I Demi-Saisons Winterjassen Ulsters Regenjassen HermanNypels De mooiste keuze Derde Blad. BINNENLAND BUITENLAND Kleedingmagazijnen Groot en klein gaan de VERRASSINGEN van GODSCHALK, KONINGSTRAAT zien. VAN ZATERDAG 2 OCTOBER 1926. Afscheid der Marine van Gorknm. De Telegr. verneemt, dat de marine op Donderdag 7 October deze Btad ver laat. Per spoor vertrekt dan de beman ning naar Vllsslngen. Ook de bemanning van „de Buffel" gaat over op het wacht schip. Tot afsoheld heeft de marine een marsoh door de stad gemaakt en voor het stad huis en op het kazerneplein gedefileerd. Na den 7en October worden de marine schepen naar Hellevoetsluis gesleept. Daarna zal de „Schorpioen" als logement- schip te Nieuwediep gebruikt worden de „Nautilus" wordt waarschijnlijk ver kocht. In Juni 1921 kwam de marine te Gor- kum, zoodat zij ruim ö'/a jaar daar ge- stationneerd is geweest. Het uitsteken van de vlag op verjaar dagen van het Koninklijk Huls, Naar de N. Rott. Crt. ter oore komt, bestaat bij de regeering het aanvankelijk voornemen een algemeenen maatregel van bestuur uit te lokken, waarbij de gemeentebesturen met de zorg worden belast, op de verjaardagen van de leden .van het Koninklijk Huis de vlag uit te steken. De redactie herinnert er aan, dat de gemeenteraad van Goor in Augustus be sloten heeft op den verjaardag van de Koningin niet te vlaggen. Hetzelfde ge schiedde reeds eerder in enkele andere gemeenten, waar de meerderheid van den raad en de burgemeester sociaal-demo- oraten zijn. De uitvoering van de Zuiderxee-eteunwet Men meldt aan de Nw. Rott. Ort, dat de generale oommissie, ingesteld bij de Zuiderzee-steunwet van 29 Juni 1926, heli October een belangrijk© vergadering zal houden. In deze vergadering zal het werkplanvan het bestuur besproken en vastgesteld worden. Spoedig daarop zal een Koninklijk besluit verschijnen, bepalende de inwerking trading van de steunwet D© stoomtram Behagen—Wognum. In tegenwoordigheid van een der di recteuren van de Maatschappij der Ned. Spoorwegen heeft de oommisgie tot be houd van de stoomtram Behagen—Wog- num een audiëntie met den minister van waterstaat gehad, die heeft getracht bei de partijen tot elkander te brengen, waar bij het niet onmogelijk bleek tot een op lossing te komen, als eerst gegevens werden overgelegd. Nog een schenking van dr. Van Aalst Blijkens een in de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Hertogenbosch voorgelezen brief van de Kamer voor West-Friesland te Hoorn, heeft dr. O. J. K. van Aalst, president van de Nederlandsche Handel Maatschap pij te Amsterdam, het perceel Groote Oost 66 te Hoorn, waarin hij geboren is, aan genoemde Kamer ln eigendom af gestaan. Geen benijdenswaardige positie. Men meldt aan de Nw. Rott. Ort: Donderdagavond heeft de afd. 's-Gra- venhage van den Oentralen Nederi, Amib- tenaarsbond een vergadering gehouden met het personeel1 van het Rijks-Inkoop- bureau. De positie, waarin dit personeel verkeert, la verre van benijdenswaardig. De salarissen varleeren van 860 tot 1800 per jaar, de leeftijd van 16 tot 82 jaar. Behoudens de directeur, twee adjunct- commiezen en een klerk, heeft het uit ruim 40 man bestaande personeel geen vaste aanstelling en staat het bloot aan de meest willekeurige handelingen. De door den minister van financiën reeds in 1928 voorgestelde verbeteringen zijn nimmer door den directeur en het bestuur van het R. L B. uitgevoerd. De vergadering benoemde een oom- missie, welke spoedig voorstellen, oin tot de zoo noodige verbeteringen te geraken, aan een vervolg-vergaderlng zal voorleg gen. Inmiddels zal een audiëntie met den minister en, zoo noodlg, met den direc teur van het R. I. B. worden aangevraagd. Belastlngontwerpen-De Geer. 