CHINA. De anti-Brltscbe boycot te Kanton. - Werd Zondag opgeheven. Naar is bekend gemaakt zou de tegen de Britten geriohte boycot-beweging op Zondag definitief eindigen. Het scheepvaartverkeer tusschen Hong kong en Kanton zal voortaan ongehin derd kunnen plaats vinden. Er zullen geen postende stakers meer hinderend optreden. Hongkong, 11 October. Het vliegtuig- schip Hermes, de kruiser Keppal en aoht forpedobootjagers zijn hier uit de Mid- dollandsche Zee aangekomen met de Chl- neesche wateren als bestemming. De buitenlanders In TJetsjoean. De positie van de buitenlanders in do provincie Tsjetsjoean is ernstiger' gewor den. Te Tsoenking en te Wan-sjen wordt een krachtige boycot in stand gehoudon tegen de Britten. Opruiers doen hun best om dat ook in te voeren in Tsjengtoe en elders. Ook de zendeling-stations in verschei den steden van Tsjetsjoean een spe ciaal in Tsjengtoe worden bedreigd. De val van Woetsjang. Het garnizoen ln het Canton- leger opgenomen. Sjanghai, 10 Oct. Volgens berichten uit Ghineesohe bron, welke men alle reden heeft als betrouwbaar te aanvaarden, heeft Woetsjang zich inderdaad Vrijdag middag overgegeven. De troepen, die daar in garnizoen lagen, zijn opgenomen in het leger van Loo-Tsjoeng-lin, den Foetsjoen van Hoepeh, die Woe-Pei-foe verraden heeft. De Oantontroepen patrouilleeren in do stad waar rust heerscht. Men verwacht niet, dat de overgave van de stad veel uitwerking zal hebben op de krijgsver richtingen in Kingsi. OOST-INDIE, Bommen te Soerabaja. De zaak van het werpen van bommen tijdens de jaarmarkt is opgehelderd. Het geheele oompiot is punctueel nagegaan. Vele personen zijn gearresteerd. Te Soerabaja is wederom een bom ge worpen, welke is ontploft zonder schade aan te richten, De overval op een patrouille In Bakongan. Vonnissen. De Landraad heeft inzake de Bakon- gan-affaire de volgende vonnissen gewe zen: 1 beklaagde werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf; 2 beklaagden ieder tot 12 jaar; 5 ieder tot 8 jaar; 5ieder tot 6 jaar; 1 tot 5 jaar; 2 tot 1 jaar en 4 maanden en 1 beklaagde tot 1 jaar gevangenisstraf. - 4 beklaagden werden vrijgesproken. (Het Haagsche Aneta-kantoor teekent hierbij aan: Het betreft hier de berechting van de deelnemers aan den overval op een, patrouille in het landschap Bakongan in de onderafdeeling Tapa Toean op Atjeh, in het begin van Maart j.1.). Mallvliegtocht tusschen Sabang en Tandjong Priok of Soerabaja. De Nederlandsch-Indisobe vereenlging voor Luchtvaart heeft het plan opgevat, bij wijze van proef en propaganda, in sa menwerking met den marine-vLiegdienst in Ned.-Indië, het oomlté Vliegtocht Ne derlandIndië te 's-Gravenhage en den Rotterdamschen Lloyd, een mailvlieg- tocht te doen verrichten tusschen Sabang en Tandjong Priok, respectievelijk Soe rabaja, in aansluiting op d'e mailboot, die daar uit Europa zal aankomen of naar Europa zal vertrekken. Deze toch ten zullen worden gemaakt op dezelfde wijze als de mailvlucht Rotterdam— Marseille, welke op 28 Mei j.1. door ir. Grasé op aanstichting van het comité Vliegtocht Nederland1—Indië werd' ver richt. Evenals te Sabang een vliegtuig aan sluiting zal geven op de boot, zal dit te Marseille geschieden voor den tocht naar Nederland', zoodat de totale reis van Ne derland naar Ned.