Purol bij Ruwe en Schrijnende Handen TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DONDERDAG 30 SEPT. 1926. Onze plaatsgenoot de heer A. Vee- nenbos, slaagde te 'sQxavenhage voor het vergelijkend examen candidaat Oost- Indisch ambtenaar. Verlaging brletfport Met ingang van morgen wordt hot port voor briefkaarten op 6 ct gebracht Heldert Fanfarecorps. Bovengenoemde vereeniging zal, be houdenis goedkeuring, op Vrijdag 1 Octo- ber een rondgang maken, afmarsoh 8 uur y vanif de werf. Boute: Spoorstraat, Ko ningstraat, Kerkgraoht, v. Galenstraat, Bminastraat, Koningstraat, Spoorstraat, Keberstraat, Sluisdtykstraat, Basstraat, Paallelweg, Ruijghweg, Stakmanbosse- strtat, Hartestraat, Nieuwstraat, Spoor- gnoht, Keizerstraat, Molenstraat, [Bier- staat, Wert Levering brandstoffen. Burgemeester en Wethouders van Hel- drr hebben Dinsdagmiddag ten raadhuize edaar aanbesteed de levering van txrand- Boffen voor de Gameentegebouwen te leider gedurende het winterseizoen 026/27. Ingeschreven was hiervoor als olgt: Anthraciet Belg.: Wed. W. Bakker 2.76, H. Booy Zoon 8.09; Holl: Wed. W. Bakker 2.75, Gebr. Greven 2.80 en f 8.—, B. Bethlehean 2.90 en 8.17, L de Haan 8.—, H. Booij Zoon 8.39. Eierkolen, Holl.: Wed. W. Bakker 1.85, Gebr. Greven 1.90, L de Haan 2.10, B. Bethlehean 2.15, H. Booij Zoon 2.20. Steenkolen. Duitsche: Wed. W. Bakker 2.Holl.: Gebr. Greven 2. Lange turf: B. Bethlebeim 0.97, Wed. W. Bakker 1.05, H. Booii 1.09, Gebr. Greven 1.10, L de Haan 1.10. Korte turf: Wed. W. Bakker 0.75, Gebr. Greven 0.75, H. Booij 0.79, B. Refhlehem 0.79, L de Haan 0.85. Vuurmakers: Gebr. Greven 0.821/., Wed. W. Bakker 0.871/., H. Booij f 0.89, B. Bethlehem 0.40, L de Haan 0.40. Het vertrek van Hr. Ms. K XII. In eenzame rust lag daar, scherp om lijnd, „de Stier", eens een bodem waar op Neerland's Marine trotsch was, nu een stuk oud roest dat, wie weet hoe lang nog, den dijkwandelaar toe zal roepen het „sic transit gloria mundi". De Stier is de stille getuige van het vertrekken van allé schepen uit de haven voor korte en lange reizen. Het schip ligt daar onder de zwiepende regenvlagen, die uit koude herfstlucht komen en het Is er getuige vin als de zon doorbreekt door de ont- nggelijke wolkenbergen, die bonkig en voest uit de zee oprijzen. Het was gisterenmorgen „rum Ab- ehied nehmen just das rechte Wetter". }e regen plenste neer, droevig en naar (Bestijg. Gelukkig dat het niet van lam pn duur was en zoo tegen elven de zon 'eer kwam kijken. Niettegenstaande hét ünder aanlokkelijke weer waren honder en mensohen bij het vertrek aanwezig. >e flonkernieuwe, slanke onderzeeboot ag ter hoogte van het Directiegebouw en iaar stonden de mensohen saamgedron- fen. De kleine bemanning was op het lek, wuivend en groetend achterblijven den, die ook vrooiijk deden. De vioe-admiraal Fook en zijn adjudant, luit ter zee Hoogh, met eenige hoofdof ficieren, kwam te elf uur aan boord, om van officieren en bemanning afscheid te nemen. Tegen half twaalf vertrok de K XH uit de haven. Het stafmuziekkorps speelde het „Wien Neerlandsoh bloed". Voor d'e haven manoeuvreerden een 8-tal onder zeebooten, 8 torpedo- en twee Z-booten. Boven de K XH ronkten fi watervlieg tuigen' en 5 landvliegtuigen. In betrekkelijk korten tijd was de on derzeeboot aan het oog van de massa ont trokken. De beste wenschen vergezellen haar op haar reis naar de verre tropen, die in deze koude dagen een dorado lij ken, waarnaar velen verlangen. De N.