Ben rechter op brood en water. Een cycloon ln Brazilië. Inbreker doodgeschoten. Een eigenaardig ongeval. Noodweer ln Italië. Vier personen door een cycloon gedood. Plthecanthropus Erectus. Een volledige schedeL OUDESCHILD. Gemeenteraad van Anna Paulowna, Op "e Rijkswerf alhier zijn' de torpedoboo- ten Z 5 en Z 6 in dienst, gesteld. ringen aan de hand van een doode vrouw, die lag temidden van de lijken van haar kindieren. De negers hadden haar de vin gers van de hand gescheurd. Zij werden door de menigte gedood; de lijken zijn verbrand. De aankomst van marine-troe pen te -Mnnd maakte een eind aan de plunderingen. De 76-jarige rechter Wlïbur Bryant in Nebraska, die de gewoonte heelt over treders van de drankwet tot gevangenis- Mraf op brood en water te veroordeelen. heeft zich gedurende eeniigen tijd zelf op het schamele rantsoen van brood en water gezet om vast te stellen, welke uit werking dit heeft. Op den vierden dag van zijn experiment heeft hij verklaard, dat de straf zeer streng is. Zijn slaap, zoo deelde hij mede. wordt gestoord door droomen van groote feesten. De rechter acht de straf echter geenszins te streng omdat de veroordeelden op brood en wa ter de gelegenheid hebben tot ernstig na denken. Een telegram uit Buenos-Aires meldt, dat een wervelwind de kust van den Bra- ziliaanschen staat San Paolo bezocht heeft en er groote schade heeft aangericht. In een der kustplaatsen zouden reeds over de 100 lijken gevonden zijn. Te Raoour in het Noorden van de pro vincie Luik heeft de dorpspastoor Vrij dagnacht een inbreker met zijn revolver doodgeschoten. Het was reeds de vierde maal, dat de pastorie door dieven werd bezocht De identiteit van den doodge schoten dief, die 20 26 jaar bleek te zijn en ongehuwd was, kon nog niet wor den vastgesteld. Te Hflvre heeft een niet alledaagsch ongevol plaats gehad. Ter gelegenheid van de kermis was voor een der winkels een vitrine opge steld, waarin een speciale lichtreclame de aandacht vestigde op de uitgestalde fles- schen met eau de cologne en parfum. Door de groote hitte van de lampen, was een der flesschen gebarsten, met het ge volg, dat het vocht zich in de vitrine verspreidde en op de straat sijpelde. Door een toevallig weggeworpen luci fer geraakte het sterk gealcoholiseerde vocht in brand; de vlammen deelden zich in een ommezien aan de vitrine mede, die met een knal uiteensprong. Zeven personen werden, voornamelijk door glas scherven, gewond en moesten in het zie kenhuis worden verhonden. Na twee maanden onafgebroken mooi weer, dat zelfs verschillende boschbran- den deed ontstaan, hebben zich plotseling ln verschillende deelen van Italië hevige stormen en cyclonen voorgedaan. Uit het Zuiden komen berichten omtrent ver woestingen in de streek van Bari en Brmdisi. De kleine stad Altamura is in het bijzonder geteisterd; vier persoïien werden door een cycloon gedood. Aan den oogst is onberekenbare schade toe gebracht, vooral in Lombardije en Pie- inont. Te Milaan vielen hagelsteenen zoo groot als nooten. Dr. O. J. E. Heberlein, gewestelijk gou- vernementsarts bij den dienst der volks gezondheid te Soerabaja, vond te Trinil (afd. Ngawi, Madioen), waar professor Dubois indertijd slechts schedelfragmen ten vond, thans een volledigen schedel van den Pithecanthropus Erectus. De pithecanthropus erectus (rechtop gaande aapmensch) is, naar men ver moedt, de onmiddellijk aan den mensch voorafgaande overgangsvorm van aap op mensch. Ktnder- en, Volksfeest. Zaterdag is hier een Volksfeest gehou den; wat al in jaren) niet gabeürd