VERDWENEN DOCUMENTEN NIEMËÏJER'S NIEMEIJER'S NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 ZIJ, die zich van heden af voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 October GRATIS. WEEKOVERZICHT. Binnenland. 't Zou dwaas zijn om gieen respect te heb ben voor de wetenschap, die in onze eeuw op allerlei gebied inderdaad steeds vorderin gen maakt, welke respect afdwingen. Maar nóg dwazer is het om zich, zooals 'veel men- schen .tegenwoordig plegen te dóen, geheel op de wetenschap te verlaten en alles te verwerpen:, wat niet door de wetenschap bevestigd of gedeeld wordt Telkens eni tel kens weer worden we er aan herinnerd1, hoe menschelijke wetenschap kan dwalen en hoe we, achter het licht der wetenschap aan- loopende, ons door een dwaallicht hebben laten leiden- 't Was in 1916, In den mobili satietijd, dat in den aula van de Leidsel» e Universiteit Prof. Boek© voor de soldaten een lezing hield, waarin hij in woord' en beeld duidelijk trachtte 4e maken, dat de menschen van visschen afstamden, wat nog nawijsbaar zou zijn bij de ontwikkeling van het mensch ejj'k embryo, waar een primi tieve ontwikkeling van kieuwen zou vallen waar te nemen. Bij de behandeling eenigen tijd geleden van het proces tegen den Amerikaanschen onderwijzer Scopes, die de Darwin-theorie verkondigd had, bleek uit dé wij2e, waarop de Pers deze zaak behandelde, dat men wer kelijk heel achterlijk is, als men niet aan neemt, dat onze verre stamouders.... apen waren. De allernieuwste vonm van weren schap echter, deze week door een Duitsch professor gedicteerd, werpt alle visch- en apentheorieën weer omver en leeraart, dat de apen van den mensch afstammen; niet onze voorouders dus waren apen, maar onze kindskindteren zullen het zijn. Niet alleen met de vraag, hoe de mensch ontstaan is, houdt de wetenschap zich bezig, maar ook met de kwestie, in hoeverre een verbreiding der menschheid gewenscht of toelaatbaar geacht moet worden, Malthus stelde daaromtrent reeds zijn theorieën en de moderne wereld aanvaardde de nieuwe wetenschap weer zonder aarzelen. Methoden werden bedacht en aangeprezen om .de gevaren van een overbevolking, die Malthus voorzag, op kunstmatige wijze te beperken, iets wat Malthus nooit bedoeld heeft. De mensch heeft zich aldus opgeworpen om de schepping te ordenen. Met het ge volg, dat dte geboortestatistieken in alle lan den een onrustbarenden teruggang aanwij zen en vele landen met ondergang worden bedreigd!. 'Maar dat is niets, zegt de wetenschap, want om het evenwicht te herkrijgen moe ten we „eenvoudig" het sterftecijfer omlaag voeren, door hygiënische maatregelen den gemiddelden levensduur zien te verhoogen. Daaraan wordt nu gewerkt. Ondertusschen echter gebeurden er vele dingen!, die de menischeiï dezer wetenschap FEUILLETON. Ingezonden Mededeellng. volstrekt niet voorzien hadden en toch een belangrijken invloed op de bevolkingsuitge- breidhedd hadden. Een ontzettende oorlog eisebte circa 13 millioen menschenievens en toen deze bijna beëindigd was, trok als een geesel Gods de geheimzinnige ziekte over de wereld, de Spaansche griep, die in kortten tjjd méér dooden eischte, dan de 4-jarige weréldkrijg. Nog andere „onvoorziene ge beurtenissen" beleefden we na den oorlog: de hongersnood' in Rusland1 en de aardbevin gen in Japan om van „kleinere" natuur rampen te zwijgen, zooals deze week de storm in Florida, die van 1200 menschen den levensadem afsneed. Alle theórieën en stallingen der weten schap ten spijt, wordt de mensch er telkens weer opnieuw aan herinnerd, dat het vraag stuk van leven en dood