-Brabant naar Vlissingen. Hedenmiddag 2 uur zal het omgebouwde pantserdekschip „Noord-Brabant" naar Vlissingen vertrekken, waar het voor de opleiding van matrozen in dienst gesteld wordt Het sdhip zal door de sleepbooten Drente en Assistent worden weggebracht Duitsch bezoek. Geheel onverwachts kwam hier Dins dagmiddag een Duitsoh politievaartuig in de haven. Het was de poütieteruiser 184 van Wllheimshaven. Het vaartuig, dat op de Noordzee voor politietoezicht kruiste, deed onze haven aan, omdat het twee zie ken aan boord had. De beide patiënten werden naar het hospitaal vervoerd. Na kolen geladen te hebben is het vaar tuig gisteren weer naar zee vertrokken. Muzlekvereeniglng „Winnubst". De prijzen behaald ln de Afd. Uitmun tendheid op het Groot Nationaal Muziek concours te Amsterdam en in de hoogste Eere Afdeeling op het Groot Nationaal Muziekconcours te Schagen o.a. 2 groote zilveren lauwerkransen, 2 verguld zilve ren eerekruizen, 1 zilveren lauwertak en 1 plaquet aangeboden door den Burge meester van Schagen, zijn dezer dagen rtaleerd in die uitstalkast van de firma- NypeJs, Spoorstraat. Ingezonden Modedeellng. Winterconcerten S taf muziekcorps. Met het naderen van den winter vangen ook de concerten van het Stafmuziek korps weder aan. Dezer dagen zullen aan de abonné's de kwitantie's worden aange boden en het comité verwacht natuurlijk, dat ieder ze zal voldoen en dat er boven dien nog vele nieuwe leden zich zullen aanmelden. Onze stafmuziek Is te goed bekend dan dat er lange aanbeveling noodig zou zijnnog onlangs hoorden wu een musicus, die zich zeer gunstig over het corps uitliet en op den vooruitgang wees, die, ondanks de inkrimping van het aantal musici, onmiskenbaar Is. Het eerste abonnementsconcert zal wor den gegeven Dinsdag 2 November a.s. (volksconcert Woensdag 8 November); programma enz. zal hieromtrent tijdig worden bekend gemaakt. Zij, die geen lid zijn van de abonnementsconcerten, kun nen zich opgeven aan een der volgende adressen: J. Delgorge, Hoofdgracht, A. J. Leewens, Prins Hendriklaan, O. de Boer Jr., Koningstraat. Met het oog op de regeling van een en ander, is spoedige aanmelding, wenschelljk. Zooals bekend mag worden verondersteld, bedraagt de contributie voor een gezinskaart (waarop twee personen uit ééngezin toegang heb ben), f 7.60voor meerdere huisgenooten van den abonné fl.terwijl alleen-wo nende personen kaarten kunnen verkrij gen f 4.50. Bovendien zijn, om tegemoet te komen aan het bezwaar van hen, die om de een of andere reden bezwaarlijk zich voor het geheele seizoen kunnen verbinden, maar toch wel eens een concert willen bijwonen, avondkaarten k f 1.ver krijgbaar. Comité voor Buitengewone Abonnements concerten. Secretariaat: Prins Hendriklaan 11. Betreffende opgave als abonné en aan vraag voor circulaire wordt door het plaatr selijk oomité verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie. Daar dezer dagen aan de ingeschreven en nieuwe abonné's het diploma zal wor den aangeboden, verdient het overweging zich, liefst spoedig, aan te melden. De diploma's zijn niet persoonlijk. Vlagjesdag. (Men verzoekt ons te plaatsen: Volgens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal Zaterdag a.a een vlag jesdag gehouden worden ten bate van den arbeid in de Christelijke Militaire Tehui zen en de Ondersteuningsfondsen der Christelijke Militaire Vereenigingen. Dit gaat uit van het Christelijk Militair Ver bond bestaande