GEMENGD NIEUWS. Opeentenhefflng der provincie Noord-Holland. Geen belastingverhoog! ng. Naar de Telgr. verneemt, zullen ook voor het volgende jaar de opeen tenhef- fingen der provincie Noord-Holland op hetzelfde getal gehandhaafd kunnen blij ven, n.1. 20 opcenten op de Grond- en Personeele belasting en 5 op Inkomsten en Vermogensbelasting, een en ander dank zij een batig slot van ruim drie mil- lióen gulden, waarmede de dezer dagen bij de Staten in te dienen begrooting opent. Oud-Gepenslonn eerden. Het onderzoek in zake de steun- verleenlng. De parlementaire redacteur van de Telegr. schrijft: De vorige maand hebben wij medege deeld. dat de Stichting tot het toekennen van bijslagen op bepaalde ongevallenren ten en penisioonen gegeVens verzamelt ten aanzien van de personen uit het» ge- heele land, die eventueel voor uitkeering in aanmerking zouden kunnen komen. Daartoe is destijds een circulaire aan de burgemeesters gezonden, waarin gewe zen wordt op de belangen van de onge vallen-rentetrekkers, aan wie een bijslag behoort te blijven toegekend en van be paalde groepen z.g.n. „oud-gepension- neerden". De redacteur verneemt, dat tot dusverre gegevens nopens 14 16.000 personen zijn ingekomen, zoodat thans nader nage gaan wordt, wie voor een bijslag in aan merking komt. De normen, krachtens welke steun zal worden verleend, zullen binnenkort door het bestuur der Stich Üng worden vastgesteld. Vliegterrein in Twente-. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt. dat de vestiging van een vliegterrein in Twente door den staat verzekerd is. Het Witte Kruis. Protest tegen het hoofdbestuur. In de jongste vergadering van de afdee- Ting Haarlem, van „Het Witte Kruis" is geprotesteerd tegen het feit, dat het hoofdbestuur voor de viering van het 60- jarig bestaan te Amsterdam 25.000 heeft uitgegeven, terwijl slechts een crediet van 10.000 was toegestaan. Op d)e algemeene vergadering zal daartegen protest aange- teekend worden. Binnenland. Van den wal in den sloot Gisterenmorgen om half elf ongeveer is een autobus van den dagelij kschen dienst UtrechtSchoonhoven in de buurt schap Cabauw der gemeente Lopik van den weg gezakt, overzij geslagen en in de sloot terecht gekomen. Er zaten 14 of 15 passagiers in de bus. Een opgeschoten jongen, die had plaats genomen buiten op het spatbord van het linkervoorwiel, wiót zich te redden door er gauw af te springen. De andere passagiers, die binnenzaten, werden dooreen geworpen. De chauffeur en de inzittenden, die zich door het luik in de zoldering konden bevrijden, grepen het reddingswerk met kracht aan en trokken door dat luik de andere inzittenden naar buiten. De 48- jarige mej. Vroege uit Lopik,. die met haar dochter in de bus zat, viel door een ruit heen en kwam in de sloot terecht. Toen men haar bij het reddingswerk miste en zoeken ging, kon zij nog bijtijds naar bov^n gehaald worden. Zij was be wusteloos en werd in een boerenwoning binnengebracht. Zes passagiers hadden snijwonden bekomen door glasscherven; mej. Van den "Berg uit Utrecht had haar enkel gekneusd, doordat zij tusschen hen portier was bekneld geweest. Per auto werd een arts uit Schoonhoven gehaald, die de patiënten heeft verbonden deze konden zich daarna huiswaarts be geven. De chauffeur verklaarde zeer langzaam te hebben gereden, waarschijnlijk nog minder dan 20 KM., maar de weg, die daar ter plaatse zeer smal is, heeft losse kanten, die door den regen zacht waren geworden. Toen de bus daarop kwam, is bij beginnen te glijden, en kon de be stuurder zijn wagen niet meer op den weg houden. Een vrouw overleden. De 48-jarige mej. Vroege, uit Lopik, die in een sloot was geraakt, had modder binnengekregen