er een is, waarvan de oplossing niet aan hem is. Buitenland. De toelating van Duitschland tot den Vol- kenlbÉid heeft al zeer verstrekkende gevol gen gehad, zich uitende o. a. in een opzien barende Fransch-Duitsche toenadering en de onderhandelingen over een economisch verbond tusschen deze vroegere vijanden. In de Pers heeft men zelfs al over een poli- t.ek verbond gerept- Frankrijk wordt waarlijk gedwee en in schikkelijk onder de moe.iijkheden, die het te trotseeren heeft- Het heeft de vriend schap van' Duitschland noodig, want als deze vroegere vijand niet betaalt, dan gaat de overwinnaar te gronde. Heel de wereld-politiek schijnt trouwens weer beheerscht te gaan wordien door ver bonden en verdragen. Deze week sloten Italië en Roemenië weer een politieke over eenkomst en ook Lithrrcn en Rusland. Dat laatste verbond is een succes voor den1 Sov jetstaat, want daarmede is het cordon ver broken, dat de Volkenbond rond Rusland gesteld' had. In werkelijkheid' weten de Li- thauers wel, dat* van de Russen de meeste gevaren dreigen, maar hun haat tegen de Polen, die hun Wilna ontroofden, heeft ze in de armen van de bolsjewistische regeering gedreven. Ondertusschen zit Polen in onrust en heeft troepen geconcentreerd bij de grehzen van Lithauen om de Lithauers vrees aan te jagen. Ook in Spanje heerscht groote onrust. Het blijkt binnenkort af te loopen met den dictatuur van Primo de Rivera, die al het mogelijke gedaan heeft en nog doet om in het zadel te blijven. Of hem dit evenwel luk ken zal, staat te bezien en hoogstwaarschijn lijk zal Primo wel gewipt worden. Er zit geen schot in de onderhandelingen tot ibijilegging van het conflict in dte mijn industrie in Engeland. Ook dte bijeenkom sten, die deze week gehouden zijn, hebben niets opgeleverd. De voorstellen van de mijnwerkers om op grond van de loonrege ling van 1921 direct aan het werk te gaan en dan de definitieve nationale regeling door een arbitragehof te dóen opstellen, vond bij de regeering geen ingang. Wanneer en hoe een oplossing gevonden zal worden zal1 moeten worden afgewacht Weinig valt daaromtrent nog te zeggen. Ondertusschen krijgen de mijnwerkers ge noeg van het afwachten en gaan ze bij hon derd- en duizendtallen aan het werk. Naar schatting waren er Donderdag reeds 100.000 in dte mijinen werkzaam. Het totaal' aantal dat vóór het conflict in de mijnen werkte bedroeg pLm. 1.000.000. Een ernstige natuurramp heeft Florida in Amerika getroffen. Een cycloon teisterde het land en vaagde de stad' Miami schietvan den aardbodem af, waarmee in een zucht vernietigd werd, wat duizenden rappe han den in jaren hadden opgebouwd. Dat hon derden menschenievens te betreuren vielen, is intusschen nog heel wat erger dan de materieele schade, die ©enige honderden mil- lioenen schijnt te beloopen. DE ZEVENDE ALGEMEENE VERGA DERING VAN DEN VOLKENBOND TE GENEVE. VIII. Aanvankelijk bleek in de eerste oommiésie zeker bezwaar tegen het scheppen van een nieuwe categorie van Raadsleden, die der zgn. semi-permanertte zetels. Een woord in tusschen, dat nlen.wftl in de couranten, maar nergens in eenig officieel rapport gebruikt ziet De Scandinavische Staten betoogden dan ook om strijd1, dat in het instituut van de herkiesbare leden van den Raad geen nieuwe klasse van Staten moet worden ge zien. Zoowel d* Scandim-'sche landen als Nederland en China lieten het aan kritiek f" Uit het Engelsch van GARDNER HUNTING. 