uit Pro Rege, de Christen Officieren Vereenigingen, de Nat. Chris ten Onderoff. Vereeniging, de Ned. Mili taire Bond' en de Bond van Chr. Mar. pers. Elk jaar heeft over ons geheele land de vlaggetjesverkoop plaats en zeer velen koopen tevens een vlaggetje, waarmede zij het zoo nuttige werk in onze tehuizen ten zeerste steunen. Een ieder gevoelt wel dat hij hiermede een groot zedelijk werk steunt Daarom roepen wij allen op geeft veel en' koopt allen een vlagje. Het kan ook in het belang van uw -kinderen zijn. De vlagjes dragen het opschrift: Pro Rege. Dus nu Zaterdag flink gegeven. De reis' van de K XTTT, De N. Rofct Crt schrijft: Als die „Suimatraf te New York komt. De Nedorlandsche kruiser „Sumatra", onder bevel van jhr. Sohorer, welke bin nenkort te New York, komende van de Azoren, zal arriveeren, zal ongeveer een week daar vertoeven. De Nederiandsche oonsul is reeds druk doende met de voor bereiding van- de ontvangst en het uitden ken van middelen, om de opvarenden tij dens hun verblijf aldaar aangenaam bezig te houden. De etat-mrajor zal ontvangen worden door gouverneur Smifch, burgemeester Walker en admiraal Plunket. De civiele en marine-autoriteiten hebben allerlei festiviteiten ter eere van officieren en (be manning toegezegd. De .Holland-society" zal de officieren een feestmaal aanbieden. Voorts zullen officieren en bemanning als gasten van de marine in de stad New York verschil lende theaters, en de militaire school van Westpoint bezoeken en aan een noenmaal aanzitten. De directeur van de Asiatic Pe troleum Oompany denkt alle officieren aan een gastmaaltijd te vereenigen. Ver der staan natuurlijk rijtoeren op het pro gram. (Telagr.) Mevrouw Mann—bouwmeester. Met een enkel woord hebben wij reeds medegedeeld, dat onze begaafde aotrioe, de' bejaarde zuster van den grooten Louis Bouwmeester, mevr. Mann-Bouwmeester, haar afscheid van het tooneel neemt en te dien einde een aantal afscheidsvoor- stellingen geven zal. Dat daarbij Helder niet vergeten wordt, zal den minnaars van het tooneel tot vreugde stemmen. Nog slechts weinig jaren/is het geleden, dat mevrouw Mann-Bouwmeester hier ter stede optrad in Sudermann's „Thuis". De eerste der reoks voorstellingen, waarmede mevrouw Mann haar tooneel- loopbaan afsluit, zal 6 October a.s. te Amsterdam worden gegeven. Overal waar mevr. Mann-Bouwmeester optreedt, zijn of worden comité's opge richt, ten einde de begaafde aotrioe een waardig afsoheid te geven. Ook te dezer plaatse zal zij optreden met haar gezelschap en wel op 19 Oot., in „Casino Er worden door enkele ingezetenen reeds plannen beraamd voor de oprich ting van een comité, waarvoor onze Bur- femeester.W. Houwing en Vice-Admiraal och zich reeds bereid hebben verklaard in het Eere-comité zitting te nemen. Fokker Bulletin. Wij ontvingen het „Fokker Bulletin", waarin zich prachtige eCherpe foto's be vinden van de luchtvaartdagen te Sdhe>- veninjgen. Het (bulletin is voor ons bureau aange plakt, zoodat ieder de waarlijk uitstekend geslaagde foto's kan1 bezien. Aanbesteding, Door den heer J. J. Schoeffelenherger alhier werd hedenmorgen aanbesteed: het verbouwen van perceel Nieuwstraat No. 61. Ingeschreven was ais volgt: W. J. Brag- gaar 2900; G. Groot 8178; Gebr. Boot 3290; M. O. v. d. Plas 3400; O. Bot 8224; J. O. v. Plas 3255; J. P. van Os 8400; H. Hagen f 8650. Allen te Helder. Uit het Politierapport Maandagavond deed een bewoner van de Waivischstraat aangifte, dat