's-Gravenhage, 1 Oct Thans is ook verschenen bet tweede gedeelte van het ver slag der commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over de be Lasti ngont we rpe n- De Geer. De commissie heeft in de mededeelingen der regeering aanleiding gevonden, tot het voorstellen van een amendement, waarbij de inwerkingtreding van de wijziging van de wet op de Personeele belasting wordt be paald op 1 Januari 1928, terwijl de Provin ciale en gemeentebesturen reeds thans wor den gemachtigd, de in verband met die wij ziging noodige verordeningen tot stand te brengen. Nu de regeering als haar meening heeft te kennen gegeven, dat bet wetsontwerp voor de beffing eener Weeideverteringsbe- lasting in dit najaar niet behoeft, te worden afgedaan, en waar, bij het gehouden' overleg, is gebleken, dat de regeering in elk geval tegen een uitstel tot na den aanvang van het jaar 1927 van de verdere behandeling van het ontwerp, houdende wijziging dor Zegelwet, geen bezwaar heeft, acht de oom missie van voorbereiding het gewenscht, zich het plegen van nader overleg over deze belde wetsontwerpen voor te behouden. Een volkBgebouw ln Amsterdam. Naar die Telegr. verneemt wordt in vakbewegingskringen het plan overwo gen een groot volksgebouw te stichten in het centrum der stad. Het N. V. V., het I. V. V. en tal van daarbij aangeslo ten vakorganisaties zouden samenwer ken, om het plan te kunnen verwezen lijken. Een en ander Is echter nog ln den al- lereerstën staat van voorbereiding. Er Is nog geen terrein gevonden en de organi satie noch de omvang van de nieuwe stichting staat op dit moment vast De staking aan Heemst Verlaging van de salarissen van het beambtenpersoneeL De directie van Heemaf heeft aan haar beambten-personeel meegedeeld, dat ten gevolge van de staking, met Ingang van November en voor zoolang de staking duurt, de salarissen van de gehuwde beambten zullen worden gebracht op tachtig percent en van de ongehuwde beambten op zestig percent van het te genwoordige inkomen. Eenlge beambten zijn met ingang van 1 October op waoht- geld gesteld, met een uitkeering van 60 percent van het salaris voor de gehuw den en van 40 peroent voor de onge- huwdan. Ook op het traject Schiedam—Den Haag een maximum-snelheid van 76 K-M, De Telegr. deelde onlangs mede, diat, naar aanleiding van het spoorwegonge luk bij „De Vink", door den chef van den dienst der Tractie bepaald' was, dat op het traject Leiden—Den Haag onder geen omstandigheden met grooter snelheid dan 76 K.M. jper uur gereden mag worden. Pet Haagscbe Oorr. Bur. verneemt thans dat nu ook nog de snelheid der trei nen op het baanvak Schiedam—Den Haag beperkt la tot het maximum van 76 KM. per uur. ENGELAND. De Engelsche mijnwerkersstaking. De laatste poging. De leiders van de mijnwerkers oonoen- treeren nu al hun kracht erop, om de mannen over te halen nog niet aan het werk te gaan, vóór er een algemeen© re geling getroffen is. De gedelegeerden houden ln alle kolenbekkens vergaderin gen om de delvers te bewegen ten min ste tot het oongres van Donderdag te wachten, wanneer békend zal zijn hoe de voorstellen van de regeering in de dis tricten ontvangen zijn. De werkhervattingen. Het aantal werkende mijnwerkers be droeg gisteren 164.687, een vermeerde ring van 8425 bij eergisteren vergeleken. De voorstellen van Baldwln. Het bestuur van den mijnwerkersbond ln Derbyshlre heeft een motie aangeno men, waarbij het de aanneming van de voorstellen van Baldwln tot regeling van het oonflict aanvaardt. Stopzetting van de ondersteuning. De armvoogden van Mansfield hebben, ondanks de groote hervatting van het werk in dat district, gisteren het besluit moeten nemen om de ultkeerlngen aan de families der stakers op 11 October stop te