41) Want daar, tusschen de scherven van een klein beeldje van de Venus van Milo die zij haastig bijeen zocht, zag ik een pakje papieren, ineengekruld, doordat zij zoolang opgerold waren geweest maar die daar lagen op de tegels van den haard, alsof zij door de een of andere toover- macht uit een schuilplaats te voorschijn waren gebracht. En ik begreep de betee- kenis van Donna's kreet. De verdwenen documenten! i Ik liep niet naar haar toe. Ik keek al leen maar. Dat deed ook de rest van de verblufte groep. Judson Bain inbegrepen terwijl het meisje de papieren bijeen zocht, ze tegen zich aandrukte als een kostbare schat en zich naar haar broeder keerde. En ik zal nooit haar gezicht of dat van Hal vergeten toen zij ze in zijn handen legde. ,2e zijn werkelijk gevonden," riep zij toen zij naar mij terugkeerde, en de kreet, dien Hal uitte, was bijna de echo van haar woorden, terwijl hij de omge krulde papieren opende en een blik erin wierp en ze toen woest boven zijn hoofd zwaaide. Ik keek naar Bain. Alle lust om te vechten was nu bij hem verdwenen. Hij zat op den grond, met zijn groot lichaam voorover gebogen, met starende oogen, een bleek gezicht, hangende lippen, hul peloos op den grond uitgespreide handen. Hij haalde met moeite adem. Ik keerde mij naar den schout. „Dit is je man, Clausen," zei ik. „Hij is niet degene, voor wien je bent gekomen, maar hij is voldoende. Ik zou een goede aanklacht tegen hem hebben, maar dat zullen wij thans vergeten, en ik zal als ge tuige tegen hem verschijnen, terwijl al de mannen, hier aanwezig, getuigenis kun nen afleggen van deze laatste scène." „Maar waar waren die papieren 'al dien tijd?" vroeg Tante Charlotte, die gedu rende het voorgevallene bevefld op den achtergrond was blijven staan. „Waarom hebt u ze niet eerder te voorschijn ge bracht, Mr. Randall?" „Omdat," zei ik Bain aankijkend, „het schijnt dat de kleine Venus van Milo ze had veilig weggeborgen in haar holle binnenste. Mr. Bain heeft ze voor ons ge vonden." Dat was ook werkelijk gebeurd. De zaak was heel eenvoudig toen wij het een- Ingezonden mededeellng. op het voorstel der reorganisatiecommissie, zooals dit tenslotte was geworden', niet ont breken, en de Noorsche afgevaardigden ga ven zelfs duidelijk te kenneni, dat zij1 hét oorspronkelijk voorstel' van deze commissie boven het later ingediende en thans behan delde stelden/ De Nederlandsche regeering bleek bezwaren te hebben tegen de verkla ring van herkiesbaarheidi onmiddellijk bij de verkiezing van dit jaar en tegen de vast stelling van een roosten van aftreding anders dan door het lot, waarvan dte ontevredenheid' werd gevreesd. Daarna is, ais reeds gezegd, de oommissiö van 14 aan het werk getogen en 'Uit haar beraadslagingen is voortgeko men het definitief reglement, aan de As- semblée onderworpen. Dit is echter niet ge schied dan nadat een amendement-Loucheur uitvoerige discussiën had noodig gemaakt. Immers, dit amendement hield in, diat dte stern-onthoudingen bij de beslissing over de herkiesbaarverklaring niet zullen medetel len. Men gevoelt de beteekenis van dit amendement. Er zullen Staten zijn, die zich niet tegen de herkiesbaarverkiaring van eeniig 'land1 wilen uitspreken, maar ook niet daarvoor, en die zich dius zullen onthouden. Worden nu deze stemmen niet medegere- kendi, dan behoeft de meerderheid), die een Staat zich heeft te yerwerven, veel kleiner te zijn dan anders. Zoowel de heer Limburg als de Noorsche en Deensche afgevaardig den verzetten zich tegen dlit amendement; zij betoogden, dat het bij' de herkiesbaarver klaring een uitzonderingsgeval betreft, waar voor uitdrukkelijk de meerderheid van 2/8 wordt vereischt. Maar Ceoii schaarde zich aan de zijde van Louoheur; hdji voerde