-Indië, bij gebruikma king van een der snelvarende schepen, een bekorting van beteekenls zal onder gaan. Met het oog op het seizoen en de voor bereiding, welke in Indië nog noodig is, zal echter met de uitvoering van dit plan eerst in het volgende voorjaar begonnen kunnen worden. Wanneer deze postver- snclling bevredigende uitkomsten mocht qpleveren, is het niet uitgesloten, dat eerlang een stap verder zal gegaan en aansluiting op de mailboot zal worden gezocht per vliegtuig te Port-Said of Suez van Amsterdam of Rotterdam uit, met correspondeerende aansluiting te Sabang naar Priok en Soerabaja. ken met gevaar gepaard; meermalen dreigden de toestellen onderstboven te slaan. Men wacht nu beter weer ai om d'e reis te vervolgen. Noodlanding van een postvliegtuig. Zondagmiddag heeft het postvliegtuig Brussel—Londen ten gevolge van een defect een noodlanding gedaan in een sloot te Petegem-blj-Deinze in O.-Vlaan deren. Zoowel de bestuurder als de pas sagiers bleven echtef ongedeerd.Het vliegtuig is zwaar beschadigd. Vliegongeluk ln Tsjecho-Slowakfle. 7 personen zwaar gewond. Uit Praag wordt gemeld, dat op het vliegveld te Parduvibioe ((Parduvltz) een vliegtuig over den kop geslagen is. De bestuurder en 12 personen zijn gewond waarvan 7 ernstig. Opening van het Koninklijk Koloniaal Instituut te Amsterdam. Door H. M. de Koningin, die verge zeld was van Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana is Zaterdag het Koninklijk Koloniaal Instituut te Amster dam geopend. Ruim 10 jaar geleden werd' het initia tief genomen tot den bouw van bet In stituut. Het Koloniaal Instituut met zijn drie afdeellngen: Handelsmuseum, Vol kenkunde en Tropische Hygiëne,' stelt zich ten doel, eenerzjjds het verzamelen en verspreiden van kennis omtrent onze overzeesohe gewesten, anderzijds het be hartigen der verschillende belangen, die zoowel voor het Moederland als voor de Koloniën uit ons koloniaal beizlt voort vloeien. Bij de opening werd' het woord gevoerd door Dr. 0. v. Aalst, burgemeester de VTugt en H. M. de Koningin. Tengevolge van den hevlgen regen kon door die Koninklijke familie de tocht naar en van het Museum niet gemaakt worden in open rijtuigen, zooals het oor spronkelijke plan was, maar ging zij in hofauto's. De belangstelling langs den weg was, ook al tengevolge van het weer, niet bizonder groot. Hoewel voor het In stituut toch nog honderden menschen den regen trotseerden om H. M. het prach tige gebouw te zien verlaten. Herziening bezoldigingsbesluit Bespreking met den minister. Men meldt aan de N. R. Crt: J.1. Maandag zijn de heeren N. van Hinte en F. S. Noordhoff, voorzitter en secretaris van het comité ter behartiging van de algemeene belangen van over heidspersoneel, door den minister-presi dent in audiëntie ontvangen. De dielegatie verklaarde zich zeer te leurgesteld door het feit, dat de regee ring niet meer aandacht hadi geschonken aan het belangrijke salarisadres van het oomité, dd. 24 April 1926, doch volstaan had met mede te deelen, dat naar haar oordeel er eenige rust in de salarieering behoorde te komen, én daarom tot de ge vraagde herziening van het Bezoldigings besluit 1925 niet zou kunnen worden meögewerkt. De vertegenwoordigers van het oomlté gaven daarna een uitvoerige uiteenzetting van de argumenten, welke h.i. voor deze herziening pleiten. Hun beschouwingen vermochten den minister-president echter niet van standpunt af te brengen. Ten aanzien van de burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst deelde deze be windsman mee, dat de toegezegde beslis sing dier regeering eerlang ter kennis van de centrale commissie zal worden ge bracht. LUCHTVAART. Vliegongelukken. Op het vliegveld van Monte Velio bij Rome ls een vliegtuig, waarin de voor zitter van de Tsjeoho-Slowaaksche