustiek en misschien ook wel het ongewone van dit kerkgezang waren oorzaak,' dat met name de inzeit van laatst genoemd 'lied niet tot zijn recht kwam. Mejuffrouw Hoogenbosch vertolkte hier na een tweetal liederen: „Immanuel", be werkt door E. v. Nössler, en het prachtige, welbekende Jesrushed van Hildach. Met Schiebold'3 „Abendstfindcben" en Kinkei's „Rittors Abschied" kwamen wij ten op zichte van „Inter Nos" op bekend terrein, en mejuffrouw Hoogenbosch, na het klas sieke genre, kwam in- vier kleine nummertjes meer in onzen tijd Het waren oomposities van W. 31uijter, eenvoudig en melodieus, en een tweede van De Viiegh. „Inter Nos" besloot met het „Vaarwel, o zomer" van Nic. v. d. Linden, toepasselijk nummer, en vNeerlann's taal" van A. Stille. Met een prachtige Marohe Solennelle van A. Malliy besloot de heer LeewenS den goed geslaagden avond. Kin der-operette Alb. Boelens. Woensdagmiddag opende de heer Boe- lens met zijn leerlingen het winterseizoen met eene weder-opvoering van de aardige kinder-operette „Astra". Deze operette is, zooals wij bjj een yroegere gelegenheid zeiden, gemaakt naar een sprookje, dat do Glim-fabrieken als reclame hebben uitgegeven en behalve, dat hier natuurlijk op niet onbescheiden wijze van de gele genheid om reclame voor de artikelen der firma te maken, gebruik gemaakt wordt, is het leerzame en opvoedende element hierin niet vergeten. Aardig is de samen spraak van de kabouters, die bet over de tegenwoordige jeugd hebben, die geen vogelnestjes meer uithaalt, die de dieren lief heeft en ze goed behandelt en die zoo gunstig afsteekt bij de jeugd van dertig, veertig jaar geleden. Behalve een verandering van rol Colino wordt thans door Annie Schutte vertolkt is het begin van het tweede bedrijf veranderd en aantrekkelijker geworden. Ook nu weer genoot het meerendeels zoer jeugdige auditorium ten zeerste van dit sprookje. De benedenzaal was bijna geheel vol en ook boven zaten vele toe- hoordertjes, zoodat deze eerste middag voorstelling zeer goed is geslaagd. Voor de slachtoffers van dien brand. Van L. ontvingen wij nog 1.— voor de oudjes in de Langestraat. Druppels gewijze komen de bijdragen voor die slachtoffers van den brand nog binnen. Wij vertrouwen dat nog meerdere plaats- igonooten hun gave zullen zenden. Vanmorgen ontvingen wij nog van N. N. 2.50 en L de J. L— Gaarne zullen wij Iedere bijdrage in ontvangst nemen en in onze krant verant woorden. Vertrek van Hr. Ma. JSumatora*. De N. Rott. Ort. schrijft: Om 1 uyr Dinsdagmiddag zfijn de tros sen, waarmede onze nieuwe pantserkrui ser, de Suimatra, aan de Javakade te Am sterdam' gemeerd' lag, losgegooid, trokken twee sleepbooten den geweldigen oorlogs bodem langzaam naar het midden van het vaarwater en begon deze zijn verre reis over den Atlantischen Oceaan, door het Panamakanaal, over de Stille Zuidzee naar den Oost-Indlschen Archipel. Langs de verschansing over de heele lengte van het schip stonden in militaire houding de honderden ledten van de be manning; op de campagne de officieren; de commandant, kolonel jhr. Schorer, en zijp wachthebbende officieren op de brug Het harmoniekorps van de Amsterdam- sche politie speelde het Wien Neerlandsch bloed. Het was een indrukwekkend oogen- blik. Langs de kade stonden familieleden, vrienden en bekendten van de opvarenden geschaard in dichte rijen en1 terwijl de stoomfluiten en sirenes van al de booten in de haven looiden en gilden tot harte lijk afscheid, bleef er nog lang oontact tussohen de schepelingen die voor enkele jaren gingen vertrekken, en degenen, die leder hunner op den wal achterliet, vrou wen en 'kinderen, ouders, verwanten, vrienden en geliefden. Een aanhoudend gewuif met hoeden, mutsen en zakdoeken, terwijl imen nog zoo lang mogelijk trachtte elkander te 'beschreeuwen, en begrijpelij kerwijze ook veel tranen het