T VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1926. Het nieuwe Raadhuis A. G. O. lezing. Comité voor Kunstavonden. De winkelweek. Tentoonstelling. Nn de zomer voorbfl ls. De Koningin en Prinses naar het Loo. De Koningin-Moeder ln het Schwarzwald. Onderscheiding Henrl ter Hall. Het vliegkamp „De Mok" wordt tijdelijk gesloten. De Koningin bfi de Legennanoeuvree te Amersfoort Noodtoestand aan den Langendök. De militaire relletjes te Assem Vragen van het Kamerlid Schaper. Interpellatie-verzoeken. Verdere toeneming der kolenproductia PREDIKBEURTEN. ZONDAG 26 SEPTEMBER Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.80 uur, Da. Broekema, van Oudeschild, Texel. Weet er kerk: Huisduinen: WIERINGEN. Wee ter land Jullanadorp: Zen dlngs gebouw „Ster der Hoop" 's Avonds 8 uur, WelÉd. Heer Schalkwijk, van Amsterdam. Geref. Kerk (Spoorstraat): Chr. Geref. Kerk (Steengracht): Luthersche Kerk: Doopsgezinde Kerk: WIERINGEN. Stroe. Leger des Hells (Spoorgracht 88). 's Namiddags 3.80 uur Openluchtmeeting, b. h. Koningsplein. De belast! ngontwerpen. Het leenlgsfonds 1914. Het 50.000ste bad .Je Vllsslngen. Zoover zijn we hier nog niet helaas! WIJ ontvingen Van die week van den heer Tiessen een ingezonden stuk over het nieuwe Raadhuis. Wij plaatsten dit niet, omdat de pen van den heer Tiessen wel eens wat al te vruchtbaar is in het schrijven van onvruchtbare stukken. De inhoud van het stuk, dat van weinig objectiviteit getuigde, gaven wij in het kort weer, om den heer Tiessen recht te doen. Abusievelijk kwam nu deze ver korte inhoud' onder plaatselijk nieuws, terwijl het thuis behoorde onder de ru briek .ingezonden", die buiten de ver antwoordelijkheid van de redactie staat. Wfl herstellen hierbij dus onze fout en neinen den schijn weg alsof wij het met den Inhoud van het stuk eens zouden zijn. Een belangrijke gift. Door onzen vroegeren plaatsgenoot, mtaris O. Stammes, is een bedrag van duizend gulden toegezegd, als bijdrage de kosten van aanschaffing van een eventueel nieuw meubilair en een klok fa de raadszaal. Reeds hebben wij medegedeeld, dlat de heer Visser, de bekende reiziger, voor A.GJO. eene lezing zal houden over zijn ontdekkingstocht in de onbekende gebieden tusschen Hkidukush en Karakorum. Deze llezing heeft plaats 8 October a.a. in „Ca sino" en is de eerste winterlezing van dit seizoen. Reeds thans kan men zich, zooals uit de advertentie blijkt, van kaarten voor zien. Daar het te voorzien is, dat voor deze lezing veel belangstelling zal zijn, voorzie men zich tijdig van kaarten. De advertentie geelt in deze de noodige inlichtingen. t Loopt goed met de aanmelding voor de goedkoope booneeiavonden, zeer veilen reeds hebben zich opgegeven. Het bleek evenwel, dat vele anderen geen circulaire ontvingen; en in verband hiermede is door het comité besloten de gelegenheid tot aanmelding nog open te stellen tot 30 September. Zij dus, die geen circulaire ontvingen en gaarne van deze goedkoope gelegenheid om goede too- neelvoörstellingen te zien, willen gebruik maken, kunnen zich alsnog schriftelijk of telefonisch daarvoor bij „Casino" opgeven. Verleden jaar zijn over de wijze der plaatsbespreking klachten vernomen; som migen) moesten zeer lang wachten eer zij aan de beurt kwamen en zagen zich dan vaak de beste plaatsen ontgaan. Nu is het zeer moeilijk hieromtrent een regeling te maken, die ieder zal' kunnen voldoen; omdat tenslotte iedere plaats maar eenmaal kan worden toegewezen. Nochtans heeft het co mité gemeend aan