T TWEEDE EU LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DINSDAG 12 OCTOBER 1926. Lezing van den heer Ph. O. Visser. Niet de „oude Koning" van Delhi'gaf de expeditie van deni heer Visser tenslotte toe stemming om het gebied van die Karakorum binnen te dringen, maar de „onderkoning" van' dit rjjik. Het geestigheidje van den druk- foutenduivel mag toch niet onweerlegd blijven. Concert Kerkkoor Groote Synagoge Amsterdam. Wij herinneren nog even aan het conoert van het beroemde Joodsche Amsterdamsche Kerkkoor op morgenavond in „Casino". De tweede rang is bijna geheel uitver kocht, terwijl nog slechts een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar zijn bij den boekhandel en aan het loket van „Casino". IJsclub „Het Noorden". Uit eene advertentie in dit nummer blijkt, dat de IJsclub „Het Noorden" dezer diagen de coiitributiekwitanties zal aanbieden aan de leden en natuurlijk gaarne nieuwe leden zal inschrijven. AfscheddvoorstelIIng mevrouw Mann Bouwmeester. Buitengewoon hartelijk is het afscheid geweest, dat mevr. Mann—Bouwmeester in de plaatsen, die zij op haar tournée bezocht heeft, ten deel is gevallen. Wij verwachten, dat Helder daarbij niet achter zal willen blijven en ook hier der actrice een hartelijke ontvangst zal bereiden. WijSaten hieronder eenige perskritieken volgen betreffende de opvoering van Bataille's „Kind van de Liefde". Zoo schreef „Het Vaderland" (Henri Borel): Het is prachtig en prachtig wat Theo Mann—Bouwmeester daar weer verrichtte, zij doet wouderen, de' groote Theo. Het heilige in haar is nog even jong, evenals het in la divine Sarah bleef, en nog steeds is zij de grootste van al haar zusteren, zóó zelfs, dat de Fakkel der kunst, die zij draagt, als zij haar ééns laat vallen, door niemand kan worden overgenomen. „N. Rott. Courant": Geen onzer actrices weet als Mevrouw MannBouwmeester een sfeer om zich heen te scheppen, het tooneel te beheer- schen met haar sentimenten temperament. Zij bezit ook, als géén ander, het geheim van de eeuwige jeugd op de plankén. Hilversumscho Draadlooze Omroep. De H.D.O. houdt sinds eenige maanden een Steden-revue of de z.g.n. „Steden- avonden". Verschillende plaatsen worden dan uitgekozen om in samenwerking met zuster-vereenigingen daar een combinatie te maken voor de Radio. In Limburg kwamen Maastricht, Venlo en Roermond aan het woord en in N.-Holland Hoorn, Wognum en Wormerveer, en nu is Hel der ook aan de beurt gekomen. De Heer De Hoogh, directeur der Mu ziekschool „De Toonkunst" en leider van het Vrouwenkoor 't Vocaal-Ensemble, 't Hervormd Kerkkoor en diverse Zang klassen zijner School, werd hiervoor uit- genoodigd door de directie van denH.D..0 met zijn Vrouwenkoor mede te werken en zoo mogelijk een „Avond" tot stand te brengen. Dit verzoek kwam Zaterdag ochtend in het bezit van den heer De Hoogh en het is hem mogen gelukken, binnen enkele dagen een mooi varieerend programma op te maken. De heer De Hoogh stelde zich in ver binding met den heer Leistikow, voor de Marinekapel, het bestuur van Helder's Mannenkoor en den heer A. J. Leewens; den heer Jb. ter Hall en het Stedelijk Muziekkorps, voorts met den heer Vonk, den bekende Jazz Band-beheerscher en met de Zangklasse der Muziekschool. Van bijna alle zijden werd medewerking ver zekerd, zoodat dus binnenkort de muzi kale akkoorden zullen golven van uit ons Helderland. De heer M. M. Polak, direc teur van Casino heeft ook zijn medewer king hiervoor toegezegd, zoodat het geen twijfel lijdt of de Heldersche Radio-avond belooft niet alleen voor de Radio-luiste raars in den lande, maar ook voor de Heldersche ingezetenen een belangrijke avond te