was. Vrijdagmiddag was het feeSt voor de kleintjes van die Bewaarschool. In optocht trokken ze 's middags met de 'beide onder wijzeressen door het dorp; de meisjes had den kransjes op het hoofd, de jongens leuke papieren mutsen; terwyi de meisjes ook bogen droegen, die mét groen en bloe men) waren versierd. Het geheel was een fleurige stoet Op helt feestterrein deden ze ondier lei ding van de onderwijzeressen een paar spelletjes en werden ze flink getracteerd', terwijl ieder ook nog eeni leuk prijsje mee naar huis kreeg. Zaterdag was de eigen lijke feestdag. Om half negen) 's morgens eltonden de versderde fietsen al opgesteld voor de „Zeven Provinciën)" eni was de commissie ter beoordeeling aanwezig. Dat was geen gemakkelijk werk, want er was moeite aan de versiering besteed Twee fietsen waren in schepen omgietooverd, twee waren bloemenmanden, terwijl ook de IjBoo-man niet ontbrak. De andere waren met groen en bloemen versierd' en behalve «Geloof, hoop en liefde" en twee 'boeren wagens, stelden die nielts bijzonders voor. Alle fietsen waren zoo versierd; dat ze be rijdbaar waren. Mej. M. Blom (schip) kreeg dén eersten prijs, een mooie fietslantaarn; P. Kikkert (Jjsoo-man) den' tweeden; oou- •rantemhanger; en AJbert van der Schans (schip) den derden; fietspomp. De stoet werd nu opgesteld), voorop de versierde fietsen; het fanfare en achteraan die school kinderen). Zoo werd een omgang door het dorp gemaakt en) men had! veel' bekijks. Op bet feestterrein aangekomen deden de schoolkinderen) allerlei spelletjes. De klein ste meisjes meeaten turfrapen en na veel inspanning voor de dreumessen won Corrie Bakker een mooie pop en Jainnie Bruin een keukeni. Hardhoerpeleni om een spningstan- daard heen stond' voor de kleinste jongens op het programma. Hier kwam heel wat behendigheid bij te pas en Jan Vlas Lz. ging met den eersten prijs (bouwdoos), Egberlt Boekeli met den tweeden prijs (blokkendoos) strijken. De grootste meusjes moesten nu hardloopen op sloffen en hal verwege een draad in een naald steken. Met bevende vingers werd' dit verricht. Cornelia' Witte won don eersten prijs, een mooi taschje, Janna e Vos den tweeden; een fleschje eau de cologne. Nu kwam de jon gens aan de beurt, hoög- en verspringen. Menigeen toonde zich een echte gymnast. Piet Hemelrijk enHerman Kooger kregen een eersten prijs (moradhanmoniica en por- temonoiaie), Bennie Beumkes en Jacob Jan Dogger een tweeden (ieder een zaklan taarn). De meisjes der 'middelste 'klassen moesten met, lange mantels aan over een touw springen. Agafflia Maas kreeg een portemonnaietlje en Annie Dogger een dejeunertje. Tenslotte kwamen de jongens van de derde en vierde klas. Ze kropen onder een zeil door, moesten dan een hoo- gen hoed- opzetten en door een1 vaatje krui pen. Jo Wijdt was de eerste en kreeg een mooie meccanodoos, Jan Smit een mond harmonica. i Hiermede was het schoolfeest afgeloopen en gelukkig maar, want het begon hard te ogenienL Eén1 uur was alles weer present en begonnen de eigenlijke volksspelen. Men kreeg: Blaastrappen. Prijswinnens: Dirk Krjj'- aèn (horloge met ketting); Wim Mets (zak lantaarn)); L. v. d. Schans (zakmes). Hardloopen met hindernissen voor jon gens. Prijswlniners: Jan Dogger (porte- monnaie); Plet Dogger (sigarenpijpje) en P. Swarthoff (zaklantaarn). Tonnuiterem Prijswinmers: P. Schagen (portefeuille); Piet Dros (scheertjenoodiigd- hedienl) en Nam Weljidt (fietsbel en pijp). Touwtje springen op sloffen. Prijswin sters: Rika Weijdt (taschje); Emma Kooi' man (dejeuner) en Tr. 