E isaajMSf DatsKWATTA JAVA REEPEN Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose VAN DINSDAB 5 OCTOBER 192B. TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. Doopsgezinde Gemeente. Vlagjesdag Chr. Militair Verband. Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, - HELDERSCHE IwiinikkT.wkkB, Vijfentwintig gulden voor den besten schatter. Ingezonden Mededeellng. Het Consultatiebureau Is geopend weke lljks Woensdag van 12—2 uur: Kerk- gracht 36. Consult kosteloos. Opening Winterseizoen Casino. Uit het Politierapport bc. '«digheid wondt tegen genoemden ma troos proces-verbaal opgemaakt GEMENGD NIEOWS Binnenland. Vergeten passages uit de Troonrede. Twee Jongens tn hun slaapkamer floor brand gedood. - Ingezonden Mededeellng. Slechts e én merk kant beste zy» De diefstal uit do „ZonnestraaT-busjen. Een botsing mei de Goolsehe stoomtram. Botsing tusschen auto en groentenwagen. Door een auto gegrepen en zwaar gewond Zondagmiddag heeft op Öén Rotter- d'amschen weg te Delft wederom een era- Te 's-Gravenlhage slaagde voor be; imachinistern-examen1 onze plaatsgenoot, de heer P. Treffers. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. A. de Boer, opperhoutvester van de hout vesterij Balapoelang c.a., afdeeling Tegal (Java), Is, imet ingang van 17 Augustus 1926 tot lid van den öewestelijkori Raad van Pekalongan gekozen. Ds. P. J. Smidts te Witwarsum, is be roepen 'bij die Doopsgezinde Gemeente alhier. !De Zaterdag jl gehouden vlaggetjesdag door het Ghr. .Militair Verband heelt opge bracht 202.08. Het bestuur bedankt zoowel gevers als oolportrices hartelijk voor dit resultaat. De aldeeling Helder der. Ned. Ver. van Huisvrouwen zal hedenavond de winter campagne openen met efene lezing van Mej. O. S. Groot, van Rotterdam, over doel en streven dezer Vereeniging. Mej Groot is als spreekster meer bekend on der den naam van „Marijke". De lezing heelt plaats te 8 uur, in he Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg. In het nummer van bedien beginnen wij met een overzicht van fle aan de Helderscho winkelweek deelnemende winkeliers. Zooals men weet zijn door de verschillende winkeliers aardige prijzen beschikbaar gesteld voor hen, die het best de verschillende waarden der étalages taxeeren. De meeste der uitgestalde goe deren zijn geprijsd, maar ook vele onge- prjjsde rijn er, zoodat ©en taxatie, die zoo dicht mogelijk de werkelijkheid moet be naderen en dat moet toch het doel zijn nog niet zoo gemakkelijk zal zijn. Intusschen wil de Held. Courant de animo hiervoor aanwakkeren door be schikbaar te stellen een extra-prijs van 25.— in geld, voor dengene, die het grootst aantal schattingen inlevert en daarbij het dichtst het werkeliiko totaal bedrag nabijkomt Van heden al tot en met Zaterdag avond is gelegenheid aan deze prijsvraag mede te doen. De biljetten waarin de ge schatte waarden den étalages (men be hoeft ze natuurlijk niet allemaal te taxee ren, maar hoe meer hoe beter) zijn ver meld, moeten worden geworpen in de groote bus in dén winkel van den heer L. Coltof, Spoorstraat hoek Koningstraat. Ieder gezin kan slechts één biljet inle veren. Allen dus nu aan het taxeeren! De beide plaatselijke Winkeliersvereeiü- gingen, de Heldersche en de „Hanze", heb ben, zooals wiji reeds aankondigden, een winkelweek georganiseerd, welke heden aan vangt. De bedoeling daarvan, is reeds in een speciaal krantje, door hen verspreid, uit eengezet: zij willen allereerst eens de aan dacht vestigen op hun zaken en zij1 tneenen dat het best te kunnen doen door een spe ciale winkelweek, waarin dus bizonder veel werk gemaakt wordt van do étalages, en waarbij aantrekkelijkheden