worden. Niet alleen op muzikaal gebied is dit een gunstige gelegenheid, maar tevens voor de harmonieuse samen werking tusschen verschillende corpo- ratie's en H.H. musici is dit zeer bevor- delljk. Wij komen in een volgend nummer hierop terug, daar er waarschijnlijk nog een kleine uitbreiding zal worden gemaakt. Abonnementsconcerten Stafmuziekcorps. In ons bericht betreffende de abonne mentsconcerten van het Stafmuziekcorps van j.1. Zaterdag is de prijs voor die, abonnementen niet geheel juist weerge geven. De contributie bedraagt per sei zoen f 7.60 per gezin, geldig voor twee personeni meerdere leden uit dat gezin kunnen fl.kaarten bekomen. Verder zijn voor alleenwonende personen abon nementskaarten verkrijgbaar tegen den prijs van f 4.50. Bovendien kan men op den dag van het concert zelve dag- (avond-) kaarten f 1.— per persoon bekomen. Het eerste concert wordt 26 October a.s. gegeven. Wij zullen t.z.t. daarvan het programma vermelden. Het groote belang, dat deze concerten voor het muziekleven in onze stad hebben, behoeven wij uier niet nog eens weder uiteen te zetten. Wij .zouden de staf niet gaarne missen, niet waar Maar dan moet men de sympathie voor dit oorps ook omzetten in een daad en de luttele contributie luttel voor deze mooie concerten, waarop wij kennis maken met de grootste meesters van alle tijden voldoen. Wij meenen goed te doen,nu verschillenden om allerlei redenen voor hun lidmaatschap bedankten, nog maals een beroep te doen op de muziek liefhebbers om voortzetting van deze concerten mogelijk te maken. Vrachtautoibusdenst Helder—Alkmaar. Op de dienstregeling, die wij in ons nummer van Zaterdag als premie aan onze lezers hebbengezonden, staat als ondernemer van den vracht-autobusdienst op Alkmaar vermeld1 O. N. van Koning3- bruggen, Loodsgracht 60. Deze naam is evenwel onjuist; ondernemer is de firma Gebr. van Koningsbruggen, Loods gracht 21. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De nog jonge instelling, die dezen naam draagt, heeft zich tot-taak gesteld de gees telijke en Intelleotueele ontwikkeling van den arbeider. In engereni zin want het Instituut is een geesteskind der S.D.A.P. van den socialistischen arbeider. Daartoe organiseert het cursussen, waar onderwer pen van zeer uiteenloopenden aard, ontwik kelingsavonden, waar tal van zaken, den weetgierigen, maar veelal slecht onderlegden arbeider interesseert, worden behandeld. Uit den aard der zaak want er was behoefte aan een dergelijke instelling verheugt het Instituut zich in groote populariteit Hoewel als regel van dergelijke cursus avonden geene verslagen in de courant koT men, moet met die bijeenkomst, diie gisteren avond plaat® had, een uitzondering worden gemaakt, omdat ziji meer het karakter eener. openbare vergadering had. Het Instituut had zich ditmaal' de medewerking verzekerd van den heer A. B. Kleerekoper, die over de „gedlaehte der eenheid" zou spreken. Voorzitter van het Heldersche Instituut is dr. O. H. Ketner, die in een kort openings woord doel en streven'van het Instituut uit eenzette en tevens een beroep deed op niet- leden om alsnog tot deze instelling toe te treden. Het was op het uur der opening bitter slecht weer; de regen stroomde met bakken vol naar beneden. Daaraan was het toe te schrijven, dat niet meerderen geko men waren om dezen eminenten spreker .aan te hooreni. Medewerking werd verleend door het Arbeiders Strijkorkest en „Kunst aan 't Volk". Met politiek had de rede des heeren Kiee rekoper zeer weinig te maken. Zijn rede was van meer „ethischen", wijsgeerigen aard. Het socialisme werd er van hooger stand punt dan het politieke, belicht. Dit maakt het