hij- door een motorrijder van Callantsoog op den Singel alhier- was aangereden, waarbij het achter wiel -van zijn rijwiel1 was beschadigd. Door een bewoner van den O. Helder is een Macht ingediend tegen iemand, die hem beschuldigd' zou hebben, dat hij een stuk eikenhout gestolen had. Dinsdagmiddag had op den hoek Hoog straat—Spoorstraat een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. De wielrijder viel van zijn rijwiel, doch bekwam geen letSeL Zijn rijwiel werd evenwel' be- schadiigd. Bij onderzoek bleek de -wielrijder de schul dige van deze aanrijding. Deze had ni. een© verkeerde manoeuvre gemaakt, waardoor auto tegen hem aangereden was. Tegen een verlofhouder werd proces-ver baal opgemaakt terzake het houden van be zoekers na bezetten tijd. Gisterenmorgen 6 uur werd 'telefonisch van het verpleeghuis aan de Kerkgracht politiehulp ingeroepen, omdat iemand' tegen 5e buitendeur stond te trappen. Twee agenL ten gingen erheen en troffen een Duitsche schepeling aan van den poiitiekruiser, die hier Dinsdagmiddag in de haven heeft ge legen. De man, die onder dien in/vloed van ster ken drank verkeerde, beweerde dien weg te zijn kwijtgeraakt en in bedoeld gebouw, voor den hevigen1 regen te hebben willen schuilen. -Door de agenten werd de man naar zijn schip gebracht. Bij het vertrek van de „K. XH" kreeg Dinsdagmorgen een man een toeval Het publiek werd door een agent op een afstand gehouden. De man- werd door personeel van het Marine-Hospitaal' -per brancard daarheen vervoerd. Prow. Staten van Noord-Holland. De najaarszitting van de Prov. Staten van Noord-Holland! wordt Dinsdag 19 October om half twaalf geopend. Opcenten ten behoeve der Gemeenten. Het wetsontwerp tot wijziging der wet van 26 Juli 1918. houidende vaststelling van regelen voor de heffing van opcen ten ten behoeve der gemeenten, op de di vidend en tantième belasting, is versche nen. De wijziging strekt, om in het eerste lid van art. 8 der wet van 26 Juli 1918 te lezen: „de opcenten", in plaats van: „80 opcenten". D© wet zal geacht worden in werking te zijn getreden met ingang van 1 Januari 1926. In d'e Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, dat het wetsontwerp van ge lijke strekking is, als een -amendement- Boon, ingediend b}j de behandeling in de Tweede Kamer van het ontwerp, dat is geworden de wet van 17 April 1925, naar aanleiding van een adres van B. en W. van Schiedam, waaromtrent de toenma lige minister van Financiën had beloofd om, indien zou blijken dat de klacht dier gemeente gegrond was, te zullen komen met een wijzigingavnorataL Het amende ment werd daarop ingetrokken. De regeering heeft de overtuiging diat er geen reden bestaat, van de 48 geheven wordende opcenten er 18 van de verdeer ling uit te sluiten. Geen salarisherziening van bet Rijkspersoneel. Naar „De Rsb/' verneemt heeft de re geering, naar aanleiding van een verzoek van d e gezamenlijke organisaties van overheidspersoneel, beslist, dat er op dit oogenblik, ondanks de verbetering ln den toestand van 's lands financiën, geen aan leiding voor haar aanwezig is om over te gaan tot eenige verbetering in de sala- rieering van het rijkspersoneel. De regeerlng overweegt intusschen nog, of er een wijziging gebracht moet worden in de salarieering van het perfconeel in tijdelijken dienst en dat thans volgens verschillende loonoontracten arbeid ver richt, dikwijls tegen zeer lage loonen. Na» gegaan wordt, of hierin een