voor het publiek zijn verbonden. Alle deelnemende winkeliers nu stellen het publiek in de gelegenheid de geëtaleerde waren te taxeeren, en degene, wiens taxatie het dichtst is bij. de werkelijke waarde der goederen, neemt deel aan eene verloting van tel van aantrekkelijke prijzen. Deze prijzen rijn door eiken deetnemenden winkelier beschikbaar gesteld. Het speciale winkelweekfcrantije heeft ze alle vermeld, zoodat wij daarnaar kunnen verwijzen. Er zijn tal van prijzen bij, die een deelname aan do taxatie zeker de moeite waard doen rijn. Wjj. zouden aan onzen plicht te kort doen indien wjj. niet eert en ander over die win kelweek vertelden. Uit den aard der zaak kan ons overzicht niet dan vluchtig zijn, er rijm ruim 60 deelnemers en terecht zouden onze lezers de lectuur vervelend vinden als wij ze allen uitvoerig zouden vermelden. Wij zullen in het onderstaande dus een vogelvlucht-overzicht geven van hetgeen geëtaleerd! is en wij; dringen er bij de lezers op aan deze mooie avonden te besteden aan een wandeling langs de verschillende win kels. Want over het algemeen hebben de deelnemende winkeliers zeer veel werk ge maakt van hun étalage. Het spreekt van zelf, dat, toen wij onze rondwandeling aan vingen, de meeste nog niet gereed waren. Nochtans konden wy voldoende overzicht krijgen van het geheel om daarvan een en ander te vertellen. [Beginnen wij in1 de Spoorstraat. Daar vinden wij. allereerst Vroom Dreesmann. Deze firma heeft de kleur van de onschuld gekozen voor haar mededingende étalage. Uitsluitend witgoe deren zjjm erin uitgestald. Een lichtende lichtbak (aardig allitereert dat, vindt U niet?) vertelt, dat de firma den verkoop heeft van katoen 888. De uitgeloofde prijs vindt men' in een van de étalagekasten in de Keizerstraat. In het bedd enmagazlj n van de firma Klercq mag men niet' anders verwachten dan wolleni dekens van Leidsch fabrikaat. Een groote voorraad' hiervan is uitgestald, benevens de artikelen voor het fabriceeren van dekens. De firma Bemh. Meijer was nog dirui bezig met het uitstallen van haar bij. het publiek zoo bekende artikelen. Ook deze firma stelde den prijs voor den besten rader in haar uitstalling ten toom De firma Troost maakte een fleurige étalage met kleurrijke dassen, hoeden en andere artikelen. De prijs, die de firma be schikbaar stelde, staat vooraan in de étalage. De heer L. Coltof heeft de aan de Spoor straat uitkomende étalages bestemd voor den wedstrijd. Hier bevinden zich uitsluitend manufacturen; de étalages Koningstraat zijn thans tot één groote étalage gemaakt (door het wegnemen van schotten) en rijm bestemd voor de dames-afdeeling dezer zaak. Firma Harjer heeft veel werk gemaakt van een tweetal kamerinrichtingen, nJ. een slaapkamer en een salon, die met de meu belen en de stoffeexing dezer firma zijn in gericht. i Zijn buurman, de firma Slot Bijl, zoekt het in ander genre. Deze handel in visch is welbekend, en men zal er thans een tafeltje welbereid' vinden, waarop de heerlijkste en O. a. kan men er van eeni kreeft genieten en zeldzaamste vischsoorteni zijn tentoongesteld, een speciaal soort visch, de heekvisch, wordt er, naast de meer gewone, aangetroffen. De firma C. J. Oraaff aan de overzijde heeft tal van artikelen op het gebied van meubüeering en stoffeering, die alle ge prijsd zijn (de meeste deelnemers hebben trouwens hun waren geprijsd). Zijn buurman, N. Oraaff, brengt de be kende heerenmode-artikelen, kleeding naar maat en confectie, enz. Eenige perceelen verder vindt men den ijzerhandel van den heer Buljtendijk. Hier liggen allerlei gereedschappen voor diverse bedrijven, zoowel voor amateurs als voor beroepsmenschen, een