T Tweede Blad. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 2 OCTOBER 1926. Het zoeken naar het wrak van de Terschelling IL Het hernieuwde onderzoek door twee mijnenvegers naar de eventueele ligplaats van het ten vorige jare vergane Terschel- linger loodsvaartuig heeft in de laatste dagen vertraging ondervonden tengevol ge van slechte weers. en zee-omstandig heden. Salarisregeling van het rijkspersoneel Q-elljk reeds in het kort gemeld is, heef de voorzitter van de Centrale Commissie voor Georg. Overleg in Ambtenaarsza ken in de dezer dagen gehouden oom- missievergadering medegedeeld, dat de regeering thans niet het tijdstip gekomen acht om tot een salarisherziening over te gaan. De heer Woltman verklaarde voorts, dat de regeeringsdelegatie gemachtigc was mede te doelen, dat de regeering er geen bezwaar tegen heeft, dat de orga nisaties een mogelijke herziening in stu die nemen, omdat zij daartoe bevoegd zijn. Hiervoor is geen machtiging van de regeering noodig. Bij het verzamelen van studiemateriaal kan gebruik worden gemaakt van de ge gevens, die bij het salarisbureau berus ten, voor zoover die voor mededeeling in aanmerking komen. De regeering, maakt hierbij uitdrükke lijk dit voorbehoud, dat uit het eventueel verstrekken van gegevens door het sa larisbureau niet eenige consequenties mo gen worden getrokken of eenige toezeg gingen mogen worden afgeleid. In antwoord op desbetreffende van or ganisatiezijde gestelde verzoeken om in lichtingen, deelde de voorzitter verder mede, dat het vraagstuk van aanstelling van personeel op privaat-rechtelijke ar beidsovereenkomst bij de regeering in een vergevorderd stadium van behandeling verkeert. Telegr. Amsterdams verbinding met den Rijn. In de Memorie van Antwoord betreffende het Nederlandsch-Belgisch verdrag deelt de minister van BinnenJandsohe Zaken mede, dat de verbetering van de waterwegefa van Amsterdam en Rotterdam, in verband met de voordeelem, die Antwerpen uit het trac- taat ten deel vallen, de volle aandacht der Reigeering heeft. De verbinding van Am sterdam met deni Rijn zal zoo spoedig mo gelijk verbeterd worden. Weldra kunnen1 daaromtrent definitieve voorstellen worden verwacht en de Minister van Waterstaat stelt zich voor, daarna zoo spoedig mogelqk een! beslissing te nemen, mede in verband met de kostenverdeeling tusscben belang hebbenden. Het verdrag met België. Herinnerd wordt, dat de ook met betrek king tot de waterverbindingen vérgaande Belgische desiderata in den loop der onder handelingen), welke maanden hebben ge duurd, terug werden gebracht tot afmetin gen, die naar het oordeel der regeering als oplossingen konden worden aanvaard. Ue nieuwe regeling moge aan Belgische verlan gens tot op zekere hoogte tegemoetkomen-, ze is ook voor Nederland van 'belang. Wat de kanalen betreft, ook deze moeten worden bezien ln het licht van het territo riale probleem, dat by de scheiding zulk een rol heeft gespeeld en na den oorlog weer acuut is geworden. 7UDe leden, die een duidelijke verklaring •werischteni, dat door België van alle terri- toriale aanspraken ten aanzien van Neder- I land wordt afstand gedaan, worden erop ge wezen, dat aan dit verlangen by de behan deling van het verdrag In het Belgische parlement vanwege de regeering is voldaan. Het verdrag moet als uitkomst van een ook voor ons land verstrekkend staatkundig ge beuren in het verband der geschiedenis en in het licht der staatkundige ontwikkeling worden gezien. Wat het nieuwe Schelde-regiem betreft, voor de instelling van een commissie van deskundigen bestaat geen aanleiding, even min als voor overlegging