en is gistermiddag 3 uur overleden. Dr. Groesbeek, van Schoon hoven, had de vrouw voor verdere be handeling verwezen naar haar huisdokter, dr. De Weerd, te Lopik. Daar is zij per auto heen vervoerd, maar de hulp heeft niet meer mogen baten. Nadat zij in haar woning teruggekeerd was, is zij gestorven. Fabrieksbrand te Waddingsveen. Dinsdagnacht omstreeks half één is een felle brand uitgebroken in de stoom- meubelfabriek van de firma Modderman en Dijs aan den Kerkweg te Waddings veen, welke geheel in asch is gelegd. Ook een groote hoeveelheid hout, die achter de fabriek was opgeslagen, is door het vuur vernietigd. Onmiddellijk, nadat de brand was ontdekt door een automobilist, die in de richting Leiden reed, was de brandweer uit Waddingsveen ter plaatse, doch het vuur had reeds zulk een uitbreiding verkregen, dat de burge meester telefonisch de Goudsche brand weer verzocht assistentie te verleenen. Deze rukte met een stoom- en een motor spuit uit en was ongeveer half twee op het terrein van den brand. Ondanks de krachtige bestrijding van het vuur kon niet verhinderd werden, dat, behalve de fabriek, ook een daarnaast gelegen woning van dan heer Tol bijna geheel afbrandde. De heer Tol, die ziek te bed lag, kon worden gered. De schade wordt geraamd op 3 ton, die door verzekering is gedokt. Tengevolge van den brand zijn 70 arbeiders werkloos. Omtrent de oorzaak is nog niets met zekerheid bekend. Vermoed wordt, dat de brand in de machinekamer is ontstaan. Vader en zoon. De bootwerker A. S. L. uit de Preto- rialaan te Rotterdam is aangehouden wegens poging tot brandstichting. Hij eischte Zondagavond toegang totde woning zijner ouders in de Dahliastraat aldaar, maar omdat hij beschonken was weigerde zijn vader hem binnen te laten. Hij heeft daarna, toen hij kon vermoeden dat zijn ouders te.bed waren, stukken papier en eindjes hout door de klep van de brieven bus naar binnen gewerkt en deze aan gestoken. Door den rook werd de vader op het gevaar opmerkzaam, zoodat het begin van brand door hem zelf gebluscht is. Stremming van het spoorwegverkeer. De spoorbrug bij Snippeling defect. Maandagavond om 8 uur ongeveer bleek dat de spoorbrug bij Snippeling over het Overijselsch kanaal defect was en daardoor niet geheel en al kon wor den gesloten. De treinen konden niet pas- seeren. Onmiddellijk ging men over tot herstel, zoodat tegen 10 uur het treinver keer kon worden hervat. Verschillende treinen kregen een vertraging van on geveer lVi uur. De sneltrein nr. 178, die om 9.11 uit Amelo te Deventer moet aan komen en verder gaat naar Amsterdam, Rotterdam en den Haag moest worden verlegd over Zwolle. Reizigers uit De venter werden per extra trein derwaarts gebracht Een ontploffing te 'srGravenhage. Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf heeft er in den delicatessenhandelder N. V. „Emporium", gevestigd aan het Noordeinde 138, een ernstige ontploffing plaats gehad, welke wonder boven won der zonder persoonlijke ongelukken is af- geloopen. Het bleek, dat de ijskast, welke zich in een ruimte achter den winkel be vindt, uit elkaar gesprongen was. In deze ijskast, van groot formaat, bevond zich een vrij groote hoeveelheid ammoniak, water en gas voor ijsfabrikatie. Door een tot nu niet bekende oorzaak is het gas doorgelekt, waardoor het ammoniak ont plofte. Door den hevigen luchtdruk werd de ijskast uit elkaar geslagen. De ruiten in den winkel werden ver nield Een groote verwoesting werd in de étalage aangericht en het meeste glas werk werd stuk geslagen, terwijl de dam pen van het ammoniak het fruit voor het gebruik ongeschikt maakten. Ook op de eerste verdieping werden de meeste rui ten vernield, terwijl in de muren groote spleten ontstonden en eenige deuren uit de scharnieren werden gerukt. De aangerichte schade is zeer aanzien lijk, doch wordt door verzekering gedekt. Misdaad? Te de Lutte bij Oldenzaal werd op een hooizolder het lijk gevonden van zekeren B. Op vermoeden van misdaad is het lijk op lak der justitie in beslag genomen. De oudste inwoonster des lands overleden. 