Een Liefde in de Wildernis NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. vóór 15 OCTOBER Verlaging buitenlandsche posttarieven. lEMËÏJER'S NIEMEUER'S Nr. 6241 ZATERDAG 2 OCTOBER 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr, HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Abonnementsgelden. Aan onze lezers bulten de stad doen wy het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 rerhooglng. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt WQ verzoeken beleefd de kwitantie bf] eerste aanbieding te voldoen DE ADMINISTRATIE. WEEKOVERZICHT. Poincaré beeft een koude waterstraal over de hoofden gestort, die verhit waren van blijde opwinding over de Eransch-Duitsche toenadering in het onderhoud tusschen Briand en Stresemann te Thoiry. Poincaré blijft de onverzoenlijke. Wei heeft hij Briand niet gedesavoueerd, maar door weer eens voor de zooveelste maal in bet open baar Dultschland's schuld aan den oorlog vast te stellen, heeft hij onnoodig geprik keld. Wat hij zei, moge dan al waar zijn, 't is ontactisch om steeds de waarheid te herhalen. Doch waar beide landen elkaar noodig hebben, zal de verzoening toch tot artand komen; ondanks Poincaré. Wat de onderhandelingen betreft is men ook deze week niet verder gekomen. Toch is het einde van de staking in zicht. De strijd is door de mijnwerkers verloren- Velen heb ben dat begrepen en zijn maar weer aan het werk gegaan. Het totaal aantal werkende FEUILLETON. Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. De ruzie in Qharley's tepee was dien ochtend al vroeg (begonnen. Gharley had uit zijn vallen een paar bunzings meege- bracht en Bela opgedragen die te stroo pen en de vallen uit te zetten. Zij had dat botweg geweigerd, waarbij zij1 de redenen opgaf, dat zij wilde gaan visschen en dat zy de lucht niet kon uitstaan. Oharley vond beide redenen belachelijk. Mannen gingen viöschen, terwijl de vrou wen op het land bleven werken. En wat de lucht (betrof, wie ter wereld had ooit tegen zoo Iets bezwaar hooren maken? Was het dorp niet vol van zulke luchtjes? Maar toch was Bela gaan visscbeni Beia was een echte waterrat Daar nie mand haar een 'boot wilde geven; was zij op haar eentje twintig mijl ver gereisd1 om een goeden katoenboom te vinden; zonder oenige hulp had- zij dien 'geveld, uitgehold en ontschorst en daarna als een der 'beste 'booten van het dorp thuis ge bracht. Van dat oogenblik af was het meer haar gel leikoosde verblijfplaats geweest Carlbou Lake stond bekend' om zijn slecht weer, maar Bela zag er niet tegen op het onder welke weersgesteldheid over te arbeiders bedraagt momenteel reeds meer dan 150.000, verleden week 100.000. Cook heeft Donderdag nog eendge wan hopige pogingen gedaan om steun te krij gen op de bijeenkomst van het Internatio naal mijnwerkersverbond te Ostende gehou den. Het voorstel van een internationale staking heeft geen succes gehad. Alle afge vaardigden waren van meening, dat geen 10 ,van de betrokken delvers aan den op roep gehoor zouden geven. Het ware voor de Engelsche mijnwerkers te wenschen geweest, dat hun leiders, in hoofdzaak de onverzettelijke 'Cook, niet zoo star aan hun eischen hadden vastgehouden en voor een bemiddeling te spreken waren geweest. Nu moeten ze het loodje leggen na een strijd van zooveel maanden, waarin velen gebrek geleden hebben. Het schijnbaar alleen vriendschappelijke onderhoud tusschen den Engelschen minis ter van Buitenlandsche Zaken Ohamberlain en den Italiaanschen dictator Mussolini trekt in hooge mate de aandacht van de pers. Er zijn in den laatsten tijd meer teekenen aan den Engelschen kant, dat men de vriendschap van Italië zeer op prijs stelt. Italië heeft reeds nut gehad van de goede verstandhouding met Engeland, door de overeenkomst tusschen beiden over de toe gangswegen voor oeoonomische penetratie in Abessinië en door de voor dat land be vredigende regeling van zijn grensgeschil met