der technische ambteiyke rapporten. Aangaande het principieele punt is men niet vrij van over dry ving wanneer men het voorstelt alsof Nederland bij het Verdrag met België afstand heeft gedaan van de be voegdheid^ op zyn eigen territoir de orde te handhaven. Een kdart in drie bladen van het vaar water in de Schelde is door het dep. van Marine vermenigvuldigd en by den boek handel verkrygbaar. Ware het mogeiyk, het verbindingskanaal tusscben Moerdijk en Antwerpen te be schouwen los van het vraagstuk, waartoe het behoort en van de geheele verdere rege ling, dan zou er van Nederlandsch standpunt weinig reden zyn, dit kanaal wemschelyk te achten. Doch het kanaal is een Belgisch desideratum en de vraag, waarvoor de Ne- derlandsche regeering zich gesteld zag, was of in dat desideratum kon worden bewilligd of dat het moest worden afgewezen. De be wering, dat de eisch van België ten aanzien van dit kanaal op niets gegrond is, houdt met de feiten geen' rekening. Nederland zal er op bedacht moeten zijn, de verbinding van Amsterdam met den Ryn zöo spoedig mogeiyk te verbeteren en ook met de verbetering van de scheepvaartwegen naar Rotterdam den meest mogelyken spoed te betrachten. Voor eerstbedoelde verbete ring kunnen weldra definitieve voorstellen worden verwacht De Minister deelt niet de vrees van een overnemen van de taak der Nederiandsche binnenscheepvaart door de Belgische. De minister kan zich verklaren, dat sommige leden -de Wielingen-quaestie liever opgelost hadden gezien. Hy acht echter, met verschil lende Kamerleden de omstandigheid, dat dit niet is geschied, geen bezwaar tegen bet verdrag.. In elk geval1 kan er de Nederiand sche regeering geen verwijt van worden ge maakt, dat de quaestie nog niet geregeld is; het is de vraag of van hare oplossing de beëindiging van het geding afhankelyk had mogen worden gesteld. De toelating van vreemde oorlogsschepen op de Schelde blijft voorbehouden aan de uitsluitende souvereipite't van Nederland. Het vertrek van de K XII. Links: De bemanning aan boord van de onderzeeboot die Woensdag van hier naar Oost-Indië vertrok. Rechts: De K XII vaart de haven uit, door honderden nagestaard. Eskader Amerikaansche leger vliegtuigen tydens de oefeningen by de laatste manoeuvres. Binnenland. De Culemborgsche zaak. De Beus veroordeeld. De rechtbank te Tiel heeft Donderdag morgen Otto de Beus te Oulem'borg ter zake van smaadschrift, aangedaan aan een 'ambtenaar in do rechtmatige uitoefe ning zyner bediening (de artikelen in de „Nieuwe Culemborgsche Courant" van 15 en 22 Mei j.l, gericht tegen den commis saris v. politie te Culemborg J. Blok) ver oordeeld tot tweemaal vyftig -gulden boete of tweemaal tien dagen hechtenis met toe wijzing der civiele vordering ad 150 aan de beleedigde party en onder 'bepa ling, dat het voynis gedurende een maand in het openbaar aan de hoofddeur van het Paleis van Justitie te Tiel zal worden aan geplakt. Voorts veroordeelde de recht bank den verdachte in de kosten van do beleedigde party, welk tot aan deze uit spraak zyn begroot op nihil. Inbrekers, gevat Dinsdag trof een politieagent in het Bergen van IJzendoor-park te Gouda Dwee personen aan, die zich op verdachte wyze ophielden in de nabyheid van een alleenstaande villa. Toen de agent, die vergezeld was van een politiehond, tot arrestatie van bedoelde mannen wilde overgaan, sloegen zy op de vlucht. By de achtervolging slaagde de hond erin, hen ot staan te brengen en in bedwang te houden totdat de agent hen kon arres- ;eeren. De mannen waren in het bezit van een volledig stel inbrekerswerktuigen, en bleken een paar beruchte