verbetering zou kunnen worden gebracht door deze mensohen gelijk te stellen met tijdelijk rijkspersoneel. Commissie inzake samenvoeging der militaire luchtvaartdiensten. De samenstelling. Naar db N. Rott. Orl verneemt zal de commissie in zake samenvoeging der luchtvaartdiensten van land- en zeemacht als volgt worden samengesteld: Mr. J. Woltman, secretaris-generaal aan het departement van oorlog, lid en voor zitter; de heer A. van Hengel, raad-advi seur in al'gomeenen dienst aan het depar tement-van marine; luitenant-kolonel J, H. Hardenlberg, commandant der lucht- vaartafdeeling; kapitein ter zee F. J. Hee- i is, commandant van het vliegkamp „de Kooij"; referendaris J. J. Beijerman, werkzaam aan het departement van oor log; de officier van den marine stoom vaartdienst 2e kl. A. A. O. Kramer; een officier, aan te wijzen door den chef van den generalen staf; een officier, aan te wijzen door den' chef van den marinestaf. De hoogere bevelvoering. In de Sepk-afL van de „Militaire Specta tor" doet de oud-opperbevelhebber van Zee- en Landmacht, generaal O. J. A. Snijders, een 'krachtigen aanval op het standpunt van de regeering inzake vereenvoudiging van de bevelvoering (regeeringsverklaring van 11 Maart) en de plannen van den M. v. O. tot uitvoering daarvan, o. a. bet brengen in één hand, in geval van oorlog, van het opper bevel en het commando over het veldleger. Op grond' van zijn ervaring spreekt de ou<hcpperbevelhebber als zijn vaste over tuiging uit, dat de vereeniging van beide functies in één persoon niet slechts onge wenscht en onjuist moet worden geacht, maar dat hjj haar zelfs zoolang men een ernstige behartiging van het groote lands belang onzer verdediging blijft eischen eenvoudig als onuitvoerbaar beschouwt. Uitvoerig zet generaal'Snijders daarna de gronden van dit standpunt uiteen; wijst o. a. op bet onmogelijke om den last van bedde op zichzelf reeds zware functies en groote verantwoordelijkheden op de schouders van één man- te leggen. Verplegend personeel De 55-urige werkweek. Het hoofdbestuur van den Oenfcralen Nederlandlsohen Ambtenaarsbond heeft een audiëntie aangevraagd bij den minis ter van aitbeid, handel en nijverheid ter bespreking van de wensobelijkheid! tot spoedige invoering van dien algemeenen maatregel van bestuur inzake de 66-urige arbeidsweek verplegend personeel, waar toe men aanvankelijk 1 Januari LL had willen overgaan. De exportslachterij te Hoek van Holland. Al het personeel ontslagen. •Naar aanleiding van het sluiten van de Engelsche grenzen voor geslacht vee lig gen de werkzaamheden aan de export slachter-ij te Hoek van Holland reeds ge- ruimen tijdl stil. Wel Is een proef geno men om voor Duitschland en Denemar ken te slachten, doch dit schijnt geen voordeel op te leveren. „Het Volk" ver neemt nu, dat met ingang van 1 October al het personeel wordt ontslagen, terwijl tevens 24 bootwerkers, in lossen dienst bij de Harwioh-Hjn, bun ontslag hebben gekregen. I Na dien watersnood. De „Tel." vervolgt nog altijd de arti kelenreeks over de schade van den waters nood en het herstel der verwachte ge bieden. Omtrent Maas eu Waal wordt gezegd Wat de totale uitkeering betreft, heeft Dreumel, de pwaarst getroffene van de 17 gemeenten in deze streek die voor hulp in aanmerking kwamen f 253.322 ont vangen. Wamel volgt daarop met f 218.945. De te velde staande gewassen, die ver loren waren gegaan, waren in hoofdzaak uitgezaaide rogge, haver en gerst, waar