aan, dat bij een zoo belangrijke stemming diege nen, die zich onthouden, als niet aanwezig moeten worden beschouwd. Het slot was, dat het amendement-Loucheur het met 19 tegen 16 stemmen won. Het leek reeds da delijk niet waarschijnlijk, dat dit amende ment in de Assemblée nog verandering zou ondergaan. Een der moeilijkste werkzaamheden van de Assemblée was daarmede beëindigd. Maar een andere van niet minder beteekenis is aan de derde oommissie, die der ontwape ning, opgedragen. Deze heeft een besluit genomen, dat ©enigszins zonder preoedent mag worden geacht; zij heeft nd. besloten Jhr. Loudon, haar medelid^ in zijn kwaliteit van Voorzitter van de Commissie voor voor bereiding der ontwapeningsconferentie uit te noodigen een, rapport uit te brengen over den stand van zaken betreffende deze voor bereiding. Totdusver nam de Assemblée, ja zelfs de Raad, slechts rapporben in ontvangst, die over volledig volbrachten arbeid hand'e- lea Niets is verder van ons dan te willen zeggen, dat deze wijze van handelen geen aanbeveling verdient; integendeel, zij bevor dert de zoo gewenschte actualiteit. Maar voordat de heer Loudon tot het uitbrengen van dit rapport werd toegelaten, verloor de derde commissie zich In een uitvoerig debat, dat op vraagstukken betreffende een oonfe-* rentie voor de particuliere betrekking had, Paul Bonoour en Generaal 'Marines, verte genwoordigend© Frankrijk en Italië, ver klaarden, dat het niet lang meer zal duren, voordat de algemeene Ontwapeningsconfe rentie zal worden bijeengeroepen. Daarte genover waren de gedelegeerden van Salva dor en Z.-Slavdë niiet optimistisch gestemd; zij vreesdten, dat deze oonferenitie weer zal afstuiten op de moeiüjkheiid om het veilig heidsvraagstuk afdoende te regelen. Die onrust trachtte de Belgische gedelegeerde de Brouckère weg te nemen door te beplei ten, dat, indien er thans, na Duitschland's toetreding tot den Volkenbond!, niet spoedig een daad geschiedt inzake de ontwapening, een psychologisch goed1 oogenblik zal ver loren1 gaan. Tenslotte bleek wel deze alge meene overeenstemming te bestaan, dat, in dien de Ontwapeningsconferentie niet spoe dig bijeenkomt, en zich met alle vraagstuk ken, die op dte ontwaoeming betrekking heb ben), dus ook met dat van de particuliere Wapenfabricage, bezighoudt, het bijeenroe pen eener speciale conferentie voor dte par ticuliere wapenfabricage gewenscht en noo dig is. In dien geest werkte Jouhaux, de bekende Franische arbeidersleider, een com promis-voorstel uit. Het staat dus nu vast, dat Indien de verwachtingen, die men in vrij grooten kring heeft omtrent dte resultaten, waartoe de voorbereiding der Ontwape ningsconferentie zal' leiden, ongunstig wor den beïnvloed, in elk geval het moeilijk, maar belangrijk vraagstuk van de particu liere wapenfabricage tevoren zal worden ge regeld. Het kan wellicht de ontwapenings besprekingen verlichten, die het is dit maal te Genève weer duidelijk gebleken op moeilijkheden, die aan de algemeene vei ligheidspolitiek zijn te wijten, afstuiten. Terwijl de tweede commissie zich met de rapporten, door de al' dan niet-permanemte organisaties van' den Bond uitgebracht, bezighoudt, heeft de vijfde commissie zich aan sociale en andre vraagstukken, die den arbeid van dten Volkenbond van nabij ra ken, gewijd Het opium-vraagstuk hield de aandacht weer geruimen tijd gaande. De ge delegeerden van Venezuela wensohten, dat de commissie het denkbeeld, reeds door Amerika ter Opiumconferentie 1924 voor gestaan, zou hernemen, en beperking van die voortbrenging en de fabricatie van opium