Egypte. Nu noemt men 't vraagstuk van Tandzjer als een onderwerp voor vruchtbaar overleg. Er zal natuurlijk wel een politiek kantje aan het onderhoud' zitten. Daarvoor zijn beide mannen te veel politicus. DE ZEVENDE ASSEMBLEE VAN DEN VOLKENBOND TE GENEVE. X. Hoewel de zaken; waarom het ging, van geringer beteekepis waren, heeft het in de zesde Commissie, die der politieke aangele genheden, heel' wat meer gespannen dan in de derde; zijn er zelfs uitdrukkingen ge bruikt, die nauwelijks Ln een Volkenbands- vergadering thuis hooren. Dat geschiedde bij de bespreking der mandaatkwestie. De Mandatenoommlssie heeft onlangs tegen over den VolkonlKMidsraad de wenscheüjk- heid geuit, dat haar zou worden toegestaan jaarlijks een aanmerkelijk uitvoeriger ques- tionaare aan de mandatarissen toe te zenden, en tevens, dat het haar geoorloofd zou zijn om petitdonarissen uit mandaatslanden per soonlek te hooren. De Raad heeft, op een stemmig advies van Frankrijk, Engeland en België, deze verzoeken afgewezen, en Ohamiberlain en Briand zijn bij die gelegen heid tegenover onzen landgenoot! Van Rees, den Ondervoorzitter der Mandatenoommls sie, ln het geweer gekomen. Daarmede was de zaak afgedaan, maar niet voor Nansen, die met zijn gewone bruuskheid in de zesde Oommissie de zaak dacht te foroeeren. Hij (Steken. Toen zij van het visschen .teragikwam, lagen de bunzings er nog en was de ruzie opnieuw begonnen. Het resultaat was echter hetzelfde. Ten slotte kwam Oharley overwonnen uit de hut te voorschijn en die twee (bunzings, weggetrapt door een krachtigen voet, volgden hem. Oharley, die naar buiten waggelde ais een man, die pas thuis mishandeld! is, (ging bij: zijn makkers sympathie zoeken.' [Hij' liep naar den oever in het midden van het dorp, waar een aantal jonge man nen ibezig waren 'booten te maken of te repareeren voor de zomervischvangst, die juist beginnen zou. Zij hadden alles wat er in de tepee 'gebeurd was gehoord en be spotten, terwijl zij' zich hielden alsof zij hem niet zagen, hem met allerlei schimp scheuten. Oharley was een magere, 'gerimpelde leelijke man. Zijn verwaand gesnoef lokte ais het ware bespotting uit. „Hahi" riep er een, „daar komt vrouw- Oharley, weggejaagd door den man uit de tepee!" Een luid gelach begroette de grap, de rtjeJkromp ineen. „Heeft ze den stok over Je rug gelogd, ziel van het mannetje k Oharley?" „Hij krijgt geen ontbijt vóór hij hout haalt." ,yHei, Oharley, wil je geen rok hebben? Mijn vrouw wil je misschien wel een ouden van haar geven." TT ij igdng tusschen hen in zitten en lachte als een (boer die kiespijn heeft Hij stopte zijn pijp op een nonchalante ma nier, waarmede zijn bevende hand echter in tegenspraak was, en probeerde het deed dit door in termen, die in de Manda- tenoqmmissie zelve zélfs tegenover den meest nalatigen mandataris nimmer zou hebben gebruikt, de houding van Frankrijk en Engeland te gispen. Hij het het daarbij aan toespelingen op Syrië, een voor Frank rijk uitermate pijnlijk punt niet ontbreken, hetgeen de Jouvened aanleiding gaf tot de opmerking, dat het rapport der Mandaten- commissie over Syrië en de openbare be handeling dezer aangelegenheid de revolutie daar met weken hadden verlengd. De Jou- venel is in dit opzicht geen onpartijdig ge tuige, maar aan den anderen kant kan hij het 'beter weten dan iemand anders. De heer Van Rees heeft hem zakelijk en waardig weerlegd; heeft gewezen op de verplichtin gen; die op de Mandatencommissde rusten; heeft teruggewezen vorderingen, die den arbeid' der Commissie hinnen te nauwe per ken zouden omsluiten. Tenslotte stelde Nansen kort en goed' een motie veor, waar bij geheel de arbeid der Mandatencommissde zou worden goedgekeurd; dus ook haar wensob om uitbreiding van haar questio- naire en bevoegdheden^ Daarin konden noch Cecil, noch de Jouvenel treden, en terechit heeft de Belgische voorzitter der Commissie het nuttig geoordeeld om het debat