lucht- vaartoliub met zijn mecanloien zat, neer gevallen. Belde vliegers zijn gedood. BJj het Trasimenlsohe (meer ls een Italiaansch vliegtuig neergestort. De be stuurder is gedood, een passagier zwaar gewond'. Watervliegtuigen. Van Terschelling meldt men aan de N. R. Crt.: Wegens Zuldwesterstorm moesten Za terdag de watervliegtuigen W. 65 en W. 62, op weg van Delfzijl naar Nleuwediep, bij Terschelling landen. Aangezien de zee zeer ruw stond, ging het neerstrij- De gespannen toestand ln de mijnindustrie. Een manifest. Zaterdag hebben de samenwerkende mijnwerkersorganisaties aan de mijnen een manifest verspreid, waarin om. het volgende wordt gezegd: Het is bekend, dat de vier samenwer kende mijnwerkersbonden reeds 2v/a maand geleden bij de ondernemers er op aandrongen, weer den 6-uren-dienst op Zaterdag in te voeren voor het werk on der den grond. De toestand, waarin thans de bedrijven verkeeren, laat zulks toe. Voor de kolen is weer een ruim afzetge bied. De prijzen zijn gestegen, de ar- beldsloonen in een ton kolen verrekend, zijn met ruim 1 gedaald, ook de pro ductie per man en per dienst is geste gen. De positie van onze ondernemingen is voel gunstiger geworden, en bet is niet meer dan billijk, dat de mijnwerkers een gerechtvaardigd deel in dezen beteren gang van zaken krijgen. We weten, dat we volgens uw vurigste wenschen gehan deld hebben, dOor als gerechtvaardigd deel1 weer op te eischen de volledige Zon dagsrust. Dit beteekent een weer gele genheid krijgen om de 'godsdienstplichten naar beh-ooren te kunnen vervullen. Wij hebben dus een zeer redelijken eisch go- Bteld, die ln volkomen overeenstemming kan worden geacht met den algemeenen toestand en bij invooring in overeen komst is met de draagkracht der bedrij ven. Een onderhond met den heer Drop. De „Telegraaf heoft een onderhoud gehad met den heer W. Drop, het S. D. Kamerlid», over de moeilijkheden in de mijnindustrie. De heer Drop begon met te zeggen, dat de strijd, die momenteel gevoerd wordt ln de z.g. „Contactcommissie" in het Limburgsche mijngobled, over den 6-urigen werkdag op Zaterdag, niet de mijnwerkers. Er is volgens den heer Drop een heele reeks van grieven, die zich in den loop der laatste jaren met name sinds 1921 hebben opgehoopt. Het huidige geschilpunt, de kwestie van den 6-urigen Zaterdag, ls veeleer te be- sohouwen als een drup die de emmer doet overloopen. De heer Drop was van oordeel, dat veel te voorkomen geweest ware, wan neer de Regeering een royaler houding had aangenomen. Wannoer de grieven waren onderzocht, wanneer niet alleen het aantal arbeiderscontroleurs, maar ook het getal hunner bevoegdheden was uit gebreid, dan zou d'at veel geruststelling hebben gebracht. En daar hebt u tevens wat de mijnwerkers thans verlangen: zij willen een onpartijdig en grondig onder zoek van al de huidige grieven, een on derzoek, dat door de Regeering ten spoe digste ter hand difnt te worden geno men. Werd! daartoe een oommissie Inge steld, de arbeiders zouden het beschou wen als een bewijs van belangstelling, waarnaar zij nu tevergeefs uitzien en als een middel om eindelijk te komen tot ob jectieve behandeling van hun klachten." Wat aan een staking vastzit. Met spanning wordt de oontaotcommis- sle-vergadering van heden afgewacht, niet alleen door de arbeiders en de be volking der mijnstreek, doch ook voor vele industrieelen. Wat tooh is het geval? Door den bulten verwachting langen duur der Engelsche staking en de steeds hooger wordende kolenprijzen, hebben verschillende industrieelen