'Witte (eau de co- lOgne). i Vaat je rollen met een stok. Prijiswin- sters: Tr. Witte (tasdhje); F. Bruin Gd. (toiletbenoodigdiheden) en Tr. Hoogerheide (eau de cologne). Nat waschgoed' aan de lijm hangen op muilen. PrijsWinsters: Martje Weijdt (naalizak); Dirkje Kuyper (tolletbenoodiigd- heden) en Nealtje Wejpt (doos zakdoeken). Kruiwagenisport. Prijswinsters de dames A. SikkelerasBlom, bloempot; M. Vlas— Bakker, theedoekrékje; F. Dekker—'Dog ger, kleedje. Stoelenldans. Prijswinsters de dames: H. Duinker, pluche tafelkleed1 en nikkelen trekpot; M. VlasBakker, schilderij; BruinBruin, bonbonnière. Touwtrekken over de sloot. Prijswinwrs: P. Schagen, F. Zegel, Berttus Weijdt en J. Dros. Hierna was dit gedeelte afgeloopen. Ge lukkig maar, want het begon flink te re genen. 's Avonds hielden de schoolkinde ren een optocht met lampions langs het verlichte dorp. De muziek ging voorop. Bij de „iZeven Provinciën" werd de stoet ont bonden en daar was voor de dansliustfigen gedegenheid om zich verder te vermaken. Het behoeft niet gezegd' te worden, dat hiervan een druk gebruik werd gemaakt. Bliksem Ingeslagen. Zaterdagavond sloeg de bliksem in een paar telefoonpalen nabij de Prins Hen- driksluis. In den grond; kwam een groot gat. Maandagmorgen tijdens een kort maar hevig onweer verbrandde aan de Waal een schapeboet en aan den Burg de woning van den heer Zijm. Te Oude- schild werd) een wiek van den molen ge troffen echter zonder brandt te veroor zaken. Gasterenmorgen ontlastte zich een hevige donderbui met hagelsteenen en stortregen boven het eiland. 'De bliksem sloeg in de 'boerderij! van den heer G. Zijm. Het huis ging in vlammen op, de inboedel kon gedeeltelijk gered wor den; De bewoners waren hevig geschrok ken, doch kwamen daarmee vrij. Verzeke ring dekt de schade. 6 Behandeling van de gemeenitebegroo- ting voor 1927. 7. Rondvraag. Verbetering Postvervoer. Tot ons genoegen kunnen wij mededee- len dat, dank zij de vele ingekomen klach ten, 'door de ochtendtreinen van omstreeks 8 uur 's moojgens; opnieuw losse corres pondentie wordt medegenomen. Dit bete er kent, dat correspondentie, na 8 uur des avonds of des morgens in' de vroegte ge post in de bus bij het station; voortaan weer met genoemde treinen meegaat. SCHAGEN. Door den bliksem getroffen. Te Schagen werden bij een hevig on weer, 2 koeien in de weide door den blik sem getroffen en gedood. WIERIXGEN. Ds. O. L. van der Veen, predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Aalsmeer. JULIANADORP. Tot kantonnier op den Rijksweg, al hier, is thans aangesteld in de vacature- C. van Dijk, de heer R. Dijker, eerder brugwachtersknecht aan de Burgervlot brug. Gisteren werd1 geveild de graaniboerderij „Bertha's hoeve" met 22 HA.. Hand, gele gen in den) polder Eijerland, eigendom van den heer Westgeest. De vier perceeten deden in bod' 6000, 3900, 2600 en 3300, of samen 16.800. Hoogste bieders waren de heeren Govers cü te Heider. Den volgenden Maandag volgt de toeslag» op Woensdag 29 Sept. a.s„ des nam. 3 uur. Punten1: 1. Notulen. 2. Mededeelingen: a. de bijdrage voor den Warenkeurings- dienst is voor 1926 vastgesteld op 792.63; b. ingekomen is een darihbetiliging voor de toegezegde medaille voor de tentoonstelling van bolgewassen te Alkmaar; c. na gehou den aanbesteding is de levering van branld; stoffen1 voor de o. i. scholen en het Raad huis voor den komenden winter opgedra gen aan P. Wilms alhier; d. de tuingrond naast het Raadhuis is aan den hoogsten Inschrijver D. Koorn verhuurdl voor 36 per jaar; e. voor toelating tot heb vervolg onderwijs hebben zich aangemeldi voor School I 15 en voor School II 23 leerlin gen; f. de kosten voor het bouwen van de pontonbrug aan de Kooij hebben ƒ60.780.80 bedragen, zoodat het gemeenschappelijk aandeel in ds kosten voor polder en ge meente 8073.03 zal' -bedragen. 