inbrekers te zyn, afkomstig uit 's-Gravenhage, die reeds ge-ruimen tyd- door de politie in ver schillende plaatsen werden gezocht. De ongeregeldheden te Assen. De dienstplichtigen, die op don avond van de militaire ongeregeldheden te As sen de wacht -hadden, en geweigerd heb ben patronen te ontvangen, zyn allen met streng en verzwaard arrest gestraft en bevinden zich thans nog in arrest. Een spiritusdrinker overleden. Woensdagnacht werd in het plantsoen aan de Oosterkade te Rotterdam oen man in bewusteloozen toestand op een bank gevonden. De patiënt, die ongeveer 60 jaar oud was en die bewusteloos bleek te zyn tengevolge van het drinken van spiri tus, werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Hy is tydens het transport overleden. Zyn identiteit heeft imen tot dusver nog niet kunnen vasstellen. Mishandeling. Woensdagnacht 2 uur is de marechaus- sée De L. uit Marum (Gr.), die in gezel schap van zyn verloofde op de kermis te Itoden (Dr.) vertoefde, onVerhoeds aan gevallen en in den rug gestoken; ook de slagader aan den slaap werdi geraakt Na dat De L., geneeskundig was behandeld, is liy per auto naar het academisch zie kenhuis te Groningen vervoerd. De da ders j zyn aangehouden en in de mare- chaussée-kazerne te Marum opgesloten. Als hoofdschuldige wordt beschouwd J. P., uit Roderveld. De toestand van De L. laat zioh niet ongunstig aanzien. Geheime distilleerderij. Ambtenaren der aocajnzen en recher cheurs van politie in Den Haag hebben, naar „Het Volk" meldt, by den siyter P. F. Cornelissen aan de Frederik Hendrik laan te Scheveningen een klomplete in stallatie voor het vervaardigen van ge distilleerd ontdekt. Een groote hoeveel heid frauduleus gemaakte spiritus en li keuren zyn in beslag genomen. Vermoed wordt, dat het Ryk voor groote bedragen is benadeeld. Te Bunne (gem. Vries) is bij deni smid P. door de belastingambtenaren een 'ge heime distilleerdery ontdekt. Motorfietsongeluk. De motorrijder dood. 'Donderdagavond heeft op den Rotter- damschen Weg voorby d'e Zweth, onder Delft, een ernstig ongeluk plaats gehad. L. de Wymand, een wagenmaker uit Den Haag, wou op zyn motorfiets drie voor hem uitrydende auto's passeeren en be merkte niet, dat van de tegenovergestel de richting een auto kwam. Hy raakte daarmee in botsing. De wynand werd van den motor geslagen, kreeg een ge compliceerde beenbreuk en een zware schedelbreuk en was byna onmiddeliyk dood. De duo-rijder, J. H. Neukirehen, café-houder in Den Haag, kreeg een lich te wonde aan een been. Nadat dr. Karreman hem de eerste hulp had verleend, zyn het ïyk en de ge wonde naar Delft vervoerd. Aanranding. Donderdagmorgen 6 uur vervoegden drie mannen zich ten huize van den al- leenwononden, ongeveer 60-jarigen Van der Vlist, achter die Paltz, te Soest. Een van hen knoopte een praatje met v. d. V. aan, waarop de beide anderen v. <L V. vastgrepen; zy gooiden hem op den grond, bonden hem met touwen en wier pen hem vervolgens met een zak over het hoofd in bed. Daarop doorzocht het drietal het geheele huis van boven tot Hevige brand in Aarlanderveen by Leiden. Een kapitale boerderij ging in de vlammen op. Een unieke foto van dezen hevigen brand. Persoonlyke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. beneden. Hun buit was niet groot, met slechts 20, een revolver en een jachtge weer verdwenen zy. Nauwelyks waren zy vertrokken, of Van der Vlist, die alleen enkele verwon dingen in het gelaat had gekregen, sprong het bed uit en ging de buren waarschuwen, die op hun beurt de poli tie van deze brutale aanranding in ken nis stelden. Om 11 uur 'gelukte het den politie te