uitgebreide collectie. De heer J. C. Duinker étaleert een uitge breide collectie boeken, etsen, doozen post, schilderijtjes, vulpenhouders en andere kan toorartikelen, alsook kalenders. De heer Jan Veen komt met diverse zij den en. wollen stoffen, lam pekappenzijde, en nog tal van éndere artikelen, den bezoeker welbekend. De kruidenierszaak van den heer A. de Vries heeft een speciale étalage van doozen bonbons en cacao (Van Houten); ook ver schillende soorten jam. Teneinde de fraaie kleur hiervan te doen zien, worden deze pot ten des avonds extra verlicht. Voor de taxatie van de waarde dezer étalage is het goed uitkijken en opletten, omdat hier voet angels en klemmen liggen tusschen al die bussen cacao. De firma Van der Plaat zoekt hert in iets geheel anders: een reusachtige ham en an dere stukken van dit soort lekkernij (fijne vleeschwaren) geeft een illusie van een stil leven en heb zal menigeen niet gemakkelijk vallen de juiste waarde van al die heerlijk heden te schatten. Maar dat is ook de be doeling natuurlijk. De heer Wiertnga heeft een groote sortee ring gouden kettingen, colliers, enz. Spe ciaal wil deze heer de aandacht vestigen op iet Election-horloge, dat een goede repu tatie heeft voor Indischgasten, omdat het speciaal voor de tropen is vervaardigd. Ge wone horloges loopen in de tropische lucht niet accuraat, daarom is een speciaal fabri- caat noodig. De heer Bierenbroodspot, die tegelijk het >0-jarig bestaan zijner zaak herdenkt, heeft het gezocht in het voorname en sobere: op een fluweelen ondergrond worden verschil lende stoffen geëtaleerd. In het andere raam igt het overhemd, dat de gelukkige winner cadeau krijgt Heerenmode-artikelén heeft ook de heer Van der Maden, natuurlijk speciaal ingesteld op het komende winterseizoen»: een groote collectie hoeden, .petten en wat een Jjuel en niet ijdel heer (deze laatsten zijn er ook) maar kan bekoren. Hot nieuwste van het nieuwe. De firma's Van Baaren en Nypels rijn in dit overzicht niet vermeld en worden in ons volgend nummer genoemd. De overige nog-niet genoemde firma's in ons volgend' nummer. Keizerstraat. De heer London heeft smaakvol geëtaleerd de nieuwe peulvruchten van het jaar 1926 en natuurlijk andere artikelen, die in den winkel verkrijgbaar zijn. Twee ramen verder treffen we de uitstal ling van den heer N. Coltof aan. Deze heeft zich bepaald) tot de étaleering van mangels, stoffen en japonnen, waarvan zich een groote voorraad in deü winkel bevindt. De heer Klein op den hoek van de Gra- vendwarstraat heeft een groot aantal kazen achter zijn ramen opgesteld', verder zuiver© natuurboter en andere boter. Artikelen waarvan, dunkt ons, de prijs nogal gemak kelijk te raden is. De heer Neels, die wel op het taxatiebiljet wordt genoemd, doet niet mee aan de win kelweek. Mem kan zich dus de moeite van iet taxeeren bij deze firma hesparen. In de étalage van de firma C. v. d. Plaat vindt men hijina alle denkbare en niet denk bare kruidenierswaren. In; die smaakvol uit gestalde étalage vindt men eveneens den door de firma beschikbaar gestelden prijs. Een kostbare étalage heeft de firma De Jong. Hier vindt men diverse bontsoorten, zoowel in het goedkoopere als duurdere genre. Als Inzonderheid) hangt er in de éta- iage een bonbvelletje, er zijn verder kostbare fluweeisoorten1. De prijs hangt boven in de étalage, tusschen verschillende vesten. De heer ScheUlnger stalde verschillende soorten verf en behangselpapieren uit. Ook de prijs vond daArtuflschen een plaatsje. De dekenkasc van de firma oramxda geldt voor de taxatie. De voorraad hierin uit gestald zal menigeen heel wat hoofdbrekens bezorgen, hoewel de firma-het den