ln afwachting van het eindo der staking slechts mond jesmaat Ingekocht, zoodat zy absoluut geen voorraad hebben. Weliswaar hebben verschillende oon- tracten loopen. doch de kolen zijn daar om nog niet geleverd en deze oontracten zouden dus bij een eventüeelo staking door overmacht geannuleerd moeten wor den. Trouwens, voorraden vormen ging toch niet, daar de vraag grooter is dan het aanbodl en slechts voorraden kolen gekocht kunnen worden tegen exorbitant hooge prijzen. Ongetwijfeld zal dan ook, wanneer een eventueele staking slechts enkele dagen duurt, het gebrek aan kolen reeds voel baar zijn. De buitenlandsche mijnen zouden bo vendien ook niet meer kunnen leveren dan zij reeds doen, omdat by haar de vraag ook grooter is dan het aanbod en zy haar productie ook voor het grootste gedeelte contractueel verkocht hebben. Ook voor verscheidene buitenlandsche be- dryven, voornameiyk Belgische en Fran- sche, welke met de Nederlandsohe mijnen gecontracteerd hebben, zou een staking ln het Limburgsche mijnbedrijf stagnatie veroorzaken. De mynwerkers konden geen slechter tydstip, of voor wat de doorvoering van hun eischen betreft, geen beter tydstip kiezen om met een staking te dreigen. Naar de Telegraaf van góed-ingelichte zyde (verneemt, jzullen de mijndirecties daarom heden onder bepaalde voorwaar den aan de verzoeken der organisaties voldoen. De vertegenwoordigers der mijnwer kersorganisaties willen echter, opdat by eventueel latere slechtere toestanden in het mijnbedrijf de 48-urige werkweek niet opnieuw voor de ondergrondlsohe mynwerkers zal worden ingevoerd, con tractueel vastgelegd zien, dat nimmer meer de verlenging- van den Zaterdag- sche arbeid als inzet voor het voorkomen lijn van eventueele loonsverlaging gelden 'mag. Zoowel het Nederlandsche Vakverbond als de R. K. Vakcentrale en het Neutrale Vakverbond hebben de eischen d'er myn- werkersorganlsaties gebiliykt en hebben de besturen steun toegezegd. Ook van het Christelijk Vakverbond, dlat Maandag met den Prot. ChristeUjken Mynwerkers- bond een bespreking had, verwacht men dat het zoo noodig cteun zal verleenen. Ingezonden Mededeellng. Overwerkte Zenuwen Glazen Buisje 76 ot. BJj Apoth. en Drogisten, punt stonden, dat aan alle gtakers ver hooging moet worden toegekend. Na ern stige discussie werd een schriftelijke stemming gehouden met den volgenden uitslag: tegen aanneming van de waarden 272, voor aanneming 172, en 16 briefjes van onwaarde. Werklieden beneden 18 jaar nemen aan de stemming geen deel. Na de stemming besloot de vergade ring met algemeene stemmen, dat de sta kers zich bereid zullen verklaren, den arbeid te hervatten, onder de voorwaarde, dat aan alle arbeiders en arbeidsters twee cent verhooging van loon wordt toege kend. Een Dorus Rykersfeestpark. Ondanks de slechte weersgesteldheid heeft het Dorus Rykers-feestpark te Voorburg in totaal 50.000 bezoekers ge- trokken De heer Ter Hall heeft Zondagmiddag by de sluiting op het terrein in het by- zyn van het hoofdbestuur-van het Dorus Rykersfonds en de exploitanten van de inrichtingen den burgemeester van Stomp wyk toegesproken en hem bedankt voor zyn krachtige medewerking, waarop laatstgenoemde de goede samenwerking met fonds en exploitanten roemde. Na den watersnood. De steunverleenlng. Het totale bedrag van de by de alge meene vereenigde commissie ter leni ging van rampen door watersnood in Ne derland' te Amsterdam ingekomen gal den bedraagt thans na de 67ste verant woording (4.619.970.70. Plaatsnaamborden bij Ieders