de wenschen van het publiek tegemoet te moeten komen, en het wil nu zelf het publiek zich laten uitspre ken over de beste regeling der plaatsbespre king. Men kan deze schriftelijk of mondeling aan „Casino" opgeven, en dan zal de beste regeling uit de opgegeven aanwijzigingen worden gekozen. Reedis werden eeniige rege lingen voorgesteld!, die wij hier in 't kort laten volgen: de. Ieder, die komt bespreken, krijgt een volgnummer. Uit een bus, waarin zich het zelfde aantal nummers bevindt als in het puhliek is verspreid, wordt door iemand uit het publiek een nummer getrokken. Gesteld, men trekt 120, er zijn 200 nummers uige geven, dan begint dé houder van no. 120 het eerst te bespreken*. Na no* 200 komen dan de nummers 1 tot 119. 2a Een andere regeling is deze: Alle abonnementskaarten worden genummerd. De eerste 100 abomné's bespreken van 2 tot half 8, de volgende van half 3 tot 3 uur en zoo voort. Rij de tweede voorstelling komen dan de laatste 100 nummers het eerst aan de beurt, en 'bij' de overige wordt de volgorde weder gewijzigd, zoodat aan het einde der laatste voorstelling ieder een gelijke kans heeft gehad! op een goede plaats. Een be zwaar hieraan verbonden is. dat men voor kennissen, wier abonnement niet in dezelfde serie van 100 loopt, niet tegelijk kan be spreken. Wie weet een betere regeling? De heer Polakzal ze gaarne ini ontvangst nemen. Voor het overige verwijzen wij» naar de ad vertentie in» dit nummer. In enkele korte berichtjes hebben we onzen lezers verteld, dat de animo voor de in October te houden winkelweek, van de zijde van, de winkeliers bizonder bevredi gend was. De beide winkeliersverenigingen zullen er voor zorgen, dat ook de belangstelling voor deze winkelweek bij de ptoatsgenooten» zal opgewekt werden. In de krant, die de volgende week door hen uitgegeven wordt,, en» die gratis huis aan huis door heel de ge meente zal worden verspreid, zal een» biljet ingelegd worldeni, waarop een ieder de waar de in kan vullen, die hij meent dat de uit stallingen 'hebben. Voor deze taxaties zullen prijzen worden beschikbaar gesteld. De deelnemers aan de winkelweek hebben deze prijzen gratis ge- gevenl Hieronder laten we de prijzen vol gen, die door de winkeliers van de Spoor- en Keizerstraat zijn verstrekt Spoorstraat: H. Spruit, een damesmantel; P. v. dl Made, een wandelstok; W. Bierenbroodspot, een Zijden overhemd; Wleringa, Gero-zilver couvert in étui; A. de Vries, een doos bon bons; J. Veen, 3'/, el Crêpe de Chine voor een Japon; J. O. Duinker, een Waterman- vulpennonder; L. Qoltof, een wieg; N. Graaff," een paar Nappa handschoenen met bont; O. J. Graaff, twee tochtdekens; H. Nypels, een reisneoessaire; 'Buitendijk, een aniateurgerèedschapskist; Klercq, een divan kussen (handschilderwerk); Van Baaren, een electr. schemerlamp; Vroom D re es- ma nn, een prima satinet deken met zijden randen; Slot en Bijl, een gerookte paling van pl. m. 2 pond; Hanjer, een rooktafel; Troost een heerenlhoed'; J. v. d. Plaat een blik ham; Bern, Meijer, een damesvest Keizerstraat: N. Colt-of, een Engelsche Pulloven; J. W. London, 1 doos bonbons, 6 koeken, 4 albums en 1/2 blik biscuits; A. Coltof, een bloem bak met vazen; R. Kleijn, een kaas; A. P. Neels, een heerenpantalon'; C. van der Plaat, een flesch wijn Caneli en een flesch wijn Galipoli; J. de Jong, een Crêpe de Ohine- japon; S. Schell'inger, 10 rol Jap. behang met rand; Qrunwald, een fantasiedeken; E. Heiligenberg, een electr.' rijwiellamp. In ons nummer van Dinsdag