voorschrijven'. Dit stuitte op verzet van verschillende kanten; wijl men dn het licht stelde, dat beperking der opiumpro- ductie op dit oogenblik niet te bereiken is, doch wel middelen door te voeren zijn om de fabricatie van alle soorten narcotische middelen zoo te beperken, dat uitsluitend vervaardigen voor wetenschappelijke en medische doeleindten overblijft. De Italiaan- 9che gedelegeerde, die dit standpunt innam, moest intusschen mededeelten, dat Italië de geheel veranderd, tien minuten nadat het overtuigend bewijs van de waarheid van zijn iheele verhaal was ontdekt. Ik heb nooit geluk en veiligheid iemand zooveel goed zien döen ®ls ze Hal dien dag deden. De krijgshaftige scène In de bibliotheek eindigde heel sneb De schout nam Bain mee. Hij was als een man in een droom, versuft door het plotselinge van zijn val. Zijn helpers volgden en ik keek in het ge zicht van Ourly Oonrad en lachte, toen ik dacht aan dten kaatsten keer dat ik hem had gezien. En toen kwamen de verklaringen, die wiji noodig hadden om ons verhaal aan te vullen. De gebochelde Garth dien wij, in handen van het personeel hadden gegeven, kwam te voorschijn en vertelde ons een verhaal dat vele dingen ophel derde. Hij was het geweest die 'gehoord1 had van den revolver die in de lade lag op den dag dat Hal op den havik had geschoten. En hiji had het Salver verteld. Dat was zijin 'biecht. Toen deed hij een vreeimd1 verhaal. Het meisje, Luella Westfall, was werke lijk ontvoerd door Bain en Soancey en was zelfs nu nog opgesloten in Scanoey's Ingezonden Mededeellng. Ben zegen voor de menschheid. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid zou herkrijgen, behoort Fosteris Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 26-jarlg succes stempelt dit niermiddel tot een ware ze gen voor de menschheid. Ook gij kunt daarvan profiteeren. Be- gin nog heden met het gebruik van Foa- ter's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid' erdoor verbetert! Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw lede maten en spieren1 vermindert, hoe spoedig uw nier- en blaasstoornlssen verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nie ren raakt gij' bevrijd van urinekwalem, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, wa terzuchtige zwellingen, Ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nierwer king niet van Ikwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Fosteris Rugpijn Nie- renpillen. Kom de aangetaste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoor lijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheel© gestel bevrijd wordt van sohade- Ujike onzuiverheden. Foster's Pillen wor den vervaardigd in modern ingerichte laboratoria, worden noch bij dte vervaardi ging, nooh bij' de verpakking door men schelijke handen aangeraakt, en bevatten geen schadelijke bestanddeelen.' Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.76 per flacon. maal wisten. De verloren documenten wa ren gevonden. Het beeldje was zooals alle gipsen afgietsels hol van binnen. Het was de schuilplaats, die Salver had huls, waar hij, Barth, verborgen werd gekozen met buitengewone slimheid, houden. Hiji vertelde van een gesprek dat Maar de wandelstok van Judson Bain, hiji beluisterd en dat den naóhtelijken rit waarmee hij bedoeld had om mij de her- van Balns auto verklaarde, waarvan de sens in te slaan, had in plaats daarvan jonge advocaat Cole getuige was geweest de breekbare lady verpletterd, en in de en die voor mij een aansporing was voor crisis van ons wanhopig geval het ge- mijn tocht naar Oold Spring, heim