Amersfoort drie personen aan te houden, die door den heer Van der Vlist en nog eenige andere personen als de daders werden herkend. De aangehou denen zelf ontkenden, doch de politie is van meening dat zy de daders te pakken heeft. Een voet afgeknepen. Donderdagavond is de achttienjarige schippersknecht Suikerbuik, aan boord van het sleepsohip „Rotterdam 62", hy het afhaken van een sleeptros met een voet beklemd geraakt tusschen den tros en een bolder. De voet van den jongen werd totaal afgeknepen. Hy1 is naar het ziekenhuis vervoerd. Bultsniana. Een eenarmige Inbreker gepakt Toen de heer Vernes, een zoon van den regent van de Bank van Frankrijk, Woens dagavond met eeni vriend terugkeerde naar het ouderlijk huis te Neuiliy sur Seine, ont dekte hy, dat de poort van het park open stond. Hy waarschuwde de politie, die den tuin doorzocht en ten slotte in' een hoekje gedoken bdj een der ramen yan het huis een man aantrof, die een bundel met allerlei goe deren by zich had', welke van de familie Vernes ontvreemd waren. Nog geen 14 da gen geleden was er eveneens by de familie ingebroken enl daarvoor, in Maart ook. De thans gepakte dief bleek een jongen van 18 jaar te zyni, met één arm. Door zyn gebrek kon hy zich als oorlogsverminkte uitgeven en zoodoende -met bedelen een daggeld ma ken van 40 fr. Dat was hem echter niet genoeg, zoodat hij af en toe ook maar eens inbrak. Ondanks het gemis van een arm toonde de gearresteerde groote vaardigheid by het inbreken. Hy had kans gezien deuren te forceereni, yzeren rolluiken op te lichten, enz. De politie betwyfeit echter of hiy daar toe wel' alleen in staat is geweest, zooals hy voorgeeft, en zoekt naar een medeplichtige. Een geniale bedrieger. De rechtbank te Berlyn heeft voor de zooveelste maal een aartsbedrieger te be rechten gehad, die reeds herhaaldelyk straf heeft opgeloopen, omdat hy zich op bedriegeiyko wyzo in allerlei betrekkin gen wist in te dringen. De man, die ongetwyfeld een zeer goed verstand heeft en ook zieer ontwikkeld is, is reeds op jeugdigen leeftijd: op ver keerde padeji gekomen. Zyn levensloop klinkt als een filmroman hy blykt een meester te zyn in het zich aanpassen aan de meest Verschillende en uiteenloopende omstandigheden en toestanden. Reeds op het gymnasium maakte hy zich schuldig aan kleine diefstallen; her haaldelyk werd hy veroordeeld, tot hy tenslotte uit het ouderlyk huis werd' ver bannen. Na eenigen tyd aan het front te zyn goweést, werd hy uit den militairen dienst wegens ziekte ontslagen. Hy had échter goed uit zyn oogen gekeken, en nam nu de rol van officier aan; kleedde zich in uniform, schafte zich eenige decoraties aan en trachtte aldus zyn slag te slaan. Maar aan één rol had hy niet genoeg: behalve als officier trad hy op als too- neelspeler en als candidaat in de godge leerdheid. Het gelukte hem zelfs op het platteland tydelijk een geestelyke te ver vangen in diens bediening, waarna hy ails godsdienstleeraar aan een Beriynsch gymnasium kwam. Hy maakte kennis met de weduwe van een lid van een krijgsraad en trad na eenigen tyd zelf op als lid van zulk een college. Hy beweerde zelfs, dat hy een tydlang aan het hoofd heeft gestaan van een militaire gevan genis. Dit alles was echter nog maar een aan loop. Hy werd nu een gestudeerd man en wydde zioh geheel aan de Juridische loopbaan". Hy wist zich o.a. in te drin gen bij een rechter, dien hy behulpzaam was by het verrichten van zyn ambtsbe zigheden. Hoewel hy nu fen dan ontmaskerd werd en dan gestraft werd, liet hy zich niet ont moedigen en trad elders weer op in een nieuwe rol. Thans stond hy weer terecht