ging er nog juist zoo toe, als staat afgebeeld op den overouden gevelsteen in de Schreiers- toren1, die aan dergelijke tooneelen zfijn naam heeft ontleend. Eendgen tijd vóór het vertrek was vlcer admiraal Fook, commandant der marine In Helder, met zijn adjudant, luitenant ter zee lste klasse Hoogh, met een stoombar- kas aangekomen. Aan de valreep werden toen d!e gebruikelijke» eerbewijzen ge bracht. De bemanning stond voor de boeg aangetreden, en hier heeft hij den opva renden een goede reis toegewenscht en allen op het hart gedrukt, dat zij, ieder voor zich, te zorgen hadden, dat dit schoone schip in de buitenlandsohe ha vens, welke het zal aandoen, en in de koloniale wateren, waar het zal dienst doen, een 'goeden naamT zal hebben te handhavem 'Bij het vertrek van den admiraal zijn de gebruikelijke 16 saluutschoten gelost en speelde het muziekkorps, gevormd uit de bemanning, heft Wien Neerlandsch bloed. Later is luitenant ter zee le klasse A. Vos Jr. nog namens den minister van ma rine ad interim, den heer Lambooy, oom- mandant, état-major en bemanning een goede reis kennen wensohen. Eerste A. G. O.-Ieztng Nu langzamerhand het najaars- en straks het winterseizoen is aangebroken, komen de lange avonden en daarmede de avondgenoegens. En het is ook weder de vereeniging A.G.O., die acte de pré- se nee geeft. Wellicht zullen de lezers zich herinneren, dat ten vorigen jare pogingen in het werk waren gesteld om eene lezing van den heer Visser over de Karakorum-expeditie te krijgen. Deze pogingen slaagden in zooverre, dat de heer Visser zich gaarne bereid verklaarde hier te komen, doch zoo aan allerlei datums gebonden was, dat de winter langzamerhand voorbij was vóór van een bezoek aan Helder sprake kon zijn. Zoo werd dan dit uitgesteld. Dat dit uitstel geen afstel beteekende, bewijst het feit, dat do heer Visser thans als eerste op de rij der sprekers staat en reeds in begin October hier komt. Misschien weet niet ieder wat de naam „Karakorum" beteekent. Dit is de naam van een bergketen in Opper-Azië tusschen de Himalaya en den Kwenlun. Hij is op een na de hoogste der aarde; de voor naamste pas doortocht door de bergen is 6680 M. hoog. De heer Visser, daarbij trouw vergezeld door zijne echt- genoote, heeft een tocht door dit interes sante en vrijwel onbekende bergland gemaakt, en het is over dezen tocht, dat hij komt vertellen. Verschillende A.G.O.- bezoekers zien met spanning naar deze lezing uit. Daar de kosten van zoo'n expeditie natuurlijk zeer hoog zijn, moeten zy mede door de opbrengst dezer lezingen gedekt worden. Maar de heer Visser was in deze aangelegenheid het A.G.O.-bestuur en het Heldersche publiek zeer ter wille, waardoor het mogelijk is gemaakt, dat men voor niet te hoogen prijs deze lezing kan bijwonen. Het spreekt vanzelf, dat A.G.O. daarvoor op een volle zaal rekent, omdat anders de onkosten niet gedekt kunnen worden. De lezing zal Vrijdag 8 October a.s. worden gehouden; men zorge dus dien avond vrij te hebben. Nadei'e bijzonder heden omtrent prijs eqz. per advertentie. Het nieuwe raadhuis. De heer Tiessen verheugt zich over de wijze waarop onze raadsoverzicht- schrijver lichtelijk den draak stfik met de vorderingen inzake het nieuwe raad huis. Hij zou het beter hebben gevonden/ indien, voor met den verbouw was be gonnen, de „roode haan het oude gebouw tot asoh hadde gebracht". Hij wijst er op, dat er ontzaglijk gesloopt is in dit gebouw, zoodat feitelijk alleen nog drie muren zijn blijven staan en betwijfelt of de oude muren wel voldoende sterk zullen zijn om het nieuwgebouwde te kunnen dragen. Het zou wel te betreuren zijn indien het nieuwe raadhuis aan verzak king onderhevig zoude zijn, meent hij; de ingezetenen moeten straks al hun bijdrage betalen, en de kosten zouden daardoor nog maar weer hooger worden. De schrijver is