103 jaar. Maandagmiddag is naar de Leeuw. Gt. meedeelt, de oudste inwoonster van Leeuwarden, tevens van het geheele land, de weduwe Grietje van Heerewaaxden, die op 6 Augustus j.L nog in volle opge wektheid haar 103en verjaardag heeft ge vierd, in het Diaconiehuis der Ned. Her- Vormde gemeente aldaar overleden. Tot kort voor haar dood heeft zij zich in een goede gezondheid mogen verheugen; al leen de laatste weken is zij bedlegerig ge weest. Dood door schuld. Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft terecht gestaan de chauffeur G. M. v. V., te Heesch, die te Berghem met groote vaart zonder een signaal te geven een gevaarlijke bocht omreed, waardoor het zoontje van G. v. d. Broek werd gegrepen en gedood. De rechtbank had hem tot 3 maanden hechtenis ver oordeeld. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis. Verduistering. De 21-jarige kantoorbediende O. L. W. te Utrecht is wegens verduistering van 1100 ten nadeele van zijn patroon over eenkomstig den eisch van het O. M. ver oordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis Oneerlijke collectanten. Er was gemerkt geld bij. De Tei. meldt nog: Het hier ter stede gearresteerde vier tal, verdacht van fraude bij de „Zonne straal-collecte". blijft hardnekkig ontken nen geld uit de bussen gestolen te heb ben. De zaak laat zich ochter niet gun stig voor hen aanzien en wel door de vol gende omstandigheid: de centrale recher che kreeg vermoeden op het drietal col lectanten, o.a. doordat bij vorige oolleo- tes wantrouwen ten opzichte van de col lectanten gelezen was. In verband daar mede werden verschillende muntstukj os met een slagstempel op een bepaalde plaats welke voor alle stukken dezelfde was gemerkt. Herhaaldelijk werden gemerkte muntstukjes ln de bussen van het drietal geworpen. Later werden er een paar ln de bussen aangetroffen, en tevens bij het kleine geld', dat ten huize van de vermoedelijke daders werd gevon den. Zij zullen niettegenstaande hun ont- kentenls ter beschikking van de Justitie gesteld worden. Door diep bliksem gedood. Onder de gemeente Etten en Leur is Maandagmorgen, tijdens werkzaamheden op zijn land, de 69-jarige landbouwer P. Eerstens door den bliksem gedood. Mishandeling. k Te Noordwijkerfjpxit is Maandagavond de 38-jarige orgeldraaier M. J. S. in het koffiehuis van den heer Van D. /loor eenige bezoekers ernstig mishandeld. Toen hij zich naar buiten begaf, zakte hij in elkaar en overleed kort daarop. Dinsdagmorgen zijn in verband hier mee eeniige personen ln verhoor genomen. Onvriendelijke behandeling. De politie te Hummelo en Keppel heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den heer B., directeur van een zenuwlijdersgesticht, die een 56-jarig verpleegde allangerdan een maand had opgesloten gehouden in een heel klein vertrekje. De man had al dien tijd geen bovenkleeron tot zijn be schikking gehad en was ook gedwongen in die bekrompen ruimte zijn noodzake lijke behoeften te' doen. N (Buitenland.) Ernstige brand ln een fabriek. Dinsdagmiddag brak er brand uit in een opslagplaats van petroleum te Man chester. Het vuur deelde zich snel mede aan een aangrenzende lampekappenfa- briek, waar 16 meisjes, die op een boven kamer werkten, den uitweg afgesneden werd. Zij konden zich alleen redden door uit een raam te springen