taxateurs weer gemakkelijk maakte door verschillende dekens te prijzen. Niet genoemd zijn hier de firma's Beijll- genberg, Spruit en A. Coltof, die een vol gend maal een1 .beurt krijgen. West gracht De firma Duinker op do Westgracht heeft in hoofdzaak kaas en vleeschwaren in haar kast staan. Bizonder aandacht zullen de fraai gevormde kazen trekken, voorstellende een meloen en ananas. Shüsdljkstraat. Op het gebiedl van wollens goederen en heerurunodo-artlkelen heeft de heer Leemans een groote keuze. Hij toont dit, door zijn étalage rijk te voorzien. Men oventuige zich. Zuldstraat. iZeer smaakvol en smakelijk is zeker de uitstalling van den heer Lagerveld. De prachtige druiventrossen, het heerlijk fris- sche fruit, trekken de aandacht, en doen u watertandend) voor de kast staan. Achter de winkelramen van de firma Van Willigen ziet men een groote collectie schil derstukken en platen in de meèst mogelijke prijzen. Hier kan men zoowel met een magere als dikke portemonnaie terecht. De heer O tien v/h Jacob Mantel heeft een pijpenuitstallihg, die U de meest verschil lend© pjjpsoorten toont, in diverse prijzen en kwaliteiten. Spoorgracht. Ais men van den kant van de Gasfabriek komt is het de eerste étalage van den winkel van den heer Gavers, die getaxeerd moet worden. Prachtige tafelkleedén en kostbare tapijten vindt men smaakvol uitgestald, Door het schatten van een ameublement van grijs velours kunt U toonen hoeveel ver stand U hiervan heeft Weststraat. Wij komen nu allereerst bö de firma Van Willigen, Weststraat. De voor den wedstrijd in aanmerking komende étalage is die van het Gérorilver; tal van artikelen van dit metaal vindt men er, gedeeltelijk geprijsd. De firma T. C. Govers heeft een enorm groote sorteering haarden, kachels, ijzer waren, gereedschappen op elk gebied, enz. Speciaal de Victoria en Jaarsma haarden worden genoemd. Het is de haardenrétalage, die voor de taxatie in aanmerking komt en het zal ons benieuwen wat men daarvan terechtbrengt Ook niet gemakkelijk gemaakt wordt het den kijker bij de firma Hoogenbosch, die allerlei luxe dameeschoenen, winterpantof- fels, bal- en avondsohoenen, enz. heeft ge ëtaleerd; De firma Luyckx heeft tal van fijne likeu ren in luxe verpakking voor haar raam staan. Zeer veel werk heeft de firma Tlelrool] gemaakt van haar étalage. In het midden een grammofoon in ingebouwde kast waar omheen zich de uitgezochtste collectie platen groepeereni. Het geheel maakt een aardigen indruk. Daaromheen zijn verschillende mu ziekinstrumenten gegroepeerd, o. a% een Këstner autopiano, mandolines, etc. Nieuw s een ingebouwd radiotoestel: een sierlijk meubelstuk, dat gesloten, alle gedachte aan radio wegneemt De dames-kleermaker, de heer Koophan, s natuurlijk weer geheel anders gesorteerd; lier vindt men pelterijen), bontmantels, gar nituren, enz., voor de dames om te water- anden, voor de heeren om haastig voorbij te loopen. De firma Boeker, photograaf, heeft als aantrekkelijkheid een groot schilderij van den heer Jaarsma; zijn étalage bevat verder al van portretten, vergrootingen, kunst- photo's, enz., alle in lijsten. Enkele firma's in de hier genoemde strs- leni, die nog niet gereed waren, zullen wij in ons nummer van. Donderdag vermelden, als ook de overige, nog niet besproken winkels. Casino openf ajs. Zondag de winter- campagne met een zeer goede voorstel- ling. Het tooneelgezelsohap N.V. Groot Toneel, onder leiding van Joh. Langena- ken en Maurits Parser, 't welk het vorig seizoen met zooveel succes „Hei Teeken des Kruises" opvoerde, zal nu het Chinee- sohe spel van droom en werkelijkheid: „Een liefde in het Oosten" (Yoshivara) en tooneele 'brengen. Het is oen werk dat zeer zeker de belangsteling waard is; niet alleen door het prachtvolle spel, maar vooral het hooge peil, waarop deze opvoe ring staat, maakt deze tot lobs bijzonders. Chineescho decors en oostumos worden meegebracht. 