verder van meening, dat het gebouw in zijn gerestaureerden toe stand evenmin aan de verwachtingen zal voldoen als het spuikanaal, dat „zoo ver schrikkelijk riekt". „ZonnestraaldafT» Uit eene advertentie in dit nummer blijkt, dat Zaterdag a.s. een „Zonnestraal dag" gehouden wordt, n.1. eene collecte voor de Nedqrl. Ver. „Zonnestraal" tot het opriohten van Arbeidskolonies voor tuberoulose-lijders in Nederland. Deze eerste „Zonnestraaldag" wordt Zaterdag in een aantal plaatsen in ons iand ge houden. Op godsdienstige en politieke richting mag b]j deze patiënten nimmer worden gelet. Gaarne bevelen wij de oollecte van Zaterdag bij leder aan en verwijzen wij voorts naar het ingezonden Btuk in het nummer van Dinsdag 1.1. Uit het Politierapport Maandagmiddag werd op het Hoofd bureau aangifte gedaan, dat pit een aantal in aanbouw zijnde huizen, bij den spoorwegovergang, een hoeveelheid spij kers en een zaag waren ontvreemd. De diefstal moet plaats gehad hebben tussohen Zaterdagmiddag en Maandag morgen. De moderne Jeugd. Een hier tijdelijk vertoevend bewoner van Medemblik, heeft Maandagmiddag opsporing verzooht van zijn 19-jarige dochter. De jonge dame was Zondag avond, na een berisping van haar vader over haar gedrag, op stap gegaan, en toen niet meer in de woning teruggekeerd. Een meisje, wonende in de Emmastr., heeft Maandagavond aangifte gedaan, dat ze Zondagmiddag op den hoek Spoor straat-P. H. Laan door een autobus was aangereden, terwijl zij rechts van den weg reed. Door de aanrijding kwam zij te vallen en werd haar rijwiel beschadigd. Dinsdagmorgen werd telefonisch van den Kanaalweg kennis fee -3a, dat het achterwiel was gebroken van een be spannen wagen, geladen met briketten voor deMarine. Hetverkeer ondervond hier door belemmering en eerst nadat de briketten, die over de straat gevallen waren, op een andere wagen waren ge laden, was de stremming weer opgeheven. De kapotte wagen werd hierna verwijderd. Door een bewoner van den Ouden Helder en eveneens door een van de Koningdwarsstraat, werd Dinsdag kennis gegeven, dat een ruit van hun woning door een jongen was vernield. Door een ander bewoner van den Ouden Helder werd gisterenmiddag aangifte gedaan dat eenige jongens een hoeveel heid hem toebehoorend zeegras op den Zeedijk hadden verbrand. In ons politierapport van Dinsdag deelden we mede, dat een 4-jarig meisje op den Koningsweg was aangereden door een wielrijdster, die aan den verkeerden kant van den weg had gereden. Het kindje had hierbij een been gebroken. Personen, die Zondag van de aanrijding getuige zijn geweest, worden beleefd verzocht op het Hoofdbureau van politie nadere inlichtingen te verstrekken over do wielrijdster, die de oorzaak van het ongeluk was, daar deze tot op heden onvindbaar was. Binnenland. Kinderdoodslag. De Utreohtaohe rechtbank heeft imet ge sloten deuren behanfleld de zaak tegen de 19-jarige dienstbode O. v. V., te Ede, ver dacht van kinderdoodslag. De officier eischte 1 jaar (gevangenisstraf. Van een vrachtauto gevallen. l>e 14-jarige A. G. uit de Rosertraat te Rotterdam is Dinsdag op dten hol bij den Kreekweg aldaar van een vrachtauto af geslagen, waarop hij geklommen was. Hij werd door een passeerende autobus ge grepen. Een der voorwielen ging den jon gen over den schedel; spoedig te hfij over leden. Doodgevallen., Dinsdagmiddag is de 25-jarige T. B. hij werkzaamheden op het terrein van de electrische centrale te Leiden van een steiger gevallen. Hij is aan de gevolgen overleden. Oplichting. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft Dinsdag terechtgestaan; de 27-jarige kan toorbediende M. de L., ter zake dat hij op verschillende tijdstippen onder valsche voorwendsels personen heeft bewogen tot de afgifte van verschillende voorwerpen. Zoo heeft hij op 21 Mei j.1. een firma op gelicht voor een schrijfmachine; 6 en 7 Juni heeft hij rijwielen in handen weten te krijgen en nog heeft hij een winkelier voor een aantal Philips Ar,ga-lampen op gelicht. Deze man, die er rijn werk van maakt in het land door oplichting zich te verrijken, heeft ook te dier zake terecht gestaan voor de rechtbank te Arnhem, die hein Dinsdag tot 2 jaar gevangenisstraf veroordetelde. Ook te Amsterdam hoorde verdachte twee jaar gevangenisstraf tegen zich edsohan. De moord te Spekholzerheide. Het O. M. bij de rechtbank te Maas tricht, waargenomen door mr. Kneepkens, heeft Dinsdagmorgen tegen den 24-Jari- gen A. W„ die op 4 Juli, met het oog merk om te stelen, de vrouw van den landbouwer Borghans te SpekhoJzerheide met een zwaren sobroefsleutel eenige ma len op het hoofd heeft geslagen, zoodat zij' terstand doodl neerviel, levenslang ge- eischt. Toen het talrijke publiek op die tribune dien eisch had gehoord, ging het luid op- plaudiaseeran. Ingezonden Mededeellng. Aanrijding door een auto. Een jonge man zeer ernstig gekwetst Dinsdagavond tussohen 11 en 12 uur heeft op de Boorlaan, nabij de Konings kade in Den Haag, een ernstig ongeluk plaats gehad. De heer P. O., een 22-jarig student aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, wonende aan de Stadhouders- laan in Den Haag, reed, vergezeld van een Jonge dame, in de richting van Was senaar. Hij reed, naar getuigen hebben verklaard, aan de rechterzijde van den weg en met een snelheid, welke niet groo- ter dan 20 K.M. geweest zou zijn. ver moedelijk tengevolge van de Bleohte ver lichting daar ter plaatse (langs de Boor laan staan slechts aan één zijde lantaarns) bemerkte de automobilist niet, dat vóór hem zich 2 personen bevonden. Het waren de 26-jarige J. H. B., wonende aan den Houtweg in Den Haag, die met zijn flets aan de hand liep en diens verloofde, die op haar flets naast hem reed. Zij werden van achteren door den auto gegrepen. Het meisje kreeg geen verwondingen, doch de heer B. werd zeer ernstig ge kwetst. Een dokter stelde een schedel breuk en een zware hersensohudding vast. In levensgevaarlijken toestand werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Tegen den heer O. is proces-verbaal opgemaakt, daar het vermoeden bestaat, dat hij, tengevolge van onoplettendheid* de beide personen niet heeft gezien. Zijn auto is in beslag genomen. Een deskundig onderzoek heoft uitge wezen, dat de remmen van de auto vol komen in orde waren. Het slachtoffer van het auto-ongeluk, de 26-jarige J. EL R., te in het ziekenhuis overleden. Ernstige ongeregeldheden ander militairen te Assen. Een onderofficier doodgeschoten; andere militairen Verwond. Uit Assen meldt men aan de N. R. Ct.: Manadagavond ongeveer half-elf hebben onder de militairen, die te Assen zijn op gekomen voor herhalingsoefeningen, ern stige ongeregeldheden plaats gehad. Het schijnt, dat het een vooraf beraamd plan is geweest, want reeds eenige dagen tevoren werden er scherpe patronen ver mist. Nadat Maandag bij zeer warm weer een marsch was gehouden, waarbij vele mili tairen zijn uitgevallen, is het tot een uit barsting gekomen. In de cantine van de Emma-toazerne werd veel vernield; De ruiten werden stuk geworpen. Men1 is toei\ achter de kazerne gegaan, waar met scherp geschoten werd; Een onder-offi cier, die 'bij een kapitein stond om van dezen orders te ontvangen, kreeg een schot en was onmiddellijk dood. Verder zijn eenige militairen verwond. Het was reeds laat, toen de rust was weergekeerd. Het 12de regiment, waarbij de onlusten zijn voorgekomen, rukte Dinsdag niet uit Niemand van dit regiment mag de kazer ne verlaten. De generaal is reeds aanwip, zdg om een onderzpek in te stellen, Nader wordt nog gemeld: Nadat de chef van de cantine vanwege de luidruchtigheid der militairen geen bier meer wensflhte te schenken, gingen de oproermakers tot vernieling