op het dak van een belendend schuurtje. Dit dak stortte in en zeven meisjes zakten er door, die allen gewond werden en in het ziekenhuis verbonden moesten worden. De fyrand was in een half uur tijds ge bluscht, doch toen was' de fabriek geheel vernield en ook een deel van een aan grenzend huis afgebrand. Zoo spoedig mogelijk werden de puinhoopen doorzocht, waarin men het onherkenbaar verminkte lijk vond van een 37-jarige gehuwde vrouw, die nog slechts enkele weken op de lampekappenfabriek werkzaam was. Het lag voor het raam, waar de andere meisjes uitgesprongen waren. De gevaren van het crediteurschap. Zondagavond omstreeks 10 uur begaf een zekere André Combes zich naar de woning van Jean Delmont te Saint-Avit- Senieux, in de buurt van Périgueux, om hem d'e betaling van een rekening te vra gen. Delmont gaf hem een slag en sleepte hem in huis, waar hjj opnieuw geslagen werd. Geholpen door zijn vrouw heesch Delmont hem tegen een ladder op en hing hem op aan de voeten. Daarna bond hij hem de eene hand aan een sport van de ladder vast en de andere aan den poot van de tafel. Toen Combes zich verzette, trok men hem de haren uit het hoofd met een nijptang. Daarna ontnam hem zijn portefeuille met bijna 2600 frank. Pas te gen 7 uur' 's ochtend» daagde de onge lukkige Oombes erin, zich los te rukken en te vluchten. Hij had 17 wonden op het lijf. Delmont is gearresteerd. Door een toeval gepakt Zondagavond werd in de rue Réaumur te Parijs een taxi aangereden door een andere auto. De taxi viel om en een der inzittenden werd gewond. De andere auto reed echter door, doch was 30 M. verder gedwongen te stoppen. Politieagenten kwamen naderbij en waren niet weinig verwonderd twee mannen uit de auto te zien stappen en de vlucht te nemen. Zij zetten ze achterna, doch slaagden er niet in hen te pakken. Een jonge vrouw was in de auto blijven zitten. Zij verklaarde Fernande Monin uit Mehin te zyn en deelde mede, dat de beide vluchtelingen Georges Palhier, haar man, en Pierre Veillard, e>én vriend van haar man waren. Toen begreep de politie waarom beide mannen het hazepad gekozen hadden. Hun aanhouding was door tal van par ketten verzocht en de auto, waar zij uit gevlucht waren, was gestolen. Gisteren zijn zij gepakt. Zij maakten vooral hun werk vaLn oplichting door goederen te koopen en er zonder betalqji van dOor te gaan. Beide heeren hadden juist een villa te Versaillee leeggehaald. Ook Fernan- de's aanhouding was door eenige parket ten verzocht. De ingestorte brug. Toch ondeugdelijk materiaal gebruikt Volgens berichten uit Gartz heeft het onderzoek naar de oorzaak van de instor ting van de brug over de Oder nu toch uitgewezen dat deze in het gebruik van ondeugettyk materiaal te zoeken is. Er zijn in verband daarmede eenige perso nen gevangen genomen. Levenslang. De student Zablokitski, die onlangs op klaarlichten dag te Warschau een bank beroofd heeft, is Maandag tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld. Te dicht geregen. Een getrouwde vrouw van 89 jaar uit Birmingham ging Maandagavond na het avondeten uit om haar man af te halen. Na oen^paar huizen geloopen te hebben, belde zij echter bij een buurman aan. Zij scheen veel pijn te hebben en bracht hij gend het verzoek uit haar oorset los te snijden. Dit gesohledde. doch de vrouw blies spoedig daarop den laatsten -adem uit. Men denkt, dat zij haar oorset te stijf geregen had. De lijkschouwer gaf een bewijs van overlijden door natuurlijke oorzaken af. Aardschokken ln Oostenrijk. Te Weenen en omgeving zijn Dinsdag verscheidene heftige aardschokken waarge nomen en) eveneens ook in de omgeving van Gratz. Er is eenige schade aangericht door instortingen ent