3. Voorstel1 om in beroep te gaan van de uitspraak van God; Staten tot vernietiging van den forensenaanslag ten name van J. Roozen Nz., over het belastingjaar 1924/25. 4. Benoeming van personeel voor het vervolgonderwijs aan School I en II. 5. Voorstel tot het verleenen van onge vraagd eervol ontslag (wegens opheffing der betrekking) aan Mej. A. E. Oudit, als onderwijzeres aan de o. L school II diezer gemeente met ingang van 1 Januari 1927. INGEZONDEN. Geachte Redacteur.' In de Heldersche Courant van Zaterdag 25 September 1926, in het vierde blad, onder Plaatselijk nieuw3, onder het op schrift „Het nieuwe Raadhuis" heb ik ge lezen, dat U daarin vermeldt, dat 'het inge zonden stuk van den heer Tiessen over het nieuwe Raadhuis niet geplaatst is, om dat de pen van hem wel eens wat al te vruchtbaar is in het schrijven van on vruchtbare stukken en omdat de inhoud van weinig objectiviteit getuigt, doch in het kort is weergegeven om den heer Tiesisen recht te doen. Naar aanleiding daarvan verzoek ik beleefd een plaatsje in uw blad voor het navolgende. M. de R. Ten eerste moet ik erkennen; dat het het recht is van de Redactie om een ingezonden stuk wel of niet te doen plaatsen. Maar dat een inzender, wie dan ook, afhankelijk van de beoordeeling of willekeur van een redacteur is; die toch geen verantwoording heeft voor de publi catie van een behoorlijk onderteekend in gezonden Sbuk, geeft veel te denken, hoe wel ik; het gaarne aan de 'beoordeeling van het publiek overlaat. Dan zegt U, dat mijn stukken onvrucht baar zijn en van weinig objectiviteit getui gen. Daarover zal ik biet uitweiden, omdat deze beoordeeling aan de Redactie gelegen is en zij in haar courant naar eigen wille keur zonder aanzien der personen kan schrijven zooals zij .wil Alleen dit: Moge lijk is de inhoud van mijn, laatste stukkien niet vleiend voor hen, die door U, M. de R., in bescherming worden genomen. Mijn -persoonlijke overtuiging is, dat ook in mijn laatste ingezonden stuk de objecti viteit meer dan voldoende aanwezig ie om het in zijn geheel als een algemeen belang te publiceeren; want als bewaarheid wordt, 'hetgeen mij nu al reeds ter oore is gekomen over het onderbrengen van de Gemeentebedrijven naar het nieuwe Raad huis (de opzet is toch om alle bedrijven daaronder te brengen^ dan zal het wel blij ken; dat het nieuwe Raadhuis evenmin aan het dtoel beantwoordt als het Spuikanaa'L M. de R. Resumeerenlde bovenstaande, iaat ik de geachte lezers van uw blad be- oordeelen in hoeverre uw neutraliteit iin deze strekt en. U mij recht hebt gedaan door het plaatsen van een paar zinnen uit mijn ingezonden stuk van 20 September. IM. de R„ U mfijm 'beleefden dank voor de opname, noem ik mij, met de meeste hoogachting; J. TIESSEN. Helder, 26 Sept. 1926. NIEUWE UITGAVEN. Volksleerboek der Wereldhulp taal Esperanto, ingericht op zelf oefening voor diploma A, door Dreves Uitterdijk, Ud v. h. int. taal- oomité. Uitg. Holanda Esperanto Ofioejo, Laren N.