over. Dp wacht moest toen in het geweer komen, maar een gedeelte daarvan weigerde. De weigeraars werden ln arrest gesteld. De wacht ontruimde de cantine, waarin ach ter de cantine de grootmajoor het oom- mando van de wacht overnam en tot acht maal toe aan de oproermakers vriendelijk, doch ook bevelend verzocht, uiteen te gaan. Aan dit bevel werd niet voldaan; de grootmajoor werd op een schandelijke wijze uitgejouwd en met steenen gegooid. De majoor liet daarna een salvo geven met losse patronen, waarna de troep nog brutaler werd en de Internationale aan hief. Vervolgens weid' een salvo gegeven met scherpe patronen. De onderofficier Mumnike, uit Terappel, die niet bij de op roermakers behoorde, werd' doodgescho ten, en andere militairen werden gewond. Het verhaal van een ooggetuige. Van een ooggetuige vernam1 de Corres pondent van do Nw. Rott Grt het vol gende: Nadat Maandagavond! in de cantine veel vernield1 was en de cantine ontruimd was, trok om ongeveer kwart over negen een 600 man in optocht over de binnen plaats. Zij wilden, dat de militaire politie van het terrein verwijderd werd en arres tanten in vrijheid werden gesteld. Kapi tein Glaslus probeerde hen te bedaren, maar de militairen liepen te hoop langs de WilhelmJba-kazerne, waar ruiten wer den stukgeworpen. Op last van kapitein Glasfius werd daarop de militaire politie van het terrein verwijderd. Men begon toen te roepen Leve kapitein Glasius! De manschappen zijn daarna ook eenigszina uit elkander gegaan. Intusschen waren eenige hoofdofficie ren, een hoofdinspecteur van politie en twee marechaussees op hot terrein geko men en dezen deden ai het mogelijke om de herriemakers naar bed te krijgen. Hieraan werd' echter Igeen gevolg ge geven. Daarna werd een formatie uitge voerd toet de wacht ln het geweer onder commando van reserve le luitenant Vis ser, die den manschappen toeriep: Ge hoorzaamheid aan de wet of geweld zal worden gebruikt I De bajonetten werden opgestoken en de geweren geladen. Hot commando was hiertoe niet gegeven doos een der op het terrein aanwezige hoofd officieren. Kapitein Glasius, die nogmaals probeerde de manschappen uit elkaar te krijgen, beval den luitenant met zijn man schappen terug te gaan, waaraan gevolg werd gegeven. Toen de aanwezige hoofd officieren er niet in slaagden die men- schen uit elkaar te doen gaan en dezen integendeel begonnen roet vuil te werpen en te zingen, gal luitenant-kolonel Saughe de wacht bevel om in het geweer te ko men, weer onder bevel van reserve ld lui tenant Visser. Weer riep deze: Gehoor zaamheid aan de wet of geweld zal wor den gebruiktl De wachten werden opge steld tusschen de Wilhelminn- en Emima- kazerne. De manschappen voldeden nog niet aan de sommatie en bleven op een afstand van ongeveer 60 meter verspreid van de op gestelde wacht staan. Luitenant Vlwe» gaf toen drie keer bevel tot salvo vuur. wat geen indruk maakte. Toen werd tot tweemaal toe gevuurd op die manschap pen, met het' gevolg dat L. G. Munnebe. sergeant-titulair van de lichting 1926, uit ter Apei, een eenige zoon, doooelljk go- troffen weid en' nog drie andere militai ren werden gewend. Munneke kreeg den kogel in, het hoofd en was onmiddellijk dood. Om ongeveer 11 uur was alles rustig. Om 12 uur werd1 over verschillende com pagnieën controle gehouden. De nacht verliep rustig. Eén militair werd als ver dacht van opruiing ln arrest gestéld. De wachten zfijn nu versterkt. De Asser Courant schrijft, dat ets warmte de voornaamste oorzaak van het te Assen gebeurde geweest fis. BfiJ de Maandag gehouden1 oefening was er een groot aantal uitvallers, het blad spreekt van een 150 man en die ontevredenheid was groot In het stadje had men een ver- moedon dat de avond niet rustig voorbij gaan zou en vele nieuwsgierigen waren togen dien tijd kazernewaarts getrokken. Het 