en Donder dag zullen we de andere prijzen opnemen, Blijkens een advertentie in dit blad opent de HeMersche Esp erantistenver eentigi ng, evepals vorige jarenl een tentoonstelling van alles, wat ze op dit gebied heeft verzameld', Voor ieder is er gelegenheid) alles op rijn gemak te bezichtigen, terwijl de aanwezige Esperantisten gaarne alle gewemschte imlich tingen gevent Er bestaat reeds een massa literatuur in deze taal, en worden er periodieken, weten schappelijke verhandelingen en couranten in gedrukt. Het Engelsche Bijbelgenootschap geeft thans ook den Bijbel uit geheel in' het Es peranto. De invoering eener internationale algemeen erkende taal naast de moedertaal is een der dringendste eischen) uit de tegenwoordige cultureele en economische verhoudingen voortvloeiend. Ons geheele leven wordt da- gelljks meer internationaal. Menschen, die er vroeger niet aan dachten op reis te gaan, verlaten nu bijna lederen zomer hun land, om enkele weken in den vreemde door te brengen. Voor de radio bestaan er bijna geen gren zen meer, en zij» brengt onze stem tót in andere wenelddteelen. De vraag is nu: In welke taal zullen radio-berichteni, toespra ken!, voordrachten en kunstbijdragen gege ven wordén, opdat ze overal co aarde ver staan worden? Esperanto zal binnen korten tijd1 de veeltalighaid hebben opgelost De tijd is dan ook niet meer verre, dat men zich afvragen zal: hoe heeft men het zoo lang zonder een internationale taal kun nen doen? De herfst is het steramingsjaargetijde. De felle kleuren van den zomer zijn ge temperd en hebben plaats gemaakt voor diepere en warmere tinten. De zon speelt, zonder passiegloed, over de gelende bla deren en zinkt 's avonds weg in het dons van roze wolken, die hangen boven den horizon. Is er in de lente de blijde uitjubeling van jong, nieuw leven, dat vrooljjk en uitbundig overal komt kijken en dat 's zomers tot volle groei is gekomen en zwaar in de brandende zon staat, in den herfst is er een stille stemming van kwij nend leven, het vhrgaan van de groene pracht, die maanden lang het oog be koord heeft. Juist het stemmingsvolle is in den herfst het aantrekkelijke, de won dere tinten, die de zon toovert op boomen en bloemen, die zij met haar stralen beroert, De zomer is voorbij. Het droeft even door ons heen. Voorbij de strandgeneug- ten, het blijde'spel van zon en zee. -'t Was zoo kort. We hadden het zoo graag nog wat vast willen houden, nog wat willen genieten. We konden ons nog niet ver zoenen met de gedachte aan de donkere herfstdagen en de barre wintersche kou. Het leek er veel op, dat ook de zomer ons nog niet kon verlaten, 't Scheen ten minste dwaasheid, om, der traditie ge trouw, het zwembad aan het einde van de tweede week van September te sluiten. Hoe heerlijk scheen de zon, hoe brandde ze nog en deed verlangen naar de om helzing van het water. We wilden U iets vertellen over het Gemeen t e-Z w e m b a d. Dank zij de gegevens, die de badmeester ons ver strekte, kunnen we onzen lezers bet een en ander meedeelen over het bezoek aan de Gemeentelijke zweminrichting en het resultaat van de zwemlessen. Het aantal bezoekers is; gezien de min der mooie dagen die we van den zomer gehad hebben, in stijgende lijn. Vooral op warme dagen blijkt het, dat er in ons zwembad te weinig kleedgelegenheid is. Van 1 Juni tot 1 Augustus is het zwem bad dezen zomer 's morgens van 912 uur in gebruik geweest voor de kinderen van de openbare scholen. 