zetten, aangezien er geen kans is op verdere voorschotten van regeering of graafschapsraadl De armvoogden hebben tot 80 September 145*000 pond uitge keerd en om dat mogelijk te maken reeds een leening van 80.000 moeten sluiten. Er is nu nog genoeg in kas om de ult keerlngen tot 11 October voort te zetten. Het Internationale mtjnwerkersoongres. Het verzoek om soUdarlteltssta- klng afgewezen. Brussel, 1 October. De bijeenkomst van het internationaal comité uit de mijnwer kersorganisaties te Oostende is heden middag gesloten. De meerderheid der gedelegeerden verklaarde zich tegen de inwilliging van het verzoek der Engel sche mijnwerkers tot afkondiging van de internationale soüdariteitsstafcing. Wel zegde de meerderheid toe, den finan- cieelen steun aan de Engelsche stakers voort te zetten en al zijn krachten in te spannen om den kolenuitvoer naar En geland te beletten. Communistische opruiing. De politierechter in Bowstreet te Lon den heeft Woensdag Douglas Frank Springhall, de secretaris van den bond van jonge communisten te Londen, ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf wegens het uitgeven en verspreiden van 29.974 exemplaren van een geschriftje „Aan de strijdende delvers", dat zinsne den bevatte, welke er op berekend waren en naar alle waarschijnlijkheid ook zou den leiden tot ongehoorzaamheid onder burgerbevolking en de belemmering van de steenkoolvoorziening. De drukkers werden beboet met hon derd1 pond sterling en 6.5 sh. kosten. Groot deficit der schatkist De gevolgen van d© voortgezette steen koolstaking weerspiegelen zich in de in komsten van de Britsohe Schatkist voor het eerste halfjaar eindigende 80 Septem ber. De ontvangsten bedroegen 822.260.000 pond sterling tegen uitgaven van 884 mil- Ingemmdnn M«kxTeefing. Helder - Schagen lioen pond, hetgéen een deficit van 61.750.000 pond beteekent Voor de cor- respondeerendie zes maanden van het vorige begrootingsjaar hebben de ont vangsten totaal 844 millioen bedragen. DUITSCHLAND. De veemgerichten. De veemgerichten-commissie uit den Pruisischen landdag heeft Donderdag het rapport van den afgevaardigde Kuttner (s.-d.) over den moord op den soldaat Pan- nier behandeld. Deze soldaat diende, volgens het onderzoek, bij het bataillón von Senden; officieren zoowel als soldaten van dit ba taillón behoorden ailen tot rechtsradicale vereenngingen. Pannier schijnt geen goed soldaat geweest te zijn en het feit, dat hij zich een paar maal zonder verlof naar Berlijn begeven had het bataillón was bit Döberitz gestation- ceerd wekte het wantrouwen1 van zijn superieuren, zoodat luitenant Benn den sol daat Asohenfcamp eenvoudig als dienstbevel de opdracht gaf om Pannier te vermoorden. Dit bevel werd gegeven op 2 Juni 1928 en 2 dagen later zond luitenant Benn den sol daat met zijn kameraadi Schmitt het Grune- wald ln. Biji een afgesproken plaats sprong Asohenkamp met een bijl te voorschijn en kliefde Panniers helm en schedel. Aschen- karnp heeffc slechts 8 maanden gekregen, omdat hij op dienstbevel gehandeld heeft. Het conflict In de HamburgBche haven. De havenarbeiders staken. Ondanks de bindlend verklaring van het bemiddellngsvooroel zijn de haven arbeiders gisterenochtend niet aan het werk gegaan. Op de reedertjenen de werven wordt gewoon gewerkt. De staking heeft zich ook uitgebreid tot de havens van Altona en Harburg. Federatie voor Enropeeecfae toenadering. Het manifest Genève, 1 Ootober. Het te Genève ge vestigde bureau van de nieuw opgerichte Federatie voor Europeeadhe toenadering heeft hoden den tekst openbaar gemaakt van het manifest aan de Europeesche volkeren zooals dit op de oprichtingscon ferentie van 1 September alhier ia vast gesteld. De federatie wil werkzaam zijn in het belang der