-H. Prijs f 1.25. Uit schr. voorwoord: „We meenden het 25-jarig bestaan hier te lande der wereld- hulptaal Esperanto, die nu eerst recht in alle kringen begint door te dringen en op het punt staat ln alle beschaafde lan den ais leervak op de scholen ingevoerd te worden, niet beter te kunnen vieren, dan door de uitgave van een Volks-leer hoek, dat ook den werkman in staat stel deze taal voor internationaal verkeer en congressen door zelfoefening in korten tijd voldoende machtig te worden. Daar toe is in dit leerboek gestreefd' naar groote eenvoud en geleidelijkheid, terwij een groot voordeel is, dat men bij elk stapje vooruit telkens het geleerde dade lijk leert gebruiken, waardoor het boek op werklieden-avonden ter onderlinge oefening goede diensten kan bewijzen.' Voor ons valt na dit voorwoord, dat ge volgd wordt door eenige aanwijzingen voor de praktijk, weinig meer over he boekje te zeggen. Het zal zichzelf moeten aanbevelen, m. a. w. zijn praktische bruikbaarheid moeten bewijzen. De be oefenaars van esperanto zijn in den regel nogal erg enthousiast over hun taal;' zi, hebben nu een uitgebreid leerboek, dat hen met de taal terdege op de hoogte brengt. We zouden ons in den heer Tiessen ver gist hebben als hijj niet op onze rectificatie van Zaterdag was ingegaan. Niettegen staande dat meenden we toch onze fout, die wij: Donderdag hebben begaan, in het nummer van Zaterdag te moeten herstellen en konden dat niet anders dioen dan we gedaan hebben. iWe hebben al eens eerder gezegd, dat de stukken van den heer Tiessen over het algemeen weinig nieuws brengen. Het is een herkauwen van -wat anderen reeds hebben gezegd, vandaar dat we ook meer malen ingezonden stukken van den heer T. op zij legden. Een ingezonden stuk, wi'1 het veor plaat sing in aanmerking komen, moet in de eerste plaats van algemeen belang zijn. Ten tweede moeit helt zuiver objeotieif ge steld1 zijn, alle persoonlijke elementen moe ten worden vermeden; en ten derde moet het zoo zakelijk en beknopt mogelijk zijn. Aan deze drie eischen, er zijn er nog wel meerdere, 'beantwoorden de stukken van dien heer Tiessen over het algemeen niet. O. a. kwam ook in het laatste stuk van den heer T. een persoonlijke aanval op den wethouder van Publieke Werken voor. Van zakelijkheid en beknoptheid heeft de heer T. ook niet veel begrip. Wat overi gens de 'beschuldiging betreft inzake het niet plaatsen) vanwege persoonlijke sym pathieën of antipathieën weet de heer T. wel beter. Wij' mogen tenminste veronder stellen; dat hij' indertijd gelezen heeft hoe wiji gereageerd hebben op de Raadhuis- plannen. Red. Heldi Ort LE HOLLANDAIS TEL QU'ON LE PARLE. Wijsneus schrijft in het „Alg. Handels blad": Aan dit 'boekwerk zwoegt mijn Parij' sohe vriend Oharles Perrier nog ijverig door. Bij zijn laatste 'bezoek vroeg hij inJj in welke beteekenis „stel" en „stellen" wordt gesbrulkt. Wat ib.v. beteakent een vrijgestelde? Ik legde hem de 'beteekenis van dit merkwaardig ambt uit: „Zooals overal wordt je betaald om te zorgen dat je baan tje reden van bestaan blijft hebben." „Is dat het zelfde als een op vrij© voe ten gestelde?" „Neen," zei ik, schrikkend, „de eerste krijgt vrijheid om verder een zittend leven te Ujden; de tweede 'behoeft juist niet meer te zitten. Den eerste zou men kunnen noemen: Een op vrij zitvlak ge stelde." „Ah, zoo, maar als een gevangene wordt vastgehouden noemt men dat dan „vast stellen?" „Ook dat niet vaststellen doet de overheid zonder onze toestemming het cijfer onzer belastingen. De overheid stelt nog veel meer: Zij stelt den gulden veilig zij stelt ambtenaren aan en zoo nu en dan stelt zij zich zelf ook wel eens aan." „Iedere Nederlander kan dus zeker goed stellen?