'begon, vertelt het blad, doordat een groep soldaten om de kazerne liep en daar de „Internationale" zong. Het gevolg was een oploop en het begin van de relletjes was daar. Het 'blad verneemt nog, dat de oefenin gen Maandag hebben plaats gehad op het Balloërveld (van het le en' 9e R. I.) en op het Rolderveld (van het 12e R. L). De eerste oefeningen stonden onder bevel van majoor J. Biestraten, de tweed© onder bevel van majoor Van dér Reijdlen. Toen majoor Van Biestraten zag, dat de manschappen te moe werden, heeft hfij de verdere oefeningen afgelast en zijn zijn manschappen naar de kazerne op gerukt. Majoor Van der Reijden daarentegen heeft de mannen nog drie gevechtsoefe ningen laten verrichten, zoodat deze mi litairen eerst om half vijf Maandagavond in de kazerne terugkeerden. Een onderhoud met Kol van Bei, Een spepiale verslaggever van da Telegraaf heeft een onderhoud gehad met den Brigadecommandant, KoL van BeL Deze stelde voorop dat de marsdh niet te vermoeiend was geweest. Vermoedelijk was het relletje op touw gezet door eenige mannen, die in de can tine bier hadden gedronken en waarvan een een provoceerend type was. Op de vraag van den verslaggever of er scherpe patronen vermist waren, ant woordde de commandant van neen. Hfij deelde voorts mede, dat het eten en de ligging goed waren. Nog enkele Wznndorheden. Van militaire zijde is aan de „Asser Ct." meegedeeld, dat de voorstelling vari zaken dat het verschil in optreden van de majoors Biestraten en Van der Reijden tot de ontevr denheid zou hebben aan leiding gegeven, niet juist is, omdat het 9e de muziek had en deze muziek tegen den tijd dat de oefeningen gestaakt wer den, op een afgesproken punt wachtte. In dit verband werd het blad ook nog gewezen op het groote belang dat een regiment bij muziek heeft. Toen het 9de n.1. naar het garnizoen terugkeerde, is het opgewacht en voorafgegaan door het korte en pittige marsohen spelende staf muziekkorps, waardoor het loopen voor de mansohappen zooveel gemakkelijker werd en waaraan men het toeschrijft, dat bij het negende lang zooveel uit vallers niet zijn geweest als bij het 12e R. I. Volgens enkele hooge militaire autori teiten, zou de omstandigheid, dat het 12e R-1. in zulk een desolaten toestand huiswaarts keerde, door manschappen van het 9e R. I. zijn gebruikt om de zaak op stelten te zetten. Ook is het blad meegedeeld, dat de wacht uiterst lankmoedig tegenover de herriemakers opgetreden is en dat eerst is geschoten, nadat door de „opstan- digen" met steenen en modder naar de wachtmenschen was gegooid. De kapitein Van Keulen o.a. zou daarbij een stuk modder tegen de borst hebben gekregen. En eerst toen moet de wacht van de wapenen gebruik gemaakt hebben. Dat de militaire politie van het kazerneterrein is verwijderd, werd bevestigd; doch ont kend werd, dat zulks zou zijn geschied, nadat daartoe door de mansohappen den eisch geBteld was. Naar men voorts nog aan de „Asser Ct. meedeelde, (maar het blad heeft er geen bevestiging van kunnen krijgen) is het schieten der wachtmenschen Maan dagavond niet zonder slag of stoot ge gaan, maar heeft zich daarbh nog het volgende afgespeeld Den commandant van de wacht van het 9e was door een luitenant bevolen patronen uit te reiken, hetgeen deze weigerde, terwijl de manschappen wei gerden patronen in ontvangst te nemen Dientengevolge zijn zfij gestraft met 14 dagen zwaar arrest en 14 dagen na dienen, terwijl zij te zijner tijd voor dienst weigering voor den krijgsraad zullen moeten verschijnen. Urbach 2. Ouverture Peter Sahimoll Wobe 8. Andante con moto 6e Sywphonle Beethoven 4. Triuirfiixh Polonaise Berger 6. Suite de 1'Opera Marlon (0 deelen) Sam Vlesslng Fantasie Sur 1'Opera Afrioaine Moijerbeer x Diefstal. Aanrijding. Vernielzucht. Opsporing verzocht.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5