HELDERS! COURANT Tweede Blad. BINNENLAND VAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1926. Ambtswoning voor don burgemeester Tam Amsterdam. De samenstelling der commissie. De oommissie, welke de organisatie van het Departement van Marine zal onder zoeken en van haar onderzoek aan de Bezuinlgingsoommissie een rapport zal hebben uit te brengen, Is thans volledig samengesteld als volgt: Lid en voorzitter de heer W. F. Fock, voorzitter der Bezuinlgingsoommissie; leden Ir. J. A. Kalff, lid van die oommis sie, mr. J. Woltman, voorzitter van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg ln ambtenarenzaken, A. van Hengel, raadsadviseur in algemeenen dienst bij het departement van Marine, de heer T. D. O. Meyneke, administrateur bij genoemd departement; de heer E. A. Becht, referendaris bij genoemd departe ment. In deze commissie zal het adviesbureau Hymans en Van Goch vertegenwoordigd zijn en daar een stem uitbrengen, terwijl de heeren Pop en Kalff zich van deelne ming aan die stemmingen zullen onthou den. De nieuwe Posttarleven. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat op 1 October aj. in werking treedt het K. B. van 16 September 1926, houdende wijzi ging van het Postbesluit 1926, het Pak- ketpostbesluit, het Internationaal Postbe sluit 1925, en hot Girobeahiit 1924. De voornaamste wijzigingen, welke bij genoemd besluit in de betreffende bepa lingen worden gebracht, zijn: Briefkaarten. Hot port dér briefkaarten in het bin- nenlandsch verkeer, ln het verkeer met Ned.-Indië, Suriname en Curagao en in het grensverkeer (80 KIM.) met Belglé en Duitschland wordt verlaagd tot 6 cent. In verband' hiermede worden met ingang van 29 September a.s. verkrijgbaar ge steld briefkaarten met zegelafdlruk van 6 cent, alsmede arbeidslijsten met aange hecht briefkaartformulier met zegelaf- druk van 6 oent. De bij het publiek voorhanden brief kaarten en arbeidslijsten met aangehecht briefkaartformulier, voorzien van zegel- afdruk van VI, cent, kunnen tot 1 No vember 1926 bij de kantoren der Poste ryen worden ingewisseld tegen een aan tal formulieren voorzien van zegelafdruk van 6 oent, ter waarde van de ingewissel de kaarten en lijsten. Post naar Indiê. Het tarief voor bileven en briefkaar ten in het verkeer met Nedl-Indië, Suri name en Ouracao per landmail is gelijk gesteld aan het tarief, dat by verzending van brieven en briefkaarten per zeepost van toepassing is, mL: Brieven de eerste 20 gram 10 oent elk volgend gew. van 20 gr. 6 oent Briefkaarten 6 cent In het verkeer met Ned.-Indië, Surina me en Ouraqao per zeepost kunnen nieuwsbladen en bijvoegsels in den zin van art. 1 le lid1 sub o en d der Postwet by abonnement gefrankeerd worden ver zonden tegen het tarief geldende voor by abonnement gefrankeerde nieuwsbla den in het binnenlandsch verkeer. Het recht van verzekering voor brie ven en doosjes met aangegeven waardén in het verkeer met Ned.-Indië, Suriname en Ouraqao per landmail is verlaagd tot 6 oent per 160 of gedeeltelijk van 160. Postpakketten. Het port der postpakketten ih het bin nenlandsch verkeer is verlaagd met 10 cent per pakket en bedraagt voor elk pakket: van een gewicht van niet meer dan 1 K.G. 80 cent. boven 1 K.G. tot en met 8 K.G. 40 cent. boven 8 K.G. tot en met 6 K.G. 60 oent. Expresse bestelling. Het recht wegens expresse bestelling in het binnenl. verkeer is verlaagd tot 20 oent voor briefpostzendingen, postwis sels en postohèques en tot 80 cent voor Postpakketten. Gedrukte stukken. Gedrukte stukken, niet in dén vorm van periodieke uitgaven, welke onge- adresseerd ter verzending worden aange boden, met de bedoeling deze stukken huis aan huis in bepaalde plaatsen te doen bestellen, kunnen by abonnement wordén gefrankeerd, indien zy by ten minste 100 met elkander overeenstemr mende exemplaren ten kantore der Posteryen worden aangeboden. Gedrukte stukken in den vorm van periodieke uitgaven, welke tenminste een maal per maand worden verzonden, kun nen by abonnement worden gefrankeerd, zonder te zyn afgebundeld. Korting op hot port wordt in dit geval echter niét verleend. Vergoeding van de watersnoodscbade. Naar aanleiding van geruchten, welke te Nymogen de ronde déden betreffende onregelmatigheden inzake de uitkeerin- gen der schadevergoedingen wegens den watersnood,, heeft de Tel. in het waters- üoodgebied een uitvoerig onderzoek in gesteld. Het blad komt tot de conclusie, dat de 4.6 millioen gulden, door philan- tropisch Nederland bijeengebracht voor de slachtoffers van den watersnood, goed zyn besteed, zij' het dan, dat moet be treurd worden, dat de middelen niet heb ben toegestaan meer te doen, speciaal ten opzichte van de slachtoffers met een in komen hooger dan 2400.(deze vielen buiten de steunregeling). De middenstan ders en boter gesitueerden hebben onge- twyfeld veel schade geleden. De door de Alg. Vereenigde Commissie ter leniging van rampen door watersnood vastgestel de normen (voor inkomens tot 1200. 100% van do schade, tot 1800 60%tot 2400.25%, boven 2400.niets), zyn niet juist gebleken; speciaal de sprong van 100 op 60 pet. tusschen inkomens tot ƒ1200.