voor- lioopig te sluiten en aan een Redactiecom missie de verdere afwikkeling op .te dragen. Zoo werd althans vóór het moment de situa tie gered; maar de scherpe woorden zijn vrij noodeloos gevallen, en1 zouden zeker bij een minder bruusk rapporteur als Nansen is, niet zijn naar voren gekomen. Inmiddels heeft de Raad vergaderd; de voorbereidende behandeling van verschil lende vraagstukken over de nieuwe leden verdeeld, waarbij Polen en Roemenië vaste groepen van problemen hebben gekregen. De heer Loudon moest rapporteeren over Ingezonden mededeeling. gespot te tarten; zij' hadden echter geen genade voor hem. Zij wedijverden met elkaar in beleedigende grappen. Plotseling weDdde hij zich met een schelle tem tot hen1: „Prairiewolven! Graf- schend era 1 Mogen jullie net ais ik bezocht ■worden door zoo'n duivelinl Dan zullen we eens zien!" Dat was juist wat zij wilden. Zij hiel den met hun werk op vielen op den grond van het lachen. Gharley liep den oever op en verborg zich in het kreupelhout. Daar bleef hij, zitten peinzen en peinzen over het onrecht, dat hem werd aangedaan, tot het hem groen en geel voor de oogen werd. Jaren lang had' die duivelsohe meid hem nu (al belachelijk gemaakt. Zij was niet van zijn bloed. Hij wilde het niet lan ger verdragen. 'Het resultaat van al zijn overwegingen was dat hij een wilgetak van twee vingers dik sneed, en daarmede zoo weinig moge lijk in het oog vallend naar het dorp terugsloop. Bij de deur van zijn tepee raapte hij de twee 'bunzings op en ging daarmede naar binnen. [Hij had met opzet den oever niet genomen, maar zij zagen hem eni za gen den stok en kwamen dichterbij om getuig© te kunnen zijn van de grap. Gh arleyte vtouw Loseis was bezig op het erf van de tepee deeg te kneeden in een pan, terwijl tegenover haar Bela, de oorzaak van alle ellende, op den grond geknield de punten van haar visohhaken voorzichtig aan het vülen was. Visohha ken waren moeilijk te krijgen. Oharley bleef aan den ingang staan en staarde haar aan. Bela, die opkeek, zag da delijk aan zijn met bloed' doorloopen een paar grenskwesties geheel in het Oosten van Europa, en heeft) op de gebruikelijke wijze uitstel verzocht. Maar het meest be langrijke van deze Raadszitting was wel daarin gelegen; dat zal Duitschland bij monde van Stresemann gelegenheid schonk om zich te uiten. Dat geschiedde zoowel over Memel' ais over Danzig. Wat Memel betreft waren vraagstukken; die op de rech ten der minderheden betrekking hadden, hangende; nog immer zajta, er bezwaren, die voortvloeien uit het feit, dat Lithauen zich Memel heeft toegeëigend! niettegenstaande het nog altijd doorgaat zich te beklagen over Polen's, later door denJ Raad volkomen ge sanctioneerde inbezitneming van Wilna.. Nadat de Lithauensche gedelegeerde zich met het meerderheidsrapport der commissie aocoord had verklaard, in welk rapport het standpunt wordt ingenomen, dat dè onder teekenaars der M etmelconvenitie het recht hebben zelfs nauwkeurig te .preciseeren in welk geval de conventie 'is geschonden, het-, geen zij evenwel niet hadden gedaan, ver klaarde ook Stresemann met hét rapport in te stemmen, indien) daarin zou worden ge constateerd, dat de mededeeïïngen der in woners van het 'Memelgebied aan de autori teiten van dit gebied' gericht moeten, wor den aan. de verschillende regeeringem der Staten; die in den Volkenbondsradd verte genwoordigd zijn en niet aan den Volken bond zelf of aan diens Secretaris-Generaal. Daardoor komt tot uiting, dat elke in den Raad vertegenwoordigde mogendheid het recht heeft om kwesties, die op de schen ding der Memeloonventie -betrekking heb ben, te bespreken. Voorloopig ie de finan cieels kwestie langs minnelijken weg afge daan; de overige geschillen zijn opengeble ven; en zulten'voorloopig openblijven. Ten aanzien van Danzig waren er wat meer be zwaren. De Voorzitter van den Danziger Senaat Sahn, die voortdurend' ten onrechte van Danzig gewaagt