'Het stuk hoeft overal zeer veel succes. Zoo schrijft dlo Zaandamscho pers: „En aanstonds zei gezegd, dat dit ls: een mooi stuk. Mooi gespeeld en vooral mooi© taai Voor liefhebbers van iets bui tengewoons is hot verstandig de gelegen heid die hun deze week nog geboiden wordt niet te laten voorbijgaan. Onder ademlooze stilte en geweldige spanning werd geluisterd en het applaus na ieder 'bedrijf hield minuton aan." En dé „Alfcmaarscho Ort.n van 22 SeptL: «Maurits Parser, Joh. Langenaken en Greta Sohoonenberg hebben dit stuk uit stekend gespeeld in een déoor, dat ern stige pogingen verried om do sfeer van het Ooisten te treffen. De eerste had boven dien voor goede vertaling gezorgd. Mau rits Parser spoelde de moeilijke rol yan den man op uitnemende .wijze.'1 "Nachtrumoer. Zaterdagmiddag werd er aangifte gedaan door iemand, dat zijn gezin beneveüs zijn buren den afgeloopen nacht omstreeks 12J50 uur in hun nachtrust zijn gestoord door een matroos, die tegen de deur van zijn woning trapte, en zijn dochter wenischte te spreken. Ter zake het verwekken van nachtrumoer en Brand. Zaterdagmiddag werd er aan een agent medegedeeld, dat er in een woning in de Keizerstraat brand was uitgebrokem Bij onderzoek bleek de brand reeds weder ge- bluscht te zijia Het bleek, dat eon B-jarig zoontje van den bewoner met lucifers in de voorkamer had gespeeld, waardoor een gordijn in brand was geraakt. De brand bleef tot het gordijn be perkt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, verzekering dekt de schade. Met een koe tn botsing. Zaterdagavond' vond er op den Midden- weg een ongeluk plaats, doordat een korpo raal van de Marine, die met een collega op zijn rijwiel op den Middenweg reed, In aan raking kwam met een koe, behoorende tot een troep, die van den Middenweg in de richting van dien overweg werden, gedreven. Tengevolge van een en ander kwam de be stuurder van het rijwiel te vallen, en brak daarbij zijn rechterbeen. Door een in de omgeving wonenden korporaal-ziekenver pleger werd' eerste hulp verleend, terwijl daarna een voorbijrijdend geneesheer zich van den toestand- van den man overtuigde. Nadat het Marine-hospitaal was opgebeld, verscheen een onderofficier met een bran card, waarmede de inan naar het hospitaa' werd vervoerd; Mishandeling. Zondag werd er door een bewoonster van Tuindorp aangifte gedaan, dat zij door een andere, op het Tuindorp wonende juffrouw is mi «hand Aid. Rijwieldiefstal Zondagmiddag werd er aangifte gedaan door een 'bewoner van de Oostslootstraat, lat Zaterdagmiddag een rijwiel van hem is ont vreemd, dat hij eenige oogenblikken onbe heerd voor een danszaal in de Molenstraat had laten staan. Als de 'drank la.... Zondagmiddag werd er telefonisch politie- hulp Ingeroepen, omdat er een' beschonken man door een ruit was gevallen van een winkel in de Sluisdijkstraat, welke man al daar werd vastgehouden. Een tweetal agenten begaf zich daarheen, aan wie door den bewoner werd medege deeld, dat bedoelde man in zijn winkel was gekomen om iets te koopen, dat hij tegen een plank was gevallen, waarop flesschen stonden, en één dezer flesschen door een ruit viel, waardoor deze werd' verbrijzeld. Kleine oorzaken Zondagavond ontstond er voor het Mili tair Tehuis in de Spoorstraat een groote volksoploop. Na onderzoek bleek, dat eon milicien-matroos een jongen van ongeveer dertien jaar een klap gegeven had. Bedoelde matroos verklaarde, diat