voor ons niet gemakkelijk, omdat er vraagstukken van zedelijken en godsdiensti- gen aard mede verband hielden. De spreker zette op de hem eigen klare wijze uiteen, hoe in onze maatschappij alle werkelijke eenheid) ontbreekt. Tusschen de idealen, die de mensch in hoofd en hart mededraagt door het leven, en de toepassing daarvan in het maatschappelijk leven, be staat geen eenheid. Noch in de wetenschap, noch in kunst, godsdienst of wat ook. Neem den jongen, ambitieusen student Met groote idealen gaat hij naar de universiteit; hij wil de wetenschap, die hem onderwezen wordt, straks uitdragen in de maatschappij, hij wil er de menschheid mee dienen. Maar in zijn professoren vindt hij menschen, die evenals hij, vol idealen aan het werk gingen. En wat is van al die idealen terechtgekomen? De jonge student léert, dat het zoeken naar een waarheid schoon is, dat iets weten, hoe wei nig het ook zij, een kostelijk bezit is. Maar de gren9 van het geluk van het ewten is daar waar deze wetensehap de wereld ingaat. Dénkt u eens in de groote kennis van een scheikundige en de toepassing van die ken nis in de maatschappij. Ai die wetenschap wordt aangewend voor vernietiging, verwil dering. De verspreidde kennis is koopwaar geworden door de Maatschappij!; ziji wordt enkel als object voor winstmaken gebruikt Van éénheid tusschen weten en de bestem ming van dlat weten is geen sprake. Zoo ook is het met het geloof. Met de beste bedoelingen.ter wereld wordt dat, eiken Zondag in de kerken verspreid. Met de beste bedoelingen wordt het aangehoord-. Maar de overige zes dagen dier week wordt het ge hoorde niet toegepast Het kan ook niet, want alle eenheid tusschen) geloof en samen leving ontbreekt. Omgekeerd: déze maat schappelijke samenleving van thans zou niet mogelijk zijn, indien ook slechts voor een zeer klein gedeelte toegepast werd wat des Zondags wordt geleerd'. En dit is nu nog maar de buitenkant. Hoe benauwd1 wordt het ons als we trachten te reaüseeren hoe deze, tegenstelling van binnen uit beleefd wordt! En met dé kunst? Is het daar beter mee gesteld? Teirlinck, de Vlaamsche schrijver, die Zondag te Amsterdam sprak, noeinde zich in die rede een „middeleeuwer", daar hij uit de moderne maatschappij niet (meer wijs werd. Waren dite zoogenaamde „donkere* middeleeuwen" inderdaad zoo donker? In tegendeel. Juist den middeleeuwen 'ken merkte eenheid; er was één geloof, één ge dachte, één belijdenis. De kerken uit de middeleeuwen waren een belijdenis van gé- loof en' w{j van deze eeuw, missen die schoone eenheid der middeleeuwen. Hoe is deze verdeeldheid ontstaan? Door dat dé samenleving der menschen zelve ver deeld is; wij' zijn verschillend van taal, van ras, van geloof. Overal is scheiding, nergens eenheid In het vervolg zijner rede komt spreker nu tot de stelling, dat slechts het socialisme ert dit ook alleen die eenheidsgedachte brengt. Volstrekt niet beteekent dit' een verdruk king van- minderheden, een dictatuur van het proletariaat, zooals men het gaarne noemt. Het as niet een overheersching van het' eene boven het ander, het is het ophef fen van alles wat scheidt. Het is zeer dom om te zeggen: het socialisme is eentonig: ze hebben éénzelfde woning, éénzelfde Meeding, enz. Ik vraag u: vindt giji de tegenwoordige arbeiderswijken fraai? Is er iets eentoniger dan een vergadering van mannen, die alle maal confectiepakken dxagen? Maar ai» we ingebonden Meuedeellng. allen door één gedachte zijn bezield en uit één ideaal leven, kunnen we daarin onze eigen persoonlijkheid uitleven. Pirandello, de ItaLiaansche tooneelsclirijver, heeft zijn werk gebouwd op één gedachte: wij moeten onszelf trachten