Europeesche ontspanning, in het belang der zedelijke en materieels ontwapening, in het belang van de uit-den- weg-ruiming van mogelijke oorlogsoorza ken door vriendschappelijke schikking en in het belang van de politieke en eco nomische toenadering tusschen de vol keren van Europa tot waarborging hun ner gemeenschappelijke belangen. De bond zal echter tevens krachtig bestrij den ieder streven naar een continentaal imperialisme, dat zich eens tegen andere werélddeelen zou kunnen richten. Samen werking tusschen de verschillende we- relddeelen is even noodzakelijk als sa menwerking tusschen de Europeesche volkeren. FRANKRIJK. De Engelsch-Itallaansche toenadering. De ontmoeting tusschen Ohamberlain en Mussolini te Parijs, heeft hier sterk de aandacht getrokken. Officieus beijvert men zich, op het beleefdheidskarakter ervan het licht te laten vallen. Verster king der banden tusschen die twee lan den, zoo redeneert men in die kringen, moet Frankrijk ten goede komen. Ergdenkende lieden maken stemming tegen de politiek van Tholry met de voorstelling, als zou er te Livorno tegen het Fransch-Duitsohe blok een Brltsch- ItaliaanschrSpaansche entente zijn voor bereid. Men denkt erbij aan de Abysalni- sohe regeling, bij het vorige onderhoud van beide staatslieden tusschen Enge land en Italië getroffen. Ook het vraag stuk van Tandizjer moet zijn behandeld. Men ziet het verschil in beider standpunt tegenover Sowjet-Rusland niet voorbij, maar blijft op zijn hoede, in de eerste plaats wegens de aanwezigheid van on geveer 100.000 Italianen in Tunis. POLEN. PUsudski kabinetsformateur. Het filiaal van het Poolsche Telegraaf Agentschap te Berlijn heeft uit Warschau bericht ontvangen, diat maarschalk Jpseph Pilsudakl met de kabinetsformatie is be last Poolsche officieren mishandelen een Pooisch politicus. Gisterenmorgen rijn ongeveer 16 Pool sche officieren in volle uniform1 de wo ning van den nationaal deanócratischen partijleider en vxoegeren minister van fi nanciën Siedchowski binnengedrongen. Zij troffen den afgevaardigde in zijn werkkamer en sloegen hem daar bewus teloos. Een der zoons van Siedchowski sprong uit een raam om hulp te halen, en ofschoon hij zich vrij ernstig verwondde, gelukte het hem de straat te bereiken. De officieren hebben daarop de woning ver laten. Een dokter heeft geconstateerd dat Siedchowski niet levensgevaarlijk ge kwetst is. De aanslag geschiedde wegens een redevoering die Siedchowski dezer dagen tegen de regeering Bartel heeft gehouden en die de positie van dat Ka binet zeer heeft verzwakt. ITALIË. i Mussolini aan het hoofd! van de militie. Volgens een bericht aan Duitsche bla den zal, na het ontslag van generaal Gonzaga als commandant van de Italiaan- Bche militie, Mussolini zelf zich aan het hoofd der militie stellen een vooruitzicht, waardóór volgens Itaiiaansche bladen voor deze militie een nieuw leven begint. VEREENIGDE STATEN. De drankbestrijding. Door agenten van de drankbestrijding zijn te St. Augustine twaalf lieden gear resteerd Dit is het resutaat van een en quête, gehouden naar het gebeurde bij den aanval op een schip door smokke laars, op 9 Augustus. Bij dien aanval wa ren de kapitein en de kok van het schip zwaar gekwetst. Een smokkelaar is dood geschoten en een tweede zwaar gekwetst, na een fel gevecht Een vakvereenlglngsmfln adviseur eener Mjjn maatschappij. De heer Frank Farrington, die naar Engeland was gekomen als vertegenwoor diger van de Amerioan Federatlon of Labour op het vakvereenigingscongres, is dezer dagen uit Southampton naar Amerika vertrokken om de functie te aanvaarden van adviseur voor arbeids zaken der JPeabody Ooal Oompany op een salaris van in Nederlandsch geld 60.000 gulden per jaar. Vóór zijn