— en tot ƒ1800— is te groot gebleken. De klachten betreffen dan ook in hoofdzaak deze normen. Speciaal in de Maasstreken, waar men schier elk jaar door watersnood getroffen wordt, heeft men thans reden tot vreugde gehad, om dat andere jaren geen sprake is van eenige tegemoetkoming, en het zal, zoo schrijft het blad, heel wat voeten in de aarde hebben om by volgende normale overstroomingen van het Maasgebied in Limburg en Brabant de betrokkenen af te brengen van het idee, dat zich nu reeds diep geworteld heeft, dat tegemoetko ming in de schade nu voortaan een wet van Medén en Perzen zal zyn! Pensioenactie zeemacht Een rumoerige vergadering. De Bond „Pensioenactie Zeemacht" vergaderde Woensdagavond in „Verbas" te 's-Gravenhage. De drukbezochte ver gadering werd geopend door den heer A. F. Nybacker, voorzitter van de afd. Den Haag, die de leden aanspoorde, tot het bittere einde voort te gaan met de Re geering en de Tweede Kamer er telkens aan te herinneren, dat de vóór 1918 ge- pensionneerden der zeemacht evenveel recht hebben op een redeiyk staatspen sioen als zy, die nè dien van de vloot wer den gepensionneerd. De algemeene voorzitter, de heer H. J. Hendriksen, hekelde uitvoerig „den ma- rinepensioen-chaos", die de jongeren naar behooren verzorgt, die armsten der armen onder de ouden, na f7 jaren om recht gesmeekt te hebben een aldus spr. beleedigend fooitje toestopt, ter- wyi het overige deel- van hen er niets bij krijgt. Toen de algemeene voorzitter zeide, uit zeer goede bron te weten, dat de oud- marinemannen van vóór 1918 naar het Kon. Nat. Steuncomité worden verwezen, omdat zy te brutaal zyn in hun orgaan („Ons Geluid"), werd) dit door de verga dering aangefioten terwyi geroepen werd: „Aan wien de schuld?" De vergadering, die zeer rumoerig was, werd te halftwaalf gesloten. De salarissen bfl den Post- en Telegraafdienst. In Parijs werd deze week een inter nationaal congres gehouden van P. T. en T. personeel. Op den tweeden dag Dinsdag kwam aan de orde een rap port, samengesteld door den heer Hubert Leng (Duitschland) over de salaris-ver houdingen van het P. T. en T. personeel in dé verschillende landen. Nederland maakt daarbij geen goed figuur. De verzamelde gegevens in onderling verband beschouwende, wordt tot de con clusie gekomen, dat byv. de koopkracht van het salaris van een brievenbesteller, getoetst aan de broods en meelprijzen, in verschillende landen zich aldus verhoudt: Vereenigde Staten van Noord-Amerika 985.92; Denemarken 827.06; Australië 814.82; Engeland 692.00; Zwitserland 610A7; Duitschland 645.97; Luxemburg 529.85; Cechoslowakye 447.96; Frankrijk 447.61; Oostenrijk 437.87; België 898.92; Nederland 897.37. De Fransche afgevaardigde merkte dan ook op, dat Holland in deze ten achter staat bij andere landen, terwyi daar toch het minst van inflatie te merken ia Lichtschip „Haaks". Wisseling van telegrammen. Met Ingang van 1 October om. wordt De sprookjesachtige Gouden Koets komt op het Binnenhof aan. Het vertrek van Hr. Ms. „Sumatra" van de Javakade te Amsterdam. Na het af schelde] Een beeld van een oude stadswyk in Semarang. Op den achtergrond de koepel van de Moskee. de gelegenheid geopend tot wisseling van telegrammen met het lichtschip „Haaks". De telegrammen worden radiotelefonisch overgebracht tusschen Kykduin (kustr waohtpost) en het lichtschip „Haaks". Op de telegrammen, bestemd voor of afkomstig van genoemd lichtschip, wordt het tarief voor gewone telegrammen toe gepast; voor telegrammen, welke door het -lichtschip door middel van vlagge- selnen van voorbygaande schepen wor den opgenomen of aan voorbijgaande schepen worden overgebracht, is het ta rief voor semaphoretelegrammen ver schuldigd. De hooge September-temperatuur. Een nieuw record-cijfer. Mededeeling van het Kon. Ned. Me teorologisch Intituut in de Bilt De zomer van 1926, die met een warmte- reoord ls begonnen, toen. op 8 April aan die Bilt een maximum temperatuur van 28.8 graad' 0. (74 graad F.) werd bereikt, wat sinds het begin der 74-Jarigie waar nemingsreeks zoo vroeg in het jaar nooit was voorgekomen, heeft tegen het einde een nieuw reoord-cyfer behaald, doordat op Maandag den 20sten September dé maximum-temperatuur in de Bilt tot 28.6 graad O. (88.6 graad F.) is gestegen, wat zoo laat in het jaar nog niet is waargeno men. Hot gemiddelde cyfer voor het maximum op dezen tyd! van het Jaar is 19 graden 0., zoodat dé temperatuur 10 graden boven het normale cyfer biykt te rijn gestegen. H.M. de Koningin verlaat de Ridderzaal na de Staten Generaal geopend te hebben. Dt. O, J. K. van Aalst, die Amsterdam metterwoon gaai verlaten, heeft zijn huis op de Heeren gracht aan de gemeente ten geschenke aangeboden als ambtswoning voor den burgemeester. Een comité van vooraanstaande burgers, onder voorzit terschap van den heer S. P. van Eeghen, zal het geld bijeenbrengen, noodig voor de meubileering van het officieels gedeel te van het huis. Reorganisatie Depart van Marine. (Ooit. Bur.).

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5