te zien zooals anderen ons zien. Ach arme, in de tegenwoordige samen leving kent niemand den ander! Het sociaMsme heft de scheuring op, die bestaat Teirlinck heeft in zijn laatste too neel'werk reeds een begin gemaakt met de uitwerking dezer eenheidsgedachte, doordat hij- geen personen meer laat optreden, maar begrippen, symbolen. Aan Heijermans werd de tendens in zijn kunst verweten. Maar in de middeleeuwen zou men er niet aan ge' dacht hebben den kunstenaar, die in zijn kunst zijn geloof uitbeeldde, tendentieus te noemen. De arbeiders hebben de komende eenheid reeds gevoeld. Wij socialisten kun nen ons geen kunst meer denken, dan die welke uit den bodem onzer socialistische maatschappijl opbloeit. (Maar vóór alles moeten wjj beseffen wat het socialisme is: wij moeten het begrip hebben. „Geloof, hoop e%Iiefde, deze drie, maar de liefde is de meeste". De menschen die des Zondags naar de kerk gaan, zullen dat uit volle overtuiging déeni Toch is iedere stap, dien zij buiten de 'kerk zetten, een stap op Christus zelf. Een socialist daarentegen kan lederen dag uit zijn overtuiging leven. Iedere stap van hem is een belijdenis. Geloof, hoop en liefde, deze drie. Begrij pen, gevoelen en doen: één goddelijke drie eenheidl Brand ln een brievenbus. De Amsterdamsche grootsteedsche boef jes, die van tijd tot tijd een lucifer of een brandend stuk papier in de briev enbussen werpen en er hun genoegen in vinden als de inhoud van zoo'n bus verbrandt, heb ben school gemaakt en blijkbaar te Hel der een paar volijverige leerlingen ge vonden. Althans, Maandagavond -| om streeks zeven uur stond de brievenbus, die geplaatst is in de Keizerstraat nabij de brug, in brand. Het mag bizonder ge lukkig genoemd worden, dat even te vo ren de bus geledigd was, zoodat er zich niet veel correspondentie in bevond. Bi zonder gelukkig, omdat, wat er in was wat brieven en briefkaarten en eenig drukwerk tot asch is verbrand. Abso luut niets is er van over. Het piubliek, dat dus na de lichting nog corresponden tie in deze bus geworpen heeft, mag er dus wel rekening mee houden, dat die vernield is. Ofschoon de politie aanstonds de zaak in onderzoek heeft genomen, zijn de da ders nog niet gevonden. Men heeft ver moeden op een paar kleine jongens. Even te voren hadden deze jongens een po ging gewaagd den mantel van een pas- seerende dame in brand te steken! Het is zeer te hopen, dat de twee boef jes gevonden worden en een flink pak voor de broek krijgen. En de jongens en meisjes mogen er wel aan denken, hoe laf en slecht zooiets is. Daar schrijft een moeder een brief aan haar jongen, die ver weg is, een broer aan zijn zuster, en alles verbrandt, nooit komen die brie ven meer terecht Stel je voor, dat je een mooie collectie Xerkade-plaatjea hebt en er nog eenige mankeert. Je schrijft aan meneer Verkade, maar twee ondeugende jongens steken de bus in brand en weg is je brief, nooit krijg je de plaatjes. Daarom, laat iedere jongen en ieder meisje er voor zorgen nooit zooiets te doen. Het is even erg als nestjes uithalen Schietoefeningen te Helder. In hetl tijdvak van 19 October tot 6 No vember aanvangende 9 uur zal naar zee toe worden geschoten van de werken Oost-batterij. Erfprins en Kijkduin en met een batterij nabij dén vuurtoren. On veilig zijn: 1°. een sector begrensd door de lijnen, getrokken uit Oost-batterij in de richting Noord, onderscheidenlijk West tot op een afstand van 4 K.M. en een hoogte van 100 M.; 2°. een sector, be grensd door de lijnen getrokken uit Erf prins in de richting Noord onderschei denlijk ZuidrWest, tot op een afstand van 11 K.M. en een hoogte van 1000 M.; 3°. een sector