276- meisjes en 301 jongens kwamen iedere week baden en bij velen werd hierdoor de lust tot zwemmen opgewekt, zoodat zij ook op de andere uren gebruik maakten van het bad. Niet minder dan 112 meisjes en 189 jongens leerden dan ook in dit Beizoen zwemmen. Het is te hopen, dat ook de bizondere scholen ertoe over zullen gaan, om hun kinderen te laten proflteeren van deze gezonde en nuttige sport. Aardig is het om te vermelden dat de badmeester van den Gemeentelijken in specteur voor de lichamelijke opvoeding te Amsterdam een dankbetuiging ontving voor de verleende assistentie bij het af nemen van de zwemproef def leerlingen van lagere scholen. Na 1 Augustus waren dus de morgens vrij. Deze werden toen gebruikt voor hen die zwemles kwamen nqmen, tegen de conditie van f 0.50 per les, terwijl van 1112 uur het politiecorps het redden van drenkelingen beoefende. Veel verbeteringen onderging het zwembad niet. Dank zij onze gemeente lijke financiën. Echter werd op den toren een springplank aangebracht en dit werd door de duikers ten zeerste gewaardeerd. Het duiken op zichzelf bevordert in hooge mate den moed en zelfbebeersching en als zoodanig heeft het dan ook groot nut. De „Heldersche Zwemvereeniging" oe fende trouw lederen Zaterdagmiddag en haar roem verbreidde zich tot onze Texel- sche overburen, van wie een verzoek werd ontvangen om te komen demonstreeren. Deze demonstratie moest wegens het ver- gevorde seizoen uitgesteld worden en zal het volgend jaar plaats vinden. Dr. Rienks stelt zich dezen winter weer beschikbaar om de leden van de zwem- club „de eerste hulp bij ongelukken" te leeren, terwijl de zwemmeester de leiding van de reddingbrigade in de overdekte zweminrichting op de Marinewerf op zich zal nemen, om in het voorjaar met de afgerichten voor het diploma A te gaan voor het redden van drenkelingen. Tot slot laten wij hier volgen een staatje van het bezoek aan de zweminrichting sinds 1928. In dit jaar kwamen er 6376 bezoekers; in 1924 was dit aantal 8416; in 1925 9470 en in 1926 8949 benevens de schoolkinderen. Nu we schrijven over het afgeloopen seizoen, moeten we vanzelf ook eens zien hoe onze badplaats „Huisduinen" het ge maakt heeft. Al te optimistisch kunnen we hier niet zijn. Het wisselvallige weer van dezen zomer is oorzaak dat het be zoek aan onze badplaats niet bijster groot is geweest, terwijl van de zeebaden geen ruim gebruik werd gemaakt. Natuurlijk waren er wel echt zonnige dagen, maar die konden het onmogelijk goed maken. Daarbij komt, dat er tegenwoordig mas sa's menschen zijn die een strandtent hebben en dus geen gebruik maken van de badkoetsen. Wanneer de prijzen van de baden misschien eens wat gereduceerd werdén, zou het gebruik wel toenemen; f 0.35 voor een bad is wat al te kostbaar voor menigeen, vooral als men daar meer malen gebruik van maakt. De heer de Boer, de gerant van het badhuis, verpacht aan verschillende fcent- houders een gedeelte van het strand, onder voorwaarde, dat alleen familieleden vanuit de tent mogen zwemmen. Deze bepaling wordt echter nogal eens over treden en diverse neefjes en nichtjes, vrienden en vriendinnetjes zwemmen dan ook mee en loopen zoodoende de koetsen voorbij. De verpachtingsprijs is tamelijk billijk gesteld, zoodat deze volgend jaar vermoedelijk wel verhoogd zal worden. Ook de inrichtingen „Dennenheuvel" en „Duinoord" kunnen niet roemen over een groot bezoek. „Dennenheuvel" heeft succes gehad met het openen van haar tennisbaan, waarvan in het afgeloopen seizoen een zoo druk gebruik gemaakt werd, dat Mevr. Pluylaar overweegt het volgend jaar een tweede baan erbij te laten aanleggen. We zullen hopen dat het weer dan ook wat stabieler zal zijn en er een groot en druk bezoek aan de verschillende inrich tingen zal komen. Voorloopig zoeken we op zolder onze kachels op en verzoeken den kolenman onze hokken te vullen. Uit het Politierapport Donderdagmorgen word door eent bewoner van het Tuindorp aangifte gedaan, dat een» drietal kuikens in een afgesloten ren ver moedelijk door een hond zijn doodgebeten. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een tapper terzake Drankwetovertreding. Tegen een bewoonster .van het Tuindorp werd proces-verbaal opgemaakt terzake het geven van gelegenheid tot het plegen van ontucht. Tegen een» marinier werd in verband met bovenstaande eveneens proces-verbaal op gemaakt. Donderdagmiddag werd' door een auto uit Breezand aan de Achtergracht. ZJZ. een lan taarn aangereden, waardoor de glazen mantel van den lantaarn werd vernield. i Donderdagmorgen werd' een 66-jarige man aangehouden, die langs de huizen met negotie ventte en daarbij een verhaal op- dischte, dat hij' jaren bij. een hier gevestigde kleermakersfirma had gewerkt en door deze op straat was gezet. Heit verhaal bleek, na ingesteld onderzoek, geheel onjuist te zijn- 'Donderdagavond werd er door een brug wachter aangifte gedaan, dat de lantaarn bij de Keizersbrug aangereden was, tengevolge waarvan d'ie lantaarn im brand stond. Door de gasfabriek werden onmiddellijk maatre gelen genomen. - Vrijdagmiddag werd een jongen aange houden, die op een rijwiel1'zonder een geinig belastingmerk reed. De Koningin en Prinses Juliana zijn gisterenmiddag per staatsspoortrein van 1 uur 12 min., waarin het salonrijtulg van d© Koningin zich bevond, van Den Haag naar Het Loo vertrokken. De Prins, die gisterenochtend een be zoek heeft gebracht aan de d'ahliaten- toonstelllng in Den Haag, gaat heden middag 2 uur 58 min. per staatsspoor naar Het Loo. De Koningin-Moeder heeft, met gevolg, voor den tijd» van 8 4 weken haar in trek genomen ln het Kurhaus Waldlust te Freudenstadt in het Schwarzwald. Aan den heer Henri ter Hall ls verlof ver leend om zijn bentoenfing tot „Officier d'e Flnstruction Pulbliquë", welke onderschei ding hem, bij' gelegenheid' van zijn öOsten verjaardag, door de Fransche Regeering werd toegekend, te aanvaarden. Het terrein van het vliegkamp „De Mok", op TexeL zal, naar de Tel. ver neemt, van 1 November tot 1 Februari worden gesloten. Gedurende de winter maanden wordt te weinig gevlogen, zoo dat het uit dit oogpunt en mede om be- zuinigingsmotieven wenschelijk werd ge oordeeld tot dezen maatregel over te gaan. Op de Leusderhiei werden Dond ndar» de legermanoeuvr.es bijgewoond door H. M. de Koningin, die met gevolg 's morgens te on- feveer half acht met auto's op den weg ItreohtAmersfoort kwam. De Koningin werd rondgeleid' door den commandant van het Veldleger, den luite nant-generaal Muller Massis, die Donderdag de oefeningen leidde. HU geleidde H. M. door het gevechtsterrein tot aan den weg MaarnOud-Leusden, waar hl) paal 7 weer in de auto's werd gestapt. Vervolgens be zocht H. M. den commandopost en de stel lingen der tegenpartij. Gedurende het laatste gedeelte van den tocht verrichtte een vlieger-eskader verschil lende luchtoefeningen. De toestand aan den Laingendijk is er den laatsten rijd niet beter op geworden. Ver schillende groenten zijn onverkoopbaar. De prijzen zijn zoodanig, dat er verschillende •tuinbouwers zijn, die hun