als een onafhankelijke Staat, dat deze geenszins is, stelde de nood- zakeldjkhedd der gevraagde leening in het licht. Het Financteele Comité is Danzig slechts weinig tegemoetgekomen; de Raad heeft het, wellicht om den goeden Indruk tegenover Duitschland te maken, in sterker mate gedaan Zooveel is zeker;, Danzig zal zijn: leening, op welker beteekenis ook de Hooge Commissaris; Prof. Van Hamel, wees, wel verkrijgen Maar dat is zeker, de financleele toestand1 van Danzig eischt alge heels herziening, want komt die er niet, dan valt het afdoend karakter van elke flnan- oieele hulp aan Danzig in twijfel! te trekken Nog venblij dender dan de samenwerking, die Stresemann en zijn collega's in den Raad over kwestiën, als die van Danzig en Memel toonden, is het bericht van de samenspre- king, die tusschen Frankrijk en Duitsch land te Thoiry in de onmiddellijke nabijheid van Genève heeft plaats gehad. Daar hebben Briand en Stresemann, als het ware ln bet loover van het groen, gesproken en onder handeld, en mag omen de voorloopig dien aangaande aan de pers verschafte mededee- lingen gelooven, dan zijn zij erin geslaagd om werkelijk een grondslag voor overeen stemming té leggen, die de bedt© resultaten kan opleveren. Stresemann is nu naar Ber lijn vertrokken; Briand vertrekt binnen zeer korten tijd naar Parijs; belden zulten op die wijze het accoord hunner regeeringen op de door hen voorloopig gedane stappen trach ten te verkrijgen. Maar het schijnt werke lijk; dat alweer een nieuwe pbase is ingeluid. En al1 staat Thoiry los van den Volkenbond, geèjk een vorig jaar Locamo los van Ge nève stond', toch is het' de atmosfeer, de in vloed van Genève, die dit werk heeft moge lijk gemaakt, en- die daaraan het soeciaal Ingezonden Mededeeling. vereischt karakter geeft. In dit verbandgiient nog gewezen op het voorloopig bevredigend resultaat, dat de con ferentie over de toetreding van Amerika tot het Hof van dOn Volkenbond te 'snGraven- hage heeft gehad. Onze landgenoot Prof. v. Eysinga heeft eer van de leiding dezer con ferentie.' Men heeft getracht, en is erin ge slaagd, een vorm te vinden; waardoor alle de viijlf Amerikaansche punten van voorbe houd zijn aanvaard. Slechts ten aanzien van een enkel onderdeel der voorbehouden heeft men daaraan een interpretatie toegevoegd, die wellicht in Amerika niet eenstemmig zal oogen "en aan de hand; die hij op zijn hield, wat er -gebeuren zou. Kalm legde haar vischtuig achter zich en stond op. Zij' was 'grooter dan haar zoogenaam de vader en had een 'boezem en vormen; die het ideaal voor een beeldhouwer -ge weest zouden zijn. In vergelijking met al die andere -vrouwen zonder taille en hals was zij slank als een jonge 'boom jBn zij droeg haar hals als een zwaan. Ziji hield haar mond stijf dicht als een jongen en haar oogen gloeiden met een ■vuur van vastberadenheid, waarmede geen ander paar oogen in het dorp zich konden meten. En juist om die zelfbewuste superiori teit in haar Mik was zij zoo gehaat. Iemand' van buiten het dorp zou heel gauw (gezien, hebben hoezeer zij' van de anderen verschilde, maar dit waren dom me bastaards. Oharley .gooide de kleine dieren voor haar voeten. „Stroop zei" zeide 'hij moei lijk. Zij zeide niets woorden waren maar tijdverspilling, doch zij lette omzichtig op zijn volgende beweging. Hij herhaalde zijn bevel. Bela zag het eind' van den stok en -glimlachte. Met een kreet van woede en zwaaiend met zijn stok sprong hij op haar af. Lenig ontweek zij den slag, Loseis keek roerloos en met groote oogen' toe. Lachend vloog Bela naar hem toe en greep den stok, teen hij- dien voor de tweede maal wilde opheffen. Over het erf loopenjd; tegen palen aan vallend, in en uit de sintels trappend, vochten zij om het bezit ervam Loseis beschermde de pan met deeg met haar lichaam. Einde- Ingezonden Mededeeling. Het water waarschuwt n. Als -gij last hebt tan een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik is en troebel, met een scherpen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, 'bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddeL Let ook op de hoeveelheid geloosd? urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als -gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij ze- ker op nierzwakte. En dat is ernstig ge noeg: er bestaat gevaar voor 'bloedver giftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verwaaxloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Fos ter's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn, alom bekend om hun goede resultaten. Men kent -geen be ter middel tegen nierzwakte, blaas-, en urinestoornissen, rugpijn, spit, water zuchtige zwellingen, rheumatieik en an dere gevolgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren ln het bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten h 1.75 per flacon. lijk rukte Bela den stok uit Gharleyte han den en hief dien nu op haar beurt op. 'Oharley's moed ging uit als ©en kaars, die uitgeblazen wordt. Hij keerde zich om om weg te loepen. Bats! kwam de stok tusschen zijn schouders. Met een pijnlijk gehuil dook hij onder het zeil: Bela hem na. Pats! Patsi Bij, lederen slag steeg een klein wolkje op van. zijn jas en bleef er een. dubbele striem stof op zitten. Een spottend1 geschreeuw 'begroette hen, toen zij weer onder het zeil te voorschijn kwamen. Gharley vloog, als een konijn de afgesloten ruimte over en verdween in het kreupelhout. Bela bleef staan en keek de van het lachen brullende mannen aan. „Varkens!" schreeuwde zij. Plotseling vloog zij met haar stok zwaaiend op den dichtstbijstaande af. La chend verstrooiden zij zich. Met opgeheven hoofd ging Bela naar de tepee terug. Haar moeder, een lijd zame, stevige squaw, zat nog zooals zij •haar verlaten had: roerloos met haar han den in het deeg. Bela bleef een oogenblik zwaar ademhalend staan. Dan liet zdj zich eensklaps, in huilen uitbarstend, op den -grond vallen. Ver baasd, zonder er iets van te begrijpen, keek haar moeder haar aan. Voor In- diaansche vrouwen is huilen al iets onge woons, maar huilen in een oogenblik van triomf iets ongehoords. Bela was ©en vreemde voor haar eigen moeder. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PEK 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Held«rache Courant fl.60; fr. p. p. binnenland f3.—, Ned. O. en W, Inddö p. zeepost f 2.10, ld. p. mail en overige lannlen f 8.20. Zondagsblad iDUKt 0.60, i 0.70, f 0.70,11.—Modeblad reep. 10.95, f 1.36, 1.25, 11.05 Loaso mimmors dor Courant 4 et; Ir. p. p. 6 ct Po et-G-i roirekoniitt'K No. 16068. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingez. modod. (kolambroodte als redaction. teket)duhbel tarief. Kleine advort. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 negele 40 ct, oltoo regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bnreau v. d. blad en inet br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijeno. 4 ct Van hadan af kunnen de eouranten, bestemd voor Oost- sn West Indlë, die per Zeepost worden verzonden, opgenomen worden In de frankeering bij abonnement. Daard.oor wordt het port aanmerkelijk verminderd; In verband hiermede wordt de abonnementsprijs van ons blad, voor de per Zeepost verzonden exemplaren, met Ingang van 1 October f 2.10 In plaats van f 2.60. De andere buitenlandsche tarieven, ook die per mail, blijven dezelfde. Wij wijzen er onze abonné'e op, dat deze verminderde tarieven dus niet gelden voor de bulten Indlë gelegen landen (Singapore, Amerika, ate.) De zeepost-verzending voor Nederl. Oost- Indlë heeft wekelijks plaats, beurtelings van Amsterdam sn Rotterdam; voor West-lndië (Suriname, Curagao anz.) aanmaal per maand. Buitenland. Nogmaals het onderhoud Briand- Stresemaim. De staking tn de Engelsche mijnen. 2) Ingezonden Mededeeling. Engeland en Italië. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1