voor f 40 per H.A. is vergoed. De meeste boeren hebben opnieuw kunnen inzaaien. Het gras- en hooiland heeft zich verras send hersteld, zoodat de hooiopbrengst buitengewoon is meegevallen. Sommige van hen, die de eerste snede moesten missen, zijn zoo verstandig geweest op het hooiland haver te zaaien, waarvan zij een goede opbrengst hebben gehad. Wat de boomgaarden aangaat, zijn alle jonge boomen gebroken of doodgevroren. De jonge aanplant van de groote boom- kweekerljen in Dreumel en Wamel is dan ook geheel vernietigd; aan duizenden is hier schade geleden. Ook onder de oudere boomen is een ontzaglijke verwoesting aangericht; de kruinen zijn door het ijs gebroken en de wortels door den invloed van het water vergaan. Het zijn vooral de kersen- en appelboomen, speciaal de sterappels, die dientenvolge alle zijn ver loren gegaan. De meeste pereboomen daarentegen hebben de oatastropbe, goed doorstaan, speciaal de maagdeperen. Wat de bessenstruiken betreft, hebben de zware bessen den watersnood niet alleen over leefd, maar dit jaar zelfs beter gedragen dan voorheen. De roode bessen daaren tegen zijn er slecht aan toe. Het minst is men geslaagd in het her stel van de schade aan den hoenderstapel. Het is de desbetreffende organisatie, die haar hulp had aangeboden, niet gelukt het tekort in natura aan te zuiveren. De tijd zal deze wonde moeten heelen. Gevallen van bedrog. Over het algemeen heeft het oomité over medewerking van de bevolking niet te klagen gehad, al hebben zich ook vele gevallen van bedrog voorgedaan en stuitte men, waar het niet zóó erg was, af op domheid en onwil. Het blad geeft daarvan enkele voorbeelden. Engelsche stoomtreilers te IJmulden. Hun aantal neemt aL Het aantal te Umuiden om kolen bin nenkomende stoomtreilers neemt af. Niet omdat de kolenvoorziening in de Engel sche visscherijhavens is verbeterd, doch omdat de kolenvoorraden te IJmuiden niet toelaten, naast de voorziening van de IJmuider stoomtreilervloot, die thans nagenoeg gdheel in de vaart is, groote hoeveelheden kolen te leveren aan bul- tenlandsohe visschersvaartulgen. Naar de Nw. Rott. Crt verneemt, wordt aan bultenlandsche reederijen 40 tot 44 shilling per ton ln rekening gebracht, ter wijl de IJmuider stoomtreilers tegen on geveer 80 shilling bediend worden. N achtvorstverwachtingen. In de „St.-Crt." wordt medegedeeld, dat van heden af tot nadere aankondiging nachtvorstverwachtingen ter kennis van belanghebbenden worden gebracht door middel van draadlooze berichten, welke te 3.45 n.m. en te 8 46 n.m. (na het eindi gen van den zomertijd te 7.45 n.m.) door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt radio-telefonisch worden geseind en te 4 u. n.m. en pl.m. 8.46 n.m. (na het eindigen van den zomertijd te 8 u. n.m., na het gewone weerbericht) radio-telegra fisch zullen worden herhaald door het militaire station Vossegat. Deze berichten worden door het station De Bilt uitge- zondèn op 1100 m en door het station Vossegat op dezelfde golflengte van de weersverwachting (pl.m. 1000 m). Na het spoorwegongeluk bi] de Vink. Maximum-snelheid van 75 XM, Naar de Tel. verneemt, is naar aan leiding van het spoorwegongeluk bij De Vink, door den chef van dienst van Tractie bepaald, dat op het traject Leiden—Den Haag onder geen omstandigheden (dus ook niet wanneer de trein eventueele vertraging heeft in te halen) met grooter snelheid dan 75 K.M. per uur gereden mag worden. De conclusie hiervan