een hem onbeken de jongen, toen hij een oogenblik tevoren in het Militair Tehuis zat, een steentje in het oog had gegooid. Hij was den jongen nageloopen en had hem een klap gegeven. De jongen was inmiddels verdwenen. De matroos meldde zich later op het bureau en klaagde over zün oog. Hij word naar het Marinehospitaal verwezen. Diefstal. Door een schipper werd er aangifte ge daan, dat van een hem in eigendom behoo rende bun, liggende onder de nieuwe brug, een koperen plaat met gaatjes, wegende circa 8 K.G„ is ontvreemd; Verschillende vliegen In één klap. Tegen een café-houder werd' procesver baal opgemaakt wegens het hebban van be zoekers na bezetten tijd, terwijl tegen) die bezoekers eveneens proces-verbaal werd op gemaakt, omdat zij zich na bezetten tijd in een café bevonden. Van een ambtenaar aan het Departement van Binnenlandsche Zaken ontving het „D. A." nog enkele passages, welke men op het laatste moment vergeten had in de Troonrede te zetten. Gelijk de afgedrukte zinsneden verdienen! ook do weggelaten alinea's de aandacht, wjjl het niet te ontken nen valt, dat zij scherp de waarheid conste- teereru De aanvullingen dan, luiden als volgt: ,Ee Rijn komt bij Lobith in ons land en lost zich op in onderscheidene zeeën; het is ons een oorzaak van- vreugde, dat wij hem dientengevolge nog steeds den vader der rivieren kunnen noemen. Het is nog steeds een feit, dat er jaarlijks vele menschen doodgaan; een vriendelijke zonnestraal valt in dit leed door het feit, dat er nog meer menschen geboren worden. Indien de zoni niet zou schijnen, zou er geen schaduw zijn, waaruit men af kan lei den), dat de aanwezigheid van schaduw een bewijs van het schijnen der zon zal blijken e zijn. Er wordt met kracht naar gestreefd het goede te doen en het kwade te vermijden. Wat in de toekomst van belang zal blijken te zijn, zal dn de toekomst van belang blijken te zijn." Een zware brand hoeft Zondagmorgen het vooral bij reizigers welbekende „Hötel Kis- sels", gelegen aan de Neerstraat te Roer mond', voor het grootste gedeelte in asch gelegd! "s Morgen» omstreeks kwart voor zeven >emerkten buren, dat uit de achterzijde van liet gebouw rookwolken opstegen. Onmiddellijk' werd de kruier „Eran»" ge waarschuwd on deze begaf zich- met een bétel, diens ech-tgenüote, alsmede de kellner, die Inmiddels door het lawaai wakker waren geworden, snelden half gekleed naar het vlakbij gelegen brandende gedeelte, waar de twee kinderen Wijnand en Jople sliepen. Toen zjji zagen, dat de brand reeds op de slaapkamer der kindertjes woedde, maakte een ontzettende angst zich van allen) mees ter. De moeder gilde radeloos van ontzetting oan haar kinderen, terwijl zij haar jongste van één jaar op den arm had. Buren moes ten haar wegbrengen. Middelerwijl stelden de vader en de kell ner, de heer Eugène Hougardy, pogingen in 't werk om de deur van de brandend© kin derkamer te forceerem, hetgeen spoedig gelukte. Beide mannen drongen, niet lettend op het levensgevaar, het vertrek binnen. Zij zagen de kleine jongens, die uit angst reeds uit hun bedjes moeten zijn gekomen, bewusteloos op dien grond liggen. Hougardy greep een- van de slachtoffertjes en rende door het brandende gedeelte van het hötel naar beneden, terwijl de vader volgde. 'Het bleek, toen de mannen op vei-ligen grond kwamen, dat de kellner slechts een lijkje droeg. Het lichaam van het 6-jarige knaapje was overdekt met brandwonden, maar naar alle waarschijnlijkheid! is het ventje den verstikkingsdood gestorven; Het tweede kind- gaf, nadat huren hadden getracht het door kunstmatige ademhaling bij te brengen, teekenen' van leven. Beiden werden door den heer P. Lommen naar het hospitaal gebracht. Het heeft echter niet mogen 'baten. Ook de 5-jarige Jopie stierf na nog vier uren geleefd' te hebben. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets met zekerheid te zeggen. Vast staat echter, dat de brand, nadat de dienstboden ter kerke zijn gegaan, is uitgebroken. Niet onmogelijk is, dat de brand in den schoor steen is ontstaan. Omtrent het gezin in de Rustenbur gerstraat te Amsterdam, bestaande uit man, vrouw, zoon en dochter, die door da Centrale Recherche gearresteerd waren wegens diefstal van gelden uit collecte- busjes voor de Zonnestraal, zijn gekko dingen aan het licht gekomen. Het is na melijk gebleken, dat de zoon rijn vader vóór wilde zijn, want alvorens met rijn gevulde busje naar huis te gaan, pro beerde hij zelf er geld uit te halen. Daar- begaf hij zich naar een open terrein en bewerkte het busje met zijn mes. Het geld stak hij in zijn eigen zak en ging toen naar huis. Dit feit heeft hij tegenover den rech- ter-commissaria bekend. Dat zijn vader geld uit de busjes had gehaald, verklaar de hij niet te weten. De drie andere ar restanten blijven ontkennen. ,Wat do dochter betreft, dit 19-jarige meisje is we gens gezinsomstandigheden voorioopig uit haar hechtenis ontslagen. Zaterdagavond zijn de inzittenden van een der motorbussen van de Gooi Ex press, aan een groot gevaar ontsnapt. Om ongeveer 8.15 reed een motortram van do Gooisohe Stoomtram over den Midden weg, in de richting van dé stad. Daar achter volgde een stoomtram. Een der bussen van de Gooi Express reed naast deze tram. Uit de tegenovergestelde rich ting kwamen een bus van de gemeente lijke D-lijn, benevens eenige fietsers. Daar er geen ruimte was om te passee- ren, vermeerderde dé chauffeur van de Gooi Express vaart om de train vóór te komen en dan naar rechts te zwenken. Hij passeerde de locomotief dér tram zóó rakelings, dat de zijwanden der machine en der bus met elkaar in aanraking kwa men. Daarna stuurde hij vlak vóór de ma chine naar rechts. Het gevolg was, dat de tram ln botsing kwam met het achter gedeelte van de bus, welke naar voren geduwd werd en het trottoir opschoof. Daar raakte het voertuig een lantaarn paal, brak deze in stukken en kwam toen tegen een boom terecht. Gelukkig kan telde het rijtuig niet; de tram welke door sterk remmen weinig vaart had, kwam spoedig tot stilstand. Een der looomotief- laritaarns werd verbrijzeld, dé bus moest haar gedurfde manoeuvre met een gebroken radiateux en carter bekoopen. Al het water en de olie liepen weg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; dat de Inzittenden erg geschrokken waren spreekt vanzelf. Zaterdagavond ls tusschen Mechelen en Wittem. bij oen draai van dén weg een groentenwagen van de familie Vlug gen, waarop de vader, moeder en twea kinderen zaten, ln aanrijding gekomen met den auto van den heer Gübbels. Da auto Sloeg om terwijl de inzittenden, da heer Gübbels en zijn zuster met den schrik vrij kwamen. Vrouw Vluggen ge raakte tusschen den auto en de groen- tenkar en werd bewusteloos en ernstig verminkt door een anderen auto naaa Mechelen vervoerd, waar Dr. D. uit Gul pen dé eerste hulp verleende. Haan toe stand is zeer ernstig. emmer. water naar boven. De brandi had stig ongeluk plaats gehad. De 18-jariga AoVl ft» waft «nnl nm m'/.l. 1. aam. ran.MMAn.nvi. X T T li. T» 11n, -t echter zoo snel om zich heen gegrepen, dat men met primitief 'bluschmaterieal niets meer kon uitrichten. De eigenaar van het J. J. uit Rotterdam, reed op een fiets ach ter een auto. Toen deze plotseling stopte, waa hij genoodzaakt uit te wijken mat het

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5