begrensd' door de lijnen, getrokken uit Kijkduin in dé richting Noord-West, onderscheidenlijk Zuid, tot op een afstand van 10 KM. en ©en hoog te van 1000 M. Op het werk vanwaar geschoten wordt, zal van één uur voor den aanvang af, tof aan het einde der schietoefeningen een roode vlag zijn geheschen. Bestuurders van vliegtuigen zullen goed doen, op de dagen dat geschoten wordt ,een gebied te mijdén, gelegen tus schen die lijn, boven den, Hoorn-Haven en de lijn der kapen aan den Zanddijk tot op een afstand van 91 K.M. en een hoogte van 1000 M. te Umulden. Van 12 tot en met 16 October as. aan vangende 9 uur, zal met licht en met zwaar geschut van het fort LJmuidén naar zee toe worden geschoten. De onveilig© sector wordt begrensd door ©en lijn getrokken van het fort uit door den toren te Wijk-aan-Zee, cn door een lijn getrokken van uit het fort door den lichtopstand Noorderpier. De sector is onveilig tot op een afstand van 101/, KM. van het fort en tot op een hoogte van 600 M. Van één uur voor den aanvang af tot aan het einde van de schietoefening zal op het fort een roode vlag zijn gehe schen. Helders Gemengd Koor. „Helder's Gemengd Koor" geeft haar eerste uitvoering in dit seizoen op Zaterdag 16 October a.s. Zij heeft zich de medewerking verzekerd van de Mando line-Vereeniging „Ars et Labor", direc teur de heer Brakhoven. Voor het verdere verwijzen wij naar de advertentie, elders in dit blad. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand September werd de lees zaal bezocht door 1632 mannen en 99 vrouwen, totaal 1731 personen. Uitgeleend werden 507 studieboeken, 2039 romans en 1502 kinderboeken, totaal 4048 banden. De navolgende werken werden aange schaft OvereemOrganisatie en techniek van den handel, dl. 1; Ferber: Mijlpalen; GrelnzAllerzielenGreinzHet huwe lijk van Frans Senn.; WellsEen korte geschiedenis der wereldLökkenKlaus Bjerg en BodllKagemniDe worm die knaagtLosPersoonlijkheid en karak ter; Timmermans: Naar waar de appel sienen groeien DostojefskyDe Idioot, 4 dln. 2 bnd.Soïberg: In het land der levenden. Ten geschenke ontvangen The rosicrusian fellowship; Hoe de Rozekruisers de zieken genezenHeindel Het ontstaan van het Rozekruisers Ge nootschap HeindelHet Christendom der RozekruisersDe bedijking van het Koegras; Vereening voor actieve han delspolitiekJaarverslag van den hoofd ingenieur der mijnen over het jaar 1926. Provinciaal waterleidingbedrijf van Noord Holland, 1925; Jaarverslag over 1925 v.d stichting „Bureau voor rechtskundige hulp aan on- en minvermogenden"; Ver slag van de kamer van koophandel en fabrieken te AlkmaarVerslag Lin schoten-vereeniging15e verslag van den Ned. Bond van personeel in overheids dienst; Rapport der commissie ter be studeoring van het handelsonderwijs voor winkelbediendenSt atistiek van de scheep vaart, 1925; Wat is, waar is, hoe is de „Koninklijke"; Naar het volle leven. 1 De Winkelweek. Dat er voor de taxaties der winkel- étalages veel animo geweest is, bleek gisteren bij het openen der bus, waaruit 514 biljetten te voorschijn kwamen. Bij deze biljetten waren er 131 wélke voor een lot in aanmerking komen. Een lot zal worden toegezonden aan hen, die bij o.s. winkeliers de étalages geschat hebben op het daarachter vermeld bedrag, Firma Witsenburg Hoofdgr. f 15.- P. Duinker Westgr. 235.firma Klopper Loodsgr. 840.—, P. Govers Spoorgr. 1500.Jac. Koningsbrugge Sluisdijkstr. 145.20, A. N. Leeman id. 370.H. J Burgers Middenstr. 75.J. J. .v d. Plaat id. 235.H. J. J. Buisman Breewaterstr. 73.D. Lagerveld Zuidstr. 230.fir ma v. Willigen id. 1774.77, firma Otte id. 338.P. v. Meurs Koningstr. 