gemeente-kom. A. N. W. B. en K. N. A, C. vragen Rijkssubsidie. Naar het Corr. Bur. verneemt heeft de A. N. W. B. het plan opgevat, in samen werking met de K. N. A. 0„ over het ge heele land plaatsnaamborden te plaatsen aan den ingang van de kom van iedere gemeente. In het vertrouwen, dat het Ryk bereid zal worden gevonden, voor dit doel subsidie te verleenen, is hier mede thans reeds een aanvang gemaakt op de wegen 's-Gravenhage—Rotterdam en Rotterdam—Dordrecht. De blauw en wit geëmailleerde borden zijn aan yzeren palen bevestigd. Een onderhoud met het N.V.V, Hedenmorgen zou de secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Myn- werkersbond te Heerlen, de heer N. Kra mer, te Amsterdam een onderhoud heb ben met het bestuur van het Nedi. Ver bond van Vakvereenigingen om tot een definitieve steunregeling te komen inge val de mynwerkers mochten staken. Armlastige krankzinnigen ln Noord-Holland. Bjj besluit van 23 December 1925 werd de bijdrage uit de provinciale kas in de ten ikste der gemeenten komende kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen over 1926 vastgesteld op gelijk bedrag als over 1925 was geschied. Blijkens daaromtrent gemaakte bereke ningen werden ow 1925 gemiddeld 3630 armlastige krankzinnigen! uit deze provincie verpleegd, van weJke patiënten de gemid delde verpleegkosteni per patiënt 1.122.89 hebben bedragen of ongeveer 106 minder dian de gemiddelde verpleegprijs over 1024. Op grond daarvan achten Ged. Staten zich gerechtigd voor te stellen het aandeel der gemeenten in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen voor het jaar 1927 van 940 terug te brengen tot 850. Gere kend naar de cijfers, welke dienen als basis voor de begrooting voor 1927, brengt deze verlaging voor de Provincie een vermeerde ring van hyd'ragen mede' van 283.540. De staking by Heemaf. De voorstellen met 272 tegen 172 stemmen verworpen. In een Maandag te Hengelo gehouden vergadering van de stakers van Heemaf is verslag uitgebracht van de gehouden conferentie van Vrijdag. De daarin ge dane voorstellen (men zie ons nummer van j.1 Zaterdag) werden aan een ern- eenige oorzaak ls van de gespannen ver- stige bespreking onderworpen, waarby houding tusschen de mijndirectlea en1 vooral bleek, dat de stakers op het stand DE MOEILIJKHEDEN VAN DE NEDERL. HARING VISSOHERIJ. Plannen tot exploitatie van de visschery ln Nederlandsph Ooet- lndië. Het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam meldt: De Nederlandsche Noordzeevisschery en wel in het byzonder de haringvisscherij, het oude nationale bedrijf, verkeert reeds sedert een aantal jaren in ongunstigen toestand. In 1913 voeren nog 717 Neder landsche visschersschepen op de Noordzee ter visschery uit en brachten zy 794.687 tonnen haring aan. In 1925 was het aantal aan de visschery deelnemende schepen verminderd tot 427 met een aanvoer van 313.784 tonnen haring en dit jaar zyn in totaal nog slechts 377 schepen ter haring vangst uitgevaren. De ongunstige toestand van het bedrijf noopt de reedfrs steeds meer schepen uit de vaart te nemen en naar wy vernemen, zyn er den laatsten tijd pogingen aange wend een ander emplooi voor een groot aantal Nederlandsche haringschepen te vinden. Reeders hebben getracht hun sche pen naar het buitenland voornameiyk Zuid-Amerika te verkoopen, teryyl voorts korten tyd geleden een poging is gedaan van de Argentynsche regeering toestemming te verkrijgen tot het oprich ten van een Nederlandsche Visschery- Exploitatie-Maatschappy in Argentinië. Deze pogingen zijn door de