* „Integendeel men klaagt Juist alge meen, dat al de jongelui die onze scholen verlaten niet fatsoenlijk kunnen stel len. Nu zou men denken, dat ze dan les gingen nemen ln de stelkunde. In tegendeel, dat is algebra." „Dus ais ik zeg: Stel eens, dan Is dat een wiskundige axioma?" „Integendeel, men zegt het bij allerlei zekere onmogelijkheden, als: „Stel, dat mijn tante een baard had".en toch als men iets buiten alle onmogelijkheden wil brengen; «gegt men dat het „stellig" waar is." «Nu," zeide Oharles, „één ding is stel lig waar, bet is mij alles volkomen ver ward ga mee een aperitif pakken, om weer helder te worden." Hij greep mij midden op straat, volgens Gallische mode onder den anm. Maar uit mijn taalkundige les verzweeg ik hem. hoe een straatjongen ons nabrulde: „Kaak usl Wat 'n stél." VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 27 September. Een voorulstrevende jonge dame Een Egmond aan Zee'sche schoone woont thans met haar moeder te Helder na vele avonturen te hebben beleefd. Haar temperament is altijd vurig, zoo als bleek in den nacht van 22 op 23 Juli, toen zy door een politieagent werd aan' gemaand naaf huis te gaar^ aangezien ze in kennelijken staat verkeerde. Deze goede raad werd niet ln dank aange nomen, doch met scheldwoorden beant woord, waarop de agent besloot de zacht zinnige „maagd" naar het schuurtje te transporteeren, wat echter gauwer gezegd dan gedaan was. De jonge dame toch verzette zich met zoo'n geweld, dat een marine-matroos den agent assistentie moest verleenen. Dg dame ln kwestie, ln 'n regen jas ge huld present, moest nu terecht staan wegens wederspannigheid. Zij schijnt echter voornemens te zijn n meer ordentelijk leven te gaan lijden en deelde den politierechter het verblij dend nieuws mede, dat zij geen herbergen meer bezoekt. De politierechter wil eens zien wat er van haar is te maken en heeft den heer Wiggers, den reclasseerings- ambtenaar een onderzoek opgedragen. Over 3 weken zal hij omtrent het meisje rapport uitbrengen. Een toonkunstenaar gehoond. In Helder leeft een man, die, als hij te veel spatjes heeft verzwolgen, gehflllicu- neerd wordt.dat de musicusK.hem nog geld verschuldigd Is wegens het transport van een piano. Ook in den nacht van 5 op 6 Juli kreeg hij weer zoo'n bevlieging, toen hij in zy n stam-oafé den heer K. aantrof,die met zijn dochter zorgde voor een muzi kale verkwikking. Hy begon gezegden musicus op zeer onwellevende wyze te bejegenen, wat de heer K.zich niet liet wel gevallen, doch een klacht ter zake belee- diging indiende. De heer K. is |over- tuigd, dat hy geen geld schuldig is en heeft ook geen last van den man, als hy nuchter is Op hoop van z. gen werd deze fantast veroordeeld tot f 10.boete of 6 dagen, Dat advocaatje moest door z'n straatje. Een byna 60-jarig mannetje inet een opgeruimd hoofd, bedacht een leuke, maar eenlgszins gevaarbjke streek, om met hoegenaamd geen onkosten, een flesch advocaat in te palmen. Zyn plan was zeer eenvoudig en bood de meeste kans van slagen. Hy informeerde eerst voorzichtig naar den prys van de advocaat en kwam den volgenden dag met een stalen gezicht een flesch halen op naam van een inge zetene, die credietwaardig was. Geld had hy natuurlyk niet mee gekregen en z'n portemonnaie vas te schraal voorzien, om het voor te schieten. Maar het oude heertje dreef de grap te ver en viel in handen van den politierechter, die hem geducht de les las en hem tot f20 boete of 20 dagen veroordeelde. Weer vereenigd in de liefde. De 26-jarige echtgenoote van een marine-matroos stond terecht wegens be- leediging van haar man, met wien ze echter gedurende eenigen tijd sterk ge brouilleerd was. We