eeni enkelen brand. Typhus te Hannover. Het totaal aantal typhusgevailen en ver dachte gevallen te Hannover bedroeg gister ochtend 1724 tegen 1732 Dinsdagochtend Het aantal dooden is tot 143 gestegen. Een slachtoffer der Kanaal-zwemmerij. Te Boulogne aan Zee is Dinsdag vol gens een telegram van Reuter - het np aangespoeld van den Spanjaard De Lara, oie eenige dagen geleden gepoogd heeft het Kanaal over te zwemmen, zonder geleide. De spoorweg aanslagen in Duitschland. Hoezeer de aanslagen van allerlei aard, op spoorwegen, in de laatste jaren' toegenomen zijn, blijkt uit'een door het- district Ke-ulen openhaar gemaakte statistiek. In het spoor- wegdistrich Keulen, waartoe het N. deel der Rijnprovincie em het zuidelijk deel van Westfalen behooren, zijin in de iV, jaar van 1 Maart' 1926 tot 1 September 1926 niet min der dan 130 aanslagen gepleegd; daaronder waren 110 gevallen van schieten',op voorbij rijdende breinen, 12 gevallen van plaatsing van zware voorwerpen op de rails en 8 ge vallen van moedwillige vernieling van tot den spoorwegdienst behoorende gebouwen of plantsoenen. Hagel In de tropen. Zondag 22 Augustus ohtlastte zich bo ven Fort de Kook, na een droogte van een paar weken, plotseling een flinke hagel bui. Het was, zoo schrijft het „N. v. d. D. v. N.-I.", werkelijk eefl ongewoon iets, het gekletter van de kleine stukjes ijs op de zinken daken en tegen de ruiten te hoorenl Wervelstorm te Vera Croz. Naar Reuter uit New Yoiik meldt, is de stad Vera Cruz door een orkaan getrof fen. Voor zoover men weet zijn er slechts weinig persoonlijke omgevallen, maar de meeste boomen van de stand zijn ontwor teld. In de haven zyn tal van schepen -ge zonken en het s.s. San Juan Is ten deele vernield. 20 of meer doodien, 2Vj miljoen schade. Een telegTam uit Mexioo schat de scha de op 27j millioen dollar. De storm heeft vooral in de omstreken van de havenplaats erg huisgehouden en op het platteland overal de pas- binnengehaalde, of op het veld geroed staande oogst vernield. De wind heeft op het hoogste punt een Bnel- heid bereikt van byna 200 KAL per uur. Nadere berichten uit Mexioo melden, dat er waarschyniyk een twintig meil- schen, zoo niet meer, .te Vera Ciuz zijn omgekomen. De telegrafische verbinding met de hoofdstad is hersteld en er koinen weer directe berichten van de officieele personen te Vera Oruz binnen. Uit een der eerste iberiobten bfijkt, dat het 26 uur aan een stuk geregend heeft, zoodat de San Ja-go op tal van plaatsen buiten haar oevers is getreden en kilometers ver het lage land langs de kust heeft overstroomd. Het is de ergste storm geweest sinds 1888, toen de stad ook nagenoeg verwoest is door een wervelwind. Zjj telde toen echter 30.000 en nu 80.000 inwoners. Gemeenteraad van Anna Paulowna, op Woensdag 29 Sept. 1926, des nam. 3 uur. 'Voorzitter de heer G. J. Lovink, secretaris de heer C. Keujzer. Afwezig met kennisge ving van verhindering de heeren Stammes, Rezelman en Van der Ham en weger® ziekte de heer Kossen. Na opening volgt lezing der notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Behalve dé reeds in het vorig nummer van dit blad gemelde, worden nog de volgende raededeelingem gedaan: g. bericht van- Ged. Staten &<t 22 Sept. jJ„ No. 58, dat de instructies voor den Ge meente-ontvanger voor kennisgeving is aan genomen. b. verzoeiken van O. Angevare en Sj. Wyma om vergoeding ingevolge artikel 13 der Lager Omderwyswet; worden- -ingewilligd overeenkomstig de -vroeger getroffen rege ling. h verzoek van D. Kos om vermindering vani schoolgeld, wegens abusieven aansiag- het verzoek wordt ingewilligd. k, aanvraag van- de R.