bezwarende voorwaarden, die de Argentynsche regee ring stelde o.a. het brengen der vaar tuigen onder Argentynsche vlag mis lukt. De reeders en haringvisschers schrijven de mindere vangsten toe aan de intensieve bevrssching en aan de roofvisschery met modern vischtuig op de Noordzee. Ook de regeering heeft den ernst van dezen toestand reeds ingezien en op 13 September j.1. heeft de minister van bin- nenlandsche zaken, Mr. J. B. Kan een commissie geïnstalleerd, aan welke onder voorzitterschap van het Tweede Kamerlid Dr. H. J. Lovink, is opgedragen een onderzoek in te stellen omtrent de vraag, aan welke oorzaken de ongunstige toestand van het haringvisscherijbedrijf moet wor den toegeschreven en of, en zoo ja in hoeverre, maatregelen van overheidswege dienen te worden getroffen, welke zouden kunnen leiden tot verbetering van den ongunstigen toestand van dat bedrijf. Wy vernemen thans, dat de directies van eenige groote reederijmaatschappijen hier te lande plannen hebben ontworpen om in Nederl.-Oost-Indië de visscherij- exploitatie ter hand te nemen. De mogoiykheid van het vestigen op grooten schaal van een visoherijbedrljf in Ned.-Indië is reeds eorder onder de oogen gezien. De vischvangst in Ned.-Indië werd vroeger en wordt ook thans nog uitsluitend uitgeoefend door de inlanders, die met hun majangpruuwen nimmer verder dan 20 myi uit de kust kunnen komen, welke visschery bovendien op primitieve wijze geschiedt. Naar schatting nemen byna drieduizond van deze prauwen aan de visschery deel. In 1907 besloot het Indische gouverne ment een vlsscheryonderzoeklngsvaartuig uit te zenden om op de Javazee te onder zoeken of het loonend zou zyn de visschery op grooten schaal ter hand te nemen. Deze proefvisscherijen gesohiedden on der leiding van den heer K. de Waart, verbonden aan de afd. Vlssoherijen van het Departement van Binnenlandsoh Be- stuur en Landbouw te Buitenzorg. Zij waren van groot belang, omdat in Ned.- Oost-Indië jaariyks een buitengewoon groote hoeveelheid visch ingevoerd wordt, vooral tydens den Westmoesson, wanneer de visschery der Inlanders geheel stil staat. Deze invoer (uit Siam) bedroeg voor Java en Madoera ln de jaren 1909 tot 1918 877 millioen K.G. of byna 88 raillloen K.G. per jaar. Sindsdien is deze invoer in ver band met de uitbreiding der bevolking zeker toegenomen. De proeven werden in 1911 gestaakt zonder dat de plannen voor de exploitatie dor vissoherij op de Javazee verder wer den uitgevoerd. Het was de directies van bovenbedoelde reederijmaatschappyen ter oore gekomen, dat de heer K. de Waart op het oogenblik met verlof in ons land vertoeft en van deze gelegenheid hebben zy gebruik ge maakt, om te traohten reeds vroeger be sproken plannen voor de vissoherij in Nederl.-Oost-Indië nader onder de oogen te zien Dezer dagen heeft dan ook op het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, afd. Visscherijen, te 's-Gravenhage een bespreking plaats gevonden tusschen^ eenige directeuren van reederijmaatschap-' pyen, den heer K. de Waart, den heer G. O. Groen, secretaris van de door 4ö regeering ingestelde Visscherijcommissie als plaatsvervanger van het hoofd van de afdeeling Visscherijen en den heer J. O. Beoker, expert by de Scheepvaart inspectie te Vlaardingeq, die als trait- d'union tusschen de reederijen is opge treden. In deze conferentie werden de moge ïykheden van de visschery in Neder- landsch Oost-Indië besproken en werd" vooral aandacht geschonken aan het groote belang voor de koloniën, zoowel als voor het moederland. Als