zullen niet trachten de qualifleaties weer te geven, die de juffrouw haar man had toegezwaaid, vooral niet, omdat het paartje nu weer verzoend is, de man geen verdere ver volging wenschte en de officier met een glimlach op het gelaat de dagvaarding introk. Ook gij, Brutusf Een Ingezetene van Texel, die een dorpsgenoot eenige zeer onheusche woor den had toegevoegd en dus moest terecht staan wegens beleediging, had van geen belangstelling biyk gegeven. Dit nu deed minder ter zake, daar hy even getrouw tot 16 gulden boete of 15 dagen werd ver oordeeld, maar.ook de veldwachter Goyinga, als getuige opgeroepen, had dien plicht geheel verzuimd en daar werd acte van gevraagd en verleend. Wat voor dien ambtenaar wel eens onaangename gevolgen zou kunnen hebben. MARINEBERICHTEN. Hr. Ma, „Sumatra". Volgens by het departement van ma rine ingekomen bericht zou Hr. Ma. krui ser Sumatra gisteren nog te Pont© Del- gada aankomen. Alles wel aan boord. Off. van gez. Ie kl. der zeemacht D. B. Jo- chams ia overgeplaatst van Hr. Ma. pan teer schip Tromp aan boord, van het Wachtschip te V Liggingen. Luit» ter zee 2e kl. F. Stam, dienende aan boord van Hr. Ma. artillerie-inetruotieechlp Gelderland; ia overgeplaatst naar den 8en poli- tiekrulser, etoomloodaboot No.6, te Nieuwediep. Luit. ter zee le kl. E. A Vreede ie vergund uit Ooet-Indiö naar Nederland terug te keeren. Luit. ter zee le kl. 'P. Jl Hendrikse ia plaatst ala le officier aan boord van Hr. Ma. Wachtschip te Willemsoord. Off. van gez. 2e kl. der zeemacht L. Note- boooi, die gedetacheerd ia aan boord van Hr. Me. Wachtschip te Vüaaixigen, la geplaatst aan boord van de in dienst gestelde etoomlooda boot No. 6, besteand voor toezicht op de vis- scherij in de Noordzee. Off.-vlieger 3e kt. A. van Alphen ia over geplaatst van het vliegkamp de Kooij naar het vliegkamp de Mok. De kap. ter zee W. Lam, oudst aanwezend zeeofficier te Middelburg, zal eerlang den zee dienst verlaten. Luit. ter zee le kl. fl. 'Jl van der Stad; le officier op Hr. Ma. Wachtschip te Willemsoord, ia aangewezen- voor commandant van1 de ln dienst gestelde etoomloodaboot no. 6, -bestemd voor toezicht op de vieecherij in de Noordzee. Off. van den MH.D. 3e kl. R. de Bruijn en L. G. Sengera, die bestemd zijn voor den dienst in Ooet-lndib, zijn per particuliere gelegen heid daarheen vertrokken. De Nederland sohe filmoperateur Herik Al sem, van de Hispanofaibriek te 'e-Gravenhage, zafl de geheele vlagivertoonreis van Hr. Me. Sumatra naar Ned. Lndië meemaken. Luit. ter zee 3e kl. W. A Looff, B. Hessing, W. S. van Braam en D. Gestel, geplaatst bij het vliegkamp de Mok, worden den ten Oct. ter beschikking gesteld. Luit. ter zee 3e kl. J. E. ten Klooster, E. C. J. van der Horst, jhr. A. van Geen en F. T. J. Jlansaen worden den ten Oct» geplaatst aan boord van Hr. Ms. Tromp. Het pamteerschip Heemskerck is op 'e Rijks werf alhier buiten dienst gesteld. i0? d« W gwplaat8t: te luit. ter zee le kl. A. M. Hakking, cornm.: de ld 3e kl C R«t, drikse, 0'ffM.S.D le k! D. M.'^en te id^ 7 r a i en WluBsrdeu; op die I h «L i. fcl- w- Haimsen, cornm.; w p' Steenkamp, off. MH.D. 2e Loekemeyer00' 611 ld' 3e kL P- Mullverjqendlng aan Hr. Ms. „Sumatra". naffr" w™ York 0p 28 SePt-1 en 5 Oct. ÏSaï Tamnic8 °P h 10 en 12 Gctober naïï °P 16 en 19 October; naar Vera Cruz op 22 October zeUde daeta t?KCantirig hoofdkantoor op te voren lichting V'5 Stadsbu88en daa8a Oc?.vhirent d? na de Te"ending op 22 tle 'olR»"^del\PShbte.ZOrg,i,00rre8pOD'

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6