-K School oru ver goeding voor vervolgonderwy9 in den ko menden winter aan die schooi te geven; de aanvrage wordt toegestaan. 1 ten aanzien van den slechten toestand van de spoorpufc is advies gevraagd van de GezondheJdscommiissie te Schagen; in over eenstemming met -dit advies is de onder houdsplichtige, d© Staatsspoorwegen, aan geschreven -tot het aanbrengen- van de ge- wensdvte verbeteringen te willen overgaan. Al deze mededeefingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Het voorstel van B. en W. om in beroep te gaan- van de uitspraak van Ged. Staten tot vernietiging van den forensenaanslag ten name van J. Roozen Nz. over het belas tingjaar 1924*25 wordt goedgekeurd. '1 ot onderwyzers voor het vervolgonder wijs worden- met algemeen© stemmen be noemd: aan School I de heeren Kramer en Va-n Dyk, aan- School II de heeren De Vries en Kooiman. Hierop volgt het voorstel tot het verlee nen van ongevraagd eervol ontslag aan -Mej. A- E. Oudt als onderwyzeres aan School II, wegens vermindering van het aantal leer lingen aan die school. Dit te gedaald tot 164, terwyi het minstens 161 -zou moeten be dragen tot handhaving van het tegenwoor dige aantal leerkrachten. Het ontslag wordt eervol verleend. Op de vraag van dien- Voorzitter, of iemand wellicht eerst eene algemeene 'beschouwing wenscht' te houden-, alvorens de begrooting 1927 wordt behandeld, zegt de heer Keuris, dat de begrooting zelf hem weinig aanleiding geeft tot een beschouwing. Toch wenscht spr. deze gelegenheid aan -te grijpen om eens naar voren te brengen, wat zyn fractie meent te moeten zeggen. Zy -meent rU., dat met de stem der kiezers dikwijls weinig of soms totaal geen rekening wordt gehouden. Dit bleek o.a. -bij de stemming voor een wethouder in plaats van wijlen den heer Spigt. Ondanks dat partijgenoot Bakker nog wees op de verhoudingen in den Raad en dat onze fractie verreweg de grootste is, werd een van de k.einste fractie gekozen. Spr. kwalificeert dit als politieke diefstal, zonder nadenken geaccepteerd. Verder her innert spr. aan de verkiezing van het Col lege van zetters -in de vorige Raadsvergade ring. De Raad heeft ook toen ntiet over zich kunnen- verkrijgen een- vertegenwoordiger van de grootste fractie te kiezeni Na her haalde stemmingen, gelukte het slechts, een der onzen als plaatsvervanger op de voor dracht te krijgen. Op een dergelijke houding der leden meende de fractie nog eens ernstig te m-oeten wii-zen, Wy willen, zegt spr„ gaarne mede de verantiwoordetykiheid dragen-, maar dan dient die Raad ook voor het -ver volg met onze sterkte rekening -te houden, anders zullen wij mogelijk scherper optre den dan tot nog toe door ons werd gedram De heer Komen zegt, by de wethouier- verkiezing niet in de eerste plaats op de po- litieke kleur, maar op de&und.gheid- ge.el te hebben en de heer Lubbert kan toch zier zeker als deskundige op bloemibollengebed genoemd worden. De heer Koorn: Het gaat toch zeker nét enkel om de bloembollen? De heer Keuris: Ik heb de verontschu ldiging, door den heer Komen- ingebrach, voorzien, maar ik erken dié niet. Immers zij sluit in zich de verklaring: „Jullie ben .liet deskundig, jullie bent maar zoo'n stel letje van den tweeden rang." De. motieven, door den heer Komen aangevoerd, leg ik dan ook gewoon naast mij neer. De heer Koorn vraagt zich af, wat men onder ben algemeene beschouwing eigenlijk heeft te verstaan. HU1- meent, dat hetgeen üe heer Keuris zoo pas over de geringschatting zy-ner fractie gesproken heeft, daarmee niets heeft te maken en dat het evenmin een al gemeene beschouwing mocht heeteny toen ae heer Keuris -bij een vroegere begrooting den inhoUdi der strooibiljetten voor de ver kiezingen onder handen nam. 