kan niet anders zijn, zegt het blad, dan deze, dat men in verband met den toestand van de baan de veiligheid op dit trajeot niet gewaar borgd acht bij de snelheden, die tot dus ver waren toegestaan en die een maximum van 90 K.M. per uur mochten bereiken. Het rollend materieel van de groote treinen, die op deze route rijden, is be rekend op veel grootere snelheden. Hst blad meldt voorts: Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft het volgend schrijven aan den Personeelraad gezonden „Zooals uw Personeelraad wel ln de couranten zal hebben gelezen heeft de Minister van Waterstaat ons verzoek afgewezen, om een vertegenwoordiging te mogen toevoegen aan de Oommissie van Onderzoek naar het ongeluk bij „de Vink". Een vroeger door de vakvereeni- gingen gedaan verzoek in algemeenen zin, om zulks te mogen doen bij alle be langrijke ongevallen, is toen reeds door de directie afgewezen. Het wil ons voorkomen, dat wij ons niet bij dezen toestand moeten neerleggen, waar er hier te groote belangen van het personeel en ook van het publiek aan verbonden zjjn. Wij verzoeken u daarom, in de eerst volgende vergadering van den Personeelraad een voorstel aan de orde te stellen, om nog een zelfstandig onder zoek vanwege den Personeelraad te doen instellen, opdat op deze wijze volledige aandacht aan de personeelzyde van deze belangrijke zaak kan worden gewijd". Typten, Men, meldt dd, gisteren aan de Nw. Rott. Crt. uit Bredla: Er is heden nog een geval bijgekomen en wel in Princenhage. Met inbegrip van 5 gevallen de Breda, die nog in observatie zijn, bedraagt het getal thans voor Breda en omstreken volgens officieel verstrekte gegevens 78; in Breda 87, Princenhage 25, Teteringen 6, in observatie 5. In Prinoenhage arriveerde die tweede noodbarak van bet rijk. Men meldt uit Enschedé: De geneeskundige dienst ln deze ge meente heeft eenige gevallen van typhua geconstateerd, o.a. ook een geval ln het woonwagenkamp alhier. Dit kamp, het welk dicht bij het oentrum der stad is ge legen, is door de politie zooveel mogelijk geïsoleerd. De lijder ie nm een barak ovargehratihit. Over het verblijf van de onderzeeboot „K. XIII" te San Francisco, dat van 24i Augustus tot en met 7 September geduurd heeft deelt men nog mede, dat mien de be manning een ontvangst -bereid heeft zooais m'en- nooit had durven verwachten. Bij: de aankomst werd men verwelkomd door een commissie, gedeeltelijk bestaande uit' verte genwoordigers van dé Nederla-ndsche kolonie, gedeeltelijk uit die van het gemeentebestuur. Ma-rketstreet de hartader der stadi, was ge heel versierd met Amerikaan-sche en Neder- landsche vlaggen. Het comité zorgde verder voor een onafgebroken reeks van feestelijk heden: maaltijden), autotochten volgden el kaar op. Op 81 Augustus was er groote pa radie -ter eere van de Koningin, onder bevel van deni garnizoenscommandant en in- tegen woordigheid van de officieren der K. XIII, dr. Vening Meinesz en den- Nederlandscben consul-generaal. In een der schouwburgen- werd een eerea-vond -gegeven, waar .naar Amerikaan-schen trant de commandant van der Kun -en dr. Vening Meinesz de aanwe zigen hebben toegesproken. Allerlei autori teiten, ook prof. -Campbell, de president der CaMfornia University, hebben hun belang stelling getoond. Aanrijding. - Nog een aanrijding. Ongewenscht bezoeker. Een aanval van generaal Snijders op de plannen van den M. v. O f

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5