wegens valsehheid in geschrifte, bedrog enz. Zyn verdediging was gebasseerd op de bewering, dat hy uit grootheidswaanzin niet anders kon handelen; hy móést steeds optreden onder hooge titels! Hy kwam er dezen keer af met een jaar gevangenisstraf. De typhus te Hannover. Het aantal typhusgevallen te Hannover bedroeg Donderdagochtend in totaal 1724, het aantal sterfgevallen 150. De nasleep van de zaak-Schröder. Hoffman, de rechter in het Maagden- burgsche „landesgericht", die indertyd Kölling, de rechter van instructie in de moordzaak-Schröder, heeft gesteund, is geschorst. Naar men zich zal herinneren heeft de verkeerd gevoerde instructie door Kölling indertyd geleid tot arresta tie van den industrieel Haaf), die met het geval niets te maken had. Vergiftiging door doodkruld. Drie jonge kinderen van een boer te Augsburg, die doodkruid hadden gëgeten, zyn na een smartelijk lyden bezweken. De tyfoon te Macao. Zooals wij reeds gemeld hebben, ia Macao Maandag en Dinsdag door een tyfoon geteisterd, die vooral op zee ern stige schade heeft aangericht. Van de 200 Chineesche jonken, die op de vischvangst waren toen wind en storm losbraken, zyn er niet meer dan 70 hier en in andere vluchthavens teruggekeerd. Men houdt rekening met den ondergang van onge veer 130 scheepjes met in totaal onge veer 2000 visschers aan boord. Een En- gelsche Koopvaarder heeft nog 85 man in volle zee kunnen redden en hen naar Hong-Kong meegenomen, maar andere resultaten van reddingspogingen zyn niet bekend geworden. Moord.. Bon werklooze Zwitser, M. geheeten, heeft den employé van dé Hollandsohe Betonmaatsohappy, den heer O. H. van Eggelen, te Medan doodgeschoten. De aanvaller werd zeer ernstig gekwetst De nieuwe Memorie van Antwoord In de nieuwe Memorie van Antwoord in zake het verdrag met België verklaart de Minister van Buitenlandsche Zaken, dat de opvatting, als zou hy als pleitbezorger van het Belgisch belang zij» opgetreden, berust op een onjuisten uitleg van zijn betoog. Blijkens het Voorloopig Verslag werd de hoop uitgesproken, dat de regeering op nieuw met de Belgische regeering in onder handeling zou treden. Echter is, tengevolge van de goedkeuring van het verdrag door het Belgische parlement, sedert hefc afdee Imgsonderzoek in de positie een wyziging gekomen, die nadere onderhandelingen bui tensluit. De minister houdt er zich van over tuigd dat, indien andere bewindslieden de verantwoordeiykheid hadden gedragen, geen ander standpunt zou zyn ingenomen, dan hetgeen de regeering thans inneemt. Het zou een verkeerde aanduiding zyn geweest van den stap, dien België in 1924 heeft ge daan op het oogenhlik, toen het veiligheids vraagstuk nog in statiu quo verkeerde en de conferentie te Locarno nog niet was gehou den, indien daarin slechts een streven naar het binnenhalen van zekere economische voordeelen weirdi gezien en niet de wensch om aan het geschil met- Nederland een einde te maken. De bevordering van het verdrag kan niet met een winst- en verliesrekening worden afgedaan. In een toenadering en ln een zelfstandig welvarend en Nederland welgezind Belgie wordt het logisch postulaat gezien van het vervallen van den waarborg, die dn de ge garandeerde neutraliteit ook voor ons was gelegen, en een verhreeding van de basis van onze staatkundige en commercieele mo gelijkheden. Zelfs al zou hit een der nieuwe kanalen in eenlg opzicht schade kunnen voortkomen, dan zou die nog niet kunnen opwegen tegen het voordeel, dat, in pers pectief genomen, van die verbreeding ook voor onzen handel bet gevolg zou kunnen J

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5