'Spreker is van oordeel, dat het hij een algemeene be schouwing over het beleid van B. en W. dient te gaan. En daarover, zegt spr. wilde ik wel iets in het midden brengen. Ik meen nL, dat B. en W. wel eens te ver gaan en denk daarby in de eerste plaats aan de ver bouwing en verfraaiing van School L Die te heel en heel' duur geworden en daarin is de Raad m.1 niet genoeg gekend. Verder n-oem ik het dempen van die siooL Of dit dom: het Polderbestuur, (foor de Gemeente of het Kerkbestuur gedaan is, weet ik niet, ntear wei begryp ik, dat het heel wat heeft gekost, terwijl de Raad er hoegenaamd niet in gemoeid is. Ik zou dus willen, dat voor taan de Raad wat meer werd ingelicht De heer Kuiiken-: Is 't bepaald noodig, dat die brandspuithuisjes maar altijd onder houden wordeiii, nu we. Voorz.: Daar kunt U zoo meteeen bit dien post op de begrooting op terug komen. De heer Komen komt er tegen op, dat de heer Keuris zyn motieven gewoon by zich neer legt, waar spr. meent, nooit te kort gekomen te zyn in 'beleefdheid jegenB den heer Keuris of diens -partygenooten. v De heer Kuiken: De heer Keuris heeft het er erg druk over gehad, dat geen een van zyn party gekozen werd, maar dat te toch niet wat je noemt. Zeker, ik zou het heel erg plezierig vinden als ze aMeimaal rie pen: We moeten Kuiken hebben, maar ik zou toch niet graag zeggen: Kies my toch, asjeblieftl -Voorz.: De heer Koorn heeft gelijk, het beleid van B.> en W. werd door den heer Keuris niet besproken. Met dien wensch tot samenwerking ga ik mee, maar waar het verkiezingen enz. betreft, kan geen antwoord van mij, als voorzitter, verwacht worden. Dat een begrootingspost wel eens over schreden wordt, geef ik toe, maar het op knappen van School I geschiedde met in stemming van den Raad. Later ja, toen vie- en de kosten niet mee. Ook die sloot heeft veei gekost; maar het dempen werd ons door den Raad opgedraifen. Ik zelf vond die sloot voor mijn huis vrij wat mooier dan zooals de toestand nu is, maar het dempen was in 't belang van het verkeer. En de school, ja, dde heeft inderdaad veel gekost, maar daar viel niet aan te ontkomen en zoo komt dit jaar School II aan de ibeurt. De heer Kuiken: Moet nou alle jaren maar weer aan alles op school geschilderd en gelakt worden en zoo? Komt er nou'nooit geen end an? Voorz.: Nee, dat houdt maar niet op. Elk jaar moeten de schootmeubelen opnieuw ge lakt worden. Zoo zullen de kinderen netheid leeren. Verzorgde meubels worden veel meer ontzien. •Hierop komt de Begrooting 1927 in be handeling. Naar aanleiding van de posten jaarwedden Burgemeester, Secretaris en Gemeente-Ontvanger vraagt de heer Kui ken: Hoe gaat dat toch met die jaarwedden? Worden die nou maar altijd hooger? Dat is toch op die manier haast niet meer op te -brengen- door zoo'n boeredorp. V oorz.: Daarover hebben wij niets te zeg gen, die worden door Ged. Staten vastge steld. De heer Kuiken: Nou ja, die heeren kun nen alles wel yaststellen. Den post Kiezerslijsten en kiesverrich- tJingem groot 260 vindt de heer Kuiken wat hoog. En dan die verteringen voor de stem-bureaux van 170 gulden daar nog ach teraan! 8 Voorz.: Er zijn to 1927 -toch 2 verkiezin- gi T 2 X 85 maakt 170 gulden. Dy den post jaarwedden der agenten van politie vraagt de heer Kuiken: Moeten daar de kosten van kieeren en een rijwiel nog by, mijnheer de Voorzitter? djuriuTj, Z6ker' En als we bedenken, w 661 7waren dienst beb- iw JS 20^°^den heusoh niet te veel. fieïooning brandspuitlieden, hpri'nnoVv 200 op 200 gulden is gebracht, Sa w a_,an dea grooten brand en en SïnS!i ?ten' ,door brandspuit - f eelegenheid gepresteerd. Ik ben trotsch op dat personeel, zegt Voorz.,

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6