310. D. Herschel id. 2459.firma OhefKreu- ger id. 517.10, L. Elte id. 210.D. Schreu der id. 150.firma M. de Groot id. 415.32, Bruin De Volharding Koninstr. 16.O. Kiesewetter Kanaalw. 760. firma T. O. Govers id. 911.50, B. Meyer id. 199.—, I. Grunwald id. 670.R. J. M. Zoetelief id. 2612.A. Warmsbecker id. 297.80, P. Spruit id. 480.—, B. M. Becker Weststr. 280.J. J. H.' Koop man id. 800.W. H. Tielrooy id. 4400. R. Th. Luyckx id. 102.50, firma Hoogen- bosch id. 195.firma T. O. Govers id. 797.50, H. van Willigen id. 702.32'/;j, De Barbanson Kanaalw. 145.N Ooltof Kei- zerstr. f 780.—, J. W. London id. 25L A. Ooltof id. 990.R. Kleijn id. 285. O. v. d. Plaat id. 255.J. de Jong id. 2087.S. Schellinger id. 413.M. Grunwald id. 425.E. Heijligenberg id. 1185.P. v. d. Maden Spooystr. 485. W. Bierenbroodspot id. 250.—, J. Wieringa id. 15500.70, firma v. d. Plaat id. 124.40, A. de Vries id. 37.50, J. Veen id. 311.—, J. O. Duinker id. 455.N. Graaff id. 1120.—, C. J. Graaff id. 764.55, Slot en Bijl id. 425.—, J. Harjer id. 2060.-, L. Ooltof id. 660.50, Buitendijk id. 225.- H. Nypels id. 2200.O. Troost id. 650.25, G. van Baaren id. 1400.Bern. Meyer id. 498.34^ M. H. Klercq id. 1450.Vroom en Dreesmann id. 1788.65. De gelukkige winnaar van den extra prijs van f 25.door onze redactie be schikbaar gesteld, was de heer H. Toes, Basstraat 7. Diens totaal opgave was 67170.50. Het werkelijke bedrag van alle étalages te samen was f 60380.72. De moeilijkste taxatie is geweest de étalage van den heer Wieringa* men was er of enkele duizenden guldens boven of bleef er een groot bedrag beneden. Het verschil dat de heer Toes heeft is dan ook in hoofdzaak aan de schatting van deze étalage te wijten. Hij schatte haar n.1. ongeveer f 8000.te hoog. Stormfoto'8. In onze fotokast zijn opgehangen eenige fraaie foto's van den storm, gemaakt door het fotobureau „Helder". Uit het Politierapport Vrijdagavond werd door iemand aangifte gedaan, dat zijn vrouw dien morgen voor den Geneesik. buitendienst van de Marine in de Spuistraat een kinderwagen had laten staan. Onder de dekens in dien wagen be vond1 zioh een portemonnaie, waarin een bankbiljet van 10 gulden en,nog pLm. een gulden aan klein geld. Toen zij 's middags in haar portemonnaie keeik, was het bankbiljet daaruit verdwenen. Vrijdagavond deed1 een fietsrijder aan gifte, dat hij in de Molenstraat tegen een touw was gereden, dlat tusschen de boomen was gespannen. Hij was daarbij gevallen en had zich aan zijn hals bezeerd. De poMtie stelt een nauwkeurig onderzoek ln naar de daden van deze laffe streek. Goed afgeloopen. Zaterdagmiddag ontstond in een perceel ln de Hoogstraat brand1, doordat een Meine dreumes de schemerlamp van tafel trok. De moeder was juist naar boven om een van haar kinderen naar bed1 te brengen Het tafelkleed geraakte in brand!, doch kon, door inmiddels toegeschoten buren, met een emmer water worden geblusphti De eigenaars van twee honden werden bekeurd, doordat zfj' hun viervoeters zonder belastingpenming op straat Meten loopen. Er werden Zaterdagavond en Zondagmor gen ten Hoofdbureele verschillende aan giften gedaan van omgewaaide hoornen en schuttingen. Door de gemeente werden de- zenl Zondagmorgen alen opgeruimd. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne bij- en hulppostkan toren over de maand Sept. 1926. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f 75.057.94 en terug betaald f 67.048.42. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 8.009.52. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 75. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuld- boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 1.750.en afgescbr. f 2.600.Der halve minder in- dan afgeschr. f 750. Hieronder 39 formulieren ad f 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 108 formu lieren ad f 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Loop van dé Bevolking der Gemeente Helder van 1 Januari tot 1 Aantal inw. op 1 Jan. 1926 Vermeerdering door: M. V. Geboorten 221 229 Vestiging 1120 728 October 1926 M. V. 16501 14005 Vermindering door: Overlijden 89 88 Vertrek 1591 920 1341 967 .17842 14962 Bevolking op 1 Oct. 1926 16162 13954 Totaal 30116 DE BTORM. Het zal haast overbodig zijn om nader aan te duiden welke storm wordt bedoeld, want ieder zal begrijpen, dat het gaat over den storm van Zondag j.1. Klapperende ruiten en zwiepende regen vlagen hadden 's nachts ons al attent erop gemaakt, dat het binnen beter was dan buiten en dat er een geduchte op stand woedde in de natuur. Met deze waarschuwing in den zak lag het voor de hand, dat we onzen tol dien den te betalen aan deer buitenkant, die veel te aanschouwen gaf. Het water stond hoog op den steiger. Aan den opper van het havenkantoor stond een menigte mannen schouder aan schouder, die het druk hadden over den grooten Amerikaan bij Callantsoog, die alle kans had op het strand te worden gezet en op welk gerucht de Drente al heel vroeg was uitgestevend en de Dorus Rijkers een dooptocht naar zee had onder nomen, van welke onderneming hij met verstopte voedingspompen was terugge keerd. Verder staarden zij maar naar het water, dat kabbelend en rollend de grint- glooiing opschoof en slechts het klinker pad vrijliet om naar het havenkantoor te komen, waar ingewijden met strakke en geheimzinnige gezichten in- en uitliepen. Gelukkig was er nog voldoende te be wonderen voor die wachtende menigte over. Want er waren jongens, die poog den droge voeten te houden bij het op en afklauteren van vlotten en palen en planken en touwen en kettings. Hetgeen hen een seconde lang gelukte, waarna één mispas voldoende was om hun twee natte voeten en kousen en broekspijpen te doen halen, zoodat er daarna aan de vreugde geen eind scheen te komen, om dat ze nu maar raak konden klonteren en kladden. Spanning was er wel: na zoo'n gewel digen storm moest en zou er iets gebeu ren. Ze wisten, dat er wat gebeurd was, maar wat, dat was hun niet beslist be kend. Er was niets tastbaars voor hen en daarom groeide de spanning. Bij het Wierhoofd zwiepten de golf- gevaarten over de houten schutting, die ze al voor een deel hadden gerameid en die nog zwiepend hing aan eenige stutpalen. Er was geen denken aan op het Wier hoofd zelf te komen, want het water spoelde rond het vroegere douanewacht huisje en aan den anderen kant gulpten de golven over den dijkkruin. Doch op de voormalige batterij „Wier hoofd" stonden velen naar het woeste spel der zee te kijken. Om daartoe toegang te hebben, moest een smal kippenloopje gevolgd worden, waarna je, tusschen het puntdraad door, al kruipende, op Wierhoofd kon komen. Maar die acrobatische toer was best de moeite waard, want geweldig indruk wekkend waren de hooggekruinde golven, die in ontembare vaart tegen het Wier- loofd zich te pletter liepen en de brok stukken water tot ver in de haven weg- keilden. Overal was het min of meer riskant om den dijk te volgen, want nu en dan schoof een golf met een onbeschrijfelijke snelheid het dijktalud op. Talloos velen hebben dien ochtend een jaar natte voeten gehaald, doch lachend werd deze zeedoop ondergaan on elk nieuw slachtoffer nam met lachend gelaat de ovatie der toeschouwera in ontvangst, I Diefstal Een laffe streek. Juffrouw, pas op Je hondje. Stormbertohten. 1680 1008

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5