resultaat van deze conferentie hebben de directies van bedoelde reede- rijen besloten zioh tot het Gouvernement te Buitenzorg te wenden. Onmiddellijk na de te 's-Gravenhage gehouden besprekingen is een schrijven gezonden aan het Dep. van Binnenlandsoh Bestuur en Landbouw, afd. Visscherijen te Buitenzorg, waaraan wy het volgende ontleenen „Uit het onderhoud met den heer D# Waart wil hét ons voorkomen, dat mits met het noodige doorzettings- en uithou dingsvermogen aangepakt, hier een te lang verzuimde taak is te vervullen. Er zal echter pionierswerk te verrichten zyn." „Wy beschikken in Holland over een groot aantal loggers, schepen van onge veer 25 M. lengte, 6.95 M. breedte en 3.70 M. holte. Deze schepen zijn uitgerust als zeilschepen. Voor het door ons be oogde doel zullen wy ze moeten moderni- seeren en wel in dien geest, dat wy ze voorzien van mechanische beweegkracht en wy hebben daartoe het oog op motoren van ongeveer 100 P.K. Naar de heer De Waart ons heeft medegedeefd, werd tot dusverre binnen ongeveer twintig myien uit de kust van de Javazee gevischt en weet men eigenUjk niet hoe de toestand buiten die strook is. Wy meenen met den heer De Waart te mogen aannemen, dat daar buiten groote hoeveelheden visch te vangen zullen zyn en dit aannemende, zouden wy ons voor stellen na behoorlyke voorafgaande explo ratie van die terreinen verder van huis te gaan visschen dan tot dusverre de inlanders plegen te doen." De schrijvers hopen te bereiken, „ten eerste, dat wy dit by uitstek ge zonde voedsel tot lagen prijs onder de bevolking van uw heerlyk land zullen kunnen brengen en wel in een staat, superieur aan dien, waarin tot heden visch onder de consumenten komt, en ten tweede, dat ook in den tyd, waarin de inlandsche visschers, wegens den Westmoesson niet kunnen visschen, een zoodanige voorraad door ons op een te kiezen landingsplaats zoude kunnen wor den opgeslagen, dat steeds „uit voorraad" zou kunnen worden geleverd. Het zou n.1. in onze bedoeling liggen om aan den wal een inrichting te bouwen, voorzien van een bevriezingssysteem, een z.gji. „cold store". Het wil ons voorkomen, dat Uw depar tement eene vestiging van eene onder neming, als door ons bedoeld, met in stemming zal begroeten. Immers, ook in mogelyke oorlogstyden moet het voor een koloniaal rijk van het hoogste belang worden geacht de beschikking te hebben over voldoende levensmiddelen. Boven dien zou, als Indië wat visch betreft in eigen behoefte kon voorzien, de invoer uit Siam, die naar ons verzekerd wordt, zeer belangrijk is, achterwege kunnen biyven en zouden de»revenuen aan Indië zelf komen". In het schrijven wordt voorts medege deeld, dat het in de bedoeling ligt een paar proefschepen uit te rusten om de geheele Javazee te gaan verkennen. „Ons plan vervolgt het schrijven zal veel geld vorderen. Wy begrooten eene onderneming, als door ons bedoeld, op minstens een half millioen hollandsche guldens". De schry vers besluiten: „Hot ligt in onze bedoeling als straks de zaak is ingeleid er de Nederlandsche visschery door bemiddeling van de re geering en van de Reedersvereeniglng in" betrekk6.n;n<l80h6 Harto«v"Mh«U Een afschrift van dit schrijven is ge zonden aan het Departement van Binnen landsche Zaken en Landbouw, afdeeling Visscherijen, te Den Haag. Hot schrijven naar Buitenzorg gaat vergezeld van een aanbeveling van het bestuur van de Kamer van Koophandel en r abriejten voor de Beneden-Maas te Vlaardlngen. kalmeeren en worden geBterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2