vertrek heeft hij nog een gratis advies gegeven aan de Britsche vakbeweging, n.1. om naar grooter eenheid te streven en zich buiten de politiek te houden. Kan dat niet goedkooper. De Ver. Staten hebben al Jaren lang hun drankverbod. Maar dit weid en wordt op groote schaal ontdoken. Nu wil generaal Andrews, die belast is met de tenuitvoerlegging van het verbod, door een gtrootsch opgezette campagne aan de ontduiking een eind maken. De campagne zal maar..8 18.000.000 kosten. Het experiment van Ford. De oorrespondent van de „Mornlng Post" te Washington meldt thans posi tief, dat Foid niet van plan is zijn ar beiders zes dagen loon te betalen voor vijf dagen werk maar eenvoudig om zijn fabrieken elke week een dag te sluiten en zijn arbeiders te betalen op den grond slag van een werkweek van vijf ln plaats van zes dagen. CJHINA. De centrale regeering. Uit Peking wordt gemeld, dat er een verandering in de centrale regeering is gebracht, Dr. Wellington Koo, de vroe gere Chlneesche gezant te Londen, heeft de portefeuille van financiën verwisseld voor die van buitenlandsche zaken, welke hij ook reeds eerder bekleedde, en zal te vens als eerste minister en algemeen hoofd van de centrale regeering optre den. Een opvolger voor financiën is nog niet gevonden. Naar men weet, is dr. Koo al meer premier geweest. Toe si koe, de gewezen minister-presi dent. wordt minister van marine. Tegenslag voor de Khntoneeeche troepen. De militaire toestand in de provincies Hoepei en Kiangsi is verbeterd. De Kan- toneesche troepen lijden tegenslag. Het leger van Soen sjoean fang nadert Han- kou met het doel Woetsrjang te ontzetten. Ingezonden MededeeUng. Museum voor fossielen. Blijkens een Aneta-bericht uit B an doen g Is ln de „Preanger Bode" melding gemaakt van het plan om te JBandoeng een museum voor fossielen en gesteen ten op te richten. De kosten worden op 850.000 gulden geraamd. Tegen het einde van dit jaar zal men met het bouwen be ginnen. KORTE BERICHTEN. Binnenland. Versohenen is de Memorie van Ant woord inzake het wetsontwerp betreffen de bevoegdheid van tandtechnicL De re geering wenscht geen schadevergoeding te verleenen aan tandtechnici, die zich de verleende bevoegdheid zien ontnomen, LUCHTVAART. De terugkomst van Oohham te Londen. Een geestdriftige ontvangst De terugkeer van Alan Cobham van zijn 26,000 mijlen tocht heen en weer naar Australië is gisteren middag het sein geworden voor' een buitengewone manifestatie van het Londensohe publiek. Alle scholen, banken, groote kantoren, enz., sloten om 12 uur voor zoover ze nog in den morgen open waren geweest en een uur later waren alle bruggen over de Theems behalve Lambeth en West minster Bridge en ieder open plekje langs de rivier tusschen Millwall en Hammensmith door een dichte menigte bezet Het weer was prachtig opgeklaard na een weinig mist in de ochtenduren. Cobham was om even voor half twaalf te Parijs opgestegen en ongeveer «half drie verscheen hij boven de Albert-ha- vens. De syrenen der groote stoomsche pen verwelkomd en hem daar met oor- verdoovend spektakel, dat echter zeer aan de stemming van het publiek beant woordde, dat zijn gevoelens in daverende toejuichingen lucht gaf. Cobham's vliegtuig volgde de rivier en keerde even voorbU Hammersmith bridge in het uiterste westen van Londen terug. Op het terras' van het Lagerhuis was een plankier gemaakt vanwaar een voetpad naar den aanlegsteiger voerde, langs welke Cob ham uit rijn vliegtuig naar boven zou klim men; de hoogte bedroeg ongeveer 5 yard. Een menigte van ongeveer 8000 personen vulde de terrassen. Om half drie werd het vliegtuig boven Vauxhall zichtbaar en een minuut later streek Oobham in sierlijken zwaai op de rivier neer vlak bij den aanleg