kool, hoewei ze klaar is, niet ter veiling aanvoeren, doch ze eenvoudig op de akkers laten staan. De beste en meest gewilde soorten der roode kool brengen nauwelijks f 200 per spoorwagen van 10.000 K.G. op. Verreweg 't grootste deel gaat echter weg voor prijzen, ver beneden de 100, terwijl een opbrengst van 20 tot 40 per spoorwagen schering en inslag ia. Zoo is het begrijpelijk, dat de witte kool niet meer dan gemiddeld 60 per 10.000 K.G. opbrengt, en gele vaak voor 20 moest worden verkocht. Dit zijn prijzen, waarmee ongeveer wordt bestreden het loon van snij den en aanvoeren ter veiling, zoodlat een aanzienlijke schadepost het resultaat is dezer intense, met zooveel zorg bewerkte teelt. De Langemdijker wortelen, die zoo'n uit muntend© reputatie in binnen- en buiten land' genieten,, kunnen niet meer dan 1.50 per 100 K.G. opbrengen, terwijl de uieni het „gereed maken" haast niet waard zijn. Als men 'bedenkt, dat een arbeider per dag ruim 100 K.G. net kan afstaleni, zoodat ze veiling- klaar zijn, en de prijs per 100 K.G. ongeveer 3 is, dan is ook voor dit product, dat hier in groot© hoeveelheden wordt verbouwd, de noodtoestand aangetoond. De aardappelen zUn alweer aanmerkelijk in prijs achtendtgeloopen. Goede blauwe aardappelen brengen 1A0 per 100 K.G. op, een prijs, die zelfs de huur van het land niet goedmaakt Het Tweede Kamerlid Schaper richtte de volgende schriftelijke vragen tot den minister van Oorlog: I. Is de minister bereid, ten spoedigste een ernstig onderzoek in te stellen naar de ongeregeldheden, die Maandag 20 Sep tember j.1. in het garnizoen te Assen plaats vonden, en in het bijzonder te onderzoeken a. Hoe het kon gebeuren, dat ten aanzien van het 12e R. I. oefeningen werden gehouden, die in verband met de heerschende temperatuur blijkbaar te veel vergden van het uithoudings vermogen van den troep; b. Hoeveel uitvallers dit regiment op genoemden dag telde; c. Of en in hoeverre het optreden van de wacht en de militaire politie den eersten keer gewettigd was, en waarom, nadat deze ingerukt waren, de wacht wederom in het geweer werd geroepen. d. Hoe een man, als de sergeant Van Munnike, die naar het schijnt buiten de relletjes stend, doodehjk kon worden getroffen II. Wil de minister aan de Kamer zoo spoedig mogelijk de resultaten van dit onderzoek mededeelen? In de Donderdag gehouden Tweede- Kamerzitting heeft de heer De Visser (c.p.) verzocht vragen te mogen richten tot de regeering, in zake de incidenten te Assen en Ede en over de instructie van den commandant van het veldleger, in zake de handhaving van de tucht in het leger. De heer K. ter Laan (s.d.) zeide het zelfde voornemen hebben gehad, als de heer De Visser, doch daar sprekers inter pellatie een wijder veld bestrijkt, vroeg hij eveneens verlof vragen tot den minister van Oorlog te mogen richten over de incidenten te Assen en elders, gedurende de herhalingsoefeningen, in verband met den toestand van het leger. Voorts over de promotie in het officierencorps. Over deze interpellatie-verzoeken zal nader worden beslist. De buitengewone drukte in het Lim- burgscho mijribe»drijf, veroorzaakt doof de Engelsche staking, houdt aan. De productie der gezamenlUke (mijnen neemt, naar die Tel. meldt, iedere week met vele tonnen toe. De mechanische ko- lenwinning draagt hiertoe niet weinig bij. De nieuwe mijn „Juliana" van de on- nerneming „Laura en Vereeniging" be gint ook reeds kolen te leveren, zij het nog ln geringe hoeveelheid. De productie van de nieuwe mijn „Maurlts" neemt voortdurend! toe. De ln aanbouw zijnde nieuwe schacht van de Domanlale mijnen te Kerkrede zal vermoedelijk ln Januari 1927 geheel gereed zijn. 0 's Morgens 10.