ontsluierd. Het bleek dat het meisje werkelijk naar H®1 was gered' en zijn voorkomen was Bain was gegaan imjmr met een heel an dier doel dan men van haar gedacht zou hebben. Haar geschiedenis was wel heel treurig. Zij verklaarde zoo dat hij het hoorde dat zij' wettelijk, maar in het geheim de vrouw was van niemand min der dan Olarence Salver zelf en dat zdj wist dat hij' het kantoor van Judison Bain had bestolen en dat hij het plan had de brieven, die hiji daar had gevonden, te ge bruiken om geld los te krijgen van Fenelon en van Bain zelf. Maar zijn heftig optreden op The Ha- 2els dat geëindigd was met het schieten, •had zijn plan vernietigd en hemzelf aan het elnd'e gebracht van een onwaardige loopbaan. Toen eohter Barnaby op de hoogte was gebracht van hetgeen er op The Hazels was gebeurd, bleek snel een nog verwon derlijkier feit! De vreemde vrouw, dte moe der van het meisje Westfall, was voor dten dag gekomen met een aanklacht, die het sterkste 'bewijs was van Balns schurkach tigheid. Want zij vertelde en bewees het met allerlei brieven en kleine souvenirs, dat de hartelooze schurk de vader was van het ongelukkige meisje, dat hij in zulk een schandelijk zaak had trachten te betrekken. Het was een leelijke geschiedenis, en hoe minder blzonderheden er van bekend werden hoe heter. Maar Barnaby had snel genoeg gehandeld om voor die arrestatie van Scanoey te 'zorgen en het meisje in zijn huis te vinden. Ook werden versohel den arrestaties te Oold Spring op mijn aanklacht gedaan, want het schieten h'ad mij bijna het leven gekost. En vóór het ochtend waws was er een eind gekomen aan de noodzakelijkheid om onze eigen wapens te gebruiken, want on: ze vijanden waren allen opgesloten of ont wapend. Dokter Grahaim kwam, terwijl wij nog in de bibliotheek zaten te praten. Op zijn bevel ging ik weer liggen in het bed op mijn kamer, maar hij stond' het kleine ge zelschap toe, daar bijeen te komen', liever dan dat hij' mij weerhield alle ophelderen de verklaringen aan te hooren. En daar vernam' ik het volledige verhaal van hem en van King, dat mij de zaak ook van hun standpunt liet beschouwen. Het was niet te verwonderen dat zij mij met wantrouwen behandelden. Ik begreep toen ook dat Kings houding niet meer af keurenswaardig was tegenover mij, dan de mijne tegenover den goeden dokter, die eveneens in 'goed vertrouwen had gehan deld. Graham vertelde ons eerlijk, dat hij zeer ernstig getwijfeld had aan het be staan der documenten, welke Hal meende gezien te hebben. Wat King betreft de brave kerel kwam by mij en vroeg mij excuus voor de wijze, waarop hij mij had behandeld. Wij scheidden als vrienden, toen hij dien mid dag naar de stad vertrok, want de dokter 'had er op aangedrongen dat ik niet ver voerd zou worden voor mijn wonden ge heel genezen waren en do Phllbrlcks, broer en zuster, wilden er niet van hooren dat ik naar oen ziekenhuis ging. Slot volgt HELDERSCNECOURAft ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ» VOORUITBETALING: Heldersohe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Iadifi p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad rasp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.85 Losse nummers der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct Post-GiroireScenin* No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst)duhbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct DE ADMINISTRATIE. Falende wetenschap. Duitschland in den Volkenbond. De mljnwerkersstaktng in Engeland. De ramp in Florldp.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1