steiger. Ofschoon het groote publiek hiervan niets zien kon, bleef het gejuich aanhoudend en oorverdoovend; Oobham kwam gewoon in zijn oliejas naar boven, maar bleek zijn stof bril gauw afgezet te hebben. Na een hartelijke omhelzing van zijn vrouw werd de vlieger in het midden ge plaatst en nam Sir Samuel Hoare als eerste spreker het woord namens de regeering. In de eerste plaats las de minister het volgend telegram van den Koning voor: ,3M uw te rugkeer na uw prachtig geslaagden tocht roep ik u eeni hartelijk welkom toe en wenscb u van harte geluk met uw succes". Sir Samuel Hoare riep daarna vooral de welgeslaagde vroegere vluchten op grooten afstand van Oobham in het geheugen terug. Na den minister spraken de burgemeester van Westminster, Sir Oharles Wakefield, Lord Lincoln, Sir Sefton Brancker en ver scheidene anderen, die met andere woorden hetzelfde herhaalden, Tenslotte zei Oobham kort maar krachtig: „Ik ben blij weer thuiB te zijn en dank ieder een hartelijk voor de buitengewone ont vangst". In een interview na afloop van de plech tige ontvangst voor het parlementsgebouw heeft Oobham er den nadruk op gelegd, dat het heele doel van zijn tocht was geweest aan te toonen, dat vliegen niet langer een gevaarlijk avontuur is, maar een ernstige commercieel© onderneming. Zelfs de moei lijkheden, die hij ondervonden heeft, zijn uit dit oogpunt van belang geweest, daar gebleken is, dat zij met de noodige zorg en voorbehoedmiddelan te overwinnen waren. Op den geheelen tocht heeft Cobham gee nerlei vertraging ondervonden door gebre ken aan het toestel of den motor, hoewel er na het vertrek uit Engeland geen revisie meer heeft kunnen plaats vinden. In Australië is er, naar Cobham's mee ning, een groote toekomst voor het lucht verkeer weggelegd, vooral voor kleine parti culiere toestellen ter verbinding van afge legen districten. Er worden ai vliegtuigen gebruikt op enkele groote schapefokkerijen en in de groote steden neemt het aantal leden van de luchtvaartvereenigingen snel toe. OOST-INDIE. Verzetslieden ln Atjeh. Veertien der dertig verzetslieden, die op 10 September j.1. het bivak te Blang Pidie aangevallen hebben, hebben zich aangemeld; één werd gearresteerd en twee werden neergelegd- De P. O. Hooft Aankomst te Tandjong Priok. Batavia, 1 October. Het stoomschip der Stoomvaart Mij. Nederland P. O. Hooft, meerde onder véél belangstelling en ge juich aan de kade te Tandjong Priok. De passagiers waren enthousiast over de reis en de Inrichting van het schip. Aardschok te Padang. Padang, 1 October. Alhier werd een hevige, korte aardschok gevoeld. De men- schen ontvluchtten hun huizen. Nieuwe uitgave. heeft den nieuwen gemeente-secretaris der hoofdstad, den heer J. J. Roovers, voor zijn werktafel gekiekt. De nieuwe burgemees- terlljke ambtswoning, geschenk van den heer Van Aalst, is eveneens in dit nummer af gebeeld: een patriciërswoning aan de Hee rengracht, waarmede men de hoofdstad ge luk kan wenschem. Uit Haarlem, onze mooie provinciale hoofdstad, is allerlei nieuws in illustratie opgenomen. Van het hernieuwd onderzoek naar den verongelukten loods- schoener zijn drie opnamen vervaardigd. Mooi is de groote foto van het Leidsche boschje, welker omgeving thans een groot- steedsch aspect heeft verkregen. Binnenin heeft het blad een kunstfoto van een paar grazende paarden. De opening der Sta ten- Generaal is vertegenwoordigd door een voile pagina, die er een duidelijk beeld van geeft. Verder zijn er sportrubrieken, foto-nieuws uit Noord-Holland van u.teenloopenden aard en veel tekst. Wijziging personeele betasting. Het uitstel. i Verklaringen van den vlieger In een interview. „De Stad Amsterdam"

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7