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, en 's avonds 5.80 uur, Ds. W. A. Hoek, van Amsterdam. Geen dienst. Oaeterland. 's Morgens 10.80 uur, Ds. v. Loon, van Barsiggerhorn. 's Middags 2.80 uur, Ds. v. Loon, van Barsingerhorn. Geen dienst 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. W. Burggraaf, van Grand Rapids. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. van den Berg. Ond Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, de Heer Sieger, van Oosterbeek. Maandagavond 7.80 uur, de Heer Sieger, van Oosterbeek. 's morgens 10 uur, Prof. J. W. Pont, van Bussum. 's Morgens10 uurDs. P. J. Smidts, van Witmarsum. (Op beroep.) 's Morgens 10.80 uur, Ds. O. L. van der Veen. (Voor iedereen# toegankelijk). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en Verlossingsbijeenkomst. Bedenkingen der Kamercommissie. Naar „De Teil" verneemt is in eeni giste ren gehouden bijeenkomst van den Min, v. Financiën met de commisBie v. voorbereiding uit de Tweede Kamer, nopens de ingediende belastingontwerpen het overleg daarover ten einde gebracht Hoofdzakelijk is de voorgestelde vermin dering van dé personeel© belasting ter sprake gekomen, waartegen verschillende bezwaren zijn aangevoerd!, in verband' met d© belangen der gemeenten. De wijziging van de Zegel wet (hotelbelasttng) is echter in het geheel niet besproken, en de vermindering van de successiebelasting slechts terloops. In d© commissie bestaan ten opzichte van deze belastingplannen verschillende stroo- miingem. In het algemeen kan gezegd worden dat de minister aan déze plannen vasthoudt al moet hU, indien het blad' wel. Is ingelicht bereid zijn», om desnoods concessies te doen ten aanzien van het .tempo dfer Invoering. Iratusschen komt de commissie van voor bereiding weder d© volgende week 'bijeen, teneinde haar aan d© Tweede Kamer uit te brengen verslag vast te stellen, dat in het begin van de volgend© maand kan worden tegemoet gezien. Naar het blad voorts verneemt, bestaat in parlementaire kringen! d© indruk, dat het wetsontwerp tot wijziging van de Zegelwet strekkend© tot het belasten van verteringen in hotels, restaurants en café's, voorloopig nog niet in de Kamer in behandeling zal komen», en zeiker niet in October. Indien het wetsontwerp nog in behandeling mocht ko men1, dén zou dit wellicht pas na Januari 1927 geschieden». Voordeelig slot op 1 Jan. a.s. op f 203.600.000 geraamd. Ingediend» is de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Leeningfonds 1914 voor het dienstjaar 1927 tot het totaal van 88.546.025. Uit een büjgievoegden staat ls een vergelijking te treffen» tusschen de ra ming over 1926 en 1927|, en» d© vermoedelijke opbrengst over 1925 van de ontvangsten van het fonds. De minister van Financiën meent, dat het voordeelig slot op 1 JaMiari 1926 plus minus 188.100.000 zal bedragen (geraamd! was 175.900i.000). Het saldo op 1 Januari 1927 wordt .geraamd op 208.600.000. Een gebruik, gelijk dit Jaar van het zeebad te Vlisslngen. mag als een record voor de badplaats worden besohouwd. De mooie Septembermaand1 heeft mede ge werkt om het Woensdag te brengen tot het 60.000ste sedert de opening van het Beizoen. Aan de dame, die het bad' nam, werd namens de badoommlsaie een geschenk aangeboden.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11